Onverwachts oversteken kost de meeste menschenlevens. Aantal verkeersongevallen in Juni weer sterk toegenomen. Gevaarlijke manoeuvre mislukt JiuHSt Eerste Nederlandsche Kunstweek een succes. nrf)E?JSDAG 16 AUGUSTUS 1939 Pe voorloopige gegevens betreffende de verkeersongevallen over Juni, zoo als verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, toonen weder een ongunstig beeld, al is de relatieve toe neming van het aantal ongevallen ten opzichte van vorig jaar niet zoo sterk als in de vorige maand. De cijfers voor het eerste halfjaar van 1939 ♦lin als volgt (tusschen haakjes de overeen- kimstige cijfers van vorig jaar): Januari Februari Maart Anril Mei Juni gedood 42 (52) 46 (39) 43 (42) 58 (69) 65 (49) 77 (66) ernstig gewond 326 (306) 314 (287) 361 (331) 413 (348) 500 (387) 452 (384) Voor zooveel uit de dagbladbeyichten kon worden opgemaakt, waren 12 dooden het gevolg van onverwachts overstekende voetgangers, 8 van spelende kinderen op den rijweg en 11 van onverwachts overstekende wielrijders, terwijl 3 dooden vielen op den onbewaakten overweg en twee personen onder trams geraakten. Drank misbruik veroorzaakte 4 dooden. Van de tal- looze andere oorzaken van doodelijke ongeval len mogen volgens de K.N.A.C. ter leering de vagende worden genoemd: klimmen op rijdende auto's, onverwachts uit de file rijden, te veel links rijden, springen van banden, slippen, ge vaarlijke wijze van laden, verkeerd de bocht nemen, geen voorrang geven, rijden op stil staande voertuigen, enz. enz. Kortom gebrek Nozema wil gronden te Lopik onteigenen. Voor den bouw van een zender. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van per- ceelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor en ten behoeve van den bouw van een nieu wen omroep-zender door de NV. Ne- derlandsche Omroep Zender Maat schappij (Nozema). De N.V. Nederlandsche Omroep Zen'der Maatschappij (Nozema), aan welke bij de wet van 22 Juli 1935 de aanleg en de exploitatie van aan de eischen des tijds voldoende zendin- richtingen is opgedragen heeft met het oog op de noodzakelijke verbetering van de kwaliteit der radio-uitzendingen besloten over te gaan tot den bouw van een nieuwen zender. Uitgebreide proefnemingen hebben aange toond, dat een gebied onder de gemeente Lo pik, provincie Utrecht, voor den bouw van een zender het meest gunstig gelegen is. Door aankoop heeft de Nozema het grootste gedeelte van het benoodigde terrein in eigen dom verworven. Slechts over zes perceelen kon niet langs minnelijken weg de beschikking wor den verkregen, in verband met de onaanvaard bare financieele eischen, <door den tegenwoor- digen eigenaar dier perceelen gesteld. Aangezien de bedoelde perceelen voor den bouw van den nieuwen zender noodig zijn, heeft de N.V. Nozema toepassing der onteige ningswet verzocht. De gevraagde onteigening kan geacht worden ten algemeenen nutte te Strekken. Wanneer kan men voor een raadslidmaatschap bedanken? Ook als men nog niet als lid is toegelaten? Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland nebben Dinsdagmiddag in openbare vergade ring behandeld het bezwaar van den heer H. van Kleef, lid van den gemeenteraad van Alphen aan den Rijn tegen de niet-toelating van g. m. Herngreen en de toelating van A. J. Dekker als lid van dien raad. De raad van Alphen heeft in zijn vergade- nng van 28 Juli j.l. dit besluit genomen. Naar uit de mondelinge toelichting van den opponent bleek was de heer Herngreen als raadslid benoemd verklaard en hij had deze benoeming aangenomen. Binnen den wettelij- ken termijn heeft hij zijn geloofsbrief inge zonden. Vóór het onderzoek van den geloofs brief heeft de heer Herngreen voor het lid maatschap van den raad bedankt. De opvat ting van den opponent is nu, dat de heer Hern green niet kon bedanken, omdat hij nog niet was toegelaten, dus nog geen lid van den raad was. Volgens Oppenheim is iemand welis waar lid van den raad zoodra hij zijn benoe ming heeft aangenomen, maar Van der Pot is van een andere meening. Prof. van der Pot stelt, dat eerst een lid wordt toegelaten, dan wordt de toelating onherroepelijk en ten slotte is men lid van den raad. Deze meening ook die van den opponent. Tenslotte had oe heer Van Kleef nog bezwaar tegen het feit, dat de raad niet in de gelegenheid is gesteld «en ingezonden geloofsbrief te onderzoeken. Als gemachtigde van het gemeentebestuur optredende, voerde mr. F. A. Helmstrijd, gemeentesecretaris van Alphen aan, dat het lidmaatschap wordt verkregen door de be noeming en de aanneming. De toelating dient alleen voor de uitoefening van de functie. "oor de opvatting van den opponent pleit geen enkele wetsbepaling. Wanneer herroeping na de bereidverklaring niet mogelijk ware zou ®r bij overlijden steeds een vacature blijven. Pleiter herinnerde er aan, dat toen de heer van Boeyen in 1937 minister werd, diens op volger als statenlid den zetel, welke hij eerst week te ambieeren. heeft teruggewezen, voor- «at over zijn toelating was beslist. De raad van Alphen heeft zich dus een goede leerling van Provinciale Staten van Zuid-Holland ge toond. Na re- en dupliek deelde de voorzitter mede m gedeputeerden later zullen beslissen. aan voorzichtigheid, beleefdheid, verkeersdis- cipline en kennis der verkeersregels, alsmede in enkele gevallen, als bijv. die der onbewaakte overwegen, van onvoldoende aanpassing van verkeerssituaties aan de gewijzigde omstandig heden. Jhr. dr. P. J. van Winter tot hoogleeraar benoemd. Is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de fa culteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks universiteit te Groningen, om onderwijs te ge ven in de vaderlandsche geschiedenis de alge- meene geschiedenis, de geschiedenis van de middeleeuwen en den nieuweren tijd en de po litieke aardrijkskunde: jhr. dr. P. J. van Winter, leeraar aan het gemeentelijk lyceum voor meisjes te Amsterdam. Jhr. dr. Pieter Jan van Winter werd op 2 Augustus 1895 te Utrecht geboren. Hij bezocht in zijn geboortestad het gymnasium en liet zich na het behalen van het einddiploma als student in de Nederlandsche letteren aan de universi teit te Leiden inschrijven, aan welke hooge- school hem in 1927 tevens den doctorsbul werd uitgereikt op een proefschrift, getiteld: „Het aandeel van den Amsterdamschen handel aan den opbouw van het Amerikaansche gemeene- best". Jhr. van Winter begon zijn loopbaan bij het onderwijs als leeraar aan het gymnasium te Leiden. Gedurende eenige jaren was hij ver bonden aan de Hoogere Burgerschool te Gro ningen om laatstelijk werkzaam te zijn als leeraar aan het gemeentelijk lyceum voor meis jes te Amsterdam. Jhr. van Winter is voorzit ter van het Nederlandsch Economisch Histo risch Archief, secretaris van „Amstelodamum" en secretaris van het hoofdbestuur der Neder- landsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging. In 1933 schreef hij nog een aanvulling op zijn dissertatie en vier j aren later verscheen van zijn hand het eerste deel van het historische boekwerk: „Onder Krügers Hollanders". Ondanks druk verkeer niets van verdrinkingsgeval gemerkt. Dinsdagavond negen uur is uit de Haarlem mervaart te Leiden, dicht bij de ouderlijke woning, het lijkte opgehaald van het zevenja rig zoontje van den heer Azier. Het ventje is Dinsdag bij het hengelen, zon der dat iemand zulks op dezen vrij drukken verkeersweg, welke midden in de bebouwde kom ligt, heeft bemerkt, te water geraakt en verdronken. Politie-agent is dc vriend van de buurt. Bij 25-jarig jubileum hartelijk gehuldigd. Agent G. J. Cramer, in de buurt van het J. D. Meyerplein te Amsterdam beter bekend als „Oome Bertus" herdacht Dinsdag den dag, dat hij vóór vijf en twintig jaar tot het corps van de hoofdstedelijke politie toetrad. „Oome Bertus" behoort tot die bekende types in het corps, die de politie bij het Amsterdam- sche publiek zoo populair maken. Hij is als het ware de vader van de buurt, welke ressorteert onder de sectie van het bureau J. D. Meyerplein, waar hij het grootste deel van deze vijf en twin tig jaren gemoedelijk vermanend is rondgegaan. Agent Cramer kent iedereen en iedereen kent agent Cramer of beter „Oome Bertus", die zóó gezien is in de buurt, dat de buurtvereeniging den jubilaris Dinsdagmiddag een grooten dag heeft wiflen bereiden. Het gebouw de Leeuw in de Valkenburgstraat was schier te klein om de belangstellenden te bevatten, die waren gekomen om agent Cramer te huldigen. Een dikke enve loppe en veel bloemen vex-gezelden de hartelijke met veel humor gemengde woorden, welke de burnt voor haar agent had. 's Morgens was er in den huize Cramer reeds een even hartelijke huldiging geweest namens 't personeel van het bureau Meyerplein. Bediendenorgaiiisaties overleggen met de directie der Robaver. Over wat er na de samenwerking met de Amsterdamsche Bank zal geschieden. De hoofdbesturen der vier organisaties van kantoor- en handelsbedienden, hebben, kort na de publicatie van het communiqué betreffende de voorgenomen samenwerking tusschen de Amsterdamsche en Rotterdam- sche Bank, zich, met het oog op de bedienden- belangen, welke hierbij in het geding zijn tot de directies dezer beide instellingen ge wend met het verzoek om een onderhoud. De directie van de Rotterdamsche Bank heeft de vertegenwoordigers der bedienden- organisaties in conferentie ontvangen. Uiter aard droeg deze bespreking een informatief karakter, terwijl van de zijde der directie nog geen definitieve mededeelingen konden wor den gedaan, aangezien de samenwerking tus schen de beide instellingen eerst op 1 Januari 1940 haar beslag krijgt, aangenomen dat de desbetreffende algemeene vergaderingen van aandeelhouders hieraan haar goedkeuring hechten. Hoewel dus, omtrent hetgeen in de naaste toekomst ten aanzien van de personeelen dezer beide instellingen zal gebeuren, nog niets met zekerheid valt te zeggen, hebben de hoofdbesturen mede op grond van hetgeen in het verleden bij de Rotterdamsche Bank bij inkrimping der personeelsformatie is ge schied den indruk, dat er ten behoeve van de personeelleden, die tengevolge van de ge wijzigde situatie zulleh worden ontslagen, ge tracht zal worden door het treffen van een financieele regeling een overbrugging te ver krijgen van de periode gedurende welke zij tengevolge van het ontslag zonder inkomsten zullen zijn. Auto tegen boom gebotst twee ernstig gewonden Dinsdagmiddag tegen kwart voor vijf is op den Meppelerweg te Steenwijk een auto uit Arnhem, welke op weg was naar Makkum, met groote snel heid tegen een boom gereden, waar bij twee van de inzittenden ernstig werden gewond. De auto, welke bestuurd werd door den heer Draaisma uit Arnhem, wilde een rechts van den weg stilstaande vrachtauto passeeren op het moment, dat van de tegenovergestelde zijde een vrachtauto naderde. De heer Draaisma kon met zijn wagen nog juist tus schen de beide wagens door manoeuvreeren. doch doordat hij te scherp naai' rechts uit haalde, sloeg zijn auto tegen een boom. In de auto zaten behalve de bestuurder, mevrouw Draaisma, haar 30-jarige zoon en 25-jarige dochter en een logeetje. De laatste drie liepen slechts schaafwonden op. De heer en mevrouw Draaisma waren er evenwel slech ter aan toe. Beiden kregen verwondingen aan het hoofd en moesten in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Heerenveen worden overgebracht. Wijnhandelaar verduisterde circa vijf mille. Anderhalf jaar gevangenisstraf geëischt. Voor de Haagsche rechtbank stond Dinsdag middag terecht de 45-jarige wijnhandelaar J. B. W., uit Leimuiden ter zake van verduiste ring van tezamen bijna 5000 gulden. De voor zitter van den Wassenaarschen polder ver klaarde als getuige, dat verd. eigener bewe ging erkend had, als secretaris-penningmees ter van dat waterschap een bedrag van f 2135 uit de waterschapskas te hebben verduisterd. Als agent van de Onderlinge Brandwaar borgmaatschappij had verd. bovendien een bedrag van f 793 verduisterd, hetgeen een in specteur dier maatschappij kwam verklaren En tenslotte had hij zich als secretaris-pen ningmeester van een coöperatieve leenbank aan een bedrag van ongeveer f 2100 uit de kas vergrepen. Verd. erkende alles. De Officier van justitie eischte. hoewel er een gunstig reclasseeringsrapport over verd. was uitge bracht, een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden. Het ongeluk met het marinetoestel op Nieuw Guinea. BATAVIA 15 Augustus (Aneta/A. N. P.) Omtrent het ongeval, overkomen aan een marine-vliegboot, kan tot dusver nog slechts worden medegedeeld, dat een geneesheer per vliegtuig naar de plaats van het ongeval is ver voerd, waar hij gisteravond is aangekomen. De gewonden en het stoffelijk overschot van luitenant Geerlings zijn heden aan boord van het gouvernementsvaartuig „Valk" ovei'gebracht. De „Valk" is thans op weg naar Manokwari. in Haarlem en daarbuiten Ankertrekkers, door J. Thorn Prikker. Een groote, gekleurde werkteekening van den Haagschen kunstenaar, die meer in Duitschland dan in het eigen land zijn capa citeiten kon ontplooien, bevindt zich in een Bloemendaalsche verzameling. Ze moet uit den tijd stammen waarin hij reeds als ont werper van gebrandschilderde kerkvensters (te Neuss, iets later in Krefeld) en van mozaïkplastieken (in het station van Hagen in Westfalen) een grooten naam in den vreem de verworven had, en dus tusschen 1911 en '14 ontstaan zijn. Het is niet onmogelijk dat deze hoofdzake lijk lijnencompositie den beschouwer ietwat verward voorkomt, doch een oogenblik van rustig toezien zal hem dra de impressie geven, hoezeer juist in dit lijnenspel de spanning van zwaren arbeid tot uiting komt. De geheele opbouw van de teekening in scherp geschei den vlakken, wijst er op dat aan een uitvoe ring in glas of mozaiek gedacht is en het op merkelijke aan zulk een werkteekening is nu wel dat juist de beweging, de inspanning op zoo straffe, nuchter-zakelijke wijze gegeven wordt terwijl het verloop der lijnen zoo sterk rhythmisch blijft. Een schilder van het impressionisme, zeg bij voorbeeld Jozef Israëls, bereikt dat op gansch andere wijze: die suggereert een der gelijke aandoening door het scheppen van een sfeer rondom de figuren. De moderner, deco ratief werkende artist als Prikker verdoezelt niets en overdrijft integendeel de scherpe accenten zijner voorstelling zonder de har monie er in, geweld aan te doen. Men moet zich onze kleine reproductie een aanzienlijk aantal malen vergroot kunnen voorstellen en de voorstelling aan een wand of in een muur gevat kunnen denken om er de werking van te kunnen waardeeren doch van Prikker's composietievermogen geeft reeds ons plaatje een hoogen dunk. De in 1870 geboren Thora Prikker behoort tot de phalanx der toenmalige jongeren die tusschen '90 en 1900 een reactie gingen vor men op het impressionisme der groote Haag sche schilders. Zij vonden in den, onder an deren door Theophile de Bock opgerichten Haagschen kunstkring een centrum, waar ook op het gebied van litteratuur en muziek de zoogenaamde „nieuwlichters" elkaar ontmoet ten. Het is de tijd dat de symbolisten in Hol land bekend raakten, Maeterlinck en Huys- mans er gelezen werden, Verlaine in Den Haag zijn gedichten kwam voorlezen. Sar Péladan ons land bezocht, enz. Een prettige tijd vol kunst-revolutionnaire droomen, doch voor de droomers nog weinig profijtelijk, daar „het" publiek er niet veel mee op had en de groote mannen van Pulchri nog steeds „de" vertegen woordigers der Hollanidsche kunst waren. Dat een De Bock zich voor die nieuwe strooming interesseerde en de jongeren met zijn naam steunde zal men altijd als een bewijs voor zijn breede inzichten moeten blijven zien. Prikker had, onder Koelman, de Haagsche Academie bezocht en er Breitner en Bauer (onder anderen) als medeleerlingen gehad. Zijn allervroegste werk is dan ook nog wel met het impressionisme verbonden, doch reeds in '92 maakt hij evenals Toorop symbolische werken, bij beiden zal men daarin een prach tige hand van teekenen met een litterair- religieusen inslag naar den inhoud, vereend vinden. Maar daartusschen door is hem al spoedig de dan in opkomst zijnde kunstnijver heid gaan interesseex-envoor den winkel van Arts and Crafts op den Kneuterdijk in Den Haag had hij den gevelpui ontworpen, die op dat deftige stadsbrok van de residentie een uitdaging leek der aan conventie gehechte burgers. Die zaak heeft er jaren lang bestaan tot het pand plaats heeft moeten maken voor het gebouw van de Rotterdamsche Bank, dat nu de helft van de huizenrij tusschen de Plaats en de Heulstraat inneemt. Daar wer den den Hagenaars de laatste snufjes op het gebied der sier- en meubelkunst getoond; het batikken kwam in de mode en werd door ver schillende jonge kunstenaars ter hand geno men: de één meer, de ander minder het zui vere oud-Indische procédé toepassend. Ook Prikker batikte, ontwierp meubels, beeldhouw de en vooral maakte zeldzaam mooie decoratieve teekeningen naar visschen en planten. Onderwijl bleef -hij schilderen, etsen en lithografeeren en toonde zich bij al deze bezigheden een artist van groote verfijning en uitgebreide bekwaamheden. Het was dan ook geen wonder dat hij in 1904 door Dr. Deneken, die de Kunstnijver heidsschool in Krefeld als directeur te moder- niseeren kreeg, werd aangezocht daar als hoofdleeraiar op te treden. Daarmee is Prikker feitelijk voor Holland verloren gegaan, want al heeft hij in latere jaren nog wel voor de familie Kröller gewerkt in het Rijksmuseum Kröller Müller op de Veluwe, is nog al wat van Prikker te vinden) zijn grootste successen heeft hij in Duitschland behaald en er een waardeering gevonden die hem in Holland niet gemakkelijk ten deel gevallen zou zijn. Het is in dat opzicht wel aardig er aan te herinneren dat de tegenwoordige Amster damsche professor Campendonck een van Prik ker's leerlingen op de school in Krefeld ge weest is. Na Krefeld werd Prikker door den bankier Carl Osthaus, die zich in Hagen door Prof. Van de Velde een museum voor zijn verzame lingen had doen bouwen, naar die stad ge roepen, waar hem belangrijke opdrachten werden in het vooruitzicht gesteld, die hem ook inderdaad gegeven zijn. Het vermoeden ligt voor de hand dat deze Hagen'sche periode tot de gelukkigste jaren van Prikker's leven behoord heeft. Al heeft men hem ook in de na-oorlogsche jaren in zijn tweede vaderland op hoogen prijs weten te stellen, door hem een professoraat in München aan te bieden en nog iets later hem naar Düsseldorf te roepen. In het Rijnland heeft Prikker's roemrijke loopbaan een aanvang genomen en is er met zijn dood, nu zeven jaar geleden, (1932) ook geëindigd. Zooals Den Haag in den bekenden Dr. Leu ring een groot vriend en steun voor Prikker's kunst geleverd heeft, kon Düsseldorf wijzen op Dr. Hoff, die in allerlei omstandigheden voor den artist op de bres stond, en het werk door-en-door kende van den aanvang af. Zoo dat er nergens een tentoonstelling van Prik ker's werk gehouden kon worden, die op eenige compleetheid aanspraak mocht maken, of men had Dr. Hoff's hulp daarbij ingeroe pen. Wij willen daarom dit stukje sluiten met een karakteristiek, door Dr. Hoff bij één van die gelegenheden van Johan Thorn Prikker gegeven: hij is, zeide Hoff „meer dan een artistiek probleem.... hij is een groote ziel. vol mystiek verschijnen, vol religieusen in houd en verheven menschelijkheid". J. H. DE BOIS. l l i r-w CEBUTO-DAGTRIPS Antwerpen (Incl. verzorging) ƒ5.75 Bredasche bosschen m. voll. pens. 5.— Twente Holl. Zwarte Woud 3.25 Natuurreservaat Hooge Veluwe „3.25 Oisterwijk Brabantsche Vennen „3. Winterswijk, Geld. Achterhoek „3.50 Naar den Afsluitdijk Wieringerm. „2.75 Bad-Boekelo (Zee op de heide) „3.50 Montferland 3.25 Ouwehand's Dierenpark „3.50 Naar Vorden en omgeving „3.25 Ommen en omgeving„3.25 Oost-Voorne en omgeving.2.50 Nijmegen, Berg en Dal „3.— Arnhem en Velper bosschen „2.75 Rond het Ijselmeer „3.75 Vraagt inlichtingen en Reisgids ook voor onze buitenlandsche Reizen bij JAC. HEEMSKERK'S CEBUTO-REISBUREAU HOETPLEIN 34 TELEF. 16448 Agenten Sig.mag. SPAAS, Rijksstraat weg 21, Tclef. 16531; Bruynzeel's Mode magazijn, Vclsen-Pont, Telef. 3064. (Adv. ingez. MedJ Hartelijke woorden op laatste dag gesproken. Sluitingsbijeenkomst in de Ridderzaal. De organisatoren van de Eerste Nederland sche Kunstweek zijn er in geslaagd, den deel nemers tot den laatsten dag nieuwe en verras sende aspecten van ons land te laten zien en hen te blijven boeien door de veelzijdige uitin gen van ons cultureele leven, in het verleden zoowel als in den tegen woord igen tijd. Na het bezoek aan de bosch- en heidegebie den van ons land die een verrassing waren voor de velen, die van Holland slechts gehoord hadden als polder- en waterland na een paar tochten cïoor dat poldex-land, vertoefden de deelnemers de laatste twee dagen te Schevenin. gen, waar zij dank zij het fraaie weer konden genieten van alles, wat onze zeekust hun te bieden had. Het nieuwe aspect, dat zij Dinsdag te zien kregen, was dat van den modernen museum- bouw in Nederland. Het bezoek aan het Haag sche gemeentemuseum en aan het museum Boymans te Rotterdam waren de hoogtepunten van den dag, die begon met een bezichtiging van Den Haag, van de Jacpbskerk en van het museum Bredius. Tot besluit van deze eerste Nederlandsche Kunstweek zijn Dinsdagavond de deelnemers door de regeering ontvangen in de Ridderzaal, waarbij tevens waren uitgenoodigd allen, die door hun medewerking tot het slagen van dit kunstevenement hebben bijgedragen. Namens den minister van Onderwijs be groette de secx'etaris-generaal van het depar tement, prof. dr. G. A. van Poelje, die een week geleden te Maastricht de kunstweek officieel had geopend, de aanwezigen. Prof. van Poelje bracht bijzonderen dank aan mr. Van der Haagen, leider van deze kunstweek, en mej. M. J. Borregaard, van de A.N.V.V., die dag en nacht hadden gewerkt om deze kunst week te doen slagen. Hij eindigde met het uit spreken van den wensch dat alles wat men ge zien had de bezoekers zou aanmoedigen om voort te gaan met hun cultuurwerk, ieder op eigen terrein, en vereenigd door den geest van duizenden anderen, zoowel hier als in alle lan den ter wereld, om de mensehheid en de vol keren te vereenigen door hetzelfde gevoel van eerbied en bewondering. Namens de deelnemers gaf mr. Van der Haa gen, na dank te hebbexi gebracht aan prof. Van. Poelje voor de wijze, waarop deze als secreta ris-generaal had medegewerkt om de kunst week mogelijk te maken, het woord aan een der deelnemers, prof. B. Dorival uit Parijs, die in hartelijke bewoordingen dankte voor de gastvrijheid, welke men in ons land had onder vonden. Men had gelegenheid gehad de cultuur schatten van Nederland te zien op een manier, als geen andere toeristen ooit kregen, waai'bij men een diepen indruk had gekregen, hoezeer de Nederlanders niet alleen hun land, maar ook alle schoone dingen, die daar geschapen waren, lief hadden. Hij verzocht prof. Van Poelje, den dank der deelnemers te willen overbrengen aan den minister en de Nederlandsche regeering, terwijl hij in het bijzonder woorden van dank wijdde aan mr. Van der Haagen en diens me dewerkers. Na afloop van de sluitingsceremonie begaven de deelnemei"s zich naar de kelderzaal beneden de rolzaal, die voor deze gelegenheid feestelijk was versierd door den architect H. Th. Wijde- veld. André Rodenhuis, Emile van Amersfoort en Engelbert Oskam voerden een trio (1918) van Alex Vooi'molen uit, waarna dr. Wijnand Frans een voordracht hield bij een door Hans Beers uitgevoerd toepasselijk schimmenspel op tekst van onzen stadgenoot Herman Voskuil, waarna 't Haagsch trio het trio opus 2 van Jos Suk uit voerde. Deze uitvoering werd gevolgd door' een in tiem samenzijn van alle deelnemers, dat tot in den nacht duurde. Arbeiders onder neerstortenden betonmolen. Eén van hen ernstig gewond. Tijdens het betonstrooien voor een werk, dat te Zalk door de aannemersfirma Schrale en Co., te Zwolle, voor het rijk wordt uitgevoerd, is Dinsdag een der pooten van een beton molen uitgegleden, met het gevolg, dat twee arbeiders onder het neerstortende werktuig zijn terecht gekomen. Een der arbeiders, J. v. d. Berg uit Hattemerbroek. wei'd niet ernstig gewond. Hij kon, na ter plaatse te zijn verbon den. naar huis worden vervoerd. De andere arbeider, J. Heideveld, eveneens uit Hattemer broek, liep echter erastige inwendige kwet suren op. De man is in zorgwekkenden toe stand per boot naar het ziekenhuis te Kam pen overgebracht.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5