De geis- Koac kei ^ekeimzinM^e eiiaU JiiCitahe besprekingen^ TE MOSKOU VERLOOPEN „IN GUNSTIGE SFEER". MA1KT EIKECiïIN Het 40-J arig priesterfeest van Mgr. J. P. Huibers. OoA ditmaai aedcmqt JiusÉaad exJitec Oceedec Oasis LONDEN, 15 Aug. (A.N.P.) De di plomatieke correspondent van de Dai ly Telegraph and Morningpost ver neemt dat gisteren in Whitehall een rapport is ontvangen uit Moskou be treffende het stadium, dat thans is bereikt in de stafbesprekingen tus- schen Engeland, Frankrijk en Rus land. Het schijnt dat de besprekingen tot dusverre in een gunstige sfeer ge voerd zijn langs wezenlijk constructie ve lijnen. De genoemde correspondent heeft echter den indruk, dat de Sovjet-de legatie voorgesteld heeft dat de basis der overeenkomst gezocht zou moeten worden op ietwat breeder en verder reikenden grondslag dan onder oogen was gezien door de Engelsche en Fran- sche regeeringen, toen zij haar mis sies naar Moskou zonden. Hoewel dit rapport met een zekere reserve moet worden beschouwd, zegt men dat de Sovjet Unie behalve de Europeesche oorlogs problemen de houding wil bespreken, die aan genomen zou worden door Engeland en Frank rijk in geval van het uitbreken van een oorlog in het Verre Oosten tusschen de Sovjet Unie en Japan. Volgens de ter beschikking van den correspondent staande inlichting heeft de Sovjet-missie een duidelijk omlijnde age: naar voren gebracht, aangevende dat er een oprecht verlangen bestaat om de huidige po litieke en militaire besprekingen tot een suc cesvol einde te brengen op werkelijk realis- tischen grondslag en zoo spoedig mogelijk. Om het mogelijk te maken de besprekingen te Letlandsche minister te Rotterdam overleden. Ziek geworden tijdens vacantiereis. ROTTERDAM, 15 Augustus. De leider der Letlandsche staatskansela- rij, David Rudzits, die den titel van minister voert, is gisteren hier ter ste de tengevolge van een hartverlam ming overleden. De heer Rudzits was ongeveer een week ge leden in gezelschap van zijn echtgenoote en zijn zoon per boot uit Riga hier aangekomen om een vacantiereis door Nederland en België te maken. Gedurende de bootreis had hij een verkoud heid opgeloopen, zoodat hij zich bij aan komst terstond te bed begaf. Gisteren voelde hij zich echter weer beter en wilde opstaan, doch kreeg toen verhooging van temperatuur. Hierop werd terstond de dokter gewaarschuwd. Nog voordat deze echter aan het ziekbed was verschenen, werd de heer Rudzits door een hartverlamming getroffen en stierf na enkele oogenblikken. De dokter moest den dood con- stateeren. Het stoffelijk overschot van minister Rutzits zal per trein of auto naar Letland worden ge- t'insporteerd. De Letlandsche consul-gene raal te Rotterdam, de heer B. Pavarsas, zal het transport naar Letland vergezellen. MARKT BODEGRAVEN. Aangevoerd 488 partijen Goudsche kaas, waaronder 8460 met Rijksmerk, wegende 46.140 K.G. Prijs met R.M., le soort ƒ23 tot ƒ25, 2de soort 21 tot 22.50. Zw. soort tot 26. Handel matig. ROTTERDAM, VEEMARKT. Totaal aanvoer: Paarden 153. Veulens 102. Magere runderen 844. Vette runderen 65'5. Vette kalveren 560. Graskalveren 275. Nuchtere kal veren 650. Schapen en lammeren 551. Varkens 6. Bokken en geiten 69. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw. 78, 2e kw. 64, 3e kw 3852. Vette ossen le kw. 66, 2e kw. 62, 3e kw. 4052. Stieren le kw. 58, 2e kw. 52. Vette kalveren le kw. 90, 2e kw. 75, 3e kw. 4555. Schapen le kw. 44, 2e kw. 29, 3e kw. 32 Lammeren le kw. 49, 2e kw. 44, 3e kw. 39. Gras kalveren 2e kw. 45, 3e kw. 35. Nuchtere kalve ren le kw. 40, 2e kw. 35. 3e kw. 30. Slachtpaar- den le kw. 47, 2e kw. 41, 3e kw. 43. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 19, 2e kw. 17, 3e kw. 15. Lammeren le kw. 13, 2e kw. 10, 3e kw. 8. Nuchtere slachtkalveren le lew. 9, 2e kw. 7, 3e kw. 6. Nuchtere fokkalveren le kw. 20, 2e kw. 15, 3e kw. 10. Slachtpaarden le kw. 210, 2e kw. 170, 3e kw. 105. Werkpaarden le kw. 320, 2e lew. 240, 3e kw. 110. Hitten le kw. 210, 2e kw. 180, 3e kw. 100. Veulens le kw. 70, 2e kw. 50, 3e kw. 35. 'Stieren le kw. 265, 2e kw. 215, 3e kw. 155. Kalfkoeien le kw. 260, 2e kw. 190, 3e kw. 140. Melkkoeien le kw. 250, 2e kw. 185, 3e kw. 140. Varekoeien le kw. 190, 2e kw. 145, 3e kw. 125. Vaarzen le kw. 150, 2e kw. 130, 3e kw. 90. Pinken le kw. 110, 2e kw. 90, 3e kw. 70. Gras kalveren le kw. 53, 2e kw. 35, 3e kw. 18. Bokken en geiten le kw. 8, 2e kw. 5, 3e kw. 3. Vette koeien en ossen, aanvoed korter, handel kalm, prijzen iets hooger, prima koe 80, oss 72 cent. Stieren, aanvoer als vorige week, handel matig, prijzen iets hooger. Vette kalveren, aan voer als vorige week, handel traag, prijzen iets lager dan vorige week Dinsdag, prima 1. Schapen en lammeren, aanvoer als vorige week, handel lui, prijzen schapen onveranderd, lam meren iets hooger. Nuchtere slecht- en fok kalveren, aanvoer korter, handel flauw, prijzen onveranderd. Paarden, aanvoer iets kleiner, handel kalm, prijzen slachtpaarden iets stijver werkpaarden en hitten onveranderd. Kalf- en melkkoeien, aanvoer als vorige week, handel lui, prijzen constant. Varekoeien, aanvoer iets grooter, handel kalm, prijzen iets hooger. Vaar zen en pinken, aanvoer ruimer, handel traag, prijzen onveranderd. Graskalveren, aanvoer iets grooter, handel tamelijk, pi-ijzen als vorige week. Bokken en geiten, aanvoer iets grooter, handel redelijk, prijzen iets hooger Veulens, aanvoer iets ruimer, handel redelijk, prijzen iets hooger. Moskou voort te zetten zullen Londen en Pa rijs een eenigszins grootere ruimte moeten laten aan hun thans in Moskou zijnde staf officieren. In gev/oonlijk welingelichte kringen ver wacht men dat nieuwe instructies naar Mos kou zullen worden gezonden. Cambon, de Fransche zaakgelastigde in Londen tijdens de afwezigheid van ambassadeur Corbin, is uit- genoodigd gisteravond laat nog een bezoek te brengen aan het Foreign Office, waar hij on geveer een uur confereerde met den perma nenten ondersecretaris, Sir Alexander Cado- gan. Haarlemsche dame 33 jaren lang het slachtoffer van geheugen- storing? Merkwaardig bericht in Duitsche courant. De „Deutsche Allgemeine Zeitung?' meldt In September 1906 keerde de 27-jarige echt genoote van een handelsman in Milaan, ge naamd Adolfo Attorneo, moeder van een 2-jarige knaap, van een wandeling niet meer thuis terug en verdween spoorloos. Dezer dagen viel op het Domplein te Milaan plotse ling een oude dame flauw. Ze werd in een apotheek binnengedragen en toen ze weer bij kennis kwam riep ze: „Breng me naar mijn man en zoon terug". Deze oudere vrouw bleek de echtgenoote van Adolfo Attorneo, die na 33 jaren aan geheugenstoornis te hebben ge leden zich plotseling tijdens een vacantie- trip te Milaan vertoevende haar eigenlijke woonplaats en afkomst herinnerde! Haar echtgenoot was intusschen grijs geworden en herkende haar nauwelijks. Nadat de eerste verwondering voorbij was werd het wederzien echter hartelijk gevierd. In de verstreken 33 jaren was intusschen vel gebeurd. De vrouw was naar het buiten land getrokken en daar eigenaresse van een zaak in Haarlem geworden. Momenteel wil ze de zaak in Haarlem verkoopen en naar Milaan naar haar eigenlijke bloedverwante n terug keeren. Tot zoover de Deutsche Allgemeine Zei- tung". In de kringen van de branche, waartoe de Haarlemsche zaak behoort, is echter niets van dit merkwaardige geval bekend! Plechtige viering HAARLEM. Dinsdag. Heden, Maria Hemelvaart 15 Augustus, her denkt de Bisschop van Haarlem Mgr J. P. Huibers den dag, waarop hij vóór veertig jaar tot priester werd gewijd. Doodvonnissen in Bulgaarsch spionnageproces. SOFIA, 15 Augustus (Reuter). Het mili taire gerechtshof van Philippopel heeft twee personen ter dood en drie tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld, wegens het ver strekken van geheime inlichtingen aan Turkije Alle vijf veroordeelden zijn Bulgaren van Turksche afkomst. Mgr. j. p. Huibers doet, ovistimd door kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders, zijn intree in de Kathedraal waar een Pontificale Mis werd gecelebreerd, ter herdenking van zijn 40- jarig 'priesterfeest. De kerkelijke viering vond vanmorgen in de prachtig versierde kathedraal plaats. Duizen den rozen, dahlia's, gladiolen, anjers en chry santen hadden de „Bavo" een feestelijk aan zien gegeven. De Bisschop deed te tien uur zijn plechtige intrede in de tot in alle hoeken ge vulde kathedraal en werd daarbij omgeven en voorafgegaan door assistenten en het Hoogwaar dig Kapittel. Terwijl de Bisschop het kerkge bouw betrad werd de introitus van de Mis: „La ten we ons allen verheugen op dezen feestelij- ken dag" gezongen. In de kathedraal hadden talrijke kerkelijke en burgerlijke autoriteiten plaats genomen. Daar waren zeer vele kerke lijke hoogwaardigheidsbekleeders uit het bis- dbm en voorts talrijke priesters. In de kerk banken hadden o.m. plaats genomen de heeren Ch. I. M. Weiter, minister van Koloniën, de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. dr A. Baron Röell, en de oud-ministers mr. T. Verschuur, mr. D. A. P. N. Kooien, mr. dr. L. N. Deckers en mr. Ch. M. J. F. Goseling, mr. J. B. Bomans lid van Ged. Staten, de loco-burgemeester van Haarlem, wethouder W. J. B. van Liemt en de gemeente secretaris mr. Th. A. Wesstra. Verder de com mandant van het indeelingsdistrïct luitenant kolonel Steensel gezegd van der Aa, de com missaris van politie, de heer E. II. Tenekinck en mr. dr. F. A. Bijvoet, de voorzitter van de rechtsche Raadsfractie. Na het Evangelie heeft de Bisschop een korte toespraak gehouden, waarin hij er aan herinnerde, dat het veertig jaar geleden was, dat hij op hetzelfde altaar tot priester werd gewijd. Op dat oogenblik werd ons een taak opge legd gelijk aan de taak van Jezus en Maria. Ook wij werden opgenomen in de omhelzing van God's bijzondere vriendschap. Voor die onbe grijpelijke en onverdiende genade kan ik God nooit genoegzaam danken, maar onze dankbare blik gaat uit naar Maria, wier feestdag wij van daag vieren. Ons veertig jarig priesterleven was vol van God's genade en vriendschap. Het is thans geen tijd voor uiterlijk en groot feestbe toon, maar gij allen, die hier gekomen zijt hebt dit feest van uw bisschop gemaakt tot een geestelijk feest. Met groote ontroering gedenk ik hoe in geheel ons bisdom priesters en ge- loovigen met dankbaarheid de groote zegenin gen herdenken die het priesterschap ons gege ven heeft. Want gij hebt begrepen, dat de priesters zijn: het licht der aarde. De eenheid tusschen priesters en geloovigen is een onmis bare voorwaarde voor ons eigen zieleleven'" Na zijn toespraak gaf de Bisschop den Pause lijken Zegen, waarop hij nadat het Misoffer was voltrokken de kathedraal verliet, terwijl de kerkgangers hem het „Magnificat" toezongen. Hierna vond op het voorplein van de kathe draal een huldiging plaats door de schooljeugd waaraan ook door talrijke andere katholieken werd deelgenomen. Na deze huldebetuiging had in de pastorie van de kathedrale kerk de felicitatie van den Kerkvorst door het eere-comité plaats. Tenslotte kan nog gemeld worden, dat de Bisschop bij de Pontificale Hoogmis geassisteerd werd door Mgr H. J. M. Taskin als presbyter assistent, prof. J. J. Henneman als diaken en P. C. Bottelier als sub-diaken en regent C. J. Henning en kanunnik J. H. Nickel als troon- diaens. Te ongeveer half een had zich van den uit gang van de pastorie tot aan kathedraal-plein een stoet Graal-meisjes en Katholieke Verken ners met kleurige vaandels opgesteld om den grijzen kerkvorst een spontane hulde te bren gen. De verkenners stonden onder leiding van den Commissaris der Katholieke Verkenners den heer B. Nooy terwijl de leiding van de Graal-meisjes bij mej. M. Meer tens berustte. De Bisschop was zichtbaar verrast door deze fleurige huldiging waarbij zich ook vele oudere katholieken hadden aangesloten. Door de .Spaarnebazuin" werd een speciaal feestlied door den heer Tom de Vries op de melodie van het Eucharistisch Congreslied gemaakt, ten ge- hoore gebracht. Mgr. Huibers dankte met eenige welgekozen woorden voor deze geslaagde huldi ging. Hierna werd de Bisschop in de pastorie door Mgr. Th. M. P. Bekkers gefeliciteerd namens het eere-comité. De vicaris-gene raal van het bisdom Mgr. N. L. A. Am- merlaan deed vervolgens mededeeling van het bedrag, dat den Bisschop werd geschonken voor den bouw van nieuwe kerken. Om een uur werd in de groote zaal van de plebanie het diocesane geschenk, het bis schopsfonds aangeboden. In aanwezigheid van het eere-comité en het kapittel werd de bisschop toegesproken door mgr. N. L. A. Am- merlaan, Vicaris-generaal van het bisdom. Deze bracht in herinnering, dat mgr. Huibers de eerste 'bisschop is, die feest viert in de kathedraal waar hij gewijd werd. Mgr. Am- merlaan schetste alsdan de grootheid en de hoogheid van het priesterschap en ging mgr. Huibers' leven als leeraar in de rhetorica op Hageveld, als bouwpastoor te Amsterdam, als aalmoezenier bij de bedevaarten naar Lourdes en tenslotte als opperpriester van 't Haarlem sche Diocees na. Namens allen dankte de vicaris voor al dit goeds. Voor zijn feestgave vroeg de bisschop niets voor zich zelve, maar de leniging van den financieelen nood van het bisdom en den bouw van nieuwe kerken was zijn wensch. Eendrachtig bracht men een aanzienlijk be drag bijeen. Voor het aflossen van schuld werd bijeengebracht f 102.561.50; voor den bouw van nieuwe kerken werd bijeengebracht: f 161.321.81. Tenslotte overhandigde de vicaris den bis schop een oorkonde waarin de aanbiedt dit geschenk is vastgelegd. De bisschop daarop het woord nemer- zeide getroffen, dat aller verwachting van het fonds door het resultaat der •- brengst werden overtroffen. Uiterst dank£' was mgr. Huibers den vicaris. Telkenmale'4' zeide monseigneur staan wij verstomd r- de offervaardigheid en de blijmoedigheid het offeren. Een uiting van diep geloof liefde voor God en Zijn Kerk zag de i schop in dit geschenk, dat hij aanvaard voor het bisdom. Hierna begonnen de recepties voor priest,, en religieuzen, die zeer druk bezocht werfc Vervolgens kwamen tallooze R.K. vereent gen en organisaties hun gelukwenschen aV bieden terwijl de receptie tenslotte nog 0» bezocht werd door pater dr. L. Beaufort opv lid der Tweede Kamer, pater drs. Th. vi^ O.E.S.A., rector van het R.K. Lyceum te Har. lem en verder wethouder AG. Boes van Ha;-! lem, dr. S. baron van Wijnbergen, burgen^, ter van Wassenaar, mr. H. J. J. Schoiu-" burgemeester van Beverwijk, mr. C. J. voorzitter van den Raad van Arbeid, luitenV- kolonel Steensel gezegd van der Aa, comim- dant van het indeelingsdistrict en velej: deren. Tenslotte zij nog vermeld, dat o- gelukwenschtelegrammen waren binnen?^ men van den pauselijken internuntius yV Paolo Giobbe, van Mgr. P. Hopmans, bir van Breda en van dr. J. E. baron de V< Steenwij k, burgemeester van Haarlem. EXAMENS Notaris Geslaagd voor deel 1: T. P. C. Stuyt, ti Castricum. I. R. A.-leider aan het woord, „Wij zouden het geheele Engelsche trein-1 tramverkeer kunnen lamleggen." CHICAGO, 15 Augustus. In een Intend zeide Russel, een der hoofdpersonen van k I.R.A. „De bomaanslagen die het Iersch Rep:! blikeinsche Leger in Engeland pleegt zijn i meest humane en de bekwaamste wijze v;- oorlogvoeren in de geschiedenis. Zij zijn ee: frontaanval. Deze nieuwe wijze van oorlr* voeren richt zich tegen het land in plaats vi tegen het volk". Hij zeide dat de beste koppen van de IRA deze bomaanslagen op touw zetten. Heel Lot. den, zeide hij, zouden zij in luister kunnen zetten en het geheele trein- en tramverken hadden zij kunnen lamleggen, doch men heeft dat niet gedaan daar het het leven had ge- kost aan zes Engelschen, die werken in fel „hersenwerk" van de Londensche stroomvoor ziening. „In het omgekeerde geval, als Engeland on zulk een slag had kunnen toebrengen, zoudr. zes menschenlevens het land daarvan nis hebben weerhouden". (United Press). Duitscliland koopt rubber in Engeland. Ook koper en lood zou geleverd zijn. LONDEN, 15 Aug. (Havas). Volgens cï „News Chronicle" koopt Duitschland op het oogenblik groote hoeveelheden rubber op q- Londensche markt, waarbij aangedrongen wordt op levering voor het einde van Augustus. D; Duitsche aankoopen sedert het begin van de maand worden geraamd op ruim 3000 ton. De Londensche markt zou bovendien 7500 ton ko per en 5000 ton lood aan Duitschland verkocht hebben voor een gezamenlijk bedrag van mee: dan 400.000 pond sterling. 43) Nu gingen Henkie en Robje aan het eieren pakken. Jonge, wat hadden ze een hoop kistjes vol. „Als we die later aan de mensehen verkoopen," zei Robje, „dan worden we nog rijk". Juist sprongen Henkie en Robje vroolijk in het rond, toen ze daar waarachtig de papegaai weer zagen aankomen. „Ik zal jullie wel een schip wijzen", knipoogde de papegaai en de jongens, die hun ooren niet geloofden, kwamen bij de papegaai zitten en fluisterden over allerlei plannen. 44). Inderdaad, de papegaai bracht hen enkele uren later bij een groot schip, dat tusschen hooge rotsen in zee lag. Het behoorde toe aan den man met de ruwe haren, die in het huisje woonde, waar ze nog niet zoo lang geleden ge weest waren. Ze bedankten de papegaai vriendelijk en besloten zoo vlug mogelijk al de eierenkistjes aan boord te brengen. 45) Den heelen dag hadden ze al op en neer geloope van de wal naar de boot, beladen met kistjes. Robje, die wel gewend was kistjes op zijn hoofd te dragen, balan ceerde tot genoegen van Henkie. Deze durfde er eerst és op zijn hoofd te dragen en later was de stapel zoo zachtjes aan gegroeid tot tien. Hij wilde zich tegenover Robje moe; dig houden en om geen gek figuur te slaan wist hij het telkens zoo te regelen, dat hij met de kistjes op zijn hooia achter Robje aantippelde. Het was maar goed dat Rotje zijn gezicht niet zien kon. 46) Intusschen had de papegaai zijn horloge al aan de andere dieren laten zien. Toen deze hoorden, dat al de eieren verkocht waren, begonnen ze ruzie te maken. „Waar moeten we nu van leven?" gilde de struisvogel. „Ik neem direct een kist eieren weg", zei de giraffe, en de tijger, die zijn stadgenooten wel kende, probeerde maar niet tus- schenbeide te komen. 47) Juist kwamen Henkie en Robje weer een paar kistjes halen, toen de giraffe een ei naar binnen slikte. „Daar zul je wel eens afblijven, kereltje, zei Robje met een gezicht, dat half kwaad moest verbeelden. „O ja?" zei de giraffe, „we zullen jullie wei eens klein krijgen". Dat was alles! Hij pakte Robje bij zijn kraag en slingerde hem een paar keer op en neer. En de struisvogel volgde het voorbeeld .van den giraffe en greep Henkie vast. 48) De tijger, die alles af stond te kijken, moest lachen of hij wilde of niet. De jongens spartelden in de lucht schreeuwden zoo hard ze maar konden. Allebei teg# zweefden ze door de lucht net als een vliegmachine. Toeo ze hun oogen weer open deden, zaten ze op een cactus. De doornen zaten in hun broekjes en met konden ze er af klimmen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6