Hoop op vreedzame regeling blijft bestaan. Japansch compmmispian IBivcMwtcU oitex Datüilq Vliegtuigramp aan de Deensche kust. voor steun aan de ..as" IADIC PROGRAMMA yyPENSDA'G 16 AUGUSTUS 1939 Sleden een onder houd tusschen QceisecenChodacki? Dinsdagmiddag heeft prof. Burck- hardt, de Hooge Commissaris van den Volkenbond in Dantzig, die pas aldaar teruggekeerd is uit Berchtesgaden, den vertegenwoordigers van de bui- tenlandsche pers de volgende op schrift gestelde verklaring overhan digd: Greiser. Ik ben niet te Genève geweest en heb geen enkel onderhoud gehad met den secretaris-generaal van den Vol kenbond. Ik ben ook niet voornemens mij naar Londen te begeven. Ik ben slechts voor een kort verblijf in Duitschland geweest en heb in den loop daarvan gelegenheid gehad mij in het kort te onderhouden over binnenlandsche aangelegenheden Dantzig betreffende. Buckhardt bepaalde zich er toe in zijn antwoord op zekere hem door de jour nalisten gestelde vragen met betrek king tot de resultaten van zijn reis naar Duitschland te verklaren, dat hij de hoop op een vreedzame oplossing van het vraagstuk Dantzig niet had opgegeven en dat het niet was uitge sloten, dat Marjan Chodacki, de 4Q commissaris-generaal van Polen in Dantzig, en Arthur Greiser, de presi dent van den Senaat van Dantzig, misschien morgen hun eerste onder houd zullen hebben over zekere kwes ties betreffende de Vrije Stad. De onverwachte geheim gehouden ont moeting tusschen Hitier en prof. Burckhardt, schijnt niets nieuws te hebben opgeleverd, schrijft de diplomatieke redacteur van de „Times". Hitier schijnt het meest gepraat te heb ben en niet minder krachtig dan tevoren zijn meening over Dantzig, Polen en zelfs over an dere kwesties, te hebben weergegeven. Burck hardt kreeg weinig kans zijn eigen meening te geven, Hoewel hij als diplomaat, die het nauwste contact met beide partijen onder houdt, wellicht zelf een schrandere opvatting heeft, hoe een vreedzame oplossing gevonden kan worden. Het onderhoud tusschen Hitler en Burck hardt duurde slechts een half uur, zegt de „Daily Telegraph" en Hitler nam hiervan het grootste deel in beslag met zijn meening over Dantzig weer te geven en vragen te stellen over de omstandigheden, waaronder plaatse lijke incidenten zijn ontstaan. Had het on- Grootsche ontvangst wacht Franco te Rome. De Caudillo vermoedelijk per vliegtuig naar Genua. Men werkt thans te Rome energiek aan de voorbereidingen voor een grootsche ontvangst van generaal Franco, wiens bezoek aan Italië, naar men verwachte in de tweede helft van Sep tember zal vallen. Men meent te weten, dat het Spaansche staatshoofd aan boord van een mili tair vliegtuig te Genua zal aankomen, waar hij zal worden ontvangen door een prins van het huis van Savoye en een hooggeplaatste fascisti sche persoonlijkheid, waarschijnlijk Ciano. Te Rome zou Franco als gast van den koning zijn intrek in het Quirinaal nemen, naar men ver moedt in het appartement van den prins van Piemont, dat in 1938 ook door Hitier bewoond is. Het programma zou onder meer een vlootschouw in de Golf van Napels en een militaire parade bevatten. Driehonderd Japansche soldaten verdronken? Troepentransportschip op een mijn geloopen. HONGKONG, 16 Augustus. Vol gens nog niet bevestigde berichten is een Japansch troepentransportschip bij Wangmoon op een mijn geloopen. Hierbij zouden 300 soldaten verdron ken zijn. Dit hooge aantal slachtoffers zou mede een gevolg zijn van het vuur dat Ohineesche scherpschutters aan den oever op de reddingsbooten, die uitgezet werden, openden. Op een radiobericht van het trans portschip kwam een Japansche tor- pedobootjager te hulp. De overleven den werden aan boord hiervan onder gebracht. .(United Press) derhoud den vorm aangenomen eener ge- dachtenwisseling, dan zou Burckhardt het Britsche standpunt hebben kunnen verdui delijken, nl. dat elke poging om den huidigen status van Dantzig te wijzigen door geweld of dreiging met geweld, waartegen Polen zich genoodzaakt zou zien zich te verzetten, ter stond de Britsch-Fransche garanties van ge wapende hulpverleenig in werking zou stel len. Burckhardt wist dat de Britsche houding niet gewijzigd is, maar hij schijnt zijn op vattingen niet te hebben kunnen weergeven, en derhalve kan aan dit feit geen bijzondere beteekenis worden gehecht. Verantwoordelijke Britsche kringen zoo vervolgt het blad, achten meer verontrustend de berichten over be dreiging en druk op Hongarije, welke in hoofdzaak verspreid worden om de aandacht van het Poolsch-Duitsche geval, t.w. Dantzig en de Corridor, die het brandpunt van de spanning blij ven, af te leiden. Volgens de „News Chronicle" is de toestand in wezen niet veel veranderd, behalve, dat thans de Polen en de Nazi's van Dantzig aan de conferentietafel komen, en dat beteekent een winstpunt. Verlaat Tsjang Kai Sjek Tsjoenking? Regeeringsbureaux zouden naar Loetsjau verplaatst worden. TOKIO, 16 Augustus (Domei-A.N.P.) Volgens den correspondent van de „Asahi" te Sjanghai, gaat maarschalk Tsjang Kai Sjek zijn hoofdstad Tsjoen king verlaten en verplaatst hij zijn hoofdkwartier 180 mijl verder land waarts naar Kiating aan de oevers van de Yangtzoe-rivier In naam blijft Tsjoenking de hoofdstad van China, doch er zal nog slechts een gedeelte van de militaire overheid overblijven. De civiele regeeringsbureaux worden verplaatst naar Loetsjau, tusschen Kiating en Tsjoenking. De herhaalde Japansche luchtaanvallen op Tsjoenking hadden reeds sinds lang een ver plaatsing dringend noodzakelijk gemaakt. Kia ting heet een aangename stad, die gemakkelijk verdedigd kan worden. Een tempel aan den voet van een berg heeft Tsjang Kai Sjek tot zijn ambtswoning laten verbouwen. Nieuwe internationale valuta voor China? Ter vervanging van den Chineeschen dollar. TOKIO, 16 Augustus (Reuter-A.N.P.) Vol gens een bericht uit Japansche bron bespreken Britsche en Chineesche financiers een plan voor de vorming van een nieuwe internationale va luta voor China. Deze munt zou in de plaats komen van den Chineeschen dollar, welke dan zuiver een binnenlandsche valtua zou worden. Financieele kringen in Londen kunnen van het vorenstaande geen bevestiging geven. Bandieten maken 70.000 dollar buit. Politie met machinegeweer bedreigd. LONGBEACH (Long Island), 16 Augustus Een looper van de plaatselijke bank die zich naar het postkantoor begaf met een bedrag van 70.000 dollar bij zich, is op brutal wijze beroofd. Vijf bandieten overvielen hem. Een toegescho ten politie-agent bedreigden zij met een snel vuurgeweer, waarop zij hem ontwapenden. De roovers zijn ontkomen (United Press). Engelsch vliegtuig brandend in zee gestort. Vijf van de zes inzittenden vermoedelijk omgekomen. Men vreest, dat vijf personen om het leven zijn gekomen, vier passagiers en de radiotelegrafist, bij een vliegtuigongeluk, waarbij een toestel van de British Air ways brandende in zee is gestort in de nabijheid van de brug over de Storström. Het toestel was op weg van Londen naar Stockholm via Hamburg en Ko penhagen. De piloot, die gewond is, is naar men meent de eenige inzittende, die gered kon worden. De passagiers waren resp. een Engelschman, een Ame rikaan, een Duitscher en een Mexicaan. Ooggetuigen verklaren, dat de machine, na neergestort te zijn, over den kop sloeg en zonk, waarbij men zag, dat rook uit zee opsteeg. Vlieg tuigen en motorbooten vertrokken om het toe stel op te sporen. Men veronderstelt, dat het vliegtuig door den bliksem is getroffen. De piloot verklaarde, dat hij, na geconstateerd te hebben, dat er brand was in de radiocabine, de machine op het water liet neerstrijken, een ruit insloeg en naar buiten kroop. Reuter verneemt nader, dat bü het ongeluk het conservatieve Lagerhuislid, A. C. Crossley, die zitting had voor het district Stretford in Lancashire, om het leven gekomen is. Russische troepen in het Verre Oosten versterkt. Als gevolg van de gevechten aan de Buiten- Mongoolsche grens. Volgens talrijke overeenstemmende berichten heeft de Sovjet-regeering haar troepen in het Verre Oosten aan zienlijk versterkt in verband met de gevechten aan de grens van Buiten- Mongolië. De versterkingen schijnen echter uitslui tend van de garnizoenen ten Oosten van het Oeralgebergte afkomstig te zijn. Uit het Verre Oosten komende reizigers hebben tot de stad Swerdlowsk militaire convooien gezien, doch niet in Midden-Rusland. Generaal Stern, vroeger commandant van het eerste speciale leger in het Verre Oosten schijnt nog steeds een belangrijken comman dopost te bekleeden en generaal Popof, de nieuwe chef van het eerste leger, zou aan Stern ondergeschikt zijn. HIRAN0EMA TEGENSTANDER VAN VOLLEDIG MILITAIR BONDGENOOTSCHAP. J-otëcc richt in de eerste plaats het oog. op Moskou. China gaat zijn kwikschatten exploiteeren. Aanzienlijke opvoering der productie. HONGKONG, 16 Augustus. Onder den druk van de groote vraag uit het westen naar kwik heeft China de exploitatie ter hand ge nomen van de rijke kwikschatten in het zuid westen des lands. De ontwikkeling van deze bodemschatten is in handen van de Kweitsjau Mining Administra tion, die onder gemeenschappelijke controle staat van de commissie voor nationale bronnen en de provinciale regeering van Kweitsjau. Er bestaan nu plannen de tegenwoordige productie-snelheid op te voeren tot 500 ton per jaar. Voor de vijandelijkheden uitbraken, produ ceerde China van 300 tot 500 ton kwik per jaar. Destijds waren het vooral Hoenan en Kweitsjau, vanwaar het kwik afkomstig was. Door de hui dige omstandigheden is Hoenan uitgeschakeld. De ontworpen kwik-export van Kweitsjau zal van het grootste belang blijken voor China's strijd om buitenlandsche deviezen. In de afge- loopen maanden is de kwikprijs vast geweest (500 pond st. per ton). Reeds heeft de Kweitsjau Mining Administra tion 150 ton (ergo voor een waarde van 75000 pond sterling) uit particulier bezit verzameld voor verkoop naar het buitenland in verband met den nijpenden deviezennood. Veel wordt verwacht van moderniseering van de mijnbouwtechniek in deze industrie. (United Press). Nog steeds gewelddaden in Palestina. Twee dooden bij overval op Joodsche kolonie. Havas meldt uit Jeruzalem dat de represail les tusschen Joden en Arabieren voortduren: Arabieren hebben de Joodsche kolonie Kiriat Anavi aangevallen hierbij werd een Arabier door de Joodsche politie gedood. In de Jood sche kolonie Kafar Manahi zijn vijf bommen ontdekt, een Joodsch hulpagent werd gear resteerd. In verband hiermede heeft de opperbevel hebber besloten het vrijlaten van gedetineer den uit de concentratiekampen stop te zetten tot de toestand zal zijn verbeterd. Generaal-majoor Barker, commandant der Britsche troepen in Palestina, heeft medege deeld, dat men het vrijlaten van personen, die krachtens de bepalingen voor noodtoestand ge arresteerd waren, tot nader order heeft mioe- ten staken, omdat het aantal schietpartijen, de bomaanslagen en de pogingen tot intimidatie van regeeringsambtenaren den laatsten tijd weer zijn toegenomen. Engelsch-Spaansch incident te Gibraltar. Britsche militairen mogen voorloopig Spaansch gebied niet betreden. Blijkens een Reuterbericht uit Gibraltar mo gen het personeel van de gewapende macht en de dokken, zoomede hun familieleden, op bevel van den gouverneur van Gibraltar geen bezoe ken brengen aan Spanje. In de nota wordt verklaard dat mevrouw Malley, een officiersvrouw, bij een incident een vernederende behandeling heeft ondergaan. In de order wordt verklaard, dat zij Zondag door de Spaansche politie werd gearresteerd, omdat zij geweigerd had den fascistengroet te brengen en naar de gewone gevangenis te Alge- ciras werd overgebracht, waar zij onder zeer vernederende omstandigheden werd vastgehou den. De gouverneur van Gibraltar heeft beslo ten, dat, totdat hij de verzekering zal hebben, dat een herhaling van een dergelijke behan deling vanwege de Spaansche autoriteiten niet meer zal voorkomen, niemand zal worden toe gestaan over de grens te gaan. Mevrouw Malley werd pas losgelaten, nadat een boete van 23 pond sterling was betaald. Volgens berichten uit welingelichte bron te Tokio zou een plan door het Japansche departement van buitenland sche zaken tot versterking van het anti-kominternpact zijn opgesteld, dat een militair bondgenootschap tegen Rusland inhouden zou. Tegen de andere mogendheden zou het plan zoo ver neemt Havas een algemeene formule behelzen, waarbij Japan wel in beginsel bijstand zou beloven aan de deelgenoo- ten van de spil, maar zou voorstellen, dat de omvang van dien bijstand zal worden vastgesteld door overleg, dat de drie landen eerst zouden plegen tegen over gebeurtenissen, die een bedreiging zouden vormen voor hun gemeenschap pelijke belangen. Het plan is opgesteld door Arita en de diensten van het departement van buitenlandsche zaken op verzoek van den eersten minister, Hiranoema. Het zou een uitwerking zijn van een ontwerp van Hiranoema van 5 Juni, waarvan de hoofdzakelijke inhoud door den Keizer is goed- gekeurd. Het nieuwe plan zal worden voorge legd aan de conferentie der vijf voor naamste ministers op Vrijdag a.s. Het plan van het leger, dat een algeheel en volledig militair bondgenootschap wil de, zou dus definitief door den premier ter zijde zijn gelegd, ondanks de belang rijke vorderingen, die kortgeleden in die richting werden gemaakt door de onderhandelaars in Europa. Het blijkt inderdaad, dat die vorderingen veeleer te Berlijn en Rome gemaakt zijn dan te Tokio, en dat de resultaten, die bereikt werden door Osjima en Sjiarotri, dank zij de grootere bereidheid van Rome en Berlijn vergeleken met begin Juni, en dat zij door het Japansche kabi net niet zijn geratificeerd. Volgens aanwijzingen van politieke kringen zou het leger een terugwijkende positie zoeken, welke het in staat zou stellen later weer tot den aanval over te gaan in de richting van een alge heel en volledig bondgenootschap. Terwijl het zich aansluit bij een algemeene formule, die geen nadere aanduiding geeft van den aard van den bijstand, dien Japan zou geven aan zijn deelge- nooten tegen andere mogendheden dan de U. R. S. S., zou het leger 1. Trachten van de regeering de uitgebreidst mogelijke interpretatie te krijgen van de tegen woordige formule. 2. Overwegen om Berlijn en Rome den waar borg te geven, dat een zeer breede uitleg op de meest loyale wijze in overeenstemming met de driehoekspolitiek gegeven zal worden aan de bijstandbelofte op den dag, waarop het noodig zal zijn deze belofte in daden om te zetten. Kortom de aanhangers van een militair bond genootschap zouden niet al te zeer teleurgesteld zijn door hun terugtocht, aangezien zij er van overtuigd zouden zijn, dat een militair kabinel te zijner tijd aan de verbintenissen van Hira noema iedere andere waarde zou kunnen geven dan die, welke het gematigde kabinet er aan hecht, dat verdacht wordt van inschikkelijkheid jegens de democratieën. Op het graf van de actrice Adèle Sandrock te Weenen zal het hierboven afgebeelde gedenk- teeken worden opgericht. Houding van Rusland het voorname punt. In Japansche kringen te Londen wordt, naar Havas nader verneemt, een formeele militaire overeenkomst, tusschen Japan en de .^"-mogend heden uitgesloten geacht. Volgens de inlichtingen van deze kringen wordt de houding van Japan ten aanzien van de crisis in Europa vooral bepaald door de houding, welke de Sovjet Unie zal aannemen. Indien deze mogendheid zich aan de zijde vare de Westelijke mogendheden zou scharen ingeval een oorlog zou uitbreken door de ontwikkeling van de gebeurtenissen te Dantzig, dan zou Japan niet neutraal kunnen blijven en zou het ge noodzaakt zijn de Sovjet Unie den oorlog te verklaren. Indien evenwel de Sovjet Unie neu traal zou blijven, dan zou dit voor Japan iedere reden om in te grijpen uit den weg ruimen. Dit zou het compromis zijn, dat tot stand zou zijn gekomen tusschen Arita en de extremisten, niettegenstaande het aandringen van de „as" mogendheden, vooral Italië, dat groote waarde hecht aan een militair verbond met Japan, dat in geval van oorlog een groot deel van de Brit sche vloot in het Verre Oosten vast zou houden, welke anders in de Middellandsche Zee zou kunnen worden gebruikt. In ieder geval is het niet twijfelachtig dat de onzekerheid, welke Japan omtrent zijn houding laat bestaan in geval van een conflict in Europa, een krachtigen druk moet uitoefenen op Enge land in de huidige onderhandelingen. Niet tegenstaande de officieuse verklaringen van zekere Japansche personen, heeft men in Japan sche kringen den indruk, dat een oplossing kan worden gevonden in de hangende vraagstukken inzake Tientsin, in het bijzonder inzake het monetaire vraagstuk, zonder dat dit door de Engelschen kan worden beschouwd als een precedent, dat geldt voor het geheele gebied, dat door de Japanners wordt gecontroleerd. BLOEMENT EELT AAN DE RIVIERA, eindigde, de traditie getrouw, Het „Corso-Blanc" te Juan les Pins met den bekenden „bloemenslag". DONDERDAG 17 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek (Ca. 8.15 Berichten), 10.00 Morgenwijding. 10.15 GramofoonmuzieïS. 10.30 Voor de vrouw. 10.36 Het Hofstad- strijkkwartet en declamatie. 11.45 Het AVRO- Amusements orkest (om 12.15 Ber.) 12.30 Gra- mofoonmuziek. 1.00 Interview. 1.05 Het Om roeporkest (opn.) 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Het Omroeporkest en soliste (opn.) 3.00 Hans Lennart'z ensemble. 4.00 Voor zieken en thuis- zittenden. 4.30 Hans Lennartz'. 5.00 Jeugd- halfuur. 5.30 Het Omroeporkest, het Opera koor en solist (opn.) 6.15 Gramofoonmuziek. 6.28 Berichten. 6.30 Sporbhalfuur. 7.00 Catoaret- programma. 7.40 Onbekend. 8.00 Berichten ANP, radiojournaal, mededeelingen. 8.20 Gra mofoonmuziek. 8.40 Chansons met pianobege leiding. 9.00 Radiotooneel. 9.30 AVRO-Musette ensemble en solist. 10.15 Orgelspel en zang. 11.00 Berichten ANP, hierna: Dansmuziek (gr. pl.). 11.40—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H. 301.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 Gramofoonmuziek (ca. 8.15 uur Berichten). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Het KRO-orkest. I.00 Gramofoonmuziek. 1.20 Het KRO-orkest. 2.00 Orgelconcert. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Cur sus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. Ca. 6.30 Berichten, hierna: Causerie „Flitsen uit het leven van een Zending-officier". 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45—7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. her haling SOS-Berichten. 8.15 Orgelconcert. 9.15 Causerie „Fakkeldragers". 9.45 Trioconcert. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Trioconcert en gramofoonmuziek. 11.20 Gra mofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. DROITWICH. 1500 M. II.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Orgelspel. 12.20 Het Harp-kwintet. 12.50 Dansmuziek (gr. pl.) I.35 Het Bristol-ensemble. 2.05 Het Lionel Besznak orkest van Bournemouth, en solist. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.20 Pianovoordracht. 5.40 The Alphas. 6.20 Berichten. 6.50 Voor dracht. 7.05 Alt en harp. 7.40 De Karl Caylus Players. 8.05 Causerie „The ordinary listener and his set". 8.20 Het BBC-Symphome-orkest en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 Causerie „Thoughts on coming home". 10.05 Radio tooneel met muziek. 10.55 Lou Preager en zijn orkest en solisten. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.1512.20 Berichten. RADIO-PARIS 1648 M. 9.00 Gramofoonmuziek. 12.35 Zang. 1.10 Ed die Foy's orkest. 2.10 Gramofoonmuziek. Zang. 3.50 Vioolvoordiracht. 5.25 Solistencon cert. 6.05 Radiotooneel. 7.25 Gramofoonmu ziek. 8.2011.50 „Boris Godounow", opera. KEULEN. 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.35 Trompetter- corps.. 8.509.50 Het Omroeporkest en solist. 12.20 Fabrieksorkest. 1.35 Uit Turijn: Het EIAR-Amusementsorkest, solisten en koor. 2.303.20 Populair concert. 4.20 Het orkest van het Opper-Silezische Landes-theater (5.20 —5.30 Gramofoonmuziek). 7.30 Populair con cert. 8.35 Uitzending van de Beweging. 9.20 Leo Eysoldt's orkest, pianoduo en solisten. 12.303.20 Het Omroeporkest, de „Drei Musi kanten" en Hewn. Hageetedt's orkest (opn.). BRUSSEL. 322 M. 12.20 Het omroeporkest. 12.50 Gramofoon- muziek. 1.30 Het omroeporkest. 1.502.20, 5.20, 6.05, 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Het Omroeporkest en solist. 10.3011.20 Gramo- i foonmuziek. BRUSSEL. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Het Radio-orkest. 1.50—2.20, 5.20, 6.35, 7.35 en 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Symphonie-or- kest en soliste. 11.0011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.35 Het Weensch Fhilhanmonisch orkest. 9.50 Viool en piano. 10.20 Ber. 10.40 Blaaskwintet II.05 Berichten. 11.20—12.20 Het Nedersaksen- orkest.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7