Avontuur in Venezuela Fransche matrozen bezig met het meren van den oorlogsbodem „Chamois die Donderdag in de Amsterdamsche haven is aan gekomen twee slachtoffers, Koger Champon en Henri Ruelle, die bij een berg- beklimming in de nabijheid van Grenoble om het leven kwamen Luit. gen. Boerstra (x), de afgetreden legercommandant In Ned. Indiê, arriveerde Donderdag te Den Haag, waar hij verwelkomd werd door den oud-gouverneur generaal jhr. mr. A. C. D. <Je Graeff De uitgebreide manoeuvres van het Engelsche leger zijn thans in vollen gang, Een ponton brug, welke op het land in elkaar wordt gezet en in haar geheel naar de plaats van bestemming wordt gedragen, vormt een doelmatige oever* verbinding De K.L M piloten Viruly (links) en Noomen traden als getuigen op in het onderzoek naar de „Ekster"-ramp, dat Donderdag door den Raad voor de Luchtvaart te Den Haag is ingesteld Cloarec arriveerde als eerste aan de eindstreep tijdens den grooten wegwedstrijd van Marseille over Lyon naar Charbonnières Het turbo-electrische passagiers- en vrachtschip „Viacheslav Molotof", voor Russische rekening in aanbouw bij de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam, is Donderdag met goed gevolg tewater gelaten. Da doopplechtigheid werd verricht door mevr. G. Nefëdova FEUILLETON Naar bet Amerikaansch van R. H. DAVIS. (Nadruk verboden.) 31) Mary Broughton, riep hij verrukt uit, je ioent een schat! Hij was zoo vervuld van dankbaarheid, dat hij de eerste de beste banketbakkerswinkel binnenliep en een paar pond van die gecon- fijte vruchten aan haar adres liet bezorgen, waarvoor Venezuela beroemd is. In dit bij zondere geval strekten zij om de kinderen Broughton een paar dagen maagpijn te be zorgen. Dien avond werd de aanval op de tunnel her nieuwd met een kracht, waaraan geen cement of roestig ijzer weerstand konden bieden. Roddy zwoegde als een kolendrager, ge ïnspireerd door de gedachte dat hij den vol genden dag Inez zou zien en dat zij zelf ver langde hem te zien en bovendien vol verlan gen om haar verslag uit te brengen over de vorderingen van het reddingswerk. Zijn geest drift vuurde Pether en Mc. Kildric tot een even groote inspanning aan. Om negen uur waren de groote keien uit elkaar gewrikt en een kille, muffe luchtstroom die naar buiten woei in den warmen geurenden avond en op de vermoeide lichamen van de drie mannen, be wees hun dat het eene einde van de tunnel open was. VII. Roddy wilde dadelijk de steenen treden af om de tunnel te onderzoeken, maar Mc Kil drick hield hem tegen. Je zou het geen minuut uithouden, ke rel; het duurt misschien dagen voordat we veilig naar binnen knnnen. Dat is vijftig jaar lang 'n grafkelder geweest waar geen zon en frissche lucht zijn binnengekomen en zich allerlei schadelijke dampen hebben opge hoopt. En ik ga toch naar binnen, hield Roddy vol. En ik zeg je dat je niet gaat, antwoordde Mc. Kildrick. Ben ik de gouverneur van deze vesting of ben ik het niet? Roddy lachte. Dit is m ij n expeditie en als ik spreek hebben mijn volge lingen te gehoorzamen. Mc. Kildrick merkte dat er toch niet tegen te redeneeren viel. Hij haalde een touw, waar van hij het einde als een lus onder Roddy's armen doortrok. Dan moet je het zelf maar weten. Onze eenige wensch is. zei hij grimmig dat als je flauw valt, je het met je hoofd naar ons toe doet. Anders slaan we je tot mosterd! Roddy ontstak zijn electrisohe zaklantaarn en liep voorzichtig de treden af, als een duiker die in zee afdaald. Peter leunde over de ope ning, terwijl hij het touw strak hield. Als de slangen en vleermuizen en vam piers je te pakken krijgen, waarschuwde hij, zul je wenschen dat je maar weer tusschen de haaien zat! Roddy hoorde hem al niet meer. Hij sloeg opeens de handen voor zijn gezicht alsof hij een slag afweerde en viel toen met een zwa- ren bons voorover. De twee mannen plantten him hakken in den grond en trokken aan het touw tot ze Roddy bij de schouders konden pakken. Toen heschen ze hem uit de opening en leg den hem neer. Toen Roddy bijkwam stond hij met een versuft gezicht op. We zullen ons bezoek maar uitstellen tot er een betere ventilatie in die gele genheid is aangebracht. Maar als een van jullie van plan is me „dat heb ik wel vooruit gezegd", onder den neus te duwen, zal ik hem mores leeren. Ze zetten de steenen weer voor de opening, maar zoo dat er breede openingen bleven waardoor frissche lucht en zonlicht konden binnendringen en gingen toen naar Roddy's huis terug. De openingen tusschen de stee nen hadden ze losjes met wingerranken be dekt. Thuis vonden ze Vicente op hen wachten, die belangrijk nieuws bracht. De aanhangers van kolonel Vega verzamelden zich in de buurt van Porto Cabello en de regeering begreep heel goed dat Vega zich spoedig bij hen zou voegen om het spelletje te laten be ginnen. Maar hij was nog niet gevangen ge nomen, omdat de regeering hem tegelijk wil de arresteeren met allen die met hem de stad zouden verlaten. Het huis van Vega werd door de politie bewaakt en zijn gangen wer den nauwkeurig nagegaan. Het leek bijna onmogelijk dat hij zou ontsnappen op het oogenblik dat de regeering wilde toeslaan. En tegelijkertijd, vertelde de dokter ver der zijn wij gereed. Als Vega zijn troepen kan bereiken en een opmarsch naar de stad zou beginnen, breekt hier een opstand ten gunste van Rojas uit. Als we Rojas konden bevrijden en als het volk hem ziet kan niets Alvarez meer redden. Alvarez weet dat even goed als wij. Maar het is onmogelijk om het fort van San Carlos in handen te krijgen zonder artillerie. We kunnen de stad inne men, we kunnen ons van de kazernes, van de douane meester maken, maar van San Car los niet. Maar er is nog een grooter gevaar. Alvarez. die weet dat onze partij zonder Rojas direct uiteen zou vallen, zal hem mis schien bij het uitbreken van den opstand la ten doodschieten. Roddy vroeg Vicente, of hij als dokter dacht dat Rojas sterk genoeg zou zijn om een veldtocht te leiden. Neen, verklaarde Vicente, dat kan hij niet, maar dat hoeft ook niet. Als hij zich maar vertoont is er geen veldtoch noodig. Zelfs de regeeringstroepen zouden naar hem ovzrloopen. Maar, voegde hij er bij met een zucht, waartoe dient het om over het onmo gelijke te praten? De troepen, die San Carlos verdedigen zullen Alvarez trouw blijven. Hij heeft daar alleen mannen van zijn eigen plantages geplaatst; hij heeft ze koninklijk betaald. En ze hebben nog andere redenen om liever te sterven dan zich over te geven. Ze hebben zich in Porto Cabello schandelijk gedragen. Bovendien kent iedereen hun wreedheid tegen de politieke gevangenen en zij begrijpen dat zij niet op genade behoe ven te rekenen. Zij zullen vechten, niet om Can Carlos te beschermen, maar om hun eigen leven. Vicente maakte zoo'n volkomen betrouw baren indruk, dat Roddy hem hun plan zou hebben verteld als zoowel Peter als Mc Kil dric hem niet op het hart hadden gedrukt dat niemand het geheim van de tunnel mocht weten vóór het laatste oogenblik. Den volgenden morgen bracht Sam Cold- well, begeleid door Mc. Kildrick, een officieel bezoek aan den vuurtoren. Toen hij alles ge ïnspecteerd had, ging hij terug naar het stuur huisje van de sleepboot die hem over de haven gebracht had en zond iemand om Roddy te halen. Roddy kwam bij hem in zijn werkkleeren, die bovendien nog geheel bedekt waren met modder uit de haven. Coldwell, in zijn koele linnen pak met een keurigen panama op, grinnikte vergenoegd, toen hij het contrast tusschen hen beiden opmerkte. Hij kon Roddy niet goed uit staan en Roddy behandelde hem met open lijke, brutale vijandigheid. Ze waren onge veer even oud en kenden elkaar al jaren, maar ze hadden altijd op voet van oorlog ge staan. Roddy had als de zoon van den presi dent van de maatschappij, alle mogelijke kansen gehad om een schitterende positie te krijgen. En het was niet om het feit, dat hij er niet in geslaagd was de maatschappij van dienst te zijn, maar omdat hij geen moeite had gedaan om een „vette baan" machtig te worden, dat Coldwell hem minachtend en hem met geringschatting behandelde. Roddy van zijn kant, beschouwde Coldwell als de man, die het vuile werk voor de on derneming opknapte en koesterde allerminst gevoelens van hoogachting voor hem. Ik heb hier een telegram van je vader, Roddy: „Zeg Forrester jouw bevelen te ge hoorzamen of dienst van de maatschappij verlaten. Indien weigert geef hem geld voor terugreis en een maand salaris". Na een korte stilte zei Roddy: Ik veron derstel, dat dat een antwoord is op een tele gram van jou. Juist. Ik heb je vader meegedeeld, dat je weigerde te doen wat ik zei en dat ik uit be trouwbare bron wist dat je de maatschappij tegenwerkt. Wat jij als particulier doet, is niet heel belangrijk, zei hij uit de hoogte, maar aangezien je je vaders zoon bent, schij nen ze er hier wel rekening mee, te houden. Dus moet je uitscheiden met ons dwars te zitten of anders ophoepelen. Wat kies je. Voordat je antwoord geeft, moet je je er goed rekenschap van geven dat het hoofd kwartier op het oogenblik allesbehalve over je te spreken is. Toen je vader hoorde dat jij nizie gemaakt had met Vega om Alvarez, die ons bestolen heeft, te verdedigen, was hij razend. Voor zoover ik weet ben je van hem afhankelijk en al heb ik er niets mee te ma ken, geef ik je toch den raad.... (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 10