De eele noem bei yebejmzmMtye eiland DE NIEUWE KERK TE AMSTERDAM. UIT DE PERS. lüaat 3-tinses J.tene ten doop gehauden zal uxatdea Jieeds oeel plechtigheden speelden zich linnen de muten aan het oude ge&outa a{. De belangstelling van heel Nederland en hoofdzakelijk van de Amsterdammers zelf is thans op de Nieuwe Kerk aan den Dam te Amsterdam gericht, binnen wier muren zich reeds zooveel belangrijke gebeurtenissen af gespeeld hebben en waar ditmaal naar alle waarschijnlijkheid de doopplechtigheid van Prinses Irene zal plaats hebben. Dit is fei telijk buiten de traditie om, daar het tot nu toe haast altijd de gewoonte was, dat kinde ren uit het Nederlandsche vorstenhuis in de Groote Kerk in Den Haag ten doop gehou den werden. Toch is het niet de eerste maal, dat er een koningskind in de Nieuwe Kerk ten doop gehouden zal worden. Het was in het jaar 1822, den 18-den Juni, dat klokgelui de plechtigheid aankondigde, die 's middags onj 3 uur plaats liad. De geheele koninklijke familie, Koning Willem I, zijn zoons, kroon prins Willem en prins Frederik, de Koningin met haar dochter, prinses Marianne, zij allen, behalve de kroonprinses, Anna Paulowna, die wegens haar Russische afkomst de plechtig- heid niet bijwoonde, begaven zich onder 't lossen van 51 saluutschoten van het Koninklijk Pa leis naar de Nieuwe Kerk, waar de vierde zoon van kroonprins Willem, prins Willem, Alexander, Frederik, Ernst, Casimir door den Haagschen predikant en secretaris der Sy node, ds. Isaac Johannes Dermout, gedoopt werd Groot was het enthousiasme, toen de kroonprins na afloop van de plechtigheid op het balkon van het paleis verschëen en zijn zoontje ophief, ten teeken dat hij het Am sterdam toewijdde. Er hebben zich echter nog wel andere ge beurtenissen binnen de muren van de Nieuwe Kerk afgespeeld. Daarbij behoeven we slechts te denken aan de kroningsplechtigheid van H.M. de Koningin. Ook toen had de geheele Amsterdamsche bevolking op het historische plein zich verzameld om van deze gebeurte nis getuige te zijn. De Nieuwe Kerk zelf was schitterend versierd. Boven de troon was een purperen hemel aangebracht, zcodat het koperen koorwerk zichtbaar gebleven was. Boven het hek verhief zich een tropische plantengroei en achter de balusters hing donkerrood fluweel. De koepel was gedekt dooi de Koninklijke Kroon. Van den troonhemel hingen twee karmozijnkleurige trijpen gor dijnen met hermelijn in een sierlijke bocht af tot aan de pilaren ter weerszijden van het koperen hek. Ook het overige deel van de kerk was dienovereenkomstig versierd. Dat juist de Nieuwe Kerk voor dergelijke plechtige gebeurtenissen gebruikt wordt is niet te verwonderen. Immers, de geschiedenis van de kerk is geheel met die der stad vergroeid. De bouw van het monumentale gebouw werd in 1414 begonnen. Aanvankelijk was de ge schiedenis van de Nieuwe Kerk zeer wissel vallig. Tijdens een brand, waarbij ongeveer een derde deel van Amsterdam geteisterd werd, werd ook de pas voltooide kerk een prooi der vlammen. Op schitterende wijze werd de kerk echter herbouwd, zcodat zij in die dagen voor een der mooiste bouwwerken van Europa doorging. Helaas had ook dit ge bouw geen lang leven, want in het jaar 1452 verbrandde weer een gedeelte van Amsterdam en juist dat deel, waarin ook de Nieuwe Kerk gelegen was. Slechts enkele muren bleven overeind staan en op de oude fundamenten richtte men wederom een nieuw kerkgebouw op. Het zou echter niet de laatste maal zijn, dat het groote gebouw door het vuur geteis terd werd. In 1645 werd de geheele kap en het binnenwerk door het vuur verteerd en wel, zooals de oude kronieken meedeelen „door verzuym en onvoorzichtigheydt van eenige loodgieters". Men besloot nu den toren van steen op te trekken, daar men anders aan het gevaar van brand bleef bloot staan. Daarvoor moest heel wat graaf- en heiwerk verricht worden en toen dan ook de laatste paal voor dit groote werk in den grond geslagen werd, was daar bij geheel Amsterdam vertegenwoordigd. Drie jaar later in 1648 kon men echter met vol doening op de afgeloopen werkzaamheden terugzien. De eerste preek, die in het her stelde gebouw gehouden werd, was gewijd aan den vrede, die toen juist met Spanje tot stand gekomen was. Intusschen werd ook het i innerlijk van de kerk meer en meer verfraaid. Reeds het orgel, het koorhek en de preekstoel vormen een bezienswaardigheid op zich zelf. Het grafmonument van de Ruyter verdient eveneens vermelding, terwijl bovendien nog zeer veel andere bekende personen een plaats je in de groote kerk gevonden hebben: o.a. David Sweers en Jan van Galen, van Speijk, Hooft en Vondel, van Baerle en Da Costa. Al deze personen ontvingen een grafschrift: de grootste onder de grooten kreeg slechts een „gemeene zerk, zonder eenig opschrift". Eerst veel later liet Jan Six, schepen van Amster dam, op het graf van Vondel de bekende woorden aanbrengen: „Hic iacet Vondelius Phoebo ac Musis amicus". (Hier rust Vondel, de vriend van Phoebus en van de Muzen). Ziehier in korte trekken het een en ander uit de geschiedenis van de monumentale kerk, waarop thans NederVand's belangstelling gericht is. Nog eenige weken en onder het geruisch der plechtige orgeltonen zal prinses Irene binnengedragen worden om, in aan wezigheid van de geheele koninklijke familie, ten doop gehouden te worden. M. V. Ongewenschte combinatie. Men schrijft aan „De Nederlander": „De onafhankelijkheid van de rechterlijke macht is een der kostbaarste nationale goe deren. Onafhankelijk van den Staat, onafhanke lijk van den rechtzoekende. Onbetaalbaar. In dit verband mocht het dan ook inder daad een ongelooflijk gerucht heeten, dat een Raadsheer in den Hoogen Raad, Com missaris zou zijn geworden van een onzer allergrootste industrieele ondernemingen. De redactie van het pas verschenen Ned. Jur. Blad noemt, na onderzoek, het gerucht echter Juist; in dit blad werd n.l. dezen Raads heer verweten dit commissariaat „bij den besten klant van den H. R." te hebben aan genomen. Die critielc is juist. Het was verstandiger geweest, indien deze grootindustrie voor dit commissariaat een ander had aangezocht dan een lid van ons hoogste rechtscollege. Het was verstandiger geweest, indien de aangezochte het aanzoek hoffelijk doch be slist zou hebben afgewezen. Indien financieele redenen de oorzaak dei- aanvaarding mochten zijn geweest we weten het niet welnu dan willen wij wel zeggen dat het honorarium van de leden van ons hoogste rechtscollege, gezien de weten schappelijke en maatschappelijke eischen, welke het ambt stelt, zeker aan den lagen kant is. Wie echter niet wachten0 kan totdat dit neg eens verandert, zoeke een juridische positie buiten ons hoogste rechtscollege, waar mede de aanvaarding van een dergelijk com missariaat wèl te vereenigen is. Snelle liqudatie van de ongewenschte com binatie schijnt wel zeer gewenscht". Voorspel van bezetting van Bratislava door de Duitschers? Duitsclie militaire commandant vestigt zich in de Slowaaksche hoofdstad. LONDEN, 17 Aug. (A.N.P.) De „Times" meldt uit Bratislawa: Uit niet-officieele, doch zeer betrouw bare bron wordt vernomen, dat bin nenkort een Duitsche militaire com mandant zich in Bratislawa, de hoofdstad van Slowakije, zal vestigen. Voorts doet het feit, dat de kazernes gedeeltelijk ontruimd zijn om Duit sche troepen te kunnen legeren, vree zen, dat met een officieele Duitsche bezetting van de Slowaaksche hoofd stad rekening moet worden gehouden. De steden langs het dal van de Waag. als mede Trencin en Zilina (Zlin), zijn nog druk ker met troepen bezet dan gewoonlijk en alle wegen, welke naar Zilina leiden, het voor naamste knooppunt der Slowaaksche spoor wegen, zijn voor particulier vervoer verboden. De versterkingen in het dal van de Waag zijn volledig bezet, en de in Slowakije wonende Hongaren die ter gelegenheid van de feesten van St. Stephanus naar Boedapest willen rei zen, vertellen, dat het voor de Slowaken bijna niet mogelijk is oiri naar Hongarije te komen.- Onwettige immigratie in Palestina. Autoriteiten gaan strenge maatregelen nemen. JERUZALEM, 17 Augustus (Havas) De autoriteiten gaan scherpe maatregelen nemen om de onwettige immigratie te onderdrukken. Dit jaar zijn er 6.500 clandestiene passagiers geweest, waarvan 1.200 zijn teruggestuurd. De meesten kwamen uit Midden-Europa. Voortaan zullen de sancties, die tot dusver slechts van toepassing waren op de beman ningen der schepen, welke immigranten ver voerden, ook de passagiers met gevangenis straffen bedreigen. Spoor van de vermiste koffer gevonden Bij de Haarlemsche politie is dezer dagen een mededeeling ontvangen van een Haar- lemschen jongeman, dat hij Zondag op een fietstochtje aan den kant van den Amersfoort- schen weg te Naarden, half verscholen onder een heg, een splinternieuwen bruinen koffer heeft gevonden. Hij maakte den koffer open en ontdekte dat de voering vernield was en met donkerroode vlekken was besmeurd, die den indruk maakten bloedvlekken te zijn. Na deze ontdekking heeft hij den koffer laten liggen. Eerst toen hij naderhand in de kran ten las, dat bij den koffermoord te Amsterdam nog een tweede koffer werd vermist, drong het tot hem door dat ook de door hem ont dekte koffer wellicht door den dader was ver stopt. De Haarlemsche politie heeft deze zaak on middellijk doorgegeven aan haar Amsterdam sche collega's die een nader onderzoek zouden instellen. JONGEN DOOR VRACHTAUTO GEGREPEN EN GEDOOD. TERMUNTEN, 17 Augustus. Gisteravond omstreeks zeven uur is de twaalfjarige P. H. van der L„ te Wagenborgen, gemeente Ter- munten, bij het oversteken van den weg door een vrachtauto gegrepen. De jongen werd naar zijn woning overge bracht, waar hij vannacht is overleden. Ernstige anti-semietische excessen te Brünn. Joden uit restaurants verdreven en mishandeld. Woensdag zijn te Brünn in Moravië ernstige anti-semietische betoogingen gehouden. Tsje chische studenten en anderen, behoorende tot te extreem-nationalistische beweging, trokken onder het uiten van anti-Joodsche leuzen door de straten en verdreven Joden uit restaurants en koffiehuizen. Verscheidene Joden werden mishandeld. De betoogingen culmineerden in een bestorming van het voornaamste koffiehuis te Brno „Esplanade". Hier werd de inventaris vernield: De Jood- sche bezoekers werden verwijderd. Een dei- verdrevenen overleed tengevolge van een hartaandoening. Joden worden in het Protectoraat thans ook niet meer toegelaten in de openbare zieken huizen en tot de openbare parken. Op alle Joodsche bedrijven moét staan aangegeven, dat de onderneming „Joodsch" is. Bombardementsvliegtuig in Zweden verongelukt. Drie dooden. STOCKHOLM, 17 Augustus (Havas-A.N.P.) - Een door Duitschiand geleverd bombarde mentsvliegtuig is bij het oefenveld Haeger- naes verongelukt. Drie personen kwamen om het leven. DUITSCH VLIEGTUIG LANDT IN ZWITSERLAND. BERN, 17 Aug. (Havas). Gisteravond is een Duitsch militair toestel geland te Fraubrun- nen nabij Bern, omdat de benzinevoorraad was uitgeput. De bestuurder moet verdwaald zijn geraakt. Een onderzoek wordt ingèsteld. Spoedige onderteekening van het Britsch-Poolscke verdrag. Wederzijdschc bijstand ingeval van bedreiging der onafhankelijkheid van een der landen. LONDEN, 17 Augustus (A.N.P.) Het Britsch-Poolsche verdrag van Alliantie, dat in de plaats moet treden van de voorloopige garantie-uitwisseling, zal, naar de „Financial Times" verneemt, binnen 14 dagen te Londen onderteekend worden door Lord Halifax na mens de Britsche regeering. en door graaf Raczynski. den Poolschen ambassadeur na mens de Poolsche regeering. In het te publi- ceeren verdrag zuilen geen andere landen genoemd worden. De bepalingen zullen in den geest zijn van Chamberlain's verklaringen in het Lagerhuis, toen hij zeide, dat het verdrag niet gericht is tegen eenig ander land, doch dat het bedoeld is om den wederzijdschen bij stand te verzekeren van Engeland en Polen ingeval van een bedreiging, direct of indirect, der onafhankelijkheid van een van beide lan den. Lord Halifax keert a.s. Maandag van zijn vacantieverblijf in Yorkshire op het Foreign Office terug. MILITAIRE PROMOTIES. Bij Koninklijk Besluit van 12 Augustus 1939 zijn, met den datum van dit besluit, benoemd: tot luitenant ter zee der 3de klasse de adel borsten der 1ste afdeeling voor den zeedienst bij het Koninklijk Instituut voor de Marine A. van der Moer, A. D. H. Heringa, W. N. van de Poll, A. van Noortwijk, A. M. Thomas, J. F. Haayen, J. Schippers, H. M. van der Veen, H. C. van der Nagel, R. van Wely, F. Meijer, J. S. Snellen van Vollenhoven, V. R. IJ. Winkel man, J. Flohiï, W. F. Maas, H. S. de Jong, F. L. Schuyl, C. H. van Eeghen, J. W. van de Graaf, E. Huygens, jhr. J. N. C. van Heurn, J. G. Colijn, W. F. M. Feber, D. C. Bauduin, L. C. Ie Poole; tot tweede-luitenant, der mariniers de adel borsten der 1ste afdeeling voor het korps ma riniers bij het Koninklijk Instituut voor de Marine P. Nanninga, C. G. Lems, S. Scharroo; tot officier van den marine-stoomvaart dienst der 3de klasse de adelborsten der 1ste afdeeling voor den stoomvaartdienst bij het Koninklijk Instituut voor de Marine W Vin- ke, A. Jansen, C. van Andel, A. W. R. Willemse, M. H. Schram, J. Grollé, H. G. Bosma, A. J. M. Tol, C. A. Planten, J. M. R. H. Andreoli, A. C. Vermeulen; tot officier van administratie der 3de klasse de adelborsten der 1ste afdeeling voor de ad ministratie bij het Koninklijk Instituut voor de Marine J. A. R. C. Captijn, G. Feith, G. Jansen, M. C. van Veen. Bij Koninklijk besluit van 14 Augustus 1939 zijn, met ingang van 13 Augustus 1939, bevorderd: tot luitenant ter zee der 2de klasse de lui tenants ter zee der 3de klasse D. W. baron van Lijnden, W. P. Jansen, N. J. H. Gregory, E. W. H. Nieuwenhuisen, J. H. baron Mackay, R. J. Hordijk, W. L. van Leeuwen, L. W. C. Ger- lach, J. Suermondt, H. L. van Hasselt, G. A. M. Saraber, H. G. Jurriaans, E. H. Larive, I. J. van den Bosch, J. G. van Couten Piecardt Wieringa en A. G. van der Land; tot officier van den marine-stoomvaart dienst der 2de klasse de officieren van den marine-stoomvaartdienst der 3de klasse J. W. A. Langenberg, J. J. van Dodeweerd, D. H. Pluim Mentz, A. M. Idema, L. C. Rietdijk, H. M. Karsen, J. R. Schenck de Jong, W. F. Blom en W. M. van Moppes; tot officier van administratie dei' 2de klas se de officieren van administratie der 3e klas se E .W. H. van Renesse, B. J. Asbeek Brusse en P. Nooteboom; tot luitenant der zee der 1ste klasse bij de Koninklijke marine-reserve de luitenant ter zee der 2de klasse bij die reserve A. W. de Boer. Lnchtkarteering in Suriname Met het K. L. M.-vliegtuig „Snip". 's-GRAVENHAGE, 17 Augustus. - Tusschen de Billiton Maatschappij de K.L.M. worden op het -oogenbljv onderhandelingen gevoerd, welke reedt V vrijwel beëindigd zijn, in verband me1' I de uitvoering van karteeringsvlueht ten boven enkele gebieden in Suriname. Men zal zich herinneren, dat begin 1935 Fokker F 8 „Duif", naar West-Indië werd - dirigeerd ter uitvoering van luchtkarteer,- werk aldaar. Met clit vliegtuig werd o.a kaarteering uitgevoerd van Trinidad en - een gedeelte van Curaqao, waarbij in totaal^ 500.000 H.A. West-Indisch gebied werden genomen zoowel ten behoeve van geowt als van andere doeleinden. De chef vandÜ fototechnischen dienst der K.L.M. de 'neer Cc* sten die destijds met de. uitvoering van a werk belast was, voerde bij die gelegepj^I tevens inleidende besprekingen met gemier» I seerde instanties elders, o.a. in Suriname en"-1 Barbados. Voor de uitvoering van het a.s. werk in riname zal thans het Fokker F 18 vwl „Snip" worden gebruikt, terwijl de opna^ zullen worden vervaardigd met een der Zek- camera's, welke reeds eerder door de Klu in de West met zulke goede uitkomsten zijn bruikt. Een fotografisch laboratorium zal te ramaribo voor deze verkenning worden in»! richt, terwijl als basis voor de „Snip" bet b dingsterrein „Landerij" is aangewezen, W5, de „Snip" ook in 1934 op Surinaamschen boden landde na de geslaagde Oceaanvlucht van H dong c.s. Intusschen worden thans in Suriname v dere onderhandelingen gevoerd, o.a. met gw. vernementsdiensten, teneinde de a.s. fotografl sche werkzaamheden van de „Snip" zoo mo°-' lijk verder uit te breiden. Hierbij is 0,a «I dacht aan de belangen vanden irrigatiediemt die bij locale fotografische verkenning vaal zeer gebaat zou zijn, aan verkenningen ten b=. hoeve van traceering e.d. De volledige uitrusting is reeds onderweg p- de werkzaamheden zullen half September"^ worden aangevangen. Zelfbeschuldiging van twee Chi neezen. SJANGHAI, 17 Augustus (D.N.B.) Inbri. ven welke aan den gouverneur van Hongkc?? en aan den Britschen gezant in - richt zijn, beschuldigen zich twee Chineez« van moord op 'den douane-inspecteur Tsï Hsjih Sjang te Tientsin. Zij verklaren zich be- reid zich ter beschikking te stellen van autoriteiten te Hongkong, indien men h-j belooft onpartijdig over hen te oordeelen 0 hen niet aan de Japanners uit te leveren" Deze zelfbeschuldigingen hebben algemeei opzien verwekt. Zooals bekend heeft de eiri der Japanners, vier van denzelfden moordbe- schu-ldigde Chineezen in de Britsche coflcfesa te Tientsin uit te leveren, tot het incident va: Tientsin aanleiding gegeven. In Japanscb kringen staat men sceptisch tegenover des zelfbeschuldigingenmen gelooft "dat met de» brieven de in Tientsin gearresteerde vier Crï- neezen behoed moeten worden voor uitleve ring aan de Japanners. EXAMENS Staatsexamen Geslaagd voor het staatsexamen diploma A: mej. A. Feltzer, L. W. Muns en P, j. 0. Valck. Afgewezen werden 21 candidaten, Voor diploma B: de lieeren M. Vaz Dias, A. H. Frankena en J. Mensch. Afgewezen 10 can didaten. De examens worden Donderda* voortgezet met 7 candidaten voor A en 1 can' didaat voor B. Teruggetrokken hebben zich 3 candidaten. 55) Toen Henkie bij zijn vader thuis kwam, was deze grijs van verdriet geworden over het wegblijven van zijn zoon tje. Er lagen wel drie brieven van den hoofdonderwijzer, dat de vacantie al lang weer om was en waar hij nu toch bleef. De vader gaf Robje een uitbrander. „Hoe kwam je er toe, ondeugende jongen, om mijn zoontje zoo lang mee te nemen?". En eerst toen de jongens hun heele reis ver teld hadden was de vader weer een beetje gekalmeerd en ging Henkie den volgenden morgen naar school. 56) Hoe bracht Robje zijn tijd door, toen Henkie op school was? Hij haalde al de eierenkisten uit de boot en de manden met visch en ging er mee naar de markt, waar hij ze al heel gauw kwijt was. „Het zijn allemaal broed- eieren", vertelde hij de menschen „en omdat ze uit een ver land komen zijn ze zoo goedkoop!" De menschen voch ten er gewoonweg om en toen Henkie uit school kwam stond Robje hem al op te wachten met een volle zak geld. 57) Enkele weken daarna, toen iedereen Henkie en E al kende, begon de pret er voor de jongens af te gaan. lederen dag opnieuw kwamen er bij de apotheek men schen aan de deur met papegaaien. „We hebben niets dan papegaaien voor ons geld gehad", schreeuwden ze en hoe de vader van Henkie ook trachtte de menschen aan hun verstand te brengen dat hij er niets van afwist, ze bleven komen en hij had geen minuut rust, want telkens lieten ze de krijschende beesten bij hem achter. 58) De heele stad zat vol papegaaien. Men kon de auto's niet meer hooren, zoo'n lawaai was het. Enkele dieren hadden intusschen praten geleerd, en ze schreeuwden te gen de voorbijgangers de gekste dingen. Vreemdelingen, die pas in dc stad waren, meenden, dat de menschen hen achterna riepen en zoo ontstond er overal ruzie en twist. De ramen werden stijf dicht gehouden, want meer dan één keer was het al voorgekomen, dat iemand zoo'n beest in zijn bed had gevonden. 59) Toen het weer vacantie werd, gingen Henkie en Robje er opnieuw op uit. In de dagen, dat Henkie op school zat, werkte Robje vol ijver aan zijn schip. Hij schilderde het mooi op, zette er een nieuwen naam op en na zijn school tijd leerde hij Henkie sturen en in den mast klimmen. Ze spraken onder elkaar af, dat Robje een kapiteinspakje zou aanschaffen en Henkie was daar heelemaal niet jaloersch om. 60) Toen Henkie oud genoeg was om te zeggen v wilde worden, was zijn vader erg verwonderd van bem j hooren, dat hij naar zee wilde, maar daar hij zag dat er a niets aan te doen was, liet hij de jongens er samen op uit gaan. Ze hadden al menigeen gered en were*- onder de zeevaarders bekend als twee vroolijke snaken.^ wel oud waren en lange baarden hadden, maar die altijd even leuk konden vertellen van hun tocht naar c» onbekende eiland. (Morgen een andere Yertew

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6