Critiek tngeland'& fiouditig) VliegJkampschip 3mcidenfr op het Witboek inzake Palestina te vroeg van stapel geloopen. aan de Hongaarsch Roemeensche grens in de politieke gebeurtenissen. RADIO UnJ PROGRAMMA V R IJ PAG 18 AUGUSTUS i939 VaevfteteCde politiek deot DMen6ondscomndssie vexuwxpeH De Volkenbondscommissie voor de mandaten geeft in haar verslag, dat aan den Volkenbondsraad zal worden voorgelegd, eenstemmig te kennen, dat de Palestünsche politiek der Britsche regeering, zooals die in het Witboek is uiteengezet, niet in overeenstemming is met de interpretatie, die de commis sie aan het mandaat over Palestina geeft. Dit verslag heeft betrekking op de bijeen komsten der commissie in Juni, toen minister Malcolm Macdonald persoonlijk de vraagstuk ken met de commissie heeft besproken. Terwijl de meening der commissie ten aanzien van het Witboek eenstemmig is, bestaat er verschil van meening met betrekking tot de vraag, of het mandaat geen ruimte zou kunnen bieden voor een nieuwe interpretatie, welke met behoud van de voornaamste beginselen, plooibaar genoeg ou zijn om de politiek van het Witboek niet in strijd daarmede te doen zijn. Drie van de zeven leden der commissie hebben zich volgens het verslag op het standpunt gesteld, dat in dat geval de in Palestina bestaande omstandigheden de po litiek van het Witboek zouden rechtvaardigen, indien de Volkenbondsraad zich daartegen niet zou verzetten. De vier andere leden echter achtten zich niet jn staat te verklaren, dat de politiek van het Witboek in overeenstemming met het mandaat is. De commissie was echter eenstemmig van mee- ning, dat de overwegingen, vervat in het rapport der koninklijke Commissie van 1937 en de mee ning, in datzelfde jaar door de mandaat-com missie uiteengezet, haar toepasselijkheid niet hebben verloren en dat men zich op het juiste oogenblik de oplossingen, in deze beide docu menten aangegeven, met uitzondering van de in stelling van twee onafhankelijke staten, moet herinneren. De commissie brengt bij het uitbrengen van haar verslag dank aan de mandataire mogend heid voor haar houding jegens den Volkenbonds raad en in het bijzonder aan Mac Donald voor de helderheid van zijn betoog en zijn onuitputtelijk geduld. Het Britsche antwoord. In een uitvoerig Britsch antwoord, vervat in een op 5 Augustus 1939 gedateerd memorandum, van het Foreign Office, wordt betoogd, dat de mandataire mogendheid, die verantwoordelijk is voor het bestuur van Palestina, politieke over wegingen niet terzijde kan laten. Wat het immi- gratievraagstuk betreft, het Witboek van 1922 beteekende slechts, dat de immigratie het economische opnemingsvermogen van Palestina niet te boven zou gaan. Het bedoelde nooit de mogelijkheid uit te sluiten, dat het immigratiequotum beneden dat peil zou dalen met het oog op andere geldige overwegingen. De Britsche regeering is het er dus mee eens, dat de verplichting tot bevorde ring der Joodsche immigratie, onafhankelijk is van iedere overweging behalve die van het economische opnemingsvermogen. Zij is van meening, dat dit, indien het de be doeling van de opstellers van het mandaat ge weest zou zijn, met zooveel woorden gezegd zou zijn. De Britsche regeering legt er verder den na druk op, dat een blijvende qualificatie van de verplichting tot bevordering der immigratie wordt gegeven in artikel 6 van het mandaat, waar wordt gezegd, dat die immigratie verge makkelijkt moet worden, voor zoover het mo gelijk is en „met behoud van de rechten en de positie van andere deelen der bevolking". Ook ten aanzien van de landoverdracht baseert de regeering zich op een overeenkomstige zinsnede in hetzelfde artikel. Wat betreft de toekomstige constitutie van Palestina, ten aanzien waarvan de meening be staat, dat de besluiten der Britsche regeering een politieke ondergeschiktheid van het Jood sche nationale tehuis aan een Arabische meer derheid en daardoor een botsing met artikel 2 van het mandaat inhouden, betoogt de Britsche regeering, dat het Witboek niet tracht den vorm voor een toekomstige constitutie aan te geven en dat gissingen daaromtrent dan ook voorbarig zijn. Het memorandum verklaart met een ver wijzing naar het Witboek, dat het volkomen de bedoeling van de mandataire mogendheid is, dat haar voorstellen niet zullen leiden tot een onder geschikt maken van de rechten en positie van Joden of Arabieren. Het voegt hieraan toe: „In ieder geval zou de Volkenbondsraad, welks goedkeuring voor de beëindiging van het be staande mandaat noodig is, in laatste instantie de verantwoordelijkheid dragen voor den vorm der constitutie, die de rechten van beide ge meenschappen handhaaft." Naar een federalen staat? Reuter verneemt nog, dat Mac Donald de zit ting van den Volkenbondsraad in September, waarop het verslag der mandaatcommissie over De Fransche „luchtaanval" op Engeland. Tevredenheid over de resultaten. De gecombineerde manoeuvres der Fransche luchtmacht boven Engeland zijn volgens Havas een volledig succes geworden. Midden ui den nacht waren zware bommenwerpers uit frankrijk vertrokken. Tegen het aanbreken van den dag werd Liverpool bereikt, dat werd i. gebombardeerd", waarna de vliegtuigen'naar de Fransche kust terugkeerden. Zij waren zeven uur in de lucht geweest. van 10 uur 55 af waren eskaders mïddel- groote en lichte bommenwerpers op hun beurt net Kanaal overgestoken in de richting van Bristol, Birmingham, Manchester, Oxford en Liverpool. Om half vijf des middags keerden de vliegtuigen in hun bases terug. De manoeu vre geschiedden onder normale omstandig heden, waarbij rekening werd gehouden met de intense activiteit der Britsche luchtverde diging, die alle formatie die het grondgebied waren binnengedrongen, aanviel. De Engelsche en Fransche luchtmacht heeft in volkomen samenwerking gefunctioneerd en belangwek kende resultaten verkregen, aldus constateert het persbureau. In totaal hebben ongeveer tweehonderd toe stellen aan de oefeningen deelgenomen. Palestina besproken zal worden, zal bijwonen. In welingelichte Britsche kringen verluidt, dat de Engelsche regeering voornemen is het uiterste te doen voor de handhaving van een Joodsch nationaal tehuis, zelfs wanneer het land een vorm van onafhankelijkheid zou krijgen. Hoewel nog geenszins een voorspelling gedaan kan worden ten aanzien van den bestuursvorm, welken Palestina zal krijgen, acht. men een federalen staal zeer wel mogelijk, nu de Britsche regee ring het voorstel van de commissie-Peel twee staten met zelfbestuur als onuitvoerbaar heeft afgewezen. De vier leden der mandaatcom- missie. die van meening waren, dat de politiek van het Witboek niet in over eenstemming met liet mandaat is, zijn Nederland. België, Zwitserland en Noor wegen. Van andere opvatting waren Portugal, Frankrijk en Engeland. Spanje was niet aanwezig, terwijl de vertegen woordigers van Japan, Duitschland en Italië uit de commissie waren getreden. Er bestaat eenige onzekerheid over de positie van de Britsche regeering, ingeval de Volken bondsraad niet tot de vereischte eenstemmig heid komt bij de bespreking over het Palestijn- sche vraagstuk. Naar verluidt, zal de kwestie aan het Lagerhuis worden voorgelegd, indien de Volkenbondsraad een besluit zou nemen, dat een verandering in het mandaat inhoudt. Consternatie op Vtwüne- luecl te ^Belfast. Schip leak dooc stellage heen. Een doode, twintig gewonden Donderdagmiddag zou te Belfast het vliegkampschip „Formidable" voor de Britsche marine te water gelaten wor den in tegenwoordigheid van minister Kingsley Wood en zijn echtgenoote, die het schip zou doopen. De heer en mevrouw KÜngsley Wood waren juist aangekomen, toen men stukken van de houten stellage, waarop het schip rustte, zag breken en het gevaarte tot ieder's schrik, twintig minuten voor den vastgestelden tijd, begon te glij den. De arbeiders, die voor het schip aam het werk waren, zochten in allerijl een goed heenkomen. Stukken hout en bouten vlogen overal in het rond en kwamen ook in de toeschouwersruimte terecht. Hierbij werd een persoon ge dood en twintig gewond. overwonnen kunnen worden, doch wij denken nu aan de voortreffelijke vloot, die de gedach te aan Drake en Nelson nooit zal verliezen. Onze vloot heeft ons volledig vertrouwen. Ik spreek vandaag tot u als optimist en als iemand, die de hoop, namelijk de hoop op den vrede, niet heeft op gegeven. Oorlog is niet onvermijdelijk. Wij hebben de hoop op een betere toe komst voor de menschheid niet opge geven". SIR KINGSLEY WOOD, de Britsche minister van luchtvaart. Toen de „Formidable" begon te glijden, maakten de sleepbooten, die lagen te wachten, in allerijl plaats voor het schip. Temidden van tooneelen van opwinding hoorde men de sire nes. Op de officieele tribune gaf men mevrouw Kingsley Wood haastige aanwijzingen, hoe zij de flesch champagne op den boeg moest breken en zoo kon het schip toch nog gedoopt worden. Het gevaarte kwam overigens goed in het wa ter. Na het van stapel loopen van de „Formida ble" hield minister Kingsley Wood een toe spraak, waarin hij zeide: „Kracht en waak zaamheid moeten ons wachtwoord zijn. Ik ge loof niet ,dat iemand in twijfel verkeert om trent onze kracht of onze bedoelingen. Wij zoe ken geen twist met eenig land en wij gelooven dat onze goede trouw en onze eerlijke bedoe lingen overal bekend zijn. Dit volk verlangt, zooals de meerderheid van ieder ander volk, den vrede, doch er zijn dingen, die meer waard zijn dan zelfs de vrede, die niet kunnen worden afgestaan. Wij hechten niet alleen aan onze eigen vrijheid, maar ook aan die van anderen. Wij zullen al onze plechtig aangegane verplich tingen getrouwelijk nakomen en nooit capitu- leeren voor het geweld der agressie. Wij kun nen in volkomen vertrouwen op onze kracht voorwaarts gaan". „Engeland", aldus de minister, heeft zijn luchtmacht, zijn financieele kracht, den moed en de vastberadenheid van het volk, die nooit BELANCSTELLINC VOOR HONGARIJE. VERKAVELING VAN GROOT GRONDBEZIT IN POLEN. „Om redenen rail veiligheid van den staat". DUITSCHERS DOOR DE BEPALING GETROFFEN. Officieel wordt uit Warschau me degedeeld. dat lieden in het staatsblad een presidentieel decreet zal verschij nen, waarbij dc minister van Land bouw, in overeenstemming met den mi nister van Binnenlandsche Zaken, zal worden gemachtigd om redenen van veiligheid van den staat of de grens- verdediging over te gaan tot een ver kaveling en in zekere gevallen van een geforceerde» verkoop van bezittingen, die zich in het grensgebied bevinden Het decreet zal de bepalingen wijzigen van art. 5 van de wet op de landbouw hervorming van 1925, die er in voorzag zekere bezittingen van verkaveling vrij te stellen. De minister van Landbouw zal bijv. kunnen worden gemachtigd over të gaan tot de verka veling van zeker groot grondbezit, toebehooren- de aan leden der Duitsche minderheid en er stukken van te verdeelen onder de boeren of kleine grondbezitters. Er moet in dit verband aan worden herin nerd, aldus Havas dat in zekere grensstreken, met name in Opper-Silezië en Pommeren, nog groote stukken grond aan Duitsche aristocraten toebehooren. Naar schatting zijn de groote bezittingen in Pommeren voor 80 pet. in Duitsche handen, 22. pet. van den grond, terwijl de Duitsche min derheid slechts 9.8 pet. van de bevolking uit maakt. In Opper-Silezië telt de Duitsche minderheid slechts 9 pet. van de bevolking, doch bezit zij pet. van den grond. Sprinkhanenplaag in China. De hemel soms dagenlang verduisterd PEPPING, 18 Augustus. De boerenbe volking ten zuiden van Peiping levert gevech ten, die gelijken op scènes uit ,,The Good Earth" de strijd tegen sprinkhanen. De bevolking vormt geheele legers om deze plaag die de oogst onherstelbare en onder de huidige omstandigheden catastrofale schade toebren gen. Uit het Noord-Oosten komen onafzien bare zwermen sprinkhanen aan op de nieuwe te velde staande oogst. Reizigers, die uit Paothsien komen, waar de overstroomingen nog steeds in omvang toe nemen, melden dat de hemel daar. sommige dagen verduisterd is van de wolken sprink hanen en dat alle plantengroei, die boven het water uitsteekt, vernield wordt. Daar waai de grond droog ligt, wordt hij bedekt met een laag insecten van vijf centimeter. De omvang van deze ramp maakt de be^ strijding vrijwel geheel nutteloos. Uit Sjansi wordt bericht dat daar de onaf gebroken stortregens 'n nieuwe overstrooming zeer waarschijnlijk maken. In Peiping stijgen de prijzen tengevolge van de scharschte. Be paalde elementen maken daarvan ondanks het strenge politietoezicht schandelijk mis bruik. (United Press). Britsche militaire vliegtuigen in botsing. Een der toestellen stortte brandend neer. Twee Britsche militaire vliegtuigen zijn boven Beal (Northumberland) in volle vaart met elkander in botsing gekomen. Een der toestellen is brandend neergestort, het andere heeft een noodlanding gemaakt. Een inzittende van het eerste toestel is om het leven gekomen, de andere wist zich met zijn valscherm te redden. Vuwiqevecht met noodlottiqen afloop Blijkens een officieel bericht uit Boekarest is gisteren bij een nieuw incident aan de Hon- gaarsch-Roemeensche grens een Roemeensche grenswacht doodgeschoten en een andere door een bajonetsteek gewond. Een derde man, be- hoorende tot den geneeskundigen dienst van het Roemeensche leger, wordt vermist. Het incident heeft zich voorgedaan bij Ata- seulnou, waar een Roemeensche patrouille van de Hongaarsche zijde van de grens uit door een groep mannen \yerd aangevallen. Na het incident werd een aantal doozen met patronen, van de in Hongarije gebruikte soort, in de buurt aangetroffen. Het incident deed zich voor op dat gedeelte van de grens, dat het nieuwe Roetheensche gedeelte van Hongarije aangeeft. Het gebeurde heeft te Boekarest een Dijnlijken indruk gemaakt, daar verluidde, dat de beide regeeringen stappen deden om de be trekkingen te verbeteren. In het Hongaarsche communiqué dienaan gaande wordt gezegd dat vijf Roemeensche grenswachten zijn doorgedrongen op Hongaarsch gebied en de Hongaarsche grenswacht hebben aangevallen. Uit zelfverdediging opende een Hongaarsche patrouille het vuur, waardoor twee Roemeensche grenswachten werden gedood. Twee anderen wisten naar Roemeensch gebied te vluchten en de vijfde Roemeen werd ge vangen genomen. Onmiddellijk is een onderzoek ingesteld. H' Onze Londensche correspondent schrijft ons: ET belang van het onderhoud tusschen den Volkenbondsman Burckhardt en den leider van het Duitsche volk, in de bergen van Beieren, wordt hier niet te hoog aangeslagen. Om Dantzig concen- treeren zich thans de Duitsche aanspraken die echter, oordeelt men hier, veel verder strekken dan dit punt. Dc professor beschikt over geen andere bevoegdheid dan de plaatselijke. Hij kent echter de Engelsche en Fransche opvat tingen en stemmingen. Hij weet hoe men in Engeland en Frankrijk de Dantzig-kwestie op gelost wil hebben. Men hoopt hier dat hij de gelegenheid heeft aangegrepen dit uit te leg gen en dat hij Hitler van de vastberadenheid, waarmede de Westersche landen zich zullen verzetten tegen pogingen de wereld voor een nieuw voldongen feit te stellen, heeft kunnen overtuigen. In Landen blijft men nog altijd vreezen dat hieromtrent bij den Duitschen Rijkskanselier misverstand bestaat. Het zou dus zeer heilzaam zijn geweest indien professor Burckhardt in staat zou zijn geweest zulk mis verstand nu voorgoed op te heffen. De houding van de Westersche landen in de kwestie Dantzig is niet iets aparts. Ze bepaalt het karakter van de houding, die deze landen aannemen tegenover alle kwesties van inter nationale politiek. Onderhandeling moet ze op lossen, niet geweld of bedreiging met geweld. Men kan slechts vaststellen dat het proces voor de verhooging van de internationale span ning, dat door de spilmogendheden weer is ont ketend en dat tevens ten doel heeft het moreel in het Westen te ondermijnen, hier een ve~ •echtsche uitwerking heeft. Men herkent het van de vorige maal en laat er zich niet meer door intimideeren. Lntégendeel, het. schijnt dat de stichters van het „vredesfront" een uitbrei ding van de sfeer van hun mogelijk optreden overwegen. Tot heden is aan de positie van Hongarije geen dringende aandacht geschonken. Men hoopte dat de oude Magyaarsche onafhankelijk heidszin en de anti-Duitsche stemming onder het volk daar zouden verhoeden dat Hongarije een te willig werktuig zou worden voor Duit sche machtsuitbreiding. Maar nu zijn er aan wijzingen dat een rechtstreeksche en actieve belangstelling van het .vredesfront" in Honga rije in de plaats komt van de aanvankelijke passieve houding. De mogelijkheid dat Polen een aanval op Hongarije zal beschouwen als een bedreiging van zijn onafhankelijkheid, waar tegen het zich gewapend moet verzetten en waarvoor het den militairen steun van Frank rijk en Engeland kan verlangen wordt onder de oogen gezien. De bemiddelingsgeruchten. ij de waakzaamheid, die hier thans heerscht worden de berichten, die van het vasteland komen en die zinspelen op bemiddeling of een vergelijk met de grootste reserve ontvangen. Men is zelfs geneigd in het bezoek van Burckhardt aan Hitier niets meer te zien dan een zet om een eëelen grond te verschaffen voor die berichten. Het behoort bij het gansche ingewikkelde proces van soms op het oog tegenstrijdige functie, dat ten doel heeft verwarring te stichten in de geesten van hen, die tot taak hebben de bedoe lingen der spil-mogendheden te peilen. Maar het schijnt, en het proces zelf schijnt, zijn doel te missen. Van de besprekingen in Salz burg en Berchtesgaden is alleen gezegd dat ze volledige eensgezindheid tusschen Berlijn en Rome hebben geopenbaard. Men moet gissen als men de vraag wil beantwoorden, waarover deze eensgezindheid ging. Men gelooft hier echter dat men juist gist als men zegt dat het plan van ac tie der spil-landen de onderwerping van Polen en Roemenië omvat. En men heeft er reden voor, omdat men weet dat dit oogmerk in de leidende kringen in Duitschland vrij openlijk is aange kondigd. Verdere Duitsche oogmerken kunnen in dit stadium buiten beschouwing blijven. Men heeft genoeg aan het program voor de naaste toekomst dat Duitschland economisch vrijer moet maken met het bezit van Poolsche kolen, Roemeensche petroleum en Roemeensch graan. Het „vredes front" moet' zich tegen de verwezenlijking er van verzetten, maar zal zich geenszins verzetten tegen onderhandelingen, die den Duitschen eco- nomischen nood kunnen opheffen. Het verzet gaat tegen de praktijk der eenzijdigheid, eigen gerechtigheid en de bedreiging met of de aan wending van het geweld. Dantzig wordt van ondergeschikt belang. 10 aar men hier den toestand aldus in zijn ge heel overziet krijgt het Dantzig-vraagstuk min der beteekenis. Wat van groote beteekenis is, is wat Duitschland zal besluiten te doen. Men meent hier te weten dat de politieke macht daar, in tegenstelling met de militaire macht, gelooft dat een snelle aanval met de aanzienlijke strijd krachten, die er thans beschikbaar voor zijn, succes Zhl kunnen hebben, dat het Poolsch ver zet gebroken zou zijn vóórdat de Westersche lan den tusschenbeiden zouden zijn gekomen, als ze dat zouden doen. Men weet in Londen dat de Partij in Duitsch land tenslotte uitmaakt wat er zal gebeuren en dat het leger, lioe het ook mag denken over de besluiten van het landsbestuur, geen oogenblik zal aarzelen de opdracht die het heeft ontvangen uit te voeren. Daarom wordt de toestand hier zeer ernstig ingezien, ook al meent men in gezagheb bende kringen te kunnen oordeelen dat Berlijn op het laatste nippertje, als blijkt dat de vast beradenheid in het „vredesfront" niet is ver zwakt, terug zal schrikken van de consequen ties van een aanval. Brand in vuurwerkfabriek eischt zeven dooden. Kist met voetzoekers ontplofte. ROME, 17 Augustus. Tengevolge van het ontploffen van een kist voet zoekers is brand ontstaan in een vuurwerkfabriek te Lucera. De eige naar van de fabriek en zes arbeiders zijn omgekomen, vier arbeiders werden gewond. (Havas). CHODACKI TERUG TE WARSCHAU. Arrestaties in Dantzig. POLITIE MET STALEN HELMEN UITGERUST. De Poolsche commissaris-generaal te Dantzig, Chodacki, is gistermorgen in de Vrije Stad te ruggekeerd na zijn bezoek aan Warschau, waar hij minister Beek verslag heeft uitgebracht over zijn besprekingen met den Volkenbondscom missaris, Burckhardt, en den president van den senaat, Greiser. Aangaande den toestand in Dantzig verneemt Havas dat agenten van de geheime staatspolitie en S.S.-mannen een razzia hebben gehouden in het grootste koffiehuis te Dantzig. Het „Deut sche Haus". Drie personen werden gearresteerd. Deze maatregel staat in verband met de ge heime anti-Hitleriaansohe propaganda, die op het oogenblik gevoerd wordt en een zekere op schudding onder de nationaal-socialistische lei ders veroorzaakt heeft. Voorts wordt gemeld, dat de tankversperrin gen en het luchtafweergeschut sedert eenige da gen speciaal bewaakt worden, hetgeen onder de bevolking eenige zenuwachtigheid teweeg heeft gebracht. Sedert gistermiddag wordt de controle dei- paspoorten aan de grens van Polen en Dantzig uitgevoerd door Dantziger politiemannen die de stalen helm dragen. Te Dantzig wordt dit uit gelegd als een maatregel tot intimidatie van de Poolsche bevolking. Uit gezaghebbende Poolsche bron wordt het door het Duitsche Nieuwsbureau verspreide be richt als zou de Poolsche grenswacht het vuur geopend hebben op een groep Duitsche jour nalisten, beslist tegengesproken. Onderhoud Hitier—Csaky lieeft niet plaatsgehad. Van Duitsche zijde wordt ontkend, dat de Hongaarsche minister van bui- tenlandsche zaken, Csaky, gisteren door den Führer zou zijn ontvangen. Ook wordt in officieele kringen ont kend, dat Von Ribbentrop gisteren een tweede onderhoud met graaf Csaky heeft gehad. Deze ontkenning heeft te Berlijn in politieke kringen eenige sensatie gewekt. ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1939. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. VAR A-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Ber.) 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Con tinubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek (Om 12.15 Ber.). 2.00 Causerie over Handschriftkun de. 2.20 Viool en piano. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 Reportage. 3.30 VARA-orkest. 4.30 Espe- ranto-uitzending. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.30 Filmland. 6.00 Orgelspel en zang. 6.28 Ber. 6.30 6.55 Gramofoonmuziek. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Cursus „Langs steden en dorpen". 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten A. N. P., VARA- Varia. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Mandoline club „Ons streven" en gramofoonmuziek. 9.00 Puzzle-uitzending. 9.15 Gramofoonmuziek. 10.00 VARA-orkest. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Vervolg concert. 11.00 Zang met. pianobegeleiding. 11.15 Orgelspel. 11.45—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. KRO-Uitzcuding. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Ca. 8.15 Ber.). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig half uur. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Paul Wijnappel's strijkensemble. 1.00 Gra mofoonmuziek. (ca. 1.15 Berichten). 1.20 Paul Wijnappel's strijkensemble. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuur tje. 4.00 KRO-orkest. 4.45 KRO-Melodisten en solist. 5.15 Filmpraatje. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmu ziek. 6.20 Jo .rnalistiek weekoverzicht. Ca. 6.45 Berichten, gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Altijd weer de H. Mis". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Geva rieerd programma. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Causerie „Het onvergankelijke Rijk" (met mu zikale omlijsting). 11.10—12.00 Gramofoonmuz. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Pianovoordracht. 11.45 Reportage. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.35 Pianovoordracht. 12.50 Reportage. 1.05 Het Willie Walker-octet. 1.40 Reportage. 1.55 Het „Orquestra Romanza". 2.35 Reportages. 6.20 Berichten. 6.50 Causerie: „New Professions-Continuity Girl". 7.05 Het BBC- orkest. 7.50 Declamatie. 8.20 Het BBC-Variété- orkest, het BBC-Revue-koor en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 Causerie „Dominion Commen- i tary". 10.05 Walford Iiyden en zijn orkest, en solisten. 10.50 Jack Harris en zijn Band, en solisten. 11.50 Dansmuziek (gr. pL). 12.1512.20 Berichten. RADIO PARIJS. 1648 M. 9.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.10 Het Victor Pascal-orkest. 2.10 Gramofoonmuziek. 3.35 Zang. 3.50 Pianovoordracht. 4.05 Zang. 4.35 Gramofoonmuziek. 5.05 Vioolvoordracht. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.35 Het pianoduo Wiener en Doucet. 7.20 Gramofoonmuziek .8.50 Zie Brussel 484 M. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.2012.50 Eddie Foy's orkest. KEULEN, 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.35 Walter Raatzke's orkest. 8.509.35 Het Omroepkleinorkest. 12.20 Het Weensch symphonie-orkest. 2.30 Gramo foonmuziek. 4.20 Leo Eysoldt's orkest en solisten. 6.05 Pianovoordracht 7.10 Zang. 7.30 Zomerpro- gramma. 8.35 Gevarieerd programma. 10.05 Dansmuziek (gr.pl.) 11.00 Gramofoonmuziek. 12.203.20 Gevarieerd Nachtconcert. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Het Om roeporkest. 1.502.15, 2.25 en 3.25 Gramofoon muziek. 3.50 Vioolvoordracht. 4.20 Reportage. 5.20 De Rectors en Willie Lewis' Jazzorkest. 6.20 Het Omroeporkest. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.05 Vervolg Omroeporkest. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.20 Gemengd Koor „Kunst en Vermaak". 9.00 Radiotooneel. 9.20 Symphonie-orkest en solist. 11.00 Populair concert. 11.5012.20 Gramofoon muziek. BRUSSEL. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Het Radio orkest. 1.502.15 en 2.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Piano en viool. 4.20 Cabaret-programma. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.35 Het Radio-orkest. 6.35 Gramofoonplaten met toelichting. 7.35 Gramo foonmuziek. 8.20 Franck-progrSmma. 8.50 Om- roep-symphonie-orkest en solist. In de pauze: Gramofoonmuziek. 11.00 Dansmuziek (gr.pl.) 11.5012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Declamatie. 8.50 Zie Brussel 484 M. (9.50 10.05 Voordracht). 10.50 en 11.05 Berichten. 11.2012.20 Het Stedelijk orkest van Ulm en solisten.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7