Een internationaa te Kreuznach. wijncongres Litteraire Kantteekeningen. Bijeenkomst der fijnproevers het hoogtepunt. Rubriek voor Vragen De „Jacqueline Clasina" kon niet vertrekken. Het schip bleek zwaar lek te zijn. De „Jacqueline Clasina" IJM. 10 lag gereed voor het vertrek. Kolen, ijs en proviand waren aan boord, maar kort voordat het schip naar zee zou gaan, bleek dat er behalve wat voor de reis noodig was, ook veel water binnen boord was gekomen, zoodat het schip zwaar lek moest zijn.. Er werd een lekkage onder het collarblok geconstateerd. Kolenwerkers zijn aan boord gegaan om de bunkers leeg te maken. Daarna gaat de trawler in het dok. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken Uiver* IJM. 384, Utrecht IJM. 73, Gloria IJM. 37, Condor IJM. 72 Cornells IJM. 15, Eveline IJM. 115, Nep- tunus IJM. 87. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch). Tarbot 115—90 ct. per kg. Tong 180—72 ct. per kg. Heilbot 122—116 ct. per kg. Griet f 28—13.50 per 50 kg. Zet schol f 19—16 idem. Kleinschol f 169.50 idem. Schar f 11—3.50 idem. Kleine schelvisch f 20—12 idem. Groote gul f 8.50 idem. Kleine gul f 8.507.00 idem. Wijting f 4.30—3.60 idem. Makreel f 13—7.50 idem. Versche haring f 4.60—1.75 idem. Kabeljauw f 36—19 per 125 kg. Vleet f 1.33 per stuk. Leng f 0.75 per stuk. Aangevoerd aan den afslag; 2887 kisten ver sche haring en 50 kantjes steurharing f 8 7.50 per kantje. BESOMMINGEN. Manden TRAWLERS. 960 Hollandia IJM. 78 f 1750 1660 Norma Maria IJM. 6f 3490 1010 Amsterdam IJM. 58 f 2690 Logger: KW 24 f 1070. PERSONALIA. De heer W. H. Belgraver, te IJmuiden, is geslaagd voor het dezer dagen op Schiphol afgenomen examen „luchtvaartkennis". De heer H. Nicolaij, te Driehuis slaagd voor de akte NI (natuurkunde en mechanica). VERKEERSONGELUKKEN. t In de Breestraat ter hoogte van de Hobbe- straat werd een wielrijdster door een achterop rijdende auto aangereden. Zij werd tegen den grond geslingerd en liep een gapende wond in haai' achterhoofd op. Het rijwiel werd ge heel vernield. Van de auto, die door het krach tige remmen en het naar links omgooien van het stuur geheel dwars over den weg kwam te staan, werden het rechter voor- en achter spatbord beschadigd. Uit een door de politie ingesteld onderzoek bleek, dat de wielrijdster niet genoeg acht op het verkeer had geslagen. Op den Munnikenweg werd een meisje, dat plotseling den weg overstak, door een auto aangereden. Zij kreeg een hoofdwond en eenige ontvellingen aan het gelaat. De chauf feur had geen schuld aan dit ongeluk. PAARDENSPORT. De heer J. van Leeuwen Jr. te Beverwijk behaalde Donderdag op de korte-baandraverij te Hoofddorp met den draver „Flora Mc. El- wyn" een derden prijs. BLOEMBOLLENVEILING. De aanvoer op de bloembollenveiling te Beverwijk is nog steeds stijgende. Ook de be langstelling was ditmaal weer bevredigend. Er werden reeds tamelijk veel irissen aangevoerd. Voor tulpen bestaat echter nog weinig koop lust; de meeste soorten gaan tegen den mi nimumprijs van de hand, met enkele soorten iets daarboven, zooals Couronne d'Or, Grand Due, Peach Blossom, Salmonetta en Theeroos. Voor narcissen en irissen bestond meer be langstelling. In verband met de harddraverij begint de veiling op Donderdag 24 Augustus te negen uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK VRIJDAG 18 AUGUSTUS Luxor Theater, Breestraat: ,,'t Zit in de lucht" en „Cassidy is opstandig", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „De Citadel" en „De Saint slaat terug", 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „De school van eer" en „In vuur en vlam", 8 uur. ZATERDAG 19 AUGUSTUS Luxor Theater, Breestraat: ,,'t Zit in de lucht" en'„Cassidy is opstandig", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „De Citadel" en „De Saint slaat terug", 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „De school van eer" en „In vuur en vlam", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM VRIJDAG 18 AUGUSTUS Frans Hals Theater: „Midnight". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Shirley Temple in „The little Princess", geprolongeerd. Tooneel: Hiawa tha's. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Fra Diavolo. 2.30, 7 en 9.15 u. Palace Familie Cinema: „Tommy en zijn moe- "er" en „Reuzen der lucht". 8.15 uur. Moviac Theater: „Dik Trom". Teyler's Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. ZATERDAG 19 AUGUSTUS BióscóopvoorstellinëP" des middags en des •vonds. Nico van Suchtelen. Het spiegeltje van Venus. Amsterdam Wereldbibliotheek. Hefc is misschien niet geheel zonder goede bedoeling dat de Wereldbiliotheek ons deze zomermaand verrast met iets luchtigs, met een paar boeken, waarin een geestig man zich speelsch laat gaan, een glimlach van verstand houding bij zijn lezers te voorschijn roept en op zijn manier een poging waagt hun sombere gedachten voor een wijle te verdrijven. Er is nog wel eenig verschil in de beide deeltjes, die ik bedoel, doch de grondtoon van beide is een niet onvermakelijke spotternij met het leven van den tijd, waarin elk van beide ont stond. Want gelijktijdig met Van Suchtelen's Spiegeltje deed deze uitgeverij ons een Hol- landsche vertaling van de Lettres Persanes van De Montesquieu toekomen (zeer goed verzorgd door den heer Sandfort, die als Rabelais- vertaler zijn sporen verdiend heeft) en noodigt ons, dusdoende, bijna uit een parallel te trek ken tusschen den Franschen ironicus van anno 1700 en zijn Hollandschen geestverwant in de spotternije, uit onze dagen en omgeving. Het sijn beproefde middelen die beide auteurs te baat nemen om wat zij op het hart hebben te luchten in een vorm, die aan de onnoozelheid van een sprookje den ernst paart van den welmeenenden kankeraar, die elk ironicus in feite is. De achttiende-eeuwer kiest den briefvorm, waardoor hij twee jeugdige Perzen, in het wufte Frankrijk dier dagen ver wijlend, als spreektrompetten ksm te baat nemen om de eigen, en niet steeds malsche inzichten over maatschappij en menschen van zijn land te verkondigen. Van Suchtelen koos den droomvorm en laat een mannetje uit de maanneen, een afgezant van de planeet Venus, op aarde verschijnen om zich over de daar heerschende toestanden te verbazen en bij tijd en wijle tot de conclusie te komen dat het daar „een rotzooi" is. De lezer zal deze minder waardeerbare uitdrukking vooral in een boek van Van Suchtelen, willen ver goelijken, wanneer hij bedenkt dat deze opinie van den gedelegeerde van Venus, zij het dan in eleganten vorm gekleed, in onze dagen door vele uiterst beschaafde en zelfs hoog geplaat ste personen gedeeld wordt. Overigens „hooger geplaatst" dan deze afgezant van een hemel lichaam, die per raket naar de aarde geschoten werd en onderweg in een stratosfeerballon is overgestapt, is wel moeilijk denkbaar-, en reeds daarom zou zijn uitlating moeilijk te verdedi gen zijn. Enfinsoit. Hij is immers met de beste bedoelingen en met een blijde boodschap zijner lastgevers naar onze oude wereld overgesprongen en het Is wel ondeugend van den schrijver dat hij, zooals de Perzen van Montesquieu in Parijs, nu juist het eerst naar een Europeeschen staat gevoerd wordt, waarvoor Van Suchtelen weinig sympathie gevoelt. Dat gemis treedt op zoo weinig verholen wijze in de dialoog aan den dag, dat men er, kwaadwillig, bijna een staats- gevaarlijken kant aan zou hebben kunnen ont dekken, zoo niet de galgenhumor van het ge heel het daarvoor behoedde. Onschuldiger is de ontmoeting van den blijden boodschapper met de leden van den uitgelezen kring, die bezig zijn zich geestelijk en moreel her te be wapenen. Daar zit veel amusants in en de spot is uiteraard goedaardiger. Al flitsen er scherp geslepen zinnen doorheen die de lec tuur van zoo'n boekje toch weer op hooger peil houden, dan de grapjasserij van De Kleine Krant e.d. kan bereiken, toch zal mijns in ziens dit Spiegeltje van Van Suchtelen alleen als zomerkost gebruikt kunnen worden en in geenen deele de litteraire beteekenis van dien schrijver weergeven. En het zal ook wel zoo, als luchtige verpoozing bedoeld zijn. Bij de lectuur van een werkje als dit, gevoelt men eens te meer dat wij in het ironische, satirische genre geen specialisten hebben in onze litte ratuur. Het blijkt bij de goedbedoelde, min of meer geslaagde uitstapjes die een enkel serieus te nemen schrijver zich veroorlooft, maar meesterlijk wordt het zelden. Te vaak nog stoort dan een goedkoop grapje of een woord speling het intellectueele genot van een wel doordachte ironie, die in haar gaafste uiting daarvan niet gediend is, omdat ze geestig geeselend, speelsch straffend van wezen is. In het Spiegeltje van Venus komen passages voor die daar volkomen aan beantwoorden (zooals de redevoering van August Ernst tot de her- bewapenaars) en daarin zinnen vol waanzin nige wijsheid, die als zoodanig juist de bitter ste critiek bevatten. Een zin als deze van August Ernst, als hij over zijn medeburgers in Tibet spreekt, heeft dat bijtende karakter: „Onze wijzen zijn namelijk analfabeet en juist daardoor geoefend in helder denken; zil doorzien onmiddellijk ieder diplomatiek be richt, zelfs al ligt de leugen er maar een halve duim dik op inplaats van de in het Westen gebruikelijke drie duim". En zoo zouden er tallooze fragmenten uit dit werkje aan te halen zijn, die verklaarbaar maken dat men het monkelend ten einde leest en den schrijver tenslotte dankbaar is, dat hij den lezers eens iets van geestelijke ontspanning na zooveel geestelijke bewape ning heeft willen voorzetten. Over de Perzische brieven van De Montes quieu een volgend maal. J. H. DE BOIS. Onbewaakte overweg maakt weer een slachtoffer. Oude man gegrepen. TERSCHUUR, 17 Augustus. Vanochtend omstreeks kwart over negen is op den onbe- waakten overweg alhier de 73-jarige W. van Maanen door den sneltrein Apeldoorn-Amers- foort gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer, dat doof was, kwam van een landweg gewandeld en werd vermoedelijk verblind door de zon, waardoor hij den nade renden trein niet heeft opgemerkt. Weineen! Gas los laten - desnoods wal bijremmen, als u zoo'n waarschuwingsbord passeert. Want dat staat slechts op plaat sen, waar onverwacht gevaar kan dreigen. Dus: weest op uw hoede! Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Helder tot halfbewolkt. Droog warm weer. Plaatselijk ochtendmist. Zwakke tot matigen Oostelijken wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 68 F. Laagste hedennacht 57 F. Hoogste heden 62 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 766 m.M. Stilstand. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Zaterdag v.m, 5.43 uur; n.m. 6.13 uur. Zondag v.m. 6.30 uur; n.m. 6.56 uur. Maandag v.m. 7.17 uur; n.m. 7.45 uur. Onze ons: DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbrekenworden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECHTSZAKEN. VRAAG: Heeft men recht op vacantia bij 7 maanden werken? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Ik ben een jaar als leerling bij een baas werkzaam. Heb ik nu recht op vacantie? Zoo ja, hoe lang? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Ilc ben op kantoor den llden van de maand in dienst getreden en ontvang mijn sala ris geregeld op dien datum. Welken opzeggings termijn moet ilc in acht nemen? ANTWOORD: Een maand. Tegen den elfden. Als uw salaris minder dan 100 per maand be draagt is een termijn van een halve maand vol doende. VRAAG: Mijn dagmeisje sinds 1 Februari bij mij ln dienst eischte een week vacantie. waarover niets was overeengekomen. Zij heeft die vacantie met kostgeld gehad. Nu zegt zij per 1 Sept. haar betrekking op. Mag ik nu aan het einde der maand het kostgeld met een week loon van haar salaris afhouden? ANTWOORD: Neen. gij had geen vacantie behoeven te geven, doch kunt daarop, nu het on voorwaardelijk geschiedde, niet meer terugko men. VRAAG: Als iemand vier jaar ln betrekking is, één week ziek is geweest en drie dagen vol gens de Ziektewet uitbetaald krijgt, is de patroon dan verplicht, de andere drie dagen uit te kee- ren? ANTWOORD: Ja, vermeerderd met de aan de andere 3 dagen ontbrekende 20 pCt. VRAAG: Moet ik een meisje (van 9 tot 4 uur, met middagkost) dat nog geen jaar bij mij is, kostgeld geven ln haar vacantie? Zoo ja, hoe veel? ANTWOORD: 1. Ja. 2. 0.60 per dag. VRAAG: Mijn buurman heeft in een bovenka mei' openslaande ramen en zonneschermen ge maakt, die boven mijn grond openslaan. Mag dit? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Ik ben vijf jaar als verkooper in een zaak werkzaam. De vacantie valt van 21 tot 28 Augustus. Kan mijn patroon deze vacantie wei geren, als ik ongeveer 20 Augustus mijn betrek king tegen 1 October opzeg? ANTWOORD: Als vacantie overeengekomen ls en gij weer een jaar in dienst zijt geweest, mag hij dat niet weigeren. RECEPTEN. VRAAG: Hoe luidt het recept voor het maken van boschbramenjam? ANTWOORD: Bramenmarmelade. 1 k.g. bra men, 650 gr. suiker 1/4 dL. gezeefd citroensap. Verwijder van de bramen de groene blaadjes en het steeltje, wasuh ze en breng ze aan de kook. Laat ze, onder roeren, inkoken tot ze met de sui ker nog slechts pl.m. 10 minuten behoeven te koken. Voeg dan de suiker toe en laat de bramen en suiker koken, tot ze voldoende ingekookt zijn. Leg een weinig van de marmelade op een bordje en laat dit vlug koud worden. Voeg dan het ci troensap toe, als de marmelade dik genoeg is ingekookt. Giet ze zoo heet mogelijk in de potten of flesschen en sluit deze. af met een vochtig per kamentpapier. Plak op de potten of flesschen een étilcette met naam en datum van de in maak. VRAAG: Op welke wijze kunnen levertraan- vlekken uit wollen en flanellen stoffen verwij derd worden? ANTWOORD: Levertraanvlekken zijn moeilijk te verwijderen in de meeste gevallen; op ge kleurde stoffen blijft er een gele vlek achter. De vlek goed betten en afwrijven met per- chlooraethyleen, daarna de plek bedekken met magnesia, wat na een uur verwijderd kan wor den. Daarna met warm water waarin wat mieren- zuur goed afsponsen. VRAAG: 1. Hoe moet ik komkommers inma ken, zoodat ze tegen Nieuwjaar eetbaar zijn? 2. Hoe moet ik augurkjes in pekel leggen (ln flesschen of Keulschen pot) 3. Ik heb twintig pond rauw ossenvet gesmoj. ten en in een pot gedaan om ze van den winte* te gebruiken,- Moet ik er ook zout door doen? ANTWOORD: 1. Komkommers In azijn. 6 kom kommers. pl.mr.-2 flesschen inmaalcazijn, een paai Spaansche pepers, 50 gr. mosterdzaad, 2yz gr. kur kuma, 5 gr. gedroogde gembèr, een paar takjes dragon, een paar laurierbladen. Schil de komkommers dun af, proef of de pun ten bitter zijn. verwijder deze zoo noodig. Snijd de komkommers ln de lengte in tweeën en schoo met een lenel het zaad er uit. Snijd ze in blokjes, zet deze laag om laag met zout bestrooid een nacht weg. laat ze uitlekken op een vergiet n* droog ze in een doek. Maak de pot of flesch schoon, laat deze 20 minuten uitkoken. Doe de komkommers in de flesch of pot. schik de krui den tusschen de stukjes komkommer en giet er den azijn overheen, tot de komkommers goed on derstaan. Sluit de flesoh of den pot af met voch tig perkamentpapier. Plak er een étiquette op met naam en datum. 2. Augurken in azijn. 1. K.G. augurken, pl.m. 1 flesch inmaakazijn, 2 Spaansche pepers, 2i/2 gedroogde gember, 2y2 gr. laurierbladen, 5 gr. mierikswortel, 1 takje venkel, 1 takje dragon. Maak de augurken schoon, door er het kroontje af te nemen en ze verder goed af te vegen met een vochtigen doek. Bestrooi ze met zout en zet ze daarmee een nacht weg. Laat ze den volgenden dag op een vergiet zoo droog mogelijk uitlek ken. Schik ze met de kruiden in een schoonge- Berlijnsche correspondent schrijft UITSCHLAND bereidt in Bad Kreuznach een internationaal congres voor, waar een ande re toon zal klinken dan die, welke wij dagelijks moeten hooren in internationaal dispuut over dreigen de conflicten. Daar zullen de afge vaardigden van 25 naties samenko- men om er vrede en vriendschap de belangen van den wijnbouw te be spreken. Na de congressen in Lyon, Montpellier Bar celona, Rome, Parijs, Lausanne en Lissabon zal het bekoorlijke Kreuznach de congres sisten ontvangen in een sfeer van rustigen vrede, wat we als een gunstig symptoom hopen te mogen opvatten. Niet alleen landen met wijnbouw zijn in dit congres geïnteres seerd, ook uit landen met uitsluitend wijn consumptie hebben velen hun bezoek aange kondigd. Men is zich hier bewust, de gasten tot nut en genoegen iets bijzonders te moeten aanbieden en doet alles voor een glansrijk verloop van het congres, dat niet beperkt zal blijven tot de vergaderingen, waarin de be langrijke onderwerpen zullen worden behan deld. Congressisten en allen, die zich voor den congrestij d, van 21-30 Augustus, als gast aanmelden, zullen in grooten omvang het Duitsehe wijnbouwgebied kunnen leeren ken nen aan Rijn en Moezel, in Rijnhessen en in den Pfalz, oud romantisch cultuurland, vol natuurschoon en rijk aan sagen. Kreuznach is de „stad van wijnranken en rozen', die er bloeien en geuren van de lente tot in den winter. De druiven beginnen in deze dagen te rijpen. De traditie getrouw, zal voor de congressisten het hoogtepunt zijn „de bijeenkomst der fijnproevers", die niet zoo maar gewoonweg den wijn drinken, maar al zijn voortreffelijke eigenschappen onderschei den en ten volle genieten. Dat wordt geen braspartij. De proeven worden in kleine hoe veelheden geschonken, die veelal zelfs niet ge heel worden opgedronken. Een groote wijn proef in Duitschland is een feest voor tóng en verhemelte. Ze is te vergelijken met een ladder, die sport voor sport leidt naar het hoogtepunt, als ten slotte de „Frockenbeeren- Auslese" in het glas komt. In eigen terminologie zeggen dan de men schen van het vak hun oordeel over de proe ven. Maar die „groote wijnproef" is niet al leen voor de vaklieden, ook de leek kan er aan deelnemen en doet dit altijd heel l Hij zal er echter steeds op bedacht moeten zijn met mondjesmaat te proeven en een restje over te laten, dat moet worden uitgegoten. Zoo wil het de ongeschreven wet der deskun digen. Rooken is daarbij streng verboden! Léon Douarche, de directeur van het inter nationaal wijnbureau te Parijs, senator prof. Marescalchi, Franschen en Grieken, Ameri kanen, Hongaren en Portugeezen, Zwitsers en Belgenbezingen in hun referaten den wijn als- het gulden, heilzame sap der lieflijkste aller vruchten de druif! „De wijnstok is het leven, de wijn de kracht en vroolijkheid". Maar ook economisch is de wijnbouw voor vele volken een factor van groot belang, vooral zooals Léon Douarche vertelt ook voor Frankrijk, dat met Algiers bijna de helft voortbrengt der wijnproductie van de heele aarde. De jaarproducties zijn er echter zeer verschillend. Terwijl bijv. in 1934 de Fransche productie 75 millioen H.L. bedroeg, werd in 1936 slechts 39 millioen H.L. geproduceerd. De waarde der wijnproductie in Frankrijk kan worden vastgesteld op 8 milliard franc ge middeld per jaar. „Dat is een heel groote rijk dom voor het land", zegt Douarche. Hij acht den wijn voor het eigen gebruik in Frankrijk onontbeerlijk. De consumptie bedraagt er zes millioen H.L. per maand. De uitvoer bedroeg in 1938 iets meer dan een millioen H.L. De wijnstok en de wijn beteekenen voor Frankrijk niet alleen een materieel vermogen, ze behooren ook tot de traditie. Ze zijn altijd eng verbonden geweest met Frankrijk's so ciale en letterkundige historie en met de ge schiedenis zijner economie. Men kan wel zeg gen volgens Douarche dat men, om Frankrijk goed te kennen, zijn wijnen moet kennen en liefhebben. Hij gelooft dat het congres in Kreuznach een uitstekende gele genheid zal zijn de duizenden congresdeelne mers, die er uit alle landen der wereld zullen samenkomen, met de rijke scala van Fran sche wijnen bekend te maken. Wel kent ieder een de beroemde Bordeaux-, Bourgogne- en Champagnewijnen, maar er zijn nog vele an dere Fransche wijnen, zooals de Saumur- wijnen, die van Touraine, van Anjou, van Béam, de wijnen van de Jura en den Elzas. De heerlijke soorten van Macon, Beaujolais en van de Rhöne-bergen, van de Provence en van de Zuidelijke departementen Languedoc en Roussillon. Hij noemt nog tal van mous- seerende wijnen, dessert- en likeurwijnen, Bas- kische landwijnen en vele andere soorten. Onder voorwaarde, dat het druivensap met mate gedronken wordt, sterkt het de levens kracht. De geest van den mensch wordt le vendiger, terwijl de radlo-activitelt van den wijn zijn energie scherpt. Kortom zegt Douarche de wijn is de beste afgezant van Frankrijk, want met den geest zijner voor ouders, brengt hij de geestdrift, zonder welken men niets grootsch volbrengt en die een goe de verstandhouding tusschen de menschen mogelijk maakt, tot welzijn niet alleen van hun landen, maar van heel de menschheid. Dat zegt de Fransehman. Wij laten 't vooraf gaan aan ons kort verslag over wat wij hoor den op een persconferentie, ter vergelijking met den wijnbouw in Duitschland. De Duitsehe productie. inj E wijnproductie per jaar zal voor Groot- 'Duitschland kunnen geschat worden op 4 millioen H.L., met een waarde van 300 mil lioen R.M. Terwijl de wijnbouwgronden slechts 0,25 procent der geheele landbouwvlakte in Duitschland beslaan, bedraagt het aandeel van den wijnbouw in de waarde der totale landbouwproductie 2,5 procent. Evenals de Fransche is ook de Duitsehe wijnbouw in han den van het kleinbedrijf. In 300.000 bedrijven werken 1 millioen menschen. De wijnbouwer werkt bijna uitsluitend met hulp van vrouw en kinderen of van andere nastaande fami lieleden. Hoewel de opbrengst van den wijnbouw in Duitschland kwantitatief niet kan vergeleken worden met de oogsten van landen met gun stiger klimaat, vindt toch de Duitsehe wijn door eigen aard en kwaliteit veel waardeering in alle beschaafde landen der wereld. Uitr- vöërcïjfers vernamen we niet. Wel hoorden we dat Duitschland den grootsten invoer van buitenlandsche wijnen heeft, dus meer dan eenig ander land wijnen invoert! In 1933 {werd meer dan 1 millioen H.L. ingevoerd. Groot-Duitschland met zijn meer dan 80 mil lioen inwoners is dus voor alle wijnproducee- rende landen een belangrijk invoerland. Die wijnimport kan niet in zijn geheel als Duit sehe luxe beschouwd worden. Bij het altijd nog heel drukke bezoek van buitenlandsche reizigers in Duitschland, zorgt de Rijksleiding dat hotels en restaurants in alle opzichten kunnen voldoen aan de wen- schen van hun binnen- en buitenlandsche gasten. H. L. maakte of uitgekookte flesch of pot en giet er zooveel azijn op, tot de augurken minstens twee vingerbreed onderstaan. Sluit de flesch of pot af met vochtig perkamentpapier. Plak er een étiquette óp met naam en datum. 3. Geen zout. Het vet moet, het liefst ln een Keulschen pot, in het donker bewaard worden. PLANTEN. VRAAG: Mijn cloxinia Is uitgebloeid. Hoe moet ik de plant verder behandelen om haar goed te houden? ANTWOORD: Den eersten tijd de plant ge woon water geven tot 't laatst van Augustus, dan de waterhoeveelheid langzamerhand verminde ren opdat zij dan tot rust komt. Daarna de knol in den pot laten staan en droog overhouden tot April om dan Weer te beginnen 'tekweeken in versche aarde. VRAAG: Ik heb dezen zomer in mijn tuin een schildpad. Hoe kan ik die in den winter „over houden?" Welke voeding moet hij hebben? (Ik geef nu andijviebladeren). ANTWOORD: De andijvie kunt u afwisselen met slablaadjes, overigens zoekt hij zelf zijn voer. Overwinteren kunt u het dier in een bed van turfmolm waarover u een kistje zet met een uitgang; het kistje ook, op den uitgang na, ge heel met turfmolm van hoven en zijwanden be dekken. DIEREN. VRAAG: Hoe krijg 11c een wespennest weg dat onder de planten ln mijn tuin zit, liefst zonder de planten te beschadigen? ANTWOORD: Een practische methode Is weg zuigen met een stofzuiger; is dit niet mogelijk dan met dekzeil of emmer als „reservoir" uit- zwavelen door het verbranden van zwavelstok ken. MILITAIRE ZAKEN. VRAAG: Mogen kinderen hier te lande gebo ren uit Duitsehe ouders hun dienstplicht in Ne derland vervullen? De ouders zijn ruim 20 jaar in Nederland gevestigd en zijn niet meer van plan naar hun vaderland terug te lceeren. Na turalisatie is hun momenteel te kostbaar. Kan de Minister van Defensie hiervoor machtiging verleenen? De kinderen zijn als Nederlander op gevoed en voelen zich als zoodanig. ANTWOORD: Indien de betrokkenen Dult- schèrs zijn, dan worden zij in Nederland niet voor den dienstplicht hier te lande ingeschreven en zijn dus niet dienstplichtig. VRAAG: Tot wien moet ik mij wenden voor uitstel van herhalingsoefeningen voor den mili tairen dienst? De datum van opkomst is 14 Sept. 1939. ANTWOORD: Een verzoekschrift, op ongeze geld papier, richten aan den Minister van Defen sie. Dit geschiedt door tusschenkomst van den burgemeester. Gij doet het gemakkelijkste dit zelf te brengen aan het Stadhuis (Afdeeling Mili taire Zaken), ten einde zoo noodig nog monde ling dit toe te lichten. DIVERSEN. VRAAG: Heeft in Duitschland de zilvermark evenveel waarde als de reismark? Kost een zil- vermarlc bij inkoop 32 cent en een reismark 51 cent? Waar kan ik die het voordeeligst koopen? ANTWOORD: In Duitschland dezelfde waar de. Inkoop Zilvermark op het oogenblik 31 cent en de reismark 49cent. U kunt ze bij elke bank koopen; de prijs is overal dezelfde. VRAAG: Ik heb een toeristenkaart. Is dit vol doende voor België of moet ik een bewijs van Nederlanderschap aanvragen? ANTWOORD: Voor België is een toeristen- kaart voldoende. Maar op cle terugreis moet u u als Nederlander kunnen legitlmeeren (door geboortebewijs, trouwboekje of iets dergelijks). VRAAG: Ik heb postelein van den kou den grond (bemest met stalmest, geen kunstmest) Sn flesschen ingemaakt. Maar de kurken zijn van de flesschen gevlogen. Hoe kan dat? ANTWOORD: Weckgroente moet zoo weinig mogelijk gemest worden. U zult toch te veel mest hebben gebruikt. En dan moet de groente liefst jong zijn. VRAAG: Is een inmaakpot, die lekt, nog wa terdicht te krijgen? ANTWOORD Als de pot nog nieuw ls, dan moet u hem met waterglas bestrijken. Dat helpt. U kunt het ook probeeren als de pot oud is, maar dan is het niet zeker of hij waterdicht wordt. VRAAG: Wat kost het verlengen van een pas poort? ANTWOORD: 2 voor de gemeente en 6 voor het Rijk. VRAAG: 1. Waar kan Jk kampeeren ln den omtrek van 's-IIertogenbosch? Kosten? 2. Is een provinciale wegenkaart voor Noord- Brabant noodig? 3. Waar kan lk kampeeren bij Sittard en Roer mond? 4. Hoe staat het met het kampeeren ln België? 5. Is er een kampeerkaart noodig? Waar wor den die in Amsterdam uitgegeven? Wat zijn de kosten ANTWOORD: 1. Glnneken. Terrein aan den rand van het bosch en van het riviertje de Aa, elg. A. van Dongen, Over Aa C 6B te Glnneken. Ligging achter het Mastbosch 0.15 p. p. p. dag 2. Die kaart is niet meer noodig. 3. Sittard. Terrein de Kollenberg, eigen. Ge meente Sittard (van te voren aanvragen bij Ge meentebestuur). Terrein ,,'t Hetgen", eig. Ge meente Sittard. Kosten ons niet bekend. Bij Roer mond: te Roggel. Terrein Kerkelsberg, bij het dorp ten Westen van den weg Roggel-Meyel. 4. Kampeeren in België en Luxemburg is vrij. 5. Kamp eerkaar ten worden tegenwoordig bij na overal geëlscht. Zij worden uitgegeven door de Ned. Kampeer Centrale. Leklschegracht 44, Amsterdam. Formulieren voor het aanvragen zijn daar te krijgen en misschien ook wel bij V. V. V. in uw gemeente.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9