IJmuider Courant Belangrijke bespreking te Rome Moppentrommels. NORMALE OPKOMST van lichting 1940. Visscherij-Snufjes. Faillissement 24e JAARGANG NO. 246 (jjtgav» Louren» Coster MaatschappQ ,ooi Couranl UitgaveD en Algem Drukke"} N. V Groote Houtstraai 93 flaarlero- Tel. 10724. Bureau IJmuidei Couranl' Kennemerlaan 42. IJmuidea Telefoon 5301. Postgiro 310791. Alle advertenties. opgegeveD voor dit blad. „rden kosteloos opgenomen In de Conraio DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnl dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie. P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 19 AUG. 1939 Abonnementen per week f 0.12l/j. pe» maand f0.52'/2. per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiem 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod l«3 regels f 0.23, elke regel meer fO.lOk ONTAARDE MOEDER. Haar kinderen ernstig mishandeld 7FLFS HAAR VADER KON NIETS GOEDS L VAN HAAR ZEGGEN. Voor de rechtbank te Assen stond Vrijdag terecht Lea G., vrouw van S. M. C. te Eexter- veenschekanaal wegens ernstige mishande ling van haar 13-jarig dochtertje Sophia. fwee buren hadden gezien, dat de vrouw haar dochtertje op 20 Juli had geschopt en «.dagen. Het kind had een goed heenkomen getocht hij de tam. Pot. Den volgenden dag kwam het meisje weer hii hen en vertelde, dat zij geen eten had ge kregen en dat zij liefst naar haar grootvader in stadskanaal wilde. De vrouw van Pot had het kind een paar boterhammen gegeven en eeld voor de bus naar Stadskanaal. Denzelfden avond was zij echter loopend terug gekomen, omdat haar grootvader niet thuis was. Haar moeder wenschte haar echter ook niet in huis, waarop P°t de marechaussee had gewaar schuwd. Het kind werd tijdelijk bij den hoofd onderwijzer ondergebracht. Sophia was zelf ook als getuige gehoord en zij verklaarde, dat moeder haar dikwijls had geschopt en geslagen. Ook de andere kin deren in huis kregen wel slaag. Zij was nu niet meer thuis doch in Santpoort en zij wilde niet meer naar moeder terug. De inlichtingen over verdachte waren zeer decht, ^elfs de inlichtingen, die haar eigen vader had verstrekt. Haar gedrag ter terecht zitting maakte dezen indruk vooral niet beter. De officier van justitie eischte zes maanden SECRETARIS VAN „EENHEID DOOR DEMOCRATIE" GAAT STUDIEREIS MAKEN. De secretaris van het hoofdbestuur van de Nederlandsche beweging voor Eenheid door Democratie, de heer N. P. Haremaker te Schie- broek, hoopt in het einde dezer maand met het m.s. „Sibajak" van den Rotterdamschen Lloyd naar Nederlandsch-Indië te vertrek ken voor een verblijf aldaar van eenige maan- ^Deze reis, welke deels met toeristische be doelingen ondernomen wordt, hoopt de heer Haremaker zich tevens ten nutte te maken als studiereis ter oriënteering omtrent de be langen van E.D.D. in de tropen, en ter verste viging van het contact tusschen de centrale leiding en de vele leden, welke de beweging in verschillende Indische steden telt. Gedurende de afwezigheid van den heer Haremaker zal het secretariaat worden waar genomen door het hoofdbestuurslid,, mevr. Jeanne Fortanier—De Wit te Rotterdam. b Nieuwe Tweede Kamerleden. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft tot leden van de Tweede Kamer benoemd verklaard: In de vacature Albarda den heer J. Bommer te Amsterdam. In de vacature-De Geer prof. dr. J. R. Slote- jnaker de Bruftie te Wassenaar en in de vacature-Van den Tempel den heer B. C. Franke te Amsterdam. Zweefvliegtuig bij Teriet neergestort. Kabel sloeg bij start plotseling los. Op het oefenterrein van de Arnhemsche Zweefvliegclub nabij Teriet is Vrijdagmiddag een zweefvliegtuig van deze club neerge stort. In het toestel was gezeten de heer Van Lamsweerde uit Nijmegen. Deze was kort te voren met het vliegtuig opgestegen. Op om streeks twintig meter hoogte sloeg de kabel plotseling los. Het toestel had toen nog een on voldoende hoogte bereikt om in de lucht te kunnen blijven, het daalde snel en stortte neer. De heer Van Lamsweerde viel met het hoofd tegen den snelheidsmeter en liep een hersenschudding en een hoofdwonde op. Per ziekenauto werd hij naar het gemeente ziekenhuis overgebracht en aldaar ter verple ging opgenomen. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd. Vacantieschuit liep op liet strand. Een oude visscherschuit „Aldemarm" ge naamd, waarmee een viertal Rotterdammers op vacantietocht uit Veere waren vertrokken ls onder Oostkapelle, IV2 K.M. van Domburg op het z.g. zevende strand op de kust geloo- pen en lek geslagen. Bij eb ligt het vaartuig droog. Het stranden schijnt een gevolg te zijn van een defect aan het roer. De vier op varenden hebben alles wat waarde had aan wal gebracht en hebben hun bivak in een tent in de duinen opgeslagen. Een deskundige zal onderzoeken, of de boot, welke al niet een erg zeewaardigen indruk maakte, in zulk een conditie kan worden ge bracht, dat de tocht kan worden voortgezet. Nederlandscli ambtenaar in Duitschland gevangen genomen. Door een telegram over de grens gelokt. Bij de familie van den heer J. Drenth, amb tenaar bij de registratie en domeinen te Alphen aan den Rijn, is bericht ontvangen, dat de heer Drenth zich te Dusseldoi*p in hechtenis bevindt, d? heer Drenth, die o.m. de zaken behartigde van in Duitschland wonenden Nederlander, ontving Maandag van dezen een telegram, waar hem werd verzocht onmiddellijk naar Duitschland te komen. De heer Drenth voldeed aan dit verzoek, doch later zond hij aan zijn achtgenoote een brief, waarin hij mededeelde, dat het telegram slechts ten doel had gehad hem over de grens te lokken, daar de in Duitsch land wonende Nederlander reeds was gearres teerd en hij zelf bij zijn aankomst in Duitsch land onmiddellijk in hechtenis werd gesteld. Omtrent de reden van de arrestatie is niets bekend. De familie van den heer Drenth heeft zich tot den minister van Buitenlandsche Zaken gewend toet het verzoek inlichtingen daaromtrent te »ulen inwinnen. (De Amerikaansche humorist Jack Durant is voor het vervullen van een engagement in Engeland, te Londen aangekomen met twee groote kistengevuld met 50.000 grappen). Er zijn veel menschen, die een mop Zorgvuldig plegen op te schrijven, Zij hebben zooveel aan hun kop, Dat humor er niet in wil blijven. Wanneer je dan op een moment, Je geestigheid wilt ventileeren En merkt dat je 'm vergeten bent, Kan zoo'n notitie assisteeren. Wel is de mop dan niet spontaan, Maar toch laat men ervan genieten, Geen mensch heeft er per slot iets aan, Als hij niet wil te binnen schieten. Maar hier is nu een groot komiek, Beroemd in alle werelddeelen, Gewend om voor een groot publiek, Den superdwazen nar te spelen. Hij neemt twee kisten mee op reis, Met even vijftigduizend grappen, Verzekerd voor een hoogen prijs, Een geestrijk vat, om uit te tappen. Natuurlijk goed geregistreerd, In series naar hun onderwerpen, Om, telkens als hij het begeert, Weer zijn geheugen op te scherpen. Daar staat hij dan op het tooneel, „Spontaan" zijn humor voor te dragen Wij weten nu, eerst heeft hij heel Zijn geest thuis nuchter opgeslagen. 't Kan wezen, dat dit noodig is, Maar het besef bederft het smullen, Dus naar mijn meening is het mis. Dat soort geheimen te onthullen. Want één ding moet toch duidlijk zijn, Vooral voor superhumoristen, Een mop die frisch zal zijn en fijn, Laat zich per slot door niemand „kisten". P. GASUS. Schietoefeningen met zwaar en middelbaar geschut. Burgerij van Oud-IJmuiden opgepast! De Commandant der positie IJmuiden deelt ons mede, dat op 22 Augustus en even tueel op 23 Augustus a,s. schietoefeningen zullen worden gehouden met brisantprojec- tielen uit zwaar en middelbaar geschut, op gesteld op het Fort IJmuiden. De schietoefe ningen zullen beginnen v.m. 9 uur en uiter lijk eindigen v.m. 12 uur. Onveilig is de sector begrensd door de lij nen, getrokken van uit de semaphore in de richting West en Noord tot op een afstand van 10.000 M. uit en langs de kust; van één uur vóór den aanvang van de schietoefenin gen tot na afloop daarvan zal een roode vlag op het fort waaien. Zeevarenden wordt verzocht zich niet zonder noodzaak in den onveiligen sector op te houden. Den bewoners van Oud-IJmuiden, de duinstrook ten Zuiden van de semaphore en van 't Sluiseiland wordt aangeraden, tijdens de schietoefeningen de ramen van hunne woningen open te zetten, teneinde het sprin gen van ruiten te voorkomen. Gesprongen ruiten e.d. zullen niet worden vergoed. Laboratoria der B. P. M. bestaan 25 jaar. f Employés bieden gedenkraam aan DIRECTIE BIEDT DEN EMPLOYéS EEN SPORTPARK AAN. De feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan der laboratoria van de Bataafsche Petroleum Maatschappij aan den overkant van Het IJ te Amsterdam, is Vrijdag begon nen met een plechtigheid in het hoofdgbouw, waar een deputatie van het uit circa 1200 menschen bestaande personeel zich bij het trappenhuis had opgesteld ter aanbieding van het huldeblijk van de employés aan de directie, bestaande uit een uit drie deelen be- bestaand glas-inrlocd raam, vervaardigd door den kunstschilder Max Nauta. Via een luidsprekerinstallatie waren de employés, die zich in de lunchroom en in de ge dere bijgebouwen hadden verzameld, in de ge legenheid de plechtigheid te volgen. Namens hen sprak ir. B. J. Forbes, die de symbo listische beteekenis van het raam uiteenzette en het vervolgens de directie aanbood, daarbij uiting gevende aan de hoop. dat het nog lange jaren een stille en schoone getuige mag zijn van het werk, dat in de laboratoria wordt verricht. De directeur van het laboratorium ir. G. L. J. Caviët, heeft het geschenk met een harte lijke toespraak aanvaard. Vrijdagmiddag heeft de directie den em ployés een blijvende herinnering aan dezen dag aangeboden. Zij de directie voteerde de noodige gelden voor de inrichting van een sportpark, in welken vorm dit geschenk dan ook bestond en Vrijdagmiddag is het fraaie terreinencomplex in tegenwoordigheid van circa 2500 belangstellenden op feestelijke wijze in gebruik gesteld. Nadat de directeur van het laboratorium, ir. G. J. L. Caviët aan het slot van een harte lijke toespraak de sleutel van het sport- paviljoen aan den voorzitter van de Shell- sportvereeniging, den heer Petri, had over handigd en laatsgenoemde voor het groote geschenk had bedankt, werd een amusant programma uitgevoerd. 's Avonds is op het terrein een kermesse d'été gehouden. Bracht Csaky 'n boodschap van Hitier aan Mussolini? DE Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, is gistermiddag te Rome aangekomen en heeft nog denzelfden dag, in het bijzijn van Ciano, een onderhoud gehad met Mussolini, dat ruim vier uur duurde. Ten aanzien van dit haastige bezoek verklaart men in politieke kringen te Rome, dat de toestand verward en gevaarlijk is. Hoewel de officieele beweeg reden van zijn bezoek niet bekend is, en, naar verluidt, het essen- tieele doel van het onderhoud ge weest is de eventueele aansluiting van Hongarije bij de Italiaansch- Duitsche alliantie, gelooft men in deze kringen zoo meldt Havas dat het tijdens deze conferen tie om niets minder ging dan het lot van Europa. Dat lot, meenen sommigen, ziet er min of meer somber uit. Hoe het zij, officieel wordt te kennen gegeven, dat de besprekingen van Csaky in Rome geen positief resul taat hebben opgeleverd. Anderen tenslotte overwegen, dat Hongarije, en vooral Italië, in staat zouden kunnen zijn, een ini tiatief te nemen dat ten doel heeft de internationale spanning te toornen. Het Fransche blad ,,Excelsior" zegt uit betrouwbare Engelsche bron te we ten, dat Csaky aan Mussolini een bood schap heeft overgebracht, welke Hitier hem gisteren överhandigd had. In deze boodschap betuigt Hitier nogmaals den wensch Dantzig in te lijven vóór zijn re devoering op het partijcongres te Neu renberg. Zeventig H.A. heide op Texel door brand verloren gegaan. Bosschen op de Westermient behouden. In de onmiddellijke nabijheid van de den- nebosschen op de Westermient te Texel Vrijdagmiddag door onbekende oorzaak een ernstige heidebrand uitgebroken. Gelukkig bevonden zich talrijke personen vooral kampeerders en militairen, in de nabij heid, die terstond het blusschingswerk aan vingen. Ondanks de ingespannen pogingen om het vuur te stuiten, ging een oppervlakte prachtige heide van 70 H.A. verloren. Dank het feit, dat de wind uit een gunstige richting kwam, bleven de bosschen gespaard. Geen vervroegde oproeping. Men meldt ons van de zijde van het departe ment van Defensie: In de dezer dagen te verschijnen legerorders zal worden bekend gemaakt, dat de eerste ploeg der lichting 1940 op 4 October a.s. in werkelij- ken dienst zal komen. Deze bekendmaking ge schiedt in afwachting van de binnenkort ver schijnende indeelingsbeschikking 1940. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het tijdvak van 1 tot 10 October het normale tijd vak van opkomst van deze ploeg is. Door bijzondere omstandigheden moest het vorig jaar van bedoeld tijdvak worden afgewe ken en is de eerste ploeg van de lichting 1939 op 24 October 1938 in werkelijken dienst ge komen. CDXVI. Met een aanvoer van 9400 kisten zijn we deze week midden in een overvloed van versche haring gekomen. Zeker, het is nog wel niet, zooals we het verleden jaar wel eens hebben meegemaakt dagaanvoeren van 10.000 kis ten maar men moet niet vergeten, dat het grootste deel van de haring nog in het bin nenland verbruikt moet worden, omdat alleen België nog maar van ons afneemt. En zoo kon het dan ook niet anders of, toen er Maandag meer dan 4600 kisten in de markt werden gezet, de prijzen volkomen ineen stortten. Om de waarheid te zeggen, is het me eigenlijk nog meegevallen. Ik had niet gedacht, dat er nog tot drie gulden voor een kist be taal zou worden en dat is werkelijk geschied. Onze goede Kennemerlaan heeft den geheelen dag gedaverd van de vischauto's, die de dui zenden kisten, voor het binnenland gekocht, naar hun plaats van bestemming brachten. Er zijn grossiers en rookers geweest, die hon derden kisten hebben ingeslagen. De redactie van ons blad heeft al gewezen op dezen stelselloozen aanvoer van een pro duct, dat zoo weinig verdragen kan. Het is in derdaad meer dan dwaas, dat in een tijd, waar in dé communicatie tusschen reederij en vis- scherman zoo eenvoudig is dat ze van uit hun woonkamer of kantoor aan den eenen en van uit de hut aan den anderen kant een praatje met elkaar kunnen houden, de aanvoer even teugelloos geschiedt als toen men nog van een radio afwist. Er wordt veel geklaagd over len toestand in het visscherijbedrijf, maar daar is veel eigen schuld bij. Een aanvoerrege- ling zou er zeker veel toe kunnen bijdragen, dat de prijzen zoowel als de aanvoer wat meer stabiliteit zouden vertoonen en zoowel het een als het andere is in belang van het bedrijf. Er zijn deze week twaalf booten met haring aan de markt geweest. Gisteren waren er zelfs nog drie aan den afslag en desondanks werd voor de betere kwaliteit nog vier gulden per kist betaald. En kon de Norma Maria, die de vorige reis f 9300 besomde. het toch nog tot f 3500 brengen. Als er zoo'n enkel goed reisje doorheen komt, wordt de teelt al gauw goed, maar de reeders hebben het zelf voor een deel in handen om er van te maken wat er van te maken is. Men moet niet vergeten, dat de reizen doorgaans veel korter zijn dan de gewone Noord zeereizen. Er wordt aan den overkant hard gewerkt om de nog niet in de vaart zijnde trawlers klaar te maken. Elke week gaan er eenige booten, die lang of kort opgelegd zijn geweest, weer in de vaart Er zijn er nu weer ruim vijftig in bedrijf en dit aantal zal in eenige weken wel tot 65 of daaromtrent stijgen. Daar mee is aangetoond, dat we al weer over het ergste van de zomercrisis heen zijn. Half Sep tember zal de machine wel weer geheel draaien; vooral als er een vijftiental booten op de haring blijft visschen. zal de kant spoe dig leeg zijn. Er kwamen deze week binnen 32 trawlers en 37 loggers. De kustbooten hadden veel visch, maar wat voor visch! Het moet ont zettend zijn zooveel puf er tegenwoordig door de trawlers gevangen wordt Ik hoorde daar van deze week een sterk staaltje van een tus- schenboot. Die deed een trek, die in drieën overgezet moest worden. En van den geheelen trek hield men elf manden visch over. En van deze elf manden was het grootste deel nog radio, wat feitelijk ook niet eens volkomen marktwaardige visch is Hierin vindt men de oplossing van het raadsel hoe het kwam, dat kust- en tusschenbooten met 200 manden nauwelijks 1500 gulden konden besommen. PIETERMAN. der nalatenschap van dr. Mannheimer aangevraagd Naar ons ter oore komt is door de firma Mendelssohn en Co. Amsterdam en de bewindvoerders een aanvrage tol faillietverklaring van de nalatenschap van wijlen dr. F. Mannheimer bij de Amsterdamsche rechtbank ingediend. HAARL. VOETBALBOND 40 JAAR. De laatste werkzaamheden aan een der beelden naast den hoofdingang van het in aanbouw zijnde Leidsche stadhuis, waar van de schuttingen thans verwijderd zijn Eerewedstrijd aan den Schoterweg Zondag is het een hoogtij-dag van de her denking van het 40-jarig bestaan van den Haarl. Voetbalbond. In de morgenuren beginnen in en om Haar lem de verschillende toumooien waarin de eigen elftallen uitkomen en welke eenige we ken zullen duren. Des middags heeft op het Haarlem-terrein aan den Schoterweg de ontmoeting plaats van het Haarlemsch Elftal tegen Eendracht uit Aalst (België). Gaarne had men dezen wedstrijd in October gespeeld, doch dan zal het niet mogelijk zijn, daarvoor de spelers beschikbaar te krijgen en ook de tegenpartij zal dan moeilijk kunnen spelen. Zondagmiddag treden beide ploegen volledig als volgt aan onder leiding van den heer Twisterling: Haarlemsch Elftal: Michel, Haak, Zandstra, Van Gooi, Schijvenaar, Van der Wal, De Winter, Woudenberg, Van der Hulst, Smit, Ninaber. Eendracht: Roelandt. Voogt, Van Hecke, Moreels, De Buck. Petit, Dekinder. Willems, Peleman, Coreman, De Munter. Eendracht heeft deze eervolle uitnoodiging zeer op prijs gesteld; zij wil niets onbeproefd laten om in Haarlem den goeden indruk, dien zij in België heeft gevestigd, te bestendigen. Het elftal is reeds heden morgen uit Aalst vertrokken om fit en wel aan den start te kunnen verschijnen. De voetballiefhebbers zullen dus Zondagmiddag aan den Schoter weg iets bijzonders kunnen aanschouwen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1