flaaiscfte eiscfi aan Berlii Sn De Lord Mayor, ongekroonde koning van de City. volledig herstel der pool- sche douanerechten in dantzig. fat tweede onderhoud Chodachi=QxeLset Bij het bezoek van Londen s burgemeester, Sir Frank Bowater, aan Nederland Britsch-Japansche besprekingen Geruchten over opzegging van het handelsverdrag Engelsche ministers ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1939 De Poolsche commissaris-generaal in Dantzig Chodacki heeft gisteren tijdens een nieuw onderhoud met den Dantzig- schen Senaatspresident Greiser, dat liep over technische kwesties, de douane be treffende, het volledig herstel der Pool sche douanerechten geëisclit. Chodacki had sinds zijn eerste ontmoe ting met Greiser van Beek nieuwe in structies ontvangen. Te Berlijn is volgens Reuter geen verandering en zeker geen verbetering in den internationalen toestand waar te nemen. De heftigheid van de perscampagne tegen de „Poolsche wreedheden" en de vermeende Britsche aanmoediging daarvan blijft toenemen. De gelijkenis met de crisis van het vorige jaar wordt men den dag treffender. Duitsche politieke kringen verklaren verbaasd en verontwaardigd te zijn over de hulde, die van Engelsche zijde aan het geduld van de Poolsche regeering is gebracht. De bladen wijden de voornaamste plaats aan berichten over z.g. Poolsche wreedheden in Op- per-Silezië. De berichten, volgens welke Polen de grens hermetisch gesloten zou hebben, blijken overdreven te zijn. De grens is slechts gesloten voor het kleine grensverkeer: personen met gel dige paspoorten ondervinden geenerlei moeilijk heden. Intusschen is in politieke kringen te Ber lijn niets bekend van een Duitsch diplomatiek protest tegen al deze „wreedheden". Men ver klaart, dat de arrestatie van Duitsche burgers vermoedelijk automatisch door de betreffende consuls behandeld zal worden. United Press meldt uit Berlijn, dat men in welingelichte leringen te Berlijn gisteravond als zijn overtuiging deed uit komen, dat op dit oogenblik het conflict met groote snelheid zich in de richting van een climax beweegt, een climax die naar alle waarschijnlijkheid zéér nabij is Ook van Poolsche zijde te Berlijn werd deze meening gedeeld, daar verzekerde men dat men te Warschau ervan over tuigd is, dat de climax nog zal komen vóór den partijdag te Neurenberg op 2 September. Slowakije onder militaire bescherming van Duitschland. Verdrag onderteekend. Uit Bratislawa wordt gemeld dat dezer dagen een militair verdrag is on derteekend tusschen Duitschland en Slowakije, waarbij Duitschland zich belast met de militaire bescherming van het Slowaaksche gebied. Mgr. Tiso. Reuter heeft vernomen, dat het nieuwe ver drag geen enkele uitbreiding van de sterkte der Duitsche gewapende macht in Slowakije medebrengt noch de sfeer der Duitsche mili taire bedrijvigheid in dat gebied uitbreidt. Het verdrag bakent slechts nieuwe grenzen af van de militaire zones in sommige distric ten en herziet zekere geografische onjuisthe den, welke het resultaat zijn van een vroe gere overeenkomst. Men herinnert er aan dat kort na de an nexatie van Bohemen en Moravië te Berlijn een verdrag onderteekend is, waarin voorzien werd in de politieke onafhankelijkheid van den Slokaawschen staat en zijn territoriale on aantastbaarheid, welke beschermd zou worden door Duitschland. Van betrouwbare zijde wordt nog vernomen, dat het Slowaaksche parlement bijeengeroe pen zal worden voor een buitengewone zit ting, die aan het einde van de volgende week zal worden geopend. Het parlement zal goedkeuring hechten aan de voorbereiding voor de verkiezing van een president, welke zoo spoedig mogelijk gehouden zal worden. De eerste minister Tiso zal waarschijnlijk de eenige candidaat zijn. Voorts zal het parle ment de anti-Joodsche wet afhandelen, die is opgesteld langs soortgelijke richtlijnen als in Bohemen en Moravië."' Het feit, dat Duitschland geheel Slowakije onder zijn militaire bescherming heeft genomen, Was in Londen verwacht, schrijft de diplomatieke correspondent van de „Times". Op het eerste ge zicht schijnt hiermede niet veel veranderd te worden, want de Duitsche troepen waren reeds langs de noordelijke grens van Slowakije gele gerd en Duitschland's overheerschende invloed in dit land trad duidelijk aan het licht. Doch uit het besluit van gisteren kunnen drie gevolg trekkingen gemaakt worden: 1. Hongarije heeft de laatste hoop verloren Slowakije door een overeenkomst met Duitsch land over te nemen. 2. Duitschland zal in staat zijn een grooteren druk uit te oefenen op Boedapest. 3. Duitschland heeft automatisch zijn zuid oostelijke flank ingeval van oorlog met Polen, verstrekt en verdiept. De Duitsche troepen langs de zuidelijke grens van Polen hebben, door de vestiging van een militair commando in Bra tislawa, grootere en sterkere bases gekregen. Men is voorts in de Duitsche hoofdstad van meening, dat het Derde Rijk thans met kracht aanstuurt op de verwezenlijking van het defi nitieve plan der annexatie van Dantzig, van welk plan Hitier Ciano bij diens bezoek op de hoogte heeft gesteld. Doch wat dit plan in werkelijk heid omvat, is slechts aan den Fiihrer bekend en aan een kleinen luring om hem heen. Welingelichte nationaal-socialisten gaven te genover United Press toe dat de Duitsche cam pagne thans een stadium heeft bereikt, waarin zij niet meer terug kan keeren, zelfs niet voor den krachtigen tegenstand van Polen en de wes telijke mogendheden. Een van onze zegslieden zeide: „Het zou voor Duitschland even ramp spoedig zijn, thans terug te keeren, als om den oorlog te verliezen." In antwoord op deze houding gaven Poolsche kringen te verstaan, dat Polen niet bereid is een duimbreed toe te geven in zijn vastbeslotenheid te vechten, indien dit noodzakelijk zou zijn om een territoriale wederinlijving van Dantzig of den Corridor te voorkomen. „Gedurende maanden," zoo zeide men van Poolsche zijde, „zijn onze voorzorgsmaatregelen bepaald door de maatregelen welke Duitschland heeft genomen. Onze grenzen zijn goed versterkt en wij zijn niet bereid eén duimbreed terug te gaan. Wij zijn er vast van overtuigd dat Engeland en Frankrijk ons zullen bijstaan." Uit Dantzig wordt gemeld, dat de autoriteiten van de Vrije Stad begonnen zijn met het leggen van prikkeldraadversperringen langs de Poolsche grens. Te Matzau, eenige kilometers ten zuiden van Dantzig zijn groote barakken opgetrokken voor het herbergen van leden van S.S. en Heimwehr, Betonnen schuilplaatsen zijn in de buurt van deze barakken aangelegd. Er is een garage voor honderd militaire auto's gebouwd, alsmede een tankstation voor 60.000 liter brandstof. Blijkens een Havas-bericht uit Berlijn heeft de Britsche ambassadeur gisteren een onder houd gehad met den onderstaatssecretaris Von Weizsacker. De ambassadeur zou kennis hebben gegeven van zijn voornemen Maandag a.s. de opening te Salzburg bij te wonen van de zesdaagsche internationale wedstrijden met motorfietsen. In Britsche kringen zegt men, dat het onderhoud betrekking heeft ge had op „loopende" kwesties. Dantzig niet meer weerloos. Gouwleider Forster heeft gisteravond te Dantzig bij de uitreiking van een vaandel aan de S.S. Heimwehr een toespraak gehouden. Hij zeide o.a.: In het bijzonder in de laatste maanden heeft de politieke toestand zich zoo ontwikkeld, dat Dantzig door den staat, wel ke het volgens het besluit van den Volken bond zou beschermen, voortdurend wordt be dreigd en er op moet rekenen op een dag door Polen te worden overvallen. De Poolsche staat, welke er door den Volkenbond toe uitverkoren was, verdediger te zijn van Dantzig is plot seling de eenig mogelijke aanvaller ge worden. In dezen dreigenden toestand bleef ons niets anders over dan dat wij er naar uitzagen hoe wij ons zelf zouden kunnen helpen. Iedere, zich van haar verantwoordelijkheid be wuste staatsleiding, om het even in welk land zou niets anders hebben ge daan dan wij in de laatste acht we ken hebben gedaan. Wij hebben er voor gezorgd, dat Dantzig en zijn be volking niet meer weerloos zijn. In tijden, zooals thans zijn niet de doode letters van een of ander verdrag of van een of andere grondwet toonaangevend, doch de drijf veer tot zelfbehoud van 400.000 menschen. Het was voor ons als verantwoordelijke man nen bij voorbaat duidelijk, dat. wanneer wij afweerorganisaties zouden stichten, wij haai de voor dat doel noodige meest moderne wa pens zouden geven, die bestaan. Een dezer afweerorganisaties vormt gij in de S.S. Heimwehr. De naam Heimwehr zegt op zichzelf reeds alles. Gij, mijn jonge ka meraden, hebt u enkele weken geleden in Dantzig vrijwillig gemeld, toen men u zeide, waarom het gaat. Gij wilt als jonge Dantzi- gers niet terzijde staan, wanneer het er op aankomt de eigen haardstede te beschermen. In korten tijd zijt gij afgericht. Uw enthou siasme en de vreugdevolle overgave aan de zaak heeft het mogelijk gemaakt, dat gij in betrekkelijk weinig weken soldaten zijt ge worden. Op u, zooals op uw kameraden in de landspolitie, bouwt de bevolking van Dantzig haar verwachtingen. Gij zijt er toe bestemd de mooie oude Duitsche stad en haar menschen in geval van een Poolsohen overval te be schermen hetzij deze van binnen, hetzij van buitenaf komt. Tenslotte reikte Forster als gouwleider en vertegenwoordiger van den Fiihrer comman dant Götze het vaandel uit, dat een doodskop voor het hakenkruis en daarnaast het runen- teeken der S.S. en het wapen van Dantzig ver toont. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat het vaandel steeds hoog in eere zal worden gehou- den. Nieuw Amerikaansch handels verdrag met Nederland? Men meent, volgens Havas te Washington, te weten dat de regee ring der Vereenigde Staten voorne mens zou zijn zeer binnenkort met Frankrijk, Nederland, Finland, Zwit serland en Denemarken onderhande lingen te openen voor het sluiten van nieuwe handelsverdragen op den grondslag van wederkeerigheid. Het zou de bedoeling zijn, dat de thans geldende tarievenconcessies zouden worden uitgebreid. BARONESSE DÖRNBERG WENSCHT BE BRITSCHE NATIONALITEIT. Baronesse Dörnberg, een nicht van prinses Alice, gravin van Athlone, heeft bij de Brit sche regeering naturalisatie aangevraagd. De baronesse, die 88 jaar en van Duitsche natio naliteit is, is een dochter van prinses Elisa beth van Waldeck Pynnont. Verscheidene verkeersongelukken nabij Rome. O.a. botste een autobus met arbeiders tegen een vrachtauto op. Te Rome en in de omgeving hebben zich ver scheidene ernstige verkeersongelukken voorge daan, waarbij in totaal drie menschen om het leven gekomen en een veertigtal gewond zijn. Het ernstigste was een ongeluk op den weg naar Ardea, waar een autobus met 35 arbeiders tegen een zware vrachtauto reed. Hierbij werd een arbeider gedood, terwijl 31 personen ge wond werden. Het vliegkampschip „Formidable" licht beschadigd. De Britsche admiraliteit heeft een telegram ontvangen van haar technischen vertegenwoor diger bij de werven van Harlands Wolf te Bel fast, waar de „Formidable" is gebouwd. Het schip heeft lichte averij opgeloopen bij het te vroeg van stapel loopen. Men kent de oorzaken daarvan nog niet. Het is mogelijk, dat de „For midable" in een droogdok wordt opgenomen om nauwkeurig nagezien te worden. Een Evangelie van Johannes in het Arabisch. Ontdekking van Zweedsclie geleerde. Een Zweedsche geleerde, dr. Oscar Loefgren, docent in de Semitische talen aan de univer siteit te Upsala, heeft in Milaan tusschen ruim 2000 Oostersche manuscripten van de Bibliciteca Ambrosiana een apocrief Evangelie volgens Johannes gevonden, geschreven in het Arabisch. Het manuscript beslaat 270 blad zijden en het zou uit het Oud-Syrisch ver taald zijn. Volgens Loefgren heeft men nog nooit een zoodanig Evangelie gevonden en kan de tekst een groote verrassing genoemd worden voor de theologen. Het manuscript dateert uit 1342 en draagt den titel „De goddelijke geheimen". Onbesproken gedrag en stevig bankconto voor waarden voor zijn ambt. (I, IJFFERS hebben dikwijls de verdienste een duidelijke taal te spreken en van de Londensche City zeggen zij dit: tusschen acht en tien uur in den ochtend snellen er da gelijks een millioen menschen heen en tus schen vijf en zes uur 's avonds moeten de spoorwegen, de metro's, de autobussen en de particuliere wagens weer evenveel menschen naar de buurten buiten het centrum van de metropolis brengen. Overdag is de Londensche city dichter bevolkt dan welke andere stads wijk ter wereld ook en 's nachts leven er hoog stens tienduizend menschen van de acht mil lioen aan 't hoofd waarvan zich de Lord Mayor geplaatst ziet. tot mislukken gedoemd? Craigie bezoekt Kato opnieuw De Britsche ambassadeur te Tokio, Craigie, is gisteren in allerijl van Hayama naar Tokio teruggekeerd om de Japansche regeering op de hoogte te stellen van de beslissing der Brit sche regeering ten aanzien van de economische eischen van Japan in China. Craigie had een bespreking van vijf uur met Sotomatsu Kato, den voornaamsten Japanschen afge vaardigde en overhandigde hem een memorandum, waarin de opvatting van de Britsche regeering uiteen wordt gezet. Kato deelde Craigie mede, dat de Japansche autoriteiten teleurgesteld zijn door de Brit sche beslissing Later bracht Kato een bezoek aan minister Ai'ita, terwijl de kolonel van den Japanschen generalen staf, Tatsoemi, ooik aan de be sprekingen deelnam. Vervolgens had Kato wederom een onder houd met Craigie. Hij drong er op aan dat Londen spoedig de besprekingen zou her vatten en voegde eraan toe, dat volgens de Japansche opvatting Londen reeds voldoen den tijd heeft gehad met de mogendheden te overleggen. De Britsche regeering draagt de verantwoordelijkheid voor een misluk king Van doorgaans goed ingelichte zijde verneemt United Press uit Londen dat Engeland zich opmaakt, het Engelsch- Japansche handelsverdrag van 1911 met een jaar op te zeggen. Ingeval Japan de anti-Britsche activi teit doet toenemen. Op hetzelfde oogenblik gaan er in Londen hard nekkige geruchten, dat het pact met China, waar door dit land een exportcrediet van drie millioen pond sterling zal krijgen, gisteren reeds is afge sloten. Dit bericht, dat van doorgaans goedinge- lichte zijde wordt verstrekt, kon nochtans noch van Chineesche noch van Engelsche officieele zijde worden bevestigd. Indien dit bericht waar is, dan zouden beide feiten, tezamen met de aankondiging, dat Enge land weigert de kwestie van het Chineesche betaalmiddel te behandelen zonder dat de zeven andere onderteekenaren van het negen mogend- hedenpact aanwezig zijn, een duidelijke aan wijzing vormen dat Engeland de politiek der „bevrediging" den rug toekeert in het Verre Oosten. Men verwacht thans algemeen dat de barome ter der Britsch-Japansche betrekkingen van „bewolkt" naar „storm" zal doorslaan. Van de zijde van de Japansche instanties te Londen deed men United Press weten dat Japan het voorstel van Engeland, de kwestie van den Chi- neeschen dollar voor de negen mogendheden te brengen, zal afwijzen. Voorts zal Japan weigeren in te gaan op het Britsche voorstel een afzonder lijke overeenkomst aan te gaan over de politie bewaking in de concessie van Tientsin. Zoo verwacht men thans, dat een vol komen échec van de conferentie te Tokio practisch zeker komt. Buitenland sche diplomatieke kringen vragen zich af, of Japan de blokkade van Hongkong zal doorvoeren, en wat Engeland dan zal doen. Indien de voedselvoorziening of de veiligheid der Britsche inwoners van Tientsin nog hachelijker wordt, neemt men aan, zal Engeland zich terugtrekken uit de concessie te Tientsin en de dui zend Engelschen onderbrengen in veili ger oorden. Daarvoor zouden drie oorlogsschepen voldoende zijn. het halve werk deze show kost den nieuwen Lord Mayor een belangrijk deel van zijn in komen. En de City meer dan een half millioen pond. Want zoo hoog schat men het verlies dat de zaken lijden, doordat het verkeer in de City eenvoudig een halve dag wordt stilge legd. Van het plechtige oogenblik af, waarop de nieuwe Lord Mayor de gouden sleutels van de City van zijn voorgangers ontvangt, is hij de belangrijkste persoon van Londen. De burge meesters der andere acht en twintig distric ten der metropolis zijn slechts bijkomstige fi guren. En hoezeer de aanwezigheid van den Lord Mayor bij officieele gelegenheden ge- wenscht is en hoe vaak hij vooraanstaande persoonlijkheden in Guildhall en Mansion House ontvangt, wordt wel heel duidelijk ge ïllustreerd door het aantal feestredevoeringen die de Lord Mayors plegen af te steken. Sir Stephen Killick. bijv. een zeventig jarig za kenman die in de mooiste maar ook de moei lijkste periode na den oorlog het hooge ambt bekleedde, stak bij niet minder dan duizend feestelijke gelegenheden een speech af! Soms verscheen hij vier of vijf maal op een dag bij een of andere festiviteit, waar hij het woord voeren moest. De functie van Lord Mayor is belangrijk en voornaam, maar de man, die haar uitoefent is behalve Londen's eerste burger goed be schouwd tevens de slaaf van zijn ambt. Hij immers wordt dag aan dag in beweging gezet door wat men het centraal zenuwstelsel van Mansion House zou kunnen noemen. En voor het overige: de Lord Mayor, de „onderkoning" van de City, is terzelfdertijd plaatselijk com mandant, lijkschouwer, oppermeester van de markten, beheerder der vervallen eigendom men, conservator van de Theems en nog meer. Wanneer hij erg zuinig is, en dan neme men dit begrip vrij ruim dan kan hij rond komen van het dubbele van zijn ware inkomen, hetgeen dus zeggen wil dat hij er uit zijn eigen middelen moet bijleggen wat zijn functie hem oplevert. Maar het is ook een groote en dure eer om Lord Mayor te zijn G. H. W. (Nadruk, ook in gedeelten, verboden.) Sir Frank Bowater. De City is eigellijk een kantoorstad, één enkel groot kantoor met een millioen man personeel. En wie zich om zes uur nog binnen een mijl afstand van de Bank of England be vindt, behoort niet tot de „kringen van de City". Het zijn voornamelijk de portiers, con cierges, nachtwakers, agenten en het perso neel van de stadsreiniging. En dezelfde stra ten, waar men overdag slechts met de groot ste moeite verder komt, waar de auto's in een slakkentempo moeten rijden en waar men een half uur noodig heeft om een halve mijl af te leggen, zijn in de avonduren nagenoeg uitge storven. De hooge bankgebouwen en de talrijke kerken daar tusschen, de oude bouwvallige huisjes-van-een-verdieping die er al jaren de „tand des tijds" trotseeren, kijken met hun vensters treurig naar de voorbijgangers. Ner gens trekt een lichtvlek de aandacht be halve in het Man si on House, waar de kristallen lusters door de ruiten schemeren. De koning der City heeft bezoek. Iedere geregelde bezoeker heeft de scepter van den Lord Mayor in zijn actetasch. Ieder kan één keer koning van deze wereldstad worden, de stad die het centrum vormt van den handel, het geldwezen, het wereldverkeer en de merkwaardigste middeleeuwsche ge bruiken en traditioneele ceremoniën. En van alle burgemeesters van de gansche wereld ge niet de Lord Mayor van Londen de aanzien lijkste en de kostbaarste privilegiën. Ieder jaar brengt een nieuwen Lord Mayor en elk van deze uitverkorenen schrijft een hoofdstuk van Londen's romantische historie. Velen beschikken over de kwaliteiten van dit begeerde ambt. Ze hebben lang genoeg in de City-kringen geleefd, ze bezitten een blanco strafregister, zij gedragen zich vol gens de idealen der City en uit hun bankre kening blijkt dat ze succes in zaken hebben. Want doorslaggevend voor de verkie zing van den nieuwen burgemeester is zijn banksaldo. Alvorens zich candidaat te stellen moet hij bewijzen dat hij een bedrag van 60.000 Pond Sterling kan verliezen zonder daardoor in fi- nancieele moeilijkheden te geraken. Zijn tractement bedraagt 10.000 pond. Dit is op zichzelf natuurlijk een niet onaan zienlijk bedrag het is bijvoorbeeld precies het dubbele van het jaarinkomen van den premier maar het is bij lange na niet vol doende om de ontzaglijke kosten te dekken, waarvoor een Lord Mayor komt te staan. Het is zijn privilege als eerste burger van het land alle vooraanstaande buitenlandsche gas ten te ontvangen en te huisvesten, den Ko ning voor een feestmaal uit te noodigen of hem de toegang tot de City te .weigeren. Maar die privileges moet hij uit zijn eigen zak beta len; zij kosten hem duizend pond per week De Lord Mayor Show. JAARLIJKS tegen eind September wordt de nieuwe Lord Mayor gekozen en vijf weken later houdt hij zijn triomfalen intocht in de stad. De „Lord Mayor Show" behoort tot de belangrijkste gebeurtenissen van het Lon densche seizoen. De optocht, bij die gelegen heid gehouden, karakteriseert doorgaans het beroep van den nieuwen „heerscher". Een beursman, die belangen heeft in Zuid-Afri- kaansche mijnen, zal een Zuid-Afrikaansche parade arrangeeren, een reeder zal een over zicht van het scheepsverkeer laten zien, een landbouwer brengt landbouwkundige proble men in beeld. En een goed begin is immers beraadslagen Dinsdag. Chamberlain keert uit Schotland terug. Volgens plannen, die opgesteld wa ren voordat het Engelsche parlement op reces ging, vertrekt Chamberlain Maandag uit Schotland.. Dinsdagmor gen komt hij in Downingstreet aan: In den loop van den dag zal hij beraad slagingen voeren met de ministers, die dan in of nabij Londen zijn en onder wie zich, naar verwacht wordt, zullen bevinden Lord Halifax, die uit York shire terugkeert, gelijk reeds was ge regeld, Simon, Hoare en MacDonald. Op grond van de groote belangstelling der oppositie voor den internationalen toestand zal Greenwood waarschijnlijk een bezoek brengen aan Chamberlain. DE JODEN INGEVAL VAN OORLOG AAN BRITSCHE ZIJDE Aldus Bengurion op het Zionistencongres. OPTREDEN VAN JOODSCHE TERRORISTEN SCHERP VEROORDEFTD. David Bengurion, de voorzitter van de Executieve van het Joodsche Agent schap heeft in een toespraak tot het Zionistencongres te Genève gezegd dat het Joodsche volk in buitengewone om standigheden, in het bijzonder in geval van oorlog, steeds aan Britsche zijde zal staan. Deze verklaring van getrouwheid jegens Groot-Brittannië, aldus het Joodsche Telegraaf- agentschap, was te meer opmerkelijk, daar zij werd afgelegd direct na een feilen aanval op de Britsche regeering wegens haar nieuwe poli tiek ten aanzien van Palestina. Bengurion zeide, dat indien Groot-Brittannië het mandaat over Palestina zou prijsgeven, de Joden daar niets beter van zouden kunnen wor den, doch de Joden konden, indien zij dat zou den wenschen, zich met succes verzetten tegen de voorgestelde stopzetting van de Joodsche im migratie in Palestina en het verbod land te ver werven. De politiek die neerkomt op het in ghetti bijeen brengen van Joden laat volgens Bengurion den Joden geen andere keuze dan tot het einde toe te strijden. Alle sprekers hebben Joodsche daden van terreur veroordeeld en er bij het congres op aangedrongen Joodsche ter roristen tot verraders te verklaren. Buitenlandsche missies wonen luchlmachtdemonstratie te Moskou bij. Vrijdag is het traditioneele feest van de luchtmacht gevierd op het vliegveld Tushi- no bij Moskou. Het feest werd bijgewoond door Stalin, Mo- lotof, Worosjilof en verscheidene andere voor aanstaande personen der Sovjet Unie, alsook de leden van de Fransche en Britsche mili taire missies en vertegenwoordigers van de buitenlandsche en Sovjet-Russische pers. Het feest begon met een demonstratie van de leden der Ossoaviakhim, die zijn opgeleid tot vliegers, terwijl zij hun gewone werk zaamheden verrichten. Hierbij waren ver scheidene vrouwen. Vervolgens demonstreerde de militair» luchtmacht.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9