Avontuur in Venezuela FEUILLETON Naar het Amerikaanscb van R. H. DAVIS. (Nadruk verboden.) 33) En dat maakte voor u geen verschil? Roddy kon niet direct uitmaken of er ver wijt of voldoening in deze woorden klonk. Waarom wel? Een kat mag naar den koning kijken, waarom mag ik dan mijn oogen niet opslaan naar het liefste, het mooiste Het meisje stuitte de rest van zijn lyrische ontboezeming. Dus dan moet u van mij gedacht hebben dat ik zou trouwen met een man dien ze voor me uitzochten, om wien ik niets gaf, want u zou me toch niet hebben kunnen af houden van een man van wien ik wèl hield Hij zweeg een oogenblik en barsttte toen hartstochtelijk uit: Ik heb mij daar niet zoo precies reken schap van gegeven, maar mijn lntuitie heeft mij van den aanvang af gezegd, dat een man als Vega absoluut niet bij een meisje als u past. Niet dat ik ooit gedacht heb, dat ik goed genoeg voor je was. Maar wat ik wel zeker weet is dat geen man op de heele we reld méér om je kan geven dan ik. Het is het beste, het eenige echt,-mooie dat ik ooit in mijn leven heb gekend. Voor ik jou ont moette, interesseerde ik me alleen voor pret jes en allerlei onbenulligheid; ik voel dat ik nu een heel ander mensch ben geworden. Jij hebt het beste in me wakker gemaakt. Zijn stem trilde van ontroering en zonder dat hij zich ervan bewust was, stonden de tranen in zijn oogen. Hij zag hoe de oogen van het meisje zich verzachtten en hoe een allerliefste glimlach om haar lippen speelde. Met een snel, maar onuitsprekelijk teeder gebaar bukte ze zich, nam een van zijn han den in de hare en legde die even tegen haar wang. Toen rende ze weer het tuinpad af naar het huis. Roddy bleef een oogenblik zitten, verwon derd, inwendig-jubelend, zich in verbijste ring afvragend of het niet een droom was geweest. In dankbaarheid staarde hij naar den weelderigen, zonnigen tuin daar voor hem Hij was allerminst in de stemming om *nu Inez in tegenwoordigheid van de ande ren terug te zien en als in een droom liep hij den tuin door naar het hek dat op straat uitkwam en ging zoo regelrecht door naar huis Dien nacht gaf Mc Kildrick zijn toestem ming om de tunnel binnen te gaan. De gas sen waren verdwenen en door den ingang hadden de zilte zeelucht en de tropische zon neschijn zich een weg gebaand. Het gezel schap bestond uit Mac Kildrick, Peter en Roddy an als persoonlijk vertegenwoordiger van Inez Pedro die te voet uit de stad kwam Zij had, had hij Roddy in het geheim toevertrouwd, zelf willen komen. Heusch? riep Rodde verheugd. Waar om heeft ze het dan niet gedaan? Ik heb haar gezegd dat u wel vervuld zou zijn van belangrijker dingen, antwoord de Pedro, die een goedkeurend woord ver wachtte. Had ik daar geen gelijk in? Roddy die alleen maar van Inez vervuld was en nog de aanraking van haar hand op de zijne voelde, knikte zonder veel geestdrift. Mc Kildjiok was er voor om het lot te laten beslissen wie de ondergrondsche gang zou binnen gaan, maar Roddy betoogde nadruk kelijk dat hij dit voorrecht aan niemand wenschte af te staan. Met een touw om zijn middel waaraan hij moest trekken als hij hulp noodig had, een electrische lantaarn en een revolver ging hij de tunnel in. De gang strekte zich recht voor hem uit. De lucht was er vochtig en kil maar het ademhalen kostte hem geen moeite. In het begin was er ook geen enkele hindernis op zijn pad. Zijn lantaarn verlichtte de verweerde stevige mu ren waar op sommige plaatsen het water langs droop. Maar er was geen spoor van de vleermuizen, geesten en vampiers, waarvan Peter hem zoo'n aanlokkelijk beeld had op gehangen. De eenige geluiden die hem in de ooren klonken waren de echo's van zijn eigen voet stappen. Hij kon niet uitmaken hoe ver hij was, maar het touw dat achter hem aan sleepte werd voortdurend zwaarder en lasti ger en daaruit leidde hij af dat hij al een heel eind moest zijn. De tunnel begon nu scherpe bochten en kronkelingen te maken en op één plaats vond hij een schacht voor licht- en luchttoevoer, die vroeger zeker in de openlucht moest zijn uitgekomen. Hij was gesloten geweest met een ijzeren rooster, waar nu losse stee- nen op lagen die met cement aan elkaar ge voegd waren. Een paar daarvan waren door het rooster heengevallen en versperden hem den doorgang en hij moest ze uit den weg ruimen om verder te gaan. Hij stak zijn lan taarn in een spleet en maakte het touw los. Toen hij den weg had vrijgemaakt liet hij het touw liggen waar hij het had laten val len. Nu hij van die belemmering bevrijd was kon hij vlugger vooruit komen en hij bemerkte al spoedig dat hij zich bevond in dat deel van de tunnel dat was uitgehouwen in de harde rots en dat onder het water in de haven lag. De lucht was hier minder zuiver. Zijn oogen begonnen te steken en zijn ooren te suizen tengevolge van den sterken luchtdruk. Hij wist dat hij eigenlijk terug moet gaan maar hij had er geen zin in. Tegen beter weten in holde hij nu vooruit, strui- lend, uitglijdend, soms plassend door water poelen. Hij wist dat zijn krachten vermin derden en dat hij die, om de monding van de tunnel weer te bereiken, meer dan noodig zou hebben. Maar hij ging nog voort. De lucht was nu bepaald slecht geworden; zijn hoofd en borst deden pijn alsof hij lang onder water geweest was en zijn beenen waren als lood. Hij was juist op het punt het toch maar op te geven, toen vlak voor hem een stevige muur omhoog rees. Hij wankelde er naar toe en terwijl hij er zwaar tegen aan leunde sloeg hij er vol vreugde tegen met zijn beide vuisten. Op een paar voet afstand van hem was de man dien hij wilde redden. Zijn ontroering was zoo groot en zijn verlan gen om Rojas in zijn vreugde te doen deelen zoo vurig dat hij drie keer op den muur sloeg met de kolf van zijn revolver zonder er aan te denken dat niet het minste geluid door die afsluiting kon doordingen. Eindelijk aanvaardde hij, wankelend, half stikkend en naar adem snakkend als een dren keling den terugtocht naar de opening. Halverwege kwamen Peter en Mc Kildrick hem tegemoet, die toen ze gemerkt hadden dat het koord los was, angstig over zijn lot, de tunnel waren ingegaan. Ze gaven hem beiden een arm en de frissche lucht deed hem spoedig weer bijkomen. Uit zijn beschrijving van den muur aan den anderen kant kon Mc. Kildric opmaken hoe deze geopend moest worden. Maar zonder een bondgenoot aan de an dere zijde zal het niet gelukken. Dan, verklaarde Roddy, is de tijd geko men om Vicente op te nemen in de zeer ge heime Orde van de Witte Muizen. Op him terugweg naar Roddy's huis gingen ze bij Vicente aan en nadat Roddy hem al lerlei vervaarlijke eeden had laten zweren werd hij ingewijd in het geheim van de tun nel. Met tranen van WMUgde in de oogen en met al het pathos van zijn zuidelijke ziel ver klaarde de verbaasde en verrukte medicijn meester, dat hij zijn leven zou willen geven om hem te helpen. Mc. Kildrick verzekerde hem nuchter dat zij al op die offervaardigheid had den gerekend. Het was noodzakelijk dat de muur tusschen de tunnel en de cel bij den eersten slag viel. Een poging om hem lang zaam te ondermijnen of weg te hakken, zou noodzakelijk tot ontdekking leiden. Dus moest één enkele dynamietontploffing het werk doen. Voor de mannen in de tunnel die wisten wanneer de mijn zou ontploffen en die dan op een veiligen afstand konden gaan staan, le verde dit geen gevaar op, maar wel voor den man, dien zij wilden bevrijden. De lading dynamiet moest sterk genoeg zijn om in den muur een gat te slaan, waardoor Rojas in de tunnel kont ontsnappen en toch niet zoo sterk dat er gevaar bestond dat het puin van den muur Rojas en den man, die bij hem moest zijn om hem te waarschuwen, zou bedelven. Ik riep Vicente, aal degene zijn die bij hem is! Prachtig! zei Roddy. Dat is de rol, die we jou ook hadden toegedacht. Jij moet Gene raal Rojas voorbereiden, hem uit de buurt van den muur houden, als die opgeblazen wordt en hem door de opening heen helpen. En als we hem in de tunnel hebben, waar schuwde Vicente, die zoo opgewonden was alsof de strijd al in vollen gang was, moeten we nog voor zijn leven vechten. De ontplof fing zal maken dat iedere soldaat in het fort naar de cel komt en ze zullen ons vervol gen. Er zijn verscheidene scherpe bochten in de tunnel zei Mc. Kildrick en achter een van die zou één man met een revolver den heelen troep kunnen tegenhouden. Dat zal ik doen, riep Roddy, aangestoken door Vicente's opwinding. (Wordt vervolgd.) Hr. Ms. flottieljeleider «Tromp is Zaterdag uit Nieuwediep naar Ned. Indië vertrokken, uitgeleide gedaan door duizenden. Het schip verlaat de haven H van Zanten neemt den wisselbeker voor de langste duurvlucht in ontvangst na alloop van het zweefvliegkamp op Welschap bij Eindhoven Jong Nederland en de luchtvaart Op Schiphol werd Zaterdag een nationale jeugd-luchtvaartdag gehouden, waarbij het aan belangstelling van de zijde der jongeren niet ontbrak Bij den noodlottigen brand in een rijwielzaak te Eist (GId.) kwamen Een hartelijk afscheid bij het vertrek van Hr. Ms. flottieljeleider .Tromp" twee kinderen om het leven. De zaak brandde geheel uit uit de haven yan Nieuwediep naar Ned. Indië Grootvader leert jong Nederland pootje baden aan het Hollandsche Noordzee strand De internationale honkhalwedstrijd Nederland België, welke Zondag in de hoofdstad werd g«. speeld, eindigde in een 9 3 overwinning voor onze ploeg. Nederland aan slag De „regenbogen" in actie tijdens de zeilwedstrijden, welke op het Alk- maardermeer zijn gehouden

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 10