IJMUIDEN teeg 'h VELSEN Zeer groote belangstelling bij de teraardebestelling van broeder Bos KT XX ND AG 21' 'AUGUSTUS 1939 gezelschap, dat de lijkkoets voorafging, Was samengesteld. Ook nu weer was de kist met de Legervlag gedekt. Achter de rouwkoets vols. den de familie, het hoofdbestuur van den Nwi Kruideniersbond, het bestuur en eenige hon- derden leden van de Inkoopvereeniging „Ken. nemerland", heilssoldaten, leden van de jeugd! groep en van de padvinidersgroep. Ook op de begraafplaats was de belangstel, llng zeer groot. O.a. waren hier aanwezi* ril heeren W. F. Visser, P. Waardenburg en tv. L Kuiper namens de Commissie voor Bijzondere Nooden. Rondom de geopende groeve hadden honderden plaats genomen. Toen de kist graf. waarts werd gedragen zongen de heilssoldaten c begeleid door de muziek het bekende li^ i „Veilig in Jezus' armen". Majoor Kerkman leidde ook hier de plech- 1 tigheid: „Onze vlaggen zijn niet half-stov want bij onze droefheid is groote vreugde De 1 dood heeft niet die verschrikking voor hen die 1 in Jezus gelooven". Hierna werd gezongen Lied no. 357, waarna majoor van Eeken, leider van de Kweekschool voorging in gebed. De heer v. d. Linden, voorzitter van den Ne- derl. Kruideniersbond te Rotterdam sprak daarna eenige woorden. Dinsdag kreeg spreker de tij ding van het ongeluk. Het was bijna niet te gelooven, dat de heer Bos door een ongeluk was getroffen. Het bleek inderdaad zoo te zijn Het moet voor mevrouw Bos wel heerlijk zijii te weten, welke zijn laatste woorden waren. Spreker zeide, den heer Bos te hebben leeren kennen als een Christen in den waren zin des woonds. Ook in onzen kring heeft Bos steeds getuigd van zijn beginselen. De N.K.B. verliest in collega Bos iemand, die in de organisatie anderen ten voorbeeld werd gesteld. Hij zal lange jaren in onze herinnering blijven voort- leven. Nadat men het lied „Vat Heiland bei mijn handen" had gezongen voerde namens de In koopvereeniging „Kennemerland" de heer s. Bos het woord. Hij sprak mede nemens dé Inkoopcommissie, waarvan de overledene secretaris was. We zullen zijn stem en zijn opbruisende lach niet meer hooren, aldus spreker. We kunnen dit verlies niet realisee- ren. Voor eenige dagen toen de overledene bij hem was, heeft hij hem een prettige va- cantie toegewenscht. Maar nu staan we aan zijn graf. Hij was een collega, een medewer ker, die eigen belang ter zijde zette ten bate van anderen. Wat heeft hij een werk ver richt als secretaris van de Inkoopcommissie. Spreker zeide tot mevrouw Bos, dat zij te allen tijde op den steun der vereeniging kon rekenen. Nadat voorts nog het woord was gevoerd door zuster Ree, sergeant-majoor van het J ongel Ledencorps en door den heer Van den Berg als vriend en nog eenige liederen waren gezongen, o.a. door het zangkoor van IJmul- den werd de plechtigheid op de gebruikelijke wijze gesloten. De gcdenkdienst, Des avonds werd in de Legerzaal een gedenk- dienst, onder leiding van Kapiteine H. C. de PreeEdelkoort gehouden. Deze dienst, waar voor groote belangstelling was, werd op de gebruikelijke manier geopend. Kap. De Pree schetste het zware verlies dat het korps leed door het heengaan van broeder Bos en bracht verschillende voorvallen uit zijn leven naar voren. Vervolgens richtte spreekster woorden van troost tot de weduwe. Hierna werd de gelegenheid aan majoor Van wijk en penning- meester Rom gegeven om een woord van gedachtenis te spreken. Vervolgens liet de zangbrigade zich hooren en voerde kapitein Van Dalen het woord. Een zwager van den overledene sprak woor den van dank voor de bewezen eer en schetste het groote verlies voor de familie. Nadat de heer H. J. H. v. d. Berg, candidaat T. Wortel en de heer J. Barteling eenige woor den hadden gesproken, was het woord aan een broeder van den overledene, die eveneens getuigde van het zegenrijke leven van zijn overleden broeder. Hierna werd de bijeenkomst gesloten. Plan van uitbreiding voor de gemeente Velsen. Het hoofd van het gemeentebestuur van Velsen brengt ter openbare kennis, dat van 21 Augustus a.s. af gedurend vier weken, ia uitvoerige kaarten uitgewerkt, op de gemeen tesecretarie (4e afdeeling) voor een ieder ter inzage zal zijn nedergelegd, een ontwerp van een plan van uitbreiding, aanwijzende de be stemming van den daarin begrepen grond in onderdeelen, gemerkt A II, Velsen, ten noor den van het Noordzeekanaal, omvattende een gebied, liggende nabij den Nieuwe Schulpweg en de Noorderlaan te Velsen, zulks met de daarbij behoorende bebouwingsvoorschriften. Gedurende den bovenbedoelden termijn van vier weken kunnen belanghebbenden bij den Gemeenteraad bezwaren indienen. Vijf cn veertig jaar getrouwd. Het echtpaar GriekspoorDirks. A.s. Woensdag zal het 45 jaar geleden zijn dat het echtpaar P. GriekspoorDirks, Noor derdorpstraat 15 in het- huwelijk trad. Beiden zijn afkomstig uit Barsingerhorn, maar bijna hun geheele leven hebben zij in Velses &e" woond en iedereen in het dorp kent „Pier" Z'n vrouw. Toen beiden nog zeer jong waren kwamen hun ouders zich hier vestigen, waar beider vaders bij den kanaalbouw werk hadden gekregen. De heer Griekspoor weet zich nog heel goed te herinneren, dat zijn ouders in een keet woonden op de plaats van de voormalige school E tegenover het bureau van Openbare Werken. Ook heeft hij meegebouwd aan den waterweg van Amsterdam naar zee, n.l- bij den sluisbouw. Vele andere functies heeft ni] bekleedhij was orgeltrapper en klokluider in de Ned. Hervormde Kerk, hij is beambte bij de tram geweest, werkman bij de gemeente enz. en in al deze functies heeft hij vrienden ge maakt. Voorts is hij een der oudste lezers van ons blad, waarvan hij reeds van 1916 ai abonné is. Beiden zijn, ondanks hun hoogen leeftijd, „hij" is 73, „zij" is 68, gezond, zoodat zij hun huwelijksfeest met opgewektheid kunnen vie ren. Reeds nu mochten zij vele bloemen ont vangen, hetgeen doet vermoeden, dat op den huwelijksdag velen naar de Noorderdorpstraat zullen komen om de oudjes geluk te wenschen. Eindelijk een zomersche strand- Zondag. De eerste en wellicht de laatste in dit seizoen. Hoevelen hebben niet al weken uitgekeken haar een Zomerschen strand-Zondag. Over het algemeen valt er over het weer niet te kla gen en vooral zij, die hun vacantie in de bos- schen hebben doorgebracht, hebben volop kunnen genieten. Maar strandweer is het heel weinig ge weest en de mensehen aan den zeekant, die van de badgasten moeten leven, al die cate- goriën van menschen, wier zakenthermome- ter op en neer gaat met de temperatuur van lucht en water, de eigenaars of pachters van badhotels, de strandpachters, de rijwielstal lingen, zij allen hebben tot nu toe uitgekeken als eens de vrouw van Blauwbaard. De Bilt, ziet ge nog niets komen? De Bilt zag iets komen. Het K.N.M.I. voor spelde ook Zaterdagavond voor den volgen den dag: warm tot zeer warm met kans op on weer. En de voorspelling kwam uit. Het werd een heerlijke warme stranddag en het onweer kwam ook, maar in IJmuiden althans bleef het bij een gerommel in het Zuiden en het kwam op een uur, dat de meesten alweer thuis of onderweg naar huis waren. En ze zijn gekomen, de badgasten. Bij dui zenden en duizenden. Met boot en trein, per rijwiel en autobus. Vooral met de boot. De eer ste booten van de Alkmaar Packet stortten een stroom van hoofdstedelingen over IJmui den uit, die de diverse veerbootjes bestormden, om toch maar zoo gauw mogelijk hunne mat ten op het stand te kunnen uitrollen of er hun tenten op te kunnen bouwen. 's Middags, zoo tusschen twee en drie uur, leek het binnenstrand, waar de meeste be zoekers waren neergestreken, de bevolking al thans relatief het dichtst was, een mieren nest en de zee ei-voor kon wel het Velserbad zijn op een V.Z.V. of N.A.S.B.-avond. Vaders, moeders, kinderen, kropen het frissche water in en wie liever droog bleef liet zich bruin branden op het strand. Ook ten Zuiden van de pier was het zeer druk. Badkoetsjes, strandtenten en strand stoelen, alles was bezet, de paviljoens hadden eindelijk weer eens klanten, de ijsco-, zure bommen- en andere lekkernijverkoopers had den handen te kort. De pier thans helaas alleen maar ge opend op Zon- en feestdagen grootste at tractie van IJmuiden, leek wel de pier van Scheveningen, zoo druk was het er. Zonder muziek, zonder trek- en andere automaten; maar met het heerlijkste uitzicht op die prachtige IJmuider buitenhaven, waar traw lers en zeestoomers en een enkel zeiljacht was het de Zee-arend? telkens een attrac tie vormden. Waar snelle kano's over het vlakke water gleden, voortgepeddeld door luchtig gekleede jongens en meisjes. Met het heerlijkste uitzicht op een zacht deinende zee, die overgoten werd door het gouden zonlicht dat de lucht boven het water deed trillen. De eerste zomersche strand-Zondag. En te vens de laatste? Het zal wel zoo zijn. Deze week beginnen haast overal te scho len voor zoover ze nog niet begonnen zijn. Misschien kan ook de volgende Zondag, als het tenminste weer warm wordt, nog wat drukte brengen, maar dan is het ook afgeloopen want de daaropvolgende Zondag valt in September. De dag van gisteren is voor velen een blijde dag geweest. Ook voor „Reclame is maar alles". Reclame is maar alles. Van deze gedachte uitgaande had de fa. Loendersloot aan den Zeeweg, die Goudisch plateelwerk verkoopt, het idee opgevat, eens te doen zien, hoe dit werk vervaardigd wordt. Hiertoe had Zater dagmiddag een pottenbakker op een hooge stellage post gevat en zoo heeft hij zijn hand werk, 't maken van potten en pullen uitge oefend. Het heeft den man met zijn draai schijf en klei niet aan belangstelling ont broken en menigeen nam een voorwerp, dat in zijn bijzijn gemaakt werd, mee. Het was voor de fa. Loendersloot een mooie reclame. Verbetering van gemeente- woningen. Van de gehouden aanbesteding der verbete ring van 23 woningen voor de Woningbouw vereniging „Velsen", aan de De Ruijterstraat, Van Speijkstraat en Casembrootstraat te IJmuiden-Oost is de uitslag als volgt: A. A. van Pel f 11.296, G. Hamburg f 11.670, H. Oudshoorn f 12.395, J. Groot f 13.495, Winter f 13.650, A. Lindhout f 13.750, Van Heyst f 13.800, Fa. Van der Plas f 14.256, A. de Waard f 14.960. Het werk is inmiddels opgedragen aan den laagsten inschrijver, den heer A. A. van Pel. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Openstelling der kantoren op 31 Augustus a.s. De aandacht werd er op gevestigd dat het post- en telegraafkantoor IJmuiden, het hulp kantoor Oost, en Velsen, alsmede het post agentschap Driehuis voor den postdienst ge opend zullen zijn tot 10 uur v.m. alleen voor zegelverkoop, spaarbank, cheques met spoed- behandeling, reischèqueboekjes en telegrafi sche postwissels. Voor den telegraaf- en telefoondienst als op werkdagen. Er vindt slechts 1 brief- en pakketpostbe stelling plaats. De buslichting geschiedt aan het hoofdkan toor om 4.15 en 5.22 's morgens. De postagentschappen Kennemerlaan en Zeeweg zijn op dien dag gesloten. BEKENDMAKING VOOR DE IJSELMEER- VISSCHERS. In aansluiting aan de op 1 Juli 1939 bekend gemaakte toeslagregeling, krachtens welke in het toeslaglooze tijdvak van 28 Mei tot 29 Oc tober 1939, de ingevolge de toeslag-regeling van 24 April 1939 in die periode in uitzicht gestelde toeslag, zou worden verdeeld naar omstandigheden, wordt bekend gemaakt, dat voornoemde omstandigheden aanleiding geven om met ingang van 27 Augustus 1939 tot een nader te bepalen datum een bijzonderen toe slag te verleenen van 25 pet. van den grond slag. Deze bijzondere toeslag geldt eveneens voor IJselmeervisschers, tevens binnenvisschers en als maximum bijzondere toeslag, overeenkom stig de desbetreffende regeling voor IJselmeer visschers tevens Waddenzeevisschers. AANGEKOMEN. 18 Augustus: Ransdorp m.s. Stockholm 19 Augustus: Patria s.s. Rotterdam Astarte s.s. Bremen Abel Tasman m.s. Parnu Barneveld s.s. Chili Josewijn s.s. Sunderland 20 Augustus: Stelling s.s. Gdynia Havbris s.s. Treport Axios s.s. Emden Urd s.s. Söderhamn Trito s.s. Fowey Roek s.s. Londen Prowess m.s. Londen Doros m.s. Aarhus Mars s.s. Midd. Zee Merope s.s. Midd. Zee Montferland s.s. Hamburg Bjorkö s.s. Stockholm Bomma m.s. Oslo Knitsley s.s. Newcastle Odysseus s.s. Hamburg VERTROKKEN. 18 Augustus: Cape Nelson s.s. Durban Amata s.s. Rotterdam Ajax s.s. Kopenhagen Costa Rica s.s. West Indië Queenworth s.s. Sunderland Euterpe s.s. Kopenhagen 19 Augustus: Krakow s.s. Antwerpen Santhill m.s. New Castle Venersborg s.s. Malmö Enid Mary s.s. Goole Astarte s.s. Bremen IJstroom m.s. Leith Titus s.s. Hamburg Vera s.s. Gefle Regeja m.s. Londen Amstelstroom m.s. Londen Hontestroom s.s. Londen Vechtstroom s.s. Huil Hollandia m.s. Danzig 20 Augustus: Patria s.s. Gothenburg Leopardi s.s. Genua Groote diepgangen. Het nieuwe motorschip Klipfontein, dat hier van Hamburg binnenkwam om passagiers in te schepen voor Zuid Afrika, had een diepgang van 8,6 Meter. Het met toeristen naar Madeira ver trokken nieuwe motorschip Oranje passeerde het Noordzeekanaal uitgaand met een diepgang van acht Meter. R.-K. Schaak- en Dam kampioenschappen. De laatste partijen hadden het volgende resultaat: Afd. Schaken: le klas: H. VerweyM. Bijwaard 01 R. AngermannB. Spoor 10 A. LieuwesR. Visser afgebr. 2de klas: Hoogland—P. Spanjaard afgebr. G. OuwerkerkA. Klaver 01 R. Angermann en M. Bijwaard spelen om den eersten en tweeden prijs. Afd. Dammen: le klas: Chr. BakkerP. v. Buuren 11 P. HeiligTh. Kloes 11 B. Gj ertsen—Chr. Bakker 0—2 Finale le klas: L. Haver—P. v. Buuren 20. Finale 2e klas; R. ZoontjesJ. Robben 20 Kampioen le klas: L. Haver; 2e prijs: P. v. Buuren. Kampioen 2e klas: R. Zoontjes, 2e prijs: J. Robben. De prijsuitreiking vindt plaats den 29 Augus tus a.s., waarbij tevens de kampioen van elke afdeeling simultaan speelt. De teraardebestelling van Broeder Bos. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft hedenavond een volksconcert in de Gemeen telijke Concertzaal te Haarlem, onder leiding van Toon Verhey. De solisten zijn Hilda Tholen (zang) en Hugo van Dalen (piano). Het programma bevat o.m.: Corelli's Con certo -grosso nr. 8, twee Italiaansche aria's (van Puccini en van Cimarosa), het piano concert in Bes - groot van Serge Borkiewicz en Peter Tschaikowsky's Casse Noisette Suite. Een indrukwekkende rouwstoet IJmuiden heeft op treffende wijze afscheid genomen van den heer J. N. Bos. „Broeder" Bos heeft zijn laatsten tocht gemaakt door eenige straten, die gevuld waren met een ibreede haag van ingezetenen, waarvan vélen hun aandoening niet konden beheerschen. Met diepen eer-bied hebben allen den langen stoet aan zich voorbij laten gaan. Vooral de medewerking van het groote fanfarecorps, dat de bekende Leger des Heilsliederen speelde, maak te deze uitvaart tot een indrukwek kende plechtigheid. Zaterdagmiddag twee uur werd een plech tige uitvaartdienst in de Legerzaal gehouden, die reeds ver voor het aanvangsuur geheel met genoodigden gevuld was. Onder de aanwezi gen bevonden zich o.a. de divisie-officier ma joor Kolder en vele officieren en heilssolda ten uit andere plaatsen. Verder waren aan wezig het hoofdbestuur van den Nederl. Krui deniersbond uit Rotterdam, een groot aantal leden van de Inkoopvereeniging „Kennemer land" zoowel uit Velsen als uit de omliggende gemeenten en vertegenwoordigers van de fir ma's waarmede de ontslapene relaties heeft gehad. De zaal was gedrapeerd met doeken in witte en paarse kleuren. De met de Legervlag ge dekte kist stond vóór het platvorm opgebaard. Daarop lagen de uniformpet en de bijbel van den overledene. De dienst werd geleid door majoor J. Kerk man van Groningen en werd geopend met het zingen van Lied 186 uit den Legerbundel, Na in gebed te zijn voorgegaan, las de majoor van 1 Cor. 15 vs. 1926. Zij noemde het leiden van dezen dienst een moeilijke, maar heerlijke taak. Zij herinnerde er aan, hoe zij dertien jaar geleden broeder Bos heeft leeren kennen, waaruit een hechte vriendschap is ontstaan. Zijn leven was zegenrijk. Dit allees bijeen maakt het scheiden droevig, maar onze droef heid is doortrokken met dankbaarheid jegens G-cd voor den zegen, van broeder Bos genoten. Zijn heengaan doet vele vragen opkomen. Nadat men Lied 380 uit den Legerbundel had gezongen was het woord aan majoor Kol der, die getuigde van de ontroering, die zich van hem meester maakte bij het vernemen van het ongeval. Dit was een donkere dag. Vragen van allerlei aard hestonnen ons op zulke oogenblikken, maar de Meester heeft gezegd: „Uw hart worde niet ontroerd". Omdat de Meester deze woorden gesproken heeft en Hij voor ons zorgt, daarom, aldus spreker hebben wij moed in donkere, droeve tijden. Broeder Bos was van dit geloof doortrokken en daarom was hij altijd vol blijdschap, waarvan hij op straat, zoowel als in deze zaal blijk g'af. Zijn getuigenis was helder en duidelijk. Deze blijde getuigenis zullen wij nu van hem niet meer hooren. Gaarne hadden wij het anders gewild, ver volgde spreker, maar God, die zich niet ver gist, heeft er zijn bedoeling mee. „De Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen, de naam des Heeren zij geloofd". Majoor Kolder richtte daarop eenige woorden van troost tot de weduwe. Ook Jan Bos is bij God, hij is thuis. Tot in zijn laatste oogenblikken was hij bezig zijn hand naar God uit te strekken; zijn laatste bede is geweest: „Vat Gij mijn handen beide". Velen in den lande zullen zijn zegenrijk leven blijven gedenken. Nadat het zangkoor zich had doen hooren las majoor Kerkman Joh. 11 2126. Het heengaan van geliefden, ook dat van broeder Bos doet bij velen de vraag oprijzen: „had dit nu niet anders gekund, waarom moest dit ge schieden?" Maar wij willen in aanbidding zwijgen. Een rijk leven, een ijverig werker is heengegaan. Moeilijkheden zijn hem niet ge spaard gebleven. Met zijn geloofsvertrouwen wist liij deze moeilijkheden te overwinnen. De dienst werd geëindigd met gebed en het zingen van Lied 405. Toen de kist naar buiten werd gedragen speelde de muziek „Uw kleed moet wit zijn als de sneeuw". Inmiddels had zich langs den weg, dien de stoet zou volgen, een groote menigte verza meld, om den indrukwekkend en stoet te zien voorbijtrekken. Voorop gingen eenige vaan dels, o.a. van de muziekcorpsen, waaruit het Plechtige uitvaartdienst in de Legerzaal 10. De juffrouw uit de auto was er echter leelijk aan toe. Gelukkig woonde vlakbij een apotheker. Dat kon je zien aan het bord met het roode kruis. Dat beteeken- de, dat daar een Hulppost gevestigd was. De apotheker kwam zelf naar buiten om de juffrouw weer beter te maken. 11. „Zoo", zei de agent nu tegen Jantje, „Ik zal het er voor dezen keer maar bij laten". Met deze woorden trok hij Jantje zoo hard aan allebei z'n ooren, dat ze opeens een heel eind langer waren ge worden. Jantje had niet eens in de ga ten, dat zijn ooren bijna zoo lang waren geworden als ezelsooren en hij begreep niet waarom iedereen, die hem zag, om hem begon te lachen. 9. Nou, zoo iets liet de meneer zich na tuurlijk niet zeggen. „Agent!" riep de meneer tegen een politie-agent die juist kwam aanloopen. „Agent, deze jongen liep op den rijweg en nu is hij nog bru taal ook". Nou, de agent keek alles be halve vriendelijk. „Ventje", bromde hij, „jongetjes die op den rijweg loopen heb ben het aan zichzelf te wijten als ze ongelukken krijgen". 12. Jantje slenterde verder, nog steeds op zoek naar een verkeersagent. Daar zag hij een paar kinderen, die de straat over wilden steken. Die deden juist zoo als het moest. Ze keken eerst naar links, daarna naar rechts en toen ze eenmaal gezien hadden, dat er geen gevaar was, staken ze de straat loodrecht over. 8. De juffrouw in de auto was echter van de schrik flauw gevallen. En meneer had veel medelijden met Jantje en stapte uit om te vragen of 't er.g veel pijn deed. Maar weet je wat Jantje tegen dien meneer zei? „Kun je niet uitkijken", zei de aap nog! 7. Voor Jantje wist wat er gebeurde, lag hij al onder een auto. In de auto zaten een meneer en een juffrouw, die bijna net zoo erg geschrokken waren als Jantje zelf. Jantje was er echter wonder boven wonder nogal goed afgekomen. Hij had alleen maar een paar dikke bulten op z'n hoofd.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2