IJmuider Courant Engeland zal zijn ver nakomen 1 Weerstand aan agresies jegens Polen Ambassadeurs informeeren bij Molotof Japan herziet zijn politiek I DAGBLAD VOOH VELSEIN. IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Welke punten Henderson zal Hitier bood schap van Chamberlain overhandigen. Scherpgerecht. SPORT EN SPEL 24e JAARGANC_NO_249 louren» Cosier «aalschappij (Jits" „uraoi llitsaveD *lgem rooi V Groot* Houtstraat 93 Druhkeril TpI 10724. Bureau IJmuidei flaariem 'e' K»>nnenierlaaD 42. (Jmuiden Courant t\en 53(11 310"» 511. »PB«C«veD ",0' d" blad rrier k"8,elo°' ipgenomfi® Id d* Kenneme. Coura=* Verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie. P W PEEKEBOUM Ei\ KOUEK1 PEEKEBOUM Hoofdredacteur. ROBEK1 PEEREBOOM WOENSDAG 23 AUG. 1939 Abonnementen per week f0.12l/a. pe* maand f0.52''j, per 3 maanden f 1.S5, franco per post f 1.95 per kwartaal. Loss* nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f 0.60. elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbel* prijs. Advertenties van Vruagen Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.ltk Parlement Donderdag voor volmachten- ontwerp bijeen Officieel wordt, naar Reuter meldt, te Londen bekend ge maakt, dat het Britsche kabinet heeft besloten, dat een Duitsch-Russisch niet-aanvals-verdrag op geenerlei wijze van invloed zou zijn op de Britsche verplichtingen jegens Polen. Het parlement zal Donderdag bijeenkomen. Beide Ruizen zullen dan in alle stadia een wetsontwerp behandelen betref fende crisis defensievolmachten, teneinde de regeering in staat te stellen om alle noodige maatregelen te nemen zonder tijdverlies, wanneer de toestand zulks noodig mocht maken. Intusschen uiorden voorzorgsmaatregelen genomen, zooals het oproepen van zeker personeel van vloot, leger en lucht macht en van de luchtafweerdiensten en civiele defensie. Voorts worden regelingen getroffen betreffende den uitvoer uit Engeland van essentieele materialen en producten. De regeering is van meening, dat niets in de Duitsch-Poolsche moeilijkheden een rechtvaardiging zou vormen voor het ge bruik van geweld, dat een Europeeschen oorlog met zich mede sou brengen. Er zijn geen kwesties in Europa, die niet vreedzaam kunnen worden opgelost, wanneer het vertrou wen wordt hersteld. De Britsche regeering is, zooals dat steeds het geval is ge weest, bereid bijstand te verleenen om dusdanige omstandig heden in het leven te roepen .Wanneer echter, al haar pogin gen ten spijt, anderen er aan vasthouden geweld te gebrui ken, is zij bereid en vastbesloten om daaraan tot het uiterste weerstand te bieden. Het bovenstaande vormt een samenvatting van een officieel communiqué, dat werd uitgegeven na de kabinetszitting van Dinsdagmiddag, die drie uur en twintig minuten heeft geduurd. Toen de ministers Downingstreet verlieten, zagen zij er opgewekt uit. Zij werden toegejuicht door de buiten wachtende menigte, vooral de ministers der defensiediens ten. De kabinetszitting was door alle kabinetsleden bijge woond, met uitzondering slechts van Lord Maugham, die zich in Canada bevindt. het Duitsch-Russisch verdrag zou bevatten Volgens geruchten, welke gisteravond te Rome in buitenlandsehe kringen de ronde deden, zou het niet-aanvalsverdrag tusschen Duilschland en de Sovjet-Unie de volgende clausules behelzen: 1. De contracteerende partijen verbin den zich elkaar niet aan te vallen. 2. Zij zullen neutraal blijven in het ge val een der beide partijen zou worden aangevallen. 3. Ieder der beide partijen behoudt het recht op ieder oogenblik de overeenkomst op te zeggen indien hij het noodig oor deelt wanneer een der partijen een derde partij aanvalt. De ambassadeurs van Frankrijk en Engeland hebben gisteren stappen ondernomen bij Molotof, ten einde óch op de hoogte te stellen van den inhoud van het niet-aanvalspact waar over op het oogenblik tusschen Berlijn en Moskou onderhandeld wordt. Pas na ontvangst van de rapporten harer ambassadeurs en wanneer zij op de hoogte zijn van de draagwijdte der verplichtingen, welke in het Duitsch-Russische pact worden beoogd, zullen de Fransche en de Britsche regeerinig in staat zijn haar houding te be- P^len, o.a. wat betreft het voortzetten der militaire onderhandelingenwelke te Moskou Zijn geopend. Volgens verscheidene te Moskou ontvangen berichten schijnt het even wel, dat het sluiten van een Duitsch- Russisch niet-aanvalspact geen be letsel zal vormen voor het voortzetten dezer militaire besprekingen. In bevoegde Fransche kringen verklaart men, dat de jongste gebeurtenissen van-geen enkelen invloed zijn op de kalme en vast beraden houding van Frankrijk en Engeland, die de in Duitschland genomen militaire maatregelen met waakzaamheid gadeslaan en vastbesloten zijn zich te verzetten tegen iedere poging in Europa geweld te gebruiken. BERLIJN, 23 Augustus (Havas) Van particuliere zijde wordt vernomen dat Henderson, de Britsche ambassa deur te Berlijn vanochtend met een speciaal vliegtuig naar Salzburg zal vertrekken vanwaar hij zich naar Berchjtesgaden zal begeven. Hij zal in den loop van den ochtend door Hitier worden ontvangen, dien hij een boodschap van Chamberlain zou overhandigen in antwoord op een onlangs door de rijksregeering aan Londen gerichte nota, waarin het Duitsche standpunt ten aanzien van Oost-Europeesche kwesties werd uit eengezet Het bericht inzake het Duitsch- Russisch verdrag heeft in Japansche kringen te Berlijn zeer levendige ver rassing en verbazing gewekt, aldus meldt Havas. De Japansche ambassadeur te Berlijn, Oshi ma, die veel heeft gedaan voor een toetreding van Japan tot het Duitsch-Italiaansche mili taire verdrag, en volgens Havas geen gelegen heid laat voorbijgaan om zijn nationaal-so- cialistische sympathieën te betuigen, werd midden in den nacht gewaarschuwd. Hij heeft direct in de ambassade een conferentie be legd met zijn voornaamste medewerkers. Na afloop van de conferentie wierd een lang telegram naar Tokio gezonden. In de kringen van de Japansche ambassade is men volgens Havas beducht voor de toekomst ,van het ambi-kominternverdrag. In een klaarblijkelijk geïnspireerd artikel geeft Domei in de volgende bewoordingen de reactie van de Japansche regeering op het Duitsch-Sovjet Russische verdrag weer: Ten eerste: hoewel het sluiten van een non-agressie-verdrag tusschen Duitschland en de Sovjet Unie niet in strijd is met het anti-komintern verdrag is het toch te be treuren, dat de Duitsche regeering een derge- lijken stap heeft genomen, welke geheel on verwacht kwam, gezien de vriendschappelijke betrekkingen welke bestaan tusschen Duitsch land en Japan. Ten tweede: het zal noodig zijn opnieuw den Europeeschen toestand te bestudeeren, teneinde de politiek van Japan aan te passen aan den nieuwen toestand, welke door dit ver drag is geschapen. Ten derde: de Japansche regeering heeft besloten opheldering te vragen omtrent de bedoelingen van Duitschland en onmiddellijk de conferentie der vijf ministers bijeen te roeipen, teneinde de Japansche houding te bepalen. (Men zie verder pag. 5) Onder de sollicitanten naar het beroep van scherprechter in de Sing Sing gevangenis te New York bevonden zich ook vier vrouwen.) 'Ik zweer het u, ik zal de laatste zijn Te zeggen: voor de vrouw past in het leven, Het huis en niets daarneven als domein, Zij moet zich nooit in een beroep begeven. Dat is een standpunt uit vervlogen tijd, Er is een reeks beroepen, die men vrouwen, Vooral op gronden van geëigendheid, Beter dan mannen nog kan toevertrouwen. Het is niet noodig dat ik ze vermeld, U kunt er zelf direct een lijst van maken, 't Waar' met de wereld wel benard gesteld, Als zij eens plotsling allen zouden staken. Eén haal ik echter uit de serie aan, Als passend bij het onderwerp van heden, De rechterstoga zou de vrouw ook staan, Zij zou dit ambt ook met succes bekleeden. Maar daar ook zijn tenslotte grenzen in, Die elk, die vrouwen respecteert, zal stellen, Scherprechteres (of is 't scherprechterin) Is een begrip dat elk gevoel moet kwellen. Haar grootste glorie en haar schoonste taak, Is, als zij 't leven aan een mensch mag geven, Hoe is de-vrouw-in-functie naar uw smaak, Als zij een eind maakt aan een menschenleven? Als het in alle mildheid zij Kan ik voor mij alleen maar constateeren: Dit 's inderdaad een al te „scherp gerecht' Om zonder koude rilling te verteren. P. GASUS. loos materiaal werd afgegeven. Kort nadat de tweede zending aan den caféhouder was afgegeven, had de Soester politie een inval gedaan in het café, waarbij de caféhouder werd gearresteerd en de foto's welke in een kastje in den kelder waren opgeborgen, in beslag werden genomen. Tegenover den pre sident van de rechtbank verklaarde heden middag de caféhouder, dat hij de sergeant vlieger dikwijls had gevraagd om eenige lucht foto's met het doel hiermede zijn café eenigs- zins o-p te sieren. Toen hij op zekeren dag be zoek kreeg van een persoon, die hem naar een paar luchtfoto's vroeg, heeft hij zijn verzoek zonder verder na te denken bij den sergeant vlieger herhaald. In ernst was er volgens ver dachte nooit over dergelijke foto's onder handeld. De sergeant-vlieger v. d. B. als getuige ge hoord verklaarde, dat wel degelijk gesproken was over een belangrijke geldelijke belooning, welke o.m. tegen de tienduizend gulden zou loopen. De winst zou eerlijk worden verdeeld. De officier van justitie mr. J. E. W. Twiss Quarles van Ufford achtte het ten laste ge legde bewezen en eischte een gevangenisstraf van een jaar. De verdediger, mr. Emmelot betreurde het, dat door het vroegtijdig ingrijpen van de po litie de hoofdschuldigen nu nog vrij rond- loopen. Verdachte is de dupe geworden van een geslepen individu. DE NAJAARSREUNIE DER NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. Op 3 September op de Hooge Veluwe. Elk jaar pleegt de Nederlandsche Reisver- eeniging in het begin der maand September op een mooi punt in ons land, honderden le den der Vereeniging bijeen te brengen om nog eens wat met elkaar na te praten over ge maakte reizen, kennismakingen te hernieu wen, of reiskennissen te ontmoeten. Nu wordt op Zondag 3 September op de Hooge Veluwe een reünie gehouden. In den loop van den morgen van dien dag, komen de reünisten op dirie punten bijeen, n.l. te Utrecht, Apeldoorn en Arnhem. Met auto cars begeven de deelnemers zich vervolgens naar de Stichting de Hooge Veluwe. Na het noenmaal wordt gereden naar Hoen- derlo en vandaai- via het Hoenderlosche hek, naar den Franschen Berg, waar men een prachtig uitzicht heeft over Tiet geheele na tuurreservaat. Daarna kunnen de deelnemers zich öf naar het Kröller-Müller museum be geven, öf nog wat dwalen langs boschpaden, over de heidevelden en langs zandverstuivin gen. Daarna verzamelen de reünisten zich we der, om zich huiswaarts te begeven of deel te nemen aan den afscheidsmaaltijd in Utrecht.; Een jaar gevangenisstraf tegen café-houder geëiseht. Groote geldsom voor militaire foto's geboden, Schilderij van Ilaarlemschen meester te Amsterdam ontdekt. Werk van Cornelis Holsteyn. In het oud-Amsterdamsche huis Prinsen gracht no. 695 is onlangs een schilderstuk ont dekt, dat vermoedelijk vervaardigd is door den, te Amsterdam begraven. Haarlemschen mees ter Cornelis Holsteyn (16181658), aldus meldt het „Alg. Hbld." De tegenwoordige eigenaar van het perceel, de heer A. J. Vaz Dias, deelde o.m. de volgende bijzonderheden mede: Bij een restauratie is op de tweede verdie ping in een daartoe in den schoorsteen op den oorspronkelijken bouwmuur aangebrachte nis een doek aangetroffen, dat geheel beplakt was. Deze schoorsteen-nis met het doek waren door een betimmering geheel aan het oog ont trokken. Hierover heen waren verder vele lagen behang geplakt. Nadat de restaurateur A. Zeegers te Amster dam het doek zorgvuldig had schoongemaakt, kwam het schilderij voor den dag, dat zeer goed geconserveerd bleek te zijn. Joannes van der Sluys, die dit huis ge bouwd heeft, en die zelf een perceel aan de Keizersgracht bewoonde, had in zijn woningen ettelijke schilderijen en men vermoedt, dat het thans gevonden werk daaruit afkomstig is. Tot het verkrijgen van een expertise heeft de heer Vaz Dias een afbeelding van het schilderij opgestuurd naar den heer A. H. Cor- nette, hoofdconservator van het Koninklijk Museum voor Schoone Kunsten te Antwerpen. Deze verklaarde zich, nadat hij naderhand het werk ter plaatse had bezichtigd, van oordeel, dat het mag worden toegeschreven aan den Haarlemschen meester Cornelis Holsteyn (1618—1658). Het schilderij, op doek, meet 125 x 110 cm. Het stelt een nimf voor, vergezeld door twee amortjes, gezeten, met de voeten in een beek, nabij een boom. Voor de Utrechtsche Rechtbank stond gis termiddag terecht een caféhouder uit Soest, wien ten laste was gelegd, dat hij den ser- geantvVlieger v. d. B. uit Soesterberg onder belofte van een groote geldsom heeft trachten te bewegen tot de levering van een aantal luchtfoto's van belangrijke nieuwe verdedi gingswerken in ons land. Tegenover verschillende café-bezoekers zou verdachte zich dikwijls hebben uitgelaten over de mogelijkheid in het bezit te komen van luchtfoto's van strategische waarde. Toen dan op zekeren dag een onbekend persoon hem om dergelijke foto's vroeg, wendde de caféhouder zich tot den sergeantvlieger, die oogenschijn- lijk op het voorstel van den verdachte inging, doch in werkelijkheid terstond zijn superieu- ren van het een en ander op de hoogte stelde. Daarop werd besloten, dat de sergeant-vlieger zijn rol zou uitspelen om op deze manier te weten te komen voor wie deze foto's bestemd waren. Een tweetl zendingen werd afgeleverd. De eerste zending werd 'blijkbaar niet van waarde geoordeeld door den onbekenden aanvrager, waarin hij gelijk had, want er was natuurlijk zorgvuldig voor gewaakt, dat slechts waarde- K. Ph. Mönch overleden. In den leeftijd van 90 jaar is te Amsterdam overleden de bekende musicus Karei Philip Mönch, die zich vooral bij een vorige generatie een grooten naam heeft verworven. Mönch, die het eerste muziekonderricht van zijn vader ontving, speelde aanvankelijk in het orkest onder leiding van Joh. M. Coenen in het Paleis voor Volksvlijt. Vervolgens was hij eenigen tijd dirigent bij Cornelis van der Linden en de Groot. Hij maakte ook kunstrei zen en componeerde verschillende liederen, pianowerken en de opera's Pater Noster, Helga en Esther. De begrafenis zal Vrijdag 25 Augustus te half twaalf op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam plaats hebben. HONKBAL Een der scène* uit de nieuwe Nederlandsche film -De Spooktrein", waarvan de laatste opnamen te Heerhugowaard plaats vonden. - V.l.n.r.: Joh. de Geest, de regisseur Lamac, Sarah Heyblom en Lou Ezerman PROGRAMMA PROMOTIE-DEGRADATIE. De beslissingswedstrijd voor de bezetting van de laatste plaats tusschen Ajax en A. F. C. wordt Donderdag 31 Augustus (Koninginne dag) te 6 uur in het Ajax Stadion gespeeld. Inmiddels is men in onderling overleg ge komen tot samenstelling van het programma voor de te spelen promotie-degradatie-wed strijden, die, zooals wellicht bekend is, in een halve competitie hun beslag moeten krijgen. Aanvankelijk bestond het voornemen, reeds a.s. Zaterdag en Zondag deze wedstrijden te doen aanvangen, doch in Amsterdam wordt Zaterdag de wedstrijd Nederlandsch negen- tal-SeagulLs gespeeld, terwijl Zondag E.D.O.- V.V.G.A. ontvangt, zoodat er dan al te veel concurrentie zou bestaan. Schoten heeft van den wedstrijd E.D.O.-Seagulls niets te vreezen, daar deze op 2 September wordt gespeeld. Al leen Zeeburgia speelt op denzelfden dag dat Blauw Wit-H.H.C. plaats vindt. Men dient intusschen met deze wedstrijden voortgang te maken daar King Soccer zijn komst al weer heeft aangekondigd en tal van voetbaltournooien belemmerend op de. afwik keling van de honkbalcompetitie werken. Het programma dan luidt als volgt: 31 Augustus: Ajax-A. F. C., 2 September: Zeebur- gia-no. laatst le klasse; 3 Sept.: Schoten-V V. G. A. 2; 9 Sept.: no. laatst le klasse-V. V. G. A. 2: 10 Sept.: Zeeburgi,a-Schoten; 16 Sept.: Zeeburgia-V. V. G. A. 2; No. laatst le klasse- Schoten.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1