Amerika niet neutraal? STOPPEN bij Europeesch gewapend conflict RADII PROGRAMMA ■ynEiJSPAG 23 AUGUSTUS 1939 nuitsch-Rassisch pact wordt overige"' te Washington „iet al te ernstig opgevat In diplomatieke kringen te Washing ton »aat het gerucht, dat de Duit sers niet meer zouden rekenen op een neutraal Wijven van de Vereenigde staten in een gewapend conflict in Europa. Volgens deze geruchten, welke de Amerikaanse!» diplomaten met alle reserve weergeven, zou men er thans va„ overtuigd zijn, dat de Amerikaan se isolationistische gevoelens niet sterk genoeg meer zouden zijn om het vijandige gevoel jegens de as te over winnen1 De Ver. Staten zouden zich noodwendig aan de zijde van Enge land en Frankrijk moeten scharen. De onderstaatssecretaris van oorlog, johnson, heeft evenwel een radiorede gehouden, waarin hij zeide, dat de re- eeering vastbesloten is de Vereenigde 'Staten niet te laten meesleuren in een gewapend conflict, indien de vrede be waard kan worden tegelijk met de nationale eer. ne Amerikaanse!» onderstaatss®ci®??ri? h,iiteWandsche zaken, Sumner Welles, heeft "ïfrm den Poolsehen ambassadeur te Washington, graaf Potocki, ontvangen «5 het onderhoud verklaarde graaf Potocki «n de ners, dat hij niet verbaasd was over de hprichten inzake het non-agressieverdrag tus- S; Duïtschland en de Sovjet Urne Polen S reeds eenigen tijd op de hoogte, dat on- Sljpïngen werden gevoerd. Hij voegde toe dat Polen niet zal aarzelen te IS wanneer zijn onafhankelijkheid wordt In een persconferentie heeft Sumner Welles ..illaard dat de ambtenaren van het staats- Sartemént belang hechten aan de vraag of Svnomestelde Russisch-Duitsehe pact al dan een „ontsnappingsclausule" bevat, op waarvan de eene onderteekenende mo- fendheid bevrijd wordt van haar verplichtm- S wanneer de andere een agressie pleegt teen een derde partij. Het departement, zoo zeide hij verder, wordt voiiedw op de hoogte gehouden van de ont- wikkelSig. Het was echter voor hem of andere leden der regeering voorbarig om te specu- leeren over den toestand. Wanneer de genoemde clausule m het ver drag wordt opgenomen, zoo voegde Welles hieraan toe, zijn de ambtenaren van meening, dat de toestand bij lange na niet zoo slecht is, als in de pers is afgeschilderd, want Duïtsch land zou dan Polen, Roemenië of de Baltische landen niet kunnen aanvallen zonder de over eenkomst buiten kracht te stellen. Ook zou Rusland dan nog vrij zijn om toe te treden (ot het Britsch-Fransche anti-agressiefront. De vraag, of het pact de genoemde clausule zal bevatten, wordt in feite beschouwd als het kardinale punt van den toestand. Nader wordt uit Washington geméld Ambtenaren hier zijn geneigd te ge heven, dat de aankondiging van het ontworpen RussischDuitsche -pact wellicht niet zoo heel ernstig is als het eerst wel leek. Welingelichte kringen gelooven, dat de Sovjet Unie, die zoo'n hoogen prijs vroeg aan Engeland, nau welijks al haar onderhandeling svermo- gen kan hebben opgegeven door aan duïtschland de vrije hand te laten in Oost-Europa, waar een voortgezette Duitsche agressie nauwelijks in het belang van Rusland zou kunnen zijn. Bovendien heeft Hitier stellig een hoogen prijs betaald door de verzwakking van het anti-kominternpact en door Japan bloot te stellen aan een sterkeren Russischen en Chi- neeschen weerstand in het Verre Oosten. Fransche kabinet bijeen. De Fransche kabinetsraad is bijeen gebleven tot kwart voor zeven gister avond. Na de bijeenkomst is een com muniqué uitgegeven, waarin werd ge zegd-. De kabinetsraad is gisteravond te vijf uur op het ministerie van oorlog bijeen gekomen onder voorzitterschap van Daladier. De internationale toe stand werd besproken, in het bijzon der de rapporten, wélke door de ver tegenwoordigers van Frankrijk in het buitenland aan de regeering zijn ge zonden. De raad heeft de instructies, welke aan de Fransche ambassadeurs in het buitenland zijn gezonden, goedgekeurd. Na de vergadering heeft Daladier zich langen tijd onderhouden met generaal Gamelin. Donderdagochtend zal een ministerraad op het Elysée bijeenkomen. De bijeenkomst van den kabinetsraad heeft korter geduurd dan men verwachtte en heeft voornamelijk ten doel gehad een ministerraad op Donderdagochtend voor te bereiden. In Fransche diplomatieke kringen neemt men naar Havas meldt de grootste reserve in acht tenaanzien van het verdrag van non- agressie tusschen Duitschland en de Sovjet- Unie, aangezien geen nadere bizonderheden omtrent den inhoud bekend zijn. Men merkt evenwel op, dat het sluiten van een non- agressieverdrag de juridische toestand, welke tusschen Duitschland en de Sovjet Unie be stond sedert het verdrag van Rapallo niet wij zigt. Dit verdrag, onderteekend 14 April 1922 was van economischen aard en is door het verdrag van Berlijn van 22 April 1926 overge- wacht op politiek terrein. Na het aan de macht komen van Hitier heeft deze dit be vestigd in het protocol van Mei 1933. volgens artikel 2 van het verdrag van Ber- z°u> mdien een der partijen niettegen- ,,z^n vreedzame houding zou worden aangevallen door een derde mogendheid, de ortu? °nderteekenaar neutraal blijven en in J™ 3 verbinden beiden zich niet deel te rrfnJaan een ec°nomische coalitie, dst de publicatie in de Duitsche pers blijkt, ncvnv/i ,ders van Duitschland vooral een E flsche waarde hechten aan het ver- totimidati^ 1)06611 §ebruiken middel tot In Fransche diplomatieke kringen merkt men op, dat Duitschland na het opstellen van zijn rassen-politiek het Tsjechische volk heeft opgeslokt en na zich te hebben opgeworpen als kampioen tegen het communisme met de regeering van Moskou onderhan delt. Deze nieuwe keer in de politiek zou evenwel wel eens een tegenover- gestelden invloed kunnen hebben, dan de nationaal-socialistische leiders ver wachten. Het schijnt, dat de militaire besprekingen, welke te Moskou werden gevoerd tusschen En geland, Frankrijk en de Sovjet Unie voortgezet zullen worden. De Engelsche voorzorgsmaatregelen. Het volledige communiqué, dat na de kabi netszitting is uitgegeven enen zie pag. 1 zegt, dat het kabinet in zijn zitting van Dins dag den internationalen toestand heeft bestu deerd in al zijn aspecten. Behalve van de ontvangen berichten betref fende militaire bewegingen in Duitschland nam het kabinet nota van het bericht, dat binnenkort een niet aanvalsverdrag gesloten zal worden tusschen de Duitsche en Russische regeeringen. Het kabinet aarzelde niet om te besluiten, dat een dergelijke gebeurlijkheid op geenerlei wijze van invloed zou zijn op zijn vex-plichtingen jegens Polen, die herhaaldelijk uitgesproken zijn in het openbaar en die het vastbesloten is na te komen. Het parlement is voor Donderdag a.s. bijeengeroepen. De regeering stelt zich voor dan de beide huizen uit te noodigen in alle stadia het crisisV'Olmachtenontwerp betreffende de de fensie af te handelen. Het gevolg daarvan zal zijn, dat de regeering in staat gesteld wordt alle noodige maatregelen zonder verwijl te ne men, wanneer de toestand zulks mocht eischen. Intusschen worden verdere maatregelen van voorbehoedenden aard genomen door de de partementen, bijv, het oproepen van zeker personeel voor vloot, leger en luchtmacht en voor de A. R. P. (de luchtafweer en de civiele defensie). Voorts worden regelingen getrof fen ten aanzien van zekere aangelegenheden, die van invloed zijn op den uitvoer van dit land van essentieele materialen en producten. Terwijl deze voorzorgsmaatregelen genomen worden, welke de regeering in dezen tijd nood zakelijk acht blijft zij van meening, dat er niets is in de moeilijkheden, die gerezen zijn tusschen Duitschland en Polen, dat een recht vaardiging zou vormen voor het gebruik van geweld, hetwelk een Europeeschen oorlog met zich mede zou brengen met al zijn tragische gevolgen. Gelijk de eerste minister herhaal delijk gezegd heeft, zijn er inderdaad geen kwesties in Europa, die niet vreedzaam zou den kunnen worden opgelost, wanneer slechts een toestand van vertrouwen zou kunnen wor den hersteld. De Britsche regeering is, zooals zij altijd geweest is, bereid om bijstand te ver- leenen tot het in het leven roepen van een dergelijken toestand, doch wanneer al haar pogingen ten spijt anderen mochten vasthou den aan het gebruik van geweld, zou zij be reid en vastbesloten zijn om daaraan tot het uiterste weerstand te bieden. Uit Malta meldt Reuter dat de prikkeldraad versperringen langs de kust onder electrisehen stroom gezet zijn als deel van de hier genomen militaire voorzorgsmaatregelen. Het geheele personeel is volledig voorbe reid op iederen noodtoestand. De Amerikaansche ambassadeur, die met vacantie is geweest in Zuid-Frankrijk, is per vliegtuig op Croydon aangekomen. schouwt als een nieuw verraad jegens de Oekra'iners. Dit verraad dateert uit Maart, toen de Berlijnsche pers ophield aanvallen te doen op de Sovjet-Unie. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt dat de Polen him militaire maat regelen in snel tempo voortzetten. Te Rostau en Stratow worden mitrail leurnesten gebouwd en in de plaatsen langs de Netze zijn afdeelingen genie soldaten aangekomen, die in geval van nood de sluizen moeten openzetten om het land onder water te zetten. De Poolsche ambassadeur te Berlijn is gistermiddag na zijn bezoek aan Warschau te Berlijn teruggekeerd. Beek heeft gisteren de ambassadeurs ontvangen van Engeland, Frankrijk en Roemenië. Hij heeft langen tijd met hen beraadslaagd. ,s veel moeilijker dan hard rijden. Stoppen duurt ,,hoe langer hoe langer" naarmate uw snelheid stijgt. Maar wie van tijdig stoppen een gewoonte maakt, houdt verreweg 't langst vol Prof. Sauerbruch naar Prins Colonna. Oslo-staten staan buiten de beide partijen in Europa. Verklaring van Sandler. Inzake het vertrek van professor Sauerbruch naar Rome wordt medegedeeld, dat hij aan het ziekbed is geroepen van den gouverneur van Rome, Prins Colonna. Alvorens naar Brussel te vertrekken, waar hij zal deelnemen aan de conferentie van de Oslo- staten, heeft de Noorsche minister van Buiten- landsche Zaken, Sandler gezegd, dat de inter nationale toestand blijkbaar zeer ernstig is. Een verbreken van den vrede in Europa zou ontegen zeggelijk grooten invloed hebben op de belan gen der neutrale mogendheden, die niet aan het conflict deelnemen. Ten aanzien van het resultaat van de be sprekingen te Brussel zeide hij, dat dit tijdens de besprekingen zal blijken, de grondslag van de besprekingen is blijkbaar: Ten eerste: Het groote belang, dat de deelne mende landen hebben van den vrede. Ten tweede: De duidelijke wil van deze mo gendheden om een politiek te voeren, welke staat buiten de tegenover elkaar staande groe pen in Europa. Ten derde: De noodzakelijkheid in de huidige periode van spanning vóór deze landen een ge reserveerde en gematigde houding aan te ne men, welke wordt geëischt door de verantwoor delijkheid en het geluk van hun eigen landen. Sandler wordt vergezeld door raadsheer Sö- derblom. Von Papen vertoefde niet te Moskou. Polen blijft op zijn stuk staan. In politieke kringen in Polen ver klaart men, dat het openen van be sprekingen tusschen Duitschland en de Sovjet Unie te Warschau geen buitengewonen indruk heeft ge maakt. Het is kalm ontvangen, zoo wel te Londen, Parijs als te War schau en men wijst er op aldus meldt Havas dat deze drie hoofd steden het initiatief in handen houden. De onderteekening van een dergelijk verdrag, zoo voegt men hier aan toe, wijzigt niets aan de houding van Polen ten aanzien van de Euro- peesche problemen. Polen blijft vast besloten zijn onafhankelijkheid te verdedigen en men is van oordeel, dat het werkelijk belang van Duitsch land en de Sovjet-Unie bij het ver drag voornamelijk psychologisch is. Aan Duitsche zijde is het een uiting van de oorlogs-zenuwen en aan de zij de der Sovjets is het een bewijs, dat de Sovjets vertrouwen hebben in de krachtige houding van Polen. De Wieczor Warszawski" schrijft, dat het front van allen, die zich ten doel stellen den vrede te verdedigen tegen alle aanvallen, be schikt over ontzaglijke middelen, zoowel op politiek, militair, als economisch terrein. De wetenschap van deze kracht geeft hen de mo gelijkheid het hoofd te bieden aan alle ge beurlijkheden en indien zij hieraan vasthou den, zullen zij in een mogelijk conflict over winnen. Op het oogenblik moet men kalm de ontwikkeling van den toestand afwachten, de oplossing moet onvermijdelijk in de komende dagen volgen". Men verklaart verder te Warschau, dat men alvorens zijn houding te bepalen, af moet wachten tot het verdrag onderteekend is men den inhoud kent. Onder den naam nietaanvalsverdrag kan men veel verstaan. In politieke kringen vestigt men ook de aandacht op de reactie in Oekrainsche krin gen. De „Wieczor Warszawski" bericht uit Berlijn, dat men in Oekrainsche kringen al daar de Duitsch-Russische toenadering be- Minister Beek. Ommekeer in den Europeeschen toestand. De Deutsche Diplomatisch-politi- sche Korrespondenz schrijft over de nieuwe ontwikkeling in de betrek kingen tusschen Duitschland en de Sovjet Unie, dat deze in Duitschland groote voldoening heeft gewekt. Na betoogd te hebben, dat het voor de hand lag, dat eerst op economisch gebied de brug werd geslagen, schrijft het officieuze orgaan van de Wilhelmstrasse, dat 't handelsverdrag tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie be wust den wederzij dschen handel der beide landen bevordert en in dit opzicht ook een waardevolle aanvulling beteekent van de ac- coorden, die Duitschland reeds met andere landen op het gebied van den arbeid- en goederenruil heeft gesloten. Het niet-aamvalspact, dat Duitsch land en de Sovjet-Unie besloten heb ben aan te gaan, aldus schrijft de „Diplo" verder, beteekent thans voor de internationale openbare meening een volledigen omkeer in den alge- meenen Europeeschen toestand en de internationale betrekkingen. Menig een zal zich er derhalve van bewust worden, dat zich niet alle volken tegen Duitschland laten uitspelen, en dat niet alle naties bereid zijn, op vreeand commando voor vreemde belangen, de kastanjes uit het vuur te halen. Voor de onder het masker van het vredes- front werkende „politici van den preventieven oorlog" en verstoorders van den vrede aller schakeeringen zal de nieuwe vruchtbare ver houding, die zich ondanks alle afgunst tus schen Duitschland en de Sovjet Unie baan- breekt, zoowel een teleurstelling als een waar schuwing zijn. Voor de volken echter, die ge vaar liepen, op de een of andere wijze door deze politiek te worden misbruikt vooral wan neer zij als hinderpalen der omsingelings- politiek werd beschouwd, kan 't een opluch ting geacht worden, wanneer spanningen tusschen twee groote mogendheden worden weggenomen, die ook op hun levensruimte van invloed geweest zouden zijn. De Middellandsche Zee. Het Italiaansche blad Giornale d'Italia schrijft ten aanzien van het a. s. Duitsch-Russische non-agressiepact, dat de nieuwe gebeurtenis niet zonder consequenties kan blijven voor het lot van Polen en voor den toestand in het oosten van de Middel landsche Zee, waar de Fransch-Britsche om- singelings-politiek door de aan Roemenië, Turkije en Griekenland gegeven garanties zich het sterkst ontwikkeld heeft. In ieder geval echter kan men reeds spreken van een jam merlijke ineenstorting der algeheele En- gelsch-Fransche omsingelingspolitiek, ja zelfs van een omwenteling der posities en systemen, benevens van een nieuw concreet en toenemend succes der spil mogendheden Het omsinge lingssysteem is aan het wankelen geraakt, want plotseling ontbreekt de gewichtigste pijler. Noch Rusland's menschenmassa's noch zijn wapenen en zijn economische hulpbron nen kunnen meer in dienst gesteld worden van de westelijke mogendheden. Weliswaar is daarmede niet het gevaar van een daad van waanzin in den ban gedaan. Indrukken in Litauen. De opvatting te Kaunas is, dat de kansen van den vrede in Europa niet verbeterd zijn door de aankondiging betreffende het Rus- sisch-Duitsche pact. Littausche politieke krin gen vragen ziel. af of het pact een clausule zal bevatten tot waarborging van de neutrali teit der Baltische staten. De algemeene op vatting is, dat het voorgestelde pact een ern- stigen toestand in het leven zal roepen, niet alleen voor Polen, maar ook voor de Baltische landen. Uit het Protectoraat. „De consequenties van de aankondiging van een Russisch-Duitsch pact zullen verstrekkend zijn. Voor de Tsjechen kunnen zij wellicht gunstig zijn" aldus het commentaar van vice- premier dr. Havelka tijdens een persconfe rentie. In Bratislava is een betooging op touw gezet, waar de eisch werd uitgesproken van teruggave aan Slowakije van de verleden jaar aan Polen afgestane gebieden. In welingelichte Duitsche kringen wordt verzekerd, dat Von Papen, die van zijn post als ambassadeur te Ankara terugkeert zich toevallig den laatsten tijd bij Hitler bevond. Hij heeft geen deel gehad in het uitwerken van het niet-aanvalsverdrag. Men bevestigt, dat hij niet naar Moskou is geweest. Uit inlichtingen van gewoonlijk goed inge lichte zijde wordt vernomen, dat Italië voort durend van de besprekingen op de hoogte werd gehouden doch dat ten aanzien van Japan vol strekte geheimhouding in acht werd genomen. Men verklaart verder, dat het nog te vroeg is om de uitwerking van het non-agressie ver drag op het anti-komintern verdrag te be spreken, doch merkt op, dat het anti-komin ternverdrag een „ideologisch verdrag" is, ter wijl het non-agressie-verdrag geen betrek king heeft op de verplichtingen van de staten ten aanzien van anderen. Waar men zich keert Waar men zich wendt Door KUIPERS bril ziet men patent ZIJLSTRAAT 97 TELEF. 12726 Ziekenfonds leverancier. (Adv. ingez. MedJ l9Derde frontverandering der nationaal-socialisten". Te Londen herinnert men aan uitspraken van Hitler over Rusland. LONDEN. 22 Augustus. Er wordt aan herinnerd, dat het voorstel voor een pact met de Sovjets de derde groote front verandering der nationaal-socialisten is sinds Hitier aan het bewind kwam. In 1933 heeft Hitier een niet-aanvalspact met Polen gesloten voor den duur van tien jaar. Dit pact behoort thans tot de geschiedenis. In 1934 waren de Duitsch-Italiaansche betrekkingen zeer slecht. In 1936 heeft Hitier het geheele partijcongres te Neurenberg gewijd aan hevige aanvallen Rusland en in zijn slotredevoering heeft hij toen verklaard: Wij zien in het Bolsjewisme een beestachtige dwaze leer, welke een bedreiging voor ons vormt. Ik kan geen verdrag sluiten met een natie welker eerste daad is de vrijla ting van gevangenen. In dezelfde redevoering verklaarde Hitier: Wij kunnen niet onderhandelen met Joodsche communistische leiders. Ley, de leider van het Duitsche arbeidsfront, heeft op hetzelfde congres Sovjet Rusland be schreven als de Joodsche trust voor de meedoo. genlooze exploitatie van het geknechte Russi sche volk. (Reuter) „Terugkeer van Dantzig geen schending van het Poolsche gebied". Minister Frank spreekt te Zoppot. In de groote zaal van het Kurhaus te Zoppot is gisteren het j aarlij ksch congres van Duitsche juristen geopend. Gouwleider Forster begroette de gasten uit Duitschland, in het bijzonder rijks minister Frank. Vervolgens sprak minister Frank over de grondslagen van het recht in het licht van een wereldbeschouwing. Hierbij behandelde hij ook de kwestie Dantzig en hij zeide, dat de .vrije stad met geweld het recht tot zelfbeschik king is ontnomen en thans is Groot-Duitschland bereid Dantzig dit recht terug te geven. De rechtsgronden welke hij hiervoor aangaf :ijn de volgende: 1. Het verdrag van Versailles was een daad van geweld zonder iederen grond van recht, een beroep op dit verdrag kan derhalve nooit rechts geldig zijn. 2. De gemeenschap der geallieerden, die na het verdrag van Versailles Duitschland gedwongen heeft afstand te doen van het gebied der vrije stad, bestaat niet meer. 3. De Volkenbond is geen door Duïtschland er kende factor in de geschiedkundige ontwikkeling van deze zaak. Hij is geen partij van een ver drag en is niet competent een bepaalde rechts- houding van de Duitsche regeering te verlangen. 4. Het tot stand brengen van den terugkeer van Dantzig tot het rijk is het weer goedmaken van een onrecht, dat 400.090 Duitschers is aan gedaan. Het is geen onrecht, een derde aange daan. Dit geldt in het bijzonder Polen. Een te rugkeer van Dantzig tot Duitschland is geen schending van het Poolsche gebied. 5. De bevolking van Dantzig verklaart zelf deel uit te maken van de Duitsche rechts-ge- meenschap en heeft hiermede beslist over het juridische feit, dat zij tot Duitschland behoort. De Duitsche stad Dantzig, zal pas goed een „vrije stad" zijn, wanneer zij deel uitmaakt van de groote vrije gemeenschap van het rijk. Vervolgens besprak de minister het vredes voorstel van den Führer tot oplossing van het vraagstuk Dantzig en het hiermede samenhan gende vraagstuk van de Corridor. Dit voorstel evenwel van de hand gewezen en thans is de be slissing aanstaande. „Mogen allen," zoo besloot Frank zijn rede, „die overal ter wereld iets eraan gelegen is, dat een vreedzame gemeenschap van de cultuurvol ken in de wereld zal worden mogelijk gemaakt, zich vrij maken van de hoop, dat Duitschland door dreigementen klein zal worden gemaakt. De wil van het Derde Rijk van Adolf Hitler, het levensrecht van de volksgenooten te Dantzig doen zegevieren, is sterker dan iedere bedreiging. In Dantzig zal het Duitsche recht zegevieren, evenals in Keulen, Weenen, Praag en MemeL DONDERDAG 24 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. AVRO-uitzending. 8.00 Orgelspel. 8.15 Berichten. 8.17 Gramo- foonmuziek. 9.00 AVRO-Amusementsorkest, Schuricke-trio en solist (opn.). 9.45 Gramo- foonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gra mofoonmuziek;. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest en solist. 11.15 Declamatie. 11.35 Omroeporkest. 12.15 Berichten. 12.17 En semble Spezialett-i. 1.00 Interview. 1.05 Gra- mofoonmuziek. 1.30 Spezialetti. 2.00 Causerie .Vrouwenarbeid in Nederland". 2.30 Renova- septet en gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszitbenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Jeugdhalfuur. 5.30 Het Omroeporkest. 6.28 Be richten. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Orgelspel en zang. 7.35 Causerie „Hoe wij de Britten verder zagen" (met opn.). 7.55 Berichten ANP. 8.00 Inleiding volgende uitzending. 8.15 Opera .Figaros Hochzeit". (In de pauze: Berichten ANP). 11.45—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H. 301.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 Gramofoonmuziek (ca. 8.15 uur Berichten). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (1.001.20 Gramofoonmuziek) 2.00 Fluit met pianobegeleiding en Gramofoonmu ziek. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.15 Reportage. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Cursus handen arbeid voor de jeugd. 5.30 Laudatio en Gra mofoonmuziek. (ca. 6.30 ber.). 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45755 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, her haling SOS-berichten. 8.15 Christelijke mu- ziekvereeniging „Halleluja" en gramofoonmu ziek. 9.00 Declamatie. 9.30 Bel Canto Ensemble. 10.00 Berichten ANP, actueel half uur. 10.30 Bel Canto Ensemble. 11.15 Gramofoonmuziek. 11.50—12.00 Schriftlezing. DROITWICH. 1500 M. 11.05 Gramofoonmuziek. 11.35 Alfred van Dam en zijn orkest. 12.20 Intelligentie-test. 12.50 Het Austral trio. 1.20 Al Durrant's swing kintet. 1.35 Gramofoonmuziek. 1.50 De BBC- zangers. 2.20 Marine-stafmuziek. 3.20 Dorothy Hogben en haar vocaal ensemble. 3.35 Het Stedelijk orkest van Bournemouth ensolist. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.20 Het Serge Krish septet. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.20 Berichten 6.50 Causerie: The Amateur-Handyman-That smoky chimney". 7.05 Orgelspel. 7.40 Piano en viool. 8.20 Gevarieerd programma. 9.05 Lucky Dip-orkest en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 Literair-muzikaal programma. 10.35 Het Leslie Bridgewater kwintet. 11.05 Eddie Car rol's orkest en solisten. 11.50 Gramofoonmu ziek. 12.1512.20 Berichten. RADIO-PARIS 1648 M. 9.00, 9.30 en 12.30 Gramofoonmuziek. 12.35 Zang. 1.10 Eddie Foy's orkest. 2.10, 2.55 en 3.30 Gramofoonmuziek. 3.50 Vioolvoordxacht. 4.05 Gramofoonmuziek. 5.25 Kamermuziek. 6.05 Ra- diotooneel. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.50 Piano voordracht. 10.20 Gramofoonmuziek,. 10.35 10.50 Zangvoordracht. KEULEN. 456 M. 6.50 Gram. muziek. 7.35—8.20 Dresdener kleinorkest. 8.509.50 Het omroeporkest en solist. 12.20 Het Omroepkleinorkest. 2.303.20 Populair concert. 4.20 Herm. Hagestedt's or kest, een reportage. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.35 Het Omroeporkest en solisten. 11.00 Solis ten concert. 11.4512.20 Het Omroeporkest. BRUSSEL. 1 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Het Omroep orkest. 1.50—2.20, 5.20, 6.50, 7.20 en 8.20 Gra mofoonmuziek. 9.20 Symphonie-orkest en so liste. 11.0011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Radio-orkest. I.502.20, 5.20, 6.35, 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Het Radio-orkest en het Omroepkoor. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.35 Het Omroeporkest en solist (in de pauze declamatie). 10.20 Berichten. 10.40 Sporbrepor- tage. 10.55 Gramofoonmuziek. 11.05 Berichten. II.2012.20 De Stuttgarter Volksmusik, ac- 8. Ik h*b een huis met een tuintje gehuurd, ten.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5