Welk belams aan Mendelssohn? (Kunst" WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1939 7lasieep dec jHendeissaha affahe diende de 7led. (Bank met het acediet {14 mittioen Handelde de Ned. Handels Mij. in strijd met de belangen van Nederland Het Eerste-Kamerlid, de heer Pollema, heeft aan den minister van Financiën de volgende vragen gesteld- 1. Kan de minister bevestigen de juistheid van de door verschil lende bladen gedane mededeelingen, dart; de Nederlandsche Bank een bedrag van ruim 14 millioen rechtstreeks heeft voorgeschoten aan de firma Mendelssohn en Co. op onderpand van buitenlandsch pa pier, hoofdzakelijk Fransche schatkistbil jetten? 2. Indien bovenstaan de vraag, althans in hoofdzaak, bevestigend kan worden beant- °-hr- niït- unl°t woord, wil de minister dan inlichten, welk Nederlandsen belang de Nederlandsche Bank daarmee heeft gediend of heeft gemeend te dienen, zulks temeer, waar tot nu toe mocht worden aangenomen, dat de president dier bank een voorzichtiger houding zou hebben aangenomen, gelet immers op diens standpunt, krachtens de uitgebrachte jaarver slagen, ten aanzien van de Nederlandsche fi- nancieele politiek? 3. Is de minister niet van oordeel, dat de pre sident dier bank, aldus handelende, niet heeft vermeden den schijn, dat hij voor het Fransche staatscrediet andere maatstaven aanlegt dan voor het Nederlandsche staatscrediet, althans dat hij zijn standpunt ten aanzien der Neder landsche staatsfinanciën aanmerkelijk heeft verzwakt? 4. Indien de daaromtrent voorkomende be richten in de bladen juist zijn, dat de Neder landsche Handel-Maatschappij, buiten wellicht een eventueel restant van eigen participaties in de Fransche emissies van dit jaar, feitelijk ook nog een deel voor circa 30 millioen van de firma Mendelssohn en Co. op onderpand heeft ning, dat dusdanige transactie tegen zeer een- niing, dat dusdanige transactie's tegen zeer een zijdig onderpand in strijd is met de eischen, die in den huidigen tijd, ook terwille der liquiditeit, aan behoorlijk banlcbestuur behooren te wor den gesteld, in strijd ook is met de Nederland sche belangen, waaraan ook de Nederlandsche Handelmaatschappij indachtig behoort te zijn? 5. Huldigt de minister, ook na het thans Nederlandsche Zuivel Centrale benadeeld. Chef de bureau staat terecht. Voor de Haagsche rechtbank had zich Dins dag te verantwoorden de 40-jarige H. C. ten H.. chef de bureau bij de Nederlandsche Zuivel Centrale. Hij had tot een totaal bedrag van on geveer 1400 gulden kwitanties geïnd bij den kassier. Deze kwitanties had hij onderteekend met namen van personen, die recht op terugbe taling hadden, doch geen verzoekschrift bij den minister hadden ingediend. Bovendien had hij een echte kwitantie bij den kassier verzilverd. Hij verklaarde, door de onderteekenaar een coöperatieve winkelvereeniging, tot inning ge machtigd te zijn, doch hij had zelf het geld be houden. Het uitgebracht reclasseeringsrapport bevatte enkele klachten uit vroegere werkkrin gen van verd. Wegens valschheid in geschrifte, het gebruik maken van de valsche geschriften en verduiste ring eischte de Officier van Justitie, mr. G. M. Cohen Tervaert, een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. De verdediger, mr. R. A. Jansonius, wees er op, dat verd. een goed werker is, doch een zwak mensch. Spr. bepleitte een voorwaardelijke ver oordeeling, daar hij zoo voor de maatschappij gered kan worden. Het genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen is bereid, hem on der zijn hoede te nemen. De rechtbank zal 29 Augustus uitspraak doen. Boerderij in Zuid-Laren ging in vlammen op. Ook naburige hofstede gedeeltelijk uitgebrand Omstreeks half vijf is Dinsdagmiddag door ombekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer Boxum, gelegen aan de Groeve onder Zuidlaren. Het zich in de schuren bevindende hooi had dadelijk vlam gevat. Hoog sloegen de vlammen uit het dak. Het vuur werd aangewakkerd door een kraohtigen wind. De vlammen sloegen over op de aan de overzijde van den straat weg staande boerderij van den landbouwer Van Alfen. Bij aankomst van de gealarmeerde plaatselijke brand/weer viel aan blusschen van de eerste boerderij niet meer te denken. Deze brandde dan ook geheel uit. Verzekering dekt hier de schade. De boerderij van het gezin Van Alfen wend slechts gedeeltelijk vernield. De inboedel is niet verzekerd. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. van 21 Augustus 1939 is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de Staathuishoudkunde en Statistiek: dr. P. B. Kreukniet hoofd van het research-bureau van den Economischen Voorlichtingsdienst te 's-Gravenhage. Vlagen van dhc. JxtiCema IC.3C aan den Ministec van fonancien voorgevallene, nog volledig de meening van zijn beide ambtsvoorgangers, als antwoord respectie velijk d.d. 26 Februari en 21 December 1937 aan ondergeteekende gegeven, dat het toezicht, zoo als de Nederlandsche Bank dit de facto uit oefent op Nederlandsche emissies, in welken vorm ook, aan buitenlandsche mogendheden, voorshands voldoende is. dan wel, dat in den huidigen stand van zaken de invloed der Sta- ten-generaal althans der regeering, bij buiten landsche credietverleening wettelijk behoort te worden gevestigd en erkend, daar toch in laat ste instantie de volksgemeenschap als geheel niet de lusten maar wel de lasten ondervindt van misplaatste buitenlandsche credietverlee- ningen? K. L. M. lieperkt haar diensten. In verband met de intrekking der kleine ver loven van het personeel, behoorende tot de onderdeelen belast met de grens- en kustbe- veiliging en de luchtverdediging, waardoor een aantal vliegtuigbestuurders van de K.L.M. weer onder de wapenen wordt geroepen, zullen met ingang van heden enkele luchtverbindingen worden opgeheven en wel: Alle binnenlandsche luchtlijnen, lijn 890 Am sterdamHannoverBerlijn, lijn 126 Amster damBremen-Hamburg, lijn P.F. 850 nacht- postvrachtdienst AmsterdamLonden, lijn 859 AmsterdamManchester-Liverpool, lijn 1713 AmsterdamKristiansandOslo, lijn 213 Am sterdamRotterdamBrussel-Parijs en lijn 905 AmsterdamHamburg-KopenhagenMal- möStockholm. Beleedigend voor het hoofd van een bevrienden staat. Op last van de justitie heeft de centrale recherche Dinsdagmiddag ten huize van Von P., die sedert eenigen tijd in Amsterdam-Zuid woonachtig is, een aantal exemplaren van een brochure in beslag genomen, getiteld „Ein von Papen spricht über seine Erlebnissen in Hitler-Deutschland". De inhoud van deze brochure zou belee digend zijn voor het hoofd van een bevrien den staat. De brochures zijn naar het hoofd bureau van politie vervoerd voor een nader onderzoek. Aardbeien-telers krijgen steun. Vergoeding voor slechten oogst. Nu de resultaten van den aardbeienoogst van dit jaar kunnen worden overzien, is ge bleken, dat vele telers groote schade hebben geleden, daar door den schaarschen oogst zeer onbevredigende financieele uitkomsten zijn verkregen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen,, heeft de minister van economische zaken daarom besloten aan deze aardbeierakweekers over dezen oogst steun te verleenen. Daarbij zal uiteraard, ten einde een zoo billiik mogelijke verdeeling van het voor steun beschikbare bedrag te bereiken, rekening worden gehouden met de omstandigheid, dat die oogstresultaten bij de telers onderling zeer sterk uiteenloope-n. K. L. M.-passasriere van.... aclit maanden. De beambte op Tempelhof, het Berlijnsche vliegveld, zal even verbaasd gekeken hebben, toen hij voor de route BerlijnLonden een pas- sagiere moest boeken vanacht maanden oud. z „En wie gaat er mee?" „Niemand". Het meisje reist alleen. Inder daad een vooruitstrevende en moderne baby. die er de voorkeur aan gaf alleen per vliegtuig naar Londen te reizen. Hiermede is door de ouders, die hun kind te Londen opwachtten, blijk gegeven hoe zeer men vertrouwen heeft in de luchtvaart als verkeersmiddel. Gekoesterd door de zorgen van een der ste wardessen, is het meisje welvarend in Londen gearriveerd om daar, na de goede zorgen van de K.L.M. genoten te hebben, toevertrouwd te worden aan de armen van haar moeder, die de kleine nu zooveel uren eerder bij zich had dan anders het geval zou zijn geweest De verhoudingen waaronder fabrieksmeisjes moeten arbeiden. Vroegtijdige zedelijke en geestelijke verwording het gevolg? Het Tweede Kamerlid de heer Woudenberg heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de me dedeelingen, door mgr. Frencken gedaan op de zomerbij eenkomst van „Brabantia Nostra" te Roosendaal, betreffende de verhoudingen, waar onder fabrieksmeisjes in Zeeuwseh-Vlaanderen, Brabant en Limburg en in enkele streken in het Noorden des lands moeten arbeiden? Heeft de minister met name kennis genomen van de uitspraak van mgr. Frencken, dat de door hem geschetste toestanden tot een groote en vroegtijdige zedelijke en geestelijke verwording en verwildering leiden? Is het den minister bekend, dat mgr. Frencken het feit, dat zij op 14- en 15-jarigen leeftijd op fabrieken moeten gaan werken, den zedelijken ondergang voor duizenden meisjes noemt? Is het den minister bekend, dat de bedoelde meisjes bovendien door het heen- en weer fiet sen naar en van haar werk vaak werkdagen van 10, 12, ja meer uren maken, waardoor zij in een toestand van oververmoeidheid en prikkelbaar heid geraken en allen zedelijken weerstand ver liezen? Is de minister niet van meening, dat aan een en ander ten snelste een einde gemaakt dient te worden en is de minister bereid mede te deelen, welke maatregelen hij daartoe denkt te nemen, alsmede, welke maatregelen hij terstond reeds heeft genomen? Kanovaarder sprong te water en verdronk. Geoefend zwemmer kreeg waarschijnlijk kramp. Donderdagmiddag is de 27-jarige heer J. Ren kema uit Groningen bij het zwemmen in het Leekstermeer verdronken. R. had zich met een vriendin per kano naar het meer begeven om te gaan baden. Terwijl het meisje de kano vastleg de, sprong R. in het water. Een oogenblik latei- keek het meisje om en zag zij R. in de diepte verdwijnen. Een zeiler, die zich in de omgeving ophield, dook onmiddellijk naar R„ doch zon der resutlaat. Eerst na twee uur heeft men het lichaam opgehaald. De levensgeesten waren evenwel reeds geweken. Men vermoedt, dat de man. die kon zwemmen, kramp in de beenen heeft gekregen. Zijn vriendin was de zwemkunst niet machtig. 9 in Haarlem 9 en daarbuiten Marius Bauer's KronieJcprenten. Dezer dagen kwam mij die aardige prent, door Bauer voor Tak's Kroniek geteekend, weer in handen, waarop hij op tragi-comische wijze het uiteinde, de begrafenis van de door hem mede-opgerichte Nederlandsche Etsclub in beeld brengt. Uit zuiver aesthetisch oog be keken heeft Bauer voor dat weekblad wel veel mooiere op den steen gezet, ook bijna weer actueel geworden prenten, zooals dat mooie blad, waarop hij den Russisch-Japanschen oorlog met slechts enkele figuren illustreert. Maar ik bemerkte deze week ook dat de bij deze begrafenis meewandelende personen nog slechts voor een enkeling iets te zeggen had den omdat het meerendeel der voorgestelden reeds lang uit het gezicht der publieke belang stelling verdwenen, en veertig jaar ruim vol doende is om populaire persoonlijkheden van toen, in den stroom der vergetelheid onder te dompelen. Daarom willen we dit aardige staal van één kant van Bauer's wezen hier reproducee- ren en van aanteekeningen voorzien. De prent is volstrekt niet zeldzaam en als men ze nu hetzij in De Kroniek, hetzij afzonderlijk, tegen komt, weet men tenminste, wat men er aan heeft. In de eerste plaats dan een opmerking van algemeenen aard. De voorgestelden zijn allen artisten die zich met de etskunst hebben bezig gehouden of op de één of andere wijze met de etsclub in betrekking hebben gestaan. Carica- turen in de felle beteekenis van het woord zijn het niet, ze zullen geen der voorgestelden hebben pijn gedaanwat ook nooit in Bauer's aard of bedoeling gelegen zou hebben. Maar hij had een bijzonder vluggen kijk op iemands kleine eigenaardigheden, tics, aan- wendsels, voorkeuren en dat alles heeft hij met een onschuldig gezicht maar op hoogst amu sante wijze, al spelend neergeschreven. Al te zwaar overdacht zijn deze karakteriseeringen van zijn collega's niet, iets van zijn geniali teit komt ook in deze luchtige krabbels tot uiting: sp'eelsch maar raak, zooals hij ook het schaakspel beoefende zette Bauer zoo n prent in elkaar. Als een bijkomstigheid waarin hij zoo toevallig behagen schepte. Daardoor is in deze prent ook een zekere disharmonie in de artistieke belangrijkheid op te merken. Het rechtsche gedeelte met den lijkwagen en den wijd-bemantelden koetsier is qua compo sitie en zwart-en-wit-werking heel wat mooier dan het min of meer afbrokkelende van het linker plaatvlak, waarop de talrijke figuren meer ipdividueel dan als groep bekeken moe ten worden. De flacon met het étiket aqua forti boven op den lijkwagen behoeft geen verklaring, waar het geheele ets-procédé op het baden der ko peren of zinken platen in geprepareerd ets- water berust. De krans van Arti, die de tien jarige werkzaamheid van de Etsclub memo reert evenmin. De hulde van E.G.O. zal thans minder be grijpelijk zijn. Ego was het pseudoniem van den heer A. C. Loffelt, die in de jaren van de Etsclub de kunstverslagen voor Het Vader land schreef en later Van der Kellen's op volger aan het Nieuws van den Dag werd. Zijn hondje herinner ik mij niet, maar zooals Bauer het diertje naast de baar doet meesluipen, kan het een soort rups op pootjes geweest zijn, al thans een specimen van een zeldzaam ras. De hoofdfiguren der rouw-dragenden vor men het bestuur der overleden Etsclub. Rechts de dandy-achtige Philippe Zilcken, de secretaris, prachtig getypeerd in gang en houding, zooals hij voorzichtig de krans van het bestuur in de precieuse vingers houdt. Hij, die door Mr. Carel Vosmaer eens de Prins der Nederlandsche etsers gedoopt was, be hield tot zijn dood het princelijk gebaar en de verfijnde verzorging van zijn uiterlijk. Zie, hoe Bauer met drie lijntjes Zilcken's es-ist- erreicht knevel aangeeft. Dan, in het midden, de burgerlijk-deftige Jan Veth, de voorzitter met de lijkrede, keurig in het statïepak, maar voorzichtig de broeks pijpen hoog omgeslagen, vanwege het buiige weer. Veth is dan nog geen professor, nog geen doctor zelfs (dat wordt hij pas in 1906 bij de Rembrandt-feesten) maar hij heeft reeds in zijn gang die vastberaden activiteit, die hem, verbonden met zijn scherp intellect, prestige onder collega's en buitenstaanders bezorgd heeft. Die lijkrede zal weer een uit nemend stuk proza zijn; zakelijk, helder en wel gebonden van vorm, zooals de lezers van De Kroniek dat van zijn artikelen gewend zijn. En naast hem gaat de lange, gebogen, ietwat schlemielige figuur van den penning meester, den zak vol schulden torschend, zoo als Bauer goedgevonden heeft zich zelf hier uit te beelden, toch in de gelaatsuitdrukking met nog iets monkelends om de grap. die hij hier bezig is met zijn vrienden en zich zelf uit te halen. De typeering der drie hoofdpersonen is kostelijk doorgevoerd: alleen reeds hun schoeisel spreekt boekdeelen en zooals het drietal daar het centrale punt in de voorstel ling vormt, is het een kostbaar schoorsteen- stel, waarvan Veth de pendule en de beide anderen de camdelabers uitmaken. Achter Bauer komen, gedekt door de enorme kachelpijpen, die in '95 mode waren. Jan Toorop en Van der Maarel. De eerste heeft zich een voor deze gelegenheden v/einig ge bruikelijke pelerine omgeslagen waarop een ridderorde bevestigd is; met letterlijk niets, twee puntjes en twee lijntjes is de ietwat hau taine belangstelling van Van der Maarel prach tig getypeerd. Het scherpe, Verlaine-achtige kaalhoofdige heertje, dat naast Toorop gaat, is de even vernuftige als geestig knappe schilder Haver man, een rivaal van Jan Veth in helderheid van denken en soberheid van uitdrukking: evenals Van der Maarel een te vlug vergeten artist van beteekenis der jaren negentig. Zeer gesoigneerd in de kleeren gaat naast Haver man de schilder-etser Etienne Bosch, - Bosch je, zooals Bauer en de anderen altijd in hun gesprekken hem noemden, daar hij niet groot van stuk was. Bosch was van huis uit vermogend, reisde veel in Italië, was een heel fijnzinnig artist, die weinig aan den weg tim merde. Het tweetal ten slotte dat achter Ha verman en Bosch marcheert en daarbij aan Watt en Halfwatt doet denken heeft feitelijk met de Etsclub weinig uitstaande gehad, doch het zijn figuren die in de schilderskringen van 1890 populair waren en die Bauer blijk baar niet heeft willen missen. Een zeer ongelijk stel overigens: die met de neus in den wind, en den wandelstok in den jaszak is Breitner, die naar verhouding tot de anderen veel te groot van gestalte geteekend is; misschien om daardoor meer uit de hoogte te kunnen neerzien op zijn buurman, den kleinen Dankmeijer, den eeuwigen Amster- damschen joligen burgerknaap, die meer schilderdrift dan distinctie bezat, maar des alniettemin een groot publiek succes met zijn wat roekeloos impressionistische landschap pen oogstte. Zoo is deze kunstenaarsgroep door Bauer wel geen portretstuk als Fantin's Atelier de Montmartre of soortgelijke belangrijke schil derijen, maar het leek toch niet ondienstig eens vast te leggen, wie er aan de samenstelling onvrijwillig hebben meegewerkt. J. H. DE BOIS. >-1111 CEBU XO-D AGTRips Antwerpen (incl. verzorging) Mii /jH Bredasche bosschen m. voll. pens. 5"' Twente Holl. Zwarte Woud V Natuurreservaat Hooge Veluwe I Oisterwijk Brabantsche Vennen 'V j Winterswijk, Geld. Achterhoek \'J Naar den Afsluitdijk Wieringerm, 'n! Bad-Boekelo (Zee op de heide) 3Éi Montferland Ouwehand's Dierenpark Naar V'orden en omgeving Ommen en omgeving 't Oost-Voorne en omgeving. "jtj Nijmegen, Berg en Dal V Arnhem en Velper bosschen 9^ Rond het IJselmeer Vraagt inlichtingen en Reisgids J voor onze buitenlandsche Reizen bij- JAC. HEEMSKERKS CEBUTO-REISBUREAl) HOUTPLEIN 34 TELEF. 1^ Agenten Sig.mag. SPAAS, Rijksstraat! weg 21, Telef. 16531; Bruynzeel's Mode! magazijn, Velsen-Pont, Telef. 3064. (Adv. ingez Te groote snelheid werd motor, rijder noodlottig. Tegen boom gereden en gedood, Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur is de t De Haas uit Deventer, die werkzaam is bf ijzergieterij „De Industrie" te Vaassen, toy met zijn motorfiets op weg was naar huis, te groote snelheid nabij de R.K, Kerk uit bocht van den weg gevlogen en tegen een bv\ gereden. Het slachtoffer was op slag dood. Klein-verloven ingetrokken, Internationale toestand de aanleiding. De regeeringspersdienst meldt: De regeering heeft in de ontwikke ling der internationale verhoudingen in het buitenland aanleiding gevonden om bij wijze van voorzorgsmaatregel de klein verloven, welke aan personeel, behoorende tot de onderdeelen belast met de grens- en kustbeveiliging er. de luchtverdediging, verleend waren, tot nader order in te trokken. DE HEER F. HAZEMEYER OVERLEDEN, Dinsdagavond is, op 67-jarigen leeftijd ove. leden de heer F. Hazemeyer, directeur van a N.V. Hazemeyer en der N.V. Hazemeyers li- briek van signaalapparaten; beide te Hen?* en administrateur van de Constructions Era triques Hazemeyer te Ans bij Luik en van Appareillage Electrique Hazemeyer te Quentin. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Breedijk, 20 v. Tampico te New-Orleans. Dinteldijk, Vancouver n. Rott. 21 te Francisco. Veendam, New-York n. Rott. 21 (n.m.) t,| Plymouth. Volendam, 21 v. Rott. te New-York. Blommersdijk, N.-York n. Antwerpen 21 (10.31 n.m.) 500 m. WZW v. Valentia. Nieuw Amsterdam, 22 v. New-York te B" Lochkatrine, Rott. n. Vancouver Champerico. HALCYON LIJN. Vredenburg, 22 v. Narvik te Stad Arnhem, 21 v. Rott. te Gothenburg, Rozenburg, 20 v. Vlaardingen te SetubaL Stad Haarlem, Morphoubaai n. Rott. p. Gibraltar. Stad Vlaardingen, Vlaardingen n. waoar: 20 (7.29 n.m.) 170 m. ZW v. Valentia. Flensburg. 22 v. Vlaardingen n. Wabana. HOLLAND—BR.-INDIe LIJN Streefkerk (thuisr.) pass. 22 Ouessant, Hoogkerk (uitr.) 21 v. Genua. KON. NED STOOMBOOT-MIJ. Achilles, 21 v. Cotania n. Messina. Ajax, 21 v. Amst. te Kopenhagen. Bodegraven, 22 v. Antwerpen te Amst. Douro, 19 v. Pto. Barrios te Cristobal. Euterpe, 21 v. Amst. te Kopenhagen, Hercules, 21 v. Limni te Catacolo. Hermes, 21 v. Valencia n. Algiers. Iris, 22 v. Bordeaux te Amsterdam. Nerous, 22 v. Stettin te Amsterdam. Oberon, 21 v. Valencia te Piraeus. Orestes, Amst. n. Chili 20 v. Balboa. Pygmalion, 20 v. Jerakini te Izmir. Stella, Morphou n. Amst. p. 20 Ouessan Trajanus, 21 v. Charleston n. Bristol. Crijnssen, 22 v. Amst. n. West-Indië. Perseus, 22 van Danzig te Amsterdam. HOLLANDOOST-AZIë LIJN- Grootekerk (thuisr.) 20 v. Manilla. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Abbekerk (uitr.) 21 v. Bombay. Almkerk (uitr.) 22 te Antwerpen. KON HOLLANDSCHE LLC)YD Zaanland (thuisr.) 21 te Montevideo. MEYER CO.'S SCHEEP VAAK) MIJ Benmacdhui, Japan n. Rott. vertr. 23 Londen. Laertes, Batavia n. Amst. 21 v, Clytoneus, 20 v. Liverpool te Batavia, City of Mandalay, Saigon n. Rott. 21 Manilla (verb.). Glenroy, Japan n. Rott. 19 te Singapore. ROTTERDAMSCHE LLOYD Kota Agoeng (thuisr.) 21 v. Singapore. Sitoebondo (thuisr.) 22 v. Belawan. Faliembang, 22 v. Saigon te Tjilitjap. Weltevreden (uitr.) 21 v. Padang. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. Marn. v. St. Aideg (uitr.) 21 v. Belawam Joh. de Witt (thuisr.) 20 v. Sabang. Poelau Bras (uitr.) 21 te Batavia. Joh. v. Oldenb. (thuisr.) 23 (12 n.) HOLLAND—AFRIKA LIJN Meliskerk, (thuisr.) 22 v. Dar es Salaam Heemskerk, 22 v Amst te Antwerpen, Bloemfontein (uitr.) 22 te Kaapstad. HOLLAND—WEST AFRIKA LIJN- Nigerstroom (thuisr.) 22 te Amsterdam. WIJK L1JN- Randwijik, 21 v. Samsun te Pandemia. Heulerwijk, 21 v. Odenmünde 11. Hamburg- Beverwijk, 22 v. Dordrecht n. Afrau. Jonge Johanna, 21 v. Caronte te Carlofoft

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6