IJmuider Courant Duitschland wijzigt zijn houding REX Het Koraalrif Antwoord op het besluit van 't Engelsche kabinet Koning Leopold maant Duitsch-Russisch pact onderteekend Fransche militaire THEATER r maatregelen uitgebreid bezinning) DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen N— zoo voort. Oproeping namens de staatshoofden van de Oslogroep o^JAARCANC No. 250 ote." Looren' CoB,M Maa,8Cbapp0 Couran. Uitgaven Algem f°UI i\ V Groot* Houtstraat 93. Drukke"! n' T_| 10724- Bureau ijmuide» n.gplem. t ei- r,ur.«.. 12' UmU,den- 5301. Postgiro 310791 Alle TelefooD OOUA. .d,eri»«» °Pe«<,,e° •«- d" bl,,d' „rf» "PP"""" to O"""1- Directie. P W PEEREBOOM EIN ROBER1 PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 24 AUC. 1939 Abonnementen per week f0.12l/j, pc* maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Loss# nummers 3 cent per e*. Advertentiêni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod i-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10k Het D. N. B. meldt uit Berchtesgaden dat Hitier op verlangen van de Britsche regeering Woensdag op den Berghof den Britschen ambassadeur Sir NeviHe Henderson, ontvangen heeft. De ambassadeur overhandigde den Führer een schrijven van den Britschen eersten minister, dat in gelijken zin was gesteld als het tevoren uitgegeven communiqué om trent de kabinetszitting. De Führer liet er bij den Britschen ambassadeur geen twijfel over bestaan, dat de door de Britsche regeering aangegane verplichtingen Duitschland geen aanleiding kunnen geven om af te zien van de behartiging van nationale vitale belangen. De Britsche ambassadeur te Rome heeft, naar gisteravond werd vernomen, omstreeks het middaguur een korte be spreking gehad met Ciano. Ook de Fransche ambassadeur heeft een bezoek gebracht aan Ciano. Mengelooft, 'dat hij wederom de Fransche vastbeslotenheid heeft doen kennen om den Franschen verplichtingen gestand te doen. De Fransche bewoners in Duitschland hadden zich tot de Fransche ambassade te Berlijn gericht met de vraag of het geraden was langer in Duitschland te blijven. De ambassade heeft hierop hen, die niet door dringende verplichtingen weerhouden worden, aangeraden Duitsch land te verlaten. Von Ribbentrop heeft gistermiddag in tegenwoordigheid van den Duit- schen ambassadeur te Moskou, von der Schulenburg, een onderhoud van drie uur gehad met Molotof en Sta lin. Hij begaf zich Woensdagavond om 10 uur naar het Kremlin om de besprekingen voort te zetten. De onderhandelingen eindigden met een accoord over een niet-aan- valspact tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland, dat door Von Ribben trop en Molotof in tegenwoordigheid van Stalin en den Duitschen am bassadeur is onderteekend. De Duitsche Rijksregeering en de regee- nng der Sovjet-Unie, geleid door den wensch, de zaak van den vrede tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie te bevorderen en uitgaande jan principieele bepalingen van het neu traliteitsverdrag, dat in April 1926 tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie is gesloten, zijn het volgende overeengekomen: Art. l. De beide verdragsluitende partijen verplichten zich, van iedere gewelddaad, iedere agressieve handeling en iederen aan val jegens elkaar, en wel zoowel afzonderlijk als tezamen met andere mogendheden, te onthouden. Art. 2 Ingeval een der verdragsluitende par tijen het voorwerp zou worden van oorlogs handelingen van de zijde eener derde mo gendheid, zal de andere verdragsluitende Partij deze derde mogendheid in geenerlei vorm steunen. Art. 3. De regeeringen der beide verdrag sluitende partijen zullen in d>e toekomst voortdurend voeling met elkaar houden om hwf wederkeerig in te lichten over vraag stukken, die haar gemeenschappelijke be ogen raken. Art. 4. Geen der beide verdragsluitende Partijen zal deelnemen aan «enigerlei groe- Peerrng van mogendheden, die direct of in vreet tegen de andere partij is gericht. Art- 5- Ingeval tusschen de verdragsluiten de partijen geschillen of conflicten over vraagstukken van den een of anderen aard zouden ontstaan, zullen beide partijen deze geschillen of conflicten langs den weg van vriendsc happel ijken gedachten wisseling of, zoo noodig, door arbitragecommissies regelen! Art 6. Het onderhavige verdrag wordt ge sloten voor den duur van 10 jaar, met de bepaling, dat, voorzoover niet een der ver dragsluitende partijen het een jaar voor af loop van dezen termijn opzegt, die geldig heidsduur van dit verdrag geacht zal worden, automatisch met vijf jaar te zijn verlengd. Art. 7. Het onderhavige verdrag zal bin nen den kortst mogelijken tijd geratificeerd wonden. De ratificatie-oorkonden zullen te Berlijn uitgewisseld worden. Het verdrag treedt terstond na onderteekening in wer king. Opgemaakt in duplo, in Duitsche en Russische tekst. Moskou, den 23en Augustus 1939. Voor de Duitsche regeering get Von Ribbetrop. Met volmacht der regeering van de Sovjet-Unie get. Molotof. Von Ribbentrop heeft den Führer de tot standkoming van het Duitsch-Russische niet- aanvalspact gemeld. Hij zal vanmiddag om i 1 uur Moskou per vliegtuig verlaten om zich! naar den Berghof te begeven, teneinde Hitier over zijn besprekingen verslag uit te brengen. (Minister van Onderioijs Bolke- stein heeft de recente beslissing van zijn voorganger betreffende den terugkeer van de verbuigings-n verschoven ter nadere bestudee ring van het spellingvraagstuk). Er is van 't nieuwe kabinet, Nog niet zoo bijster veel vernomen, Het heeft zich ook pas neergezet, Wees maar niet bang, het zal wel komen. Maar onze oude vrind de n, Dat troetelkind van onze spelling, Doch zorgenkind van hoofd en pen, Staat weer voorloopig op de helling. Het worde dankbaar genoteerd: De n verheugt zich in d' attentie, Hoe het regeerend ook verkeert, Van elke nieuwe Excellentie. In spellingkwesties laat men ons Niet zonder taal of (letter) teeken, Ons aller n kreeg weer de bons, Totdat ze nader is bekeken. Zoo blijft het spellingspel in gang, Men speelt niet zonder elegance, Al duurt het wel een beetje lang, En wordt het tot een soort „patience". Wat het n endje wezen zal, Durf ik natuurlijk niet bepalen, Maar 't ntje zal in elk geval, Zijn endje wel in vrede halen. Zoo gaat het met patience spel, 't Wordt telkens weer ter hand genomen, En altijd hoopt men dan toch wel, Dat het per slot ééns uit zal komen. P. GASUS. Vanaf Vrijdag 25 Augustus eiken avond 8.15. Zondag's 3 uur MATINEE (Le Récif de Corail) Een zeer realistische film fel en ontroerend door het prachtige spel van 3ean Gabin en Michèle Morgan, Het bijprogramma zal door iedereen geroemd worden. (Adv. ingez. Medj AUTOSPORT JOHN COBB VERBETERT WERELDRECORD OVER K.M. EN MIJL Uit Bonneville: De Engelsche coureur John Cobb heeft met zijn Napier Railton-racewagen het wereldrecord over 1 K.M. en 1 Mijl, welke met een gemiddelde uursnelheid van resp. 575,1 K.M. en 575,3 K.M. op naam van cap. Eyston stonden, verbeterd. Het record over 1 K.M. bracht Cobb op 591.819 K.M., het record over 1 mijl op 593.106 K.M. De afstand van 1 mijl in noordelijke richting legde hij zell's eenmaal af met een gemiddelde uursnelheid van 596.6 K.M. De Fransche minister-president heeft medegedeeld, dat in verband met den internationalen toestand, de regeering heeft besloten de reeds ge nomen militaire maatregelen te vol tooien, door nog meer soldaten onder de wapenen té roepen. De recordvlieger Rossi verlaat zijn vliegtuig in Istres nabij Marseille, nadat hij met een vlucht van 10.000 K.M. en een gemiddelde van 311,621 K.M. per uur een nieuw record heeft gevestigd. De Koning der Belgen heeft gisteravond te 8.20 uur Nederlandsche tijd voor den Bel gischen omroepzender IV. I. R. de volgende rede uitgesproken: De verklaring, waarvan ik voorlezing ga doen, wordt afgelegd in het paleis te Brussel in tegenwoordigheid van de ministers van bui- tenlandsche zaken en uit naam der staatshoofden van de Oslogroep. De wereld beleeft een tijdperk van zoodanige spanning, dat elke normale samenwerking onder de staten onmogelijk dreigt te worden. Groote mogendheden treffen maatregelen die bijna gelijk staan met de mobilisatie hunner gewapende macht. Moeten de kleine mogend heden niet vreezen het slachtoffer te worden van een eventueel con flict waarin zij, tegen hun eigen wii in, zouden worden medegesleept, niettegenstaande hun politiek van onbetwistbare onafhankelijkheid en hun vasten wil onzijdig te blijven? Zijn ze er niet aan blootgesteld het voorwerp te worden van buiten hen om getroffen schikkingen? Zelfs zonder dat er vijandelijkheden geopend worden, wordt de wereld door een economische instorting bedreigd. Alom heerschen wantrouwen en argwaan. Onder onze oogen vormen zich de strijdkampen, stellen de legers zich op, wordt een afschuwelijke strijd in Europa voorbereid. Gaat ons werelddeel zelfmoord plegen door zich te storten in een ont- zettenden oorlog, waarin er noch overwinnaar noch overwonnene zou zijn, maar waarin alle geestelijke en stoffelijke waarden door de beschaving van eeuwen geschapen ten onder zouden gaan? De oorlogspsychose dringt alle huizen binnen, en alhoewel de openbare meening er zich zeer goed van bewust is welk een ondenk bare ramp een volkenstrijd voor de gansche menschheid zou betee- kenen, laat zij zich meer en meer over aan de gedachte dat wij er onvermijdelijk in medegesleurd zullen worden. Het is van belang tegen een zoo noodlottige gelatenheid op te komen, Er bestaat geen volk wij leggen hier sterk den nadruk op dat zijn kinderen den dood zou willen inzenden om aan andere natiën dat recht op het bestaan te ontnemen, dat het voor zich zelf opeischt. Stellig zijn de belangen van alle staten niet alle dezelfde. Maar zijn er wel belangen die niet op vredelievende wijze tot overeen stemming kunnen gebracht worden en kan dat niet oneindig veel beter voor dan na een oorlog? Dat het geweten der wereld wakker worde. Het ergste kan nog vermeden worden Maar de tijd dringt. De evolutie der gebeurte nissen kan weldra elk rechtstreeksch contact nog moeilijker maken Dat men zich niet vergisse. Wij weten dat het recht, om te kunnen leven op een hechten grondslag moet steunen en de vrede dien wij wenschen is de vrede welke berust op den eerbied van alle staten. Een duurzame vrede kan niet gevestigd zijn op de macht maar enkel op een zedelijke orde. Gebiedt niet de wijsheid op dit oogenblik een eind te stellen aan den strijd met woorden, aan ophitsingen en bedreigingen, ten einde te besluiten om over de gestelde vraagstukken te beraadslagen. Wij vormen plechtig den wensch dat de mannen, waarvan de loop der gebeurtenissen afhangt, bereid zullen zijn hun geschillen en eischen te onderwerpen aan een onderhandeling ingezet in een geest van broederlijke samenwerking. Het is uit deze overwegingen dat ik in naam van Z. M. den Koning van Denemarken, den President der Finsche republiek, H. K H. de Groothertogin van Luxemburg, H. M. de Koningin der Nederlanden, Z. M. den Koning van Noorwegen, Z. M den Koning van Zweden, en in mijn eigen naam, ieder onzer in overeenstemming handelend met zijn regeering, deze oproeping doe. Wij drukken de hoop uit dat andere staatshoofden hun steun bij den onze zullen voegen bezield door dezelfde zorg voor den vrede en de veiligheid van hun volkeren. Straks zullen honderden millioenen menschen van harte met ons zijn om den wedloop naar den oorlog te stuiten. Mogen degenen in wier handen het lot der wereld berust deze gevoelens beantwoorden en den door hen menigmaal uitgedrukten wensch verwezenlijken, de moeilijkheden, die hen scheiden op vredelievende wijze te regelen. En dat de ramp, die de menschheid bedreigt, vermeden worde.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1