Het dorp Velsen zal worden uitgelegd. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Plannen voor den aanleg van breeden weg van den Stations weg naar de Meervlietstraat. vmzm fitSTEHD VOOR B£Bouw; NO Twee bouwblokken op de weide langs den Driehuizerkerkweg. Binnenkort zal in den gemeenteraad worden behandeld een uitbreidings plan voor liet dorp Velsen, dat de toe komstige bebouwing regelt van het weiland langs den Driehuizerkerkweg en tevens in zich houdt een (bebou wing van een terrein ten Oosten van het dorp tusschen de Meervlietstraat en den nieuwen Rijksweg, Wanneer dit plan tot uitvoering komt, zal het oude dorpje, dat door de eeuwen heen zijn typisch aanzien heeft kunnen be houden met het torentje van de Her vormde Kerk midden op de oude be graafplaats en daaromheen een rij oude en minder oude huizen, een heel ander aanzien krijgen. Alleen reeds het feit, dat het eens zoo mooie wei land, dat daar steeds zoo groen en frisch heeft gelegen in de schaduw van het hooge geboomte van Meer- vliet en den Driehuizerkerkweg, ge deeltelijk bebouwd zal worden, betee- kent een ingrijpende verandering, Dit nieuwe uitbreidingsplan is uit noodzaak geboren, want er staan "nog belangrijker ver anderingen op het programma, welke veran deringen nauw verband houden met de ver breeding van het Noordzeekanaal tusschen het pontveer en de Velserbrug. „Uit noodzaak geboren", zeker, want zooals bekend is, zal de Stationsweg in de toekomst het rijverkeer niet meer rechtstreeks naar het pontveer kunnen leiden, omdat de Zuidelijke oever zoover achteruit zal worden gebracht, dat er geen ruimte voor een rijweg meer over blijft. Het water komt hier zoo dicht langs het huis van notaris Boerlage, dat het niet veel zal schelen of men zal, staande in den tuin, in het Kanaal kunnen gaan visschen. Er moest dus voor den Stationsweg een nieuwe uitweg gevonden worden. Deze is reeds lang uitgestippeld. Het is een 25 M. breede weg, die zal loopen van den Stationsweg af door den tuin van het gemeentehuis. Hij zal den Driehuizerkerkweg kruisen ter hoogte van den ingang van Velserbeek nabij de Hervormde Pastorie en vandaar dwars over het weiland loopen naai de Meervlietstraat, waar een punt van het terrein van het oude Meer- vliet door den weg afgesneden zal worden. Laat ons eerst nog even bij dezen weg blij ven stilstaan, voordat we ons naar het wei land begeven. Want deze weg wordt niet al leen de verbindingsweg tusschen Stationsweg en Meervlietstraat. Hij zal tevens alhtans volgens plannen welker verwezenlijking eerst in de toekomst verwacht mag worden de toegangsweg naar het raadhuis worden. De voorgevel van een toekomstige uitbreiding van dit voor onze gemeente ver van represen tatieve gebouw zal naar dezen nieuwen verbin dingsweg worden gekeerd, zoodat de tegen woordige voorgevel tot achtergevel wordt ge degradeerd. Maar voordat het zoover is, voordat de toe gang naar ons gemeentehuis niet meer ge vonden behoeft te worden langs nauwe, deels ongeplaveide straten, zullen er nog wel heel wat bruidsparen door den ingang op het oude pleintje den weg naar hun toekomstig geluk zoeken. Omtrent het al of niet afbreken van de oude stallen nabij het hotel, welke thans dienst doen als garage, rijwielstalling enz., staat, naar wij vernemen, nog niets vast. Wel moet het in de bedoeling liggen, de woningen op het Kerkplein tegenover den toren af te bre ken, opdat het oude kerkje die plaats krijgt, waar het recht op heeft. De indeeling van het weiland. Het weiland aan den Driehuizerkerkweg zal dus door den ontworpen weg in tweeën wor den gesneden. Het nieuwe uitbreidingsplan heeft alleen betrekking op dat deel van het land, dat wanneer we in de richting van Meervliet loopen, aan onze linkerhand ligt. Op het andere deel zullen we alleen het pomp station van de rioleering vinden, dat vermoe delijk wel een poëtischer omgeving zal krij gen dan welke men het naar zijn prozaïsche functie zou toemeten Van het plan tot indeeling van het terrein plaatsen we hierbij een ruwe schetsteekening. We behoeven er niet bij te vertellen, dat deze teekening niet door een deskundige gemaakt is. Zij geeft echter een duidelijk beeld van het plan. Dwars door de teekening heen loopt de nieuwe verbindingsweg. Het gedeelte van den Driehuizer Kerkweg tusschen de pastorie en de Meervlietstraat wordt- verbreed, hetgeen wel noodzakelijk is, omdat hier een druk ver keer verwacht kan worden. Bijna evenwijdig met den hoofdweg komt een straat waarlangs tamelijk ver naar achteren een strook voor bebouwing wordt gereserveerd, terwijl ook op den hoek van de Meervlietstraat en den Drie huizerkerkweg, dus tegenover de Lunchroom Aneta, een terrein voor bebouwing beschik baar komt. De binnen-parallelweg zet zich met een knik voort over de Meervlietstraat om zich vervolgens naar het Noorden om te buigen, ongeveer evenwijdig aan den Rijks weg naar Haarlem. Ook hier zijn eenige stroo- ken grond voor bebouwing beschikbaar. Velen zullen het ongetwijfeld betreuren, dat een deel van het weiland bebouwd zal worden. Dat is echter een utiliteitskwestie. De gemeente heeft het weiland vrij duur moeten koopen, de aanleg van den grooten weg vergt een aardig sommetje uit de gemeentekas door den verkoop van een deel van den grond hoopt het gemeentebestuur eenigszins scha deloos te worden gesteld. De bebouwing is echter vrij sober en zal het vrije gezicht op den ouden kerktoren slechts weinig belem meren. Een spoedige totstandkoming van den ver bindingsweg lijkt ons alleszins gewenscht. Want het Rijk zal met de verbreeding van het Noordzeekanaal tusschen pontveer en spoor brug wel niet zoo lang meer wachten en de weg dient klaar te zijn voordat hiermee be gonnen wordt, daar het anders met het ver keer tusschen IJmuiden en de hoofdstad ho peloos in de war zou loopen. Gemeentelijke Visscherijschool. Geslaagd voor het diploma „Opleiding Zee vaart" de leerlingen J. de Koe, M. Kooistra, H. Oldenburg, J. de Boer, P. Vingerhoed, D. H. Eijnthoven, H. de Vries, C. H. M. Borst, H. Polman, B. van Eerde en T. Tijburg. Geslaagd voor het diploma „Kaartpassen" de leerlingen P. Visser, H. Plug, R. Groen, H. Vuil, A. de Goede, T. Broek, J. Schaap, R. C. Zegel te IJmuiden en J. Blok en J. Glas te Egmond aan Zee. IJmuiden wordt gemoderniseerd. De Exploitatie Mij. „Oosterduin" heeft aan den heer W. H. de Bruin alhier opgedragen het verbouwen van een zevental woningen in de Pres. Steynstraat. De woningen zullen geheel gemoderniseerd worden Vechtpartij bij het stempellokaal. Gisteren ontstond bij het stempellokaal ruzie tusschen twee werkloozen, die uitliep in een formeele vechtpartij. Een der ruziemakers ze kere M. werd door den ander, B. geheeten zoo danig „bewerkt", dat de hulp van een dokter moest worden ingeroepen. Hij werd op diens advies naar het ziekenhuis overgebracht. B. die inmiddels naar huis was gegaan werd later door de politie in zijn woning gearresteerd. IN AANVARING GEWEEST. Het van hier naar Londen vertrokken Ne- derlandsche stoomschip Hontestroom is op de Theems in aanvaring geweest met een tweetal lichters, van welke één zwaar beschadigd werd. Het stoomschip zelf bleef onbeschadigd. SCHIP Asteria (Griek) Ariadne (Ned.) Adele Ohlrogge (Du.) Achilles (Ned.) Asphalion (Eng.) x) Alkmaar (Ned.) Altona (Du) Anita Russ (Du. Atlas (Ned) Baarn (Ned.) Boskoop (Ned.) Breda (Ned.) Caribia (Du.) x) Ceres (Ned.) Cunene (Port.) Cordillera (Du.) x) Cottica (Ned.) Eemland (Ned.). Ethiopian (Eng) Grootekerk (Ned.) x) Gera (Du.) Gaasterkerk (Ned.) x). Helder (Ned.) Hercules (Ned.) Helenus (Eng.) ex).... Joh. de Witt (Ned.) Jagersfontein (Ned.) x) James Hawson (Eng.)x) Kalmia (Zw.) x) Laertes (Ned.) x) Luso (Port.) Meliskerk (Ned.) Midas (Ned.) Melampus (Ned.) x) Menes (Du.) Maaskerk (Ned.) Marina (Noor) x) Midsland (Ned) Notos (Ned.) Nijkerk (Ned.) x) Orao (Joeg. Slav.) Poelau Roebiah (Ned.) Polyphemus (Ned.) x) Pygmalion (Ned.) Poelau Laut (Ned.) x) Randfontein (Ned.) x) Ronda (Noor) Reggestroom (Ned.) Rendsburg (Du.) Socrates (Ned.) Stentor (Eng.) x) San Pietro (Ital.) Stella (Ned.) Soemba (Ned.) South America (Noor) s Trajon (Noor) Triton (Ned.) Tjikandi (Ned.) x) Tiberius (Ned.) Tabian (Ned.) x) Titus (Ned.) Theseus (Ned) Ton S. (Ned) Trajanus (Ned).... Uokermark (Du.) Ulysses (Ned) Wüpertal (Du.) Waterland (Ned.) x). 2u)derkerk (Ned.) Zaanland (Ned.) x) VAN Verm. Aankomst LAATSTE BERICHT Stratoni Midd. Zee Gefle Midd. Zee Macassar Chili Ned Indiê Viipuri Curagao 24 Aug. 6 Sept. heden 18 Sept. 26 Aug. heden 5 Sept. 18 Aug. van Gibraltar. 22 Aug. v. Algiers 16 Aug. te Hernösand 22 Aug. v. Messina 20 Aug. vertrokken 17 Aug. v. Valparaiso 23 Aug. v. Liverpool 15 Aug. vertrokken. 17 Aug. vertrokken Chili Chili Chili Hamburg (v. IJm.) Santos Buenos Aires Pto Barrios West Indië 27 Aug. 12 Sept. 15 Sept. 3 Sept. 20 Aug. v. Valparaiso 14 Aug. van Curasao. 16 Aug. te Hamburg. vertrekt 26 Augustus. 22 Aug. vertrokken 15 Aug. van Rosario. vertrekt 25 Augustus. 18 Aug. van Barbados. Santos West Afrika 28 Aug. 23 Sept 5 Aug. vertrokken. 18 Aug. v. Accra Japan Ned IndiS Japan Chili Zwarte Zee Batavia 7 Sept 28 Aug. 4 Sept 20 Aug. van Manilla 14 Aug. van Colombo. 19 Aug. te Kobe 21 Aug. te Callao 21 Aug. te Catacola 20 Aug. van Port Said. Batavia Zuid Afrika Abadan Aruba Batavia Buenos Aires Zuid Afrika West Indië Batavia Macassar West Afrika Aruba Newcastle 14 Sept 23 Aug. 26 Aug. 22 Sept 27 Aug. 24 Aug. 6 Sept 1 Sept 27 Aug. 20 Aug. van Sabang i 23 Aug. v. Pt. Said 17 Aug. vertrokken. 8 Aug. vertrokken. 21 Aug. v. Singapore 16 Aug. van Rosario 23 Aug. v. Zanzibar 9 Aug. v. San Juan de Port 19 Aug. v. Gibraltar 22 Aug. v. Pt. Said 23 Aug. te Hamburg 15 Aug. vertrokken, vertrekt 26 Aug. Midd. Zee Zuid Afrika 29 Aug. 22 Aug. v. Lissabon 22 Aug. te Lorenzo Marques Buenos Aires vertrekt 2 September. Hamburg Batavia Midd. Zee Batavia 27 Aug. 8 Oct. 23 Aug. vertrokken vertrekt 3 September. 20 Aug. te Izmir 20 Aug. v. Pt. Said. Zuid-Afrika Buenos Aires West Afrika Ned.-Indië 25 Aug. 8 Aug. van Kaapstad. 2 Aug. van Mar del Plata. 22 Aug. v. Gr. Lahou 19 Aug. te Soerabaja West Indië Batavia Bona (v. IJm.) Alexandriê Batavia Pt. Arthur 30 Aug. 12 Sept 24 Aug. 28 Aug. 24 Aug. 23 Aug. v. d. Azoren 15 Aug. van Belawan. 22 Aug. v. Ouessant 20 Aug. v. Ouessant 22 Aug. v. Gibraltar 18 Aug. te Bordeaux. Mesane Sfax Batavia Alexandriê Ned. Indië Hamburg Stettin Pt. Talbot Charleston 24 Aug. 1 Sept. 12 Sept 25 Aug. 27 Aug. 24 Aug. 14 Aug. vertrokken. 22 Aug. v. Ouessant 18 Aug. van Sabang. 17 Aug. van Tripoli. 12 Aug. van Sabang. vertrekt 24 Augustus, vertrekt 24 Aug. 21 Aug. vertrokken 21 Aug. vertrokken Ned Indië Bourgas 19 Sept 18 Aug. v. Padang in lading Ned. Indië Buenos-Aires 2 Oct. 1 Sept 20 Aug. v. Macassar 16 Aug. van Bahia. lapaD Buenos Aires 15 Sept. 22 Aug. v. Pt. Said. 21 Aug. te Montevideo Schepen voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 ton. V1SSCHERU EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Hoogovens, Zweedsch s.s. Urd, Amsterdam, laden, De weide met het inmiddels gereedgekomen pompstation. Woningbouw aan de Alexander Bellstraat. De aannemer v. d. Pieterman, die aan de Burgemeester Rambonnetlaan en de zijstraten daarvan reeds tal van woningen heeft gebouwd, gaat binnenkort het laatste stuk bouwgrond aan den Noordkant van de Alexander Bellstraat be bouwen. Er zullen zestien woningen verrijzen. Dit is een der laatste strooken grond, die daar ter plaatse nog voor woningbouw beschik baar zijn. Er is thans nog maar een klein ter rein aan een korte dwarsstraat van de Alexan der Bellstraat over. Gymnastiek- en Athletiek- vereeniging „Olympia". Groote openluchtuitvoering op Koninginnedag. Maandag j.l. zijn de lessen van Olympia weer begonnen, en in verband met de openlucht uitvoering die op Koninginnedag gehouden zal worden, waren er velen aanwezig, maar toch waren er ook nog weggebleven. Het bestuur dringt er op aan, dat allen de nog resteerende lessen trouw zullen bezoeken daar de ploeg als gewoonlijk goed geoefend voor het voetlicht zal moeten treden. In samenwerking met de Oranje-Vereeniging wordt ook dit jaar de openlucht-uitvoering gegeven, waarbij thans allen schoolkinderen vrije toegang zal worden verleend. Olympia zal, vooraf gegaan door Wilhelmina van het Willemsplein af naar het Stormvogels-terrein trekken, en zal op den heenweg, na goedkeu ring door de plaatselijke autoriteiten, bij de scholen de kinderen ophalen, waarna geza menlijk naar het Stormvogels-terrein wordt gemarcheerd. De Oranje-Vereeniging zal de kinderen daar onthalen op de jaarlijksche Oranje-versnape ring, zoodat mag worden aangenomen dat er een feestelijke stemming op het Stormvogels terrein zal heerschen. Nadere bijzonderheden volgen spoedig. DE POOLSCHE TRAWLERS EN DE INTER NATIONALE SPANNING. Uit berichten van IJmuidensche opvarenden der Poolsche trawlers blijkt, dat ook zij de ge volgen van de internationale spanning onder vinden. Een dezer gevolgen is, dat de trawlers niet meer door het Keizer Wilhelmkanaal varen, doch hun weg kiezen door het Skagerrak. Melding wordt gemaakt van ruime haring vangsten en uitmuntende besommingen. CREMATIE L. W. H. L' ESPAGNIOL. In grooten eenvoud heeft gistermiddag in het crematorium te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer L. W. H. 1' Espagniol, gep. commies bij de directe belastingen, invoerrechten en accijn zen alhier, overleden te Santpoort. Aanwezig waren de heeren W. P. Mets, lid van den gemeenteraad en directeur der Scheepsagentuur van Vliet en Co. alhier, Wiersma, commies aan het post- en telegraaf kantoor alhier, p. Bakker te Alkmaar e.a. Ds. G. F. Callenbach, Ned. Herv. predikant van IJmuiden-Oost, heeft een gedeelte van Joh. 14 gelezen en eenige woorden gesproken, waarna hij een gebed heeft uitgesproken. Bij het dalen van de kist speelde de organist Andante van Alph. Mailly, waarna een schoon zoon voor de belangstelling dankte. Vischhandel in Grimsby in moeilijkheden. De admiraliteit kocht de beste trawlers. De vischhandelaren te Grimsby klagen steen en been, dat het hen de grootste moeite kost, hun klanten tegen redelijke prijzen van visch te voorzien, schrijft The Fishing News. Zij wijten het te kort aan visch aan het systeem der quota en aan het feit, dat een aantal van de beste trawlers aan de admiraliteit verkocht is. Mr. J. Vincent, voorzitter van de Vereeni- ging van Vischhandelaren en Vischzouters heeft in een interview verklaard, dat de visch- koopers verontrust zijn door de ernstige ge volgen, ten aanzien van hun afzet, van het embargo en de daardoor ontstane hooge visch- prijzen. Het aankoopen door de admiraliteit van een groot aantal der modernste trawlers in Grimsby en Huil heeft een ernstig tekort aan visch uit het hooge Noorden doen ont staan, in het bijzonder van fileervisch. De vischvoorzierüng is ernstig getroffen door de desorganisatie van den aanvoer en de visch- koopers ondervinden de grootste moeilijkheden in het verkrijgen van goede visch voor het uit voeren van hun orders. De reeders hebben nu beloofd de opgelegde schepen in de vaart te zullen brengen en het vrijwillige restrictie schema te verlichten. Een reeder verklaarde, dat het tekort slechts tijdelijk zou zijn. Binnen korten tijd zou, vol gens hem. de visch weer goedkoop zijn. Andere kooplieden klagen er over, dat de regeling der quota voor hen een beletsel vormt voor het in- koopen van voldoende visch, terwijl elk surplus der quota goedkoope visch voor het buiten land beteekent. Een trawler bracht onlangs 350 kisten visch boven zijn quotum aan, die voor 2 sh. per kist voor het zout verkocht wer den, terwijl de vischkoopers er gaarne 9 a 10 sh. voor hadden willen betalen. Een andere maal werd een kleine hoeveelheid visch, die voor de vischkoopers 24 tot 26 sh. per kist waard was, voor 8 sh. voor het zout betaald. De minimumprijs bedraagt thans 6 sh. Men meent, dat wanneer deze minimumprijs tot 9 sh. verhoogd werd, alle aangevoerde visch tegen normale prijzen door den handel opge nomen zou kunnen worden. GROOTE DIEPGANG. Het van Houston gekomen Belgische motor, schip Laurent Meeus passeerde het Noordzee" kanaal met een diepgang van 8.1 meter. IJZERVERSCHEPING. Het Zweedsche stoomschip Urd is, na de Ij. ding aan de papierfabriek te Velsen en te Am.I sterdam gelost te hebben, bij de Hoogovens aan! gekomen om een gedeeltelijke lading ijzer in te nemen. AANGEKOMEN. 23 Augustus Joh. van Oldenbarneveldt m.s. Batavia Oluf Maersk s.s. Leningrad Zuid-Beyerland m.s. Dantzig Pluto s.s. Oporto Barbro m.s. New-Orleans VERTROKKEN. 22 Augustus: Willem v. d. Zaan kr. Noordzee Spica s.s. Bergen Noordstad m.s. Goole Bramwell s.s. Immingham Arrivain m.s. Leith Roek s.s. Londen Guinean s.s. Huil Vliestroom s.s. id. 23 Augustus: Stelling s.s. Blyth Themis s.s. Dordrecht Amstelland ms. Londen Cabo H. F. C. ZESTIG JAAR. Het programma der feestelijkheden. Het jubileumnummer van „De H.P.C.'er" bevat het programma der feestelijkheden ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der Good Old. Het luidt als volgt: Zaterdag 2 September: Athletiekwedstrij. den om den Mulier-beker: 100 M., 400 M, vèrspringen, baldribbelen, goalschieten en vèrtrappen. (2—6 uur) Zondag 3 September: Jeugddag uitslui tend voor junior-leden, opgeluisterd door den eerewedstrijd van de H. F. C.-jeugd tegen de R.C.H.-jeugd, die te drie uur begint. Maandag 4 September: Film-avond voor IT.F.C.-juniores in de groote zaal van de So ciëteit Vereeniging aan den Zijlweg, 's avonds 8 uur. Zaterdag 9 September; Feestelijke jaarver gadering in de zooeven genoemde zaal. Het voornaamste punt van de agenda is: .Aan bieding van het H. F. C.-boek 19291939". Zondag 10 September: Jubileumtournool met het volgende programma: 11.0012.15 uur: a. Haarlem—H.F.O. 12,15—13.30 uur: b. Ajax—H.V.V. 13.3014.30 uur: Wedstrijd tusschen twee adspiranten-elftallen van H.F.C. 14.3015.45 uur: Verliezer a—Verliezer b, 15.45—17.00 uur: Winnaar a—Winnaar b. Scheidsrechters zijn de heeren: Ch. Boeree, F. W. Kotte en N. J. Twisterling. Direct na afloop prijsuitreiking door den voorzitter, Dr. C. Spoelder. 's Avonds 8 uur gezellig samenzijn en ge meenschappelijke maaltijd van de deelne mende elftallen en officials. Maandag 11 September (of nader vast te stellen datum)Souper voor eere-leder., le den van verdienste en bestuur met dames. Vrijdag 15 September: te half zes nam,: reünisten-bijeenkomst in de groote zaal van de Sociëteit Vereeniging, gevolgd door ge- meenschappelijken maaltijd in café-restau rant Brinkmann. Zaterdag 16 September: receptie van drie tot vijf uur in de Sociëteit Vereeniging. Des avonds negen uur in hetzelfde gebouw. H.F.C-, cabaret gevolgd door dans- en feestavond, Zondag 17 September: Slotfeest op het ter rein aan de Spanjaardslaan met onderlinge wedstrijden. Te 11.30 uur: Wedstrijd voor Ju niores tusschen twee keur-elftallen, gevolgd door lunch op het veld; 1.45 uur: wedstrijd tusschen twee elftallen, bestaande uit spelers van H. F. C. I, II en III (oud tegen jong); vervolgens tusschen spelers van IV, V en VI. Te drie uur: wedstrijd tusschen twee vetera nen-elftallen. Na afloop gemeenschappelijk samenzijn in de Sociëteit Vereeniging. Tenaii acht: maaltijd -voor alle H.F.C.'ers in Caie- Rest. Brinkmann. BOKSEN LOU AMBERS WERELDKAMPIOEN LICHTGEWICHT. Uit New-York: In tegenwoordigheid van 30.000 toeschouwers heroverde Lou Ambers oen titel van wereldkampioen in het lichtgewiew op den titelverdediger Henry Armstrong, dien hij in een gevecht over vijftien ronden op punten versloeg. Armstrong had reeds vóór den weascrua moeilijkheden met zijn gewicht. Voortaan hij dan ook in de weltergewichtklasse uit komen. HENGELEN HET KARPERTJE. Bovengenoemde vereeniging hield een wit* vischwedstrijd in de Ringvaart bij Vijfhuizen. De uitslag was: 1. H. Hartman met grootste en 12 stuks; 2 J. Deen h. v. d. dag 22 stuks. 3 H. Nieuwhuis 21 stuks. 4 A. v. d. Aas 16 stuks. 5 W. Groffer 11 stuks. 6 H. Eland 10 stuks. 7. P. Steenken 7 stuks., 8 M. Eland 6 stuks, 9 v. Steijn 6 stuks, 10 D. v. Steijn 6 stuks 11 c- v. d. Aar 4 stuks.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2