Osta~staten tiQem twitfeC jiaÜaaasche oom het standpunt" m Moskou 23e oemassinq. aan fBeniiin Rome stemt in met het Duitsche antwoord aan Engeland. bevestigen de banden- pnATDERDAG 24 AUGUSTUS 1939 Het Duitsche communiqué betreffen- het onderhoud van den Engétschen ambassadeur met Hitier (zie pag. 1) beelt in Home de grootste voldoening gewekt, te meer, daar ook de Italiaan se minister van Buitenlandsche Za ken in zün onderhoud met den Fran- schen ambassadeur, dat bijna drie kwar tier duurde, geen twijfel heeft laten be staan over het standpunt van Italië, al dus meldt het D.N.B. Aan den anderen kant verluidt, dat ook de verklaringen van den Franschen ambassadeur aan Ciano in zoo ondub- beiammigen vorm waren gehouden, dat men in Rome thans omtrent de opvat tingen en voornemens der Fransche regeering volstrekt is ingelicht. n. mededeeling van Hitier aan den ambassa dor Henderson krijgt daarmede naar de hier Erschende opvatting een zeer bijzondere be- L-ènis in zoo verre dat thans niemand meer Seren' kan gehandeld te hebben in onzeker- f!a omtrent het standpunt van den ander, om die wijze de verantwoordelijkheid van zich ip kunnen afschuiv en. ne uit Moskou komende berichten omtrent Set gunstige verloop der onderhandelingen van S rijksminister van Buitenlandsche Zaken, v2 Ribbentrop, met Molotof worden in poli tieke kringen hier zeer toegejuicht. Heden afhandeling van het geheele Engelsche volmachtenontwerp? Te Londen wordt verwacht, dat Cham berlain vandaag in het Lagerhuis ge durende ongeveer een uur het woord zal voeren. Hij zal worden gevolgd door de leiders der beide oppositie-partijen. Aangezien het wetsontwerp op de defensie volmachten van ver strekkenden aard zal zijn, zou er veel kans bestaan op een uitgebreid de bat over détails, zooals de waarborging van de vrijheid van het individu, echter na het bezoek van gisteravond van een deputatie van het valc- vereenigingscongres aan den minister van bin- nenlandsche zaken, die het ontwerp zal verde digen, is het zeker, dat het ontwerp in dit op zicht vlot zal worden afgehandeld. De deputatie, die ongerustheid toonde ten opzichte van het ge noemde punt, werd verzekerd, dat de noodige waarborgen ingesloten zouden worden en er be staat thans geen redelijke twijfel, dat na behan deling van de motie van den premier betreffende vergemakkelijking eener onmiddellijke afhan deling van het ontwerp, dit in alle stadia aange nomen zal worden op een tijdstip hedenavond, dat het Hoogerhuis in staat zal stellen het even eens aan te nemen, zoodat het tegen het einde van öe zitting van Donderdag nog de koninklijke goedkeuring kan verwerven. Het Britsche ministerie van Binnen- landsche Zaken heeft aan de plaatse lijke autoriteiten instructies gegeven om de noodzakelijke maatregelen te ti-effen om op ieder gewenscht oogen- blik in geval van nood de verlichting op de openbare wegen te kunnen doo- ven. Verder zijn overal maatregelen ge nomen om het systeem van alarmee ring bij aanvallen uit de lucht onmid dellijk in werking te kunnen stellen. Verhooging van assurantiepremiën. Er is een nieuwe regeling uitgegeven der mi nimumpremies voor oorlogsrisico voor risico buiten de „Warrisks Cargo Pool". Deze rege ling zal van toepassing zijn op alle schepen, die vandaag of daarna zullen vertrekken. De nieu we premies toonen een groote verhooging van die, welke in Juni woren uitgegeven, in het bijzonder ten aanzien van reizen naar de Mid- dellandsche Zee en naar en van de Zwarte Zee en de Zee van Marmora. Schepen onder Duit sche en Italiaansche vlag zijn van de regeling uitgesloten. Verzekeringen voor deze schepen kunnen afgesloten worden door de assuradeurs naar eigen verkiezing. Het ministerie van Handel heeft voorts be kend gemaakt, dat om voorraden in het land te houden, regelingen getroffen worden voor een onmiddellijk verbieden van den uitvoer naar vreemde landen, behalve met een speciale ver gunning, van verschillende producten, met in begrip van aluminium, koper, lood, ijzer en staalschroot, ruwe katoen, rubber en nikkeL Reuter deelt verder mede dat de Britsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Lord Halifax vandaag in het nationale program uit Downing- street een redevoering van 10 minuten zal uit spreken. Verwacht wordt, dat de radiotoespraak naar de Vereenigde Staten en andere landen zal worden uitgezonden. Militaire maatregelen te Gibraltar. Sedert Woensdag is een groote activiteit in het garnizoen te Gibraltar merkbaar. De sol daten mogen de kazernes niet meer verlaten en alle posten van het verdedigingssysteem, zooals de zware batterijen en de luchtdoelartillerie op de rotsen zijn bemand, terwijl de detachemen ten aan de grens versterkt zijn en de noorde lijke toegang tot de haven is versperd. De ver- verdedigingscommissie van Gibraltar heeft ver gaderd en binnenkort wordt een aantal oorlogs schepen verwacht. Uit Ottawa wordt gemeld dat de minister presi dent heeft verklaard, dat het parlement onmid dellijk bijeengeroepen zal worden, wanneer het duidelijk zal worden, dat de vredespogingen Waarschijnlijk zullen mislukken. Leden der militaire missies vertrekken uit Moskou. Twee leden der Britsche militaire missie be- geven zich vandaag per vliegtuig naar Londen om rapport uit te brengen. Het zijn kol. Davidson, de tweede leger-offi- ferJjan de Br^sche missie, en kapt. Collier, de tweede luchtvaart-officier. Zij reizen via Stock holm. Tezamen met deze beide Britsche officieren al ook het lid van de Fransche militaire missie, rf30°r Pichon vandaag per vliegtuig uit Mos kou vertrekken. Roosevelt spoedt zich naar Washington. President Roosevelt heeft zijn vischtocht af gebroken in verband met de Êuropeesche crisis en spoedt zich thans terug naar Washington, waar hij morgenmiddag om 17 uur wordt verwacht. Verklaard wordt, dat Roosevelt „ernstig bezorgd is over de Êuropeesche crisis", doch het stilzwij gen bewaarde omtrent stappen, welke hij even tueel onder oogen zou zien. De Britsche ambassadeur te Washington heeft geconfereerd met Welles, doch geweigerd eeni- gerlei verklaring af te leggen over zijn bespre kingen. Staatssecretaris Huil heeft zijn vacantie van veertien dagen in West Virginia onderbroken en is naar Washington vertrokken, zeggende, dat hij het noodzakelijk achtte „op de hoogte te blij ven van de snel veranderende internationale om standigheden". Voorts verklaarde Huil, dat hij des middags een bespreking zou hebben met amb tenaren van het staatsdepartement, doch hij wei gerde commentaar te leveren op de Êuropeesche ontwikkelingen. Op de persconferentie heeft Welles verklaard, dat het staatsdepartement op het oogenblik allen Amerikaanschenstaats burgers, die zich naar Europa wensch- ten te begeven, aanraadde, voor het oogenblik van hun reis af te zien. Hij voegde hieraan toe, dat de ambassades te Pai'ijs en Warschau allen Amerikaanschen staats burgers den raad hadden gegeven, als zij niet om zeer ernstige redenen moesten blijven, te vertrekken. Ook de Amerikaansche oorlogs premies verhoogd. Met ingang van heden zullen de pre mies voor verzekering tegen oorlogsri sico's van zendingen uit de Vereenigde Staten naar Duitschland en Italië tot het twintigvoudige worden verhoogd. De premies voor verscheping naar de Britsche eilanden blijven ongewijzigd. Duitsche vliegtuigen door Pool- sche militairen beschoten? Poolsche tegenspraak. Volgens het D.N.B. is het Duitsche verkeers vliegtuig „Von Bieberstein", dat gistermiddag 12 uur van het vliegveld Tempelhof naar Dant- zig en Koningsbergen was vertrokken, gister middag op den tocht naar Dantzig te 14.28 uur buiten het Poolsche gebied in de nabijheid van de grens van Dantzig door Poolsche luchtdoel artillerie beschoten. De piloot, kapitein Gutschmidt, heeft bericht, dat de projectielen in de onmiddellijke nabij heid van het toestel zijn ontploft. Het Poolsche telegraafagentschap verklaart echter, dat het gemachtigd is het bericht van Duitsche Nieuwsbureau tegen te spreken. Een dergelijk incident heeft zich niet voorgedaan. Later meldde het D.N.B.: Het driemotorige groote vliegtuig DA-BHF van de Deutsche Lufthansa is Woensdagmiddag na zijn vertrek van Dantzig naar Berlijn op 20 K.M. van de kust op een hoogte van 1500 meter boven de Oostzee door Poolsche kustbatterijen en door een Poolsch oorlogsschip beschoten. De beman ning van het vliegtuig bestond uit vliegerkapi tein Böhner, mecano Nickel en telegrafist Suppa. Voorts bevonden zich zeventien passagiers aan boord, waaronder vier kinderen. Op hun beurt deelen Poolsche kringen mede dat een Duitsch bombardementsvliegtuig over Bojumin, nabij de grens van Bohemen en Mo- ravië, is gevlogen. De militaire autoriteiten zonden terstond een jachtvliegtuig om den bom menwerper te achtervolgen, waarna de machine naar Duitschland terugkeerde. De dag te voren hadden zich, volgens deze kringen, reeds soort gelijke incidenten voorgedaan. Poolsche diplomatieke koerier aangehouden. In Poolsche diplomatieke kringen te Berlijn werd gisteravond bekend ge maakt, dat een Poolsche diplomatieke koerier des morgens was aangehouden aan de grens te Rawice, terwijl hij de grens naar Polen passeerde. Hij is te ruggeleid naar Breslau met het diplo matieke valies. Men voegt hier aan toe, dat de koerier des avonds nog werd vastgehouden. Gelijke beginselen: de vrede en de verdediging der onafhankelijkheid Scheepsramp eischt 59 slachtoffers. RIO DE JANEIRO, 23 Aug. In de baai van Ileos is een jacht vergaan, nadat het op de zuig- buis van een zandzuiger was gestooten. Veertig van de 42 passagiers en 19 van de 26 leden der bemanning zijn verdronken. (Havas). Veronderstellingen omtrent Von Ribbentrop's reis. Men schrijfit ons uit Berlijn: TOEN wij ons in den nacht van Maandag op Dinsdag van een gezellige ontvangst van de Deufcsch-Niederlandische Gesell- schaft ter eere van het Vide Congres voor Archeologie, waarvoor speciaal van Neder- landsche zijde groote belangstelling blijkt te bestaan huiswaarts begaven, werden wij op den Potsdamer Platz verrast door een extra-eiditie van den „Lokal-Anzeiger", welke oip de voorpagina met enorme letters onider het sensationeele opschrift „Non-agressie-pact tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland" mede deelde, dat von Ribbentrop zich naar Moskou zou begeven om de politieke besprekingen ten einde te voeren, Eenige uren later ontvingen wij de gewone ochtendbladen en toen bleek, dat ook zij hetzelfde bericht brachten zonder eenige commentaar, een feit, dat ons tot nadenken stemde. Onwillekeurig vroegen wij ons af, wat hiervan de reden was. Voelde men zich eenigszins verlegen tegenover het eigen volk, dat sedert de nationale revolutie van 1933 in Rusland den aartsvijand van den nationaal- sooialistischen eenheidsstaat moest zien of wilde men voorzichtigheidshalve eerst maar eens afwachten, hoe de overige wereld speciaal Engeland en Frankrijk op deze sensationeele verrassing zou reageer en? Hlet antwoord op deze vragen kan pas in de eerstkomende dagen worden gegeven en der halve beperken we ons liever tot heit nuch tere feit, dat Duitschland door dezen han- diigen zet tot nader order op de absolute neu traliteit van Sovjet-Rusland kan rekenen! En nu de Duitsche minister van buitenlandsche zaken voor de onderteekening van dit pact persoonlijk naar Moskou is gegaan, zien wij daarin allerminst een gang naar Canossa. In tegendeel, deze onderteekening zou gerust overgelaten kunnen worden aan den Duit- gezant te Moskou. Wanneer echter Von Ribbentrop te Berchtesgaden van den Führer de opdracht ontving, persoonlijk hiertoe een reisje naar Rusland te maken, dan meenen wij daaruit te mogen af leiden, dat er nog veel meer achter zit. Natuurlijk kunnen we dat slechts ver onderstellen, maar de feiten zullen weldra aantoonen, of onze zienswijze de juiste was Men zal zoo veronderstellen wij heel wat meer bespreken dan een definitieve rege ling van de dooir en door Duitsche stad Dant zig en den Poolschen Corridor: Duitschland zal zijn grenzen terugeischen, zooals die voor den oorlog van 1914 waren! Dat wil zeg gen: het verlangt PommereJlen, het Poolsch geworden deel van Posen en het verloren ge bied van Gpper-Silezië terug! Of het in ver vulling brengen van deze eischen gepaard zal gaan met een opmarsch van Duitsche troepen tegen Polen, laten wij liever in het midden, want niemand dus ook Duitschland niet wil de verantwoordelijkheid voor het uit breken van een nieuwen oorlog voor zijn rekening nemen. Maar de feiten van den al- leriaatsten tijd hebben ons duidelijk gemaakt, dat Duitschland telkens weer met verrassin gen voor den dag weet te komen, waar de overige wereld allerminst mee gerekend had En zoo kan het ook hier gaan. Het politiek beleid van den Führer geeft bij al deze dingen den doorslag. De eindbeslissing wordt door allen aan hem overgelaten en zijn felste politieke tegenstander zal moeten er kennen, dat hij het juiste woord op het juiste oogenblik weet te zeggen. Dienovereenkomstig zijn ook zijn handelingen. Terwijl Engeland en Frankrijk nu al weken achtereen te Mos kou onderhandelingen voeren, welke tot gee nerlei resultaat hebben gevoerd hoe kwam men er slechts toe, een persoonlijkheid van den tweeden of derden rang als Strang met deze moeilijke opdracht te belasten? terwijl een militaire missie het al evenmin klaar speelde, nadere samenwerking op militair ge bied te bereiken, heeft Hitler in het geheim alles, wat hij zich voor oogen gesteld had, geregeld om de wereld thans eenvoudig voor een „fait accompli" te plaatsen! Minder sensationeel werkt het nieuwe han delsverdrag tusschen Duitschland en Rus land voor den tijd van twee jaar, want hier heeft men slechts met een herhaling te doen van wat men al eerder te Berlijn beleefde De leiding voor deze commercieele besprekingen stond voor Duitschland in handen van dr. K. Schnurre, legatieraad in het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken ir de Wilheimstrasse, terwijl de belangen van Rusland behartigd werden door G. Barbarin, die reeds voordien als plaatsvervangende lei der der Russische handelsbelangen Duitschland werkzaam was. Zooals bekend, verleent Duitschland aan Rusland een warencrediet van 200 millioen rijksmark, waar dan weer tegenover staat, dat Rusland aan Duitschland binnen twee jaar tijds voor 180 millioen mark waren moet leveren, waaraan in Groot-Duitschland een nijpend gebrek bestaat. In goed georiënteerde kringen vestigde men er onze aandacht op, dat m dezen vorm een bedrag van 200 millioen mark voor Duitschland en de Duitsche han delsbalans niets bijzonders is Men beschouwt deze overeenkomst zelfs pas als het begin van verdere plannen in dezelfde lijn. Voor Duitsehland is het van overwegend belang, dat het uit Rusland ijzererts en pe troleum betrekken kan, terwijl Duitschland aan Rusland fabricaten kan afstaan, waar van het zelf meer dan voldoende voorraad heeft. De besprekingen op commercieel ge bied zoo vertelde men ons verder duur den opvallend lang, doordat Rusland met deze toezeggingen van Duitsche zijde aanvan kelijk geen genoegen wilde nemen. Het wilde o.a. optische instrumenten en verschillende soorten van mechanische werktuigen van Duitschland hebben, waar Duitschland op zijn beurt weer niet veel voor voelde, daar het hiervan een goeden afzet in andere landen heeft. Men mag wei veronderstellen, dat er con cessies van beide zijden noodig zijn geweest om tot het thans bereikte resultaat te komen. Vast staat thans, dat Duitschland van zijn voormaligen aartsvijand voortaan ook katoen, hout en verschillende sulfaten zal betrekken. Men noemde ons voorts nog koren en olie, maar dienaangaande konden wij geen be trouwbare bevestiging krijgen. Belangrijk genoeg is echter alleen reeds het feit, dat deze toenadering op commercieel gebied onderstreept wordt door een niet-aanvalspact, waardoor de overige wereld plotseling voor allerlei nieuwe problemen komt te staan. Zal Duitschland Polen binnenrukken? Zal Engeland zijn garantie aan Polen opzeggen? Zal Chamberlain plaats moeten maken voor Eden? Zulke en soortgelijke vragen hoort uien te Berlijn stellen. Maar wij laten ze liever en beter onbeantwoord, want we zijn immers profeten, die brood eten en de eerstvolgende tijd zal spoedig genoeg op al deze vragen een afdoend antwoord geven' (Nadruk verboden) Delegaties verlaten heden Brussel De kaart geeft duidelijk weer de Êuropeesche neutrale staten, die bij de Oslo-groep zijn aan gesloten en waarvan de ministers van buitenlandsohe zaken te Brussel vergaderden. Het A.N.P. meldt uit Brussel: Woensdagmiddag te kwart over vijf heeft het ministerie van buitenland sche zaken te Brussel een communi qué uitgegeven over de conferentie der Oslo-staten, waarvan hier de offi- cieele Vlaamsche tekst volgt: „In Juni 1938 zijn Zweden, Noorwe gen, Finland, Denemarken, Neder land, Luxemburg en België, te Kopen hagen door hun ministers van bui tenlandsche zaken vertegenwoordigd, overeengekomen om het onderling contact door onderzoek van de vraag stukken van gemeenschappelijk be lang te handhaven, bovendien heb ben zij bevestigd, dat zij, wat hen betreft, bereid zijn metterdaad mede te werken aan elke internationale ver zoeningspoging in een geest van on partijdigheid en onafhankelijkheid ten aanzien van de verschillende groe pen van mogendheden". Aldus zijn de moreele banden, welke tusschen deze natiën bestaan, en welker buitenlandsche politiek doordrongen is van dezelfde begin selen: leven voor den vrede en de wil om in een conflict slechts ter verdedi ging van de eigen bedreigde onafhan kelijkheid tusschenbeide te komen, bevestigd. Uit een dergelijke gelijksoortige houding te genover het internationale vraagstuk en uit de eensgezindheid, welke uit hun gehecht heid aan dezelfde beginselen is geboren, is tusschen deze landen een gemeenschap van belangen ontstaan in de kritieke omstandig heden, welke wij thans beleven. Dit is de reden, waarom deze staten in ge meenschappelijk overleg besloten hebben een samenkomst te houden te Brussel, waarop zij vertegenwoordigd zijn door hun ministers van buitenlandsche zaken. Deze zelfde mogendheden hebben bij monde van hun vertegenwoordigers hun instemming betuigd met de bewoordingen van de ver klaring, die Zijne Majesteit de Koning dei- Belgen vandaag zal afleggen in naam van de hoofden der betrokken staten. De beraadsla gingen, die zooeven hebben plaats gehad, heb ben den wil bevestigd van de vertegenwoor digde staten met elkander contact te houden voor de vrijwaring hunner gemeenschappe lijke belangen. Minister-president pierlot aan het woord. Na het sluiten van de conferentie der Oslo- staten heeft minister-president Hubert Pierlot voor de pers het communiqué, dat gepubliceerd werd, toegelicht. „Gij kent het essentieele communiqué, zoo zeide de minister-president, en ik kan hier niet veel aan toevoegen. Onafhankelijk van het bestudeeren van het ontwerp van de ver garing, zooals de mededeeling, welke u is ge daan zegt, zijn verschillende aangelegenheden van gemeenschappelijk belang besproken, welke in het bijzonder de aandacht verdienen in de kritieke tijden, welke wij beleven. U moet opmerken, dat het communiqué den wil van de hier vertegenwoordigde landen weergeeft om het contact in de nabije toe komst te bewaren voor het bestudeeren van de vraagstukken van gemeenschappelijk be lang en hieruit voortvloeiende besluiten te nemen. Ook zou ik u willen zeggen, dat ik een bui tengewoon gunstigen indruk heb gekregen en dat wij allen de uitwisseling van inzichten, welke is gehouden, zullen onthouden. Ik ben getroffen door den geest van vriend schappelijk begrijpen tijdens de besprekingen, welke werden gehouden onder den indruk van gelijke zorgen en belangen. Er is onweerlegbaar een gemeenschap van belangen tusschen ons, evenals een gelijkheid van buitenlandsche politiek, welke gegrond vest is op gelijke beginselen". In antwoord op een vraag om naderen uitleg zeide Pierlot: „Wij zijn van oordeel geweest, dat er geen aanleiding bestond om mededeelingen te doen over het programma van de verdere werk zaamheden. Het contact, dat zal worden onder houden, behoeft niet noodzakelijkerwijs den vorm te hebben van de bijeenkomst van van daag". In antwoord op een vraag over den inter nationalen toestand zeide de minister-presi dent, dat deze ernstig is, doch hij heeft het vaste vertrouwen, dat men zal terugschrikken voor de catastrofe, welke dreigt zich over de wereld te ontketenen. Koning Leopold heeft des avonds in het pa leis te Brussel een groot banket gegeven ter eere van de delegaties, die aan de conferentie der Oslo-staten hebben deelgenomen. Aan het slot van den maaltijd sprak de Koning enkele woorden. Hij dankte de minis ters van buitenlandsche zaken der Oslo-staten, en bracht een toast uit op de gezondheid der vertegenwoordigde staatshoofden en op het succes van het werk der conferentie. De Ko ning besloot met den wensch uit te spreken, dat zijn oproeping gehoor zou vinden. Na afloop van de receptie verklaarde de Ko ning tegenover de drie vertegenwoordigers van de pers: „Wij rekenen op u, opdat wij begre pen worden. Het is noodig, dat gij iets laat hooren, dat tot de harten der menschen spreekt". Vandaag vertrekken de deelnemers aan de conferentie der Oslostaten weer naar hun resp. landen. Zeer binnenkort zullen bijeenkomsten, gehouden worden tusschen gedelegeerden dezer zelfde landen om zekere kwesties van gemeenschappelijk belang af te handelen om trent den aard waarvan geenerlei verduide lijking wordt gegeven. Het schijnt echter, dat deze bijeenkomsten eerder den vorm zullen aannemen van besprekingen tusschen functio narissen dan van een nieuwe conferentie. PRDERAMMA VRIJDAG 25 AUGUSTUS HILVERSUM I, 1875 en 414,4 M. 8.— VARA. 10.00 VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA. 8.Gramofoonmuziek (Ca. 8.16 Berichten) 10.Morgenwijding 10.20 Esmeralda 11.De clamatie 11.20 VARA-orkest 12.— Stafmuziek 6de Regiment Infanterie (Om 12.15 Berichten en 12.451.15 Gramofoonmuziek) 1.45 Sylvestre- Trio. 2.30 Declamatie 2.50 AVRO-Kinderkoor met piano-begeleiding. 3.35 Variété (gr.pl.) 4.Gra mofoonmuziek met toelichting. 4.30 Gramofoon muziek 5.Voor de kinderen 5.30 VARA-orkest 6.30 Literaire voordracht. 6.506.55 Gramofoon muziek. 7.VARA-Kalender 7.05 Causerie „Een wandeling langs het Nederlandsche Strand" 7.23 Berichten ANP. 7.30 Berichten en mededeelin gen. 7.35 Cursus „Kracht" 8.Viool en piano 8.30 Cursus „Levensaanvaarding" (II) 9.Es meralda 9.30 Radiotooneel 9.45 VARA-orkest 10.30 Berichten ANP 10.40 Avondwijding 11.— Orgelspel en zang 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.5512.Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 301,5 M. Algemeen programma verzorgd door de NCRV. 8.Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten. Gramofoonmuziek. (9.309.45 Gelukwenschen) 10.30 Morgenwijding 11.Gramofoonmuziek. 11.15 Vioolvoordracht met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 12.Berichten. 12.15 Christ. Mannenkoor „Onder Ons". (Ca. 12.30 Een woord voor U) 1.Gramofoonmuziek 1.15 Marcando- Ensemble en gramofoonmuziek 2.30 Christ. Lec tuur 3.Orgelspel 4.De Consonanten en gra mofoonmuziek 5.45 Declamatie en gramofoon muziek (Ca. 6.30 Berichten). 6.39 Causerie „Bloembollen in huis". 7.Berichten 7.157.55 Gramofoonmuziek 8.Berichten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 NCRV-orkest en soliste. 9. Medische causerie 9.30 Vervolg concert. 10. Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Piano voordracht. 10.45 De Vedelaars. 11.25 Gramo foonmuziek Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M- 11.05 Gramofoonmuziek 11.35 Het Emilio Co lombo octet. 12.05 Orgelconcert. 12.35 Brian Lawrence en zijn sextet en „The Three Ginx". 1.20 „Empire Exchange", causerieën. 1.35 Het BBG-Northern Ireland orkest en solist. 2.35 Het Aston Hippodrome orkest. 3.20 Het Pirani-trio 3.50 Militair orkest 4.50 Dansmuziek (gr.pl.) en causerie. 5.20 Pianovoordracht 5.50 „High Days and Holidays", voordracht 6.20 Berichten 6.50 Causerie „Tomorrow in the country". 7.Cem balo-voordracht 7.20 Variété-programma. 8.20 Het BBC-Symphonie-orkest en solist. 9.20 Be richten. 9.45 Declamatie 10.05 Vervolg concert 10.50 Harry Leader en zijn Band, „The Four Swingsters" en solisten. 11.50 Gramofoonmuziek 12.1512.20 Berichten. RADIO PARIJS, 1648 1VL 9.en 9.30 Gramofoonmuziek 12.30 Zang 1.10 I en 2.35 Gramofoonmuziek 3.35 Zang 3.50 Piano- voordracht. 4.05 en 4.35 Gramofoonmuziek 5.25 Omroepstrijkkwartet 6.35 Vocaal concert 7.20 Gramofoonmuziek 8.35 Vioolvoordracht 8.50 Ra diotooneel 19.50 Hoorbericht 11.05 Gramofoon muziek 11.2012.50 Het Rhené Baton-orkest. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Omroeporkest I.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Cembalo-voor dracht 5.50, 6.40, 7.20 en 7.45 Gramofoonmuziek 8.20 Omroeporkest 9.35 Gramofoonmuziek 9.50 Het Omroeporkest- 10.3911.20 Gramofoonmuz. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.35 Radiotooneel 9.05 GramofoonmOziek 10.20 Berichten 19.40 Blazers-octet. 11.05 Berichten II.2012.20 Het Omroepkleinorkest en reportage,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5