Athene en de Dalmatische steden Spiit en SuitowniL Prinses Juliana WEK UW LEVER-GAL 0P Ik ontdek Amerika. B" Ned. Handel Mij. 20.000.000 Fransche DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1939 De Akropolis te Athene. De toerist, die naar Athene gaat, zal dit enkel doen om de klassieke hoofdstad van het landschap Attica, of beter, om wat daar nog van over is gebleven. Want om het mo derne met de havenstad Piraeus samen ge groeide Athene hoeft men werkelijk geen reis naar Griekenland te maken. Het nieuwe Athene is in de laatste eeuw- van een onbeteekenend plaatsje uitgegroeid tot een millioenen stad en het draagt geheel den stempel van de negentiende eeuw. Wat er nog voor monumentaals in deze stad rs zooals de Academie en de Universiteit is louter namaak. Het Parthenon en de tempel van Theseus hebben den bouwmeester van deze gebouwen blijkbaar geïnspireerd. Overigens verschilt het moderne Athene in niets van andere steden, die in de laatste eeuw gegroeid zijn. De stad maakt een vrij banalen indruk, al is zij dan ook vooral in het villa kwartier om het Paleis van den Koning en het groote Plein van de Constitutie ruim gebouwd. Neen, om het nieuwe Athene en haar ha venstad Piraeus te zien, behoeft men wer kelijk niet een groote reis te maken. Er is een groot verschil tusschen Rome en Athene. Rome heeft behalve de belangrijke overblijf selen van het Romeinsche keizerrijk ook nog haar prachtige kerken en kunstschatten uit de middeleeuwen en de kunst der oude Ro meinen wordt er verbonden met het heden door die van de middeleeuwen en de renais sance. Rome bezit een cultuur van alle eeuwen en is daarom als stad veel belangrijker en mooier dan Athene. In Athene is een groot liiaat tusschen de oudheid en nu. Wat het heeft behouden, zijn de resten van het klassieke Athene, maar het is daarom van zoo hooge waarde, omdat wij in de resten den oorsprong van heel onze Westersche cultuur erkennen. De Akropolis de heuvel met de overblijfselen van het Par thenon, de Propylaeën, het Erechteion en aan den voet het oude Dionysus-theater is ge wijde grond. Van hier uit is de beschaving over de wereld gegaan en het is het klassieké Athene, dat nog steeds den roem uitmaakt van de tegenwoordige hoofdstad van Grie kenland. Het bezoek aan de Akropolis wras dan ook het hoofddoel van onze reis. Dat dit bezoek voor velen van ons min of meer een teleur stelling is geworden, ligt waarlijk niet aan de onovertroffen schoonheid der ruïnes, die zelfs in gehavenden staat de eeuwen hebben ge trotseerd. Maar er is een grens aan het op- nemingsvermogen van den mensch en die wordt overschreden bij een temperatuur van 44 graden C. dat is bijna 110 graden Fahren heit in de schaduw. Bij een zoo afmattende hitte waardeerden velen de schaduw van de zuilen van het Parthenon meer dan de zuilen zelve van dezen meer dan 2000 jaren ouden tempel, je er waren er zelfs vooral onder de niet klassiek opgevoeden die bij de Pro- pylaëen terugkeerden en den tocht over den ouden heiligen weg op de Akropolis niet aan durfden. Maar nu ik weer ben teruggekeerd in ons land met zijn waarlijk te veel beschimpt kli maat en terugdenk aan mijn bezoek aan de Akropolis, ben ik toch vervuld van dankbaar heid, dat ik dit alles heb mogen zien. Dank baar ben ik ook den heer Drs G. H. Blanken uit Rotterdam, die met zijn iederen avond aan boord van de Kraljica Marya gehouden populaire voordrachten over de cultureele en historische beteekenis van Athene en het oude Griekenland ons geestelijk voor dit be zoek had voorbereid. Men moge in Rome meer hebben bewaard, een tempel uit de oudheid als het aan de godin Athena Parthenos gewij de Parthenon, dat zelfs in zijn ruïneuzen staat een zoo diepen indruk maakt door zijn harmonischen bouw en klassieken, strakken eenvoud, zal men er tevergeefs zoeken. En waar vindt men een monument van zoo uni- verseele schoonheid als het portaal van het Erechteion met zijn door de beroemde Ka- ryatiden gedragen dak. Deze fiere en toch ranke vrouwenfiguren zullen voor alle tijden voorbeelden blijven van de geniale beeld houwkunst der oude Grieken. Op mij persoonlijk heeft ook het Dionysus- theater, dat aan den voet van de Akropolis is gelegen, een diepen indruk gemaakt. De res ten zijn nog zoo, dat men zich volkomen een beeld kan vormen van het geheel, zooals het was in den tijd, toen de tragedies van Aeschy lus, Sophocles en Euripides er voor het eerst werden gespeeld. Gewijd is ook deze grond voor allen, die het tooneel liefhebben, want hier werd het geboren en steeg het tot een hoogte, die zelfs nu, na meer dan 20 eeuwen, alleen maar door Shakespeare werd overtrof fen Van de twee steden aan de Dalmatische kust Split en Dubrownik die wij bezoch ten, is Dubrownik dat vóór den oorlog nog Ragusa heette wel verreweg het liefelijkst gelegen. En voor een toerist ook het aantrek kelijkst. Men denkt aan Mentone aan de Fransche Rivièra en kan zich nauwelijks den ken, dat men hier in den Bailkan is. Want het stadje is van een zindelijkheid, die bijna Hollandsch aandoet. Te meer trof ons die zindelijkheid en reinheid, omdat het in zijn bouw met zijn vele zeer nauwe naar boven Ioopende zijstraatjes aan Napels her innert. Maar welk een versclhl tusschen deze twee steden! In Napels alles vies en vuil en armelijk, zoodra men van de hoofdstraten af wijkt, in Dubrownik dezelfde pittoreske door kijkjes maar zonder de misère van de beklem mende armoede. Het is of er enkel welstand in Dubrownik heerscht. Het eigenlijke stadje, dat beheerscht wordt door zijn oude, middeleeuwsche in zee uitge bouwde vesting, waarvan de muren en bas tions als het ware één zijn met de rotsen, is maar klein en ligt als ingesloten tusschen twee zeer fraaie poorten. Het heeft nog volko men het beeld van de vroegere welvaart, waarom het eens bekend was, behouden. Zel den zag ik in een kleine ruimte zoo vele aan paleizen herinnerende huizen. Het geheel maakt een volkomen harmonischen indruk, doordat er een zeldzame eenheid in den bouw stijl bewaard is gebleven. Er zijn prachtige gebouwen in dit aan pa leizen, kerken en kloosters rijke oude Dubrow nik, zooals het Rektorenpalieis, dat herinne ringen oproept aan het Dogenpaleis te Vene tië, en de kruisgang met den sprookjesachti- gen kloostertuin van de Franciskaner kerk, een juweel, alleen maar te vergelijken met de kruisgangen van enkele kerken in Rome. De omstreken van Dubrownik zijn van een allerbekoorlijkste liefelijkheid en mildheid. Het is eigenlijk één groot villakwartier daar om Dubrownik en de rit van deze stad naar het badplaatsje Lapad, met telkens het uit zicht op de Adriatische Zee, behoort wel tot mijn mooiste herinneringen aan deze reis. Het maakt den indruk, of de menschen hier louter voor hun genoegen leven en van dat zonnige, zorgelooze en onbekommerde straalde iets af op ons, vreemdelingen, die er al was het dan ook maar voor eenige uren vertoefden. Split voor den oorlog nog Spuiato is veel rommeliger en meer een havenstad met druk vertier. Split maakt veel meer een Oos- terschen indruk dan Dubrownik. Men twijfelt in deze stad er geen oogenblik aan midden in den Balkan te zitten. Dat Oostersche geeft aan Split ongetwijfeld een zeer eigen cachet. De wandeling tegen den avond langs de haven met zijn levendig vertier, de kleine zeilbootjes, de vele Serven in hun nationale dracht en het drukke gedoe der handeldrijvende bevol king vond ik voor mij interessanter dan het bezoek aan de ruïnes van het paleis van kei zer Diocletianus, die als het ware met de stad zijn vergroeid en. er den voornaamsten roem van uitmaken. Ten slotte nog een opmerking over de va luta in Dalmatië. Die is er voor ons wel heel voordeelig en men voelt zich met zijn dinaren in de Dalmatische steden „steinreich". Het is misscMen een reden voor eenigen mijner lezers om Dalmatië volgend jaar eens op hun reisprogramma te plaatsen. J. B. SCHUIL BAKKERSARBEID EN DE VERJAARDAG VAN H.M. DE KONINGIN Bij beschikking van den minister van Sociale Zaken wordt in verband met de viering van den verjaardag van H.M. de Koningin hoofden of bestuurders van broodbakkerijen en bakkersge zellen vergund om op Donderdag 31 Augustus om drie uur des voormiddags met den bakkers- arbeid aan te vangen. Het is hoofden of be stuurders van broodbakkerijen dien dag ver gund deeg of brood, dat na acht uur des namid dags van den vorigen dag gebakken of opge warmd is, van half acht des morgens uit de broodbakkerij te vervoeren en het brood van acht uur af te verkoopen of af te leverend heeft het normale leven hervat Het volgende bulletin werd aan het A.N.P. verstrekt: De gezondheidstoestand van H.K.H. Prinses Juliana is uitstekend. H.K.H. heeft thans weer het normale leven hervat. De zorg voor prinses Irene, die het eveneens uitstekend maakt, is verder overgedragen aan dr. Carstens. (W.g.) Dr. J. DE GROOT. Soestdijk, 23 Augustus 1939. Naar wij vernemen is dit het laatste bulle tin dat uitgegeven wordt. HET TIENDUIZENDSTE SCHEP IN DE HAVEN VAN ROTTERDAM. Woensdag is het tienduizendste schip van dit jaar de Rotterdamsche haven binnengeko men. Het was het Duitsche schip „Vogesen". Het vorig jaar kwam het tienduizendste scMp den 30sten Augustus binnen. Zware straffen voor valsche munters. Zestig biljetten van f 10 in omloop gebracht. Woensdag heeft de rechtbank te Zutfen de strafzaak behandeld tegen drie Apeldoorn- sche ingezetenen, die zich hebben schuldig gemaakt aan het vervaardigen en uitgeven van valsche bankbiljetten van tien gulden. Op verschillende plaatsen in ons land had één hunner de biljetten te gelde gemaakt. In Utrecht, tijdens de paardenmarkt in Juli, was men de valsche munters op het spoor geko men. Bij een te Apeldoorn ingesteld onder zoek door de Nederlandsehe Centrale inzake falsificaten te Amsterdam in samenwerking met .de Apeldoornsche politie, werden tijdens huiszoekingen de valsche biljetten, waarvan er zestig in omloop waren gebracht, ontdekt en eveneens het degelpersje, waarop ze ver vaardigd werden. De verdachten bekenden. De 49-jarige L. M., wiens aandeel in deze zaak bestaan had in het vasthouden van de degelpers, werd ver oordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, de 26- jarige monteur F. J. H. B., de vervaardiger van de biljetten, kreeg twee jaar gevangenis straf. De 40-jarige J. T., die de biljetten had uit gegeven, werd tot één jaar en acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. Van alle straf fen werd de preventieve hechtenis in minde ring gebracht Autobotsing door het niet verleenen van voorrang. Beide wagens gekanteld. Een ernstig verkeersongeluk werd heden ochtend veroorzaakt door het niet verleenen van voorrang. Een vrachtauto uit Bodegraven reed op den Lorentzweg in de richting van het centrum van Hilversum. Achter het stuur zat de 23-jarige slager D. in de cabine bevonden zich verder de 20-jarige G. B. en het 16-jarige meisje N. H., allen uit Bodegraven. Op het kruispunt LorentzwegJan van der Heyden- straat zag de chauffeur van de linkerzijde een personenauto naderen. Daar hij voorrang had, stak hij den weg'over, doch de andere wagen reed zonder te remmen door en kwam met een hevigen slag tegen den linker-voorkant van de vrachtauto terecht. De schok was zoo hevig dat beide wagens kantelden. De chauffeurs bleken merkwaardig genoeg geen letsel te hebben opgeloopen, doch de passagiers uit de cabine van den vrachtwagen waren minder fortuinlijk. B. had een paar ribben gebroken, terwijl het meisje over hevige pijn klaagde. Een dokter van den geneeskundigen dienst constateerde ernstige inwendige kneuzingen. Bovendien heeft zij vermoedelijk een bekkenfractuur. Beide gewonden zijn naar het Diaconessen- huis vervoerd. De toestand van het meisje is ernstig. De auto's zijn zwaar beschadigd. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. zijn benoemd tot lid en voorzitter van de commissie bedoeld in artikel 10 der wet autovervoer personen (commissie vergun ningen personenvervoer) de heer prof. ir. H. van Breen te 's-Gravenhage. tot leden van die commissie de heeren A. J. W. Vorster en P. J. P. van der Steur, te 's-Gravenhage en tot plaatsvervangende leden de heeren jhr. C. J. A. Reigersman te Amsterdam-Zuid en ir. L. W. H. van Dijk te Hilversum. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. Iederen ö».g moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet. liet bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eiscbt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. (Adv. ingez. Med.) De nasleep van de Mendelssohn~affQ De buitengewone zitting van het kabinet hedennacht op het departement van Algemeene Zaken te Den Haag. V. I. n. r.: de ministers Albarda, Bolkesteijn en Gerbrandy bij het verlaten van het Departement van Algemeene Zaken na afloop der besprekingen. Van mensch tot mensch. IJ ons is de leverancier de man, die z'n hoed voor den klant afneemt. Bij ons is de werknemer de man, die voor den werkgever een toontje lager zingt. Bij ons is de man, die zijn brood verdient aan den man, die zijn geld uitgeeft, de man die vriendelijk is tegen den man, die aan den anderen kant van de toonbank staat. In New-York niet. Want productie en consumptie, en leveren en koopen, en werknemen en werkgeven, dat is een reusachtige en onverbreekbare cirkel en wie vandaag leverancier van den kooper is, die is morgen kooper van den leverancier, en wanneer de slager zich scheren laat bij den kapper, komt de kapper een biefstukje halen bij den slager en dus zouden we allemaal voor elkaar den hoed moeten afnemen en wanneer zeven millioen menschen den hoed moeten af nemen voor zeven millioen menschen kun je wel aan den gang blijven en daarom nemen wij geen van allen voor geen van allen onzen hoed af en zeggen we: „Helloh" en zijn we van mensch tot mensch in New-York heel anders dan in Amsterdam of Loon-op-Zand. Wanneer je met je zeven-millioenen bent, kun je ook geen aandacht wijden aan alle uiterlijkheden. Daarom doet burgemeester Laguardia zijn boord af wanneer hij het warm heeft en zit de officier van justitie in z'n hemd met bloote armen wanneer hij het benauwd heeft en er is niemand, die er zich iets van aantrekt, of die zegt: „iemand die z'n boord afdoet wanneer dat te warm is, die kan be slist geen goed burgemeester zijn". En wat zou er gebeuren wanneer burgemeester de Vlugt den gemeenteraad zou presideeren in zijn bloote mannen-armen? Ik geef u de verzekering dat dat prettig is en dat ik, 's morgens in de vroege vroegte op mijn bank aan de Hudson met de geuren van den jongen dag en het bedauwde gras en de breede rivier om mij, het heerlijker vind zonder boordje dan met boordje en dat dit een van de prettige dingen is van New-York, die dieper gaan en dieperen zin hebben dan de opper vlakkige kan vermoeden. Die diepere zin van de verhouding van den mensch tot den mensch en tot zijn omgeving schuilt in wat met een al te gemakkelijk woord genoemd wordt: democratie. En zooals wel duidelijk is: ik heb het hier nu niet over democratie in politieken zin, al wordt die voor een deel wel beïnvloed door en al komt die voor een deel wel voort uit, die dieper-gaande democratische verhouding van mensch tot mensch. Het is heel moeilijk een algemeenen indruk te krijgen over die verhouding mensch-tot- mensch hier. Soms is die erg aardig en stemt zij ons, uit Europa, heel prettig. Dan komt zij tot ons in de gedaante van den burgemeester zonder boord, van den „Helloh" zeggenden leveran cier of werknemer, van den man achter de toonbank in de drugstore, die een gezellig, joviaal en ook wel dieper-gaand gesprek met ons voert. Zij uit zich in de beleefdheid en hulpvaardigheid van vreemde menschen die mij den weg wijzen, of in de ondergrondsche op het juiste pad houden en die dan informee- ren waar ik vandaan kom, waarbij ik dan altijd ervaar hoe hoog Nederland en Nederlanders hier in aanzien staan. Maar aan den anderen kant ontdek je dan eensklaps aan kleine voorvallen, dat de demo cratie hier toch ook wel haar moeilijke situa ties heeft. Wanneer ge de kantoormeisjes en de kap persbedienden hangende aan een subway-lus, met brandende oogen in hun krant ziet ge nieten van alle onthullingen en schandalen, de echtscheidingen en de duizelingwekkende hoogten van vermogens en inkomens, de ge dragingen en de kleeren van de filmsterren, jazz-bandkoningen, uitgaande jongelui en industrie-magnaten; hoe zij zwelgen in de be schrijvingen die schandaal-journalisten die voor onze begrippen geestelijk te onrein zijn om met een tang aan te pakken geven van feesten in nachtclubs en cabarets. Dan ziet ge hoe er bengelend aan de lus naar het baantje van 20 dollar in de week hier droomen gedroomd worden van geld en rijk dom en gouden levensbanen, van onwezen lijk schoone vrouwen, onweerstaanbaar-Gable- achtige mannen, sprookjesachtige huizen in rozen-geurende tuinendroomen die op een waarachtig democratische innerlijke ge zindheid niet passen En onlangs wandelde ik met een erg demo- cratischen Amerikaan door het Central-Park waar de meeste droomen naar vrijheid, rozen en rust hun eenige zeer schamele wer kelijkheid vinden en ik wilde op een bank wat uitrusten. Maar op dat bankje wilde de democratische idealistische metgezel niet gaan zitten wanter zat ook een neger. En een mensch die alleen is in deze groote stad met allemaal vriendelijke, welgemanierde en welwillende menschen, die is zoo alleen en zoo eenzaam als hij het in de barre rotsvlak- ten van Thibet ook kan zijn; de zelfde lieve juffrouw, die iederen dag de duiven tegen over mijn huis komt voederen, leest met een onbewogen gelaat dat de man, die in het appartement naast haar woont, zich gisteren aan een gordijnkoord heeft opgehangen De verhouding van mensch-tot-mensch in zulk een enorm menschenpakhuis als New- York is, is vol van de liefde en de onverschil ligheid, de warmte en de wreedheid, die de beklemmende raadselachtigheid, de verblin dende schijn, de goede en de booze wêrkelijk- heid vormen van iedere wereldstad. Maar hier zijn dan bovendien nog de ty- pisch-New-Yorksche uitingen van zulk een reusachtig-stadsleven; het vluchten van de werkelijkheid naar het droomland, waar ge van gouden borden eet en met Mariene Dietrich langs de rozen-bedden danst, waar Bing Crosby zijn smeltende liedjes van liefde voor u zingt en de gouden appels aan de boomen glinsteren; het zoeken naar sensatie en schokken; de eerbied voor wie den droom naar de gouden appelen niet vergeefs hebben gedroomd; de worsteling met het alleen-zijn; de idealen van een betere wereld; het streven naar goed en sportief en knap en mooi zijn De verhouding van mensch-tot-mensch in het raadselachtige, geweldige New-York is een raadsel op zich zelve. Vele malen denkt ge 't opgelost te hebben. En vele malen wordt het daardoor des te raadselachtiger. Vele malen vindt ge goede en verheffende verschijnselen. En vele malen krimpt u 't hart ineen van pijn en leelijkheid. De rozen bloeien en de gouden appelen wiegelen in de boomen. Maar de hitte heeft een verzengenden adem en de koude doet alles verschrompelen. Mariene is lief en Bing Crosby zingt. En het heele apparaat der wrekende gerech tigheid zit achter gangster nummero één aan en de sirenes der politie-auto's gillen nergens zoo hardverscheurend en angstwekkender dan hier. Mr. E. ELIAS. Het communique der heeft niet meer dan mjt obligaties. Aangezien het aan de directie van de ye-. I landsche Handel Maatschappij N.V. ge'bg' is, dat met betrekking tot de samenstelt van het Onderpand voor de vorderingen - de Nederlandsehe Handel Maatschappji Mendelssohn en Co. Amsterdam en haar belangen bij obligaties en schatkistbiljet uitgegeven door den Franschcn staat, om veronderstellingen worden gekoesterd, zij met betrekking hiertoe het volgende nS le. In het bedrag der aan Mendelssohn Co. te Amsterdam verleende voorschotten'; een vordering van 12 millioen begrey- waarvoor door genoemd huis nominaal millioen 4 pCt. obligaties Frankrijk 193 onderpand zijn gegeven. Een verder bedrag van nominaal i^r„ van dezelfde Fransche Staatsleening deel uit van het overige onderpand, di Mendelssohn en Co. Amsterdam aan tie derlandsche Handel Maatschappij is versta' Het totale onderpand, dat de Nederlands- Handel Maatschappij voor haar vordering- op Mendelssohn en Co. Amsterdam in ha^" heeft, bevat geen andere Fransche sta- waarden, met inbegrip van schatkistbi" dan de hier genoemde. Het overige onderpand heeft een gevarieerd karakter en bevat ln hoofdzaak België obligaties, Nederlandsehe, Belgische en Fry, sche aandeelen. Deze waarden zijn, me» g- onbeteekenende uitzondering, op de res#." tievelijke beurzen officieel genoteerd. 2e, fc? eigen belang van de Nederlandsehe H Maatschappij bij Fransche staatsoblig,, en schatkistbiljetten beloopt voor de obligata nominaal 318.500 en voor de schatkistbiljet ten nominaal 200.000. De Nederlandsehe Handel Maatschappii noch direct, noch indirect, op andere geïnteresseerd bij Fransche staatsobligatie-' schatkistbiljetten dan uit het hierboi;: staande blijkt. Onze financieele medewerker teekent bij het communiqué van de Nederlandsehe Hare/ Maatschappij inzake haar betrekkingen v- Mendelssohn Co. nog het volgende aan: e- is ongetwijfeld zeer op prijs te stellen, dat-j Nederlandsehe Handel Maatschappij een eta maakt aan de ongerustheid over een moei lijk groot bezit van overgehouden fondsen ïiii Fransche emissies. Hoogstens kan men opmer- ken, dat een eerdere mededeeling nog dik zou zijn gewaardeerd. In elk geval weten wij nu, dat de Nederlar;- sche Handel Maatschappij slechts voor ts? half millioen belang heeft bij Franscb staatsfondsen, voor zoover dit dan haar el»e: belang bij deze waarden betreft. In financial kringen heeft het communiqué een zeer ge ruststellenden invloed gehad. Aan de Amsta damsche Beurs stegen de aandeelen gister- van 96 1 4—97 tot 99—100'2- De in het communiqué genoemde 4% Fm- sche leening noteerde 85. Op de crediteurenlijst van Mendelssohn i Co. staat de Nederlandsehe Handel Maat schappij vermeld met de navolgende vorde ringen le. Twee millioen gulden aan een zekerheden gedekte call-leening; 2e. In totaal 27,4 millioen aan gedSfe voorschotten; 3e. Een vordering wegens meta-effecten- transacties, enz. van negenhonderd negen ea veertig duizend gulden; 4e. Een boekvordering van vierhonderd ea en negentig duizend zeshonderd acht negentig dollar. De Ministerraad bijeen. De ministerraad is gisteravond om tien uur te 's Gravenhage bijeengekomen ter bespreking van de internationale po litieke situatie. VELDPOSTDIENST WEDER IN WERKING, Ten behoeve van de bij de grensbeveiligte betrokken militairen is met ingang van giste ren opnieuw de veldpostdienst in werking s- treden. Veldpostkantoren zijn gevestigd te Gro ningen, Apeldoorn, 's-Hertogenbosch er Maastricht. Correspondentie voor militairen als D& doeld moet zijn voorzien van: de duidelijke aanwijzing „veldpost"; naam, voorletters en militairen rang vas geadresseerde; het legeronderdeel (in bijzonderheden ra- schreven) waartoe hij behoort of waarbij IK is gedetacheerd; Vermelding in het adres van de plaats waar het onderdeel is gelegerd mag niet gesel»- den, wel mag de naam van het betro^- veldpostkantoor worden toegevoegd, Mime den afzender bekend is onder welken term- rialen bevelhebber (Friesland, Ovenj Noord-Brabant of Zuid-Limburg) de adresseerde behoort. Drama tusschen Grieksche s lieden te Rotterdam. Een van hen met een mes doodgestoken. Woensdagavond omstreeks kwart voor aó- heeft zich op Katendrecht te Rotterdam, ui Veerlaan, een drama tusschen twee Grieks zeelieden afgespeeld, dat den dood van een n ner tengevolge heeft gehad. De voorgeschiedenis van de zaak is, dat z Grieksche zeelieden hadden Semonsterd. de 30-jarige zeeman Babile d. Critsas, verblijvende te Rotterdam, eveneens u\;, steren, maakten zijn collega's hem düidelijN^ zij er dan van zouden af zien. Dit had de ",n van C. opgewekt. Omstreeks kwart ov« kocht hij in een winkel een knipmes en zeven daarmee gewapend ontmoette hij een zijner landgenW den 24-jarigen George Georgiedu. Onver,u- viel hij hem aan en bracht hem snel zes wonden toe onder beide armen, in den ru„ in de hartstreek. G. liep nog even door, maar zakte in de AP straat ineen. Per auto werd hij naar het zie - huis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij na aankomst overleed. ,w.. De dader was een pand in de Atjehstraat nengevlucht naar de derde étage en verv0- het dak opgerend en achter een schoorsteen j gekropen. Twee agenten wisten hem eind elnj arresteeren. De man werd in het politieom^ aan het Sandelingplein te Rotterdam

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6