Avontuur in Venezuela De conferentie der Oslo-staten te Brussel. De gedelegeerden voor den aanvang van hun besprekingen. V.ln.r.Bech, Luxemburg; Pierlot, fBelgië; Sandler, Zweden; Koth, Noorwegen; Munch, Denemarken; Erkko, Finland en Van Kleffens, Nederland De Poolsche gezant te Parijs, Lu- kacievicz, verlaat den Quai d'Orsay, waar hij met minister Bonnet een bespreking had over den internatio nalen toestand Hore-Belisha, de Engelsche minister van Oorlog bij zijn aankomst in Downingstreet te Londen ter bijwoning van de bijeenkomst van den kabinetsraad in verband met den internationalen toestand Neville Chamberlain ontsluit de achterdeur van Downingstreet 10 te Londen terwijl mevrouw Chamberlain zijn paraplu vasthoudt. Een gemoedelijk tafreeltje na den terugkeer van den Britschen regeeringsleider van zijn ochtendwandeling in Si James Park Ongewone belangstelling op den tienden Schapenfokdag, welke Woensdag in de overdekte veemarkthallen te Den Bosch gehouden werd vanwege het Texelsch Schapenstamboek voor Noord Brabant De Weteringkade te Den Haag wordt uitgebaggerd ten behoeve van de werkzaamheden aan het viaduct tusschen Schenkkade en Wetering kade over de spoorlijn naar Gouda In het kader van den Amsterdamschen Vrijwilligen Luchtbeschermings dienst had Woensdag het eindexamen geneeskundige verzorging in de hoofdstad plaats FEUILLETON Naar het Amerikaansch van R. H. DAVIS. (Nadruk verboden.) 36) Ze zweeg en wachtte verlangend op Roddy's antwoord met haar oogen strak naar zijn gezicht gericht. De mannen, die achter haar stonden, knikten goedkeurend. Toen wendden ze zich ook naar Roddy en keken hem strak aan, als of ze hem uitdaagden zoo'n smeek bede te weerstaan. Roddy vond zijn positie al lesbehalve aangenaam. Als hij zei dat hij zoo goed als niets afwist van de plannen van Ro- jas' partij zouden ze hem toch niet gelooven. En als hij Senora Rojas in het geheim van zijn plannen op de hoogte zou brengen en haar vertellen zou dat ze waarschijnlijk binnen acht-en-veertig uur haar man zou weerzien, zou ze dat dadelijk aan Vega en Coldwell over vertellen. Na wat Coldwell hem had toever trouwd durfde hij niet denken aan wat hij en Vega misschien zouden doen om zich van Rojas te ontdoen. Hij wilde tenminste liever niet hun trouw op de proef stellen. En dat Pino onbetrouwbaar was zou ze zeker niet gelooven. Het was eenvoudig onmogelijk om de waarheid te zeggen en het was het beste om ze maar in den waan te laten dat hij een van de leiders van Rojas' partij en zijn eenige doel een aanval op het fort was. Ik behoef niet te zeggen, zei Roddy na eenige aarzeling, dat ik buitengewoon ver eerd ben door uw vertrouwen. Het spijt me ontzaglijk dat ik niet even ronduit kan spre ken. Als lid van de machtige organisatie, waar van Generaal Rojas de leider is En ik, viel Senora Rojas hem in de rede, ben de vrouw van dien leider. Tellen mijn wenschen dan niet mee? Ik vrees, madame, antwoordde Roddy diplomatiek, dat millioenen Venezolanen Ge neraal Rojas minder als echtgenoot en va der beschouwen dan als den man, die zijn landgenooten kan bevrijden uit de macht van een tyran. Maar de slag, waarmee Senora Rojas hem pareerde, was raak. Een tyran? Ik moet zeggen. Mr. Forres ter, dat dat woord vreemd klinkt in den mond van iemand die mijn echtgenoot voor een verrader heeft uitgemaakt. Die onverwachte aanval bracht Roddy niet weinig in verlegenheid en om zijn gevoel van onbehaaglijkheid nog te vergrooten begroet ten de mannen achter Senora Rojas haar woorden met een koor van goedkeurende uit roepen. Op afkeurenden toon ging Senora Rojas voort: Wij zijn eerlijk en oprecht geweest maar als we niet weten of degene, met wie we te doen hebben met den haas of met de honden meeloopt, dan wordt het heel moeilijk voor ons. Ik wil aannemen dat u met de be- leediging tegenover mijn man een verborgen bedoeling hebt gehad, maar u zult moeten toegeven dat uw houding tot nu toe niet hee- lemaal vertrouwenwekkend is geweest. En daarom bent u zeker niet degenen in wiens handen ik het lot van mijn man zou willen stellen. Het spijt me. antwoordde Roddy op zach- ten toon, dat ik niet in staat ben om het oogenschijnlijk-duibbelzinnige in mijn ge drag op het oogenblik voldoende op te helde ren en dat ik er in moet berusten de ver denking van onbetrouwbaarheid op mij te la den. De zuiverheid van mijn bedoeling zal te zijner tijd wel blijken. Maar als u denkt dat ik zooveel invloed heb in de Rojas' partij, dat ik raar van haar plannen zou kunnen doen af zien, vergist u zich. Wat mijzelf betreft, ik doe niets, waarvan uw man eenig nadeel kan hebben; niemand kan zijn vrijheid en veilig heid vuriger verlangen dan ik. Het koor achter Senora Rojas viel in met een ongeloovig gelach en gemompel. We kunnen de inmenging van schellinkjes- publiek missen, zei Roddy droog. Ik spreek uitsluitend met Madame Rojas. Als de heeren soms later met mij van gedachten willen wisse len ben ik tot hun dienst. Als u niet weet wat ik bedoel, voegde hij er sarcastisch bij, kan Mr. Coldwell u daarover inlichten. Ik geloof overigens dat verder voortzetten van dit on derhoud doelloos is. Senora Rojas nam geen notitie van Rod dy's verontwaardiging. Het drong alleen tot haar door dat hij opgestaan was en aanstal ten maakte om heen te gaan. Ze deed nog een laatste poging en terwijl ze opstond zei ze hartstochtelijk: Ik weiger aan te nemen dat u uw-plannen zult doorzetten tegen den uitdrukkelijken wensoh van mij en mijn gezin. Maar ik vraag u nu niet langer om u met onze zaken te be moeien ik verbied het Ze ging naar hem toe, terwijl tranen van verontwaardiging in haar oogen stonden. Roddy voelde groot medelijden met haar en zou haar graag met een enkel woord gerust gesteld hebben, maar hij mocht het eenvoudig niet, want hij wist dat hij niet op haar stil zwijgen kon rekenen. Dat hij het bij het rech te eind had bleek uit wat ze thans zei. Ze nam zijn zwijgen op als een weigering en wendde zich tot Pino Vega. Als u niet wilt luisteren naar een vrouw, wilt u het misschien naar een man doen. Ze wees naar Vega en die trad gretig naar voren. Ik ben tot uw dienst. Praat jij met hem, smeekte Senora Ro jas. Zegt het hem! Verbied hem hiermee voort te gaan! Dat Vega, die bezig was Rojas te verraden, zich tegenover hem zou voordoen als diens ver dediger, maakte in Roddy alle strijdlust wak ker die hij tot nu toe geprobeerd had te on derdrukken, Toen de Venezolaan zich tot hem wendde keek hij het heerschap met een drei gend gezicht aan. Als zoon van dit huis, begon Vega thea traal, als vertegenwoordiger van Generaal Rojas gedurende zijn afwezigheid, verbied ik u om u verder met deze zaak te bemoeien. Zijn woorden waren wel zoo ongelukkig mo gelijk gekozen. Er kwam een glimlach in Rod dy's oogen en de kleur op zijn wangen werd dieper. Hij wendde zich met een vragend ge zicht tot Senora Rojas. Zoon van dit huis? herhaalde hij. Mijn heer drukt zich wel wat onbegrijpelijk uit. Wat bedoelt hij Roddy had zichzelf nog niet veroorloofd naar Inez te kijken sedert ze de kamer was binnengekomen. Nu hoorde hij van waar ze stond een haastige beweging en een uitroep. Wat bedoelde zij met dien uitroep? Was het een waarschuwing, had hij' door zijn vraag een uiteenzetting geforceerd, die Inez wilde vermijden? Hij wierp haar een onderzoeken den blik toe. Tot zijn verlichting stelde Inez hem met een knikje en een begrijpenden glimlach gerust. De blikken, die zij gewisseld hadden, waren noch Vega, noch Senora Rojas ontgaan. Ze keken elkaar op hun beurt aan en in hun oogen lag achterdochtige verontwaardiging. Wat ze gezien had deed Senora Rojas op nog scherper toon spreken. Kolonel Vega heeft mijn toestemming voor wat hij zegt. Hij is de zoon van dit huis. Hij is de aanstaande echtgenoot van mijn dochter Inez. Maar nu uitte Inez zoo'n verrasten en verontwaardigde kreet dat ze allemaal naar haar keken. Het meisje duwde den stoel waar op ze had staan leunen weg en liep op haar moeder toe. Haar oogen fonkelden, maar uiter lijk leek ze beheerscht en hoffelijk. Waarom zegt u dat? vroeg ze rustig. Heeft kolonel Vega u dat, net ais aan an deren, verteld? Want het is niet waar! Senora Rojas staarde haar dochter ver baasd en verontwaardigd aan, alsof ze twij felde of ze wel goed gehoord had. Inez! riep ze uit. U moet de waarheid weten, zei het meisje. Kolonel Vega laat zich wel een beetje voor staan op de diensten die hij vader bewezen heeft. Ik denk er niet aan om met hem te trouwen. Dat heb ik hem herhaaldelijk ge zegd. Hij bedriegt u hiermee, zooals hij u ook bedriegt in belangrijke,? dingen. Hij is geen zoon van dit huis en geen vriend van dit huis. En het wordt tijd, dat hij begrijpt dat we dat weten! Senora Rojas wendde zich in haar ver warring instinctief tot Vega. Pino! Jij hebt het me verteld! Jij me, dat het haar geheim was, dat ze het zelf voor haar moeder wilde verbergen, maar jij het je plicht vond het mij te vertellen. Waarom? vroeg ze. Waarom? Vega hief zijn armen omhoog, woedena over zijn vernedering. Mijn beste mevrouw! zei hij, het was, om dat ik nog hoopte! Ik hoop nog, Inez is ver giftigd door dien man(Hij wees met zijn tril lende hand naar Roddy). Hij heeft haar al lerlei leugens over mij verteld. Hij wendde zich tot Inez. Is het soms niet waar?, vroeg hij uitda gend. Inez keek hem minachtend aan, Neen, het is niet waar. Dat is het aller laatste was hij zou doen. Tot vanmorgen dacht Mr. Forrester, dat wat u hem vertelde waar was. En hij zou geen kwaad kunnen spreken van een man ze aarzelde en voeg de er toen bij met een glimlach over het on heil dat ze met haar woorden zou aanrich ten van wien hij wist dat het zijn on* gevaarlijke mededinger was. Met een triomfantelijken uitroep wendde Vega zich tot Senora Rojas. .(Wordt vervolgd.) j

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8