IJmuider Courant MAND J5e*oep aan JioaseveCt 3.50 Drie personen gedood DAGBLAD VÜOK VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN op Koning Victor Emmanuel, Hitler en president Moscicki Bruin bij voorkeur. LASTEX DAMES-CAPES diverse kleuren Beticht aan zeetwteudeu VaiMocfitenontweip in Engeland g,oedg.ekeu>uL Autorijders Advies van de Fransche regeering J*>ii$t niet in 2acifs ais 't niet nocxdig is Maatregelen der regeering INLEVEREN Raad van den A. N. W. B. Twee boerderi jen totaal afgebrand 24e JAARGANG NO. 251 Uiig»" M UlurenV Coster Maatschappij Courant Uitgaven Algem k i\ V Groote Houtstraat 93 OrukKert) r-i 10724. Bureau ijmuidei flasrlrtn. l e« C ursnt' Kennemerlaan 42. IJ muiden fclrfoo» 530L ''"•'P™ 310791 4"' jdwrteoti» <Jpees«veD d" blad- ordeD kosteloos opgenomen tn de leunde, Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie. P W PEEREBOOM EIV ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 25 AUGUSTUS '39 Abonnementen per week f0.121/», pe» maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 14» regels f0.60, elke regel meer 0.11 Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.lQ. Uit Washington wordt gemeld dat president Roo sevelt den koning van Italië een telegram heeft gezonden, waarin hij vraagt „f oorstellen te formuleeren tot een vreedzame oplossing van de huidige crisis". De ambassadeur van de Vereenigde Staten te Rome bracht gistermid dag een bezoek aan ko ning Victor Emmanuel Koning Victor Emmanuel, om hem mondeling deze boodschap mede te deelen. Een soortgelijk beroep heeft Roosevelt gedaan op Rijks kanselier Hitier en den president der Poolsche republiek, Moscicky. De president heeft in zijn beroep op Hitier en Moscicky drie methoden voorgesteld om oorlog te voorkomen: 1) Directe onderhandelingen, 2) Onderwerping van het geschil aan onpartijdige arbitrage, 3) Tot overeenstemming te komen om een procedure van verzoening aan te nemen. Dit tweede beroep werd opgesteld nadat president Roose velt een uur lang had geconfereerd met Cordell Huil en Welles. De tekst van de boodschap, die Roosevelt heeft gezonden aan den koning van Italië luidt als volgt: Wederom stelt een crisis in de we reldzaken de duidelijke verantwoorde lijkheid van de hoofden der naties voor het lot van hun eigen volk en inderdaad voor de geheele mensch- heid. Op grond van de traditioneele verhoudingen tusschen Italië en de Vereenigde Staten en in verband met de banden van bloedverwantschap tusschen millioenen van onze burgers, heb ik de overtuiging, dat ik mij kan richten tot uwe majesteit ten behoeve van de handhaving van den wereld vrede. Het is mijn overtuiging en die van het Amerikaansche volk, dat de regeering van uwe majesteit ten zeerste invloed kan uit oefenen tot afwending van het uitbreken van een oorlog. Iedere algemeene oorlog zou leed veroorzaken voor alle naties, oorlogvoerende zoowel als neutralen, overwinnaars zoowel als overwonnenen, en zou duidelijk verwoesting brengen voor de volken en wellicht voor de regeeringen van sommige naties, welke het meest rechtstreeks betrokken zijn. Vrienden van het Italiaansclie volk en onder hen het Amerikaansche volk, zouden slechts met smart de verwoesting zien van de groote verworven heden welke de Europeesche naties en de Ita- haansche natie in het bijzonder in het ver leden hebben bereikt. Wij in Amerika, die een homogene natie hebben, samengesmolten uit r?le na^onaliteiten, vinden het dikwijls moei lijk de animositeiten te begrijpen, die zoo vaak een crisis hebben veroorzaakt onder de naties ui Europa, welke kleiner zijn dan de onze in bevolkingsgetal en gebied. Wij aanvaarden het fei, dat deze naties het volstrekte recht heb ben tot handhaving van haar nationale onaf hankelijkheid. wanneer zij zulks wenschen. Wanneer dat een verstandige leerstelling is, moet zij van toepassing zijn op zwakkere "zoo wel als sterkere. Aanvaarding hiervan betee- «ent vréde omdat daarmede de vrees voor agressie een einde vindt. Het alternatief, dat noodzakelijkerwijze een streven beteekent van den sterke om den zwakke te overheerschen, zal niet alleen leiden tot oorlog maar tot lange jaren in de toekomst van onderdrukking door de overwinnaars en opstand van den over wonnenen zoo leert ons de geschiedenis. Op 14 April stelde ik in wezen een voor volgens welke geen gewapende troepen een aanval zouden doen op of een inval in gebied van een andere onafhankelijke natie. Wanneer vastgesteld zou zijn, zouden bespre kingen aangevangen moeten worden ooi een geleidelijk voortschrijdende verlichting na te streven van den last der bewapeningen en de wegen te openen voor den internationalen handel met inbegrip van de bronnen der grondstoffen welke noodzakelijk zijn voor het vreedzame economische leven van iedere na tie. Ik zeide, dat bij deze besprekingen de Vereenigde Staten volgaarne zouden deelne men en dat dergelijke vreedzame besprekingen het volkomen mogelijk zouden maken voor de andere regeeringen dan de Vereenigde Staten om vreedzame besprekingen te openen over politieke en territoriale problemen, waarbij zij rechtstreeks zijn betrokken. Wanneer het voor de regeering van uwe majesteit mogelijk mocht zijn, om voorstellen te formuleeren voor een vreedzame oplossing van de huidige crisis langs de aangegeven lijnen, dan kunt ge verzekerd zijn van de vurige sympathie van de Vereenigde Staten De Italiaansche en Amerikaansche re geering kunnen heden ten dage die idealen der christenheid naar voren brengen, welke laatstelijk zoo vaak schijnen te zijn verduisterd. De niet gehoorde stemmen van tallooze men- schelijke wezens vragen om niet op nieuw tevergeefs te worden opgeofferd. (Men zie verder pag. 5 en 6). (Een Amerikaansch psycholoog is na 9 jaar studie tot de conclusie gekomen, dat 46% der Amerikaan sche mannen de voorkeur geeft aan bruin- en zwartgelokte vrou wen, 30% aan blonde, 16% aan kastanjebruine en 8% aan rood harige) Negen lange studiejaren Heeft de man eraan besteed, En nu komt hij trotsch verklaren: Ik ben met mijn taak gereed. Er is vaak beweerd dat blonden Voorkeur vinden bij den man, Maar wat ik nu heb bevonden, Is daar toch geen staving van. Hij heeft weten te ontdekken: Bruin wint veeleer in den slag, Bruin kan dus nog heel wat „trekken", Als ik het zoo zeggen mag. Met kastanjebruin verbonden En daarbij gesteund door zwart, Slaat het radicaal de blonden, In de jacht op 't mannenhart. Dit wil ik er wel van zeggen: Niemand telde het nog na, En 'k wil hierop nadruk leggen: Het geldt slechts Amerika. Negen jaren lang studeeren, Op dit zeer merkwaardig punt, U zult met mij concludeeren, Dat wat rust hem zij vergund. Ja, als hij nu negen jaren Hoegenaamd geen werk meer doet, Is dat, wil 'k oprecht verklaren, Mij persoonlijk ook wel goed. Kan in damestas opgeborgen - Kreukt en scheurt niet! IJMUIDEN-O. VELSEN-N. SANTPOORT {Adv. Ingez. Meaj De Commandant van de Positie IJmui- den deelt mede, dat alle uitgaande en binnenkomende schepen zich moeten vast houden aan de lichtenlijn tot aan de lichtbrul'ooei „IJmuiden". Het visschen in en het bevaren van het zeegebied om de Zuid en de Noord van de lichtenlijn tot aan de lichtbrulboei tot een afstand van 4 mijl langs de kust is voor alle schepen verboden. Alleen kleine vis- schersvaartuigen zooals botters kunnen des daags dit terrein passeeren door vlak langs de pieren om de Noord en de Zuid te varen en te blijven binnen een afstand van 1000 Meter van de laagwaterlijn. Het volmachtenontwerp voor de Brit- sche defensie werd gisteren zonder hoofdelijke stemming in de drie lezingen door het Engelsche Lager huis aangenomen.Het Hoogerhuis aan vaardde het daarna eveneens zonder hoofdelijke stemming, waarna het ont werp door den Koning werd goed gekeurd. De Fransche regeering heeft den genen, wier aanwezigheid in Parijs niet onmisbaar is, den raad gegeven de hoofdstad te verlaten. De ambassade der Vereenigde Staten heeft voorts alle Amerikaansche burgers, die geen dringende reden hebben om in Frankrijk te blijven, den raad gegeven naar de Vereenigde Staten terug te keeren. Een zelfde raad heeft de Amerikaansche ambassadeur te Londen, Kennedy, gegeven aan alle Amerikanen, die geen dringende bezigheden hebben in Engeland. Heden zijn afgekondigd: Het Kon. besluit van 24 Augustusl939 Staatsblad no. 183, betreffende de op roeping personeel voor-mobilisatie. Het Kon. besluit van 24 Augustus 1939, Staatsblad no. 588, betreffende machtiging tot vordering van spoorwe gen en toebehoorend materieel in ver band met het belang van 's lands ver dediging. Het besluit van 24 Augustus 1939, Staatsblad no. 589, betreffende het on bruikbaar maken van spoorwegen met de daarop aanwezige bruggen, telegraaf lijnen en seintoestellen, in verband met de belangen van 's lands verdedi ging. grensdocumenten 's-GRAVENHAGE, 24 Augustus. In ver band met de afgekondigde voor-mobilisatie en het eventueel vorderen var. motorrijtuigen voor militaire doeelinden, aradt de .N.W.B. de ge bruikers van triptieken en carnets de passages en douanes dringend het navolgende aan: 1. Zij, die een gebruikt en door de buitenland- sche douane definitief afgestempeld triptiek be zitten alsmede de houders van een bovenge noemd carnet, dienen dit onverwijld per aan- geteekende post aan den A.N.W.B. in te zenden of persoonlijk te komen inleveren; dit geldt ook voor geheel nieuwe en nog niet gebruikte grens documenten. 2. Zij, die een triptiek bezitten, dat wel voor eersten invoer, doch niet voor definitieven uit voer door de buitenlandsche douane is afgestem peld, zullen er goed aan doen, thans, nu dit nog mogelijk is, zoo spoedig mogelijk aan de Belgi sche of de Duitsche grens hun grensdocument te laten zuiveren en bij den A.N.W.B in te leveren. Indien dit nl. binnenkort niet meer mogelijk zou zijn, zouden de houders der papieren voor zeer groote kosten kunnen komen te staan, zoo dat, het zij herhaald, onverwijld regelen van deze aangelegenheid dringend gewenscht is. SCHAKEN HET TOURNOOI TE BOURNEMOUTH. Dit tournooi is bijna geëindigd. De stand luidt thans: 1. Dr. Euwe 8V2 pnt.; 2. Flohr 8 pnt.; 3. Klein 71/: pnt.; 4. König 6 pnt.; 5. Condé 5% pnt. plus één afgebroken partij; 6. Landau 5 pnt. plus één afgebroken partij; 7. en 8. Aitken en Wallis, beiden 4 pnt.; 9. Mieses 3% pnt.; 10. Thomas 2lh pnt. plus één afgebroken partij; 11. Kitto 1V2 pjnt. plus twee afgebroken partijen; 12. Abra hams 1 pnt. plus één afgebroken partij. doet den itiksem ZWEMMEN MISLUKTE KANAALTOCHT. Uit Londen: De poging van Sally Bauer, de bekende Zweedsche lange afstandszwemster, het Kanaal over te zwemmen is door minder gunstige omstandigheden mislukt. Op het mo ment, dat zij haar poging staakte, was zij in de nabijheid van Michenin. Ze keerde naar Dover terug. Een nieuwe poging zal worden ondernomen, zoodra de zee wat kalmer zal zijn. WATERPOLO. TOURNOOI OM HET KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. Zooals reeds eerder werd gemeld zal Zondag 27 Augustus in de Gemeentelijke zwemvijvers „Groenendaal" te Heemstede het waterpolo- kampioenschap van Kring Haarlem, zoowel voor dames als voor heeren verspeeld worden. De or ganisatie berust in handen van de Heemsteed- sche Poloclub. Naar thans bekend is geworden, zal in 3 afdeelingen worden gespeeld, te weten afd. A de heerenploegen van zwemclub „Haar lem", de Waterratten en de H. P. C., afd. B de damesploegen van zwemclub „Haarlem" en van de Waterratten en afd. C de reserveploegen van de Waterratten, de H. P. C. en het eerste zeven tal van H. V. G. B. Voor dit polotournooi bestaat, zooals te be grijpen is, veel belangstelling. De wedstrijden beginnen te half twee. De polowedstrijden zul len door een demonstratie schoonspringen, te geven door de beste Haarlemsche springers wor den afgewisseld. Des avonds zal in restaurant „Groenendaal" door H. P. C. een soiree worden gegeven, waar de kampioensbekers zullen wor den uitgereikt en waar de H. P. C.-zeventallen, die kampioen werden of promoveerden, zullen worden gehuldigd MOTORSPORT. DE INTERNATIONALE MOTOR- ZESDAAGSCHE. Uit Salzburg: De vierde étappe van de in ternationale Motorzesdaagschee welke door Tirol leidde, over een afstand van 460 K.M. was zeer zwaar. Vele deelnemers liepen straf- punten op; ook moesten velen den strijd sta ken. Onze landgenoot Dick Renooy moest uit vallen wegens motorpech, waardoor de B-ploeg voor de zilveren vaas uit den strijd is geno men. Alle overige Nederdlandsche rijders liepen strafpunten op. Om de zilveren vaas rijden thans nog behalve het Nederlandsche a-team, een Italiaansch, twee Duitsche en een En- gelsch team. Tijdens een hevig onweer is Donderdag avond omstreeks zes uur onder Reuver, de 25- jarige W. Rijnders, die per rijwiel op weg was naar zijn woning aldaar, door den bliksem getroffen en gedood. Zijn rijwiel werd geheel vernield. In het naburige Swalmen is op ongeveer het zelfde tijdstip de 20-jarige mej. Kessels, doordat het hemelvuur in een drinkwater- pomp sloeg, eveneens getroffen en op slag ge dood. Om zeven uur werd de dienstplichtige sol daat Dekkers uit Wanrooy, toen hij zich met zijn fiets op den Katwijksche weg te Cuyk bevond, door het hemelvuur getroffen en ge dood. Te Haps (N.-B.) sloeg om half acht de blik- sen in de kapitale boerderij „Oude Tolpost", bewoond door den landbouwer G. Nabuurs. De boerenhoeve brandde geheel af. Verzekering dekt de schade. Tenslotte is de bliksem geslagen in de boerderij van M. van der Loo te Kerkdriel. In een oogwenk stond de boerderij in lichter laaie De geheele aanwezige oogst ging verloren. De boerenwoning brandde uit. In een vijftal woningen te Kerkdriel trof de bliksem voorts de electrische geleiding, tenge volge waarvan de lampen stuksloegen. ROEIEN DE EUROPEESCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Door de internationale situatie van het oogenblik is het uiteraard twijfelachtig ge worden of de Europeesche roeikampioen- schappen, welke van 1 tot en met 3 Septem ber op de Amsterdamsche roeibaan zouden worden gehouden doorgang zullen vinden. Naar de Tel. verneemt zal het bestuur van de F.I.F.A. hedenavond in overleg met den Ned. Roeibond een definitieve beslissing nemen. ZEILEN. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN STARS. Uit Kiel: Hoewel men Donderdag eigenlijk een rustdag zou houden, zijn de tweede en derde race overgezeild. Lt. Harms kwam 's morgens als eerste door de finish, doch we gens een door hem zelf veroorzaakte aanva ring werd hij gediskwalificeerd. Hierdoor werd de Europeesche kampioen Straulino winnaar. De race van 'smiddags werd gewonnen door Von Huetschler, vóór Ogilvy en Weise. De stand is thans: 1. „Pimm" st. Von Huetschler (Duitsch- land) 59 punten. 2. „Polluce" st. Straulino Italië), 3. „Spirit" st. Ogilvy (V. S.), 4. .Scout" st. Wegeforth (V.S.) allen 54 pun ten. 5. „Hasja" st. Weise (Duitschland) 50 punten. 9. „Bern 2" st. Bob Maas (Neder land) MEISJE AAN KETTING. De vader van de 14-jarige Alice Wisowaty vond, dat zijn doch ter des avonds te veel uitging. Daarom besloot hij haar met een ketting vast te leggen Hij werd echter wegens kindermishandeling aangeklaagd en moest 5000 dollar boete betalen. WANDELSPORT BONDS BOSCHPLAN-WANDELTOCHTEN. De Noordholl. Wandelsportbond organiseert op Zaterdag 30 September en Zondag 1 Octo ber Bonds-Boschplanwandeltochten, op Za terdag 15 en 30 K.M. en op Zondag 15, 30 en {40 K.M. De start heeft plaats op Zaterdag des middags half drie en op Zondag des morgens tusschen half tien en elf uur van het club gebouw ..Frankendael". Fahrenheitstraat Am sterdam-Oost. Voor Haarlem kan worden in geschreven bij H. H. Winters, Jan Haringstraat 101 en voor IJmuiden bij G. Krom, Groene- weg 45.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1