Waar komt het vandaan KORT VERHAAL MET AUTO EN TENT DOOR ZUID-AFRIKA. Rubriek voor Vragen Hi Somerset Strand en Stellenbosch. «V* 1" Het gedenkteeken voor Rhodes onder den duivelspiek bij Kaapstad. Door Dr. W. C. N. VAN DER SLEEN Er zijn van die plekjes op onze dierbare aarde, waar een mensch naar zijn zin nooit lang genoeg kan vertoeven en daar is Somer set strand er een van! Het is een badplaatsje als er zoovele zijn, met goede winkels, groote en kleine hotels en een aardige bioscoop. Er is een heel geschikt zandstrand, met hier en daar rotspartijen er voor, die den strandwan- delaar in staat stellen, heel wat interessante dieren in hun eigen omgeving waar te nemen, van aalscholvers en meeuwen af. tot zeester ren en prachtige naaktslakjes aan toe. Vlak aan het strand bloeien mimosa aaronskelken en tal van andere mooie planten meer, wier namen ik niet weet en die u ook niets zouden zeggen. Maar wat dit heerlijke plekje allerminst onderscheidt van de vele andere badplaatsjes is het ongelooflijk mooie uitzicht. Het ligt midden in False Bay en dus gaat de zon er op boven de Hottentot-Holland- mountains en gaat ze onder boven de berg reeksen van het Kaapsche schiereiland. De zonsopgang verlicht Duivelspiek en Tafelberg en al wat daarnaast volgt, tot Kaap de Goede Hoop aan toe. Dat is mooi. Maar wanneer de zon naar de westerkim neigt, verlicht ze de fantastische wolkenstapels boven de Steen- bras- en Hottentots- en Drakestein-bergen, teekent de wonderlijkste kleuren en vormen in de steile rotswanden en werpt een laatsten smaragdgroenen lichtbundel door de gras landen van de Kaapsche vlakte, waarboven overal aaronskelken en andere bloemen op lichten. Vooral het wisselend wolkenspel boven al deze bergreeksen en boven de baai zelf geven een ongekende, afwisselende bekoring aan de strandwandelingen daar. Er leeft een interessante schelpenfauna voor de kust en er spoelt veel moois en aardigs aan. De vis- schers weten dat ook enhebben het blijk baar al heel lang geweten. Menige oud-Hol- landsche schipper vermeldt in zijn journaal, "hoe kleine gele menschen steeds langs het strand zwerven op zoek naar eetbare waar. Of deze strandloopers Bosjesmannen geweest zijn of Hottentotten, weet ik niet. Wel weet ik. dat ze enorme hoeveelheden schelpdieren hebben buitgemaakt, van dezelfde soorten als hier thans ook nog veel voorkomen, zooals blijkt uit de kolossale schelphoopen, die ze o.a. bij Gordon's Bay op het strand hebben achtergelaten. Bergen van een meter of zes hoog en tientallen meters lang, grootendeels uit schelpen bestaande, met wat tusschenge- stoven zand. Ik heb er menigen ouden vuur haard in gevonden en uitgegraven, maar er nooit eenig cultuurvoorwerp in aangetroffen, geen bewerkte steenen, geen potscherven, slechts doodenkele vischgraten en die waren zóó verweerd, dat we moesten aannemen, dat hun wapens en vischhaken, die ook van visch- graat en been zullen zijn geweest, in den loop der eeuwen volkomen zijn vergaan. Van een tegenwoordig Bosjesmanhuishouden is na tien jaar zeker ook niets meer terug te vinden! Een prachtige weg voert ons langs den berg rug door een kolossale bloemenweelde naar de monding van de Steenbrasrivier, maar belang rijker zijn voor den vacantieganger de mooie wegen over den Sir Lowry-pas het Noorden in, naar een prachtige bergstreek of de straat weg naar Stellenbosch, door een landschap, dat sterk aan midden-Europa doet denken; en eindelijk de uitstekende weg naar Kaap stad, dat ook nog maar een dertig mijl weg ligt. Een aardig universiteitsstadje. Stellenbosch is een der universiteitssteden der Unie en wel de zetel der eerste Zuid- Afrikaansche universiteit. Het stadje is prach tig gelegen, evenals Paarl en Groot Drakestein aan den voet der Drakenbergen. Er zijn duizend studenten. Er is een mooie bibliotheek en er zijn forsche universiteitsgebouwen, onder an dere een voor Gemie. Ik heb even staan kijken, wat daarmee bedoeld werd. Het schijnt schei kunde te beteekenen! Maar het is een aardig universiteitsstadje, van waaruit vele bruik bare mannen en vrouwen het leven in trek ken met een behoorlijke kennis der verschil lende takken van wetenschap. Dat de land bouwwetenschappen hier een groote plaats in nemen, is dunkt mij zeer verstandig gezien, Landbouw en veeteelt mogen door droogte en sprinkhanen altijd een riskant bedrijf zijn in de Unie, daar staat tegenover, dat, als de goud- en diamantmijnen eens geen profijt meer opleveren, de landbouw en veeteelt toch het eenige middel vormen om de Unie boven water te houden. Dat lijkt mij een der grootste fouten van de vele, die de Engelschen hier ge maakt hebben, dat ze na den Boerenoorlog hun uiterste best hebben gedaan, het boerenbestaan vrijwel onmogelijk te maken. Thans nog is het voor de boerderij een zeer groot nadeel, dat zoovele tienduizenden arbeidskrachten voor het werk in de mijnen aan het land worden onttrokken en daardoor de arbeid van den inboorling veel duurder betaald moet worden dan vroeger nooaig was. Daarbij komt dit den kaffers nauwelijks ten goede, omdat het ver blijf in de mijnen hen behoeften heeft leeren kennen, die zij vroeger niet bezaten en die hun leven zeer veel duurder maken. Maar de boer moet zijn bedrijf intensiveeren, menschen- kracht door de machine vervangen, zijn heele bedrijf op totaal anderen voet brengen en daarin kunnen de landbouwhoogescholen en scholen zeer belangrijke aanwijzingen geven! In Stellenbosch komen tegenwoordig jaarlijks een duizendtal studenten hun studie beginnen of voortzetten. De univer siteit werd in 1914 geboren uit een reeds lang bestaand college. Daarnaast kreeg Pretoria in 1930 zijn universiteit, die in 1933 in een Afrikaansche werd omgezet. Zoo hoopt men binnenkort uit eigen krach ten in de behoefte aan gegradueerden in allerlei vakken te kunnnen voorzien. Het aantal gestudeerden, dat in de Unie een blij venden werkkring vindt, zal dus gaan deweg verminderen, althans wat de buiten landers betreft. Het is eigenlijk wel heel jammer, dat de Unieregeering de Hollan ders over vrijwel dezelfde kam scheert als andere buitenlanders, wat immigratie- mogelijkheden betreft, maar dat zal voor een groot deel te wijten zijn aan Engel- sche invloeden in het bestuur. De Neder- landsche immigrant heeft in elk geval dit voor, dat hij de Afrikaansche taal zonder meer kan verstaan, wat niet weg neemt, dat eigenlijk geen Nederlander naar Zuid- Af rika moest trekken, die niet eerst be hoorlijk Engelsch had geleerd. Het is moeilijk te zeggen hoever Stellen bosch van Kaapstad ligt, daar de voorste den van Kaapstad, die met electrische trams en buslijnen met de groote stad ver bonden zijn, eigelijk haast een hoefijzer vormen, van Muizenberg aan False Bay af over Wyniberg en Rondebosch naar de Tafelbaai, rondom den Tafelberg heen. Mooie voorsteden zijn het ook, vooral nu alles in lentetooi prijkt, nu de eiken in jong blad staan en een ongekende bloemenweel de elk beschikbaar plaatsje inneemt. De boot van de HollandAfrika Lijn heeft een dikke week vertraging, maar vrienden van vrienden stellen een gezellige bungalow tot onze beschikking, met prachtig panorama op Tafelberg en Duivelspiek en dat geeft een mooie gelegenheid, om nog wat meer te zien van Afrikaanders en Nederlanders in Kaapstad. Den Nederlanders bevalit het er best, vooral het heerlijk zonnige klimaat wordt door allen geprezen. De Afrikaan ders, welke woord dan vaak gebruikt wordt als tegenstelling met het Engelsch spreken de deel van de bevolking, die Afrikaanders voelen zich ook tot steeds meer in staat onder het van vele gevels wapperende oranje-blanje-bleu en het is verwonderlijk te zien, over hoe een uitgebreide col lectie literatuur de Afrikaander beschikt, vooral door het werk van de Nasionale pers beperk De banden met Nederland. Sommigen mogen het dan al betreuren, dat deze maatschappij het Dagblad De Burgher uitgeeft en dat deze het orgaan, de spreektrompet is van den uitersten nationalis- tischschen vleugel, de Malanieten; dat neemt niet weg, dat van De Burgher en De Huisge noot en Die Jongspan en De Kerkbode, die alle geregeld in het Afrikaansch verschijnen, een zeer grooten invloed uitgaat, die den in vloed van den Nederlandschen stam en zijn nakomelingen voortdurend moet versterken. Van die zijde wordt ook veel moeite ge daan om de banden met Nederland nauwer aan te knoopen. Dat wordt helaas in ons land nog veel te weinig gevoeld, getuige de geringe medewerking, ondervonden bij pogingen om tentoonstellingen van Neder- andsche kunst en industrie in Kaapstad en andere steden te houden. En daarvoor is toch zoo'n verrassend groote belangstelling. Wie gezien heeft, met wat groote inge nomenheid en waardeering het glaswerk van Leerdam, het weefwerk van het Paapje, het aardewerk van de Sphinx in Maastricht en uit Gouda en de stalen meu belen van Gispen uit Culemborg werden bezichtigd en besteld, zal het onbegrij pelijk achten, dat eigenlijk slechts heel en kele firma's behalve de bovengenoemde wilden meewerken. Laat Nederland eens een goed stuk van zijn Jaarbeurs doorzen den als reizende expositie naar de verschil lende steden van de Unie en het resultaat kan wel eens zijn, dat de HollandAfrika Lijn haar dienstregeling op Zuid-Afrika moest verdubbelen. En dat zouden we alle maal graag willen, de Stoomvaartmij niet alleen, maar de Afrikaanders en de in Afrika wonende Nederlanders in het bij zonder. Excellentie Van Broekhuyzen heeft het al zoo vaak gezegd, maar het kan niet ge noeg herhaald worden. Er ligt in Zuid- Afrika een zeer belangrijk afzetgebied voor onzen Nederlandschen handel en industrie open. Dat er ook voor Nederlanders nog wel kans bestaat, in Zuid-Afrika een behoor lijken werkkring te vinden, moge blijken uit het feit, dat verleden janr ruim 2000 Hollanders naar Zuid-Afrika zijn vertrokken. En gemiddeld slaagt volgens de statistieken ruim driekwart der immigrantenê Mogen bovenstaande regelen en wat ik verder schreef en vertelde er toe bijdragen, den kostbaren band tusschen zoo nauw ver wante volken te versterken. (Nadruk verboden). Duitsch oorlogsschip in de haven van Dantzig. DANTZIG 25 Augustus (D. N. B.) Vrijdagochtend is het Duitsche oorlogs schip, de Schleswig Holstein, in de ha ven van Dantzig aangekomen. Een groote menigte bevond zich aan de haven. Treinbotsing bij Southport. LONDEN 25 Augustus (Havas). Bij Lirkby op 13 kilometer van Barrow gelegen, zijn van ochtend twee treinen, die van Southport (Lan cashire) naar Cumberland reden, met elkander in botsing gekomen. Er zijn 31 gewonden naar het ziekenhuis te Barrow en dat van Ulverston overgebracht. Basken. Deze afstam melingen van de oorspron kelijke bewoners van het Iberische schiereiland de den voor het eerst van zich spreken, toen zij en niet de Mooren in 824 Roland versloegen in Span je. Hun naam is een ver bastering van „Vasco", zooals de bewoners van Vasconje of Gasconje, van waar sommigen hunner af komstig waren, werden ge noemd. Zadels. De oude volken reden altijd zonder zadel. Eerst in 385, tijdens de regeering van Keizer Theodosius, wordt melding gemaakt van zadels in een voorschrift, volgens hetwelk zadels, zwaarder we gend dan 60 pond, niet voor postpaarden mochten worden gebruikt. De naam zadel is afgeleid van het Angelsak sische woord „sadol" (zit- DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten ivordeji geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECHTSZAKEN. VRAAG: In hoeverre heeft een interne dienst bode recht op medische hulp (gestel-, tand- oogarts en eventueel bril) ANTWOORD: In zooverre als noodig is bij ziekte voor een behoorlijke verpleging en genees kundige behandeling. VRAAG: Ik heb een meisje van 's morgens half negen tot 's middags twee uur met war: middagkost. Zij is met vacantie. Op hoeveel kost geld heeft zij recht? ANTWOORD: 0.60 per dag. PLANTEN. VRAAG: Hoe kan men onkruid in een nieuw aan te leggen oprijweg bestrijden? (De grond is jaren oude boschgrond, waar niets dan onkruid groeit) ANTWOORD: Met white killer begieten of Na trium Chloride. Beide verkrijgbaar bij een han delaar in tuinbouwartikelen. RECEPTEN. VRAAG: Hoe moet ik gewoon linnen tentdoek waterdicht krijgen? ANTWOORD: In sterke warme zeepsop 10 mi nuten goed behandelen en doorstampen, daarna uitslaan en glad ophangen. 10 minuten laten uitdruipen, daarna 10 minuten behandelen in een oplossing van 200 gr. fijne aluin op 10 liter warm water, uitslaan en buiten glad ophangen te drogen. VRAAG: Recept alcoholvrije vruchtenbowl? ANTWOORD: Blik perziken, half blikje ana nas, half blik mirabellen, half blik Reine Clau des. Dit voegen op een flesch alcoholvrijen Mei- of kersenwijn. Naar verkiezing kunt u er ook stukjes appel, peer en banaan bij doen. Niet te lang voor het gebruik gereed maken. Bijvoor beeld ongeveer tien uren. Schijn bedriegt door J. P. BALJé. DIVERSEN. VRAAG: Zijn de luchtbeschermingsloten, die dit jaar verkocht zijn, al uitgeloot? ANTWOORD: De verloting zal in deze maand plaats hebben. Hollandsche boerderijKaapkolonie. UUB BAANDERS, gentleman-zakken- roller, internationale treindief, hotel- rat, bekend met alle West-Europee- sche speelzalen en racebanen, „los werkman" in alle centra van vermaak, waar diè lieden kwamen, die nog bij machte waren om zelfs in crisistijden, die de wereld al jaren teisterden, de dubbeltjes te laten rollen, zat met zijn collega Gaston Verstappen op een bankje van het Corso Imperatrice in San Remo en. ze namen met quasi-onverschillige blikken de passanten op. Plotseling stiet Gaston zijn vriend aan. „Kijk eens, Huub, wat een schat van een meisje. Is dat niet hetzelfde kind, dat we gisteravond in de speelzaal zagen en dat toen zoo'n veine had? Ze ziet er verbazend chique uit. Maar ze is ongenaakbaar. Ik wed om hon derd lire, dat zij een rijke erfdochter is". Huub Baanders nam niet eens de moeite, het meisje nauwkeuriger op te nemen. Hij gaapte ostentatief en maakte toen een afwe rende beweging met de hand. „Gaston, jongen, jij zit nog maar een paar jaartjes in het vak en je bent net zoo impul sief en overijld als ik destijds was. Schijn be driegt, kerel. Dat heb ik tot mijn schade al meer dan eens in het leven ondervonden en ik zal je een verhaal doen van nóg zoo'n schattig, beeldig meisje, dat op mij óók zoo'n overweldigenden indruk maakte en waarmee ik leelijk bedrogen uitkwam". Hij strekte zijn beenen lui voor zich uit en staarde naar de blauwe Middellandsche Zee. toen hij begon te vertellen. „Het was verleden week juist tien jaar ge leden,- dat ik het meisje zag, Gaston, een kindje met een paar helderblauwe, onschul dige kinderoogen, ik schatte haar niet ouder dan hoogstens negentien en je zou gezworen hebben, dat ze zóó van een Zwitsersche kost school kwam. Ik ontmoette haar in Nice, in het Casino de la Jetée, waar destijds, zooals je zult weten, alleen nog maar het „jeu de boule" gespeeld werd Ze stond er met een op gewonden gezichtje naar den grooten bal te kijken, die traag in de rondte rolde om eindelijk, na allerlei capriolen in één van de nummers terecht te komen. Het was kenne lijk de eerste keer, dat ze speelde. Laat ik je eerlijk bekennen, dat ik gefascineerd werd door haar gezicht, méér nog zelfs dan dooi de fraaie halsketting, die aanvankelijk mijn belangstelling had opgewekt. Ik stond op een middel te zinnen, om met haar in kennis te komen, maar ik had al gezien, dat er een oude heer en dito dame, waarschijnlijk haar ouders, bij waren en ik gaf mezelf niet veel kans. Te veel kind ook leek ze me, zonder voldoende bewegingsvrijheid. Hoe het ook zij, ik was niet van haar weg te slaan, en ik had in zooverre een gelukje, dat ik haar van dienst kon zijn, toen haar num mer eens uitkwam. Een ander reclameerde eveneens den inzet, en ik verklaarde zoo per tinent, dat ik positief gezien had, dat zij op het winnende nummer had gezet, dat men haar de winst uitkeerde. Een dankbare blik uit haar lieve kinderoogen was mijn beloo ning. Daar moest ik het dien avond mee doen. Maar ik zag haar terug. Den volgenden avond in een dancing. Weer zat ze met de beide oudere menschen aan een tafeltje en ze danste maar weinig. Drie, vier dansen gingen voorbij, voor ik eindelijk de stoute schoenen aantrok en haar eens vroeg. Ik stelde me voor aan de beide oudjes en vroek toestemming om met haar te mogen dansen. Ze scheen me flauwtjes te herkennen en 'n oogenblik later danste ik met haar. Kerel, ik had op dat mo ment alle zaken uit m'n hoofd gezet. Toen ik ze zoo dicht in mijn armen hield, verliet mijn gezond verstand me even en ik geef je de ver zekering, dat ik haar louter en alleen ge vraagd had om het genoegen, met haar te kunnen dansen. Maar ook in dien tijd was ik toch al zakenman genoeg, om niet al te lang in zoo'n toestand van verstandsverbijstering te blijven, en ik wendde al mijn welspre kendheid aan, om zoo'n gunstig mogelijken indruk op haar te maken. Dat scheen ook vrij goed te lukken. Ik danste daarna nog enkele malen met haar, en tenslotte stelde ik haar voor, even een luchtje te scheppen op 't don kere terras. Het zat me mee. Op het terras was vrijwel niemand. De avond was bijzonder romantisch en ik was buitengewoon welsprekend. Voeg daarbij, dat het kind nog den leeftijd had dat al haar zintuigen wijd-open stonden voor romantiek en, het zij in alle bescheidenheid :ezegd, dat ik er beslist niet kwaad uitzag, en _e hebt alle factoren aanwezig, die gunstig waren voor den aanval op een jong hartje. Bovendien, ik vónd het meisje alleraardigst, dus ik hoefde niet eens te huichelen om haar de woorden in het oor te fluisteren, die eigen lijk vanzelf in me opkwamen. Na een kwartiertje had ik haar nog steviger in mijn armen dan in de balzaalenfin, laat ik daar niet verder over uitweiden. Op een gegeven moment maakte ze zich plotseling verschrikt uit mijn-omarming los. In de deuropening, die van de zaal naar hst terras leidde, stond een heer. „M'n oomfluisterde ze verschrikt, „hij u zoo streng. We hadden afgesproken, dat w na onzen laatsten dans weg zouden easn Adieu, Huub „Au revoir!" verbeterde ik haar, toen ze al wegsnelde. Ik ging niet meer naar binnen, maar slen terde in vergenoegde stemming over de Qua] des Etats Unis naar m'n hotel". Huub Baanders hield even op. „Kijk, daar is je vlam weer", wees hij, toen het meisje van zooeven opnieuw passeerde. En toen ze voor bij was: „Waar was ik ook weer? O ja, ik gine naar m'n hotel. Wel. daar kwam de ontgoo cheling-. De halsketting, die ze gedragen had, was een prul. Geen honderd francs waard". Gaston Verstappen floot veelbeteekenend tusschen de tanden. „Je had dus een strop", „En wat voor een strop" lachte Huub Baan ders bitter, „want de gouden sigarettenkoker, die ze van me meegenomen had, was wel oe- gelijk echt! Het was een sieraad, waar ik er; aan gehecht was, 'n gedachtenis aan mitn „eerlijken" tijd, een cadeau van mijn vader'. „Drommels", kwam Verstappen, „daar had je je dus wel heel leelijk verkeken". „En of! Zoo zie je, Gaston, kijk eerst goed uit je doppen, neem informaties, eii vlieg niet blindelings op het eerste het beste aas af. Eea sigaret?" Huub grinnikte en bekeek zijn koker medi- teerend. ,,'t Is dezelfde", zei hij toen, „ik was er te veel aan gehecht. En ik heb niet gerust, voor ik het meisje teruggevonden had. De heele Rivièra heb ik afgezocht. En eindelijk vond ik haar". „En hoe heb je het ding weer losgekregen?' „Dat heeft nog heel wat voeten in de aards gehad", bekende Baanders, „drie maanden heeft het geduurd. Want pas op onzen trouw dag gaf Hortense me den koker terug...." (Nadruk verboden. Auteurs recht voorbehouden). De geneeskundige verzorging der burgerbevolking. De geneeskundige hoofdinspectie van de Nederlandsche maatschappij tot bevordering der Geneeskunst deelt ons mede, dat voort durend aanvragen binnenkomen om vervan gers voor onder de wapenen geroepen artsen, aan welke aanvragen niet kan worden vol daan. Het aantal geneeskundigen, dat zich als ver vanger heeft laten inschrijven bij het plaat- singsbureau van de Nederlandsche Maat schappij is onvoldoende onder de tegenwoor dige omstandigheden, Om die reden doen de hierbovengenoemde instanties een dringend beroep op de geneeskundigen, mannelijke zoo wel als vrouwelijke, die in de gelegenheid zijn hulp te bieden aan de burgerbevolking, welke in sommige deelen van ons land thans, tenge volge van de tijdsomstandigheden, van me dische hulp verstoken dreigen te geraken. Ook op de directies van de ziekeniririchtw- gen wordt een beroep gedaan, om maatrege len te treffen, dat een of meer van de aan hun inrichting verbonden geneeskundigen in de gelegenheid worden gesteld aan den oproep gevolg te geven. De geneeskundigen, die zich beschikbaar wil len en kunnen stellen, worden verzocht, zich onverwijld op te geven onder opgave van adres en telefoonnummer bij den geneeskundigen hoofdinspecteur van de volksgezondheid te 's-Gravenhage, Mauritskade 55, Tel. 116164. MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD. Pluimveemarkt: Oude kippen 0.350.65. Oude kippen per K.G, 0,24—0,29. Oude hanen 0,30—0,65. Jonge hana 0,20—0,60. Jonge hanen per K.G. 0,38—0,45. N.J Blauwen per K.G. 0,570,64. Jonge hennen 0,80 1,40. Duiven, per paar 0,350,60. Tamme eenden 0,050,15. Ganzen 0,701.00. Kalkoen® per K.G. 0,500,60. Jonge woerden 0,350,oO. Tamme konijnen 0,70—1,00. Wilde konijnen 0,20—0,40. Piepkuikens 0,10—0,20. Aanvoer 35.000. Handel terughoudend. Eiermarkt: Witte eieren 4,204,50. Gemengde eieren 4,254,55. Bruine eieren 4,504,90. Eenden* eieren 3,253,50. Jonge henneneieren 2,00—2,ow Aanvoer 2.264.000. Handel flauw. Veemarkt: Zeugen f60f70. Dr. Zeugen f 70—i5i Schrammen f20f 30. Biggen f 17f24. Zwa. varkens 25 27 cents p. pond. Zouters 26--^ cents p. pond. Vette kalveren 22—28 cents P° pond. Nuchtere kalveren f 5f 7. Mestkalverf 1016. Handel redelijk.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8