IJmuider Courant imgdwtig gespxek nog niet v&da>teu~ ivmdt opgeheven^ fëtitsch cmtivaoxd hedenmiddag- Mend Jaestand ernstig-, maat? HuUeMut-Qettetoai Reiikdm Voor hen die nog niet ingelijfd zijn. tusschen Hitier en Henderson ELECTRISCHE TRACTIE DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Telefoonverkeer worde zooveel mogelijk beperkt. ZEER STERKE BEPERKING VAN HET AANTAL TREINEN Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht JAARGANG NO. 254 coster. Moaucb.ppO Uitga»' Couraoi Uitgave» (V V Groote Houtslraai 93. n^kkerij n- v Ppi 10724. Bureau IJ muidei flaa rlc®. ReiinemerlaaD 42. IJmuiden. rouraü" Te,ef«o» 5301. <W° 310791. *11. dt„,«tier- ope«B"«» d" blai «rd«» H»'e,<x" 'OO""""""" to 3' slt.ro» Cou»°t Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directiei P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 29 AUGUSTUS '39 Abonnementen per week f 0.12l/j, pe* maand f0.52,/z, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Lo99« nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elko regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.lfk De Britsclie ambassadeur te Berlijn, Sir Nevile Henderson, die Maandagmiddag per vliegtuig met 't antwoord van de En- gelsche regeering op de mededeeling van Hitier naar Duitscli- land is teruggekeerd, werd des avonds op de Rijkskanselarij door den Führer ontvangen in tegenwoordigheid van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, Von Ribben- trop. Volgens inlichtingen uit Duitsche kringen heeft Henderson Üe schriftelijk vastgelegde boodschap der Engelsche regee ring overhandigd en mondeling toegelicht. Het onderhoud duurde bijna anderhalf uur. Te Londen wordt het niet waarschijnlijk geacht dat de tekst van de boodschap van Hitier en het antivoord van de Britsclie regeering aldaar gepubliceerd zal worden vóór hedenmiddag minister-president Chamberlain en Lord Halifax in Loger en Hoogerliuis zullen hebben gesproken. Het schijnt, dat men te Londen verlangt den Rijkskanselier alle gelegenheid te geven het Britsclie antwoord te bestu- 'deeren, alvorens het zal worden gepubliceerd. De toon van de redevoeringen van Chamberlain en Halifax zal, volgens den diplomatieken correspondent van Reuter, afhangen van de reactie van Hitier op het antwoord der Britsche regeering. Chamberlain zal om vijf minuten over drie Ned. tijd het woord voeren. Alhoewel de toestand buitengewoon ernstig is, meent men ook te Londen, dat de mogelijkheid van een vreedzame regeling niet geheel en al uitgesloten is. Het antwoord van Engeland is, naar United Press verneemt, krachtig gesteld, doch laat de deur wijd open voor verdere vredesonderhande lingen. Te Londen is men van meening, aldus Reuter, dat Hitier thans nog kan kiezen tusschen het gehoor geven aan vreed zame raadgevingen of tusschen een catastrofe voor Europa, die niet te overzien valt. Na het onderhond met Henderson verzamelde Hitier zijn belangrijkste medewerkers om zich heen. De con ferentie duurde geruimen tijd. In ge zaghebbende kringen verklaarde men geen enkele mededeeling te kunnen doen over den inhoud of over de gevolgen van het onderhoud Hitler- Henderson. Niettemin wordt in deze kringen vernomen, dat waarschijnlijk in den loop van den dag een schrifte lijk antwoord aan den Britschen am bassadeur zal worden overhandigd. Over het onderhoud in de Rijkskanselarij ttordt nog vernomen dat Henderson alvorens naar de Rijkskanselarij te vertrekken, bezoek nad ontvangen van den Franschen ambassa deur. Een groep belangstellenden, ongeveer drie honderd personen, stond den geheelen avond bepalende" Britsche antwoord aan Hitier. Men heeft den indruk, dat thans snel een beslissing nadert. Afgezien van vrachtauto's met soldaten die van tijd tot tijd voorbijrijden en enkele mili taire vliegmachines, die over Berlijn ronken, was er Maandag weinig te zien van militaire bedrijvigheid in de hoofdstad. De huisvrouwen beproefden het rantsoeneeringssysteem. Aan alle winkels is het bevel gegeven hun voorraden op te geven. „De Duitsche eischen in het Oosten terugkeer van den Corridor en Dantzig moeten ingewilligd worden. Zonder een op lossing van het probleem van het Oosten zal de wereld nooit rust krijgen". Als een draad loopen deze zinnen door alle commentaar van de Duitsche nieuwsbladen. Eenparigheid in het Britsche parlement verwacht. Het besluit om het parlement bijeen te roepen is, naar Reuter meldt, gevolgd op stappen van den Labour-afgevaardigde Greenwood bij Chamberlain. Verwacht wordt dat zoowel in Hoogerhuis als Lagerhuis de mededeeling aan Hitier door alle partijen zal worden goedgekeurd. De duur der parlementsbij eenkomst zal be paald worden door den toestand. Alle noodige politieke maatregelen voor het geval een oor log ophanden mocht schijnen, zijn gereed en zouden in enkele uren ten uitvoer kunnen worden gelegd. Deze maatregelen voorzien in de instelling van een oorlogskabinet van omstreeks zeven leden, met een uitgebreider lichaam, dat het departementale werk zal leiden. Er is reden om aan te nemen, dat de liberaal Sinclair terstond iedere uitnood iging om zit ting te nemen in een gereconstrueerde re geering zou aanvaarden. De Labour-oppositie is echter niet zoo vrij om terstond te aan vaarden, aangezien de geheele Labourbewe- ging tevoren geraadpleegd moet worden en zij, wanneer zij zouden aanvaarden, de ver tegenwoordigers wenschen uit te kiezen. In dit verband loopen de meeningen zeer uiteen ten aanzien van de vraag of Attlee dan wel Greenwood een beter parlementair leider is. De noodzakelijke beraadslagingen zullen echter vlug verloopen en de vorming van een alle partijen omvattende regeering zou niet belangrijk vertraagd worden wanneer de urgentie zich mocht voordoen. Eveneens zul len alle partijbezwaren tegen een terugkeer van Churchill, Eden en Duff Cooper tot zwij gen komen en zal de weg open liggen voor de breedst mogelijke keuze van mannen. In het belang van de militaire maat regelen wordt er nogmaals met klem op aangedrongen, het voeren van locale zoo wel als. interlocale telefoongesprekken zooveel mogelijk te beperken. Van onver mijdelijke telefoongesprekken moet de duur zooveel mogelijk worden bekort. Wanneer de militaire maatregelen be lemmering zouden ondervinden van het particuliere telefoonverkeer, zou van mi litaire zijde tot uitsluiting van een groot aantal telefoon-abonriés moeten worden overgegaan. Oitetat aeischiint de locomotief uteet Door de afkondiging van de algemeene mo bilisatie zijn de spoorwegen gevorderd volgens artikel 50 van de spoorwegwet van 1875. Daar door komt het geheele bedrijf ten dienste van defensie. Deze vordering der spoorwegen houdt in, dat de leiding van het gebruik der spoor wegen van heden af berust bij den directeur van den étappe- en verkeersdienst (D. E. V.) bij den generalen staf, kolonel H. J. Thoden van Velzen. De uitvoering van het bedrijf blijft dus ln handen van de directie en het personeel der spoorwegen. Maandagavond hebben wij een kort onder houd gehad met de verschillende hoofden van dienst die in koortsachtig tempo de verschillen de ingrijpende veranderingen uitvoerden, welke reeds lang te voren in samenwerking met den generalen staf waren uitgewerkt. Vol vertrouwen ziet dan ook de generale staf en de verschillende hoofden van diénst bij de Nederlandsche spoor wegen het verloop van het massale vervoer der militaire troepen in de komende dagen tege moet Ingrijpend zijn vooral de veranderingen ten opzichte van het reizigersvervoer. Nog kon Maan dagavond het reizend publiek ongestoord gebruik maken van de spoorwegen om zich van de eene plaats naar de andere té begeven. Nog reden de electrische treinen met de regelmaat van een Staatsblad no. 185 hevat een Konink lijk Besluit van 28 Augustus, waarbij uit overweging, dat het oogenblik gekomen is om dé algemeene voorbereiding en leiding der landsverdediging in handen te leggen van den opperbevelhebber van land- en zeemacht, benoemd is tot opper bevelhebber van land- en zeemacht de luitenant-generaal 1. H. Reijnders, chef van den generalen staf. buiten de rijkskanselarij te wachten, terwijl ook groepen nieuwsgierigen in de Wilhelm- strasse en voor de Britsche ambassade ston den. Henderson werd ontvangen in den Ehren- hof der rijkskanselarij, waar een eerecom pagnie hem de gebruikelijke eerbewijzen bracht, door staatsminister Meissner en den chef-adjudant van den Führer, S. A.-Ober- gruppenführer Brückner, die den Engelschen ambassadeur naar het werkvertrek van den Führer geleidden. Berlijn in spanning. Reuter meldde gisteravond uit Berlijn: De Duitsche hoofdstad verkeerde heden avond in groote spanning in verband met den terugkeer van Henderson met het 't „noodlot Luitenant-generaal Reijnders is tot opperbevelhebber van Land- en Zeemacht benoemd. klok over het grootste gedeelte van ons spoor wegnet» doch over enkele uren zou deze toestand totaal zijn gewijzigd. Daarna moest alles wijken voor het vervoer van militairen. Voor dat vervoer zijn tachtig extra militaire treinen in de dienstregeling opgenomen, w.o. ook tal van treinen voor het vervoer van duizenden paarden, die voor den militairen dienst zijn op gevorderd. Op den eersten mobilisatiedag wer den tot naar schatting des middags 15 uur alleen militairen en reizigers met bestemming voor het buitenland op de perrons, in de wachtkamers en tot de treinen toegelaten. Na 15 uur zóu de gelegenheid ook weder wor den opengesteld voor de andere reizigers. Mili tairen bleven evenwel den voorrang behouden. Woensdag wordt de normale dienstregeling stopgezet. Daar voor komt in de plaats een be perkte dienstregeling, welke op de stations wordt aangekondigd en tegen betaling verkrijgbaar wordt gesteld. In hoofdzaak komt deze be perkte dienstregeling hierop neer, dat op de verschillende baan vakken een viertal treinen in beide richtingen zal loopen. De electrische trac tie zal dan volledig worden stilgelegd. De tractie zal uitsluitend ge schieden door middel van stoom treinen. Het reizigersvervoer zal in de komende dagen in beperkte mate voortgang kunnen vinden, voor het goederenvervoer staat mo menteel echter nog niets vast. Na dere mededeelingen hieromtrent zullen later volgen. Voor de trajecten in Haarlem en omgeving is de nieuwe dienstregeling: Amsterd amDen HaagRo tterdamVI issin- gen: 7 treinen in elke richting, benevens 2 treinen elk tusschen Rotterdam en Dordrecht. HaarlemZandvoort: 4 treinen in elke rich ting. VelzenUitgeest 5 treinen in elke richting, AmsterdamUitgeest 4 treinen in elke richting. UitgeestAlkmaar 6 treinen in elke richting, AlkmaarDen Helder 8 treinen in elke rich ting, AlkmaarHoorn 4 treinen in elke richting. HaarlemIJmuiden 7 treinen in elke rich ting. De volgende inlichtingen zijn uit sluitend bestemd voor dienstplichtigen, die de le oefening nog niet hebben volbracht en zich ook niet onder de wapenen bevinden. Zij, die nog niet zijn ingelijfd en voor wie het tijdstip van inlijving ook nog niet is aangebroken, moeten voor- loopig niet opkomen. Zij, die oorspronkelijk in een vorig jaar hadden moeten opkomen of op een reeds verstreken tijdstip in het loopende jaar ter inlijving hadden moeten opkomen, doch die de le oefe ning tengevolge van verkregen uitstel nog niet hebben aangevangen of al thans nog niet hebben volbracht, moe ten wel opkomen De plaats, waar zij. zich moeten melden, staat in hun zakboekje vermeld. Hebben zij het zakboekje niet in hun bezit, dan moe ten zij zich tot den burgemeester wen den en kunnen zij van dezen ver nemen waar zij zich moeten aan melden. Zij, die van den dienstplicht zijn vrijgesteld wegens broederdienst, wegens kostwinnerschap of om een andere reden en die voorgoed vrij stelling hebben gekregen, of voor wie de duur van de vrijstelling nog niet is verstreken, moeten voorloopig niet opkomen. Zij kunnen wel worden opgeroepen, nu er buitengewone omstandigheden bestaan, doch het is nog geheel on zeker, of van deze bevoegdheid zal worden gebruik gemaakt. In elk geval moeten zij niet opkomen, zoolang hieromtrent niets naders wordt be paald.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1