IJmuider Courant Jiex Cngefach antia&oxd ove%ge&mcht Vaedsehtacmm oastyesteld Eens geschat blijft geschat. MOTO DE GEHEIMZINNIGE Wü®yW naar Berlijn DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN In Afwachting. Koninginnedag. Hamsteraars loopen tegen de lamp 24e JAARCANC NO. 256 vtv„. Lmiran» Co.ler. Msat.ch.ppf) l00, Courani Uilgfl.ei; ei> Mgem 0r„kk«rij N- V Houl.lraa. 93. g grlera fel 10724 Bureau IJmuidei Coor.al Kauaemarlnao »2. Umuidea JUdbo» 5301 PoS,Bir" 310791 4"' jd.eriea'ie., opgegeven v„„, dil blad. eordea Uoslelom opgenomen in de s,na«»» Conr.nl Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie. P W. PEEREBOOM EiN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 31 AUG. 1939 Abonnementen per week f 0.12-/* pe* maand f0.52'/2, per 3 maanden f L55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Loss* nummers 3 cent per ex. Ad verten tiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.1 JL Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f O.IOl 1 De nota-wisseling tusschen Berlijn en Lon- aangevuld met luchtreizen van Sir Ne- Ue'Henderson en gesprekken van dezen am bassadeur met Hitier, heeft blijkbaar tot be- ning geleid. De wereld verkeert weer in afwachting. Sprekende in het Lagerhuis heeft Chamberlain Dinsdag den inhoud dor ge voerde briefwisseling en besprekingen ver zwegen. De verwachte publicatie van stukken uitgebleven. Men heeft in Londen Hitier den tijd gelaten om te overwegen en publi caties vermeden, die natuurlijk weer tot prestige-houdingen zouden hebben geleid. Het schijnt in deze omstandigheden heel ver- standig. Laat ons erkennen dat m deze nieuwe pe riode van afwachting de hoeveelste al in de laatste jaren? - volstrekt niet de pijnlijke hoogspanning heerscht die de critieke Sep temberdagen van 1938 kenmerkte. Ook in dit land niet, ofschoon wij nu in een algemeene mobilisatie zitten. Een hoopvolle stemming overweegt, ook in het buitenland. Het zou eenvoudig te verklaren zijn door aan te ne men dat men nog meer gehard is geraakt tegen oorlogsdreiging dan al het geval was. De mensch went immers aan alles, zooals dat heet en zijn aanpassingsvermogen is verba zingwekkend rekbaar. Maar ik geloof dat er meer achter zit. En wel iets heel eenvoudigs. He geloof dat wij er ons allen in ons hart wel van bewust zijn, dat men geen oorlog maakt met volken die geen lust hebben in oorlog voeren. Zoolang van dien lust niets blijkt, zoo lang veeleer het tegendeel aan den dag treedt en in alle betrokken landen steeds duidelijker beseft wordt, dat men aan gene zijdie van de grens evenmin door krijgszucht bevangen is als aan deze, gelooft men niet in de wer kelijkheid van een losbarsting. Er is meer. Men begint uit het wegblijven van volks opwinding, van haatuitbarstingen in de mas sa, van hetgeen de moderne psychologie als „oorlogspsychose" heeft aangeduid, tot het besef te komen, dat de menschelijke natuur anders op conflicten tusschen staten reageert dan vroeger. Zij schijnt meer weerstandsver mogen en meer bezinning te hebben verwor ven. Zelfs doet zich alom het wonder voor dat de jeugd, die 1914-1918 niet gekend heeft en de ervaring van de misère dus mist, voor den oorlog niets blijkt te voelen, er geen enthou siasme voor toont. Dat noem ik een wonder omdat zoovelen in de jaren, toen men den vrede trachtte op te bouwen in kunstig sa mengestelde rechtsregels en verdragen, de trieste overtuiging bleven toegedaan dat het allemaal bij de jeugd toch niets helpen-zou. Die had immers de ondervinding niet en zou zich opnieuw laten vangen in dezelfde netten, waarin vorige generaties zich hadden ver strikt! Er zijn menschen die meenen dat alles niettemin van één man of van enkele man nen blijft afhangen. Zij meenen dat als Hitier tot het voeren van oorlog besluit de teerling geworpen is. Onvermijdelijk. Is dat wel zoo? Ten eerste doet zich de vraag voor: Zal Hitier tot een dergelijk besluit kunnen komen nu ook hem gebleken moet zijn dat van oorlogs geestdrift in het Duitsche volk niets te be merken valt? Ten tweede komt deze eenvou dige vraag naar voren: Kan één man, wie dan ook, of één regeering, welke dan ook, een volk tot den oorlog bewegen als het alle geestdrift daarvoor mist? Ik betwijfel het. Welke oorlog, althans sinds de volkslegers zijn ingevoerd, is ooit ingezet zonder die golf van geestdrift, die de massa alle bezinning deed verliezen? Wellicht heeft de moderne propaganda van het Conflict, van de Tegenstelling, van de Zelfverheerlijking in meer dan één land ook haar eigen doel voorbijgestreefd. Het moet haast wel. Overdrijving schaadt niet alleen in het algemeen, maar ook. in dit opzicht, dat zij de kracht van ieder betoog verzwakt. Komt er overvoering bij, herhaling tot in het eindelooze, dan stompt zij af. Men luistert niet meer, of maar half. En men begint te twijfelen aan al dit rumoer en al die groote woorden en wil er van bevrijd worden. Ook zijn kunstmatig opgewekte spanningen niet vatbaar voor voortdurende herhaling. Men raakt eraan gewend, zij worden steeds minder spannend. Ik geloof dat dit eenvoudige ver schijnselen zijn in de menschelijke natuur, die eigenlijk iedereen uit eigen ondervinding kent. Er heerscht nog een toestand van onzeker heid. Deze wonderlijke loop der wereldge beurtenissen is te nieuw om haar volle betee- kenis te kunnen vaststellen, om de kans op plotselinge wijzigingen te kunnen uitschake len, om haar duurzame beteekenis te kunnen vaststellen. Het is zeer moeilijk de groote stroomingen en verschijnselen van den eigen tijd te vatten en geheel te doorgronden. Maar dat er geheel nieuwe verschijnselen zijn kan men niet ontkennen, ook al had Napoleon gelijk toen hij zeide: „Het is zoo jammer dat de meeste menschen alleen historisch kunnen Ons volk beleeft te zorgelijke dagen, Dan dat nu feestelijk gedenken past, Het feest, dat telken jaar het best mag slagen, Is, hoe het ook mag spijten, afgelast. Geen feestklank zal er door de steden schallen, Door harmonie of koor, op markt of plein, D' oranjehulde van millioenentallen, Zal niet luidruchtig en uitbundig zijn. Geen optocht trekt door overvolle straten, Er zijn geen kampen voor sportieve jeugd, Geen prachtig vuurwerk maakt haar uit gelaten, Geen kermisjool werkt mede aan haar vreugd Maar meer dan ooit zijn wij in deze dagen, In liefde en eenheid om Haar troon geschaard, En meer dan ooit voelen wij ons gedragen, Door onze bede, dat Haar God bewaart. Al wilden wij wel vurig dat er heden, Ook reden was voor. een uitbundig feest, Doordat de jongste zorg weer was geleden En ons de toekomst vreugd bracht voor den geest, Al moeten wij in stilte Haar gedenken, Wij doen dat thans in zeer bij zonderen zin: Moog' Gode U zijn rijken zegen schenken, O, moeder van ons volk en koningin! P. GASUS. ik eenige weken geleden. Krijgen deze beide Groote Bemiddelaars thans hun kans, de wereld een onschatbaren dienst te bewijzen? Engeland en Frankrijk hebben het aanbod al gunstig ontvangen. Terwijl ik dit schrijf komt juist een „semi-officiéel" bericht uit Berlijn binnen dat men daar het aanbod in poli tieke kringen zeer sympathiek gezind is.... De hemel klaart op. R. P. voor voedering van vee Het veevoeder-bureau van het rijksbureau voorbereiding voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat het veevoederen van andere dan gedenatureerde tarwe verboden is. De normen voor toewijzing van krachtvoeder zijn voorloopig als volgt vastgesteld: Rundvee nihil Werkpaarden in het weidebedrijf nihil in het bedrijf met minder dan 75 pet. 1 k.g. per dier per dag 1 "k.g. grasland Dekhengsten Drachtige zeugen en zeugen bij de biggen 1 k.g. Dekbeeren 1 k.g. Varkens van 20-90 k.g. 1.75k.g. Varkens boven 90 k.g. 3 k.g. Hoenders en eenden 100 gr. Veehouders worden er op gewezen, dat zij bij voedering uit eigen voorraad, bovenstaande normen in acht moeten nemen. Aan hen zal geen nieuwe toewijzing voor veevoeder ver strekt worden, voor den datum, waarop zij naar berekening volgens bovenstaande normen, het veevoeder gebruikt kunnen hebben, Om te komen tot een spoedige opruiming van oudere hoenders en eenden, mag bovenstaande norm bij de toewijzing slechts gerekend wor den voor 80 pet. van het geïnventariseerde aan_ tal.' Aan bedrijven, waar deze dieren in hoofdzaak of geheel voor eigen, gebruik worden gehouden, alsmede de bedrijven, waar minder dan 25 stuks nut-pluimvee aanwezig is, mag geen krachtvoeder worden toegewezen. Het aanbod van H. M. de Koningin en van Z. M. den Koning der Belgen om hun goede diensten te verleenen inzake bemiddeling is kennelijk op het psychologische oogenblik gedaan. Het komt van de Staatshoofden van twee neutrale landen, wier persoonlijkheden bovendien in de geheele wereld de hoogste achting en eerbied genieten. „De tijd voor den Grooten Bemiddelaar is aangebroken," schreef Motorrijder botste tegen een autobus. Woensdagavond omstreeks half negen kwam te Kerkdriel de motor- rijder D. Wagter uit 's Hertogenbosch in botsing met een autobus uit Kerk driel, waarbij hij op-slag werd ge dood. De duopassagiere, de 22-jarige mej. M. Derks uit Alphen (G.) werd hoogst ernstig gewend. Zij is in zorg- wekkenden toestand naar het zieken huis te 's Hertogenbosch vervoerd. Over vergoeding voor opgevorderde paarden en motorrijtuigen kan niet gediscussieerd worden. In verband met een ontstaan mis verstand aangaande de procedure, welke gevolgd zou moeten worden wanneer eigenaars van opgevorderde paarden en eigenaars of beheerders van motor rijtuigen opgevorderd bij de algemeene motorverordening het niet eens zijn met de hun toegeschatte vergoeding voor die paarden of motorrijtuigen, wordt ons van officieele zijde medegedeeld, dat in dergelijke gevallen geenerlei beroep openstaat, dit in tegenstelling met be richten, welke spraken van de mogelijk heid van beroep op een gemengde com missie van militairen en burgers. het theater met den kleinen naam en de groote films presenteert vanaf VRDDAG eiken avond 8.15 uur en ZONDAG 3 uur MATINEE. PETER LORRE, de geniale meester der vermomming, in Nadere bepalingen ten aanzien van het dorschverbod. Ten aanzien van het dorschverbod is door ons in onze vorige oplage volgens de ons ver strekte opgave gemeld: „Het dorschen van daarvoor in aanmerkinj komende landbouwproducten is met ingang van heden verboden, tenzij dorsching ge schiedt door loondorschers of coöperatieve dorschvereenigingen, of zoo zulks niet het geval is, van den plaatselijken bureauhouder resp. den betrokken voedselcommissaris ver gunning is verkregen". Dit moet zijn: „Het dorschen van daarvoor in aanmerking komende landbouwproducten is met ingang van heden verboden, tenzij een algemeene of bijzondere dorsehvergunning is verkregen. De door den voedselcommissaris te ver strekken algemeene dorschvergunningen wor den slechts verleend aan hen, die plegen te dorsehen in opdracht en voor rekening van anderen, alsmede aan coöperatieve vereen! gingen welke plegen te dorschen, beide groe pen voor zoover zij de gedorschte producten marktsehoon afleveren. Bijzondere dorschvèrgunningen, waaronder wordt verstaan vergunningen tot dorschen op een bepaalden tijd en plaats van een bepaalde hoeveelheid, moeten worden aangevraagd bij nader door den voedselcommissaris aan te wijzen personen". Voorts is gemeld: „Overigens kan door of vanwege de be> treffende voedselcommissie voorwaardelijk- ontheffing van het verbod tot aflevering en .vervoer worden verleend". Dit moet zijn: „Door of vanwege den betreffenden voed selcommissaris". Cabaret Dancing La Caité Raaks 13, Telef. 13147, Haarlem ORANJEBAL Entree 25 cent Entree 25 cent (Adv. Ingez. Medj H. M. de Koningin gaat heden haar 60ste levensjaar in. Politie te Rotterdam maakt vele verbalen op 30 Augustus. Dinsdagavond bemerkte een agent van politie, die op post stond voor het gebouw van het Duitsche consulaat aan het Westplëin te Rotter dam, dat in een naburige laan een vrachtauto van een theehandel drie kisten aflaadde. Hij hield den chauffeur aan en waarschuwde het bureau, De politie kwam bij onderzoek tot de ontdekking, dat de kisten een hoeveelheid van 25 K.G. thee bevatten, welke partij op het punt stond gehamsterd te worden. Bij het nazien van de bescheiden bij de bewuste firma kreeg men de adressen van vijf andere personen, die in den loop van den dag een hoeveelheid thee hadden gehamsterd. Al deze voorraden met een totaal gewicht van 115 K.G. werden in beslag genomen. Tegen handelaar en koopers- werd proces verbaal opgemaakt. Woensdagavond zijn door surveilleerende agenten te Rotterdam nog een aantal personen naar het bureau gebracht, omdat zij op straat werden aangetroffen met een te groote hoeveel heid levensmiddelen of omdat zulk een hoeveel heid bij hen werd bezorgd. Ook werd vele malen een onderzoek ingesteld, nadat de politie van verschillende zijden aanwijzingen had gekregen. In enkele gevallen konden de aangehoudenen bewijzen dat de goederen vóór 28 Augustus j.l. waren gekocht, zoodat geen strafvervolging be hoefde te worden ingesteld. Te veel suiker. De Amsterdamsche politie heeft bij particu lieren, die abnormaal groote hoeveelheden sui ker hadden ingeslagen, de zoete voorraad onver wijld in beslag genomen en tegen deze onmaat schappelijke lieden proces-verbaal opgemaakt. Een gezin in de Van Oldenbarneveltstraat was zich aan drie zakken van 25 K.G. te buiten ge gaan, terwijl men in de De Lairessestraat 40 K.G. en aan de Jos. Israëlskade 25 K.G. had zien bezorgen, wat te veel is voor verbruik in één week. Beter en boeiender dan ooit. Vóór de pauze: een verrassend en origineel filmwerk: Haar levensgeluk hing af van een dun zijden masker. FOX WERELDNIEUWS - PROFILTIS HOLLANDSCHF ACTUALITEITEN. (Adv. Ingez. Med.) ^Tekst in overleg met Parijs opgesteld^ Kort na middernacht heeft de Britsche ambassadeur te Berlijn, Henderson, het Britsche antwoord op de mededeeling, die de Führer den vorigen dag had gedaan, aan Von Ribbentrop over handigd. De Duitsche minister bracht het antwoord vervolgens naar Hitier. Het bezoek van Henderson aan Von Ribbentrop duurde 35 mi nuten. Het Britsche antwoord was met een speciaal vliegtuig van Londen overgebracht. Dte inhoud van deze nota was des middags, na de bijeenkomst van het Engelsche kabinet, aan de Fransche regeering mede gedeeld. Na een onderhoud tusschen Daladier en Bonnet werden beide regeeringen het eens over den definitieven tekst. Volgens den lobby-correspondent van Reuter waren politieke kringen te Londen gisteravond conclusies. Wenscht Hitier met Polen te onderhandelen? Volgens een United Press-'bericht uit Lon den doen nadere bijzonderheden omtrent de nota, die Hitier Dinsdag aan Engeland over handigd heeft door bemiddeling van Hender son, blijken, dat men onderscheid moet maken tusschen het door Hitier aan Henderson over handigde geschreven antwoord en datgene wat men op grond van het daarop tusschen hen beiden besprokene als antwoord moet opvatten. De indruk dat er sprake zou zijn van een „tijdslimiet" van 24 uur was voortgekomen uit de geschreven repliek. Henderson heeft Hitler's aandacht gevestigd op het feit, zoo zegt men, dat zulks als een ultimatum te be schouwen was, waarop Hitier erin zou hebben toegestemd, dat men dat punt achterwege liet. Zoo kon men thansin officieele kringen zeggen, dat het antwoord van Hitier zooals het definitief was overgebracht, geen ultima tum inhield. Wat den vorm aangaat, meent men het antwoord thans in de volgende punten te kunnen omschrijven: 1. Hitier bevestigt Duitschland's vriendschap voor Engeland. 2. Hitier herhaalt zijn wensch Dantzig en den Corridor bij het Derde Rijk in te lijven. 3. Hitier spreekt zijn bereidheid uit een Engelsch voorstel tot bemiddeling te aanvaarden. 4. Hitier spreekt de hoop uit dat Polen een gevolmachtigde naar Ber lijn zendt om te onderhandelen op den grondslag van gelijkheid met Duitschland. Een Reuter bericht uit Berlijn meldt dat Forster op het oogenblik te Berlijn vertoeft. In welingelichte kringen te Berlijn werd volgens Reuter met stelligheid het gerucht „behoedzaam hoopvol" in hun tegengesproken, dat gisteravond te 11 uur door de Duitsche zenders eenige belangrijke mededeelingen zou worden verspreid. Het bericht, volgens hetwelk een dergelijke verklaring te verwachten was, wordt toege schreven aan een verkeerd verstaan van een vroegere mededeeling, waarin gezegd werd, dat minister Funk te 9 uur een belangrijke mededeeling over den voedseltoestand zou doen VOETBAL IN ENGELAND. De competitie der eerste klasse stopgezet. De uitslagen van de wedstrijden, welke Woensdag voor de Engelsche League werden gespeeld, waren als volgt: Eerste af deeling: Arsenal—Blackburn Rovers 10 ChelseaManchester United 11 Derby CountyPortsmouth 2—0 Leeds UnitedCharlton Athletdc 01 LiverpoolMiddlesbrough 41 Preston North EndSheffield United 00 SunderlandHuddersfield Town 12 Tweede afdeeling. BirminghamLeicester City 20 BradfordLuton Town 03 Manchester CityBury 11 SouthamptonSwansea Town 13 Dit zijn de laatste uitslagen van de eerste klas wedstrijden, want de Engelsche Voet balbond heeft besloten om ze voorloopig alle maal uit te stellen. JAARVERGADERING SCHEIDSRECHTERS UITGESTELD In verband met de buitengewone omstandig heden is de jaarlijksche algemeene vergadering van den Ned. Bond van Voetbal-scheidsrechters, welke Zondag 3 September te Utrecht zou wor den gehouden, tot nader aankondiging uitgesteld.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1