Ijl dam fielim (kcmd yetwfflett- Twee dagen k V A jllegomsche Houthandel functionneert goed geen postvervoer per trein fegg MM tëggfcggg Croofe voorraden hout en machines verbrand. 0ade mcdt op f. 100.000 geschat. (Van onzen specïalen verslaggever). HAARLEM. Donderdag. IN den afgeloopen nacht is het rustige Hillegom opgeschrikt door eerf feilen brand zooals de laatste ren in dit centrum van de bloemhol- enstreek niet meer is voorgekomen. Omstreeks drie uur werd brand ontdekt in de groote houtzagerij en schaverij der N.V. Hillegomsche Houthandel aan .je Van Meerbeekstraat. Binnen enkele «ogenblikken sloegen de vlammen over op het kurkdroge hout en breidde het vuur zich met razende snelheid uit. 1> Hillegomsche Vrijwillige brandweer onder aiding van commandant W. Kuitems was zeer 7 dfg ter plaatse en bond den strijd tegen de T ds hooger oplaaiende vuuprzee aan. Met tien Stelen werden de vlammen aangetast en aan dit energieke ingrijpen is het zeker voor een groot deel te danken, dat de brand nog geen grooteren Lvang heeft aangenomen. Ook de burgemeester nL mr dr. O. F. A. H. van Nispen tot Panner- dpn en de waarnemend inspecteur van politie de heer Baas waren snel naar de plaats van den brand getogen om mede de blusschingswerk- raamheden te leiden. De burgemeester achtte het nuttig dat de assistentie van de Heemsteedsche brandweer werd ingeroepenen binnen niet al te langen tijd verscheen ook dit brandweercorps ter PlHet6vuur greep intusschen nog snel om zich heen en het groote machinegebouw waarin vele kostbare machines stonden brandde tot den grond toe af. Ook groote hoeveelheden hout, die bij den Haven lagen opgestapeld konden niet worden gered. De machinekamer waarin de stoomketel, die gestookt wordt met afvalproducten stond vormde eveneens een centrum van den brand. Toch gelukte het nog om dit gebouw voor algeheele uitbranding te behouden. Ook de groote pijp die bij de zuig-installatie behoort, bleef den bestaat, dat het vuur in de machinekamer is ontstaan. Aan denanderen kant is de houtzagerij geheel uitgebrand en de machinekamer gedeel telijk gespaard. Dit zou er dus op kunnen wijzen, dat het vuur in de houtzagerij is begonnen. Deze kwestie is thans nog bij politie en brandweer in onderzoek. De brand werd ontdekt door een employe van het expeditiebedrijf „Cotex" dat dicht bij den houthandel is gevestigd. Door dezen employé werd de politie gewaarschuwd, die toen meteen alle maatregelen nam. Aan het spoe dig verschilden van de I-Iillegomsche en de Heemsteedsche brandweer is het zeker te danken, dat deze brand niet nog grooter schade heeft aangericht. De schade wordt overigens, zooals de heer Vreugd ons nog mededeelde, door verzekering gedekt. Ook een graanschuur. Ook de aangrenzende schuur van de N.V. van Waveren's Graanhandel „Ceres" werd door het vuur aangetast. De vlammen vonden in de opgeslagen granen gretig voedsel en het duurde niet lang of ook hier stond alles in lichter laaie. De brandweer concentreerde nu echter alle krachten op deze schuur en inderdaad gelukte het om het. vuur te bedwingen. Wel brandde een gedeelte van het dak en de bovenverdieping uit doch de gevel en de beneden opgeslagen granen bleven voor het vuur gespaard. Gevaar voor uitbreiding. De Heemsteedsche brandweer had zich intus schen bezig gehouden met het nat houden van de huizen aan den overkant van dé Haven. De vonken spatten namelijk door den wind óver het water heep. zoodat men terecht voor een verdere uitbreiding vreesde. De bewoners hadden zich dan ook op alles voorbereid en de noodige maat regelen werden genomen om de huizen spoedig te kunnen ontruimen. Gelukkig bleek dit later overbodig te zijn geweest want de huizen werden door de vlammen niet aangetast. Tegen zes uur was het gevaar voor uitbrei ding dan ook bezworen. Er hadden zich inmiddels zeer vele belang stellenden verzameld, die door de politie op be hoorlijken afstand werden gehouden. De schade. De materieele schade persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor is zeer aanzienlijk. De heer de Vreugd, directeur van den Hillegomschen Houthandel met wien wij een kort onder houd hadden kon ons nog nietmededee- len hoeveel de schade precies bedroeg. Van andere zijde vernamen wij dat de waarde van het verloren hout, de ma chines en de granen op ongeveer f 100.000 werd geschat. De loodsen aan de voorzijde van de Van Meer beekstraat konden evenals het kantoor door de gunstige windrichting worden gespaard. Ook in deze loodsen bevonden zich aanzienlijke hoe veelheden hout, daar het in de bloembollen streek juist „paktijd" is en dus veel kisten noodig zijn om de bloembollen te verzenden. De voorgevel, die van de graanschuur bleef staan vormde een gevaar voor de omgeving. Er werden dan ook maatregelen beraamd den gevel om te halen of te stutten. De nablussching van het steeds weer smeulende hout neemt zeer veel tijd m beslag en de brandweer zal nog een groot ge deelte van den dag noodig hebben om het vuur voor goed te blusschen. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Het vermoe- Zestiq tussen ondecfiouden t fudfuwidienst tusschen Rottendam, SCaantem, Amsterdam Momenteel wordt tusschen Rotterdam en Amsterdam, met Haarlem als tus- schenstation, een halfuur dienst onder houden met 60 bussen. Naar wij van den Haarlemschen stationchef vernemen functionneert deze dienst van Haar lem naar Amsterdam zeer voldoende; er is geen enkele stagnatie. Wat de busverbinding naar Rotterdam be treft; deze bussen doen Haarlem nog steeds niet aangezien ze meestentijds volgeboekt zijn. reizigers voor Rotterdam kunnen per tram gaan. Tusschen Haarlem en IJmuiden is een bus- wenst in werking gesteld, die in forensen tijd ?m4 "et half uur rijdt en in normalen tijd om et uur. Wij vernemen van de N.S. te Utrecht at het busverkeer over het geheele land ter anvulling van den beperkten treindienst goed Wnctionneert. Er zijn voldoende bussen aangeboden en de g^^werking met de busöndernémers vlot uit- Evacuatie van schoolkinderen in Engeland. LONDEN, 31 Augustus. (Reuter-A.N.P.) Het ministerie van volksgezondheid verklaart dat de evacuatie van schoolkinderen en andere in aanmerking komende bevolkingsgroepen mor gen zal beginnen. Verklaard wordt, dat de eva cuatie zuiver een voorzorgsmaatregel is en dat dit besluit niet beteekent, dat de oorlog als on afwendbaar wordt beschouwd. De evacuatie zal verscheidene dagen duren. Het besluit heeft op alle steden betrekking welke onder het desbe treffende plan der regeering vallen. Vrijwilligers des doods" bij het Fransche leger? PARIJS, 31 Augustus (Reuter). De „In- transigeant" publiceert een oproeping voor „Vrijwilligers des Doods", die bereid zijn zich op te offeren, om bijzonder gevaarlijke werkzaamheden te vervuilen, waarvan zij waarschijnlijk niet zouden terugkeeren. Het blad wijst er op, dat dergelijke formaties reeds bestaan in Japan en Polen en is van mee ning dat Frankrijk deze eveneens moet heb ben. Daartoe wordt in het bijzonder een be roep gedaan op hen, die door invaliditeit, ziekt of ouderdom, geen gewonen militairen dienst kunnen verrichten. Leden dezer „zelf- moordgroepen" zouden geen speciaal in signe dragen en niet langer dan zes maanden dienst doen. Door loting zouden uit hen de genen worden aangewezen, aan wie gevaarlijke ondernemingen worden opgedragen. Scheepvaart op den Weichsel gestaakt. WARSCHAU, 30 Aug. Naar gemeld wordt is de scheepvaart op den Weichsel naar Gdynia via Dantzig gestaakt. De uit Warschau komen de schepen leggen aan te Torun,- (Havas). Indische prinsen achter de Britsche regeering. SIMLA, 31 Aug. (Reuter-A.N.P.) Deze week hebben 28 Indische prinsen den onder-koning van Indië de verzekeringen gegeven van hun getrouwheid en de hun ter beschikking staande middelen aangeboden. Italiaansche bevolking moet zich •egen luchtaanvallen beschermen. ROME, 31 Augustus. (D.N.B). De bevolking is er Donderdagochtend van in kennis gesteld, dat direct en tot nader order maatregelen moe ten worden genomen voor de bescherming te gen luchtaanvallen. Aan de betreffende maat regelen dient de hand te worden gehouden. JAPANSCHE MILITAIRE MISSIE IN ITALIë AANGEKOMEN. De Japansche militaire missie onder leiding van generaal Terautsji, die het partijcongres in Neurenberg zou bijwonen, is te Napels aange komen. Nu de partijdag vervallen is, is niets bekend omtrent de verdere plannen der heeren. Japan sche kringen leggen er den nadruk op, dat de missie niet de Japansche regeering vertegen woordigt, maar persoonlijk was uitgen-oodigd om het Neurenbergsche congres bij te wonen. CAFé VERLATEN ZONDER TE BETALEN. Woensdagavond omstreeks 11 uur verlieten vier militairen een café aan den Bezuidenhout- schen weg te 's-Gravenhage, zonder hun con sumpties te betalen. De kellner ging de mili tairen achterna en ook het publiek bemoeide zich,-ermee. Er werden uitroepen gehoord als ,,Ze hebben 7.— gestolen". Een en ander trok de aandacht van twee politiemannen in bur ger, die twee militairen ter hoogte van het Haagsche Bosch aanhielden. Eén hunner ver zette zich dermate tegen zijn aanhouding, dat een politieman het noodzakelijk achtte ter waarschuwing twee schoten in de lucht te lossen. Ten slotte slaagden de politiemannen er in de beide militairen naar het politiebu reau aan de Louise I-ïenriëttestraat te brengen. Naar wij van de Posterijen ver nemen zal heden en morgen met het spoor geen post worden vervoerd. Het postverkeer zal met andere voertuigen, auto's enz. toch zoo veel mogelijk aan den gang wor den gehouden. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Truck reed tegen een boom. Chauffeur gedood, twee anderen gewond. DEN BOSCH, .31 Augustus. Heden morgen omtreeks half vijf is op den Rijksweg Den Bosch—Tilburg onder de gemeente Haren een ernstig on geluk gebeurd, waarbij een doode en twee gewonden zijn te betreuren. Door tot nu toe onbekende oorzaak reed een truck met aanhangwagen, toebehoo-rende aan het expeditiebedrijf Schielijk te Veenen, die geladen was met aardappelen, tegen een boom. Van de drie inzittenden was de 20-jarige bestuurder J C. S. uit Tiel, er het ergst aan toe. Hij werd door den schok uit de cabine geslingerd en totaal onder de lading aard appelen bedolven. Het slachtoffer moet vrijwel op slag dood zijn geweest. Van de beide anderen liep de een een heup fractuur en een hersenschudding op, de ander werd minder ernstig gewond. De Koningin naar Soestdijk 's-GRAVENHAGE, 31 Augustus. Al waren r geen feestelijkheden op den verjaardag van H.M. de Koningin, dat wil toch niet zeg gen dat deze dag geheel als een gewoner werkdag verliep. Vanochtend vroeg zag de stad er al vroolijk uit, omdat velen de vlag hadden uitgestoken, zoodat allen die zich naar hun werk begaven (er werd vandaag gewoon doorgewerkt) toch iets feestelijks meekregen. Voor het Paleis Noordeinde stonden tegen tien uur heel wat menschen te kijken, want het was bekend, dat de Koningin in het Paleis was en omstreeks dien tijd zou ver trekken om door Baarn een rijtoer te maken. Even tien uur gingen de groote glazen deuren open en verscheen de Koningin op het bordes. In een geopende auto nam Hare Ma jesteit plaats met haar hofdame freule Schim- lipenninok van der Oye. Het publiek drong naar voren en de enkele agenten lieten dit rustig toe. Glimlachend en buigend dankte Hare Majesteit voor de hartelijke toejuichingen te Harer eere en met langzame vaart keerde de chauffeur. Via Noordeinde en Heulstraat reed de Koningin over het Voorhout de stad uit. In een tweede auto volgden Hr.Ms. Kamerheer-ceremonie meester Ph.. J. Graaf van Zuylen van Nijevelt en generaal-maj oor jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, adjudant van de Koningin. Triomftocht door Baarn en Soest. BAARN, 31 Aug. Al waren de voorgeno men feesten in verband met de heerschende tijdsomstandigheden op verzoek van H.M. de Koningin achterwege gebleven, toch boden de beide dorpen Baarn en Soest zoo na grenzen de aan het Koninklijk domein Soestdijk, een f eestelij ken aanblik door de vele vlaggen, wel ke huis aan huis wapperden. Meer nog dan op andere verjaardagen van één der leden van het Koninklijk Huis werd er thans ge vlagd en nu Hare Majesteit den wensch te kennen had gegeven, dat zij op haar verjaar dag een rondrit door de beide gemeenten wil de maken. Dat deze geste gewaardeerd werd, bewees het groote aantal belangstellenden, al len getooid met oranje, die overal langs den weg geschaard stonden welken de Koningin zou rijden. Te ongeveer half twaalf arriveer de Hare Majesteit uit de richting Amsterdam, gezeten in een auto, waarvan de kap was neer gelaten bij de grens der gemeente Baarn. De Koningin was gekleed in een blauwen mantel met een hoed in dezelfde kleur. In haar ge volg bevonden zich freule Schimmelpenninck van der Oye, en H.M.'s adjudant ihr. de Jonge van Ellemeet. Op den Brink, Brinkstraat, Laanstraat, Nieuwstraat, de voornaamste winkelstraten, was de belangstelling enorm en overal was de begroeting spontaan en hartelijk. Steeds weer hoorde men den roep: „Leve de Koningin" In Soest was de ontvangst van de Hooge Landsvrouwe al even hartelijk, waarbij het drukke verkeer langs den Rijksweg eigenlijk nog meer luister bijzette aan het geheel. Via de Stadhouderslaan werd de Rijksweg in Soest bereikt. De grootste drukte was hier bij het raadhuis, waar de menschen rijen dik ston den en waar de politie slechts met moeite de menschenmenigte in bedwang kon houden. Ook hier kwam aan het spontaan geroep van „Leve de Koningin" schier geen einde De aankomst bij het Paleis Soestdijk. Was de drukte in Baam en Soest al buiten gewoon groot, dit haalde niet bij de men- schenmassa, die voor het Paleis Soestdijk stond te wachten op de komst der Koningin. Reeds vroeg waren belangstellenden uit de omliggende gemeenten,naar Soestdijk geko men om hier de Vorstin op haar verjaardag te begroeten. Toen de auto van Hare Majes teit dan ook tegen half een uit de richting Soest naderde, was de menigte bijna niet meer te houden. Met luid gejuich werd de Koningin begroet, toen haar auto het hek bin nenreed en het enthousiasipe kende geen grenzen meer, toen de kleine Prinses Beatrix met haar vader op het bordes verscheen, la ter gevolgd door haar Moeder en haar zusje, om haar Grootmoeder te begroeten geluk te wenschen met haar verjaardag. Geruimen tijd hield hare Majesteit zich met haar gevolg op het bordes op, wuivende naar het nog altijd juichende publiek. jjjSSSJNS De ontploffing te Tarnow. Uit Warschau. Het aantal slachtoffers van de bomontploffing op het station van Tarnow bedraagt thans negentien. -- *f BB V. J! W 66 67. Dienzelfden dag zag Jantje in een andere straat weer zoo'n bord staan en terwijl hij bedachtzaam verder reed, tuurde hij naar boven, om te zien of hij iets kon ontdekken dat op gevaar duidde. 68. Maar hoe hij ook keek, hij zag niets en toen dacht hij bij zichzelf. Dat bord is zeker door een of anderen grappen maker hier neergezet, want ik kan niets ontdekken. En steeds" "naar boven kij kend, fietste hij verder. 69. Hij keek heelemaal niet naar den grond, en dat werd zijn ongeluk. Een eindje verder, waren een paar gemeente werklieden bezig met het nemen van proeven met een straatrooster, dat van zelf open en dicht klapte; en juist klapte het rooster open, toen Jantje er over heen reed. 70. Toen Jantje na tien minuten weer was bijgekomen, stond er een politie agent bij hem die hem op den koop toe nog een geduchte uitbrander gaf. „Jantje je bent een domoor", zei de man der wet. „Dat bord beteekent Gevaar, maar dat wil niet zeggen alleen gevaar van boven, maar je moet ook uitkijken links en rechts van je, en naar voren, want het gevaar kan overal zijnl" 71. Beschaamd vervolgde Jantje zijn weg. Een meneer, die alles had gezien kréég een beetje medelijden met hem, en gaf hem een sigaar. Nu is sigaren ropken heelemaal niet goed voor kleine jongens, doeh Jantje pakte- haar toch aan en stak de sigaar op. 72. Zware rookwolken uitpuffend, ver volgde Jantje zijn weg, tot hij opeens een waarschuwingsbord zag met een vreemd figuur er op. „Dat kan ik dui delijk begrijpen", zei Jantje bij zichzelf. „Daar staan vijf sigaren op dat bord, dat beteekent dus dat je hier niet rooken mag." DOE DAT NOOIT 1 Blijf altijd op de rechter- weghelft in bochten, binnen bebouwde kom men bent u dat zelfs wet telijk verplicht 1 CRICKET HAARL. CRICKETBOND De competitie van den Haarl. Cricketbond is stopgezet. VOETBAL HET 60-JARIG JUBILEUM VAN II. F. C. Wijziging feestprogramma. In verband met de tijdsomstandigheden heeft het bestuur van H.F.C. besloten om met be trekking tot de vierimg van het 60-jarig jubi leum de volgende festiviteiten wel te doen door gaan: Zaterdag 2 September: Mulier-beker. Zondag 3 September: Jeugd-dag met H.F.C.- R.C.H. Jeugd om 3 uur. Maandag 4 September: Filmavond. Zaterdag 9 September: Feestelijke jaarverga dering en aanbieding H.F.C.-boek. Nadere mededeelingen zullen nog verstrekt worden met betrekking tot de hieronder ge noemde feesten: 10 September: het jubileum-tourniooi (Ajax, Haarlem, H.W., H.F.C.) 15 September: Reunisten-dag. 16 September: Receptie en feestavond. 17 September: Slotfeest. R. C. II. 2—D. I. O. A.s. Zondagmiddag wordt in het Heemsteed sche Sportpark bovengenoemde vriendschappe lijke wedstrijd gespeeld. D.S.K.-COMB.D.LO.-COMB. Een D.S.K.-combinatie speelt Zondagmiddag toen uur op het terrein aan den Oudeweg een voetbalwedstrijd tegen een combinatie van D. I. O. CRICKET IN ENGELAND. In drie van de zes wedstrijden werd -Don derdag een beslissing verkregen. Worcester shire 281 (Singleton 102*) won met innings van Notts 166 en 84. Voce nam voor Notts 6—106 en Berks had met 730 de hand in het lage totaal, door Notts in de tweed-e in nings gescoord. Somerset 380t-9 (gesl.) won ook al met innings van Northamptonshire 138 en 150, en de derde inningsoverwinning werd door Middlesex 5257 op Warwickshiré 194 en 131 behaald. Lancashire scoorde 211, Watts 5—60 tegen Surrey 3508 (gesl.) en 212. Sussex 387 tegen Yorkshire 3303 (Hut- ton 103). Hutton heeft thans nog 97 runs nood-ig om zijn 3000 runs in dit seizoen vol te maken. KORFBAL WEDSTRIJD OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND UITGESTELD. De Kon. Nederl. Korfbalbond deelt mede, dat in verband met de mobilisatie de wedstrijd om het kampioenschap van Nederland tusschen „Wordt Kwiek" en „Westerkwartiec", die a.s. Zqndag gespeeld zou worden, is uitgesteld. SERIEWEDSTRIJDEN „SPORT VEREENT". Het programma der serie wedstrijden van de Korfbalclub „Sport Vereent" voor Zondag 3 September luidt als volgt: Afdeeling I: Sportief—SVK 1 K.Z.Archipel Sportief—H.S.V. 1 S.V.K. 1—Archipel K.Z. 1—H.S.V. 1 SportiefArch-ipel S.V.K. 1—K.Z. 1 Achipel—H.S.V. 1 K.Z. 1Sportief H.S.V. 1—S.V.K. 1 10.00—10.30 uur 10.35—11.05 uur. 11.10—11.40 uur. 11.45—12.15 uur. 12.20—12.50 uur. 12.55—13.25 uur. 13.30—14.00 uur. 14.05—14.35 uur. 14.40—15.10 uur. 15.1515.45 uur. MOTORSPORT. DE TERREINKAMPIOENSCHAPPEN DER K.N.M.V. UITGESTELD. In verband met den internationalen toestand heeft de K.N.M.V.-sportcommissie besloten de terreinkampioenschappen van Nederland, welke op 10 September a.s. verreden zouden worden, tot nader te bepalen datum uit te stellen. ATHLETIEK WEDSTRIJDEN K.T.K. De uitslag van den vereenigingswedstrijd (vol gens de P.H.-telling) van de athletiek-kam- pioenschappen K.T.K. luidt als volgt: Dames 1: B.G.V. 123 p., 2 Bato 23 p., 3 Con cordia 18 p. Heeren: 1 Concordia 88 p., 2 B.G.V. 80 p., 3 Bato 46 p. HONKBAL COMPETITIE STOPGEZET. Naar wij vernemen heeft het bestuur van den N. H. B. besloten geen wedstrijden meer te doen spelen. Als gevolg daarvan gaat de voor hedenavond vastgestelde wedstrijd Ajax—A. F. C. die beslissen moest- over de bezetting van de on derste plaats der eerste klasse, niet door. Voor „Schoten" is dit een geduchte tegen valler, daar het eerste negental van deze ver- eeniglng een goede kans op promotie maakte.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1