IJmuider Courant Oorlogstoestand Engeland en Frankrijk trekken tegen Duitsch regime tm strijde tnqelsch schip Vreemde vliegtuigen De 3 standpunten Kalme reactie boven ons landl >Q£tQHpcdeJVld Londen-.' Parijs: Berlijn: DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zondag om elf uur ingegaan Nachtelijk luchtalarm in Engeland. Een niet aanvalspact op komst? Zal het Italiaansch— Duitsche militaire pact in werking treden Uitbarsting. IAARCANG NO. 259 u>oren» Coüer. Maatschappij Conranl Ullgaveo en Algem. Orntherü Confflnt' feleiooo fi,\. Groote Houtstraat 93, TeL 10724. Bureau IJmuides gennemerlaau 42, IJmuldem, 5301i Postgiro 310791. Alle voor dit blad, (r,opgegeven fOfdeD kosteloos Directies P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 4 SEPTEMBER '39 Abonnementen per week f 0.12l/j, pe» maand f0.52V2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Loss* nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12, Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbel* prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1«3 regels f 0.25, elke regel meer fO.Hk SINDS Zondagmorgen elf uur is Engeland met Duitsch- land in oorlog, omdat laatstgenoemd land niet aan den Eugelschen eisch tot het terugtrekken van zijn troepen uit Polen liad voldaan. En sinds Zondagmiddag vijf uur staat Frankrijk hierbij aan Engeland's zijde. Zoowel de Fransche als de Duitsche en Engelsche ambassadeurs in beide landen hebben hun paspoorten aangevraagd. Van Engelsche en Fransche zde is er de nadruk op ge legd, dat de strijd niet gaat tegen het Duitsche volk, maar tegen het in Duitschland heerschende regime en Hitier. De eerste oorlogsdaden zijn reeds gepleegd voor Londen werd luchtalarm gegeven en de „Athenia"een Engelsch schip met 1400 koppen aan boord, bemanning en passagiers, waaronder een groot aantal naar hun land terugkeerende Amerikanen en Canadeezen, getorpedeerd. Frankrijk heeft nog getracht Duitschland door het stellen van een ultimatum te kunnen bewegen tot het terugtrekken van zijn troepen, doch het vóór vijf uur geëischte gunstige antwoord, is niet ontvangen. Van het Oostelijk front wordt gemeld, dat de Polen Sllezië hebben moeten ontruimen en dat de Duitsche troepen den Weichsel zijn overgestoken. Bevolking bewaarde haar kalmte. LONDEN, 4 September (Havas/ANP) Vannacht om tien minuten voor drie uur werd Londen opgeschrikt door het geloei van sirenes, welke de bevolking uitnoodigden de schuilplaatsen op te - zoeken, daar gevaar voor een lucht aanval bestond. Rustig hebben de Londenaars de gegeven instructies gehoorzaamd en de schuilplaatsen be reikt. Zij spraken kalm over den aard van het alarm dat hun uit den slaap had gehaald. Na 35 minuten meldden de sirenes, dat het gevaar was ge weken en in dezelfde orde en kalmte ontruimde de bevolking de schuil plaatsen. Het ministerie van voorlichting heeft vanochtend verklaard, dat het luchtalarm gegeven werd omdat boven de oostelijke graafschappen en de Midlands niet geïdentificeerde vliegtuigen zijn gepasseerd. Een aan tal gevechtsvliegtuigen werd de lucht ingezonden en zoodra op bevredigende wijze was vastgesteld, welke vlieg tuigen het betrof, werd het signaal gegeven, dat alles weer veilig was. Het waarschuwingsalarm, dat tweemaal ge geven werd, omvatte Londen, gedeelten van üe Midlands en van de noordoostelijke graaf schappen. United Press meldt dat het alarm in som mige hotels sensatie heeft verwekt. Het per soneel wekte de gasten door hard op de «eur te bonzen. In allerijl begaf men zich «aar beneden voor het opzoeken der schuil- in en' waar men bleef tot het signaal .AUe gevaar geweken" weerklonken had. tusschen Rusland en Japan Gerucht te Moskou MOSKOU, 4 September (Reuter). In de kringen der buitenlanders alhier gaat hardnekkig het gerucht, dat bin nenkort onderhandelingen zullen wor den geopend voor de sluiting van een niet-aanvalsverdrag tusschen Sovjet Rusland en Japan. Pavlof, die bij de besprekingen tus schen Stalin en Molotof met Von Rib- bentrop als tolk optrad, is benoemd tot eerste secretaris van de Russische am bassade te Berlijn. BRUSSEL, 4 September (Reuter). Volgens uit Berlijn ontvangen berich ten bespreken Duitsche politieke krin gen de vraag in hoeverre het begrip staat van ooi-log verschilt van een for- meele oorlogsverklaring. Verklaard wordt, dat van de inter pretatie hiervan zal afhangen of het Italiaansch-Duitsche militaire verdrag werking treedt Het sprankje hoop, dat wij nog durfden wagen, Is thans ook wreed de bodem ingeslagen, De ramp, waarvoor wij vreesden, is een feit; Millioenen mannen uit verscheiden landen, Marcheeren weer, met wapens in de handen, Op naar een nieuwen vreeselijken strijd. 't Is nog een-en-twintig jaren heden, Toen 't leed van vier jaar oorlog was geleden En toen het zwaarbeproefde mensehenras, Zich troostte met de balsem der gedachte, Dat dit voor nu en verdere geslachten, Het einde van den laatsten oorlog was. Toch, thans is weer de lont in 't kruit gestoken, De demon van den krijg is losgebroken, Weer is het wreede woord aan het kanon; Weer zullen menschen andre menschen haten, Weer heeft de vrêe ons werelddeel verlaten, Sinds dezen Zondag waarlijk zonder zon. Wij weten niet in deze droeve uren, Hoe lang ditmaal het wild geweld zal duren En wat ook wij nog krijgen te doorstaan; Maar zullen met gezamenlijke krachten, Het beste hopen en het beste trachten, En roepen God om Zijn bescherming aan. te Londen op de oorlogsproclamatie Reuter meldt uit Londen, dat de aan kondiging, dat Engeland zich met Duitschland in oorlog bevindt, in Lon den geen sensatie verwekte, daar men dit sinds Zaterdagavond voor practisch zeker hield. Bovendien was de bevolking der hoofdstad door de evacuaties zoo danig gedund, dat de drukte in de straten Zondagmorgen zich beperkte tot het snelle verkeer van officieele auto's en de voorbereidingen voor de lucht afweer. Te Parijs. Uit Parijs meldt United Press: Met groote kalmte heeft Parijs het nieuws van de Engelsche oorlogsverklaring vernomen. De Fransche hoofdstad, anders zoo vroolijk, krijgt meer en meer het aanzien van een verlaten stad. Steeds meer trekt de burgerbevolking vrijwillig weg om een veiliger verblijfplaats te zoeken in de provincié. Duizenden zaken zijn gesloten, daar personeel en eigenaars zijn opgeroepen voor den militairen dienstplicht. Voor hun vertrek hebben zij de winkelruiten voorzien van kris en kras er over geplakte papieren strooken ter beveiliging tegen schade door luchtaanvallen. De politie agenten zijn alleen uitgerust met staalhelm en III I -Bg..LJl,. De Regeeringspersdienst meldt Hedennacht zijn vreemde vliegtuigen boven ons land gesigna leerd. De nationaliteit dier vliegtuigen kon niet worden vastgesteld. Aangezien meestentijds boven de wolken werd gevlogen, was het niet mogelijk de vliegtuigen onder vuur te nemen. De Nederlandsche regeering zal heden elk van beide partijen, onder verwijzing naar den ernst van deze schending onzer door beider beloften uitdrukkelijk erkende onzijdigheid, uitnoodigen onverwijld een onderzoek in te stellen naar de vraag, of hare strijd krachten deze inbreuk hebben veroorzaakt en bij bevestigende beantwoording, alle maatregelen te nemen om herhaling te voor komen. Meesten der 1400 opvarenden gered LONDEN, 4 September (Reuter-A.N.P.) Het ministerie van voorlichting verklaart, dat het Britsche schip „Athenia" met 1400 passagiers aan boord in den At- iantischen Oceaan, op tweehonderd mijl ten Westen van de Hebriden is getorpedeerd. Om vijf uur vanochtend heeft het ministerie medegedeeld, dat, volgens het laatste door de admiraliteit ontvangen bericht, het schip snel zinkende was. De „Athenia" meet 13580 ton en behoort toe aan de Donaldson Atlantic Line Ltd. Het schip was op weg naar Montreal. Een groot percentage der passagiers was op den terugweg naar Amerika, in verband met de Europeesche crisis. Het States Department te Washington heeft, volgens United Press, bekend gemaakt dat verreweg het grootste deel van de opvarenden van de „Athenia" gered is. Slechts diegenen, die bij de ontploffing zelf gekwetst zijn, zijn om het leven gekomen. De anderen hebben zichzelf in veiligheid kunnen brengen. 3assagiers voornamelijk Amerikanen en Canadeezen Stephen Early, de secretaris van Roo sevelt, heeft naar Havas uit Washington meldt, verklaard, dat de passagiers van de „Athenia" volgens te Washington ont vangen berichten in hoofdzaak Canadee zen en Amerikanen waren. De president heeft een officieel tele gram ontvangen, waarin van deze torpe deering melding werd gemaakt. Early voegde hieraan toe: Ik wensch te doen uitkomen, dat het schip volgens de officieele inlichtingen uit Glasgow kwam en via Liverpool met vluchtelin gen op weg was naar Canada. Ik wensch daarop te wijzen, aldus Early, om aan te toonen, dat er geen enkele mogelijkheid bestaat, dat het munitie vervoerde. Nader verneemt Havas uit Londen: De „Athenia" was Vrijdagmiddag uit Glas gow vertrokken en had Liverpool aangedaan, vanwaar het schip Zaterdagmiddag om 4 uur onder bevel van kapitein James Reid naar Mont real was vertrokken. De reederij heeft verklaard, dat het totaal aan tal personen aan boord van het schip, bemanning en passagiers, 1400 bedraagt. In de reddingsbooten van de Athenia was plaats voor in het geheel 1830 passagiers. Het schip had een lading van duizend ton ingenomen te LiverpooL Blijkens een nadere mededeeling aan het Brit sche ministerie van voorlichting bevonden zich aan boord van de „Athenia" 101 passagiers, die zich uit Liverpool naar de Vereenigde Staten be gaven terwijl zich te Glasgow 145 passagiers voor de Vereenigde Staten hadden ingescheept. „Slechts gemeld kan (Killet stuiten" „Duitschland wees alle onderhande lingen af „ingeland draagt de oecantwooc- lijhheid" Een vreedzame regeling in het Duitsch- Poolsche geschil was mogelijk geweest, maar Hitier wilde dit niet. Duitsche voor stellen zijn nooit aan polen getoond en toen zij Donderdagavond door de Duitsche radio gepubliceerd werden, heeft Hitier niet op commentaar gewacht, maar zijn troepen den volgenden dag Polen laten binnentrekken Hitier zal zijn geweldmethoden nimmer op geven en kan slechts met geweld gestuit worden. Hitier wees tot het laatste vreedzame onderhandelingen af. Het lot van den vrede was in handen van Hitier. Hij heeft den oorlog verkozen. Hij wil de vernietiging van Polen en daarna de hegemonie over Europa. Wij moeten thans strijden voor ons land en voor de vrijheid. Polen mishandelde de minderheden en nam een agressieve houding aan, welke een gevaar voor Europa oplevert. De Poolsche regeering werd In haar optreden gesteund door Engeland, dat verantwoordelijk is voor het leed, hetwelk thans over de volken komt. Door de ultimatums van Engeland en Frankrijk in te willigen zou Duitschland het oude onrecht opnieuw accepteeren. (Men zie hiervoor ook elders in dit nummer.)

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1