IJmuider Courant Warschau Weer vreemde vliegtuigen in dm aanvat opnieuw heftig bestookt Engelsche vliegers !S«<«eee,e°d"blad' DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SAXTPOORT EX OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen get Onheil. Coulondre in ons land. boven ons land Op sommige is het vuur geopend Wilhelmshaven en Cuxhaven gebombardeerd binstlqe schade aangelicht? JAARGANG No. 260 Looreni Cc""- """L»»'ui,e"'"' 4lgem m. V GrooHoutstrsal 9S. ^uklier TeL 10724. Bureau IJmuide» '"'""■j^oemarlaaa 42. [Jmuiden. «01. 310791 *"e W>ieloo. opBan»»»" to d« «orden f"w" Directiei P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 5 SEPTEMBER 1939 Abonnementen per week f 0.12'/j» pe» maand f0.52'/24 per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Loss* nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10, rampza^e Zondag heeft de bevestiging ht van het menschonteerende feit, dat bet oorlogs onheil opnieuw over Europa is De Duitsche aanval op Polen "ramp in. Van dat oogenblik af ble- uiterste pogingen tot bijlegging van u nieuwste conflict in de reeks die sinds n Europa heeft gekweld en de volken ge teld, vergeefsch. Nadat Engeland's ambas- ®ar te Berlijn sinds Vrijdagavond vergeefs -• '--J op een antwoord op den gestel den aanval op Polen te staken en terug te trekken, werd daaraan de vorm van een ultimatum dat om elf uur afliep. Er kwam geen antwoord, om elf uur bevond Engeland zich den de troepen i ZondagnK gegeven, van oorlog met Duitschland en even uer"werd dit door Chamberlain per radio gesteld, Niet onmiddellijk volgde daarop Fransche gelijke verklaring. Frankrijk's ,r vroeg een onderhoud met den minister van Buitenlandsche Za- denzelfden eisch als de Engelschen, naar vroeg nog om antwoord vóór vijf uur 's middags. Deze tactiek had blijkbaar ten doel de Duitschers onder den indruk van het Engélsche besluit nog tot toegeven te bewegen, maar het haatte niet en de oorlogstoestand tusschen Frankrijk en Duitschland trad om Yiji' uur in. Daarop volgde nog een merkwaar dige stilte. Herinneringen aan den vorigen oorlog, aan de ontzettende ramp van de jaren 1814-1918, spreken van niets dan bliksemsnel toeslaan, spoedige „voordeelen" verwerven, van oorlogsverklaringen die onmiddellijk door oorlogsdaden gevolgd werden. Thans was dit niet het geval. Maandagmorgen was nog geen Fransche oorlogsdaad bekend en evenmin een Engelsche behalve een passieve: de inzet van de blokkade door de vloot. De Duitschers hadden reeds een groot Engelsch schip, de „Athenia" getorpedeerd ofschoon dit niet an ders vervoerde dan Canadeezen en Amerika nen die Europa ontvluchtten. Hetgeen onmid dellijk zijn uitwerking in de Vereenigde Sta ten moest doen gelden en gruwelijke her inneringen §an den vorigen oorlog wakker roept. Maandagmiddag deelde Parijs pas mede dat de krijgsverrichtingen begonnen zijn. De eenigszins vertraagde inzet van de vij andelijkheden van Engelsche en Fransche zijde is een merkwaardigheid te meer in een reeks verwarde gebeurtenissen. Hoop op ver mijding van. de ontzettende ramp kon zij niet meer bieden. Zoo zet zich nu in een nieuwe massale losbarsting het onheil voort, dat in den zomer van 1914 losbrak. Alle kleine volken, die opnieuw in hun leven en toekomst bedreigd worden, moeten wel bitterheid ge voelen als zij denken aan de fraaie leuzen waarmee de grootmachten elkaar in 1914 te lijf gingen. En aan wat er na 1918 van den vrede gemaakt is. Zeer duidelijk is het waarom Engeland en Frankrijk nu den oorlog aan Duitschland heb ben verklaard. Op 39 Januari van dit jaar verklaarde Hitler in den Rijksdag nog: „Met Polen bestaan geen meeningsverschillen. De vijf jaar geleden gesloten overeenkomst heeft tot vriendschap tusschen Duitschland en Po len geleid". Het was in diezelfde rede dat hij zeide: „Ik geloof aan een langen vrede" en de hoop uitsprak „dat het anti-Komintern verdrag nog eenmaal het kristallisatiepunt zou worden waarop zich nog meer volken zouden' vereenigen om het satanische ver schijnsel van het bolsjewisme af te weren." Sindsdien annexeerde hij Tsjecho-Slowakije, sloot een verdrag met het 'bolsjewisme en be gon een campagne tegen het bevriende Polen, die tenslotte tot den gewapenden inval voer de, Engeland en Frankrijk hadiden zich in middels verbonden tot steun aan dat land in dien het werd aangevallen. Uit de redevoerin gen van hun premiers, mededeelend dat zij hun verplichtingen nakomen, treedt thans de overtuiging naar voren dat Hitler zijn ver overingstocht zal voortzetten indien die niet met geweld wordt gekeerd. Engeland en Frankrijk gevoelen zich zelf bedreigd en stel len geen enkel geloof meer in Hitler's verzeke ringen. Zij verklaren dat zij niet het Duitsche volk bestrijden, waartegen zij geen grief heb ben, maar zijn regeering. Duitschland zijner zijds belaadt Engeland met de schuld aan den oodog. in dit opzicht treedt een volkomen overeenstemming met de gebeurtenissen van toen de term „Gott strafe England" in Duitschland spreekwoordelijk was, aan den flag. Veel is nog onduidelijk. Het blijft voors hands duister hoe Engeland en Frankrijk den actieven oorlog zullen voeren ('behalve met de uchtvloot) als de „Westwall" inderdaad on- heeaibaar mocht blijken. Evenmin kan iemand voorspellen in hoe verre andere landen dan de vier, die er thans 'n betl'okken zijn, in den oorlog kunnen wor- en gemengd. In 1914 begon de strijd met een S.W»ter aantal betrokkenen. Dit werd uitgebreid met vele andere landen, c Italië en de Vereenigde Staten de ste waren. Hoe het thans zal gaan is Liu!6 VOörsPeken. Wel is te voorzien dat het 3 losbarsten van de slachting een ver- 5 onder de vier betrokken volken zal i, die thans nog geheel ontbreekt. °°k üeze volken hebben den oorlog niet J d, zij waren niet tot ouderlingen haat op- aeept zooals in 1914, zij hadden en heb- °p oogenblik nog afschuw vande tochting. Nederland heeft de verklaring van zijn vol komen neutraliteit Zondag in extenso be vestigd. Dergelijke neutraliteit is door alle tus schen de strijdenden levende kleine volken verklaard. Het zou den grootmachten op den inzet van aanzienlijke strijdmachten komen te staan, als zij daar inbreuk op wilden maken. Zij hebben verklaard het niet te zullen doen. Door velen in vele landen is sinds 1918 ge ijverd voor het handhaven van den vrede en is een campagne gevoerd tegen den oorlog. Tot diegenen heeft dit blad, op zijn terrein, immer behoord. Wij allen hebben den vijand aller volken, den beestachtigen, misdadigen oorlog, wel nadeel toegebracht, wij hebben hem zijn valschen schijn, zijn masker van ridderlijkheid wel kunnen afrukken, wij in alle landen hebben wel een diepen afkeer tegen hem doen ontstaan. Maar wij hebben hem niet overwonnen. Hij triomfeert opnieuw. Het is met bitterheid en groote droefheid dat dit vastgesteld moet worden. In de jaren toen de groote opbouw mogelijk was en dat op alle wijzen aan de menschheid is voorgehouden, heeft de meerderheid gefaald in de daad en de oorlogsbestrijders zelfs vaak bespot. Men heeft gelachen om de pogingen een betere wereldorde op te bouwen. Men vond het zoo veel verstandiger sceptisch te zijn. Nu lacht men niet meer. Of men het opnieuw zal gaan doen als na deze, nieuwe ramp het streven tot opbouw hervat zal worden weet il^ niet. Maar evenmin als anderen, die hetzelfde gepoogd hebben, zal ik het ooit opgeven, zoolang ik leef. En ik huiver bij de gedachte aan al die jonge levens, die opnieuw uitgemoord zullen worden. R. P. Henderson de grens nog niet gepasseerd perron werd gereden, werd deze onder mili taire bewaking gesteld. Hedenmorgen om 5.50 uur arriveerde de trein met den Duitschen gezant uit Parijs. De beide gezanten wisselden van trein, waarna, nadat ook de bagage was overgeladen, de reis werd voortgezet. De Engelsche ambassadeur te Berlijn .Hen derson, bevond zich vannacht om twee uur op het station Rheine en zou vandaar vermoe delijk niet eerder vertrekken dan wanneer het schip waarmede de Duitsche zaakgelas tigde dr. Kordt uit Londen is vertrokken zich in de Nederlandsche territoriale wateren be vindt. Belaslingverhooging in Duitschland. Toeslag van 50 pCt. op de Inkomsten belasting. Onder voorzitterschap van Goering heeft de Duitsche verdedigingsraad een verordening op de oorlogshuishouding opgesteld, die ten doel heeft „dee krachten van de Duitsche volkshuishouding in te zetten voor de bevei liging van de grenzen en de vrijheid van Duitschland". Het eerste voorschrift stelt straffen op ge dragingen, die schadelijk zijn voor den oorlog. Het tweede voorschrift heeft betrekking op belastingverhoogingen, waarbij principieel rekening wordt gehouden met de economisch zwakkere volksslagen. Het Rijk heft een toe slag op de inkomstenbelasting ten bedrage van 50 pCt. Zij die inkomstenbelasting moe ten betalen en wier inkomen niet hooger is dan 2400 mark per- jaar, zijn van den toeslag vrijgesteld. Bovendien bepaalt dit voorschrift, dat oorlogstoeslagen geheven zullen worden op een reeks van genotmiddelen, zooals bijv. bier, tabakswaren, brandewijnprodueten en champagne. Bij bier en tabakswaren bedraagt de toeslag 20 pCt.^van den verkoopsprijs. Voorts is een buitengewone bijdrage vastge legd van de landen, gemeenten en andere lichamen van het openbare recht aan het rijk. Het derde voorschrift behelst een aan passing van de voorschriften op het gebied van het arbeidsrecht, de arbeidsbescherming en de arbeidsvoorwaarden aan de eischen van de oorlogshuishouding. Het vierde voorschrift behelst een strenge prijspolitiek, die gericht wordt naar de be ginselen van de volkshuishouding in oorlogs tijd. Coulondre. Maandagavond om 11.35 uur arriveerde in een specialen Duitschen trein op het station te Oldenzaal, de Fransche ambassadeur te Berlijn, Coulondre. Het station stond onder bewaking van de brigade van de koninklijke maréchaussee te Oldenzaal. Nadat diverse grens- en douaneformalitei ten waren vervuld en de trein voor het tweede De regeeringspersdienst meldt: Maandagavond kort na 7 uur zijn in het uiterste Noorden des lands twee buitenland sche militaire vliegtuigen gesignaleerd, die zich binnen ons rechtsgebied in Westelijke richting bewogen. De in verschillende plaatsen verkregen ge gevens worden verzameld en vergeleken ten einde te kunnen vaststellen tot welke natio naliteit de vliegtuigen behoorden en de be treffende regeering voor deze schending van onze neutraliteit, aansprakelijk te stel len. Op enkele blijkbaar verdwaalde vliegtuigen die om ongeveer vier uur hedenochtend boven ons land en met name in* de omgeving van Amsterdam verschenen, kon het vuur worden geopend. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt Engelsche bombardementsvliegtuigen van de nieuwste con structie hebben Maandagavond tegen 6 uur de steden Wilhelmshaven en Cuxhaven aangevallen. De bombardementen richtten geen schade aan, daar zij geschiedden tijdens krachtig afweervuur. Van het totaal aantal van twaalf Engelsche vliegtuigen werden vijf neergeschoten. De aanvallers trachtten zich in Zuid-Westelijke richting aan het vuur te onttrekken en zetten koers in de richting van het Neder landsche gebied. Het Britsche Ministerie van Voorlichting deelt mede Eenheden van de Royal Air Force hebben Maandag met succes een aanval gedaan op schepen van de Duitsche vloot te Wilhelms haven en Brunsbüttel aan den ingang van het Kielerkanaal. Verschei dene voltreffers met zware bommen werden waargenomen op een Duitsch slagschip op de reede van Wilhelmshaven, waardoor groote schade werd aangericht. Te Brunsbüttel werd een aanval gedaan op een slagschip dat langs de kade lag, waarbij eveneens ernstige schade werd toegebracht. Tijdens den aanval, die werd uitgevoerd in zeer ongunstige weersomstandigheden, werd een tegenaanval gedaan, terwijl luchtafweergeschut in werking werd gesteld, waar door wij eenige verliezen leden. Sterke activiteit van het Poolsche afweergeschut en de Poolsche jachtvliegtuigen Poolsche troepen moeten twee steden prijsgeven Het Engelsche s.s. .Athenia", dat op den Atlantischen Oceaan werd getorpedeerd. Aan boord bevonden zich 1400 oersonen WARSCHAU, 5 September (Reuter.) De speciale correspondent van Reuter te Warschau meldt, dat Maandagmiddag zes Duitsche militaire vliegtuigen de oos telijke buitenbuurten van Warschau heb ben aangevallen en over een grooten af stand sterk ontplofbare bommen en brandbommen hebben uitgeworpen. De correspondent meldt, dat hij van voor een raam in een van de oostelijke buitenbuurten dit schouwspel heeft gadegeslagen. Een rookzuil, door de bommen veroorzaakt, bereikte een hoogte van wat meer dan dertig meter. De bommen vielen over een gebied van ongeveer twee mijl lengte. De aanvallers vlogen op zoo'n groote hoogte, dat zij voor het broote oog onzichtbaar waren. Poolsch luchtdoelgeschut was spoedig in actie, terwijl Poolsche jachtvliegtuigen heftig aanvie len. Twee vijandelijke vliegtuigen werden om- laaggeschoten. Volgens een uit Warschau te Londen ontvangen radiomededeeling waren de Poolsche troepen genoodzaakt na hard- nekkigen tegenstand de steden Bydgoszoz en Drudziadz prijs te geven. Verklaard wordt, dat de Poolsche luchtmacht gisteren aan alle fronten eenige stoutmoedige aanvallen heeft ondernomen en dat de Duitschers in totaal 17 en de Polen 8 vliegtuigen hebben verloren. Aan het zuid-westelijk front in de buurt van Przasnysz en Ciechanow, op 70 kilometer ten noorden van Warschau wordt naar men meldt hevig gevochten. Talrijke slachtoffers Volgens het Poolsche Telegraafagentschap zijn tallooze plaatsjes in midden Polen gebombar deerd, waarbij een groot aantal slachtoffers zijn gevaUen. In Grodzisk, ten zuidwesten van Warschau, vernielden de bommen verscheidene huizen en vielen verscheidene dooden. Tijdens een raid op Zyrardow opende de Duitsche aviateur mitrail- leurvuur op de daken en vensters der huizen. Bij Szymanow werden zes bommen gewor pen. Er vielen drie dooden. Het dorp Borysewo is gebombardeerd, twee paarden werden gedood. In het dorp Sochaczew vernielde de ontploffing van bommen een wiijkel en een particulier huis. Resultaat: een doode, vijf gewonden. De dorpen Kuchary en Kozibrody zijn geteisterd door brand bommen, waardoor verscheidene huizen in brand vlogen. Tevens zijn branden ontstaan in de dor pen Gutkowo, Gwionowo, Raciorfz, er vielen drie dooden en vier gewonden. In den sector Mlawa-Unïezysz zijn verschei dene dorpen gebombardeerd, talrijke gewonden en dooden. In het dorp Sobow vielen vier dooden. Verder werd een aanval uitgevoerd op het ge hucht Zdunska Wola bij Lodz. Het gemeentehuis werd beschadigd en de kerk, waar juist een mis gelezen werd. De priester en talrijke geloovigen werden gewond. In den sector Baby-Szamocin is een personentrein gebombardeerd en vielen verscheidene tientallen gewonden en vijftien dooden. Verscheidene aanvallen werden gericht op Piotrkow en bilan, waar dertig dooden vielen. Kutno is lievig gebombardeerd. Er vielen honderd dooden en ruim honderd ge wonden. In Leczyca vielen acht dooden. Lodz is verscheiden malen zwaar ge bombardeerd. Er vielen ongeveer twin tig dooden en talrijke gewonden. Het ge bruik van gasbommen is geconstateerd. De Duitsche opmarsch in het Corridorgebied. De Duitsche troepen, die in het Corridor-gebied bij Kulm aan de Weichsel in snelle opmarsch van het westen.uit over de Weichsel zijn getrokken, hebben zoo meldt het D. N. B. den ooste lijken oever bereikt en blijven daarvoortdurend opdringen. De toestand ter zee. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat het optreden der vloot voort gezet wordt op alle zeeën maar dat tot dusver nog geen groote operaties te melden vallen. Dover is gesloten voor de koopvaardij. Een gisteravond te Parijs gepubli ceerd communiqué luidt: „Geleidelijk wordt op het front con tact tot stand gebracht. De Fransche zeestrijdkrachten hebben zich naar de haar aangewezen posten begeven. De luchtmacht verricht de noodige ver kenning.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1