Conflict met n> THGG doetje qoed! Ernstige stemming in Berlijn Het Duitsche volk en het EEN NACHTELIJKE TOCHT DOOR HET RUHRGEBIED De kwestiedervreemde vliegtuigen boven ons land- „Tliet teyen fiet Duitsche volk mawt teyen hel systeem! DINSDAG 5 SEPTEMBER 1939 Hoe men over hef pacf met Sovjet-Rusland denkt (Van een specialen correspondent) VOORZICHTIGER dan ocdt is het Duit' sche volk in deze bewogen dagen met zijn meeningsuitlng. Van verschillen de zijden is ons verzekerd, dat de controle van de Gestapo veel strenger is ge worden. Hit-Ier heeft in zijn rede voor den Rijksdag met nadruk gewezen op de hoofd zakelijkheid van een goeden geest onder het volk. En voor dien geest zorgen de Gestapo, de S.S. en de politieke leiders. In de dagen na het afsluiten van het Soxjet-Russisch pact was men in Duitschland plotseling spraak zamer geworden. Men had blijkbaar de ge dachte, dat de ommezwaai, waarop geen enkele Duitscher had kunnen rekenen, tevens een meer vrije meeningsuiting zou toelaten. Voor het luisteren naar den Moskouschen zender waren velen in het concentratiekamp opgesloten. Nu Rusland de vriend van Duitschland was geworden, kreeg men den indruk, dat men vrij Moskou kon inschake len en dus ook de andere zenders. Vooral Luxemburg was populair geworden in West- Duitschland. lidereen, die over een toestel van eenige capaciteit beschikte, beluisterde de persberichten van den zender van het Groothertogdom. Zelfs trouwe leden van de partij deden daaraan mee. Velen frappeerde het ten sterkste, dat de mededeelingen van den Luxemburger zender hemelsbreed ver schilden met die van Gross-Deutschen Rund funk. Overal vertelde men elkaar wat Luxem burg had medegedeeld. Er ontstond al dra on der velen argwaan omtrent de juistheid van de Duitsche persberichten. Maatregelen van den kant der politieke politie konden dan cok niet uitblijven. Het luisteren naar en het ver spreiden van berichten van een buitenland- schen zender kan thans zelfs de doodstraf tengevolge hebben. Sinds het uitspreken van Hitler's Rijksdag- rede is de controle op de bevolking strenger dan ooit. Een leger van geheime politie mannen zorgt voor het onschadelijk maken van de „Miesmacher und Meckerer". Het Duit sche volk is voorzichtiger geworden. Hiinm- ler heeft vroeger eens verklaard, dat de taak van de S.S. in oorlogstijd voornamelijk be stond in het controleeren van den geest der burgerbevolking. De S.S. is met die taak be gonnen en alles wordt in het werk gesteld om onaangename verrassingen achter het front onmogelijk te maken. Drie onderwerpen beheerschen thans in Duitschland haast elk gesprek: het pact met Sovjet Rusland, de strijd in het Oosten en de houding van Engeland. Er is op het oogen- blik een zeer krachtig streven waar te nemen om alles, wat vroeger ten nadeele van de huidige machthebbers in Rusland is gezegd, ongedaan te maken. De uitersten zijn tot el kaar gekomen en thans droomt menige Duit scher van een schoone toekomst aan de zijde van Sovjet-Rusland. Beide landen zullen de wereld, maar op zijn minst Europa beheer schen. Duitschland zal opbloeien door den handel met Rusland. Vergeten en vergeven zijn alle vroegere geschillen. Duitschland en Rusland zijn een in hun strijd tegen de kapi talistische wereld, zoo redeneeren vele Duit schers. De bekeerde zondaars. Wanneer men de aanhangers door dik en dun van de nationaal socialistische partij hoort., dan is de toenadering tot Rusland een gevolg van 'n volkomen ommekeer. Niet van de. Duitschers, maar van de Russen, die zich hebben bekeerd van de zonden huns weegs. De kwade geest van de Sovjets was Litwonof Nu deze laatste van het toon eel is verdwenen is een nieuwe geest over Rusland gekomen, welk land thans wat zijn regeeringsvorm be treft geheel gelijk is geworden met Duitsch land. De Duitsche propagandadienst is er in kor ten tijd in geslaagd een groot deel van het volk ervan te overtuigen, dat de gewijzigde politiek volkomen logisch is en dat Duitschland en Rusland eigenlijk op elkaar aangewezen zijn. De vurige partijmannen hoort men overal het pact roemen als een groote ge beurtenis in de geschiedenis, welk pact voor goed de zege zal brengen aan de dictaturen. Want ook in Duitschland heersebt volgens deze menschen de dictatuur van het proleta riaat. In een sigarenwinkel vlak bij den Keulschen Dom hoorden wij een merkwaardig gesprek. Toen we de zaak binnentraden waren wij ge tuige van een heftig betoog van den dikken winkelier tegen een klant. Deze laatste had beweerd, dat de strijd, welke thans is ont brand, niet om Dantzig en de Corridor ging, maar om iets anders: om de macht in de we reld. En diezelfde klant had de vrijmoedig heid gehad in twijfel te trekken of Dantzig en een stukje grond de groote offers, welke thans moeten worden gebracht, wel waard zijn. De winkelier, het echte type van den Duitscher die het alleen weet en dat demonstreert door felle taal en daarmede overeenstemmende ge baren bestreed zijn klant heftig Hij was rood van woede en de bezoeker van den winkel schoof naar de deur om te trachten een goed heenkomen te zoeken. „Dit is geen strijd om dé macht, maar een strijd om de ideeën" schreeuwde de sigaren koopman. Waarop de klant opmerkte dat hij dat moeilijk kon geloo- ven, daar men anders toch geen pact met den aartsvijand, de Sovjet-Unie had gesloten. Deze laatste uitlating bracht den winkelier bijna tot razernij. „Duitschland en Rusland hebben dezelfde opvatting, dezelfde gedach ten, dezelfde staatsinrichting". Deze Duit scher demonstreerde daarmede dat de uiter sten elkander thans hebben geraakt. Onjuiste berichtgeving. De buitenlandsche journalist, die in deze be wogen dagen tracht gegevens in Duitschland te verzamelen en indrukken op te doen, staat voor een zeer moeilijke taak. Wantrouwen komt hem tegemoet. Wanneer men daartoe in staat zou zijn, zou men zijn gangen graag nagaan. Bij het betréden en het verlaten van het land wordt hij aan een streng verhoor en vaak aan fouilleering onderworpen. Wie het woord journalist in zijn pas heeft staan staat feitelijk onder verdenking, Run op de warenhuizen. Op warenhuizen en winkels in Duitschland werd Vrijdag een run ondernomen om te trach ten zich 111 het bezit van zwart papier te stellen, teneinde aan de voorschriften voor volkomen afsluiten van het licht bij avond te kunnen vol doen. Vele winkels waren uitverkocht. Wij za gen in Essen rijen menschen, die uren wacht ten om maar in het bezit van de noodzakelijke rollen papier te komen. In het warenhuis van Tietz kwam men handen te kort. Voortdurend werden nieuwe rollen gebracht, maar nog kon men aan de vraag niet voldoen. Het feit, dat het overgroote publieke de noodige voorzorgsmaat regelen niet had genomen, illustreert duidelijk, dat het Duitsche volk tot Vrijdag niet aan oor log heeft geloofd. „Der Führer macht lcein Krieg" was de populaire leus. In het Ruhrgebied heerschte Vrijdag een stem ming van angstig afwachten. Men bleef hopen op een zich-afzijdig houden van Engeland. Zou die hoop niet in vervulling gaan, dan vreesde men in het gebied, waar de Duitsche zware in dustrie is gevestigd het ergste. In Essen sprak men van voorgenomen luchtaanvallen op de enorme, midden in de stad gelegen fabrieken van Krupp, waar nacht en dag wordt gewerkt. Groote fabrieksgedeelten zijn in aanbouw, hier bevindt zich de wapensmi'dse van het Duitsche Rijk. Overal in het Ruhrgebied wordt verteld, dat de Engelschen onmiddellijk hun luchtmacht naar Essen en omgeving zullen zenden. Men heeft vertrouwen in de Duitsche afweer, maar toch voelt men zich ernstig bedreigd. Nergens is de organisatie vam de bescherming der burgerbe volking zoo ged als in 't land van de Ruhr. Bij honderden vindt men de roodgele borden in de straten, die op zeer duidelijke wijze den kortsten weg wijzen naar de dichtstbijzijnde schuilplaats. De organisatie hiervan is werkelijk in voorbeel dige orde. In den nacht hebben wij per auto een tocht gemaakt door het Ruhrgebied. Het was een zware en in vele op'zichten sinistere rit. De auto lampen moesten worden afgeschermd met zwart papier, waardoor men practisch gesproken zon der licht moest rijden. De geheele politiemacht was op de been om controle uit te oefenen. Het Ruhrgebied was volkomen donker en de hoog ovens schenen gedoofd. Het was een angstwek kend gezicht om de volkomen verduisterde ste den binnen te rijden. De straten waren vol men schen ,die op gedempten toon met elkaar spra ken. Geen enkel licht straalde door, duister, volkomen duister. En toen verscheen plotseling de maan aan het firmament, een licht, dat niet gedoofd kon worden en dat alle geno men maatregelen voor een belangrijk deel te niet deed. Het Ruhrgebied wachtte in angstige spanning op de Engelsche luchtmacht, die niet verscheen Hier voelde men iets van de stem ming, welke zich van de bevolking in tijd van oorlog meester maakt. Hoevele nachten zal de bevolking nog angstig wachten op de vijande lijke luchtvloot? Wanneer er iets Is, dat den goe den geest moet ondermijnen, dan is het wel die voortdurende vrees en den angstwekkenden aan blik van de duistere steden! Dr. H. Colijn lid dor Eerste Kamer. Naar de „Standaard" meldt, zal dr. H. Colijn zitting nemen in de Eerste Kamer. Dr. W. de Vlugt, burgemeester van Am sterdam, heeft zijn ontslag als lid van de Eerste Kamer genomen. Dr. de Vlugt heeft dr. Colijn bij zijn aftreden als minister zijn zetel aangeboden. Nu de oorlogsomstandigheden dr. Colijn van zijn reis naar Japan en Ned.-Indië heb ben doen afzien, heeft hij het aanbod van dr. De Vlugt aanvaard. Burgemeester De Vlugt is te gereeder hier toe overgegaan, omdat onder de huidige tijds omstandigheden zijn tegenwoordigheid in de hoofdstad noodzakelijk is. Dr. De Vlugt had sinds 1922 zitting in de Eerste Kamer Duitschland ontkent, dat het Duitsche toestellen zijn geweest Het Duitsche Nieuwsbureau heeft in zijn telegramiinendienst Maandag melding gemaakt van het bericht van den Nederlandschen regeeringspearsdienst, betreffende de stappen der Nederlandsche regeering naar aanleiding van het vliegen van vreemde vliegtuigen boven Nederland. Het Duitsche Nieuwsbureau voegt, na het bericht volledig aangehaald te hebben, daaraan het volgende toe: Hiermede heeft Engeland de neutraliteit van Nederland, welke het vóór eenige. uren nog eerst opnieuw had gegarandeerd, ge schonden". Het Duitsche Nieuwsbureau meldt voorts nog, dat de schending der Nederlandsche neutraliteit door Engeland in de Duitsche pers sterk de aandacht trekt. De „Berliner Börsenzeitung" schrijft: Met waargalooze frivoliteit heeft Engeland den oorlog tot stand gebracht en doen uitbreken. Met dezelfde frivoliteit begint het zijn oor logshandelingen door een schending van de Nederlandsche neutraliteit. Verwijzende naar de eerste groote Engelsche propaganda-leugen, het z.g. tot ziniken brengen van het s.s. „Athe- nia" door Duitsche schuld, verklaart het blad: ,Wij stellen daarmede de eerste schending van het volkenrecht door Engeland evenals de eerste anti-Duitsche gruwelleugen aan de kaak, Terwijl wij voor den leugen slechts ver achting hebben, richten wij "óp de schending van de netralibeit in vollen ernst de aan dacht van allen, (lie niet betrokken zijn bij (Noot van de redactie van het A.N.P.: Er dient op gewezen te worden, dat in het bo vengenoemde bericht van den regeerings- pensidienst gesproken is over vliegtuigen van onbekende nationaliteit. In het bericht werd het was den huidigen oorlogstoestand, opdat zij weten, niet gesproken van Britsche vliegtuigen) ✓fl' I rV»1 •V' MwUVI rV U'V'V'Bvj 3(it(ex mn meineed, Qescfuddigd. Reuter meldt uit Londen: Chamberlain heeft zich in een radiorede in de Duitsche taal tot het Duitsche volk gericht. Hij zeide: uw land en het mijne zijn thans in oorlog. Uw land had bommen geworpen op en was binnengevallen in het vrije, onaf hankelijke Polen, dat Engeland verplicht was om te verdedigen. Omdat uw troepen niet teruggetrokken zijn in antwoord op de Brit sche nota, is de oorlog gevolgd. Chamberlain vervolgde Waarom achtten wij het noodzakelijk een Oostelijke mogendheid te verdedigen, terwijl onze belangen in het Westen liggen? Het ant woord, ik betreur het te zeggen, is, dat nie mand in dit land vertrouwen heeft ln het woord van uw leider. wat zij te allen tijde van Engelsche zijde te verwachten hebben. Een Duitsche verklaring. Het Duitsche gezantschap te 's-Gravem- ha-ge deelt volgens het D.N.B. mede: De Ne derlandsche radio heeft Maandagavond het bericht verpsreid, dat Duitsche vliegtuigen de Nederlandsche grens hebben overschreden. Dit bericht is niet juist. Men heeft geconstateerd, dat deze vliegtuigen de Engelsche lange af- stands-bombardementsvliegtuigen waren, die zich na hun vergeef schen aanval op WiHhelims- haven hebben kunnen redden door over Ne- derlandsch gebied te vliegen. Meer dan de helft der aan dezen bommienaanval op Wil helmshaven en Cuxhaven deelnemende En gelsche vliegtuigen is volgens het Duitsche bureau door Duitsche jagers en luchtafweer geschut vernield. Tocht van Engelsche vliegtuigen over West-DuAtschland. Het Engelsche ministerie voor voorlichting deelt mede, dat in den nacht van 3 op 4 Sep tenrber vliegtuigen van de Royal Air Force uitgebreide verkenningsvluchten hebben on dernomen boven Noord- en West-Duitsch- land. Hun werd geen strijd geboden door vij andelijke vliegtuigen. Ruim 6.000.000 exem plaren van een waarschuwing aan het Duit sche volk werden over een uitgestrekt gebied neergeworpen. In verband met de door den Nederlandschen regeeringspersdienst gemelde schending der Neutraliteit door Britsche vliegtuigen, wordt thans, naar het D.N.B. meldt, in Berlijn offi cieel vastgesteld, dat de op den door den Ne derlandschen regeeringspersdienst aangegeven tijd in het bewuste gebied in het geheel geen Duitsche vliegtuigen in de lucht waren. (Adv. Ingez. Med.) Van den oorlog merkt men zoo goed als niets Winkelier moet nog aan de distributie wennen Men schrijft ons uit Berlijn: De Duitsch-Poolsche oorlog als we dit woord tenminste mogen gebruiken, want de ge zantschappen in de respectievelijke hoofdsteden zijn nog niet gesloten en onderhouden nog con tact met de regeeringen, waarbij zij geaccredi teerd zijn de Duitsch-Poolsche oorlog, zeiden we, heeft in geen enkel opzicht het karakter ge kregen van een „Frisch-fröhlichen Krieg". Nu lag zulks alleszins in de lijn der verwachtingen, maar dat de tegenstelling tot 1914 zoo enorm groot zou zijn, hadden wij niet gedacht. De stem ming is zeer ernstig, de gezichten staan somber en de toon is in mineur. Men zou heel gemakkelijk den indruk kun nen krijgen, dat de Duitsche bevolking met angst en beven het einde tegemoet ziet van het avon tuur, waarin het ondanks alles toch nog betrek kelijk onverwacht verwikkeld raakte. Als men met de menschen praat, blijkt dit echter in den regel niet het geval te zijn. Men vertrouwt er over het algemeen op, dat de Führer wel zal weten, wat hij doet. En er zijn er heel wat meer, die volkomen onbegrijpend tegenover de Wester - sche democratieën staan, welke uitsluitend de schuld dragen van de Poolsche „brutaliteit", waardoor een conflict niet meer vermeden kon worden, tenzij Duitschland dan van al zijn rech ten afzag. En dat ging natuurlijk ook niet. Naai den mogelijken afloop van den oorlog, waarvan men zeer algemeen verwacht, dat hij ontaarden zal in een langdurigen wereldoorlog, wordt voor- loopig nog niet gegist. De gewone man houdt zich uitsluitend bezig met de offers, welke deze oorlog vergen zal. De stemming onder de be volking is bovendien zeer gedrukt tengevolge van het feit, dat de mannen meer en meer ver dwijnen en vrijwel alle overblijvende vrouwen een man, een zoon, een broer, een verloofde bij het leger hebben. Duitschland is kennelijk bezig met in stilte een vrijwel algemeene mobilisatie door te voe ren. Dag en nacht worden weerbare mannen van alle leeftijden uit hun huis of hun werkplaats weggehaald om reeds eenige uren later met on bekende stemming op transport gesteld te wor den. Natuurlijk drijft dit de onrust ten top. Nie mand weet meer, wanneer hijzelf of zijn naaste verwanten aan de beurt zullen zijn. Dit ononder broken inlijven van reservisten doet ook meer en meèr de vage hoop teniet, dat misschien toch alles goed af zal loopen. Een blik op de kaart is voldoende om te consta- teeren, dat Berlijn nauwelijks 200 K.M. achter het front ligt. Desniettemin merkt men zoo goed als niets van den ooi-log en de foto's, die onze vaderlandsche bladen van de mobilisatie brengen, geven Nederland een veel krijgshaftiger aanzien dan de Duitsche hoofdstad op het oogenblik heeft. De berichten van het slagveld zijn uiterst schaarsch en zoo kort, dat men er niet veel wijzer uit wordt. Begrijpelijkerwijze wordt er alieen gewag gemaakt van Duitsche successen en Pool sche fiasco's. Alles bij elkaar heeft de strijd, die met alle moderne wapenen gevoerd wordt, iets gemeen met het conflict in het Verre Oosten. Dat de Duitschers en de Polen elkaar op allerlei wij zen wederkeerig trachten te vernietigen, lijkt tot nu toe even onwezenlijk en ver weg als de oorlog van Japan tegen China. Natuurlijk is het gewone leven geheel ont wricht. Bij gebrek aan benzine en ook ten gevolge van de voortdurende requireeringen rijden er vrijwel geen particuliere auto's meer. Berlijn heeft alle maatregelen genomen om zich tegen het gevaar uit de lucht te beschermen en de stad ligt dus 's avonds in duisternis. De kranten maken eenigen ophef, omdat de dislributiemaatregelen verzacht zijn. Dit is in derdaad het geval, maar van zeer ingrijpenden aard zijn deze verzachtingen niet. Zoo zullen wij in den vervolge onze schoenen mogen laten repa- reeren zonder te bevoegder plaatse een bon te hebben gehaald, welke alleen maar afgegeven mocht worden, wanneer de zooien „door" wa ren. Verder kunnen arbeiders in den uitge- breidsten zin van 't woord voorloopig werkklee- ding aanschaffen zonder daartoe eerst een bon aangevraagd te hebben. Maar verder blijft alles bij het oude. Zoo zullen we dus voortaan geen kleeding- stukken kunnen koopen, tenzij op vertoon van een bon, die alleen maar afgegeven wordt, wan neer men minder bezit dan twee costumes of jurken, één wniterjas of -mantel, één regejas of -mantel, drie overhemden of twee onderjurken, drie stel ondergoed, zes paar sokken of kousen en zes zakdoeken. Wat de levensmiddelen be treft, zijn de beschikbare hoeveelheden al even precies voorgeschreven. Brood, aardappelen, meel, cacao en eieren vallen buiten de distribu tie en kunnen in onbeperkte hoeveelheden betrokken worden, met uitzondering dan weer van de eieren, die men vrijwel niet meer te zien krijgt, Letterlijk alle levensmiddelen vallen onder het distributiestelsel en zelfs wanneer dé vastgestelde hoeveelheden regelmatig ook wer kelijk te krijgen zullen zijn. zal het Duitsche volk zich toch groote beperkingen moeten op leggen. Koffie wordt practisch niet meer onver mengd verkocht. De 63 gram, welke men van dit artikel per week ontvangt, bestaan voor ruim de helft uit gebrande gerst. Het grootste luxe artikel is voortaan de in Duitschland overigens weinig in zwang zijnde thee, waarvan men om de vijf maanden één heel ons toebedeeld krijgt. Voorloopig is de winkelier nog even weinig aan het distributiestelsel gewend als zijn klanten, Men moet in de winkels eindeloos lang wach ten, niét zoozeer, omdat er zooveel menschen zouden zijn, want en queue staan komt heel weinig voor, dan wel omdat de winkelier telkens weer met zijn klanten moet beraadslagen, op hoeveel zij recht hebben, waarna hij dan de betreffende vierkantjes van de distributiekaar ten moet afknippen om vervolgens in een boek aan te teekenen wat hij verkocht heeft en aan wien. Hij gaf zijn woord, dat hij het ver drag van Locarno zou eerbiedig en hij brak het. Hij gaf zijn woorï dat hij noch verlangen had noch hS voornemen om Oostenrijk te annexeere en hij brak het. Hij verklaarde d2 hij de Tsjechen niet zou inlijven het Duitsche Rijk, en hij deed he» toch. Hij gaf zijn woord na Münche? dat hij geen verdere territoriale eUcli en plannen had in Europa, en hij w het. Hij gaf zijn woord, dat hij eJ Poolsche provincies wilde en hij brak het. Hij heeft gedurende jaren ge zworen dat hij de doodsvijand van het Bolsjewisme en hij is than! zijn bondgenoot. Kan het u verbazer dat zijn woord voor ons het panier niet waard is, waarop het is geschre ven? Het Duitseh-Russische pact was cynische ommekeer, die ten doel had vredesfront tegen de agressie in puin te Lf Dit gokspel is mislukt. Uw leider offert J Duitsche volk, thans op aan het nog momt-'' achtiger gokspel van een oorlog- om zlchn los te maken uit een onmogelijke dmii" waarin hij zichzelf en u geleid heeft. jjjS oorlog strijden wij niet tegen u, het Duit!? volk, jegens hetwelk wij geen bittere gevoeg hebben, mar tegen het tyrannieke en irTT eedige regime, dat niet alleen zijn eigen S heeft verraden, maar de geheele Wester? beschaving en alles, wat, u en ons dieS is. Chamberlain besloot zijn toespraak meu woorden„Moge God de rechtvaardigen!! dedigen". c' Staatsloterij. In verband met den treinenloop kunnen wil de Staatsloterij van heden niet in dit numnïï lemen ïr De vrouw begint den man al meer en meer in het dagelijksch leven te verdringen. Soms is dit wel aardig. Zoo kochten we vanavond een paar postzegels en de vrouwelijke postbeambte, die kennelijk van haar beroep winkeljuffrouw ge weest was, verwelkomde haar cliëntèle niet alleen met een vriendelijken groet, maar maakte ook nog het gebruikelijkè praatje terwijl zij mei eenige woorden van welgemeenden dank het geld incasseerde! De jonge meisjes verder, die zich hebben opgegeven voor het Roode Kruis en die nu, in afwachting van haai verpleegsters pakjes, met een band van het Roode Kruis om haar linkeram op straat mogen loopen, worden zeer gevierd en blijven het antwoord niet schul dig op de complimenten, die haar van alle kan ten gemaakt worden. De stations liggen nog altijd even leeg en ver laten. Er is vrijwel geen verkeer en de enkele treinen zijn verschrikkelijk overvol. De reis Ber lijn Amsterdam, die men met den gewonen D-trein in 11 en met den F.D.-trein zelfs in ruim 8 uur kon maken, duurt momenteel in het gunstigste geval precies een etmaal. Onafgebroken schettert de radio van 's mor gens vroeg tot diep in den nacht niet anders dan militaire marschen. BERLIJN, 3 September 1939. (Nadruk verboden). WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1939. HILVERSUM I 1875 en 414.4 M. VARA-uitzending. 10.0012.00 v.m. en 7,3(U 8.00 n.m. VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Ber.) 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Morgen wijding. 10.20 Voor arbeiders in de continu bedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. 12,15 Berichten. 12,171.45 VARA-orkest. 1.00—1,15 Gramofoonmuziek). 2.00 VARA-orkest. 230 Gramofoonmuziek. 3.00 Piano voordracht, 3,35 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor de kindereu. 5,35 Orgelspel en zang. 6.00 Esmeralda. 6,28 Be richten. 6.30 Causerie „De beteekenis van de sociale geografie in dezen tijd" 7.00 VAEA- kalender. 7.05 Felicitaties, 7.10 Causerie „Van streven en strijden". 7.30 Cyclus „Ons werk en ons geloof". 8.00 Herhaling SOS-berichten, 8.03 Berichten ANP., VARA-Varia. 8.15 VARA- orkest. 9.00 Radio-tooneel. 9.40 VARA-or kest. 10.00 Berichten ANP., 10.10 VARA-or kest. 10.30 Fantasia. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.3012.00 Dansmuziek (gr. pl.) HILVERSUM II 301.5 M. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de scheepvaart. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Berich ten, gramofoonmuziek. (9.30—9.45 Gelukwen schen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramo foonmuziek. 11.15 Cello, piano en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramo foonmuziek. 12.30 Dames-ensemble Van E gramofoonmuziek. 2.00 Gramofoonmu ziek. 3.00 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek. 3.45 Gramofoonmuziek. 4,05 Pianovoordracht en gramofoonmuziek'. v.45 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45—5.55 ei 6.00 Gramofoonmuziek. (Ca. 6.30 Berichten! 6.30 Taalles en causerie over het Binnen^ aanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Christ. Muziekvereeniging „Advendo" en gra mofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP,, herha ling SOS-berichten. 8.15 Gramofoonmuziek 9.00 Causerie „De ontdekking van Hoenderlo door Ds. Heldring in het jaar 1839". 9.30 ,Molto Cantabile". 10.00 Berichten ANP actueel halfuur. 10.30 Vervolg „Molto Canta bile". 11,15 Gramofoonmuziek. Ca. 11,50— 12.00 Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.05 Het Aston Hippodrome-orkest. 12.50 Intermezzo. 1.00 Uit Bazel: Het Omroeporkest. 1.35 „The Two R's" en solist, 1.50 Pianovoordracht. 2,25 Gramofoonmuziek. 3.00 De Hawarden-Zan gers. 3.25 Reportage. 3.45 Dansmuziek (gr- pl.) 4.20 Vesper. 510 Intermezzo. 5.20 Film muziek (gr. pl.) 5.40 Jack Payne en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.10 Orgelspel. 7.30 Jack White en zijn Collegians. 8.00 Nieuws uit Zuid-Rhodesia. 8.20 Hel BBC-symphonie-orkest en solist. 9,20 richten 9.50 Causerie „Nutrition and the Nation". 10.05 Radio-tooneel. 10.35 Danscaba ret,. 11.20 Oscar Rabin's Band, solisten en „The Romaniacs". 11.50 Gramofoonmuziek 12,1512.20 Berichten. RADIO-PARIS 1648 M. 9.00—9.20 en 9.30 Gramofoonmuziek. 11.20 CantreUe orkest. 12,15 Gramofoonmuziek 12.30 Zang. 1.05 Gramofoonmuziek. 3.35 Zang 3.50 Pianovoordracht. 5.05 Zang. 5,25 Loca- telli-orkest. 6.35 Cellovoordracht. 6.50 en 8.25 Gramofoonmuziek. 8.50 Revueprogram- ma. 10.20 Orkestconcert. Hierna tot 11-20 se lectie uit de opera „Fra Diavolo". KEULEN. 456 M. BRUSSEL 322 M. c,. 12.20 en 1.20—2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Belgisch pianokwartet: 6.05 6.50, 7.20 en 7.45 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest en -koor en soliste; 10.30—11.20 Gramofoonmu ziek. BRUSSEL 484 M 12.20 Gramofoonmuziek. 12,50 Radio-or kest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Viool en piano. 7.35 en 8.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Reportage. 9.35 Het Radio-orkest. 10-30*- 11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.35 Onbekend. 10.20 Berichten. 10.® Cello en piano. 11.05 Berichten. 11.2012-20 Zie Keulen om 11.00.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6