Velsen heeft weer vier wethouders. 3lei nieuwe caCleye aan jafrtfe's fegg van 't Raad Velsen. De heeren Dunnebier, Nijssen en Visser herbenoemd. Dokter van Leusen krijgt den vierden zetel. Buifengewoon crediet toegestaan. De eerste vergadering in September is voor een nieuwen raad een belangrijke vergadering. Immers treden periodiek op 5 September de wethouders af en moet er dus een benoeming van nieuwe wethouders plaats hebben. In andere gemeenten, in vele tenminste is, voordat de benoeming aan de orde kwam meestal wel iets uitgelekt of is van deze of gene politieke zijde een mededeeling gedaan. In onze gemeente was dit'niet het geval; hier zijn het niet meer dan geruchten geweest, ge ruchten, die deden verwachten, dat er van de een of andere fractie of groep een voorstel zou komen, om het aantal wethouders met één uit te breiden en dus te brengen van drie op vier, welken vierden zetel men dan zou re serveeren voor het nieuwe raadslid dr. A. J. van Leusen. We zullen vertellen hoe de raad geloopen is, Er was inderdaad een voorstel van de leden J. v. d. Veer iS.D.A.P.)A. ten Broeke (C.H.), C. P. J. M a a s (R.K.) en R.Verbeek (V.D.) om te besluiten: a. in het college van Burgemeester en Wethouders in plaats van drie vier wethouders te benoemen en b. den desbetreffenden post op de begrooting dien overeenkomstig te verhoogen. Er is nog een voorstel van de heeren Ste ve n s, H e e r e m a ns, G e e le n en Hom burg om sub. b. te doen vervallen. Bij aan neming hiervan zouden eventueel vier wet houders het salaris van drie moeten deelen. Voordat hij de agenda in behandeling bracht sprak de voorzitter de volgende woorden: Heden is het juist- één maand geleden, dat in het Kroonprinselijk gezin wederom een blij de gebeurtenis heeft plaats gehad. De geboorte van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Irene Emma Elisabeth is door ons volk met groote vreugde begroet en alom met blijdschap ge vierd geworden. Moge het jonge Prinsesje even voorspoedig opgroeien als Haar Zuster en moge Zij een bron van geluk en verheugenis zijn allereerst voor onze Koninklijke Familie maar daarnaast ook voor het volk van Neder land, dat zich in deze dagen meer dan ooit trouw verbonden weet met het Huis van Oranje. De ernstige omstandigheden, waarin de vol keren van ons werelddeel en wij met hen ver- keeren, hebben ook voor onze gemeentelijke samenleving zeer bijzondere en vaak ingrij pende maatregelen noodzakelijk gemaakt. Snel doortasten en het onverwijld nemen van be slissingen wordt in deze dagen herhaaldelijk van Burgemeester en Wethouders en in het bijzonder van uwen voorzitter gevraagd. In verband hiermede vindt U op de agenda van hedenavond een voordracht vermeld, teneinde ons een algemeen crediet toe te staan, opdat daardoor ook financieel een verdere vrijheid van handelen worde verkregen; de verzeke ring, dat hiervan een zoo spaarzaam mogelijk gebruik zal worden gemaakt, wil ik u volgaar ne geven. Ons aller tijd is thans zeer kostbaar; ik meen mij dan ook ontslagen te mogen achten van het houden van een langdurige toespraak en eveneens van het in den breede uiteenzet ten' van" hetgeen dezer dagen in het bij zonder door mij ten aanzien van levensmid delendistributie en luchtbescherming is verricht en nog staat verricht te worden. Ik grijp echter gaarne de gelegenheid aan om u te verklaren, dat door ons met inzet van alle krachten getracht zal worden, juist in dezen mobilisatietijd voor de burgerij te doen al wat mogelijk en bereikbaar is. De laatste weken hebben ook van ons amb tenarencorps veel, zeer veel arbeid gevraagd; met groote toewijding en met volkomen be reidheid hebben de ambtenaren in al hun ge- j ledingen zelfs meer dan hun plicht gedaan; gaarne breng ik hun daarvoor in het openbaar mijn oprechten dank. Met erkentelijkheid mag ik ook memoree- ren de uitnemende samenwerking tusschen de militaire en burgerlijke autoriteiten, waardoor de wederzijdsche taak aanzienlijk is verlicht geworden, en thans, mevrouw en mijne hee ren leden van den Raad, keeren wij terug tot onze gewone werkzaamheden. God schenke ons daarbij de wijsheid en voorzichtigheid, die wij thans zeer bijzonder behoeven en moge te midden van den nood dezer tijden onze ge zamenlijke arbeid worden verricht in verhoog de eensgezindheid en versterkte saamhorig heid. De vergadering begon met het traditioneele punt: Installatie van de leden. Er is nog één leege stoel, n.l. die van den heer W. P. Mets (N.P.), die bedankt heeft, al dus plaats makende voor den heer W. van Heijst, de geestelijke vader van dez-e partij, wiens geloofsbrief nog onderzocht moet wor den, hetgeen straks zal geschieden. Achtereenvolgens leggen de leden in han den van den burgemeester de voorgeschreven eeden (beloften) af. Drie of vier wethouders? Over het voorstel der heeren J. v. d. Veer c.s. (vier wethouders) vragen tal van leden het woord. De eerste spreker, de heer A. ten Broeke (C.H.) zegt dat zijn fractie voor het voorstel is, omdat daardoor meer evenredig heid komt tusschen raad en college. Met het oog op het werk is een vierde wethouder ook noodig. De heer A. de Groot (Lib.) acht het niet verantwoord, de uitgaven te verhoogen. Hij acht de benoeming van een vierden wethouder niet noodig, ook al omdat drie naar spreker meent, het werk wel af kunnen. In gelijken zin spreekt de heer G e e 1 e n (R.K.). De heer J. v. d. V e e r (S.D.A.P.) zegt, dat sprekers fractie het initiatief heeft genomen 1 tot het plegen van overleg aangaande de sa menstelling van het nieuwe college. Sprekers fractie stelde zich op het standpunt, dat het algemeen belang met het benoemen van een vierden wethouder was gediend en wanneer overeenstemming over de te benoemen wet houders verkregen zou kunnen worden, zou sprekers fractie haar stem aan een voorstel, vier wethouders te benoemen, geven. Spreker motiveert nader het standpunt zijner fractie. Het spijt spreker, dat er tusschen de Chr. His torische en de A.R. fracties geen overeenstem ming was. Als de raad het noodig oordeelt, dat er vier wethouders komen is het natuur lijk noodig, dat de post op de begrooting wordt verhoogd. Een college van vier wethouders moet volledig worden gesalariëerd. Financieele bezwaren mogen niet gelden. De gemeente Velsen is volkomen gerechtigd, vier wethou ders te hebben. De heer R. Verbeek (V.D.) verdedigt 'eveneens het voorstel. Spreker neemt aan, dat drie wethouders het werk afkunnen, maar het 'is noodig, dat de wethouders tijd moeten heb ben omdat er nog zooveel te doen is. De heer Van Kleef (O.K.) is niet tegen een vierden wethouder, maar het mag de ge meente geen geld kosten. De heer Vermeulen (A.R.) wijst er op, dat zijn fractie er steeds voor is geweest, dat naast den burgemeester vier wethouders ko men, maar zijn fractie heeft daarbij nooit veel steun ontvangen. Ditmaal heeft sprekers frac tie niet meegeteekend voor vier wethouders. Hij heeft dit nu overgelaten aan hen, die er steeds tegen waren. Spreker zal echter straks met een amendement komen. Hij noemde het overleg een wonderlijk overleg. Men wilde aan de Chr. Hist, en de A.R. fracties het aanwijzen van een wethouder overlaten, maar uit de regenboogfractie is deze door het overleg al aangewezen. Het college zelf is altijd tegen uitbreiding van het college geweest. Men kon het werk wel af, maar dit is voor spreker een vraag. De samenstelling heeft echter niets te maken met de vraag of men het af kan of niet. Het gaat er om, de samenstelling van het college te doen zijn een afspiegeling van de samenstelling van den Raad. Spreker acht het bezwaar, het beschikbare bedrag te ver deden over vier wethouders niet groot. Men moet van een wethouder geen ambtenaar ma ken. Sprekers fractie zal zijn steun aan het voorstel geven. Hij stelt echter voor, de benoe ming van een vierden wethouder aan te hou den, tot de volgende vergadering, omdat dan de raad weer voltallig is. De heer Maas (R.K.) heeft aan de daden van het vorige college niet gezien, dat men het werk wel af kan. Spreker meent, dat de bur gemeester een meer algemeen leidende taak moet hebben en zich moet losmaken van het wethouderswerk. Het salaris wil spreker niet verminderen; 2500 gulden verminderd met 10 pCt. is heusch niet te veel. Men kan het wel met drie af, misschien wel met twee, maar zoo is het niet. Dé heer Heeremans (Diss. Kath.) is te gen een vierden wethouder. Hij bepaalt zich in hoofdzaak tot de rede van den heer v. d. Veer. Die heeft gezegd, den heer Dunnebier te zullen handhaven, maar als het sprekers fractie mogelijk is, zal hij hem laten vallen. De voorzitter zegt, dat hij zich afge vraagd heeft, of hij op de opmerkingen moet antwoorden. Hij acht dit echter noodig, vooral omdat hij meent, dat hij als leider van het college daarvoor de meest geschikte man is. Spreker memoreert de historie der wethou dersbenoemingen. Er is inderdaad vastgesteld, dat uitbreiding van het college volkomen over bodig was. Met 1 Juli hebben B. en W. beslo ten, de afdeeling Onderwijs op te heffen en nu staan we voor dit voorstel. Tot voor kort geleden heeft niemand gezegd, dat het college overbelast is en nu komen nieuwe raadsleden en die weten nu ineens dat dit wel het geval is. De afdeeling Onderwijs vraagt zeer weinig werk; deze afdeeling is door en door georga- niseerd.Wat den financieelen kant betreft/dit is inderdaad een bezwaar. Spreker had willen voorstellen de benoeming van een tweeden schoolarts, maar hij heeft dit moeten laten vallen. Wat kunnen we niet doen met het sa laris van een vierden wethouder? De heer Ver-- beek heeft gezegd: er moet nog zooveel ge beuren, maar men weet heel goed, dat we toch niets kunnen doen. Spreker vraagt zich af, of het verantwoord is, een vierden wethouder „uit den grond te stampen". Het voorstel (vier wethouders) wordt door den heer J. v. d. Veer in tweede instantie uitvoerig verdedigd. Het voorstel van den heer Vermeulen beschouwt spreker „als een van de bekende handigheidjes van den heer Vermeu len". Denkt de heer Vermeulen, dat de heer Van Heijst hier den doorslag zal geven? De heer Vermeulen (A.R.) vraagt het worod voor een persoonlijk feit. Hij protesteert tegen de laatste uitlating van den heer v. d. Veer. De voorzitter meent ook, dat de heer d. Veer buiten de orde is gegaan. Het voorstel tot aanhouding wordt verwor pen met 188 stemmen. Het voorstel: vier wethouders wordt aange nomen met 224 stemmen. Sub. b. wordt aangenomen met 18—8 stemmen. De wethoudersbenoeming. Daarna kan dus worden overgegaan tot het benoemen van vier wethouders. In de vacature Dunnebier wordt gekozen de heer Dunnebier met 17 stemmen. Op der. heer ten Broeke waren uitgebracht 4 stem men. op den heer Homburg 3 stemmen en twee blanco. De heer Dunnebier verklaart de benoeming aan te nemen. Vacature Nijssen. De heer Nijssen wordt her kozen met 17 stemmen. Verder kregen de heeren Geelen 1, Meyer 2 stemmen. Voorts waren er twee stemmen blanco en een on geldig. Vacature Visser. Deze wordt herkozen met 20 stemmen. Zes stemmen waren blanco. Voor de vierde plaats wordt benoemd de heer A. J. van Leusen met 18 stemmen. Ver der verkreeg dr. de Groot 3 stemmen en waren 5 stemmen blanco. Ook de heer van Leusen neemt de benoe ming aan. (Het is met de wethoudersbenoeming ge- gaan zooals eenigen tijd geleden reeds door ons werd medegedeeld). De andere benoemingen. Na de wethoudersbenoeming werden nog benoemd zes leden der commissie van bijstand in het beheer van openbare werken n.l. de heeren J. A. Geelen, E. Luikman, F. P. Vermeulen, P F. C. Roelse, R. Verbeek en C. P. J. Maas. vijf leden der commissie van bijstand voor de financiën, de heeren A. ten Broeke, H. Hom burg. W. Kastelein, O. Bakkelo vijf leden der commissie van bijstand voor gas en water de heeren H. Groeneveld, H. Homburg, N. W. v. Nifterick en Mr. J. J. Tonino. zes leden der commissie van bijstand voor onderwijszaken, mevr. ThomassenLind, en de heeren J. v. d. Veer. A. Eikelenboom, H. H. Meyer, P. Wey en en A. de Groot. Vijf leden der commissie van bijstand voor sociale aangelegenheden de heeren A. Eike lenboom, H. Groeneveld, C. P. J. Maas, J. v. d. Veer. vier leden der commissie van bijstand voor economische zaken de heeren O. Bakkelo, van Kleef, S. P. J. Stevens. vier leden der commissie van bijstand voor de parken en de plantsoenen J. Heeremans, F. P. Vermeulen, C. P. J. Maas en N. W. van Nifterick. vijf leden der commissie van voorbereiding voor plaatselijke strafwetgeving, de heeren P. Wey, H. Groeneveld. A. de Groot Lzn., Mr. J. Op voorstel van den heer Vermeulen zal drie leden en twee plaatsvervangende leden van de reclamecommissie inzake vergun ningsrecht Drankwet: leden de heeren H. Homburg en P. Wey plaatsvervangende leden de heeren H. H Meyer en F. P. Vermeulen. twee leden der commissie van overleg voor de politieambtenaren de heeren P. F. C. Roelse en A. Eikelenboom. twee leden der commissie van overleg voor j de werklieden, de heeren E. Luikman en Mr. J. J. P. Tonino. twee leden der commissie van overleg voor i de overige ambtenaren de heeren A. ten Broeke en W. Kastelein. twee gedelegeerden der gemeente in het bestuur der Vereeniging "voor Nijverheidson derwijs in Kennemerland de heeren H. H Mevèr en P. F. C. Roelse. Op vorstel van den heer Vermeulen zal de verdere aanvulling (eenige commissies zijn nog niet voltallig) in de volgende vergadering geschieden, wanneer ock de heer van Heyst toegelaten is. Crediet voor buitengewone uitgaven. B. en W. vragen een crediet van 10.000 voor het doen van buitengewone uitgaven in verband met de bijzondere tijdsomstandig heden. Het voorstel wordt na eenige discussie aan genomen. Vastgesteld wordt de tweede suppletoire begrooting der gemeente dienst 1939. Begrootingen voor 1940. Aangeboden worden de begrootingen voor 1940 van de gemeente, het Grondbedrijf, het Gasbedrijf, de Waterleiding, bedrijf Openbare Werken, Reinigings- en Ontsmettingsdienst, Ophaal- en Sbortingsdienst, Woningdienst en. den dienst van Maatsch. Hulpbetoon. De memorie van toelichting tot de gemeen- tebegrooting en de bedrijven zal den leden in druk worden toegezonden. B. en W. stellen voor, de begrootingen in de af deelingen te doen onderzoeken. In ver band met de buitengewone omstandigheden kan het College evenwel geen secretarie-amb tenaren beschikbaar stellen voor het opmaken van het afdeelingsrapport. Er wordt dan overgegaan tot de loting ter vaststelling van de beide afdeelingen van den Raad. Voorzitters, der afdeelingen worden de heeren W. F. Visser, afdeeling I en J. C. Dun nebier afdeeling II, plaatsvervangende hee ren J. P. Nijssen en A. J. v. Leusen. Vaststelling van een plan van uitbreiding. B. en W. leggen den Raad ter goedkeuring voor een plan van uitbreiding C 1 voor het dorp Velsen. Wij hebben hieromtrent reeds het" een en ander' medegedeeld. De heer Roelse (S.D.A.P.) acht het nieuwe plan, vergeleken bij het oude niet in alle ge vallen een verbetering. Men komt nu met een S-bocht van IJmuiden op den weg naar Am sterdam. De heer Dunnebier, wethouder, zegt, dat een andere oplossing niet mogelijk is. Het voorstel wordt goedgekeurd. Aankoop van grond. B. en W. stellen- voor ten behoeve van het doortrekken van de Broekbergenlaan aan te koopen eenige perceelen grond en wel 946 M2 tegen den prijs van 9500 van H. J. Schouten en 2491 M2. tegen den prijs van 4600 van de N.V. Bouw- en Exploitatie Mij „Bon Espoir" te Velsen. Het voorstel wordt goedgekeurd. De heer Eikelenboom (A.R.) hoopt, dat de door- 91. Jullie hebt natuurlijk allen begre pen dat dit waarschuwingsbord heel wat anders beteekende, nl. dat het verkeer in die straat voor motorrijders en fietsers was verboden. De Juffrouw was dan ook nauwelijks aan het fietsen of ze werd reeds bekeurd en ze was zoo woedend op Jantje, dat ze het bord zoo maar van den paal rukte en het naar zijn hoofd smeet. 92. Jantje ging vlug weer naar huis om zijn fiets te halen. Gedurende zijn vol genden tocht had hij weer een nieuwe ontmoeting. Midden in een breede straat stond een wille zuil met een pijltje erop, dat aanwees dat je rechts van die zuil hoorde te rijden. 93. Jantje stapte van zijn fiets en dacht na. Ben je mal, dacht hij eindelijk. Ik zal me een beetje laten ringelooren. Ik ga toch lekker links om dien paal heen rijden. Het gevolg was, dat. hij een half uur later voor den rechter moest ver schijnen, denzelfden, die hem reeds eer der een flinken uitbrander had gegeven. 94. Daar kwam nog bij dat hij een extra bekeuring had gekregen omdat hij na het ondergaan der zon zonder een lantaarn had gereden. Toen Jantje had beloofd dat hij na zonsondergang voort aan met een brandende lantaarn op zijn fiets-zou rijden en nooit meer links om een verkeerspaal heen zou gaan, werd hij vrijgelaten. 95. Jantje zorgde eerst voor een lan taarn. Maar hij wilde het eens extra mooi doen en deed er een rood vloeipapier om. Nu weet je dat een rood licht be- teekent dat je niet door mag rijden. In alle straten waar Jantje dus met zijn roode licht verscheen, dachten de men- schen dat er gevaar was en het heele verkeer liep er door In de war. 96. Het eind van het liedje was dat Jantje's fiets door een agent in beslag werd genomen met de boodschap, dat hij nooit meer op eén fiets mocht rijden. Jantje liet het er echter niet bij zitten Hij kroop in het schuurtje van zijn vader en besloot een eigen auto te gaan maken. trekking van de Broekbergenlaan spoed!?*- feit zal zijn. Twee ontslagen en twee benoeming De heer J. J. Waagmeester wordt met gang van 5 December a.s. eervol ontslag'^ leend als leeraar aan de Gemeentelijke scherijschool te IJmuiden. Verder wordt eervol ontslag verkend den heer S. v. d. Werf als hoofd van sch--: D en als leeraar aan de HandelsavondsciK De tijdelijk leeraar aan de Gem. Visscher- school J. J. Daalder wordt, te rekenen v- 1 September '39 af in vasten dienst benoü en tot tijdelijk leeraar aan de HandelsavorI school voor den duur van den cursus 193?, 1940 voor ten hoogste twee uur boekhoud per week wordt benoemd de heer F. de Vite Onderzoek geloofsbrief W. van Htiji De geloofsbrief van den heer W. van Heljs wordt in orde bevonden, zoodat tot toelatkg van den heer Van Heijst wordt besloten, De burgemeester heeft niet gehamsterd. Voor de rondvraag vraagt de heer Venrc- len het woord. In IJmuiden wordt verteld, bij den burgemeester voor een groot bedrag aan levensmiddelen is in beslag genomen, Dj gemeentepolitie durfde het niet aan, waarop de zaak door de marechaussee ter hand1,! genomen. Het praatje is vrijwel door gek'! IJmuiden gegaan en zelfs is ook al de nas van den commissaris van politie genoemd. Spreker acht het in het belang van de meente, de zaak hier ter sprake te brengen. Wie 't praatje uitgestrooid heeft is niet bekend maar hij acht het gewenscht, dat bekend wordt dat er van dit praatje niets, maar dan «1 niets waar is. De voorzitter Is den heer Vermeute erkentelijk, dat hij deze zaak ter sprake reen gebracht. Spreker zoowel als de politie zuilen met meedoogenlooze gestrengheid tegen he! verspreiden van deze praatjes optreden. In verband met een vraag van den h«t Roelse deelt de voorzitter mede, dat tien plaatsen sirenes voor de luchtbesche ming zijn opgesteld. Deze sirenes zullen late centraal bediend kunnen worden. De heer Ten Broeke vraagt een snul trottoir langs het nieuwe plantsoentje van den Hagelingerweg. Verder vraagt de heer Ten Broeke naar schuilplaatsen. Bestaat ft gelegenheid, dat de burgers financieel ge steund worden bij het aanleggen van schuil kelders? De voorzitter antwoordt, dat de lucht bescherming alléén voorlichting geeft. Finan cieelen steun kan de gemeente niet verleenen. De heer L u i k m a n (S.D.A.P.) is van mee- ning, dat de organisatie van de luchtbescher ming niet heelemaal in orde is. „We zijn nu bezig met blokvorming", ant woordt de voorzitter. De medewerking van de zijde van de burgerij is niet groot ge weest. De organisatie in Velsen kan de toets der kritiek doorstaan, maar we kunnen niet doen wat we willen. De heer Eikelenboom vraagt verlich ting van den Doodweg. „Jan Gijsen vaart is buitengewoon erkente lijk voor de wijze, waarop de rioleering a den Bloemendaalsche straatweg is gelegd, ze? de heer Heeremans. De winkeliers hebben er bijna geen last van gehad. Spreker heel verder een onaangename boodschap, ni sprekers groep in beroep zal gaan bij Gedepu teerde Staten tegen het benoemen van ees vierden wethouder. De voorzitter: ,.U bedoelt vernietiging- beroep is niet mogelijk". De heer Stevens vraagt inschakeling vu den middenstand bij de distributie-maai' J regelen. De voorzitter antwoordt, dat dit zaak is van de rijksdistributie. Spr. zal zk- best doen, dat de middenstand zoo ff® mogelijk belemmerd wordt. Hierna gaat de vergadering ln coml generaal en uw verslaggever naar huls. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: H. van DeursenBlootshoofd Uitendaalstraat 35, Santpoort: G. van selingenVrieze d„ Vlierstraat 9. IJniuice-. M. KerkowBakker d„ Platanenstraat^ IJmuiden; P. Stam— Mooij d., en z., vlietstraat 116. Velsen-N., A. L. Maagdi Schaap d., Dirk Hartoghstraat 70 Overleden: H. J. Gödde 36 j- ojgenj™ Terrasweg 65. Santpoort; H. B. Win*®' Kanaalkade 68. Velsen-N„ C. Liefaart w.- echtgenoofce van G. A. Schuurman bergerweg 17. Santpoort; M van deni 73 j., echtgen. van N. M. J. Brand, Hag«> weg 373 Velserk Duin-

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2