JCwtsF Ook de Eerste Kamer steunt de regeering „Gezantenwisseling" WOE NSDAG 6 SEPTEMBER 1939 Spoedontwerpen aangenomen. DEN HAAG Dinsdag. Nadat Presid. de Vos v. Steenwïjk op zijn wijze het voorbeeld van zijn collega v. Schaik had ge volgd en de Minister-president een soortgelijke toespraak had gehouden als gisteren in de Tweede Kamer, ving het afdeelingsonderzoek aan. Om half vijf heropening der vergadering. Opnieuw vernamen we toen van Minister v. d. Tempel in verband met 't ontwerp genees kundige voorziening, dat voor de belangen van de ziekenfondsen gewaakt zal worden, terwijl Minister Dijxhoorn meende dat in tegen stelling met een kwart eeuw geleden de kwesties inzake vergoeding voor kostwinners wat anders liggen: bij het huidige systeem heeft zich de behoefte aan commissies van voorlichting nog niet doen gevoelen, al is de bewindsman er prin cipieel niet tegen gekant. Blijkt het toch ge- wenscht ze in te stellen dan zal hij dat dus wel willend overwegen. Mr. v. Lanschot (R.K.) sloot zich aan bij de woorden van Kamervoorzitter en Premier om vervolgens te verklaren, dat de R. K. fractie uit volle overtuiging manmoedig de Regeering zai steunen bij haar werk voor handhaving der neu traliteit en van onze onafhankelijkheid. De heer De la Bella (s.d.) sloot zich in groote trek ken aan bij wat de heer Drees gisteren zeide, hetgeen niet wil beteekenen dat er in ons volle geen sterke gevoelens leven in verband met wat er zich thans in Europa voltrekt. We vernamen nog woorden van waardeering voor de activi teit der Regeering en van sympathie met de geniobiliseerden en bij de verdere burgerij, wier goeden geest hij roemde. Deze moge behouden blijven en daartoe geschiede alles, speciaal ook rekening houdend met ieders draagkracht. De s. d. fractie zegde der Regeering haar steun toe. Namens de c.h. fractie legde de heer T e r H a a r een verklaring van steun af, terwijl hij ver trouwen uitsprak in de eensgezindheid van alle politieke partijen. Mr. v. Vessem (nat. soc.) die opheffing van de grievende discrimineerende bepalingen ten aanzien der N.S.B. vroeg zong ver der mee in 't steun-koor, waarop Prof. A n e m a (a.r.), nu anderen zulks hadden gedaan, niet wilde achterblijven de vlotte en loyale samen werking van de anti-revolutionairen toe te zeg gen. De heer Geld er man (lib.) en Prof. Kranenburg (v.d.) spraken in denzelfden geest. De Minister-president sprak voor al deze toezeggingen dank uit en herhaalde aan 't adres van Mr. v. Vessem, wat hij gisteren al aan de overzijde van het Binnenhof had gezegd zake eventueele, latere, opheffing van het ambtenarenverbod voor de nat. socialisten. Zonder hoofdelijke stemming gingen daarop de vijf spoed-ontwerpen er door. E. v. R. Beroep inzake taxatie van gevorderde motorrijtuigen mogelijk. Een commissie zal worden ingesteld, waar van de leden, over het geheele land verspreid, zich zullen belasten met het in behandeling nemen van de ten .deze reeds ingediende en nog in te dienen requesten inzake de ge taxeerde waarde van gevorderde motor rijtuigen. Verzoeken om herziening van de beslis sing der militaire autoriteiten moeten worden gericht tot de Commissarissen der Koningin in de provincie, waar de taxatie van het mo torrijtuig heeft plaats gehad. Liefdesdrama in Den Haag. Metisje levensgevaarlijk gewond man gedood. Gisteren heeft op de Kerkhoflaan, nabij het Prinsenvinkenipark te 's-Gravenhage in de onmiddellijke nabijheid van de R.K. Begraaf plaats, zich een liefdesdrama afgespeeld, waarbij de 30-jarige inwoner van Loosduinen S. T. de J. zijn ex-verloofde, de 27-jarige F. M.. studente, met een revolver door twee schoten ernstig heeft verwond, waarna hij het wapen op zichzelf heeft gericht en zichzelf doodelijk heeft verwond. Het drama speelde zich af, nadat beiden eerst een korte woordenwisseling hadden ge had. Blijkbaar was de dader zijn ex-verloofde op de fiets gevolgd en had haar aangesproken, waarna beiden met de fiets aan de hand een gesprek op het trottoir voerden. Volgens ooggetuigen hadden zij ongeveer vijf minuten gepraat, toen De J. plotseling een revolver trok en het vuurwapen op het meisje richtte, waarbij hij twee schoten loste. Beide schoten waren op het hoofd gericht, waardoor het meisje terstond neerviel. De dader bracht zich eveneens een schot in het hoofd toe, viel op den grond en was direct bewusteloos. Hij is korten tijd later overleden. De toestand van het meisje is zorgwekkend. Ook geniobiliseerden kunnen Wegenbelasting terugbetaald krijgen. De Verkeersbonden hebben thans van den minister bericht ontvangen, dat ook de ge- mobiliseerden van de gunstige beslissing in zake terugbetaling van wegenbelasting zullen kunnen profiteeren. De minister heeft geen bezwaar om, in gevallen waarin vaststaat, dat een motorrijtuig sedert de oproeping van den houder in werkelijken militairen dienst, niet meer op den openbaren weg is gebezigd, te ruggave van de motorrijtuigenbelasting te verleenen over de maanden van de over te leggen belastingkaart, die op het tijdstip van oproeping nog niet waren ingetreden. De A.N.W.B. en K.N.A.C. gaan voort met hun pogingen om ook voor andere categorieën weggebruikers, wier auto tengevolge van de bijzondere omstandigheden gedwongen bui ten gebruik moest worden gesteld, dezelfde gunstige regeling te verkrijgen. Daarbij wordt gewezen op de mogelijkheid het benzineverbruik te beperken. Geen code in het telegraaf ver keer met het buitenland. In het algemeen is de code en cijferschrift in het telegraaf- en radio-telegraafverkeer met het buitenland niet toegelaten en geschiedt de verzending op risico van de afzenders. Aangezien de beperkende bepalingen in dit opzicht s'teeds vermeerderen en wijziging on dergaan doet men het beste in voorkomende gevallen inlichtingen te vragen aan de post-, telegraaf- en telefoonkantoren. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besluit van 4 September 1939 is met ingang van 15 September 1939, benoemd tot burgemeester der gemeente Wijchen: F. J. Terwisscha van Scheltinga, met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als bur gemeester der gemeente Beuningen. „Zeeland" staakt de vaart op Engeland. In verband met de omstandigheden heeft de stomvaartmaatschappij „Zeeland"' haar dienst op Engeland tot nader bericht ge staakt K. L. M. kan haar vleugels weer uitslaan. Enkele trajecten worden weer bevlogen. De K.L.M. heeft Dinsdag haar diensten op Londen met groote regelmaat uitgevoerd. Tusschen Denemarken en Nederland wer den in beide richtingen 2 diensten onder houden. Op den ochtend-dienst bestaat door verbinding naar Stockholm, op den middag- dienst naar Malmö. Er zijn nu voorbereidingen getroffen om den dienst AmsterdamKrist-iansandOslo v.v. te heropenen. Hedenochtend is het eerste vliegtuig van Amsterdam naar Noorwegen ver trokken. De luchtverbinding met Parijs kon nog niet worden hersteld. Zeventien Duitsche schepen in de West opgelegd. WILLEMSTAD, (Curacao), 5 Sept. (Aneta- A.N.P.) Op Curasao zijn twaalf Duitsche schepen opgelegd, terwijl dit op Aruba met vijf Duitsche schepen het geval is. De kwestie der vreemde vliegtuigen. Voorbereiding distributie. Mededeelingen van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken. Het Duitsche nieuwsbureao meldt uit Ber lijn, dat de staatssecretaris van het departe ment van buitenlandsche zaken Diiisdag- middag den Nederlandschen gezant in Ber lijn jhr. mr. H. M. van Haersma de With heeft ontvangen. In aansluiting op de démarche van de Ne- derlandsche regeering ter opheldering van de nationaliteit der vliegtuigen, die in den nacht van Zondag op Maandag boven Nederlandsch gebied hebben gevlogen, overhandigde de staatssecretaris den Nederlandschen gezant een Britsch vlugschrift, zooals het door Brit sche vliegtuigen volgens een officieele mede- deeling van het Britsche ministerie van voor lichting in den nacht boven West-Duitscli- land is uitgeworpen. Aangezien deze vlug schriften op Duitsch gebied aan de Neder- landsche grens gevonden zijn, kan de natio naliteit van de vliegtuigen, die boven Neder landsch souverein gebied hebben gevlogen, naar Duitsche meening, niet twijfelachtig zijn. De door de Nederlandsclie regeering gecon stateerde schending van haar souvereiniteit over het luchtruim door vreemde vliegtuigen is volgens Duitsch oordeel gepleegd door Britsche luchtstrijdkrachten. Gevorderde motorrijtuigen kan men niet terugkoopen. Gevorderde motorrijtuigen kan men niet terugkoopen. Wel heeft de oorspronkelijke eigenaar het recht van voorkeur op het oogenblik dat de gevorderde motorrijtuigen niet langer voor 's Rijksdienst noodig zullen zijn en dus weer van de hand zullen worden gedaan. Enquefe naar omzetten en voorraden van winkeliers. Het centraal distributiekantoor maakt aan de winkeliers bekend, dat het bij het uitvoe ren der distributiemaatregelen in de bedoeling ligt, hen hierbij zooveel mogelijk in te scha kelen. Voorshands wordt alleen een enquête ge houden naar de omzetten en voorraden van verschillende levensmiddelen en enkele arti kelen van huishoudelijken aard, teneinde een overzicht te verkrijgen van den stand van zaken. Om ingeschakeld te worden bij de distri butie is het nu echter noodzakelijk, dat alle winkeliers en andere handeldrijvenden, die d' in het enquête-formulier vermelde artikelen aan het publiek verkoopen, een dergelijk for mulier volledig invullen. Het betreft hier de volgende artikelen- rijst; bloem en meel, grutterswaren e.d.: tarwe bloem en tarwemeel, roggebloem en roggemeel, havermout, gort, vermicelli, macaroni, spaghetti, maïzena, aardappelmeel, griesmeel en puddingpoeders, boekweitmeel. rijstebloem boekweitgrutjes, bakmeel, rijstemeel, gemalen rijst, kindermeel, gemengd meel e.d.; gedroogde peulvruchten: groene erwten en spliterwten, bruine boonen, witte boonen, capu- cijners en rozijnerwten, andere soorten ge droogde peulvruchten; suiker: witte suiker, basterd suiker; oliën en vetten, slaolie, raapolie, boterolie e.a., spijsoliën, bak en braadvet, margarine; koffie, thee, cacao: koffie, koffie-surroga- ten, thee, cacao; zeep: harde zeep, zachte en vloeibare zeep. zeeppoeder, zeepvlokken, zeepscbilfers en waschpoeder; kaarsen. Diegenen onder de winkeliers, die alsnog geen enquête-formulier ontvangen hebben kunnen zich ter bekoming hiervan tot hun gemeentebestuur richten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de indiening dezer enquête-formulieren in den loop dezer week moet beëindigd zijn. Een distributieregeling voor zeep. Het rijksbureau voor chemische producten is uitgebreid met een nieuwe sectie ,t.w. voor zeep. Tot directeur dezer sectie is benoemd ir. D. J. Akkerman, aan wien de uitvoering dezer distri butieregeling is opgedragen. Het kantoor der sectie is gevestigd Laan Copes van Cattenburch 16, te 's Gravenhage. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze beschikking uitsluitend aan fabrikanten en im porteurs het verkoopen en afleveren van zeep verbiedt, zonder een daartoe van den directeur verkregen vergunning. De directe verbruikers van zeep, alsmede de detaillisten en grossiers zijn bij deze distributieregeling nog niet betrok ken. Voorts wordt er op gewezen, dat gedurende een termijn van 14 dagen na de inwerkingtre ding dezer beschikking een algemeene dispensa tie-termijn geldt voor alle soorten zeep tot hoe veelheden gelijk aan een dertiende van de ver kochte en afgeleverde hoeveelheden in het eer ste halfjaar van 1939. De directeur is bevoegd dezen terwijl te verkorten. Groote waardeering voor leger en vloot. Dagorder van den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht. Dinsdag is voor den troep de volgende dag order van den opperbevelhebber van land en zeemacht voorgelezen: „Het is mij een behoefte mijn groote waar deering uit te spreken voor hetgeen door de onder mij he bevelen staande, tot land- en zeemacht behoorende officieren, onderoffi cieren, korporaals en manschappen en het bij de onderdeden van land- en zeemacht dienstdoende burgerpersoneel in de achter ons liggende dagen is verricht. Zoowel uit eigen aanschouwing als uit rapporten van uwe commandanten is mij ge bleken, dat groote inspanning van u is gevor derd en dat gij met opgewektheid en kalme vastberadenheid aan de gestelde eischen hebt voldaan. In het bijzonder wil ik mijn erkentelijk heid uitspreken jegens het personeel van de grens- en kustbeveiliging en van de luchtver dediging, welke personeel reeds sedert gerui- men tijd onder veelal moeilijke omstandig heden zijn taak op uitnemende wijze heeft vervuld. Ik ben door dit alles gesterkt in mijn over tuiging, dat ons volk wat betreft uwe energie en toewijding met het volste vertrouwen de toekomst kan tegemoet zien, wetende dat, mochten onverhoopt de grootste offers van u worden gevraagd, gij bereid zult zijn deze te brengen uit liefde voor uw land en in trouwe aanhankelijkheid aan onze geëerbiedigde vorstin. Leve de Koningin". Naclitposttreinen rijden weer. Te beginnen met den nacht van 6 op 7 September zullen de nachtposttreinen weer gaan rijden. Het binnenlandsch postverkeer kan dan weer vrijwel normaal worden ge acht. in Haarlem en daarbuiten Jean Francois Raffaëlli, een beminnelijk schilder. Is er een vreedzamer, rustiger voorstelling te bedenken dan die van de haar plantjes verzor gende oude juffrouw, zooals Raffaëlli haar schil derde, en zooals ze bij dit stukje gereprodu ceerd werd? The Old Lady's Garden noemde hij het en zoo heet ook de ets, die hij zelf er naar maakte, onder welken titel die als een zij ner meest gevierde werkstukken blijft voortle ven. Nu in dezen tijd in alle kranten de plaat jes weinig rustigs en vreedzaams kunnen laten zien, mocht de oude dame in onze kunstkroniek- jes even haar opwachting komen maken. Tevens dient ze als aanloop, om het over den schilder Raffaëlli te kunnen hebben, een be minnelijk en uitsterst knap artist, die omstreeks 1900 het toppunt van zijn glorie bereikte en die nu langzamerhand vergeten zou raken, zoo in de Fransche en vele buitenlandsche musea zijn werk niet bewaard werd. Ook in Holland is wel het een en ander van hem te vinden, in parti culiere meest Rotterdamsche collecties. Er is misschien in de Fransche kunst van het laatst der vorige eeuw geen schilder aan te wij zen die den aantrekkelijk burgerlijken kant van die fm-de-siècle periode gevoeliger en met meer genegenheid heeft uitgebeeld dan Raffaëlli. Al het opwindende van die jaren bleef hem vreemd, zijn hart gaat uit naar de petits gens, de kleine luiden en hun petits métiers, de kleine am- bachtjes, waarin ieder baas en knecht tegelijk is. Doch waar een kunstenaar als Steinlen in zijn beelding zelden nalaat iets van de opstan digheid te leggen, die zijn levensbeschouwing hem voorschreef, vindt men bij Raffaëlli slechts een scherpe, en wel zeer toegenegen observatie, doch van opstandigheid geen spoor; hij zoekt bij voorkeur de lichte kanten van het leven, óok der kleine lieden. Zijn zwervers, wegwerkers, dorps kuipers en andere ambachtslieden zien er uit of ze het leven nog niet zoo slecht vinden, zoo lang de zon nog schijnt en er ergens nog wel een pint landwijn voor ze te vinden zal wezen. Zijn oudenvan dagen zitten op een bank in het park te keuvelen over den ouden tijd, zijn oude wijf jes gaan, beladen met hun zware manden met eieren, naar de dorpsmarkt en van al die type tjes zijn houding, gang en karakter scherp ge observeerd en vastgelegd op doek of etsplaat, zoodat we, buiten alle maatschappelijkheid om, van ze gaan houden, zooals Raffaëlli ze gezien heeft Geestig en beminnelijk zooals de aard van den schilder was en zooals hij ook het land schap, meestal de vriendelijke streken langs en bij de Seine, in zich opnam en weergaf. Zelfs een kaal buitenwijkie van Parijs, ergens een stuk van de oude wallen, krijgt bij Raffaëlli iets vriendelijks en iets smakelijks van kleur zonder dat hij de. natuur vervalscht. Het zonnige zit in hem en treedt In zijn werk naar bulten. Het is een altijd goed-geluimde kunst die hij produ ceert en al kan een Daubigny eenzelfde Seine- landschap foi-scher doorvoeld en in stouter greep verbeeld hebben, dat neemt niet weg dat ook luchtiger, levensblijer visie recht van bestaan heeft en echte kunst kan voortbrengen. Is er in het Dickens-achtige typetje onzer bloemenver- zorgster, behalve de uitstekende karakteristiek, niet ook de karakter-vastheid vam den schilder zelf te waardeeren, die in een perio'de, waarin het frivole leven in cabaret circus en danshuis ook in de kunst de algemeene belangstelling had, met zulke sympathieke uitvoerigheid, die aan Adolf Menzel herinnert, een doodgewoon burger-gevalletje tot iets schoons componeert eerstens door de geestrijke wijze van teekenen, maar ook door het precies-juiste arrangement, de wijze waarop de verschillende partijen der voorstelling, binnen het kader, den rechthoek der omranding, geplaatst zijn. Nu kan men dat in onzen tijd wel met het kleineerende „zoetelijke kunst'' willen doen verdwijnen uit onze belangstelling, maar die zelfde eigenschappen deden het werk vijftig jaar geleden beroemd worden en zulk oordeel be wijst meer wetenschap van wat modé is, dan kunstbegrip. En wat dat meer modieuse in de kunstwaar deer ing betreft, het is volstrekt niet buitenge sloten dat ook het illustratieve, het verhalende element in de voorstelling weer eens aan slag komt en dan zal Raffaëlli een goede beurt op nieuw maken omdat zijn werk in dat genre kundig, eerlijk werk geweest is dat voor zeer velen aantrekkelijk zal blijven. Hij werd in 1850 te Parijs uit Lyonsche ouders geboren; zijn grootouders waren Flo- rentijnen. Door groote verliezen die zijn vader in zijn zaken leed, was de jeugd van onzen kunstenaar moeilijk geworden. Hij heeft eohter in zijn lange leven, tot diep in de zeventig, over een enorme werkkracht kunnen beschikken en daarmee zijn succes bevochten. Hij had een mooie stem, was op zijn achttiende jaar kerkzanger en werd als tweede-bas aan de opera verbonden. In vrijen tijd fungeerde hij als boekhouder op een han delskantoor. Maar zooals hij later vertelde, hij kon zich niet voldoende interesseeren voor za ken die hem niets aangingen en liet die bezig heid varen om op de Ecole des Beaux-Arts bij Geröme de schilderkunst te beoefenen. Tusschen die lesuren door verdiende hij zoo nu en dan wat door in, de kerk bij een deftig huwelijk of an'dere plechtigheid te zingen. Was dat gebeurd, dan ging hij een uurtje bij de schilderijen in het. Louvre uitrusten. Hij heeft zich vaak overwerkt en op later leef tijd daar nog eenmaal de gevolgen van moeten ondervinden. Zijn mooiste werk maakte hij, ver moed ik, in 'de perioden 1894'98 en 1903'07. J. H. DE BOIS. had te Rotterdam plaats Dinsdagmiddag zijn de Engelsche en Duit- legaties, resp. uit Berlijn en uit Londen, 0n terrein van de firma W. H. Muller aan d'e pa haven té Rotterdam aangekomen, de Engel-'i" delegatie per extra trein, de Duitsche per vier 4. Nadat de gebruikelijke formaliteiten verw- waren, is de Engelsche gezant te Berlijn Nevile Henderson, naar Den Haag vertrökk terwijl het legatiepersoneel zich naar'Stijf" ningen begaf. De Duitsche zaakgelaste Londen, dr. Kordt, is met het legatiepersm. en de leden van de Duitsche kolonie na Duitschland teruggekeerd. Van de zijde der Neöerlandsche spoonve? de directie van de Batavierlijn en van de pv politie waren maatregelen genomen dat de a-V komst der beide delegaties zoo weinig mrw.u bekend werd. 1Ji Het terrein aan de Parkhaven werd b bewaakt. Om even over zes rolde de trein13 langzaam het afgezette terrein binnen. Dadelr nadat hij tot stilstand was gekomen, wert* de eoupédeuren opengeworpen en werd met tfl uitladen van de bagage begonnen, terwijl Her derson welkom werd geheeten door den EnV schen gezant in Nederland, Sir Neville Bland Ook was de Duitsche legatiesecretaris, de ht« Zapp, bij den trein aanwezig, om de dipW tieke formaliteiten betreffende de uitwisselin* der beide delegaties te regelen. Na een kort on onthoud vertrok Henderson om half zeven n» auto naar de Engelsche legatie in Den Haag h« legatiepersoneel vertrok kort daarna in eer. twe» tal autobussen naar Scheveningen, waar zij een hotel zullen logeeren. De 2000 K.G. Eneef sche bagage werd in een gesloten vrachtauto meegevoerd. Omstreeks kwart voor zeven verlieten de Duit. schers de Batavier 4, om zich naar den trein fe begeven, maar het duurde nog geruimen tijd voor deze kon vertrekken. Om kwart voor acht vertrok de trein, waaraan drie goederenwagons met de 30 ton Duitsche bagage gekoppeld waren, naar Berlijn Bevestiging ds. W. F. Laman, De nieuwe predikant bij de Chr. Geref, Ge meente (Haarlem-Centrum), ds. W. F. Laman opvolger van wijlen ds. W. Bijleveld, werd Dins-' dagavond in het kerkgebouw aan de Raaks in. zijn ambt bevestigd door ds. G. Salomons, uit Amsterdam. Nadat Psalm 132, het 6e vers, gezongen en van het 4e hoofdstuk van den len Zendbrief van Paulus aan de Corinthiërs vers 1vers 10 was gelezen, herinnerde ds. Salomons er aan, dat verleden jaar de gemeente in rouw was en nu vereenigd om den nieuwen predikant te beves tigen, ging ds. Salomons voor in gebed waarna Psalm 84. het le en het 5e vers, gezongen werd" Vervolgens hield ds. Salomons een predikatie daarbij uitgaande van een deel van het le vers van het 4e hoofdstuk van den 7en Zendbrief van Paulus aan de Corinthiërs: „Alzoo houde ons een ieder mensch als uitdeelers der verbor genheden Gods". Naar aanleiding van dezen tekst vestigde ds. Salomons er de aandacht op, dat de dienaar des Woords de uitdeeler ïs van de verborgenheden Gods, die veelvuldig zijn en weidde verder uit over de plaats, de taak en het gezag van den predikant in zijn gemeente. Hij is ingewijd in de verborgenheden Gods; hij beleeft ze en be lijdt ze en hij mag aanspraak maken op de er kenning van het gezag door de gemeente, zoo- lang hij een getrouw uitdeeler is. Spr. uitte den wensch dat ds. Laman een waar dienaar Gods zal zijn, die zijn gemeente zal leeren en mis schien ook wel eens vèn zijn gemeente leert, Vervolgens ging ds. Salomons over tot beves tiging van een ambtsbroeder, waarna de gemeen te ds. Laman Psalm 20, vers 1, toezong. Nadat de bevestigende predikant den wensch had geuit dat tie nieuwe predikant en zijn gezin zich spoedig in de gemeente tehuis zullen ge voelen en hartelijke woorden had gesproken tot mévr. wed. Bijleveld en haar kinderen, ging ds, Salomons voor in dankgebed, waarna de ge meente Psalm 150, het eerste vers, zong. Nederlandsche schepen opgebracht. Het Nederlandsche schip „Cottica" van de K.N.S.M., dat op weg is van Paramaribo naa: Amsterdam, had gisteren in de hoofdstad moe ten arriveeren. De boot is echter over tijd, daar ze door een Engelsch oorlogsschip is aange houden en voor onderzoek naar Dover werd op gebracht. Het oponthoud heeft evenwel niet lang geduurd, want gisteravond is de „Cóttica" de pieren van IJmuiden binnengeloopen. De „Jagersfontein" van de Holland—West- Afrika Lijn, die op weg was van Lissabon naar Vlissingen en Antwerpen, is in het Ka naal door een Engelsch oorlogsschip aange houden en opgebracht naar Dover. Vermoed wordt, dat een deel der lading, bestemd voor Hamburg, in Engeland zal moeten worden ge lost Loodsdienst voor de Eems gestaakt. De Nederlandsche loodsdienst voor de Eems is mét ingang van Dinsdag tot nader order ge staakt. De Delfzijlsche loodsboot, die op zee was, is in de haven binnengeloopen. IR. J. KOOPER OVERLEDEN Na een korte ongesteldheid is op 63-jangen leeftijd te Groningen overleden ir. J. Koopeij hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat te Groningen RIJKSBUREAU VOOR HOUT Alle ondernemingen, welke hout verhandelen, verzagen, bewerken, of verwerken en/of triplex verhandelen, vervaardigen, bewerken of verwer ken en nader aangeduid zijn in de houtbeschiK- king 1939, no. 1 zijn verplicht zich te doen in schrijven bij het rijksbureau voor hout. Bovendien rust op hen de verplichting aan het rijksbureau voor hout opgave te doen van hun voorraden hout, halffabrikaten van hout en pro ducten van hout. Het rijksbureau voor hout is gevestigd® 's Gravenhage, Oranjestraat 9, telefoon 117224. Belgen en Luxemburgers moeten een paspoort hebben. Belgische onderdanen en Luxemburgsdie onderdanen kunnen voor toelating in ons land niet meer volstaan met een identiteitskaar- Zij moeten in het bezit zijn van een geldig oui- tenlandsch paspoort te hunnen name, dat ech niet van een Nederlandsch visum behoeft te z« voorzien.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6