IJMUIDEN Nieuws. HEEMSKERK SANTPOORT Ned. Vereen, voor Lucht bescherming. Waarom blokcomité's? Hotel No. Een heeft gisteravond een ver- n jL plaats gehad van de Ned. Ver. voor Shirherming. In deze vergadering, die zeer bezocht was, sprak de heer Putman Cra- hoofd van den Luchtbeschermingsdienst m'l. Waarom blokcomité's?" n vergadering werd geopend door den heer M Heykoop die een korte inleiding hield over het doel van deze vergadering en wat blokstel- Sei beteekent. n. kggf Pu kreeg begon te zeggen dat deze tijd staat in teekén van de luchtbescherming. Dit is, zegt kei' te danken aan den vooruitgang der Na eerst het groote nut van de vlieg- fhniek'onder de aandacht te hebben gebracht, rak hij het ontzettende van de vliegmachine h^oorlogsgebruik. Hierdoor heeft de oorlog een der aspect gekregen en is de strijd der volke- in vreeselijkheid toegenomen. Welk deel te Hesmachine in den modernen oorlog heeft, werd Ivoerig naar voren gebracht. Dit alles is dui- c genoeg wat ons te wachten staat als ons nd in een oorlog zou worden betrokken. Hier door heeft de regeering het noodig geacht, een luchtbeschermingsdienst in het leven te roepen. Bli dezen dienst behoort te zijn een verlengstuk, neze kon samen gesteld worden door een vrij- willigen luchtbeschermings-dienst. Hierbij zette eker uiteen wat luchtbeschermingsdienst en wat de Ned. Vereen, voor luchtbescherming is. Deze vereeniging is eveneens door de regeering gesanctioneerd. Zij zorgt in de eerste plaats voor de bescherming van eigen huis en verleent ver volgens hulp aan anderen. Deze hulpverleening dient te worden georganiseerd. Dit is de betee- kenis van blok-comités. Over een blok wordt aan gesteld een blokleider, die zorgt dat in zijn blok de dienst goed functionneert. Met een beroep op de aanwezigen, om zich aan te sluiten bij de Ned. Ver. voor luchtbescherming eindigde de heer Putman Cramer zijn, met aandacht gevolgd be toog. Hierna gaf de heer Heykoop nog een uit eenzetting van wat het wil zeggen vrijwilliger te zijn van de Ned. Vereeniging en het lid zijn van de blokbescherming. Een vrijwilliger kan door de vereeniging overal in de gemeente ge zonden worden met aanwijzing van werkzaam heden, terwijl een bloklid actief blijft in het blok waar hij woonachtig is. Hierna was gelegenheid tot het stellen van vragen, Hiervan werd zeer druk gebruik gemaakt. Deze vragen werden door den heer Putman Cramer en den heer Heykoop beantwoord. Tot slot werden verschillende blokken, rayon oud-IJmuiden, ingedeeld en voorloopige blokco mité's en leiders aangesteld. AANGEKOMEN. 4 September: Orpheus s.s. Stettin Bomma m.s. Drammen Perseus s.s. Kopenhagen Eemland s,s. Hamburg 5 September: Biruta s.s. Riga Sarita s.s. Corpus Christi Libra m.s. Oslo VERTROKKEN. 5 September: Oranje m.s. Batavia Voorwaarts m.s. Rotterdam Ncderlandsche scheepvaart wordt voortgezet. De oorlogstoestand brengt voor de Nederland- sche reeder ij en moeilijkheden voort, Welke men zoo goed mogelijk zal probeer en het hoofd te bieden. Van uit de haven van Amsterdam zal het scheepvaartverkeer door de verschillende lijnreederijen zoo lang dat mogelijk is op nor male wijze worden voortgezet. Indien de regee ring geen speciale maatregelen zal nemen zullen de trampreeders ook hun schepen in de vaart blijven houden. Uitzonderingen zijn gemaakt voor de vaart op de Oostzee, welke stilgelegd is. Cellulose voor Velsen. Het Noorsche motorschip Bomma arriveerde gisteren met een lading cellulose aan de papier fabriek te Velsen. Na lossing dezer lading is het schip naar Amsterdam opgevaren ter verdere lossing van de voor de hoofdstad bestemde hoe veelheid stukgoederen en bijlading voor Oslo. M.s. „Oranje" maidentrip aanvaard. Maandagavond is het motorschip Oranje van de Mij. Nederland voor de eerste reis naar Indië vertrokken. Het passeerde de Noordersluis alhier met een diepgang van 8,7 Meter. Ten einde beter te laten uitkomen, dat het schip behoort tot een neutrale mogendheid, is het, evenals tijdens den oorlog van '14'18 de Nederlandsche koopvaardijschepen voorzien wer den van duidelijke opschriften, beschilderd met de woorden „ORANJE - HOLLAND", welk laatste woord door middel van lichtbakken aan boord des avonds in lichtende letters verschijnt. Van de omstandigheden zal het afhangen, welke route het schip zal nemen, hetzij normaal dan wel via Kaap de Goede Hoop. Loggers naar de Irawlvisscherij. Nu de verschillende stoomtrawlers niet meer naar zee vertrekken en daardoor de vischvoor- ziening gevaar loopt, wordt door enkele Sche- veningsche reederijen het plan overwogen log gers voor de trawlvisscherij in gereedheid te brengen, voor uitoefening der kustvisscherij. SCHEEPVAARTBEWEGING NOORDZEE KANAAL. Over de afgeloopen maand toegenomen. In de afgeloopen maand kwamen alhier bin nen 382 stoom- en motorschepen met 2.291.232 br. kub. M. inhoud tegen 328 schepen met 2.019.940 in dezelfde maand van 1938. Naar zee vertrokken in Augustus van dit jaar 364 schepen met 2.311.075 tegen 355 schepen met 1.894.492 in Augustus 1938. Over 8 maanden van dit jaar kwamen alhier binnen 2707 schepen met 16.791.837 tegen 2549 schepen met 15.682.399 in dezelfde periode van het vorige jaar. Naar zee vertrokken er over hetzelfde tijdvak van dit jaar 2691 schepen met 16.886.377 tegen 2542 schepen met 15.513.827 in de overeen komstige periode van verleden jaar. Er valt dus een toename te constateeren, zoowel over de afgeloopen maand als over 8 maanden van dit jaar,welke nu in verband met den oorlogstoestand zeker sterk zal verminderen. ESOMMINGEN. Manden. Trawlers: 380 Antje RO 15 f 2130 105 Limburgia IJM 54 f 137Ó 150 Uiver IJM 384 f 1400 360 I. S. Groen IJM 130 f 4260 200 Maria v. Hattum IJM 1 f 2330 Loggers: KW 4 f 1220; KW 31 f350; KW 106 f540. HARDDRAVERIJ GAAT NEET DOOR. De Harddraverij, uitgeschreven door de Harddraverijvereeniging „IJmuiden", die hedenmiddag in de Trompstraat gehouden zou worden, gaat niet door. MARKTBERICHT. (Versche visch) Tarbot 1.40—0.80 per KG. Tomg 20.80 per KG. Heilbot 1.161.04 per KG. Griet 35—17 per 50 KG. Zetschol 2623 idem. Kléin-schol 3014 idem. Schar 6—4.60 idem. Tongschar 28—24 idem. Groote schelvisch 29 idem. Middel schelvisch 2019.50 idem. Kleinmiddel schelvisch 2811.50 idem. Kleine schelvisch 2310.50 idem. Groote gul 2110.50 idem. Wijting 7.905 idem. Makreel 177 idem. Kabeljauw 60—30 per 125 KG. Koolvisch 0.850.40 per stuk. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Westernland, Antwerpen n. N.-York, 4 Edam, New-Orleans n. Rott. 2 v. Tamipico. Damsterdijik, Rott. n. Vancouver 4 v. Londen Beems ter dijk, 4 v. Rott. te Baltimore. Statendam, 5 v. Rotterdam n. New-York. HALCYON LIJN. Stad Dordrecht, 5 v. Helsingborg te Vlaatr- amgen. HOLLAND OOST AZIë LIJN. Meerkerk (uitr.) 3 v. Singapore. Zuiderkerk (thuisr.) 5 te Antwerpen verw. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein, 4 v. Rott. te Beira. Klipfontein (uitr.) 4 te Kaapstad. HOLLAND—WEST AFRIKA LIJN. Amstelkerk (thuisr.) 4 v. Takoradi. KON NED STOOMBOOT-MIJ Orpheus, 4 v. Stettin te Amsterdam. Perseus, 4 van Kopenhagen te Amsterdam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD, Eemland, 5 v. Hamburg te Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD Sitoebondo (thuisr.) p. 4 Guardafui. Kota Aigoeng (-thuisr.) p. 3 Guardafui. Oaroet (uitr.) 3 te Batavia. Bantam (uitr.) 5 te Belawan. Kota Gede (uitr.) p. 5 Ouessant. Sibajak (uitr.) 5 v. Port Said. Indrapoera (thuisr.) p. 5 Perim. Kota Baroe (thuisr.) 5 (17 uur) v. Genua. ROTTERDAM -ZUID AMERIKA LIJN. Alwaki (thuisr.) 4 v. Rio Janeiro. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. O'mje (uitr.) 5 y. IJmuiden. 'ohan de Witt (thuisr.) 4 v, Port Said. van een lier, aangedreven door een electri- schen motor van 18 p.k. 940 omw.-min., op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie K. no. 559, plaatselijk bekend bij 1ste Rijksbinnenha ven. Op Maandag den 18en September 1939, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeente huize gelegenheid bestaan om de bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekster als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de secretarie der gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Oproep van het Nederlandsche Roode Kruis. Mén schrijft ons: Aan de gediplomeerde en ongediplomeerde verpleegsters en oud-verpleegsters. Indachtig aan haar roeping bereidt de af deeling IJmuiden-Velsen van het Nederland sche Roode Kruis zich voor om de slachtof fers van oorlog in de naaste toekomst bij te staan. De gewonden of zieken, die naar de zieken huizen of hulp-ziekenhuizen in de gemeente Velsen gebracht zullen worden, vereischen een zorgvuldige verpleging die niet aan onervaren handen kan worden toevertrouwd. Het is daarom noodig reeds thans een be roep te doen op die verpleegsters en oud-ver pleegsters, die op het oogenblik niet in een ziekenhuis werkzaam zijn. De werkkring, dien zij gekozen hebben, duidt reeds aan, dat zij zich tot levenstaak gesteld hebben het lijden der menschheid te ver zachten. Om hieraan in tijden van nood ten volle te kunnen voldoen wordt haar verzocht zich nu reeds bij het bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, afdeeling IJmuiden-Velsen op te geven: p.a. mevrouw A. van Haselen, Ka naalstraat 51 te IJmuiden; aanmelding des avonds tusschen 7 en 8 uur. Uit het jaarverslag der gemeente. Wist U dit? Wij laten hieronder nog eenige bijzonder heden volgen uit het jaarverslag van den toe stand der gemeente Velsen over het jaar 1Ö38. Onderhoud van wegen, De uitgaven voor het onderhoud der be stratingen bedroegen f 37615.90. Het onder houd der grint- en sintelwegen vorderde f 7556.71. Bodemproductie en veeteelt. In 1938 bedroeg de beteelde oppervlakte der gemeente voor granen 217 H.A., peulvruchten 76 H.A., handelsgewassen 37 H.A., land- er tuinbouwzaden 10 H.A., knol-, wortel- en bol gewassen en 13 H.A. gr oenvoedergewassenDe oppervlakte hout bedroeg 472 H.A. Handel en Nijverheid. Het verslag vermeldt het aantal arbeiders van 73 fabrieken en bedrijven met totaal 4278 mannelijke en 148 vrouwelijke volwassen ar beiders, 156 jongens en 60 meisjes beneden 17 jaar. Voor de grootste bedrijven vinden wij genoteerd. N.V. Amsterdamsche Ballast Mij 200, N.V. Adriaan Volker's Mij. tot het uitvoeren van openbare werken 75, Papierfabriek 1108, Hoog- ovenbedrijf 1305, Mekog 236, Cementfabriek 23, Van Leer's "Walsbedrijven 3'27, N.V. „De Plaatw-ellerij" 130, N.V. Hera 82, N.V. Machine fabriek „IJmuiden" 19, „De Vem" 336 (w.o. 207 opvarenden trawlers en 48 opvarenden haring schepen), Koelcellen en Java-Teakdeurenfa- briek 41, Vischmeelfabriek N.V. Kennemer Chemische Industrie 17, Vischmeelfabriek „De Toekomst" 20, Vischeonservenfabriek „Neco" 45, Kristalijsfabriek „Groenland" 16, N.V. Na tuurijs Verkoopbureau 21, N.V. Vereenigde Ijs fabrieken 50, N.V. Ijsfabriek v. d. Vischhan- delvereeniging en Koelhuis „IJsvries" 54, N.V. Papierwarenfabriek 45, N.V. Stoomwasscherij J. Klauwers en Zn. 48, Fa. Wed. B. Klauwers 11, Wasscherij W. C. C. Duller 16, LJmuider Stoom-, Wasch- en Str ij kinrichting 27, Che mische Fabriek N.V. Algem. Handels Centrale 33, N.V. Centrale Bakkerij 24, Coöperatie „De Eendracht"- 27, N.V. Booy en Co. 22, N.V. Melkinrichting „Velsen" 63, N.V. „Gemeen schappelijk Belang" 25. Distributie van gas. Het aantal geplaatste gasmeters vermeerder de met 267 stuks. Van Hoogovens werd be trokken 5445387 M3„ tegen 53700312 M3. in 1937, een vermeerdering van 75075 M3. of 1.30 pCt. Over 1937 bedroeg deze vermeerdering 3.91 pCt. Het aantal aansluitingen steeg van 12122 tot 1,2298. De hoeveelheid afgeleverd gas bedroeg 5446737 M3. waarvan 2.133233 M3. over de gewone meters en 2.987041 M3. over de muntmeters. De straatverlichting werd in den loop van het jaar uitgebreid met 42 lichtpunten en be stond op 1 Januari 1939 uit 1950 lichtpunten, f Met tragisch nieuws komt ons de krant Nu daaglijks overstelpen, Men moet het haar vergeven, want De krant kan het niet helpen. Maar ook in dezen droeven tijd, Moet er wat ruimte blijven, Die andren dingen is gewijd, Ik blijf ook rijmen schrijven. Men moet toch ook eens af en toe, Zijn denken wat verzetten, Zelfs, en vooral, het krijgsgedoe Mag ons dat niet beletten. Er is een brillendragersbond In New-York opgetreden, Die nu al zijn bestaansrecht grondt, Op zestigduizend leden. Wat deze bond, in dubblen zin, Beoogt, kan ik niet zeggen. Hij staat nog zoo aan zijn begin, Dat 'k dat niet uit kan leggen. Hij heeft een uitgebreid terrein, Want elk die mee wil spelen, Hoeft slechts ver- of bijziend te zijn. En dat zijn er zeer velen. Maar wat men er dan ook mee wil, 't Zal haast ondoenlijk blijken, De wereld door een rose bril Voorloopig te bekijken. P. GASUS. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur Zwakke veranderlijke wind. Helder tot licht of half bewolkt. Droag warm weer. Plaatselijk mist in den na-nacht en morgen. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren 68 F. Laagste hedennacht 62 F. Hoogste heden 64 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 767 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Donderdag v.m. 8.12 uur; n.m. 8.42 uur. Vrijdag v.m. 9.24 uur; n.m. 10.05 uur. Zaterdag v.m. 10.55 uur; n.m. 11.35 uur. DE OPROEPING VAN DE WEGENTROEPEN. In verband met het achterwege blijven van het aanplakken op de openbare borden van de oproeping van wegentroepen verzoekt men ons mede te deelen, dat naar aanleiding van een telegrafische opdracht de algemeene kennis geving voor opkomst van buitengewoon dienst plichtigen, bestemd voor de wegentroepen, in afwachting van de aanvankelijk geldende voorschriften toch moet worden aangeplakt. Voor Beverwijk heeft deze oproeping geen gevolgen, omdat geen enkele ingezetene in het bezit is van de daarvoor uitgereikte groene biljetten. deld voor de alg. vergadering, welke 21 tot 26 September in Den Haag wordt gehouden. Het voorstel de contributie met 1 cent te ver- hoogen ten bate van „Herwonnen Levenskracht" zal door de afgevaardigde worden ondersteund. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer Nic. Bruin. De voorzitter deelde mede, dat werkloozen die uit de bondskas trekken, toch in werkverschaf fing geplaatst kunnen worden. Raadsvergadering. Geen vlotte wethoudersverkiezing. Dinsdag is in het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk op 72-jarigen leeftijd overleden de heer J. van Gameren, een der* bekendste in gezetenen van het dorp Velsen. De heer van Gameren heeft gedurende een menschenleeftijd aan het hoofd gestaan van de bekende stalhouderij. Honderden echt paren hebben met zijn trouwrijtuigen den tocht naar en van het Raadhuis ondernomen. Maar zijn grootste bekendheid verwierf hij door het vele dat hij gedaan heeft voor Velsen's Ziekenfonds. Gedurende ruim 43 jaar was hij als bestuurslid aan dit fonds ver bonden, waarvan vele jaren als voorzitter. Met dankbaarheid zullen vele leden van het fonds het groote werk, dat de overledene voor hem gedaan heeft', herdenken. Voorts was de heer van Gameren oprichter van de Parkmanege. Onder zijn bekwame leiding hebben velen, niet alleen uit Velsen, maar ook uit de omliggende plaatsen, zich kunnen bekwamen in de rijsport. De teraardebestelling heeft a.s. Zaterdag middag 3 uur plaats op de begraafplaats „De Biezen" alhier. ROODE ANJERS VOOR MEVR. THOMASSEN- LIND. De Soc. Dem. raadsfractie had gisteravond bij de raadsvergadering de attentie haar fractiege- noote mevr. Thomassen-Lind, die nu het vrou welijk element, na een afwezigheid van eenige jaren, weer in den raad vertegenwoordigt, te huldigen met een tuil roode anjers. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter Ge meente-secretarie fcer inzage ligt'een verzoek met bijlage van de Koninklijke Nederland sche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden om vergunning tot het oprichten WEDVLUCHT VAN DE REISDUIF. De Postduiven vereeniging „De Reisduif" hield een wedvlucht van Roermond af over een afstand van 170 K.M. In concours wa ren 270 duiven. De uitslagen waren: W. Ferné 1, 46, G. v. d. Winden 2,31; H. D. Claus 3, 6, 27, 28, 34; C. v. d. Wal 4; N. van 't Hof 5, 10, 12, 14, 18, 33, 38, 39, D. Philippi 7, 15, 20, 35. 41, 43, 44; P. v. d. Hout, 8. J. Escalto 9, 24; P. Lotterman 11, P. J. Hoolwerff 13, 26, 37; C. Westrate 16, P, v. Dessel 17, 23, 45; W. van.Roon 19, 22; W. Zoutman 21, 32, 40, 48; A. Kat, 25, 20; J. de Prijker 29,36; C. Castricum 42; W. J Driel 47; G. Grapendaal 49, 50. DE OEFENINGEN VAN DEN LUCHTBE SCHERMINGSDIENST. Het Hoofd van den Gem. Luchtbescher mingsdienst vestigt er de aandacht op, dat voor de avondoefeningen, die deze week wor den gehouden, de gebruikelijke alarmsigna len met stoomfluiten en sirenes (luchtgevaar aanwezig) en het luiden van de klokken (luchtgevaar geëindigd) achterwege zullen blijven. Deze signalen zijn alleen op den eersten avond gegeven, ten einde het alarmsysteem te kunnen beproeven. Dinsdagavond zijn de lichtdoofoefeningen gehouden in Wijk II. De resultaten waren blijkens de rapporten, minder gunstig dan op den eersten avond in Wijk I. De hulppolitie heeft tal van ingezetenen moeten verzoeken, verbetering te brengen in de afscherming van het licht. Over het algemeen was de Lucht beschermingsdienst over medewerking in zulke gevallen wel tevreden. Hedenavond worden de oefeningen in Wijk III gehouden, Donderdagavond in Wijk IV en Vrijdagavond in wijk iWijk aan Zee). Dinsdag kwam de nieuwe raad der gemeente voor het eerst bijeen met drie nieuwe leden. De S.D.A.P. deed voor de eerste maal in de geschiedenis van den Heemskerker Raad haar intrede in de Raadszaal in de persoon van den heer KI. Klinkenberg. De heeren Castricum en R. Beentjes traden in de R.K. raadsfractie in de plaats voor de heeren Zuurbier en Kunnen. Na de beëediging richtte de voorzitter tot hen en in het bijzonder tot de drie nieuwe leden een kort openingswoord en bond hun de belangen der gemeente Heemskerk op het hart vooral in deze ook voor ons land, zoo be narde tijden. Vervolgens ging men over tot de benoe ming van de beide wethouders,, welke benoe ming 4 stemmingen in beslag nag en tenslotte nog door het let moest worden bepaald. Zooals bekend was in de vergadering van de R.K. Kiesvereeniging besloten, de wethou' ders te herbenoemen. Aanvankelijk, bij de keuze van den eersten wethouder, liet het zich dan ook niet anders aanzien: met 1 stem blanco. 2 stemmen op den heer Muijen en 7 op Wethouder van Duivenvoorde, kwam deze laatste als le Wet houder „uit den strijd". Met de verkiezing van den tweeden wet houder, ging het echter niet zoo vlot. Bij de le stemming kregen de heeren Hen neman en de Wit ieder 4 stemmen en waren de drie resteerende blanco. Een tweede stemming leverde wéér een ge heel ander resultaat po: de beide candidaten kregen nu ieder 3 stemmen terwijl de heer Muijen 2 stemmen kreeg en het aantal blanco hetzelfde bleef n.l. 3. Definitief zou thans door de leden, over de bezetting van den wethouderszetel worden ge slist, echter ook voor de derde maal staakten de stemmen. De heer Henneman meende zich nu uit den raad terug te moeten trekken en bedankte op staan den voet. Echter volgens de gemeente-wet, heeft eerst een raadslid „bedankt", wanneer zijn opvolger definitief is benoemd, zoodat de procedure werd vervolgd en het lot moest beslissen Het lot wees nu den heer J. Henneman aan Op de vraag van den voorzitter of hij zijn benoeming aannam, meende wethouder Hen neman nog niet te kunnen antwoorden en hield de beslissing in beraad. Na dit min of meer sensationeele punt van de agenda ging het raadsprogfam weer nuch ter verder. Achtereenvolgens werden de reke ningen der gemeente en van het Woningbe drijf goedgekeurd en voorloopig vastgesteld De eerste met een nadeelig saldo van meer dan f 20.000, de tweede met een opmerking van den heer Vendel, over de vele achter stalli-ge huur. Onder de ingekomen stukken was verder nog een brief van Ged. Staten over de be grooting 1939, waarin volgens dit College eenige posten te hoog waren geraamd, met name de hernieuwing van de Marquettelaan. Deze brief werd in handen gesteld van B. en W. Een gemeenschappelijke regeling werd aan gegaan met de gemeenten Beverwijk en Uit geest betreffende chirurgische patiënten ten gevolge van luchtaanvallen. Bij de rondvraag brachten enkele leden ingmaals de diverse slechte wegen ter sprake, waarvan de voorzitter goede nota nam. De heer van der Kolk, vroeg verder nog of zooals bijna alle gemeenten, ook Heemskerk geen schuilkerders kon krijgen, waarop de voorzitter opmerkte, dat het maken van schuilloopgraven binnenkort in werkverschaf fing zal worden uitgevoerd. Tenslotte kwam de heer Klinkenberg in zijn maiden speech op voor de lichtvoorziening aan den Oosterweg. Hierop antwoordde de voorzitter, dat tre- zake reeds een aanvraag is gedaan bij P.E.N. Hierna werd de vergadering gesloten. DE COMPETITIE VOOR A.D.O.-ELFTALLEN. Het bestuur van den D.H.V.B. heeft besloten om de competitie welke aanvankelijk op 17 Sep tember zou beginnen, niet te doen doorgaan. Waarschijnlijk zal ook een noodcompetitie wor den geformeerd, welke op 1 October zal begin nen. Voor den D.H.V.B. spelen A.D.O. 2, 3, 4 en R.-K. FABRIEKSARBEIDERSBOND. In het K.S.A.-gebouw hield de afdeeling van den R.-K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willibror- dus" een ledenvergadering. Bij ontstentenis van den voorzitter werd de vergadering geopend door den heer C. v. Veen, die allen welkom heet te. Allereerst werd de beschrijvingsbrief behan- ORANJE-VEREENIGING „SANTPOORT" Van den particulieren secretaris van H. M. de Koningin ontving het bestuur van de Oranje- vereeniging Santpoort het volgende schrijven: ,H. M. de Koningin heeft mij opgedragen de Oranjevereeniging „Santpoort" haar dank over te brengen voor de gelukwenschen, aangeboden ter gelegenheid van de herdenking van Harer Majesteit geboortedag aan de geheele Koninklijke familie'. EEN MILITAIR TEHUIS. Maandagavond vergaderden kerkeraads- en bestuursleden van de Geref. Gemeente, de Ned. Hei-v. Evangelisatie en de Geref. Gemeente in H. V., om te komen tot een militair tehuis. Na ampele besprekingen werd besloten een comité samen te stellen uit resp. 3, 2 en 2 leden van bovengenoemde gemeenten. Reeds Dinsdagavond had de opening van het tehuis plaats. Eerst spreker was veldprediker ds. Ottevanger. ,Het is ons een groote blijdschap", aldus spr., ,dat wij dit tehuis mogen openen. Dit tehuis tracht te voorzien in wat thans velen missen. Straks vindt ge hier uw krant, uw spel, uw ge zelligheid. Van deze plaats spreek ik een woord van grooten dank aan allen, die hebben mee gewerkt, om onzen militairen dit tehuis te ver schaffen. Toen we hier kwamen, hebben we direct een band gevoeld, die ons samensnoert. Wij staan allen om den troon van Oranje en staan pal voor de rechten en vrijheden van ons volk. Wij zijn blij geregeerd te worden door het huis van Oranje Nassau. En zooals wij vol liefde staan tegenover ons Vorstenhuis, zoo staan wij ook tegenover ons vaderland. Eeuwen zien op ons neer, eeuwen van strijd voor de vrijheid. Laat ons dit bedenken. Spr. eindigde met te zeggen, dat hij hoopte dat wanneer de militairen weer naar hun haard steden zouden terugkeeren, zij zouden getuigen: ,Het waren goede dagen in Santpoort". De heer G. de Jonge was de volgende spreker. Deze noemde de omstandigheden, die deze mo bilisatie hadden noodig gemaakt, diep te be treuren. Nu dit echter eenmaal het geval is, ben ik verheugd, zeide spr., dat wij dit tehuis den militairen kunnen aanbieden. Of de avonden gezellig zullen zijn, zal voor een belangrijk deel van u zelf afhangen. Hebt ge wenschen, zegt ze ons. Het comité, dat. eigenlijk nog definitief ge vormd moest worden, heeft al veel medewerking ondervonden en het zal trachten u vele aan- genamen avonden te bezorgen. Maar ook hoop ik, dat gij zelf een aantal avonden zult weten te vullen. Op sprekers verzoek zongen de aanwezigen hierop: „Mijn schilt en de betrouwen". Ds. Ten Brink sprak een woord tot militairen en burgers. Spr. zeide veel vreugde te vinden in het spreken tot „onze jongens". „Jongens, weest dankbaar ten opzichte van het comité, dat jelui dit tehuis aanbiedt." Tot de burgers zeide spr.: „Houdt dit werk vol. Onze jongens uit het Noorden zijn het waard!" Hierna ging ds. Ten Brink voor in dankgebed, waarna de militairen naar de achterzaal van de kapel gingen, waar aldra een prettige stemming hing. Reeds nu was het comité in staat gesteld den jongens een kop koffie en een sigaar te presenteeren, terwijl ze later ook nog een doosje sigaretten kregen. Het comité verzoekt allen, die lectuur, spelen enz. voor de militairen beschikbaar willen stel len, een en ander des avonds aan het tehuis te willen bezorgen of er het comité van in kennis te stellen. LICHTINGEN DER POSTBUSSEN. De buslichtingen van de postbussen vinden thans plaats om 10.10 uur, 15.50 uur en 21.15 uur. Deze tijden worden op de bussen niet aan gebracht, omdat zij nog steeds aan wijzigingen onderhevig zijn. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. AGENDA VOOR BEVERWIJK WOENSDAG 6 SEPTEMBER Luxor Theater, Breestraat: „Tarzan, de havik der wildernis" en „Artisten en modellen in Parijs" 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: WOENSDAG 6 SEPTEMBER Frans Hals Theater: „Drie handige meisjes worden groot." 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Trader Horn", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De hond van de Basker- villes". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De avonturen van Tom Sawyer", 2 en 8.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en van 79 uur. DONDERDAG 7 SEPTEMBER iroote Kerk: Orgelbespeling 3 4 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7