BEVERWIJK VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Donkere dagen voor het visseherijbedrijf. Reeds worden arbeiders bedankt. Met den verkoop van de vangst van de Eveline ÏJM 115 is het voorloopig met den vischaanvoer van de trawlers gedaan en gaan we een slechten tijd voor het visseherijbedrijf tegemoet Juist in den tijd, waarin de papieren in den regel gaan stijgen komt er een ernstige stagnatie in het bedrijf, waardoor niet alleen de reederijen maar ook de handel en de in het bedrijf en zijn neven- bedrijven werkzaam zijnde arbeiders getroffen worden. En waarbij we den middenstand in onze plaats niet mogen vergeten te noemen. Een algeheele stopzetting van de trawl- visscherij en dus ook van den vischaanvoer lijkt ons inderdaad niet uitgesloten en in dat geval zouden de gevolgen niet alleen voor IJmuiden, maar ook voor Egmond en Katwijk buitengewoon noodlottig zijn. Plet is niet gemakkelijk, het juiste aantal te noemen van hen, die in dit geval werk loos worden, zeevisschers, vischlossers, arbeiders in nevenbedryven, venters enz., maar dit cijfer zal niet ver van de 2000 zijn. Niemand weet, hoe de dingen zich zullen ont wikkelen, evenmin als men weet, hoe lang deze toestand zal duren. Op het oogenblik zijn niet alleen de trawlers, maar ook de loggers, mis schien op een enkele na, en ook de botters van de zee verdwenen en visschen alleen nog maar de garnalenvisschers, die veilig in de onmiddel lijke nabijheid van de kust visschen. Zullen de trawlers en de loggers het er na verloop van tijd weer op wagen? Voor de kust- visscherij met name de kleine trawlers en de loggers is een rijk vischgebied, de Duitsche Bocht al vast verloren, aangezien in dit gebied Engel- sche mijnen liggen. Dit gebied, officieel door Engeland als gevaarlijk aangegeven, begint reeds bij Vlieland en loopt vandaar Noord- en Oost waarts resp. tot 56 gr. N.B. en de Deensche kust. Maar zal het overige deel van de Noordzee veilig zijn? Dit proefondervindelijk te onderzoe ken kost menschenlevens en een hex-haling van wat er in den oorlog van 19141918 is gebeurd, toen tientallen Nedexlandsche visschers, ook van IJmuiden, het leven verloren, dient in elk geval voorkomen te worden. Trouwens wij ge- looven niet, dat onze visschers er voor te vinden zijn, als in den vorigen oorlog, hun leven op zee te wagen en naar zee zullen gaan, indien zij niet de volle zekerheid hebben, dat de Noordzee bui ten het bovengenoemde gebied vrij van mijnen blijft. En wie kan hun die zekerheid geven? Vooralsnog zullen we rekening moeten houden met het ergste. De eerste gevolgen daarvan zijn reeds merkbaar, want naar wij vernamen hebben eenige reederijen hun personeel reeds bedankt. De eerste dagen zal er nog wel wat visch zijn want er moet heel wat in de koelhuizen opge slagen liggen. Maar als ook dat op is, zal het „visch op ieders disch" tot de vrome wenschen behooren en door de Propagandacommissie als slagzin wel opgeborgen kunnen worden. Dankbare zieke militairen. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: Onder de militairen, welke hier gedetacheerd zijn, .worden de zieken door de burgerij zeer zeker niet vergeten. Momenteel door ongesteld heid verhinderd het bed te verlaten zijn zij niel in staat, zooals hun kameraden, van de buiten lucht te geniéten. Het valt daarom niet te ver wonderen,, dat deze zieken zeèt dankbaar ge stemd zijn jegens de- burgers, die zich het lot van deze militairen hebben aangetrokken en die trachten door middel van versnaperingen, lec tuur, enz. eenige vreugde te brengen. Dat een dergelijke geste van medeleven op prijs gesteld wordt behoeft wel geen betoog meer. Onderlinge competitie D. C. IJ. Militairen kunnen dammen. Dinsdagavond heeft D.C.IJ. in Hotel Kenne- merhof haar eersten clubavond gehouden en is een begin gemaakt met de onderlinge com petitie. Meermalen heeft het bestuur van D.C.IJ. er op gewezen dat militairen op de clubavonden welkom zijn. Zij kunnen dan spelen tegen de leden van D.C.IJ. Indien de belangstelling grooter wordt, ls het niet onmogelijk dat een competitie voor militairen wordt gespeeld. De uitslagen van de eerste ronde luiden: Hoofdklasse K. de JongC. Broek 02 B. Dukel—v. d. Heijde 2—0 H. Laros—J. Postma uitgesteld. J. Kramer—H. Buis uitgesteld. LigthartHühl 1i Eerste klasse: WolffBeets 1—1 H. Schaap—J. Smit 20 D. OttP. v. d. Velde 1l BalBrand 02 P. Kok—L. Boon 0—2 T. Hoek—J. v. Straten uitgesteld. 2-e klasse: J. Waal—v. Leeuwen uitgesteld. J. Visser Sr.J. Visser Jr. afgebr. J. KuykH. Ligtendahl uitgesteld. Veen—Leeuwen 1l Kuyk—Scha ger 2—0 Dinsdagavond 12 September a.s. zal de tweede ronde worden gespeeld. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Maasdam 6 v. Rott. via Antw, n. N.-Orleans, Volendam 6 van New York te Antwerpen. Rotterdam 5 v. W. Indië te New York. Veendam 5 v. Rott. te New York. Spaarndam Rott n. N.-Orleans 5 te Vera Cruz. Nw. Amsterdam 5 v. N. York n. Rott. Westernland Antw. n. N. York p. 5 Scilly. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Almkerk (uitreis) 5 te Port Said. Algenib (thuisreis) 5 te Kaapstad. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaastex-kerk (thuisr.) 5 van Kobe. Gaasterkerk (thuisr.) 4 v. Moji (verb.) JAVA—NEW YORK LIJN. Salabangka Java n. N. York 5 v. Sabang. HOLLAND—WEST AFRIKA LIJN. Nigerstroom (uitreis) 7 te Dakar verw. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kertosono 4 te Macassar voor Rotterdam. ROTTERDAM—Z. AMERIKA LIJN Algorab (uitreis) p. 5 Madeira. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tabinta (thuisreis) 4 van Batavia. Tjikandi (thuisreis) 6 te Port Sudan. Tabian (thuisreis) 5 te Gibraltar. KONINKLIJKE/SHELL. Mirza 6 van Rotterdam naar Curasao. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Boskoop, Chili n. Amst. 7 te Rotterdam. Achilles 6 van Triëst te Amsterdam, Scheepshellingen aanbesteed. De Rijkswaterstaat heeft bij onder-handsche overeenkomst aan de N.V. Aannemings Mij. v.h. Hillen en Roosen en Betonbouw Trio te Amster dam opgedragen het maken van drie scheeps hellingen in beton, ten behoeve van de Vis- sohershaven te IJmuiden, voor een bedrag» van f 124.900. AANGEKOMEN. 5 September: Cottica s.s. West Indië 6 September: Gundega s.s. Leningrad VERTROKKEN. 5 September: Spica s.s. Stavanger Hout voor Velsen. Het Letsche stoomschip Gundega kwam hier binnen van Leningrad met een lading hout, be stemd voor de papierfabriek te Velsen. Stoomvaart Mij. „Zeeland" den dienst gestaakt. Naar gemeld wordt heeft de Stoomvaart Mij. .Zeeland" te Vlissingen haar dienst op Engeland in verband met den oorlogstoestand tot nadere aankondiging voorloopig gestaakt. Record uitvoer Zweedsch ijzererts. In de afgeloopen. maand behaalde de'uitvoer van Zweedsch ijzererts een recordgetal. In het geheel werd 1.150.000 ton erts verscheept tegen 850.000 ton in de maand tevoren. Vanaf 1 Jan. van dit jaar werd tot en met de vorige maand 7*83 millioen ton geëxporteerd tegen 7,79 mil- lioen in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Gewijzigde afvaart. Het Nederlandsche stoomschip Melampus van de Stoomvaart Mij. „Oceaan", zal, naar gemeld wordt in plaats van het Britsche motorschip Eurymedon op 16 dezer van Amsterdam naar Ned. O. Indië vertrekken. In verband met den oorlogstoestand zette de Eurymedon, evenals ver schillende andere lijnschepen van deze natio naliteit de reis van Amsterdam naar Engeland voort met bestemming Londen. Van wien is die hond? Aan het bureau van Politie te IJmuiden-Oost zijn inlichtingen te verkrijgen over een opgevangen hond van het navolgende signalement: Holland- sche Herder, teef, hoog plm.. 40 c.M., kortharig, zwart met witte vlek op de borst. Uit het jaarverslag der gemeente. LEDENVERGADERING VAN DE STRAWBERRIES*. De .Hockeyclub „Strawberries" houdt Vrijdag avond 15 September a.s. een ledenvergadering in het Huis te Velsen. In deze vergadering zullen de jaarverslagen van den secretaris, den pen ningmeester en de kascommissie worden uitge bracht en zal o.a. een bestuursverkiezing en de verkiezing van een elftalcommissie geschieden. Wist U dit? Wij laten hieronder nog eenige bijzonderheden volgen uit het verslag van den toestand der ge meente Velsen over 1938 en beginnen bij volks ontwikkeling en opvoeding, waar ons verteld wordt, dat het voorbereidend onderwijs gedu rende 1938 gegeven werd aan 13 bijzondere be waarscholen, waaruit blijkt, dat men er van particuliere zijde heel wat voor over heeft om dit onderwijs, dat niet meer gesubsidieerd wordt, in stand te houden. Deze bewaarscholen zijn: Neutrale Bewaarschool Casembrootstraat met 129 leerlingen, Neutrale Bewaarschool Pres. Krugerstraat met 62 leerlingen, R.-K. Fröbel school IJmirideri, 86 leerlingen, R.-K. Bewaar school Driehuis 55 leerlingen, R.-K. Bewaar school Corverslaan 147 leerlingen, R.-K. Be waarschool Zeeweg 168 leerlingen, Insfngerbe- waarschool IJmuiden 173 leerlingen, mevr. van Tuyllbewaarschool 164 leerlingen, Chr. Bewaar school Engelmundusweg 82 leerlingen, Maria Cornelia Fröbelschool Velsen 51 leerlingen, Ma ria Bewaarschool Velsen 30 leerlingen, Her vormde Kleuterschool Velsen 100 leerlingen, Neturale Bewaarschool Santpoort 143 leerlingen. De openbare en bijzondere lagere scholen werden bij den aanvang van het schooljaar be- zooht door 7027 leerlingen, verdeeld over 31 scholen als volgt: Openbare school A I 190, A II (U.L.O.) 211, D 301, E 293, F 252, G 293,' H 360, J 268, K 141, Wilhelminaschool 73, Comitéschool 284, Groen van Prinstererschool 222, Marnixschool 193, Ds. H. W. Creutzbergsehool 116, P. Ver- meulenschool 159, Julianaschool 248, Emmaschool 201, Insingerschool 425, Chr. school Van Lange- v'eldstraat 266, Da Costaschool 123, Cort v. d. Lindenschool 133, Chr. School Frans Netscher- laan 156, R.-K. school Tasmanstraat 120, idem Kerkstraat 154, idem Zeeweg 306, idem idem 345, idem Corverslaan 210, idem idem 237, idem Schaepmanlaan 361, idem idem (U.L.O.) 99, id. Wulverderlaan 287. Van het totaal aantal schoolkinderen werd voor 3894 wel en voor 3133 geen schoolgeld be taald. Landsverdediging. Het aantal ingeschrevenen voor den dienst plicht, lichting 1938 bedroeg 405. Er namen 396 aan de keuring deel. Daarvan werden 249 ge schikt verklaard, terwijl 144 voor goed en 3 tij delijk ongeschikt bleken te zijn. Van de 192, die tot gewoon dienstplichtigen werden bestemd, werden 173 bij de land_ en 19 bij de zeemacht ingelijfd. Van de 82 buitengewoon dienstplich tigen behooren 74 tot de landmacht en 8 tot de zeemacht. Uit het verslag van den Commissaris van Politie. Toezicht op vreemdelingen. Het toezicht op vreemdelingen in deze ge meente is belangrijk in omvang toegenomen, deels als gevolg van de "regeeringsvoorschriften en van de tijdsomstandigheden, deels ook in ver band met een noodzakelijk gebleken herziening daarvan. Het bleek noodig, twee ambtenaren hiermee te belasten. In totaal meldden zich 347 (v. j. 72^ vreem delingen aan, t.w. 133 (20) mannelijke meerder jarigen, 18 (0) mannelijke, minderjarigen, 161 (36) vrouwelijke meerderjarigen en 30 (16) vrouwelijke minderjarigen. Van de aangemelde vreemdelingen waren 215 van Duitsche nationaliteit. SCHIP VAN Verm. Aankomst Alcinous (Br.) Achilles (Ned.) Asphalion (Eng.) x) Alkmaar (Ned.) Atlas (Ned) Amstelkerk (Ned.) Baarn (Ned.) Boskoop (Ned.) Birutu (Letl.) Bloemfontein (Ned.) x) Ceres (Ned.) Cunene (Port.) Cottica (Ned.) Colombia (Ned.) Dicto (Noor) Ethiopian (Eng) Grootekerk (Ned.) x) Gaasterkerk (Ned.) x) Günther Russ (Du.) Helenus (Eng.) ex)... Helder (Ned.) Helena Margareta (Br.) Iris (Ned.) Italia (Am.) Juno (Ned.) Joh. de Witt (Ned.) Jagersfontein (Ned.) x) Java (Ned.) Laertes (NedL) x) Luso (Port.) Meliskerk (Ned.) Michail Frunze (Rus) Nijkerk (Ned.) x) Orao (Joeg. Slav.) Oberon (Ned.) Orestes (Ned.) Polyphemus (Ned.) x) Pygmalion (Ned.) Perseus (Ned.) Peisander (Eng.) x) Randfontein (Ned.) x). Reggestroom (Ned.) Singkep (Ned.) Stentor (Eng.) x) Stureborg (Zweed) Triton (Ned.) Tjikandi (Ned.) x),.... Tiberius (Ned.) Tabian (Ned.) x) Trajanus (Ned) Tajandoen (Ned.) x) Tabinta (Ned.) x) Ulysses (Ned) Vulcanus (Ned.) Venus (Ned.) Westland (Ned.) Zuiderkerfe (Ned.) Zaanland (Ned.) x) Zeester (Ned.) Ned. Indië Midd. Zee Macassar Chili Curacao West Afrika Chili Chill Riga Zuid Afrika Santos Buenos Aires West Indië West Indië La Plata West Afrika Japan Japan Hernösand Batavia Chili Tunis Bordeaux Port Arthur Midd. Zee Batavia Zuid Afrika Batavia Batavia Buenos Aires Zuid Afrika Archangel Buenos Aires Stamboul Chili Batavia Midd. Zee Kopenhagen Batavia Zuld-Afrika West Afrika Ned. Indië Batavia Sundsvall Sfax Batavia Alexandrië Ned. Indië Charleston (via Bristol) Ned. Indië Ned. Indië Bourgas Savona (v. IJm.) Alexandrië Buenos Aires JapaD Buenos Aires Kalmar 2 Oct. 6 Sept. 18 Sept. 5 Sept. 5 Sept. 5 Sept. 16 Sept. 22 Sept. 5 Sept. 10 Sept. 23 Sept heden heden 5 Sept. 9 Sept. 21 Sept. 10 Sept. 22 Sept 5 Oct. 19 Sept. 6 Sept 8 Oct 10 Sept. heden 13 Oct. 12 Sept. heden 6 Sept. 12 Sept 11 Sept. 10 Sept. 25 Sept. 7 Sept. 29 Sept. 15 Sept LAATSTE BERICHT 28 Aug. van Batavia. 1 Sept. van Lissabon. 20 Aug. vertrokken 26 Aug. van Arica. 17 Aug. vertrokken 4 Sept. van Takoradi. 29 Aug. van Valparaiso. 2 Sept. te Antwerpen. 30 Aug. vertrokken. 4 Sept. te Beira. 22 Aug. vertrokken 24 Aug. van Montevideo. 1 Sept. van Lissabon. 31 Aug. van Barbados. 16 Aug. te Buenos Aires. 27 Aug. van Freetown. 1 Sept. van Colombo. 4 Sept. van Moji. 31 Aug. vertrokken. 26 Aug. van Triest 30 Aug. te Balboa, in lading. 1 Sept. vertrokken. 21 Aug. vertrokken. 31 Aug. van Bari. 4 Sept. van Pt. Said. 3 Sept. te Dover. 29 Aug. van Singapore. 29 Aug. van Colombo. 2 Sept. vertrokken. 3. Aug. van Aden. 27 Aug. vertrokken. 3 Sept. van Kaapstad. 2 Sept. vertrokken. 31 Aug. van Jerakini. 31 Aug. te Callao. 3 Sept. vertrokken. 28 Aug. van Piraeus. 1 Sept. vertrokken. vertrekt 8 September. 4 Sept. te Antwerpen. 1 Sept. van Dakar. 27 Aug. te Belawan. 29 Aug. van Port Soedan. 28 Aug. v. Ornskoldsvik. 24 Aug. te Newcastle. 23 Aug. van Colombo. 30 Aug. van Tunis. 1 Sept. van Genua. 31 Aug. van de Azoren. 30 Aug. van Batavia. 4 Sept. van Batavia. t 30 Aug. te Izmir. 29 Aug. van Les Falaisses. 1 September te Haifa. 3 Sept. van Montevideo. 5 Aug. te Antwerpen. 30 Aug. van Bahia. 2 Sept. vertrokken. Schepen voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 ton VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Papierfabriek Letsch b.s, Gundega Leningrad Afgemeld werden 289 (40) vreemdelingen, t.w. 85 (9) mann. meerderjarigen, 17 (6) mann. minderjarigen, 155 (18) vr. meerderjarigen, 32 (7) vr. minderjarigen. Van de afgemelden wa ren 204 van Duitsche nationaliteit. Verleend werden 323 (5) voorloopige verblijfs vergunningen. Luchtbescherming. De gemeentelijke luchtbeschermingsdienst kwam in het verslagjaar tot verdere ontwikke ling. Op 18 Mei werd de goedkeuring verkregen op het gemeentelijk luchtbeschermingsplan, waar na onderdeelen hiervan, voor zoover de ge ringe beschikbare gelden dit mogelijk maakten, tot uitvoering kwamen. Op 31 December 1938 beschikte de dienst over een personeelsterkte van ongeveer 350 personen, waaronder ruim 250 vrijwilligers uit de burgerij. Deze getalsterkte neemt thans dagelijks toe. Het systeem van administratie werd geheel omgewerkt. In het verslagjaar bleek meer en meer, dat de werkzaamheden voor den luchtbeschermings dienst, welke zonder eenige personeelsvergoe- ding worden uitgevoerd, niet langer onder het Commissariaat van Politie kan blijven inge deeld. Het aanstellen van een gesalarieerd des kundige, die zich geheel kan wijden aan zijn functie als hoofd van den Luchtbeschermings dienst, is dringend noodzakelijk. Van Rijkswege werden in het verslagjaar een groot aantal gasmaskers ter beschikking gesteld. In September van het verslagjaar werd in ver band met de politieke spanning overgegaan tot de inrichting van een lokaal voor den ontsmet- tingsdienst, terwijl voorts voor de burgerbevol king een schuilloopgraaf op het Willemsplein werd aangelegd. Overgegaan werd tot aanschaf fing van een hoeveelheid materiaal voor ont smetting, brandbestrijding, noodverlichting, ge neeskundigen dienst e.d. Ter opleiding van het gemeentepersoneel en de vrijwilligers werd een groot aantal cursussen gehouden. Tevens werden leiders van onderdee len voor hun taak bekwaamd. Met tal van over- heids- en particuliere bedrijven werd overleg gepleegd, terwijl o.fn. door ruime medewerking van de pers voorlichting aan de bevolking kon worden verstrekt. Verkeersongevallen. Tweemaal (v.j. 2) had een aanrijding plaats met doodelijken afloop, viermaal (v.j. 5) had een aanrijding zwaar lichamelijk letsel tengevolge; 185 (165) aanrijdingen kwamen ter kennis van de politie. In 97 (106) gevallen werd proces verbaal opgemaakt, in 88 (59) gevallen werd na onderzoek door de politie geen verdere vervol ging ingesteld. Justitie. Het totaal der opgemaakte processen-verbaal terzake misdrijven bedroeg 811 (833), o.a. we gens diefstal 247, diefstal van rijwielen 102, van rijwielmerken 21, van geld uit muntgasmeters 60, poging tot doodslag 1, mishandeling 29, muntmisdrijven 14, valschheid in geschrifte 26, verduistering 22, vernieling 19, zedenmisdrijven 38 enz. Terzake overtredingen werden 3390 processen- verbaal opgemaakt, o.a. 722 (984) algemeene politieverordening, 189 (162) Arbeidswet, 1098 (1191) motor- en rijwielwet, 83 verordening op het park Velserbeek, 57 winkelsluitingswet enz. RIJKS H.B.S. Bij Kon. besl. van 5 September 1939, zijn wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Velsen: J. Duinker, dr. J. H. Chr. Merckel, L. Straus en dr. A. J. C. Rüter. VOOR DE MILITAIREN. De Radio Centrale „Velsen-Noord", heeft de sympathieke gedachte gehad om het bureau personeel van de aldaar gelegerde troepen een gratis aansluiting op haar net te verstrekken. Dit personeel is dén heer. Metselaar hiervoor zeer erkentelijk. Wellicht vindt deze idee navolging bij andere radio-centrale's in de omgeving; ongetwijfeld zal dit door de militairen die in onze plaats ge legerd zijn met gejuich worden ontvangen. De oefeningen van de lucht bescherming. De badplaats sluit de rij. Ook de lichtdoovingsoefening in wijk 3 is gisteravond voor zoover wij hebben kunnen constateeren goed geslaagd. De medewerking van de bevolking was weer groot en overal had men getracht om zooveel mogelijk het naar buiten vallen van lichtschijnsels te ver hinderen. Aan de voorkanten der huizen viel vrijwel niets waar te nemen, doch aan den achterkant liet het soms nog wel wat te wen schen over. De hulppolitie diende in dergelijke gevallen velen van voorlichting. Hedenavond is wijk 4 aan de beurt, dat zijn de volgende straten: Nieuweweg, Slachthuis kade, Havenstraat, Leliestraat, Pijpkade, Wij- kermeerweg, Noorderweg, Kanaalweg en Ka- gerweg. De laatste oefening is die te Wijk aan Zee op Vrijdagavond. Onder deze oefening vallen Boschweg van Tusschenwijk tot Hoogeweg, Zeestraat van Tusschenwijk tot Waterleidingweg, Waterlei- dingweg, Duinweg, Stetweg, Verlengde Voor straat, Juliana weg, Julianaplein, Voorstraat, Relweg, Rijkert Aertzweg, De Zwaanstraat, Hoogeweg, Lageweg, Gasthuisstraat, Fran- sche pad, Middenweg, St. Odulfstraat. Wij brengen in herinnering, dat het geven van signalen met fluiten, sirenes en klokken achterwege blijft. De lichtdoofoefeningen du ren beide avonden van 911 uur. Voordrachtmiddag voor de Huisvrouwen. De plaatselijke afdeeling van de Ned. Ver- eeniging voor Huisvrouwen zal het nieuwe sei zoen openen met een voordrachtmiddag voor haar leden op Maandag 25 September in het Kennemer Theater. Mevr. Francien Koote— Gerrese uit Den Haag zal voordragen: „Ka trien wordt soldaat" van Adrienne Thomas, „Het Rendez-vous" van Anton Teleehov, frag menten uit „De gestroomlijnde Wereld" van Leonard Huizinga en „Ruitjespak" van Hen- riëtte van Eyk. SPOEDCURSUS IN EERSTE HULP. De plaatselijke afdeeling van de Neder landsche Vereeniging voor Luchtbescherming heeft een spoedcursus voor dames in het ver- leenen van eerste hulp bij ongelukken geor ganiseerd. De cursus, die 24 deelneemsters telt, omvat 4 lessen en wordt geleid door de heeren O. J. R. Lappöhn, arts en H. J. Blaauw. Geen bezoek aan de Hartekamp. De excursie naar de Hartekamp te Benne- broek, welke de plaatselijke afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen op Dinsdag 12 September zou houden, kan geen doorgang vinden. De op het buiten aan wezige kunstschatten, die bezichtigd zouden worden, zijn namelijk in verband met den in ternationalen toestand ingepakt en naar el ders overgebracht. De geschiedenis van Lord ta En een huwelijk bij verrassing Het Kennemer Theater vertoont in het programma als hoofdnummer „Lord Jefp^ geschiedenis verhaalt het volgende: Verwaand en uit de hoogte is de hap ord Geoffrey Braemer, die met zijn 7^ nante in de duurste hotels van London f en met haar de juwelierszaken van bezoekt. Terwijl in een dezer zaken Oxiorjj-v ach tig heer een ongemeen kostbaar lier bekijkt, valt Lord Geoffrey flauw vl ter blijken zoowel de oudachtige heer J smaragden halsketting verdwenen. Een K detective van de verzekeringsmaatschannjji^ dan den jongen Geoffrey ondervragen dekt, dat deze allesbehalve een Lord js een arme wees, die door twee internationu' weelendieven, Doris Clandon (zijn voorset'" gouvernante) en Jim Hampstead (de achtigen heer) voor hun doeleinden J1- bruikt. 615 Freddie Bartholomew in „De geschiede van Lord Jeff". (Kennemer Theater, Beverwijk.) Doris en Jim ontsnappen met het collier ma Geoffrey blijft in de handen der politie acte. Als dit kind voor het fameuze kindergerechü-' van Londen gebracht wordt, slaagt hij er';:.. het verbeteringsgesticht te blijven, doch ra zendt hem naar een der beroemde opleiding» stichten van wijlen Professor Barnardo, en naar de Russell-Cotes, een zeemansschool, w 'in lastige jongens voor de Engelsche ham marine worden opgeleid en vaak de beste tit- eieren van de vloot worden Geoffrey maakt cl echter op deze scbtó door zijn- brutaal e hooghartig optrede: 'ele vijanden bij dear,, iere jongens en ment* gint hem dood te verklaren. Slechts twee j;:,. gens zijn hem in hun hart goed gezind: deklè- aandoenlijk hulpelooze Albert Bakerende, lige en toch plichtsgetrouwe Terry O'Mulvan? die door Directeur Brïggs is aangewezen Geoffrey aan zijn nieuwe omgeving te dra wennen. Tevens heeft de Directeur medegefeü dat bij het eind van het schooljaar vijf jongs zullen worden uitgekozen om deel uit te mais van de „Queen Mary". Terry O'Mulvaney ir.iL verreweg te beste kans. De verhouding in de klas dreigt geheel spui! te loopen. Doch thans is het de ruwe, telijke commandant van de klas „Crusty" Jells, die juist op Geoffrey's eergevoel wil werk door den gehaten en geboycotten jongen te noemen tot bootsman in den jaarlijkschen wedstrijd van Russell-Cotes school tegen ff- En Geoffrey leidt zijn ploeg tot een overwint^ zij het dat hij niet volgens de wetten der sport- viteit gestuurd heeft. En de rest van de jongas volhardt. Geoffrey, in wiens karakter zich lang zamer h and een verandering begint te ken, lijdt thans onder deze houding en tart klassegenooten niet meer. En Geoffrey gaat naar den Directeur en telt, dat destijds hij, en niet Terry, de was, al weet hij, dat dit voor hemzelf school beteekent. Zeer tot zijn verwonde®; ziet hij, dat de wijze Directeur Briggs echtergea maatregelen in deze richting treft, maar dat zelfs verlof krijgt, andermaal een schoolfuifje bezoeken, dat de nieuwe buren van Russell Cots school aan de jongens aanbieden. Deze bt blijken te zijn.Doris en Jim. Het is hun opzei om daardoor Geoffrey weer tot zijn vroegs! leefwijze over te halen. Maar Geoffrey En daarom besluiten Doris en Jim, Geoffifö gen zijn wil tot him medeplichtige te maken d« het kostbare collier, dat zij naar Amerika wik brengen, in de voering van zijn nieuwe unifcc- jas te naaien. Want Geoffrey heeft gepocht, hij binnenkort als scheepsjongen de eerste van de „Queen Mary" zal meemaken, ook Doris en Jim zullen zijn. Het collier wordt ontdekt. Doch de Directer is overtuigd van zijn onschuld, de jongens thans Geoffreys' partij en bij een spannende knoopig worden Doris en Jim op de „Qtt® Mary" één minut voor het vertrek gearresten en met Geoffrey zeilt zijn beste vriend Tenj het zeegat uit Het tweede hoofdnummer draagt een in mobilisatiedagen actueelen titel, namelijk: verrassing getrouwd". «P e-tucht- it d® Langs de Lijn. Programma van de Radloeenlrsls- Vrijdag: Lijn 1: 8.Hilversum I. Lijn 2: 8.Hilversum II Lijn 3: 8.— Keulen 10.20 Parijs, 12.20 Keuie- 12.55 Brussel Ned., 2.20 Nationaal program*- 4.45 Keulen ,5.20 Parijs, 6.35 Keulen, 7.20 ML- sel Ned.; 7.50 Diversen, 8.39 Keulen, 9.50 W-- sel Fr., 10.20 Brussel Ned., 10.45 Nationaal.-- gramma, 11.40 Keulen. Lijn 4: 8.— Brussel Ned., 10.35 Lonto 5.20 Nationaal programma, 6.50 Londen Refc Nationaal programma, 10.05 Londen Reg., Nationaal programma, 1-9.45 Londen Reg- Lijn 5: Diversen. HET ZWEMSEIZOEN WORDT GESLOlD De zweminrichting „Adrlchem" za3.^ terdag 16 September in verband met ni« digen van het seizoen worden gesloten. - het algemeen stemde de exploitatie tot denheid.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2