3.. C. 3 fie Spcwuveg) J^ntoousteUiiup opent haar poorten Tegen prijsopdrijving wordt met kracht gewaakt Gebruik van vervoermiddelen wordt geregeld. Alle vervoermiddelen moeten ingeschreven. a-nNPERDAG 7 SEPTEMBER 1939 Boeiende illustratie van een honderdjarige geschiedenis ne Spoorwegtentoonstelling „De trein 1839 1839" opent haar poorten, en velen zullen on- betwijfeld deze unieke expositie gaan beziohti- Hetgeen deze tentoonstelling zoozeer ken- ^pr'lct is het vele „levende materiaal", dat zoo'n ïeffenden kijk geeft op het functionneeren van het spoorwegwezen, en dat ongemeen boeit. Na- fj'urliik jS er 0ok veel „dood materiaal" te zien, biiv statistieken, doch deze zijn zoodanig ver vaardigd dat ze hen, die zich er voor interessee ren zeer zullen bevallen. De totaal-indruk van de expositie is: buitengewoon aantrekkelijk en zeer leerzaam voor een ieder, die eens iets na ders wil weten van. het bedrijf, waarmee hij dagelijks in aanraking komt: De spoorwegen. De expositie is onderverdeeld in 6 hoofdgroe- Het vervoer vóór 1839. II. De spoorwegen in Nederland: 18391939. III. De „ijzeren weg'' van vandaag. IV.' Het moderne spoorwegmateriaal. V.' De spoorwegen als opdracht- en werk gevers. VI. Spoorwegen en „service". Bij' het betreden van de hal trekt al direct een groote aardbol de aandacht, met het opschrift: Hierop wonen wij, menschen". Dan volgen afbeeldingen, welke toonen, hoe de mensch oorspronkelijk de lasten op rug of hoofd droeg; hoe vervolgens het „sleepen over den grond", de slee deed ontstaan. Een paar primitieve booten brengt de meest oorspronkelijke wijze van vervoer te water in herinnering. Een klein mo'del van een boom stam-kano met uitlegger, afkomstig uit Nieuw- Guinea, geeft een indruk hoe het kanotype zich ontwikkelde. De verdere evolutie van het ver voer te water wordt nu voorbijgegaan tot aan de trekschuit. De trekschuit werd. als transportmiddel voor lasten en later ook voor het vex-voer van per sonen vele eeuwen gebruikt, tot op den dag, waarop de spoorwegen haar taak- overnam. Hét vervoer te land geschiedde oorspronkelijk door het dragen van lasten op den rug; later werden de dieren als transportmiddel ingescha keld, zoowel voor vrachten als voor personen. Personenvervoer in draagstoelen bleef nog zeer lang voortbestaan. Diverse typen draagstoelen illustreeren een en-ander.- Aan de ontwikkelingsgeschiedenis van het wiel wordt eveneens eenige aandaoht besteed. Zooals de primitieve booten oorspronkelijk uit boom stammen werden vervaardigd, zoo werd ook het wiel, uit der. ruwen stam gehakt. In een lateren tijd moet het schijfwiel gekomen zijn, vervaar-, digdmit gekloofde of gezaagde planken. Dan volgt een imitatie van een Chineeseh wiel van een interessante primitieve constructie; dit is waarschijnlijk als een overgang naar het spaakrad te beschouwen. Over de ontwikkeling van het voertuig worden voorts bijzonderheden aangeduid. Een sjees op 2 wielen „voor smallere beurzen" (circa 1770) en een „diligence." voor 8 personen (eveneens circa 1770). De oudste wa gens hadden geen veeren en reden over weeke landwegen; toen de geplaveide wegen ontston den, werd het noodig de koetsen, in riemen en veeren op te hangen. De diligence ontstond, de voorlooper van den stoomwagen op rails. - Een mijnwagentje (een copie naar het origi neel uit het Verkeersmuseum te Berlijn; 15de eeuw) geeft aan, hoe. uiteindelijk het wiel langs vaste, effen banen werd gevoerd. Zelfs het pri mitieve wissel is dan reeds bekend. Feitelijk is hiermede de ontwikkeling van de rails begonnen en voor den bezoeker, die zich voor techniek interesseert, wordt 'dit duidelijk gemaakt door een serie van 9 railtypen, op ware grootte. Vóór dat de eerste trein tusschen Am sterdam en Haarlem reed, had de rail dus reeds een heele ontwikkeling doorgemaakt. De ont dekking van de stoomkracht, van de stoomma chine bevorderen de ontwikkeling van het ver keer in hooge mate, Eén groep van fotografisch vergroote afbeel dingen geeft een beeld van de vele pogingen op het gebied van mechanisatie van het vervoer, die in dit kort tijdsbestek werden ondernomen. Dan volgt een heele serie van interessante stoomwagens, die door den Engelschman Ste phenson tusschen 1815 en 1835 gebouwd werden. Allereerst zijn het de railtypen, die in de 2e afdeeling de aandacht vragen. Naarmate de snel heden en de gewicht van het matei-ieel toena men, traden duidelijke veranderingen op. Trein- en locomotieftypen uit de jaren 1839, 1845, I860, 1890, 1914 en 1924 wijzen op een voortdurende ontwikkeling. Niet minder interessant is de uitbeelding van het spoorwegnet. Kaarten van ons land uit de jaren 1845, 1860, 1890, 1914 en 1921 geven dit duidelijk weer. Gelijktijdig met de ontwikkeling der spoorwegen vindt die van de telefonie en te legrafie plaats. Vele andere uitvindingen hou den met de ontwikkeling vaai het spoorwegver keer gelijken tred. Ter nadere typeering van den tijd, waarin treinen, railprofielen en stationsge bouwen ontstonden, zijn voorbeelden van klee ding uit die jaren aanwezig. Ook ziet men hier de eerste fiets en andere objecten uit dien tijd. Men ziet hier ook de z.g. open remstoel, die nog tot 1910 op de goederentreinen in gebruik was. Een groote luchtfoto van Holland's grootste station, het Centraal-Station te Amsterdam, sluit met een fotomontage van stationsgebouwen en seinhuizen deze afdeeling af. De derde afdeeling opent met een kaart van ons land, waarop de spoorlijnen in verschillen de dikten zijn aangegeven. Onze spoorwegen kennen drie typen rails, welke alle beve-s tigd op biels hier te zien zijn. bij de tegenwoordige groote snelheden is het railprofiel een zeer belangrijk onderdeel van den ijzeren weg. w?rc*t den bezoeker duidelijk gemaakt, dat het bij groote snelheden noodzakelijk is, de mils in de bochten eenigszins schuin te leggen, it geschiedt op de volgende manier. De bezoe- ers kunnen een wijzer zóó plaatsen, dat deze een bepaald snelheids cijfer, b.v. 80 K.M. per uur aapwijst; vervolgens kan men dan door aan een fïidere knop te draaien de z.g. „straal" van de bocht aangeven. Hierna begint automatisch op een schema een lampje te branden, bij het cij- er, dat uitdrukt op welke hoogte de rails in de docht moeten worden gelegd. «et wissel, een hoogst belangrijk onderdeel £eaendiq. matexiaaC van den „ijzeren weg", komt hierna aan de beurt. Nadat de bezoeker in de historische afdeeling reeds met het principe van het wissel heeft kennis gemaakt (mijnwagentje 15de eeuw), ziet hij hier een gewoon en een meer geperfection- neerd wissel op één tiende van de ware grootte. Na kennismaking met de werking van het wissel, leert men de bediening van een aantal wissels en de daarbij behoorendé signalen ken nen. Enkele meters verder worden de seinen en de beteekenis van de verschillende seinbeelden verklaard. Een sprekend voorbeeld van automatische be veiliging is het flikkersein, dat, in de hal is op gesteld en parallel geschakeld' met de kleine sig nalen van een maquette. Tegenover de groote maquette, welke allerlei mogelijkheden laat zien '(o.a. kruisingen, brug, station, aftakking, overweg, enz.) is een andere geplaatst, welke voornamelijk de werking de monstreert van het apparaat op het station, dat in contact staat met de toestellen, welke op de posten aan weerszijden van een station zijn op gesteld. Een volgende maquette, de „rangeerheuvel", laat zien hoe men bij de spoorwegen het groo te aantal wagens van eén goederentrëin ran geert. Practisch komt hét neer op het „sortee- ren" der wagens en het verdeelein over een groot aantal sporen. Deze maquette function- neert geheel automatisch en stelt de bezekers in de gelegenheid te kiezen, op welk spoor de wagens gegroepeerd zullen worden. Tegenover deze rangeerheuvel, trekt nu ter linkerzijde een bijna 8 M2. groote kaart van Amsterdam de aandacht. Deze laat de sporenbundels zien, wel ke in het Amsterdamsche Centraalstation lig gen. Het is deze bundel met seinen, wissels, sein huizen, enz., welke den toeschouwer een dui delijk beeld geeft van den omvang van de tien tallen technische vragen, eischen en problemen, welke het moderne spoorwegwezen stelt, vooral ten aanzien van de veiligheid. De 5de afdeeling demonstreert ons de betee kenis van het Spoorwegbedrijf als werkgever en opdrachtgever. De Nederlandsche Spoorwegen verstrekken regelmatig opdrachten aan eenige groote Neder landsche industrieën en helpen daardoor het euvel der werkloosheid bestrijden. Van eenige dier industrieën worden in deze afdeeling lucht foto's getoond, waarvan een groote suggestieve kracht uitgaat. De nieuwbouw van spoorlijnen, gebouwen en materieel, benevens het permanente onderhoud van alle spoorwegonderdeelen vragen veel ar beidskrachten, die zoowel direct als indirect aan het goed functionneeren van het spoorweg organisme meewerken. Een interessante statistiek, welke hierop betrekking heeft en cijfers geeft betreffende de door de spoorwegen in 1938 ver- strektè opdrachten, zal menigeen ongetwijfeld belang inboezemen. De leuze „Snelverkeer eischt geen alcohol" vindt bij de drankbestrijdingsorganisaties van de spoorwegen weerklank. Men kan dat zien o.a. aan het groot aantal spoorwegmannen, dat van de geheelonthouders-vereeniging lid is. Ook deze cijfers worden hier vermeld. Niet alleen het uitgebreide en goedverzorgde seinenstelsel garandeert een maximum van vei ligheid voor het reizend publiek, ook de goede zorg voor het spoorwegpersoneel zélf werkt de veiligheid in de hand. Men ziet in deze afdeeling dat een uitgebreid corps van machinisten, wa genbestuurders, treinleiders en seinhuiswachters dag en nacht bezig is om de veiligheid van het publiek te verzekeren. De snelle postzendingen van thans zijn moge lijk geworden o.a. door de nachtposttreinen der Nederlandsche Spoorwegen. Men ziet hier hoe een brief, die 's avonds vóór 7 uur b.v. te Am sterdam werd gepost in een minimum van tijd naar de verste uithoeken van het land wordt gedirigeerd. Op het buitenterrein is ook veel te zien. Daar kunnen we zelfs voor de luttele som van een dubbeltje een rondrit over het terrein maken met de „Arend",'de eerste locomotief, welke in Nederland reed! Daar staat vóór hem het eerste station van Ne derland, „De Eénhonderd Roe", zorgvuldig ge- copieerd naar oude prenten. Van dit primitieve station vertrok op 20 Sep tember 1839 de eerste trein, bestaande uit locomotief, tender en drie wagens. Tegenover het „station" bevindt zich de „openlucht-bioscoop", waar 's avonds korte filmpjes worden vertoond, welke betrekking hebben op het spoorwegbedrijf, met al, wat daaraan vast zit. Indien men bedenkt dat deze tentoonstelling door jeugdige werkloozen werd gebouwd, wordt men vervuld met bewondering. De expositie ver dient een druk bezoek! Kleine electrische treintjes glijden over miniatuur-rails; de maquette, welke het seinwezen der N. S. in beeld brengt, met het model van een modern seinhuis, wissels, station, seinlichten enz. enz. Beslagneming en proces verbaal volgt De minister van economische zaken maakt bekend, dat hem ernstige be richten bereikten inzake verhoogin gen van prijzen niettegenstaande het feit, dat zoowel in de pers als door middel van de radio tegen prijsver hogingen in 't algemeen met nadruk werd gewaarschuwd. De minister vestigt naar aanleiding hiervan er de aandacht op, dat iedere verhooging van prijzen boven het peil, dat voor de betreffende artikelen gold in de maand Augustus 1939, tenzij deze door een aantoonbare ver hooging van den kostprijs gemotiveerd is, wordt beschouwd als prijsopdrij ving in den zin van de wet van 24 Juli 1939 en derhalve is verboden. Bij over treding van dit verbod zal de politie proces-verbaal opmaken, terwijl de be treffende goederen in beslag zullen worden genomen. Hen, die reeds te hoge offertes heb ben gedaan, wordt in hun eigenbelang den dringenden raad gegeven deze offertes alsnog te herzien. Afnemers worden verzocht prijs- verhoogingen hunner leveranciers ter stond schriftelijk kenbaar te maken aan het ministerie van economische zaken, Bezuidenhout 30, Den Haag. Hoe tegen prijsopdrijving wordt opgetreden kan o.a. uit het volgende bericht blijken: Toen klachten over prijsopdrijving door een Amsterdamsche winkelier bij de politie bin nenkwamen, stelde deze terstond 'n onder- zeek in. Daarbij bleek, dat- de man rijwielbanden die hemzelf 77 y2 cent per stuk inkoop hadden ge kost voor f 2.55 verkocht. Banden van f 2.95 werden voor f 4.75 verkocht. In deze enorme prijsopdrijving vond inspecteur Blind voldoen- dè aanleiding een groote partij banden direct in beslag te nemen. Met een politie-auto werd de geheele partij naar het hoofdbureau van politie gebracht. Tegen dén winkelier zal pro ces-verbaal worden opgemaakt. Sir Nevile Henderson bij Mr. Van Kleffens. 's-GRAVENHAGE, 6 September. De mi nister van buitenlandsche zaken, mr. E. N. van Kleffens, heeft Woensdagochtenr den uit Berlijn teruggeroepen Britschen ambassa deur, Sir Nevile Henderson in zijn kabinet op het departement ontvangen. Sir Nevile heeft den minister zijn bijzon deren dank betuigd voor de diensten, die de Nederlandsche regeering hem heeft bewezen op zijn reis van Berlijn naar Den Haag. Henderson heeft zich gisteravond op de Ba tavia V ingescheept om naar Engeland over te steken. Eventueel ingrijpen voor brandstofbesparing. PERSONALIA. Voor -het toelatingsexamen voor de Rijks tuinbouwschool te Boskoop, slaagden o.a.: J. Kruyer en A. A. Steiner te Aerdenhout, H. w. v. Steeden te Bloemendaal, A. G. J. Jutte te Heemstede, J. H. Scholten te Overveen, J. Drijver te IJmuiden en R. v. Urk te Zwanen burg Haarlemmermeer Als spoedontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp „re gelen met betrekicing tot het verzekeren in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden van een doelmatig gebruik van vervoer middelen in het belang van de volks huishouding". (Wet gebruik vervoermiddelen 1939). Aan de Memorie van Toelichting van de ministers van Waterstaat, Defensie, Binnenlaud- sche_ en Economische Zalcerr wordt ontleend: Bij de voorbereiding van maatregelen in ge- van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitenge wone omstandigheden is gebleken, dat vele van deze regelingen slechts dan tot het beoogde doel zullen leiden, indien kan worden gerekend op een doeltreffende werking van het vervoer- apparaat. Vooral dient de waarborg te bestaan, dat het vervoer van primaire levensmiddelen, inzonderheid voor de groote steden, het' vervoer van bederflijke levensmiddelen, waaraan in be paalde plaatsen een tekort kan ontstaan, alsook het vervoer van noodzakelijke grondstoffen voor verschillende doeleinden geen andfere dan vol strekt onvermijdelijke stoornis ondervindt. Met zekerheid kan worden verwacht, dat zonder den steun van overheidsmaatregelen deze waar borg niet aanwezig is. Op een gedeelte van het spoorwegapparaat immers is beslag gelegd voor militaire transportbehoeften. Een belangrijk ge deelte van het vrachtautopark is eveneens voor militaire doeleinden gevorderd, terwijl ook een deel der binnenvloot daartoe is bestemd. Voorts kan een zeker deel van het vrachtautopark ten behoeve van de luchtbescherming aan het ge wone gebruik worden onttrokken. Een geheel andere verhouding dan in normale tijden ont staat tusschen de capaciteit van het vervoer over den weg, langs de rail en te water, terwijl de totale capaciteit is ingekrompen. Voorts is niet uitgesloten, dat zich moeilijkheden met vracht prijzen zullen voordoen. Ontwrichting van -het niet-militaire vervoer kan van dit alles het i volg zijn. De mogelijkheid om deze ontwrich ting tegen te gaan en te beperken dient aanwezig te zijn. Daartoe is het noodza kelijk een wettelijke basis te scheppen voor het treffen van maatregelen, die een zoo nuttig mogelijk gebruik van het overblijvende gedeelte van het vervoer- apparaat ten bate van de bevolking en de industrie verzekeren. Daar komt nog bij, dat de omstandigheden er bij een mobilisatietoestand van eenigszins langeren duur toe zullen leiden, dat het gebruik van brandstoffen als benzine en zware olie dient te worden beperkt. Uit dien hoofde moet het overbodig rijden of varen met wanruimte kun nen worden teruggebracht. Het is zelfs niet uitgesloten, dat omstandigheden in treden, waar. •in wegens brandstofschaarschte het gebruik van het ter beschikking staande vervoerapparaat wordt beperkt tot bepaald noodzakelijke trans porten met een tot het uiterste ingekrompen aantal vervoermiddelen, en dat andere trans porten dan deze moeten worden tegengegaan, Een juiste regeling van het vervoer kan hier nuttig werken naast een beperking van het ge bruik van brandstoffen. Een stelsel, waarbij tot inschrijving van vervoermiddelen kan worden over gegaan, moet de beste oplossing worden geacht. Zoodanig stelsel, dat kan leiden tot een registratie van het geheele ver voerapparaat,laat zoowel ruimte tot vrije bedrijfsuitoefening voor de houders der vervoermiddelen, zoolang de toestand betrekkelijk gunstig is, als voor het treffen van al die maatregelen, welke buitengewone omstandigheden kunnen vergen. Art. 2 van het ontwerp luidt dan ook: „1. in geval van oorlóg, oorlogsgevaar of an dere buitengewone omstandigheden is onze mi nister van Waterstaat bevoegd regelen te stel len, waarbij houders van daarbij aangewezen vervoermiddelen, welke tot vrachtvervoer te land of te water zijn of kunnen worden inge richt, dan wel zonder verandering voor dat vervoer kunnen worden gebruikt, worden ver plicht, hun vervoermiddelen te doen inschrij ven in daartoe door onzen minister van Water staat bestemde registers. Onder de in dit lid bedoelde vervoermiddelen worden mede begre- Loodsdienst op de Eems weer ingesteld. Wij vernemen, dat de loodsdienst in de Eems weer is ingesteld van den lichtboei van het Doekegat in de Westereems af. Handel moet zich bij rijksbureau laten inschrijven. Anders kans op strafrechterlijke vervolging. De minister van Economische Zaken vestigt nog eens nadrukkelijk de aandacht van handel industrie en overheidsbedrijven op de maatrege len, getroffen op grond van de distributiewet 1939. waarbij voor verscheidene producten rijks- bureaux in het leven zijn geroepen. Deze rijks- bureaux zijn de organen, waarvan de regeering zich bedient om de doelmatige voorziening van een aantal belangrijke producten te waarborgen. Er bestaan thans rijksbureaux voor de vol gende producten: alle metalen inclusief ijzer en staal, ruwe wol, wollen garens en lompen, van wol, alle katoen en katoenen garens en lompen van katoen, alle jute, jute garens en zakken van jute, alle looistoffen of looimaterialen, alle be reid en onbereide huiden en vellen, papiergrond stoffen oud papier en papierafval, alle rubber, autobanden en electriciteitsgeleidingen, minerale smeeroliën en -vetten, pyriet en zwavelzuur, verschillende soorten hout, vaste brandstoffen, bouwmaterialen, koolteer en alle soorten zeep. Belanghebbenden zijn voor het meerendeel dezer artikelen verplicht zich ten spoedigste bij het betrokken rijksbureau te doen inschrijven en alle door dit bureau gevraagde gegevens te verstrekken. Wie hieraan niet op zeer korten termijn voldoet, stelt zich bloot aan strafrechter lijke vervolging en kómt voor zijn zaken in ern stige moeilijkheden. Voor nadere inlichtingen wende men zich ten spoedigste tot het desbe treffend rijksbureau, den ecoaomischen voor lichtingsdienst, Rijnstraat 24, 's-Gravenhage, tot de Kamers van Koophandel en Fabrieken of tot zijn organisatie op industrieel- en handelsgebied. pen die, welke zijn ingericht tot het voortbewe gen van die vervoermiddelen. 2. Onze minister van Waterstaat kan ixn het belang van de volkshuishouding regelen stellen met betrekking tot het gebruik van in het eer ste lid bedoelde, door hem aangewezen vervoer middelen, waaronder begrepen het verbod van, en de verplichtingen tot, het gebruik daarvan". Het voornemen bestaat, met de toe passing van deze wet een speciaal daar toe geschapen onderdeel van de rijks verkeersinspectie te belasten, waarin in één verband bestaande organen dezer inspectie met liet person eelsapparaat der bevrachtingscommissies samenwer ken. Het land is daartoe verdeeld in een aantal districten, die, behoudens enkele plaatselijke afwijkingen, samenvallen met de tegenwoordige provinciale in deeling der rijksverkeersinspectie. Aan het hoofd staat de inspecteur-generaal van het verkeer. Zorg wordt gedragen voor re gelmatig overleg met onderdeelen van het de partement van Economische Zaken, zooals het centraal distributiebureau, het rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd, het bureau voor aardolieproducten, met den étappen- en verkeersdienst van den generalen staf, met de Nederlandsche Spoorwegen, alsmede terzake van den luchtbeschermingsdienst met het de partement van Binnenlandsche Zaken. Overleg met algemeene organisaties van vervoerders zal voorts niet mogen ontbreken. De districtshoof den plegen ieder voor hun ressort weer overleg met de locale organen van genoemde diensten en organisaties, die tot de geoemnde districten behooren. Kort samengevat is het dus een amb telijk apparaat, dat de moeilijkheden voor de niet-militaire vervoeren uit den weg ruimt in de eerste plaats ten bate en ten dienste van andere overheidsorganen, aan wier zorg de voorziening in de vitale behoeften der bevolking is toever trouwd. Complete Meubileering Barteljorisstr. 39-41, Tel. 10250 liïoUw- ett~ Donzen^ Dekens (Adv. Ingez. Med.) Invoernoodwet wil invoer regelen. Wetsontwerp bij Kamer ingediend. Ingediend is het wetsontwerp „regelen met betrekking tot den invoer van goederen in tijden van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden", aan te halen onder den titel „Invoemoodwet 1939". Het wetsontwerp bepaalt, dat na het in werking treden der wet de invoer van door de kroon aangewezen goederen of soorten van goederen no,g slechts mogelijk zal zijn na verkregen vergunning van een daartoe krach tens de wet aan te wijzen instantie. Het ligt in het voornemen als zoodanig een bestaand of een nieuw op te richten regeeringsorgaan aan te wijzen. Het verleenen van een ver gunning zal dan afhankelijk worden gesteld van het voldoen aan zekere voorwaarden en het aangaan van zekere verplichtingen je gens de invoerende instantie. Volgens artikel 4 worden de regelen met betrekking tot de vergunning en de wijze ha- rer verleening door den minister gesteld, ter wijl aan dezen volgens artikel 5 tevens het vaststellen van de voorwaarden voor het ver krijgen van vergunningen zal zijn voorbehou den. Deze voorwaarden zullen van algemee- nen aard kunnen zijn en onder meer de ver plichting inhouden om terzake van het in te voeren goed zekere bepalingen in acht te ne men, vervat in een met de vergunning ver leende instantie af te sluiten contract. Deze zal zich daarbij moeten gedragen naar de al gemeene aanwijzingen, door den minister ter zake te geven. Van den belanghebbende kan een bankga rantie of andere zekerheid worden gevorderd tot waarborg voor het voldoen aan de hem ge stelde voorwaarden en het nakomen van de verplichtingen, welke hij in verband met het verleenen der vergunning op zich nam. De artikelen 2 en 4 van het ontwerp luiden: Artikel 2* De invoer van door ons aan te wijzen goe deren of soorten van goederen is verboden, behoudens indien daartoe vergunning is ver leend door onzen minister of door een door dezen aan te wijzen persoon of lichaam. Artikel 4: Onze minister stelt regelen vast met be trekking tot de in artikel 2 bedoelde ver gunning en de wijze, waarop zij moet worden aangevraagd. Zonder rijbewijs op den weg. Woensdagmiddag omstreeks half vijf is op den Terheydenseheweg te Teteringen een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Mevrouw Maas uit Breda die met twee kinderen van zes en zeven jaar, een meisje en een jongen, aan het wan delen was en een kinderwagen duwde, waarin zich een baby van één jaar bevond, werd aan gereden door een zeventien jarigen motorrijder, die niet in het bezit was van een rijbewijs. De baby werd ernstig aan het hoofd gewond en moest in zorgwekkenden toestand naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda worden vervoerd, waarheen ook het zesjarig meisje, dat eveneens aan het hoofd was gewond en de moeder, die slechts schrammen had opgelóopen, werden overgebracht- Na behandeld te zijp, kon mevrouw Maas h«t ziekenhuis verlaten. Het zevenjarig zoontje kwam met den schrik vrij.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3