Duitsche hoofdkwartier val van Krakau Hitier aan het front meldt den 15000 man Engelsch ministerie voor «economischen oorlog". Zuid Afrika in oorlog met Duitschland Krakau, een eeuwen oude stad ONDER D AC 7 SEPTEMBER 1939 Duilschers zouden gevangen genomen hebben H,t hoofdkwartier van de Duitsche weermacht deelt mede, dat de Duitsche troepen gistermiddag zonder strijd do Itad Krakau zijn binnengerukt, ne commandeerende generaal, als- dg fle divisie-commandant hebben ?P militaire eer bewezen aan het graf van maarschalk Pilsoedski. het graf is een cerewacht geplaatst. De bruggen over de Weichsel zon niet vernield. Volgens den zender te Warschau zou de stad zich echter nog steeds in Poolsche handen bevinden. Wit het hoofdkwartier van den Führer, wordt d.d. 7 September door het Duitsahe "hp Führer^eeft zich Woensdag opnieuw naar aan het front in het gebied van den Jl-S6 begeven. Hij bezichtigde vooral de ill tusschen Tuchel en Graudenz waar tot ninsdag zware gevechten werden geleverd met Sp door Duitsche troepen ingesloten Poolsche 1 pprafdeelingen, welke tenslotte hebben geleid 2 de gevangenneming van voor zoover tot m, toe is te overzien meer dan 15000 man en Sp verovering van meer dan honderd vuurmon- jp D° Polen hebben bij hun terugtocht alle bruggen die over wateren ten Oosten van Tuohel been opgeblazen. Tot voorbij Graudenz is de marschweg van ëen vrijwel vernietigde Poolsche divisie bezaaid met karabijnen en pistolen, ran sels gasmaskers, cavaleriezadels, jassen en uit rustingstukken. Tal van bagagewagens met be- snanning liggen langs den weg en bij de halte plaatsen. Honderden wagens met munitie zijn omgevallen en de munitie ligt verspreid. Tal van batterijen temidden van een panische ver warring van haar tractie losgemaakt staan zonder ook maar tot een schot te zijn gekomen, op den weg en de aangrenzende velden. Ge schut van de infanterie ligt wanordelijk op hoopen. Op een stoppelveld bevindt zich het uitgebrande geraamte van een omlaag geschoten Poolsch vliegtuig. Daar tusschen liggen vernielde boerenwagens, waarmede de Polen de munitie, verpleging en ook het geroofde goed meevoeren in groote aantallen. Inwoners uit deze buurt melden, dat de verrassende aanval van een Duitsche pantserafdeeling de Poolsche regimen ten in den kortst mogelijken tijd heeft vernie- tigd. De verklaringen der gevangenen bevestigen deze berichten. De Poolsche troepen marcheer den naar het Oosten om zich bij Graudenz aan de omsingeling der Duitschers te-onttrekken, Gp deze marsch werden zij door de Duitsche pantr serformaties verrassend in de flank gegrepen. Toen de Duitsche kanonnen en machinegeweren over de akker- en heidevlakten begonnen te bul deren, maakte zich van de Polen zulk een ver- wan-ing meester, dat zij alles wegwierpen en in den steek lieten. In een half uur tijd was het werk der vernietiging verricht. Een groot deel van deze Poolsche regimenten bevindt zich thans reeds in de Duitsche gevangenkampen. De ge weldige buit, welke zij hebben achtergelaten, wordt thans door de Duitsche troepen gesor teerd en opgeborgen. Overal waar de Führer verscheen, werd het opruimingswerk eenige mi nuten gestaakt. Bij Graudenz ontmoette de Führer afdeelin- gen van de Duitsche formaties, die het gebied van de Poolsche troepen zuiverden. Nadat hij de langs den weg opgestelde troepen had gepas seerd, begaf Hitier zich naar Graudenz, waar hij jubelend door de Duitsche boeren uit het Weichselgebied werd begroet. Pas tegen midder nacht keerde Hitler in eht hoofdkwartier terug. Aan het oostelijk front zijn gisteren volgens het D. N. B. ten minste 18 Poolsche vliegtuigen, nl. 12 in luchtgevechten en 6 op den grond, vernield. Het aantal op den beganen grond ver nielde toestellen kan niet worden aangegeven, daar het waarnemen der resultaten van derge lijke aanvallen buitengewoon moeilijk is. De in de Duitsche mededeelingen genoemde getallen van op den grond vernielde vliegtuigen moeten JVauw contact met de Fransche autoriteiten. daarom als minimum getallen beschouwd worden Warschau opnieuw gebombardeerd. Het communiqué van den Poolschen generalen staf van Woensdag luidt: „Luchtoperaties. De "Duitsche luchtmacht blijft onze troepen en onze verbindingslijnen bombardeeren. Warschau is verscheidene ma len gebombardeerd. Onze luchtmacht heeft ge pantserde colonnes van den vijand gebombar deerd. Tijdens luchtgevechten zijn gisteren 20 en vandaag 15 vijandelijke vliegtuigen neerge haald. Wij verloren zes toestellen. De actie te land: Hardnekkige gevechten wor den geleverd in de streek van Lodz, Piotrlcof, Tomaszof, Mazowiecki en ten westen van Tarnof. Noordelijk van de lijn Torun-Sierre.Plonsk heeft de vijand geen enkele vordering ge maakt. De troepen te Gdynia strijden tegen de tachementen van de streek van Dantzig". Engelsche bommen troffen Esbjerg. Britsche regeering biedt haar verontschuldigingen aan. Havas meldt uit Londen dat de Engel sche regeering inzake het bombarde ment van Esbjerg tegenover de Deen- sche regeering uitdrukking heeft ge geven van diepen spijt. Gezien het feit dat de Deensche re geering verklaart dat de bommen van Engelsche makelij waren, heeft de Britsche regeering deze interpretatie als juist aanvaard. Een uiterst gestreng onderzoek is, naar Reuter nader meldt, ingesteld door het Brit sche ministerie voor luchtvaart. Vastgesteld is dat geen der vliegtuigen, die teruggekeerd zijn voor een raid op Duitsche oorlogsschepen verantwoordelijk was voor het gebeurde. Alle vliegtuigen, die bij den aanval betrokken wa ren, hadden strenge en gedetailleerde in structies om de Deensche neutraliteit te eer biedigen en stappen waren genomen om het zeker te maken, dat alleen Duitsche oorlogs schepen zouden, worden aangevallen. De aan-, val werd ten uitvoer gelegd tijdens zeer slecht weer en daarna raakte. de luchtmacht ver wikkeld in een gevecht boven de wolken. Ge lijk reeds gemeld werden bij de operatie eeni ge verliezen geleden en het is mogelijk dat een toestel onklaar zou kunnen zijn geraakt, uit dén koers gevlogen is en bommen ontladen heeft boven Deensch gebied in de meening dat het boven zee was. Aangezien door de Deen sche regeering verklaard is dat de bom of bommen van Britsch fabrikaat waren, kan de Britsche regeering niets anders doen dan deze veronderstelling als juist aan te nemen en bijgevolg heeft zij uitdrukking gegeven aan haar diepen spijt. een door het Engelsche ministerie voor de voorlichting uitgegeven bulletin zal het nieuwe ministerie voor economischen oorlog in groote trekken overeenkomen met het ministerie voor de blokkade, dat tijdens flen vorigen oorlog in het leven was geroepen. Het doel van het nieuwe ministerie is het eco nomische leven van den vijand te desorgani seren, hem te verhinderen den oorlog doel treffend voort te zetten. Het werk van het ministerie zal zijn het ontwerpen en coördi neren van alle maatregelen op economisch financieel en industrieel gebied. De economische oorlog moet beschouwd worden als een vitaal offensief wapen, dat de Qrie diensten aanvult. De activiteit van het ministerie *al van den breedsten omvang zijn. ferzelfdertij d zal alles in het werk gesteld worden om rekening te houden met de wet tige handelsbehoeften der neutrale landen, «et ministerie zal in zeer nauw contact wer den met de overeenkomstige Fransche autori- vlten> tot welk doel een deskundige Fransche oeiegatie reeds in het ministerie werkzaam is. Het ministerie brengt aan alle betrokken Pei5.oneH ter kennis dat het ongewenscht is öe huidige omstandigheden bij het ver ia d6n van Soe(*eren> bestemd voor neutrale enden, de aanduiding of order" te ge- ruiken of den naam van den geconsigneer- w ,!e. noeinen. Dit kan aanleiding geven d r moeihjkheden en vertragingen bij het on- Het nieuwe Zuid-Afrikaansche kabinet gevormd. Generaal Smuts neemt ook de portefeuilles van buitenlandsche zaken en landsverdediging. Het nieuwe kabinet der Unie van Zuid- Af rika is als volgt samengesteld: Eerste minister en minister van buitenland sche zaken en landsverdediging: Smuts. Minister voor het „naturellen"-vraagstuk: Reitz. Minister van financiën en onderwijs: Hof- meyr. Minister van handel en industrie: Stutta- ford. Minister van land- en boschbouw: Collins. Minister van binnenlandsche zaken en volksgezondheid: Lawrence. Minister van spoorwegen en haveninrich tingen: Sturrock. Minister van P. T. T. en openbare werken: Clarkson. Minister van arbeid en sociale voorzorg: Madeley. Minister voor landontginning: Conroy: Minister van justitie: Colin Steyn. Minister van mijnbouw: Stallard. Minister zonder portefeuille: Vanderbijl, Wilhelm Bölsclie overleden. Schrijver van natuurwetenschappelijke werken. Naar het „Vaderland" verneemt is Wilhelm Bölsche, 78 jaar oud, overleden te Schreiber- hau in het Reuzengebergte. Wilhelm Bölsche werd den 2en Januari 1861 te Keulen geboren.Bekend werd hij voor al door zijn populair-wetenschappelijike wer ken over de natuur. Hiervan dienen genoemd: „Het liefdeleven in de natuur", „Vom Bazillus zum Affenmen- schen", Von Sonnen und Sonnenstaubchen", ,Die Abstammung des Menschen". Hij schreef biografieën van Hackel en Darwin en een werk over den stamboom der dieren. Gelijk reeds uit de titels blijkt, trachtte hij de denk beelden der evolutie- en der afstammingsleer zooveel mogelijk tot gemeengoed te maken. Geen publicatie van verliezen- cijfers in Duitscliland. Rouwdragen is verboden. De Duitsche autoriteiten onthouden zich van publicatie der Duitsche verliezen, zoo meldt de Beriijnsche correspondent van de „Berlingske Tiden.de", die thans een bezoek brengt aan Saarbrücken, waar naar hij verder meldt alle verwanten van Duitsche gesneuvelden ingelicht zijn, doch tevens in structies hebben gekregen hiervan onder geen beding mededeeling te doen aan buitenstaan ders of rouw te dragen. De correspondent beschrijft Saarbrücken vervolgens als volkomen levenloos. Vrouwen en kinderen zijn geëvacueerd en de treinen in het Saargebied, die overvol zijn, hebben zeven tot acht uur noodig voor reizen, die in normale omstandigheden maar één uur duren. Boekarest en Warschau in contact. Poolsche officieren in de Roemeensche hoofdstad. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Boe karest dat daar Woensdag twee vliegtuigen uit Warschau zijn aangekomen met een groep officieren van den Poolschen generalen staf, waaronder verscheidene generaals. Deze offi cieren zullen eenige dagen in Boekarest blij ven om besprekingen te voeren. Het Nieuwsbureau bericht verder, dat vol gens een nog niet bevestigd bericht generaal Weygand, die reedis einde Maart in Boeka rest heeft vertoefd, wederom te Boekarest is. De Fransche pers heeft verleden week ge meld, dat generaal Weygand met een bijzon dere opdracht naar Beyrouth en Zuidoost Europa is vertrokken. DE HERTOG VAN GLOUCESTER EERSTE VERBINDINGSOFFICIER. De Engelsche koning heeft goedkeuring ge hecht aan de benoeming van den hertog van Gloucester tot hoogsben verbindingsofficier bij cd,e Britsche veldtroepen. De „President Roosevelt" vertrekt naar Europa. Behulpzaam bij het repatrieeren van Amerikanen. NEW-YORK, 7 September. Het s.s. „Presi dent Roosevelt", waarop aan beide zijdien en op het dek groote Amerikaansche vlaggen zijn geschilderd, is gereed om naar Europa te vertrekken teneinde behulpzaam te zijn bij het repatrieeren van duizenden Amerikanen, die zich in de oorlogvoerende landen bevin den. Verscheiden honderden extra bedden zijn daartoe in genoemd schip aangebracht. (United Press) Canada zal vandaag den oorlog verklaren WASHINGTON, 6 Sept. De Zuid- Afrikaansche gezant te Washington heeft minister Huil er heden van in kennis, gesteld, dat de Unie van Zuid- Afrika in oorlog met Duitschland is. United Press verneemt uit Ottawa dat Canada heden den dorlog tegen Duitschland zal verklaren. Dit besluit zal worden genomen in een speciale zitting van hét parlement. De Duitsche troepen hebben gisteren de Poolsche stad Bromberg bezet. De foto toont het Theaterplein en het owde klooster der stad. Qe&omkwdeetde steden: Gdynia,een jonge zeehaven Zelden zullen er in één land twee steden zijn, die zoozeer met elkaar vversehillen als Krakau en Gdynia in Polen,de oude en de jonge stad, die thans één tragisch feit ge meen hebben: ze worden gebombardeerd door Duitsche vliegtuigen. Wanneer men zijn radio afstemde op het Poolsche station Warschau, kon men precies om 11 uur 20 Amsterdamsche tijd den hoorn blazer van den toren der Heilige Mariakerk te Krakau een melodie hooren spelen, die reeds in de 13de eeuw van dienzelfden toren werd geblazen. Hij steekt de trompet gedu rende twee minuten en breekt dan plotseling af. Waarom? Iedere Pool kan het u vertellen: toen in 1241 de Tartaren Krakau belegerden, werd de hoornblazer door één hunner pijlen in de keel getroffen; midden in zijn alarm signaal stortte hij dood neer. Ter herinnering aan dit historische moment breekt lederen middag twee minuten na twaalf Poolschen tijd dit hoornsignaal af. Krakau is allereerst middeleeuwsch en dan pas Poolsch, want het is gebouwd in den tijd dat een universeele Europeesche cultuur over- heerschte. Doordat in het begin der 17de eeuw Krakau ophield de hoofdstad van Polen te zijn, groeide het sindsdien zeer langzaam, zoodat Baroque-, Rococo- en andere stijlen practisch van geen invloed waren op het stadsbeeld. Maar voor den liefhebber van Gothiek was Krakau een-, onuitputtelijke bron van genot. Juist in het midden van de stad bevindt zich het „Rynek", het hoofdplein. Daar waant men zich terug in de 14de eeuw. De vroegere Lakenhal, die 70 M. lang is, staat daar naast de kerk van de Heilige Maria, gebouwd in 1226. De Lakenhal doet thans dienst als Na tionaal Museum en bergt de werken van be roemde Poolsche schilders, zooals Matejko, Kossak, Wyspianski enz. De grootste attractie echter voor de vreem delingen, die Krakau bezochten, was het oude Koninklijke slot, Wawel, dat op een hooge heuvel ligt,vanwaar men een prachtig uit zicht op de stad heeft. Wawel is gebouwd boven een grot, waarin volgens de legende de Poolsche hertog Krakus de stichter van Krakau een draak versloeg. Op denzelfden heuvel staat de Kathedraal, één van de schoonste Gothlsche kerken van Europa, een nationaal heiligdom voor Polen, als begraafplaats van alle Poolsche konin gen en helden. In een zilveren kist in het midden van de Kathedraal rust het gebeente van St. Stanislaus, den beschermheilige van Polen, die in deze kerk door koning Boleslaus werd gedood in 1079. Na deze wandaad vlucht te de koning in een Boheemsch klooster, waar hij als monnik stierf. In het gewelf on der de kerk bevindt zich, te midden van de graftomben van verscheidene koningen, die van den grooten vrijheidsheld Kosciuszko. In den oudsten vleugel van het slot Wawel staat een toren, die bewoond werd door koningin Hedvige: Deze jonge en mooie vorstin was hartstochtelijk verliefd op een Oostenrijksche prins. Haar raadgevers dron gen er echter op aan, dat zij haar hand zou schenken aan den heidenschen, half bar- trabande611 behoeve van tQezicht op con- JL°¥n,s Havas staat de delegatie van Fran- tand. ger^ onder leiding van Paul Mo- baarschen Litauschen hertog Jagiello, die tweemaal zoo oud was als zij. Door dat huwe lijk zöu zij bewerken, dat de Litauers tot het Christendom overgingen. Na veel dramatische scènes stemde Hedvige er in toe, haar geliefde op te geven en den woesten hertog te trouwen. De liefdesgeschiedenis van de be koorlijke koningin is vele malen het onder werp geweest van gedichten en novellen uit de Poolsche litteratuur. Intusschen bleek Jagiello een van de beste koningen te zijn, die Polen ooit gehad heeft. In de eersete jaren der 15de eeuw werd hij de machtigste heer- scher in Europa; zijn rijk strekte zich uit van de Baltische tot aan de Zwarte Zee. De dynastie van Jagiello regeerde tot 1572; de Polen noemen dat tijdperk de „Gouden Eeuw". Op een plein in het nieuwere deel van Kra kau staat hte standbeeld van Jagiello, dat door Paderewski aan het land geschonken werd, ter gelegenheid van de herdenking van den slag bij Grünewald in 1410, toen Jagiello door zijn overwinning op de Teutoonsche Orde den grondslag legde voor de grootheid van zijn rijk. Typische feesten, interessante oude ge woonten in Krakau herinnerden aan dien vroegeren glorietijd. Op Lajkonik-dag bij voorbeeld, herdenkt men de Poolsche zege over de Tartaren in de 13de eeuw. Dan komt Lajkonik, een man, verkleed als Tartaarsch hoofdman op een houten paard de stad bin nenrijden, vergezeld van zijn volgelingen in fantastisch gewaad en muzikanten, die wilde Mongoolsche melodieën spelen. En zoo zijn er meer overblijfselen uit den ouden tijd, want Krakau is in de allereerste plaats een stad van traditie, een echo uit vervlogen tijden. Een geheel ander beeld biedt Gdynia, de Poolsche zeehaven, eigenlijk pas een stad van de laatste twintig jaren. Voorheen immers, was Gdynia niets anders dan een visschers- plaatsje, dat slechts enkele honderden inwo ners had. Pas sedert 1921, toen het met den ITPoolschen Corridor" aan Polen was gekomen begon men met de „verbouwing" van het visschersdorp tot een groote nationale zee haven zoowel handels- als oorlogshaven. Kosten noch moeite werden gespaard en tien jaar later was Gdynia een moderne havenstad geworden. In 1921 had de plaats 1268 inwoners, in 1934 reeds 40.0000. De haven terreinen zijn 530H.A. groot, de kadelengte bedraagt 8.8 K.M. Verschillende buitenland sche scheepvaartlijnen doen de haven Gdynia in de laatste jaren aan. Ook tot moderne badplaats ontwikkelds, deze vooruitstrevende stad zich snel, en ontving jaarlijks ongeveer 5000 gasten, hoofdzakelijk Polen. Moderne kantoorgebouwen, groote bank instellingen en fabrieken, Ziedaar het over- heerschende stadsbeeld van de jonge stad Gdynia wel zeer verschillend van dat van Krakau. Maar watzal er overblijven van het oeroude Krakau en het „piepjonge" Gdynia? Welke eeuwenoude monumenten en moderne gebouwen zullen bewaard blijven in deze verwoestenden tijd waarin geen eerbied bestaat voor het leven van een medemensch LB. Samenwerking van Amerika en Japan in het Verre Oosten? Pet slot op. tien Wawel te Krakau, Vredelievende houding van Japan in China als voorwaarde. De correspondent van het Japansche blad „Asahi Sjimboen" te New York bericht, dat sommige Amerikaansche waarnemers van oordeel zijn, dat het mogelijk is, dat de Ver- eenigde Staten in de niet ver gelegen toekomst in het Verre Oosten zullen gaan samenwerken met Japan, indien Japan zich er van zal ont houden in China geweld te gebruiken en den vrede daar niet zal verstoren. Hieraan wordt toegevoegd, dat nu Groot-Brittannië de han den vol heeft in Europa, de Vereenigde Staten de eenige mogendheid zijn, die de Westersche belangen in het Verre Oosten kunnen behar tigen. De Vereenigde Staten zijn evenwel meer in beslag genomen door de gebeurtenissen in Europa, dan in het Verre Oosten. De waarnemers in de Vereenigde Staten zijn van meening, dat Japan verstandig doet met neutraal te blijven in het Europeesche conflict en dat dit de geheele wereld ten goede zal komen. De houding van Japan zal van grooten invloed zijn op den gang van zaken in Europa en daarom zouden de Ver eenigde Staten met bezorgdheid naar Japan zien Belgische Senaat keurt de speciale volmachten goed. De Belgische senaat heeft met 141 tegen 18 stemmen en 2 stemmen blanco het wets ontwerp op de speciale volmachten voor de Belgische regeering aangenomen en met 152 I tegen 3 stemmen en 2 onthoudingen het wets ontwerp op de speciale volmachten voor de koloniën. _^,i.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5