Op den dag der beslissing. V' DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1939 Indrukken van den Wilhelmplatz. Duikboot torpedeerde de „Athenia", constateert Churchill. Een Berlijnsch medewerker schrijft ons: - IJFENTWINTIG JAAR geleden trad keizer Wilhelm II op het balkon van het Slot te Berlijn en sprak het ge vleugelde woord: ,.Ik ken geen partijen meer, ik ken alleen nog maar Duitschers Dat was op den 2den Augustus 1914. Den stoot tot dezen wereldbrand gaf de moord aanslag op den Ocstenrijkschen troonopvolger, aartshertog Frans Ferdinand op 28 Juni 1914 en toen Servië zich niet wenschte te schikken naar de door Oostenrijk gestelde eischen voor een eventueele verzoening, achtte Duitsch land zich verplicht keizer Frans Jozef in zijn strijd tegen de opstandige Balkanstaten ter zijde te staan. Weldra mobiliseerde ook het keizerlijke Rusland, eerst tegen Oostenrijk alleen, maar weldra ook tegen Duitschland en sedert dien ging heel Europa vier jaar lang gebukt onder den druk van een strijd, die tot op den huidigen dag nog niet als afgeloopen beschouwd mag worden. De geschiedenis herhaalt zich, zij het dan ook meestal in gewijzlgden vorm. Wij schrij ven 3 September 1939 en we bevinden ons op den Wilhelmplatz voor de Rijkskanselarij. De standaard van den Führer wappert van het dak en met eenige honderden menschen staan wij geduldig te wachten of Adolf Hitler thans ook op het balkon zal verschijnen om een toe spraak te houden tot zijn volk. De stemming is heel anders dan die van 1914. Er worden geen strijdlustige liederen gezongen. Men leest een speciale uitgave van de „Deutsche Allgemeine Zeitung" van één dun velletje, waarop met dikke letters te lezen staat: het ultimatum van Engeland en het afwijzend antwoord van Duitschland. Omtrent een oorlogsverklaring van Frankrijk wordt met geen woord gerept, maar iedereen voelt: als Engeland begint dan doet Frankrijk mee. En wie zullen er dan nog volgen? Zal het weer een krijg worden van verscheidene jaren achter een of zal de moderne techniek het klaar spe len in sneller tempo te vernielen, wat met noesten vlijt en taaie volharding is opge bouwd. Want in het Derde Rijk is de uitspraak van keizer Wilhelm II pas werkelijkheid ge worden: onder beleid van den Führer zijn alle partijen verdwenen, die elkaar eertijds als aartsvijanden in den Rijksdag bevochten. In de historische Rijksdagzitting van de vorige week zagen wij Hitler in de grijze uniform van den Duitschen onderofficier en we voel den allen den ernst van het oogenblik. Wij hoorden Hitler zeggen, dat hij dezen wapenrok niet eerder zou uittrekken, vóór het conflict met Polen tot een voor Duitschland bevredigende oplossing is gebracht. Thans, drie dagen later wachten we vergeefs op zijn verschijnen en uit zijn wegblijven kan worden afgeleid, dat hij de situatie inmiddels als te ernstig is gaan beschouwen om zijn gedach ten in woorden weer te geven. Het oogenblik van de daad is gekomen I Groot-Duitschland wordt van allen kant bedreigd. Het „perfide Albion" wil zijn macht in Europa handha ven en duldt het al machtiger en machtiger wordende Derde Rijk niet langer in het cen trum van ons werelddeel! TC1 N terwijl we zoo denken, rijden in de Voss- JL-' strasse auto's af en aan. De groen geünifor meerde politie heeft de handen vol werk om het verkeer te regelen en de zwart geünifor meerde S.S. brengt ieder oogenblik het voor geschreven saluut aan de hooge bezoekers. In den loop van dezen belangrijken Zondag middag vindt in de groote diplomatenzaal in het pas kort geleden voltooide gedeelte van de kanselarij de ontvangst plaats van den pas gisteren aangekomen nieuwen Russischen am bassadeur Alexander Schwarzew. Hij ver schijnt in gezelschap van den gevolmachtig den militairen attaché, generaal Poerkajef. Hit-Ier krijgt thans het resultaat te aanschou wen van de streng geheime onderhandelin gen tusschen Berlijn en Moskou, welke be kroond werden door von Ribbentrop's bezoek aan Stalin. Dienovereenkomstig draagt deze receptie een bijzonder officieel karakter. On middellijk achter Hitier staat von Ribben- trop, rechts van hem de chef van het proto col, Von Dömberg, terwijl staatsminister dr. Meissner die als staatssecretaris ach tereenvolgens den diplomatieken dienst heeft vervuld bij Ebert, Hindenburg en thans bij den Führer in de zwarte SS-uniform met witte tressen plaats heeft genomen naast den Nieuwen Russischen gezant om mee te luiste ren naar diens voorgelezen toespraak. Naast Schwarzew staat generaal Poerkajef in de militaire houding en op de foto's kan men Hitler van het gelaat aflezen, dat hij vol daan is met deze bevestiging van een nieuw en duurzaam bondgenootschap met den voor- maligen aartsvijand. Dat blijkt ook uit de rede, die hij. nadat de geloofsbrieven overhan digd zijn, ter beantwoording uitspreekt, maar merkwaardig genoeg wordt van deze toespra ken in de Duitsche pers geen volledig verslag gepubliceerd. T NMIDDELS is men in de Wilhelmstrasse heel wat coulanter geworden inzake het verstrekken van informaties aan de buiten- landsche pers. Zooals bekend zijn onze En- gelsche en Fransche collega's reeds vrijwel allen in den loop van de vorige week hals over kop vertrokken, daar ze niet gevaar wilden loopen, in Duitschland geïnterneerd te wor den. Maar wij, die daar geenerlei angst voor hebben nadrukkelijk wordt de toegezegde neutraliteit der kleine staten, waartoe ook wij gerekend worden gewaardeerd en Duitsch land zal zich dienovereenkomstig gedragen blijven onzen plicht vervullen. Zoowel in het propaganda-ministerie als in dat van buiten- landsche zaken, vinden vrijwel dagelijks ontvangsten van de buitenlandsche pers plaats, waaraan drukker dan ooit wordt deel genomen. Men kan dan alle mogelijke vra gen stellen en die worden door bevoegde auto riteiten zoo duidelijk mogelijk beantwoord. Veel nieuws wordt men weliswaar niet rijker, maar het contact tusschen de regeering en de buitenlandsche pers blijft onder de gegeven omstandigheden van moreele waarde. En nu het conflict tusschen Duitschland en Polen plotseling den vorm van een Europee- schen oorlog heeft aangenomen, achtte Hitier het wenschelijk voor zijn vertrek naar het Oostfront nog eens van gedachten te wisselen met de tachtig millioen Duitschers, die hem als hun Führer erkennen. Hij dicteerde een „Oproeping aan de Partij", hij richtte een ernstig woord „Aan het Duitsche Volk" en wendde zich achtereenvolgens tot de soldaten van het oostelijk en westelijk front. Al deze manifesten demonstreeren den ernst van het oogenblik. Ze doen ons terugdenken aan de Rijksdagzitting van Vrijdag 1.1. waar wij Hitier hoorden zeggen dat hij zijn grijze uni- form niet eerder zou uittrekken voor en aleer het conflict met Polen tot een voor Duitsch land bevredigende regeling is gekomen Thans rept hij van den „Joodsch-democrati- schen wereldvijand", waarmee in de eerste plaats Albion wordt bedoeld. Hij herinnert er aan, hoe achtereenvolgens Spanje, Neder land en Frankrijk onder deze machtsbegeerte hadden te lijden en sedert dien is Duitsch land aan de beurt: „Ik heb steeds naar onder handelingen en toenadering met Engeland gestreefd, maar ik ben telkens afgewezen en onder allerlei voorwendselen was men er op uit ons systematisch te omsingelen. Maar in één ding heeft men zich deerlijk vergist: het Duitsche Rijk van 1939 kan niet vergele ken worden met dat van 1914 en de huidige kanselier heet niet Von Bethman-Hollweg (Nadruk verboden). Franco's beroep vindt instemming te Washington. Amerika bereid al zijn invloed aan te wenden om den vrede te herstellen. De Spaansche zaakgelastigde te Washington heeft de oproeping van Franco het uitbreiden van den oorlog in Europa tegen te gaan overhan digd aan den Amerikaanschen minister van bui tenlandsche zaken, Huil. Deze heeft thans een antwoordnota overhandigd, waarin o.a. wordt gd, dat de regeering van de Vereenigde Sta ten geheel de opvatting deelt, dat een uitbrei ding van het conflict onzegbaar lijden zou mee brengen voor de onschuldige bevolking van de landen, die zouden kunnen worden meegesleurd in een oorlog, alsook aan de bevolking van an dere landen. De Amerikaansche regeering is be reid al haar invloed aan te wenden om den vrede tusschen de mogendheden te herstellen en handhaven, zooals zij ook in het verleden heeft gedaan. Deensche kroonprins verwisselt zijn auto voor de fiets. Troonopvolger wenscht niet boven rijn volk bevoorrecht te worden. KOPENHAGEN. 7 September. Nu het benzinegebruik in Denemarken van regee- ringswege dermate beperkt is, dat partieulie- ten niet meer kunnen autorijden heeft de Deensche kroonprins Frederik zich een rij wiel aangeschaft, omdat hij geen bevoor rechte positie wil innemen. Op het oogenblik verblijft hij in zijn zomerresidentie, het slot Graasten, waar men hem eiken dag kan zien fietsen. (United Press). TE LONDEN NIETS BEKEND OVER JAPANSCH-RUSSISCH NONAGRESSIEFPACT De diplomatieke correspondent van Reuter te Londen verneemt, dat officieele Japansche kringen in Londen niet de geringste kennis dragen van een ontwerp voor een Rus- sisch-Japansch nietaanvalspact. De geruchten te dien aanzien worden als zuivere speculaties beschouwd. Er zijn instructies uit Tokio ge zonden aan den Japanschen ambassadeur te Moskou, maar die hebben betrekking op de regeling van de moeilijkheden aan de Mandsjoerijsch-Mongoolsche grens en maken geen melding van een dergelijk pact. Offi cieele Sovjetkringen in Londen dragen even min eenigerlei kennis van een dergelijk pact Nog 125 opvarenden worden vermist. „Een totaal onbewapend schip''. In het Lagerhuis heeft de minister van marine Churchill gisteren gezegd: Het is thans duidelijk vastgesteld, dat de „Athenia" tot zinken is gebracht door een duikboot en dat het schip getorpe deerd is. Nog 125 passagiers en leden der bemanning worden vermist. De „Athenia" was niet voor verdediging toegerust en de dekken waren daartoe zelfs niet versterkt. In verband met de twee Duitsche schepen welke znoals gemeld Maandag tot zinken zijn ge bracht., zeide Churchill, dat in elk opzicht gezorgd is voor de opvarenden alvorens de schepen zon ken. De „New York Post" zegt, aldus vervolgde Churchill, dat de bemanning .tijd gelaten werd hun bezittingen bijeen te halen, alvorens zij in de reddingsbooten gingen en dat de kapitein van een der schepen in Montevideo zijn dankbaar heid voor deze behandeling heeft uitgesproken, In zake de „Athenia" zeide de minister nog, dat voor zoover kan worden nagegaan, het schip 1416 personen aan boord had, waarvan 315 le den der bemanning en 1101 passagiers. Hiervan hadden ongeveer 800 Britsche of Europeesche passen, terwijl ruim 300 in bezit waren van een Amerikaansche pas. De aanval geschiedde door een duikboot en wel zonder waarschuwing. Tal rijke personen hebben de duikboot gezien, o.a. de Amerikaansche overlevenden, van wie velen reeds een beëedigde verklaring dienaangaande hebben afgelegd. Wegens den aard van de ramp kan nog geen nauwkeurige lijst van slacht offers worden opgesteld en kan niet ge raamd worden, hoevelen door de eerste ontploffing werden gedood, en evenmin hoevelen verdronken zijn door het om slaan van verscheidene reddingsbooten. De overlevenden werden gered door twee Britsche torpedojagers en andere vaartuigen, en naar men hoopt, ook door een Zweedsch jacht. Alexander vroeg daarop aan Churchill, of dit niet een heel verschillend relaas was met be trekking tot de veiligheid van bemanning en passagiers dan het relaas met bestrekking tot den ondergang der beide Duitsche schepen. Hier op antwoordende, zeide Churchill, dat er inder daad geen twee meer verschillende en tegen overstaande gevallen genoemd konden worden. Het optreden tegen de beide Duitsche schepen, zoo voegde de minister hieraan toe, was in over eenstemming met de aanvaarde beginselen van het internationale recht. In antwoord op nog een desbetreffende vraag zeide Churchill, dat de „Athenia" voor een vreed zame taak was uitgevaren, voordat de oorlog erklaard was, als een totaal onbewapend schip met passagiers aan boord, waaronder Amerika nen, voor een reis over den Atlantischen Oceaan. Uit de vermelde uren valt duidelijk op te maken, dat de duikboot op zijn prooi heeft liggen wachten, aldus de minister. Lord Stanhope „Dit voorbeeld zal niet gevolgd Worden." In antwoord op een door Lord Strabolgi in het Hoogerhuis gestelde vraag, heeft Stanhope ver klaard nog niet in staat te zijn om mede te dee- len, welke actie het oorlogskabinet zich voorstelt te ondernemen in de zaak der „Athenia",. „Ge lijk Lord Stanhope gezegd, heeft, is er één ding dat wij stellig niet zullen doen en dat is schepen, behoorende aan de Duitsche natie, aanvallen op de wijze, waarop zij de „Athenia" hebben aan gevallen. De stappen, die genomen zullen wor den," aldus Stanhope, „zullen naar ik vertrouw voldoende zijn, doch dergelijke aanvallen zullen daar niet toe behooren." HET RAADSEL VAN DE „BREMEN". NEW-YORK. 7 September. Het mysterie om het Duitsche passagiersschip „Bremen" van welk schip men niet weet waar het zich bevindt, is nog steeds niet opgelost. Het vaar tuig van de kustwacht „Capecod" heeft, eenige uren nadat het schip vertrokken was, twee reddingsboeien van de „Bremen" opgevischt. Deze boeien zouden echter, zoo wordt ver ondersteld, langen tijd geleden verloren zijn. aan gezien ze geheel doordrenkt waren van het zeewater. (United Press.) Trawlers naar IJsland? Naar wij vernemen overweegt één der ree derijen hier ter plaatse het uitzenden van één of meer harer trawlers naar IJsland. Men beschouwt de IJslandsche wateren als een veilige plaats om te visschen en nu er op de Noordzee van visschen vooralsnog niets zal komen en de gewone Noorzeevisch dus wel weg zal blijven, zie-t men klaarblijkelijk wel iets in het visschen in de IJslandsche wate ren. Inderdaad, zou men met deze visischerij voor een behoorlijke marktvoorziening kun nen zorgdragen. NEDERLANDSCHE BEMANNINGEN TERUGGEKEERD. De complete Nederlandsche bemanningen der zes Poolsche trawlers, welke Donderdag naar Fleetwood vertrokken, zijn thans naar hier teruggekeerd. Zij hebben de reis dwars door Engeland gemaakt en bereikten via Lon den ons land. Het was hun opgevallen, hoe bij onze Westelijke naburen allen van kind tot grijsaard, in het bezit van een gratis gas masker zijn. Ook hadden zij met groote be langstelling de ballon versperring boven Lon den in oogenschouw genomen. BESOMMINGEN. Eveline IJM 115 60 manden f 1120. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch.) Tarbot 115100 cent per K.G. Tong 21082 cent per K.G. Kleinschol f 13—19 per 50 K.G. Schar f 8.502.90 per K.G. Groote schelvisch f 40 per 50 K.G. Middel schelvisch f 44 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 3424 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 21—18 per 50 K.G. Groote gul f 21 per 50 K.G. Wijting f 1211 per 50 K.G. Makreel f 17.50—16 per 50 K.G. Kabeljauw f 6053 per 125 K.G. OUDE BEKENDE OP HEETERDAAD BETRAPT. Woensdagmiddag werd in de Olivier van Noortstraat een rijwiel ontvreemd. De eige naar bemerkte den diefstal en onmiddellijk werd onder luid geroep een achtervolging in gesteld. Nadat de dief achtereenvolgens ver schillende rondjes door Nieuw IJmuiden had m, gelukte het eindelijk hem in te halen. Een agent in burgerkleeding, die daar toe vallig ter plaatse was, rekende den dief in, die bij nader onderzoek een zwervend man bleek te zijn, eerst kort geleden uit de ge vangenis ontslagen, waar hij voor diefstal een jaar had gezeten. Verwachting geldig van hedenavond tot genavond ongeveer 19 uur Zwakke veranderlijke wind. HpIh» licht of half bewolkt. Droog warm - Des ochtends plaatselijk mist THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur Neiging: Vooruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLEN HUIS Kanaalstraat 86 LJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Vrijdag v.m. 9.24 uur; n.m. looi Zaterdag v.m. 10.55 uur; n.m. int Zondag v.m. 12.18 uur; n.m. ut- TEMPERAT.UUR ZWEMBAD: Heerenduinen. Lucht 58 gr. Water 70 H'ec 82 p 64 p, HUI gende, lichtte toe, wat de Gemeente deed va- luchtbescherming en in het bijzonder wat- verlangde van de ingezetenen Vrijdagavrm! bij den luchtbeschermingsavond.. Sprek noemde als voorbeeld het afschermen vf lampen, het dichtplakken van kieren met 4! ciaal papier en raadde den aanwezigen vooT al aan, een kijkje te nemen in de modelwonk' naast de gasfabriek, waar de veiligw? maatregelen slechts f 2 aan materiaal h ben gekost. Verder verzocht de heer Wolzak zich aan te melden als vrijwilliger aangezien de diens» te Wijk aan Zee hieraan groot gebrek ha1» Het gevolg was, dat negen nieuwe leden zich aanmeldden, terwijl ook enkele vrijwi%r zich lieten inschrijven. Bij de rondvraag werden vragen over schuilkelders, welke door gekeurd zullen worden en werd het alarm, systeem besproken. Tenslotte werd de ver" zekering gegeven, dat de gemeente aanwijzig gen zou geven voor de kolcoiiehuizen. De heer Van den Berg de vergadering s] tende, constateerde dat deze avond" zeer vruchtbaar was geweest. Hij hoopte, dat d den stoot zou geven tot meer actie in om* plaats en dat de verduisteringsavond minste:» zoo goed zou slagen als de voorgaande te Be verwijk. SANTPOORT WIJK AAN ZEE DE WESTERSCHE NEUTRALE STATEN TEN OPZICHTE VAN DE OORLOG VOERENDE LANDEN. De kaart illustreert duidelijk de ligging der Westersche neutrale staten (in zwart op de kaart weergegeven) tusschen de oorlogvoerende landen. Op de kaart zijn eenige vliegrayons aangegeven (met kilometers) welke de oorlogvoerende landen volgen om de neutrale staten te ontwijken. Aan de Oostgrens van Frankrijk is de „Maginot-linie" schematisch aangegeven .anderzijds is aan de Westgrens van Duischland evenzoo de „Siegfried-linie" weergegeven. VERGADERING VOOR LUCHT BESCHERMING. Bij velen in ons dorp had al de meening postgevat, dat Wijk aan Zee wat luchtbe scherming betreft zoo'n beetje als stiefkind werd beschouwd. In Beverwijk toch was de geheele dienst al georganiseerd en tot in de puntjes verzorgd, waarbij ruim 200 personen waren ingescha keld, er waren cursussen gehouden, om het personeel met spoed voor zijn haak te be kwamen, vergaderingen waren belegd, om de ingezetenen van voorlichting te dienen en nog steeds verkeerde men hier in zalige on wetendheid. Wel had men gepoogd bij het begin van den zomertijd de menschen bijeen te krijgen, doch deze poging moest stranden, aangezien de badplaats andere zaken belangrijker vond. En nu zou er Vrijdag een luchtverduisterings avond zijn en menigeen vroeg zich af: wat gaat er gebeuren en wat moeten we doen? Daartoe had Woensdagavond in café De Zon een vergadering plaats uitgaande van de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming. De heer Van den Berg, de vergadering openende, gaf zijn spijt te kennen, dat deze vergadering zoo slecht bezocht was. Verder constateerde hij, dat het gansche be stuur dezen avond ontbrak. De vrouwen gaf hij den raad alvast de zolders te ontruimen en maatregelen te treffen voor het onschade lijk maken van brandbommen. De bekende emmers met zand, de schop met lange steel en een hark werden als hulp middelen genoemd. Verder drong spr. aan op het vormen van buurtvereenigingen tot col lectieve bescherming en noemde als voorbeeld een straat in Beverwijk, waar de menschen een vrijwillige brandweer hadden opgericht Verder raadde spreker aan, bij bomaanval- lèn niet het huis te verlaten en de duinen in te vluchten, maar een vertrek of kamer als schuilplaats in te richten. Kalmte en vast beradenheid is daarbij wel een der hoofd zaken. De heer Wolzak, daarna het woord verkrij AGENDA VOOR BEVERWIJK VRIJDAG 8 SEPTEMBER Luxor Theater, Breestraat: „De havik der wildernis" en „Een spannende avond", 8 uur Kennemer Theater, Zeestraat: „Lord Jeff' „Bij verrassing getrouwd" 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „De laatste waar schuwing" en „Welkom vreemdeling", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: DONDERDAG 7 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Frans Hals Theater: „Drie handige meisjes worden groot." 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Trader Horn", 2.30, 7 ei 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De hond van de Basker villes". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De avonturen van Tom Sawyer", 2 en 8.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en van 79 uur. VRIJDAG 8 SEPTEMBER Bioscoopvoorstellingen des middags en dei- avonds. VEILING MIDDELOO EN KWEEKESTEIN. Ten overstaan van notaris J. A. Dolleman had Woensdag in „Zomerlust" de belang veiling plaats van diverse gronden, behooren de tot de landgoederen Middeloo Kweeke- stein, onder Driehuis-Velsen en Santpoort. Vooral in verband met het feit, dat de gronden grootendeels in het huidige uitbrei dingsplan zijn opgenomen werd flinke be langstelling verwacht. Middenloo werd geveild in 32 perceelen, te zamen groot 1-2 H.A., 12 A„ 51 cA. Hweekestel in 17 perceelen, tezamen 10 H.A. 8 A 7 cA, Middeloo kon het brengen tot f 57.500, Kweekestein tot f 45.000. De combinatie staan de op f 102.500, werd niet gewijzigd, waarna de gronden werden opgehouden. PROGRAMMA VRIJDAG 8 SEPTEMBER HILVERSUM I, 1875 en 414,4 M. 8.— VARA, 10.00 VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00-12.00 VARA. 8.Gramofoonmuziek (Ca. 8.16 Berichten) 10.00 Morgenwijding 10.20 Declamatie. 10,40 Viool en piano 11.05 Declamatie 11.20 VARA-or- kest. 12.Orgelspel (ca. 12.15 Ber.) 12,29 Gra mofoonmuziek 12.30 AVRO-Amusementsorkest I.15 Gramofoonmuziek 2.— Verkorte opera „Der Wildsehütz" (opn.) 3.Causerie „Het straatle ven in een Mar okkaansche stad" 3.30 Nina Dol- ce's Puszta-orkest 4.005.00 Gramofoonmuziek 5.05 Voor de kinderen 5.30 Orgel- en pianospel en zang. 6.Esmeralda en soliste 6.28 Berichten 6.30 Letterkundig overzicht 6.50 Gramofoonmu ziek. 7.VARA-Kalender 7.05 „De scholen- dienst van het Instituut voor Arbeidersontwik keling", lezing. 7.23 Berichten ANP 7.30 Berich ten 7.35 „De Kracht van de Heilige Geest", lezing 8.Zang en orgel 8.30 Causerie „Het geestelijk leven in Amerika (2)". 9.Reportage 9.20 VARA orkest 9.30 Gramofoonmuziek met conférence 10.— VARA-orkest 10.30 Berichten ANP 10.40 Avondwijding 11.Pianovoordracht 11.30 Jazz muziek (gr.pl.) 11.55—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 301,5 M. Algemeen programma verzorgd door de NCRV. 8.Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, Gramofoonmuziek. (9.309.45 Gelukwenschen) 10.30 Morgenwijding 11.Gramofoonmuziek. II.15 Zang met pianobegeleiding en Gramofoon muziek 12.Berichten 12.15 „Laudatio" (Om 12.30 „Een woord voor U") 1.— Gramofoonmu ziek 1.30 Quintolia en Gramofoonmuziek Christelijke lectuur 3.Leeuwarder pianokwar tet (3.203.50 Gramofoonmuziek) 4.30 Orgel 5.30 Declamatie, en gramofoonmuziek, ca. Berichten, hierna: Causerie „De dahlia's in het Vondelpark te Amsterdam". 7.Berichten 7.15 Boekbespreking 7.45 Gramofoonmuziek 8.— Be richten ANP. Herhaling SOS-Berichten 8.15 NCRV-Kleinkoor en -orkest, m.m.v. solisten. 9,05 Klein koor en Instrumentaal ensemble van ae Kaiser Wilhelm Schule te Amsterdam 9.30 Ver volg van 8.15. 10.— Berichten ANP, actueel half uur. 10.30 „Fidel-octet" en Gramofoonmuziek 11.25 Gramofoonmuziek 11.5012.00 Schrift lezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Pianovoordracht 11.35 Het Norris Stan ley sextet 12.05 Orgelconcert 12.35 Lew Stone en zijn Band 1.20 „Empire Exchange" causerieën 1.35 Mezzosopraan en bariton 2.05 Spel voor luis teraars 2.35 BBC-Northern-Ireland-orkest 3.20 Mezzosopraan en bas 3.50 Karakter-imitaties 4.05 Militair orkest 4.50 Gramofoonmuziek 5.20 Char les Brill en zijn orkest en soliste 6.20 Berichten 6.50 Causerie „Tomorrow in the Country" 7.— Orgelspel 7.35 Radiotooneel 8.20 BBC-Sympho- nie-orkest en soliste 9.05 Gramofoonmuziek 10.50 Victor Silvester's dansorkest 11.20 Brian Lawren ce's sextet en „The Three Ginx" 11.50 Gramo foonmuziek 12.1512.20 Berichten. RADIO PARIJS, 1648 M. 9.009.29 en 9.30 Gramofoonmuziek 12.30 Zang 1.05 Gramofoonmuziek 2.35 Zang 3.05 Gramofoon muziek 3.20 Derveaux-orkest 4.20 Gevarieerd programma 4.50 Zang 5.05 Vioolvoordracht 5.25 Parijsch strijkkwartet, en tweede altviool 63. Cellovoordracht 7.20 Vioolvoordracht 7.35 Gra mofoonmuziek 8.35 Pianovoordracht 8.50 Rat tooneel 10.50 Accordeonmuziek 11.05 Gramofoon muziek 11.2012.59 Nachtconcert en solist-

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6