IJmuider Courant I t! tnqeland zet stap in Mobilisatietijd b,ai DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De Oorlogs gebeurtenissen. Natuur en mensck JAARBEURS gaat in elk geval door. groot deel van invoer Stagnatie bij het Amsterdam—Rijnkanaal werd bij den Engelschen vliegeraanval getroffen. :,JMRCANG NO. 263 u,,„- Co»'"- Mnt»'»chaPP9 "'"cor»»' 0i'<">ve° lleCm N v Grooie Houtstraat 93 °rUk M 10724. Bureao Ijmuide, 0j"leDJ- ^DueJDerlano »2. Umuiden. C""°" «01 PCS"-» 310791 *"e knsteloot opgo"onieD <ror"eD Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie» P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur» ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1939 Abonnementen per week f0.12'/j. p®* maand f0.52'/2, per 3 maanden fl.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Loss* nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1*5 regels f 0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regeb f 0.25, elke regel meer f 0.13 n, vreemde, deels volkomen onbegrijpelijke ontwikkelen zich de oorlogsgebeurtenis- ®J!t„ weerszi]'den wordt een strategie toe- t die z°™el op de direct-tetTOkken ff/als 0p de neutralen een indruk van liizinnigheid moet maken. Dat daarbij Mt Westen een optreden der zoozeer ge- B "de luchtmachten tot dusver vrijwel uit- behoudens den Engelschen aan- Coxhafen en Wilhelmshaten, de biljet- trooierii over West-Duitschland en een Steevecht van één Duitech vliegtuig met fflgelsch bij Doggersbank - wekt wel ver- Min* immers, het zijn juist de luchtmach- 1 die met de grootste snelheid en op de rootste afstanden kunnen opereeren. Zij het niet. Zou de yeronderstelhng juist Tn dat van Duitsche zijde nog steeds ge lid wordt den oorlog tot Polen te beper- L°dat wil dus zeggen: den strijd te locali- seer'en? Welke redenen hebben dan de Engel- Ihen en Franschen, om tot dusver geen mili- „Ire doelen - troepen, militaire vliegvelden, centra der oorlogsindustrie uit Wij weten wel, de zomer gaat verdwijnen, Over twee weken is het officieel, Maar wat laat hij de zon nog heerlijk schijnen, Hoe ruim geeft hij ons ditmaal wel ons deel. De menschen maken tragisch zwarte wolken, Met oorverdoovend onweersstormgerucht, Maar de natuur biedt thans aan alle volken, Een milde Zon en strakke blauwe lucht. De blaren zullen spoedig moeten vallen, Als offer aan het wisselend seizoen, Maar nu nog kleuren hun milliardentallen, Ons oud onrustig deel der wereld groen. Een overdaad van schoongekleurde bloemen Schenkt onzen oogen nog een rijk genot, Al mogen wij den herfst reeds op zien doemen, Nog is de zomer glorieus aan bod Wij konden het ons wel niet schooner wenschen, Toch kwellen ons de zorgen in dit uur, Daar de zelfoverschatting van de menschen, Geen leer trekt uit de lessen der natuur. Van de natuur, die altijd weer komt geven En dan weer neemt in vaste regelmaat, Die licht en duister beurtelings doet leven, Maar altijd leeft en altijd leven laat. de lucht aan te vallen behalve alleen, bij een gelegenheid en met een klein aantal vlieg tuigen, Cuxhafen en Wilhelmshafen? Het is niet opgehelderd. Het verlicht, het wekt bij optimisten zelfs weer eenige hoop, maar an derzijds komt nu de mededeellng dat de Engelschen bezig zijn hun expeditieleger naar Frankrijk over te zetten. En een merkwaardig United Press-bericht meldde Donderdag, dat Fransche troepen uit Metz en Nancy, troepen van de jongste, pas opgekomen reserves, met 600 tanks zouden oprukken ln het Saarge- bled, al verscheidene plaatsen bezet hadden en de grens 12 K.M. overschredenen dat de Duitscliers het vuur slechts „voorzoover noodzakelijk" beantwoordden. Wij vermelden dit bericht onder reserve. Het is niet toege licht door het jongste Fransche legerbericht, dat- slechts zegt: „aan het front heerscht aan beide zijden een opmerkelijke activiteit". Maar Woensdagavond deelde een vorig Fransch legerbericht al mede dat de eerste troepen in derdaad over de grens getrokken waren en overal op tegenstand stuitten. Van verliezen i weerszijden werd daarin evenwel totaal geen melding gemaakt. Toch kan men uit deze berichten en uit de tijding van de komst van een Engelsch expe- tlèlegèr alleen opmaken dat de Engelschen j Franschen den aanval in het Westen in zetten. Maar nog niet met het snelste aller luchtmacht. En zonder dat de Duit-sche luchtmacht hen tot dusver in hui1 actie belemmert. Ook zonder dat ook nog maar iets bericht is over Engelsc.he of Fran sche versterking voor de Poolsche luchtmacht, of dat blijkt dat de Polen te dien aanzien te leurgesteld zijn. Huiveringwekkend blijven de Westersche gebeurtenissen toch ook in hun beperkte ont wikkeling, die de gedachte doet ontstaan dat de groote oorlog in het Westen nader sluipt, met stillen tred en dreigend gemompel, tot een plotselinge uitbarsting zal volgen. Intusschen zet de Duitsche opmarsch in Polen zich voort. Men verovert grondgebied en bezet steden. Het historisch-vermaarde Kra- kau, in het vroegere Oostenrijksehe Galicië, is zonder strijd door de Polen prijsgegeven. De veronderstelling wint veld dat ook Warschau, eveneens aan de rivier de Weichsel gelegen, wellicht zal worden opgeofferd omdat de Poolsche hoofdmacht zijn strategie op een Oostelijker gelegen verdedigingsfront zou hebben gebaseerd. Zooals ik al eerder schreef ls voor den oorlog al meermalen betoogd, dat het gebied van den Corridor, Opper-Silezië en andere deelen van Westelijk Polen niet ver dedigbaar zijn en spoedig den aanvaller in banden moesten vallen. Nu kan men gaan denken dat de Duitschers, zij Dantzig en den Corridor geheel ver overd en een ander deel des lands bezet zouden hebben, den oorlog in Polen zouden staken gaan pogen met de Polen eventueel met «en andere regeering dan de huidige te onderhandelen. Maar het schijnt niet aan te nemen dat Engeland en Frankrijk daarin be rusten zouden en de huidige berichten van het Westfront duiden trouwens al den inzet van een Engelsch-Fransch offensief aan. Intusschen blijft de houding van Italië duister. Heeft dit land besloten tot voortge zette neutraliteit? Neemt het een afwachten de houding aan? Hitier heeft verklaard dat Jjji geen beroep op zijn bondgenooten zou "i maar welke is de Fransch-Engelsche I tegenover Italië? Doet dit wellicht uemiadelings-pogingen? Intusschen stelt büjkt heel duidelijk het uitblijven van eenige Duitsche aanvalsdaad in het Westen de Franschen en Engelschen tot dusver in de gelegenheid hun troepentransporten en -con centraties geheel ongehinderd te volbrengen. k weer een andere geheimzinnige factor 111 de gevoerde strategie. Dat de Duitschers hun opmarsch en hun herovering van steden als Krakau niet met vreugdebetoon en officieele viering gepaard doen gaan valt op. Het Derde Rijk heeft tot ^ver alle successen ten zeerste gevierd. po blijft de toestand vol raadselen. Van ®eflig enthousiasme voor den strijd bij de oor- niif°ei'encie volken is inmiddels ook steeds a»e^bleken. Zoowel de geestdrift van 1914 haat"campagnes tegen de volken ter e z^e blijven uit. R. P. In verband met de vervoerbeperking, die zich tijdens de eerste mobilisatiedagen in sterke mate heeft voorgedaan, werd door den Raad van Beheer besloten de najaarsbeurs een week uit te stellen en werden de data voor deze beurs be paald op 12 t/m. 21 September 1939. Het jaai-beursbestuur heeft thans nader over wogen, of er aanleiding bestond alsnog wijziging in deze data te brengen. Hoewel niet ontk#nd kan worden, dat de huidige omstandigheden voor het bedrijfsleven ernstige moeilijkheden ten gevolge hebben, heeft de Raad van Beheer be sloten de najaarsbeurs op 12 September a.s. te openen, daar niet valt te beoordeelen of bij verder uitstel de tijdsomstandigheden zich in een voor deelnemers en bezoekers gunstige richting zouden ontwikkelen. Het jaarbeursbestuur heeft hierbij in de eerste plaats rekening gehouden met de noodzakelijk heid om in het belang onzer geheele volkshuis houding en in overeenstemming met het door de Regeering in deze ingenomen standpunt onze economische activiteit, voor zoover zulks maar eenigszins mogelijk is, te handhaven. Bovendien wenscht een groot aantal deel nemers zich zoo spoedig mogelijk te orienteeren over de vragen, die op handelsgebied zijn ont staan en moet het pok voor de bezoekers van het grootste belang worden geacht, dat zij zich nader op de hoogte kunnen, stellen van de gewijzigde verhoudingen. Onder deze omstandigheden heeft het jaar beursbestuur gemeend niet het recht te hebben tot verder uitstel of afgelasten van de beurs over te gaan. Zware slag voor onzen tuinbouw De directie van den landbouw deelt mede, dat blijkens telegrafisch bericht van den rijkslandbouwconsulent te Lon den de invoer in Groot-Brittannië is verboden voor: Geslacht pluimvee, worst in blik, versch fruit met uilzondering van ap pelen en peren, versche groenten met uitzondering van aardappelen tomaten en uiten, gedroogde groenten, behalve droge peulvruchten, pickles, sauzen, groenten in blik, behalve tomaten in blik. De hoard of trade kan ontheffing van vorenbedoelde invoerverboden verlee- nen. Ook de „Bilderdijk" komt aangevallen schip te hulp. 35 opvarenden van de „Pukkastan" aan boord genomen. ROTTERDAM, 8 September. Naar wij vernemen, heeft de directie der Holland- Amerika Lijn draadloos bericht ontvangen van kapitein Munnik van het s.s. „Bilder dijk", dat door hem vijfendertig leden der be manning van het Éngelsche s.s. „Puk kastan" zijn gered. De kapitein voegt aan zijn bericht toe, dat alles wel is aan boord en dat het schip de reis naar Rotterdam voortzet. De „Bilderdijk" is 27 Augustus uit New- York vertrokken. Japan annuleert vliegtuigorders. Buitscliland zou vijf toestellen voor 40 passagiers leveren. De Japansche luchtvaartmaatschappij heeft besloten het contract met de Focke Wulf-fa brieken in Duitscihland voor de levering van vijf Condor-vliegtuigen, welke 40 passagiers elk kunnen vervoeren, te' annuleeren. Deze toestel len zoudeb. in Januari door Japansche piloten naar Tokio worden gevlogen. Vooral nu geeft het zien van de schoone Jlalestina fiiotamas. U VEEL AFLEIDING EN NUT GEOPEND ELKEN WERKDAG van 35 en van 79 uur. Schotersingel 117 A. ENTREE 10 CENT. RONDGANG DUURT '40 MINUTEN. (Adv. Ingez. Med.) Voetleepig weidt niet met den- teuu aan nieuwe kunst welken begonnen. (Van onzen specialen verslaggever) OorlogEr stokt iets in het economische apparaat, dat in het neutrale Nederland nog immer het machtige lied van den arbeid deed klinken. Onafwendbaar duiken de moeilijk heden op, die gepaard gaan met de voltrek king van een ramp over Europa, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Economisch gesproken wordt de wereld wordt Neder land uit den koers geslagen. Er is een spaaik gestoken in de gestaag wentelende wie len van handel en industrie. Werken, welike thans niet dringend uitge voerd moeten worden, blijven liggen. De moge lijkheid, dat de leverantie van het benoodigde materiaal uit 't buitenland niet dan met wellicht zeer groote moeilijkheden kan ge schieden, doet de besluiten vallen om niet aan te vangen met iets, dat misschien toch onaf gemaakt blijft. Hoe staat het in verband met de werkzaam heden aan het Amsterdam-Rijnkanaal? Wij hebben bij bevoegde instanties inlichtingen ingewonnen over den invloed, welke de in ternationale toestand uitoefent op een voor Nederland uit economisch oogpunt betzien zeer belangrijk plan, dat reeds voor een ge deelte van Vreeswijk tot Jutphaas en verder tot het Merwedekanaal is voltooid. Voor zoover 't kanaalgedeelte Amsterdam Jutphaas betreft, benevens de aldaar begin nende aftakking naar Vianen, deelde men ons mede, dat de toestand momenteel van dien aard is, dat niet met nieuwe kunstwerken zal worden begonnen. Zou men daarvoor een aanbesteding houden, dan zouden er toch geen serieuze inschrijvingen binnenkomen, voorloopig is ei: dus zeker sprake van stag natie, al heeft men bij de in uitvoering zijnde kunstwerken materieel genoeg om deze te voltooien. Ook de grondwerken zijn de eerste weken na de mobilisatie nogal gestagneerd, omdat de aannemers plotseling hun vrachtauto's moesten afstaan aan de militairen. Voorts zijn enkele draglines (graafmachines) gerequireerd, hetgeen natuurlijk eveneens .stagnatie betee- kemde. Alleen het natte grondwerk, o.a. bij Diemen, heeft doorgang kunnen vinden, om dat de daardoor ingeschakelde baggermolen niet voor andere doeleinden werd opge- edscht. De stagnatie, welke men thans ondervindt wordt, behalve door de requisitie van de vrachtauto's der aannemers, ook veroorzaakt door het feit, dat men nog niet weet, hoe het in de toekomst zal gaan met den invoer van cement en ijzer, de twee plechtankers voor den houw van kunstwerken, als bruggen, sluizen en gemalen. Vergeleken bij 1914 is er echter één gunstige omstandigheid, hl. dat België neutraal is. Wellicht zullen de aan nemers, wanneer zij de situatie hebben kun nen bestudeeren, een mogelijkheid zien om toch aan het benoodigde materiaal te komen. In dat geval kunnen de aanbestedingen weer plaats hebben. Het gedeelte Vreeswijk-Tiel. Voor het kanaalgedeelte van Vreeswijk naar Tiel is de situatie van dien aard, dat daar in het algemeen maar weinig stagnatie ondervonden wordt. De reden daarvan is. dat het benoodigde cement en staal voor de kunstwerken reeds is aangevoerd, terwijl nóch het baggermaterieel nóch de dragliner gerequireerd werden. Voor zoover aan deze werken een militair kantje zit, is van ver traging uit den aard der zaak geen sprake. De vrij groote objecten in het Betuwepand en in de omgeving van Wijk bij Duurstede vinden nagenoeg normaal doorgang. Slechts de voorbereidende werkzaamheden aan wer ken, welke in uitvoering zouden komen, zijn gestaakt. De reeds voor deze maand aan gekondigde aanbesteding van de belangrijke sluizen te Tiel is in dit verband uitgesteld. Samenvattend kan men uit het boven staande concludeeren, dat door de stopzetting van den bouw van nieuwe kunstwerken, de rente verloren wordt van het kapitaaldat in den aanleg van het Amsterdam—Rijnkanaal is gestoken, van dit oogeniblik af tot aan den -dag, waarop men weer full speed zal kunnen doorwerken. Stilstand beteek ent, ook hier, achteruitgang. Achteruitgang van een werk, dat nog maar enkele weken geleden een ge deeltelijke bekroning vond in de openstelling van een deel van het nieuwe kanaal voor de scheepvaart. (Nadruk verboden). De Duitsch Poolsch. strijd. De verwoesting van den toegang tot de Westerplatte te Danzig na de verbitterde gevechten Éngelsche staatsburgers in Duitscliland móeten zich aanmelden. Verlaten van verblijfplaats zonder toestemming 'verboden. De Duitsche minister van Binnenlandsche Za ken heeft medegedeeld, dat op grond van een Donderdag in werking getreden verordening betreffende de behandeling van buitenlanders, alle staatsburgers van Groot-Brittannië en Noord-Ierland, alsmede de Britsche koloniën, protectoraten en mandaatsgebieden en Britsch- ïndië, ouder dan 15 jaar, zich binnen 24 uur moeten melden in het naastbijgelegen politiebu reau. Zij, die nog geen 15 jaar zijn, moeten bin nen dezen termijn mondeling ofschriftelijk zijn opgegeven. Ook statenloozen, wier laatste staatsburger schap het Britsche was, moeten zich melden. Alle bovengenoemde personen mogen de plaats waar zij zich bij het bekend maken van. deze verordening bevinden, niet zonder toestemming verlaten. „Ve&tzakkwisei" Felle strijd geleverd. Het Britsche ministerie voor de voorlichting deelt mede, dat het thans mogelijk is een vrij volledig verslag te geven over 't eerste actieve optreden der Britsche strijdkrachten in den oorlog den aanval op de Duitsche vlootbasis van Wilhelmshaven en Brunsbüttel aan den ingang van het Kielerkanaal. Ofschoon de weersomstandigheden ongun stig waren werd de aanval ten uitvoer gelegd met de grootste kracht en stoutmoedigheid. De resultaten, die zij behaalden waren zeer belangrijk. Er viel een zware regen en het zicht was slecht. De navigatie van het eskader was zuiver en toen de toestellen de vloot basis naderden vlogen zij laag om er zeker van te zijn, dat zij hun doelen zouden tref fen. De eerste aanval werd uitgevoerd in den loop van den avond op een z.g. vestzakkruiser, die enkele mijlen ten Oosten van de reede van Schilling lag. Er bestaat weinig twijfel aan, dat de vijand verrast werd, doch de luchtaf- w eerbatterij en openden snel het vuur. De bommenwerpers doken boven het oorlogschip en rechtstreeksche treffers met zware bommen werden gemaakt. De volgende vliegtuigen vlogen zoo laag, dat de schade kon worden waargenomen. De marineschepen en de kustbatterijen onder hielden een hevig luchtafweervuur en onze bommenwerpers werden aangevallen dcor Duitsche gevechtstoestellen. Toch werd de aanval voortgezet. Onze vliegtuigen spoorden een tweede schip op in Brunsbüttel en gin gen tot den aanval over. De piloten en be manningen keerden in goede conditie naar hun basis terug. Van een marinestandpunt gezien zal deze aanval zijn uitwerking hebben op den toe- komstigen loop van den oorlog ter zee, aan gezien het getroffen schip een der meest doematige eenheden van de Duitsche vloot was, zoo constateert het ministerie. Het Duitsche nieuwsbureau verneemt van c-fficieele zijde, dat de berichten over het vernielen van den Duitschen vestzakkruiser „Gneisenau" door Britsche bommenwerpers onjuist zijn. Het schip is niet getroffen en is volkomen onbeschadigd. De houding van Ttalië. Afzijdigheid in overeenstemming met het Duitsch-Italiaansche bondgenootschap? De Romeinsche correspondent van de „Asahi Sjimboen" schrijft: „Het besluit der Italiaansche regeering zich afzijdig te houden is in overeenstemming met de geheime bepalingen van het Italiaansch- Duitsche bondgenootschap, namelijk, in de eer ste plaats dat Dantzig geen reden tot oorlog zal zijn en in de tweede plaats, dat indien de alge- meene omstandigheden oorlog noodzakelijk ma ken, deze zou worden begonnen in 1941". De correspondent voegt hieraan toe, dat ten tijde van de totstandkoming van het Duitsch- Russische non-agressiepact de Italiaansche re geering een initiatief nam, doch met het oog op de totstandkoming van een Duitsch-Russisch militair bondgenootschap, waaraan thans te Berlijn wordt gewerkt, heeft de Italiaansche regeering besloten hiermee in geen enkele be trekking te staan, hoewel de Japansche corres pondent het twijfelachtig acht, of de Italiaan sche regeering deze politiek tot het einde toe zal blijven voortzetten. Ook in Joego-Slavië algemeene mobilisatie. De ministerraad in Joego-Slavië heeft beslo ten tot algemeene mobilisatie. De minister van oorlog is gemachtigd dit besluit geleidelijk ten uitvoer te leggen. De kracht van het Joego-Sla- vische legei\neemt dagelijks toe en nadert thans de 500.000 man. Er moet aan herinnerd worden, dat ook de Joego-Slavische regeering haar neu traliteit heeft uitgesproken. KORFBAL RECEPTIE „OOSTERKWARTIER". Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Haarlemsche Korfbalclub „Oosterkwartier" houdt het bestuur Zaterdag 9 September, des middags van 35 uur, receptie in het gebouw der Speeltuinvereeniging „Het Oosterkwartier" aan de Zomervaart.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1