En de autoriteiten antwoorden Brieven van een militair Cosmos Ondanks het dienaangaande reeds gepubli ceerde en per radio reeds omgeroepene, blijven talloóze gemobiliseerden zich, hetzij per tele gram, brief of request, hetzij persoonlijk, hetzij door middel van familieleden, wenden tot het departement van defensie met verzoeken tot het bekomen van verlof om hun studie in de bur germaatschappij voort te zetten, of wel om zich te kunnen of blijven voorbereiden voor examens, of wel om weer terug te keeren naar de fabriek, onderneming of eigen zaak, waarin zij werk zaam waren en waarin zij niet of slechts moeilijk kunnen worden gemist, enz. enz. Er wordt daarom met nadruk de aandacht op gevestigd, dat dergelijke verzoeken niet in be handeling genomen kunnen worden en zonder meer ter zijde worden gelegd, terwijl dringend verzocht wordt het zenden van telegrammen, brieven of requesten alsmede het brengen van bezoeken tot het verkrijgen van zoodanige ver loven, achterwege te laten, aangezien zulks geen zin heeft en het departement van defensie reeds met werk overbelast is. Uitsluitend in zeer bijzondere gevallen waaronder b.v. te verstaan: ondertrouw, huwe lijk, ernstige ziekte of overlijden van naaste familieleden, bevalling van de echtgenoote en het afleggen van examens kan voor een of voor enkele dagen buitengewoon verlof worden verleend. De betrokken militair moet zich, tot het verkrijgen van zoodanig buitengewoon verlof, onder overlegging van een bewijsstuk, wenden tot zijn onmiddellijken commandant. Mocht in de toekomst blijken, dat de omstan digheden zulks toelaten, dan zal in overweging genomen worden of, en in hoeverre, verloven als in den aanhef dezes bedoeld (dus studie verlof, zakenverlof enz.) kunnen worden ver leend. Aan het treffen van een regeling dienaangaan de zal tijdig dé noodige bekendheid worden gegeven. Het vorenstaande geldt evenzeer met betrek king tot het indienen van verzoeken tot over plaatsing naar een ander onderdeel, korps, wapen of dienstvak, of naar de gemeente van inwoning van den gemobiliseerde. VRAAG: Wat moeten nog niet opgeroepenen doen, die hun papieren geheel of gedeeltelijk kwijt zijn? Waar die te halen? Waar melden? ANTWOORD: De betrokkenen wenden zich tot den burgemeester van de plaats van inwoning. VRAAG: In welke volgorde worden verder op te roepen militairen opgeroepen, b.v. aanvul lingsreserve, leeftijd, vrijgeloten, vrijgestelden wegens broederdienst, afgekeurden? Worden eerst de oudere lichtingen opgeroepen en daarna de buitengewone dienstplichtigen, of omgekeerd? ANTWOORD: Hierop kan nog geen antwoord gegeven worden omdat nog niets is vastgesteld. VRAAG: Moeten zij, die tot een nog niet opge roepen lichting behooren, reeds maatregelen treffen tot een regeling van hun zaken in ver band met mogelijke oproeping? ANTWOORD: Het is natuurlijk wenschelijk rekening te houden met de mogelijkheid van op roeping, doch omtrent de urgentie van een en ander valt niets te zeggen. VRAAG: Hoe staat het met de vrijwillige dienstneming bij het leger? ANTWOORD: Er bestaat een regeling, volgens welke niet-dienstplichtigen kunnen worden toe gelaten tot het aangaan van een verbintenis voor vrijwillige indiensttreding, welke regeling geldt, zoowel voor hen, die nimmer militair zijn ge weest, als op oud-militairen. Onder de tegen woordige omstandigheden kunnen evenwel op basis van deze regeling voorshands slechts wor den aangenomen zij, die in een der onderoffi ciersrangen den militairen dienst eervol hebben verlaten. VRAAG: Worden de examens voor het mid- stanasdiploma uitgesteld? ANTWOORD: Het kruideniers-examen wordt waarschijnlijk een maand uitgesteld. Het examen voor het middenstandsdiploma handelskennis vindt, onvoorziene omstandigheden voorbehou den, plaats op de vastgestelde data. VRAAG: Moet men als café-houder van te voren opgave doen indien men koffie wil blijven verkoopen, zoo ja waar? ANTWOORD: Café-restaurants, hotels e. d. zullen terzake binnenkort een enquete-formulier ter invulling krijgen. VRAAG: Brengt de algemeene mobilisatie nog wijziging in de uitvoering der vestigingswet kleinbedrijf 1937? ANTWOORD: De vestigingswet blijft gehand haafd. De regeering ziet echter de moeilijkheden in verband met de gemobiliseerden zeer goed in, en zal binnenkort, hieromtrent nader berichten. VRAAG: Wijzen de getroffen maatregelen in zake distributie en hamsteren niet op een voedsel-tekort, gezien ook de groote kosten welke hiermede gemoeid zijn? ANTWOORD: De getroffen maatregelen zijn uitsluitend te beschouwen als voorzorgsmaat regelen, genomen voor dat van een tekort sprake kan zijn, en hebben juist ten doel van den aan vang af zooveel mogelijk verzekerd te zijn van een goed functionneerende voedselvoorziening, waardoor tevens voorkomen wordt dat opkoopers en dergelijke zich van de voorraden meester maken. VRAAG: Hoe kan ik vrijstelling krijgen van de verplichting, om mijn auto of motor bij verder gaande requisitie bij de militaire autoriteiten in te leveren? ANTWOORD: Vrijstelling van den aanbiedings plicht om den wagen bij requisitie in te leveren, wordt thans onder geen voorwaarde meer ver strekt. Verzoeken om vrijstelling hadden voor de i mobilisatie op het oogenblik, dat het motor rijtuig geregistreerd werd, moeten worden inge diend. Toen immers wist men reeds, wat bij mobilisatie te wachten stond. Slechts voor zoover thans nog met het registreer en van motorrijtui gen wordt voortgegaan, kan bij die gelegenheid een verzoek om vrijstelling worden ingediend. Slechts in zeer'bijzondere gevallen worden vrij stellingen verleend. VRAAG: Er wordt aangeraden het benzine- gebruik te beperken. Mijn auto gebruik ik 5 dagen per week. 4 dagen kan ik op de fiets gaan. Geeft 't rijk nu ook voor dezen toestand 60-dagen kaarten voor wegenbelasting? ANTWOORD: De 60-dagenkaarten voor we genbelasting worden voor het door u bedoelde geval niet afgegeven. De afgifte van deze kaar ten geschiedt in bepaalde bij de wet voorge schreven gevallen, die echter eventueel voor uitbreiding vatbaar zijn. U doet het beste dit geval bij request, een gewone brief, voor te leg gen aan den miinster van financiën. Wellicht zal deze aanleiding vinden om voor soortgelijke gevallen de 60-dagenkaarten te doen afgeven. VRAAG: Zijn spaargelden ingelegd bij de rijkspostspaarbank in oorlogsgevaar of in oorlog verzekerd? ANTWOORD: Ja, de staat waarborgt terugbe taling van ingelegde gelden onder alle omstandig heden. VRAAG: Kunnen spaargelden ingelegd bij de rijkspostspaarbank in oorlogsgevaar of in oorlog in beslag worden genomen? ANTWOORD: Neen. Aan elke wettig gedane aanvraag wordt uiterlijk binnen 14 dagen vol daan. DIT JAAR GEEN ZITTINGEN MEER VAN DEN VOLKENBOND. In antwoord op een vraag van het secre tariaat van den Volkenbond heeft de Zwitser- sche Bondsraad toegestemd in de verdaging van alle zittingen van den Volkenbond voor dit jaar. Roemenië handhaaft een strikte neutraliteit. Besluit van den Roemeenschen Kroonraad. BOEKAREST, 7 September (Reu- ter-A.N.P.) In een communiqué wordt verklaard, dat de Roemeen- sche Kroonraad besloten heeft, strikt de regelen der neutraliteit in acht te nemen, zooals zij bij internationale overeenkomst zijn vastgelegd, te genover de oorlogvoerenden in het te genwoordige conflict. Britsch-Fransche financieele steuii voor Polen. Nieuw crediet van 8 A millioen pond. Het Engelsche ministerie van financiën deelt mede, dat behalve de credieten, die kort geleden door de Engelsche en Fransche regeering aan Polen zijn verleend, een finan cieele overeenkomst is tot stand gekomen tusschen de Engelsche, Fransche en Poolsche regeeringen, betreffende een contante leening van ongeveer 83/2 millioen pond aan de Pool sche regeering door de Engelsche en Fran sche regeeringen. De overeenkomst is gisteren op het departement van buitenlandsche ken te Londen onderteekend. Beslag op Duitsch geld in de Ver. Staten. NEW-YORK, 7 Septtember. In het bu- reau van Politie werd vernomen dat meer dan 25 millioen dollars aan Duitsch geld er waardepapieren, die op een aantal New-York- sche banken staan, op bevel van het Hooge Gerechtshof worden vastgehouden ten behoe- van de Chase National Bank, de Guaranty Trust Company, J. P. Morgan Company en andere banken die dekking trachten te zoeken voor de uitstaande Amerikaansche leeningen aan Duitsche banken. Een belangrijke som zal daar spoedig, zoo duidden de ambtenaren aan, aan toegevoegd worden. (United Press). ARROND. RECHTBANK. Peekenaar misbruikte vertrouwen van „Maecenas". Hij zou een tientje wisselen, maar kwam niet meer terug. Het Panamakanaal onder controle. Vrees voor sabotage. CRISTOBAL, 7 September. Een mijn- veger van de Amerikaansche marine is be gonnen met het aanhouden en doorzoeken van alle schepen, die voor het Panamakanaal liggen en binnen willen varen, zonder aanzien van nationaliteit, Dit is een voorzorgsmaat regel tegen mogelijke sabotage van het ka- Een teekenaar uit Den Haag met een veel voorkomenden naam liep verleden jaar Juli in Aerdenhout met teekeningen langs de huizen om die te verkoopen. In een tuintje aan de Zonne bloemlaan stond een heer zijn bloemetjes met water te begieten toen de teekenaar hem eenige teekeningen te koop aanbood. De amateur tuinier vond de teekeningen wel aardig en de teekenaar niet onsympatiek en daarom wilde hij vier gulden voor een penteekening betalen. Hij gaf den teekenaar een tientje en vroeg of hij dat even wilde wisselen. De teekenaar nam dit ,even" wel wat heel ruim op want hij kwam niet meer terug en de resteerende zes gulden ook niet. De artist stond nu terecht wegens op lichting en verduistering want de teekeningen waren litho's en bijna niets waard. De heer uit de Zonnebloemlaan vertelde even wel, dat hij de teekeningen ook zou hebben ge kocht als de teekenaar ze niet zelf had ge maakt. Hij deed het alleen om den man te helpen. Daarmee verviel de oplichting. Op een vraag van den verdediger mr. W. de Rijke gaf de getuige bovendien toe, dat de teekenaar eerst aangeboden had zijn andere teekeningen in onderpand te geven. Daarop had de getuige ge- ?d, dat dit niet noodig was. ,,Ja en toen dacht ik, dat ik het geld ook wel kon houden", zei de verdachte. De officier merkte in zijn requisitoir op, dat dergelijke practijken hier in de omgeving veel vuldig voorkomen. Men tracht fraaie producten ter waarde van 30 cent voor veel te hooge prij zen te verkoopen. Daaraan moet een einde komen. Hoewel hij de oplichting niet bewezen achtte, eischte de officier zes maanden gevan genisstraf daar de verdachte reeds vijfmaal was veroordeeld. Mr. de Rijke vertelde, dat vroeger zigeuner vrouwen met geleende baby's langs de deuren leurden om medelijden op te wekken. De ver dachte heeft hetzelfde gedaan met andermans geesteskinderen. Overigens achtte de verdediger noch de oplichting noch de verduistering be wezen en vroeg vrijspraak. Uitspraak over veer tien dagen. DUITSCHE KELLNER VLUCHTTE UIT ZIJN VADER LAND. Bevreesd voor gevangenisstraf. Een jonge, bleeke Duitsche kellner had op zes Augustus uit een woning te Overveen een hor loge en wat geld gestolen. Hij was door den eigenaar, die juist thuis kwam, op heeterdaad betrapt en werd met behulp van eenige buren overmeesterd en aan de politie overgeleverd. De kellner was in Duitsehland reeds eenmaal veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en nu werd hij verdacht van diefstal van 4000 R.M. Daarom was hij naar Nederland gevlucht. Met behulp van een tolk ondervroeg de presi dent den verdachte, die de hem ten laste geleg de feiten bekende. De Officier vond het vreemd, dat de kellner uit Duitsehland was gevlucht uit angst, dat hij in de gevangenis zou komen terwijl hij in Hol land ook weer zijn toevlucht tot diefstal nam. Nu is het eind van het liedje toch weer de naai. Een dergelijk onderzoek wordt ook te vangenis. Spreker vorderde een gevangenisstraf Balbao aan de andere zijde van het kanaal ingesteld. (United Press) De Bilt yoorspelt s Normaal herfstweer. DE BILT, 7 September. Betreffende het karakter van den komenden herfst, Septem ber-November, kan worden medegedeeld, dat de becijferingen aangeven, dat de gemiddel de temperatuur ongeveer normaal zal zijn. Voor den neerslag kan geen verwachting worden gegeven. van een jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. Mr. Junge, de verdediger, vertelde dat de ver dachte zich veel zorgen maakt over hetgeen er na afloop van de straf met hem zal gebeuren. Door zijn vlucht uit Duitsehland heeft hij zich tevens schuldig gemaakt aan het misdrijf van desertie. Als hij dus na zijn straf uitgeleverd wordt, loopt zijn leven gevaar. De Officier gaf den verdediger den raad zich met een request tot den Minister van Justitie te wenden. „Ik hoop dat over een jaar de onmoge lijkheid van uitlevering nog bestaat", voegde spreker er aan toe. Nadat mr. Junge op een niet te lanö^ straf had aangedrongen bepaalde de president de uitspraak op 21 September, BELGISCH AFGEVAARDIGDE VAN 76 JAAR NEEMT DIENST BIJ HET FRANSCHE LEGER BRUSSEL. 7 September (Havas). Le Peuple publiceert het volgend bericht: „Onze oude kameraad Georges Hubin, cialistisch afgevaardigde voor Hoei-Warem- men, die 76 jaar oud is, is zoo juist naar Frankrijk vertrokken om er dienst te nemen bij de genietroepen. Nederland heeft het geweer bij den voet gezet en waakt. Het klinkt krijgshaftig, maar het zijn eigenlijk slechts andere woorden voor: Nederland zit in zorg en afwachting. De Nederlander heeft nimmer veel voor het soldaatje spelen gevoeld, hij verlangt de eer niet, die op de slagvelden verworven schijnt te kunnen worden, maar toen de algemeene mobili satie werd afgekondigd heeft hij zijn boeltje pakt, het spoorboekje nagekeken en hij is op reis gegaan, met een hart vol zorg over wat hij ach terliet en een tikje nieuwsgierig naar het oord waar hij terecht zou komen en het lot dat hem zou wachten. Er werd niet gemopperd, iets wat de soldaat anders zoo gaarne doet, maar de kwinkslag en de humor ontbraken toch eveneens. En nu is een groot aantal landgenooten weer getreden in een andere wereld, het soldatenleven, en nu is het weer alsof er ergens achter in den bol een klepje is dichtgevallen, waardoor een deel van het denken is uitgeschakeld. Het lijkt alsof de radiomuziek anders klinkt:we beleven een mooi concert niet meer, maar hooren er naar als ging het ons niet aan. We zijn minder gevoe lig voor stemming en sfeer. Wij zijn werkelijk iemand anders geworden, iemand, die naast ons staat en waar we steeds met een zekere nieuws gierigheid naar kijken. En we kunnen niet meer alleen zijn, we dur ven het niet meer, want dan hebben we alleen maar onze gedachten tot gezelschap en die voe ren ons steeds maar weer terug naar een paar kamers, een stukje tuin, dat we met zorg hadden ingericht, lang denkend over de plaats van een schilderijtje, de kleur van het behang, het pa troon van een kleedje. Hoe is het toch mogelijk dat we vroeger in die omgeving wel eens humeurig zijn geweest en een enkele maal misschien wel eens ontevreden. Wat zijn het veelal onbeteekenende dingen ge weest waar we ons over opwonden en wat is het toch onbegrijpelijk, dat we toen niet ellc beschik baar oogenblik hebben benut voor een samenzijn met de onzen. Och ja, vele maanden lang, toen er steeds maar dreigde wat nu werkelijkheid is geworden, hebben we vaak bij het bed van onze slapende kinderen gezeten, met zorgenvolle ge dachten. En toen we op dien fatalen Dinsdagoch tend vertrokken, toen wisten we dat de volle beteekenis van de ramp pas langzaam tot ons zou doordringen. Steeds maar weer zouden we nieuwe duistere punten en moeilijkheden onder vinden. Vele vaders en echtgenooten zullen dat hebben gedacht en het is zoo uitgekomen. Na de eerste roerige dagen, toen de gedachten in een warboel door elkander lagen, ging het nog, maar nu de rust en tegelijk de verveling al is gekomen, nu zijn de stille avonden al het ergste en nu is het moeilijk in te slapen. Eerst hebben we gehoopt, dat er geen mobi lisatie zou komen, daarna hoopten we dat de oorlog niet zou uitbreken en nu hopen we alleen nog maar dat Nederland neutraal zal kunnen blijven. Dat is onze laatste hoop. Dat we lang van huis zullen blijven weten we nu, al hebben we ons nog niet er mee verzoend. Ook dat is een ramp, welker omvang we pas geleidelijk aan ten volle zullen verstaan. De Veldpost. In deze omstandigheden ontmoet de slechte functionneering van de Veldpost veel kritiek.Tal van gemobiliseerden wachten nu, acht dagen na hun vertrek van huis, nog op het eerste be richt. Velen zijn vertrokken op een oogenblik toen er thuis een zieke was, waarover zij gaarne zouden hooren, maar veel meer nog hebben hals over kop hun zaak in den steek gelaten, haar overlatende aan hun echtgenoote, een bevriende relatie of een vertrouwd man van het personeel. Maar al die opvolgers en opvolgsters hebben natuurlijk tientallen vragen te stellen. Er komt echter geen brief. Nu pas, een week na de mobilisatie, komt zoo te hooi en te gras een brief binnen. Neen, de veldpost is tot dusver een verre van nuttig instituut, De Florianapoort te Krakau, de Poolsche stad, die gisteren door de Duitsche troepen bezet werd. ,Het Hitlerbewind moet vernietigd worden." Dan pas onderhandelingen, zegt de Fransche en Engelsche pers. PARIJS, 7 September (Havas). Het „Jour nal" schrijft: Het was voldoende, dat Frank rijk en Engeland zich verheffen. Er schijnt reeds iets veranderd te 'zijn in Europa. De be straffing van Hitier schijnt zeker te zijn. De overtuiging van de overwinning is in aller harten doorgedrongen. De „Petit Parisien" schijft: Binnen enkele dagen, wanneer Hitier zijn gestelde doeleinden bereikt heeft, kan men een moreel offensief in grooten stijl verwachten, dat daarin zal be staan de kwestie van vrede op het tapijt te brengen. Dat moreele offensief zal tot misluk king gedoemd zijn. Frankrijk en Engeland zul len nooit toelaten dat Hitier ook maar een ge deeltelijk succes behoudt en zich erop kan be roepen, niet slechts Polen te onderwerpen, doch ook om een onverdraaglijke hegemonie over Europa te brengen. Hun eenige devies zal blijven: tot het einde, tot de totale over winning op het Duitsehland van Hitier, den geesel der menschheid. LONDEN, 7 September (Havas) De ochtend bladen schrijven, dat Engeland en zijn bond- genooten besloten zijn den oorlog tegen Hitier tot de eindoverwinning voort te zetten. De bladen veronderstellen, dat Hitier het plan koestert voorloopig in het westen in het de fensief te blijven. Zij achten het niet onmo gelijk, dat Duitsehland later Engeland er Frankrijk „bedriegelijke vredesvoorwaarden' zal stellen, doch, zoo zeggen zij, dat plan zal worden verijdeld. De geallieerden zullen L van wapenstilstand willen hooren, als het Hitler-bewind verslagen zal zijn. Hierover schrijft de „Times": Het is vol doende te zeggen, met den ministerpresident,, dat het voortbestaan van het Hitïerdom voor de wereld alleen zou beteekenen, dat zij van de eene crisis in de andere vervalt. Eens en vooral moet er dus een eind gemaakt worden aan dit bewind. Britsche officieren in het Fransche hoof dkwartier. PARIJS, 7 September (Havas-A.N.P.) Ge neraal Gamelin, in wiens gezelschap zich ge neraal Vuillemin bevond, heeft op 4 Septem ber generaal Ironside,, den opperbevelhebber der Engelsche landlegers en maarschalk New- hall, den opperbevelhebber der Britsche lucht strijdkrachten ontvangen. VOETBAL HET 60-JARIG JUBILEUM VAN H. F. C. Jubileumtournooi op 10 September gaat door. Na gepleegd overleg met de deelnemende vereenigingen is door het bestuur van H. F. C. besloten, het jubileum-tournooi op Zondag 10 September te doen doorgaan. Het programa luidt: 11.00—12.15 uur: A. Haarlem—H.F.C. 12.1513.30 uur: B. AjaxH.V.V. 13.3014.30 uur: Wedstrijd tusschen twee adspïranten-elftallen van H.F.C. 14.3015.45 uur: Verliezer AVerliezer B. 15.4517.00 uur: Winnaar AWinnaar B. Het is ligt in de bedoeling van het bestuur dei- Het ligt in de bedoeling van het bestuur dei H.F.C. om, indien de recette dit toelaat, een ge deelte af te staan ten behoeve van het fonds voor ontspanning van militairen. Voor militairen beneden den rang van onder-officier worden staanplaatsen a f0,15 per persoon beschikbaar gesteld. HET GOUDEN JUBILEUM VAN „HAARLEM". Wijzigingen in het feest programma. Het bestuur der H.F.C. „Haarlem" heeft, na het aanvankelijke besluit tot het uitstellen van het Spaerne-bekertournooi op 3 Septem ber en de reünisten-bijeenkomst op 2 Sep tember, opnieuw besloten tot ingrijpende wij zigingen in het uitgebreide feestprogramma ter herdenking van het 50-jarig bestaan dezer vereeniging. Voorloopig werden uitgesteld: de jubileum lichtwedstrijd Haarlem—De Zwaluwen op 27 September; de receptie op 30 September; de schouwburgavonden op 30 September en 1 October; de eere-wedstrijd HaarlemQuick (N.) op 1 October en de sluitings-feestavond op 17, October. Gehandhaafd werden: de jubileum-^ strijden voor adspiranten op 10 September» de buitengewone algemeene *1 30 September in welke vergadering oa=a!'D alle adspirantleden, junior-leden, werkende leden, leden van verdienste en eere-leden het Gedenkboek „50 jaar roodbroek" zal w™- den uitgereikt. ATHLETIEK NIEUW WERELDRECORD 25 KR HARDLOOPEN. Uit Joensuu: (A..NP.) De bekende Pin. sche lange-afstandlooper E. Tamila verbeter de het wereldrecord over 25 K.M. hardloopen door dezen afstand af te leggen in l uur 21 min. 7 sec. Het oude record stond op naam van zijn landgenoot Marthi Marttelin meteen tijd van 1 uur 22 min. 28.8 sec., gevestigd o' 14 September 1930 te Vuepuri. Een bijzonder aardige snijbloem levert de reeds van ouds als zoodanig geliefde Cos- mos. Bijna iedere tuinder, die naast zijn grt tenkweekerij er een snijbloementuintje op na hield, had er Cosmos in staan. Het is een zeer rijkbloeiende plant, die met vrij armen grond genoegen neemt, zoodat het niet veel extra zorgen met zich mee brengt om haar in de snijbloemenafdeeiing te zaaien. De onuitputtelijke voorraad van vroolijke bloemen is voor dat kleine beetje zorg zeker een rijke belooning. Pas langzamerhand is men er toe over ge gaan om Cosmos ook in den border te plaat sen. Inderdaad kunnen we de plant niet overal in den border gebruiken! Allereerst omdat Het fijne loof niet tusschen de meeste forschere planten van den border past. Eh verder om dat de plant zeer vol en breed uitgroeit en we haar dus alleen daar kunnen zetten, waar zeer veel ruimte is en ze de gelegenheid heelt om zich volop te ontplooien. Ook moeten we aan den bodem denken, die in den border meestal goed gemest li, terwijl voor Cosmos den grond niet te vet mag zijn, en vooral geen verschen mest mag bevatten. Cosmos heeft veel behoefte aan zon en moet matig vochtig worden gehouden. COSMOS. De meest bekende soort is Cosmos bipinna* tus, met witte, rose en purperroode bloemen, Deze wordt tot anderhalven meter hoog en bloeit van Augustus tot October. Er zijn ook vroeger bloeiende variëteiten, o.a. Cosmos bipinnatus praecox, die al in Juni, Juk be' gint te bloeien. Er bestaan ook half gevulde variëteiten, waaronder naast de reeds genoemde bloem* kleuren rood, rose en wit, ook oranje voor komt. De variëteit Cosmos bipinnatus anemonae» floras heeft, zooals de naam al aangeeft-, bloemen, die eenigszins op die van een ane moon gelijken, het midden van het bloem* hoofdje is groot en dicht gevuld. De vroege variëteiten kan men in Maart- April onder glas zaaien en, na afgehard to Ijebben, In Mei buiten uitplanten. De Cosmos bipinnatus zelf kan men in April in den vollen grond buiten zaaien en later uitdunnen tot op een halven meter s;- stand. Er bestaat ook een Cosmos met donkere, zwartpurperen bloemen Cosmos atrosa»* guineus, ook wel zwarte Dahlia genoemd, Deze wordt minder hoog, slechts driekwart merer en de donkere bloemhoofdjes zijn ook vee kleiner dan bij Cosmos bipinnatus. De donkere bloemen hebben echter wel een ngenaardige bekoring De meest bekende is eciiter nog steeds gewone Cosmos bipinnatus. A'. J. "j

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6