Ov&tpemzinq) 3.. C. 3Caatt~ 2even dooden op den weg. Hulde aan de nagedachtenis van hen die vielen. voor een Reisbureau Marine Rampenfonds 914-1919 neemt giften in ontvangst. v} A A NDAG 11 SEPTEMBER 1939 Reeks ernstige verkeersongelukken. Fr zijn Zaterdag en Zondag vele rnsti'e verkeersongelukken gebeurd, »lke aan zeven personen 't leven heb- gekost. Voorts rve - scheu ernstig gewond. r o™,treelts haW elf Zondagmorgen reed op straatweg te Hillegersberg, komende uit toing Rotterdam, een personenauto be- li? Hoor den 46-jarigen heer A. van Veen, S fte in de Rodenrijschelaan te Rotterdam. ff0ne,Zreed achter een motorwagen van lijn a R E T. Ter hoogte van den Adriaansingel !J-°er,e 'bestuurder van de auto de tram pas- ii en week hiertoe naar links uit. Hij heeft se wr echter niet voldoende van vergewist linkerzijde van den weg vrij was, waar- rie auto in botsing kwam met een uit de /Inor 1 - richting komende motorwa- geI1 p'ruie Crooswijkscheweg te Rotterdam. op auto werd aan de voorzijde gegrepen en hLfingedrukt, daarbij een heelen slag om- ge ipnde De gevolgen waren ontzettend. De fcHiiirder van de auto werd uit den wagen uncrerd en liep een sch edelb asisfractuur op, =e "L vin later is overleden. De naast hem g „TPflTi hii later is overleden. De naast hem WSe 50-jarige heer G. A. van Munnink Z't ffille^ersberg, die eveneens uit de auto rf geslingerd, kreeg een schedelbasisfrac- fv terwijl de knieschijf van het linkerbeen iiin beide polsen werden gebroken. enarhter in den wagen zaten de beide echt- "ten van genoemde heeren met het 15- K dochtertje van den heer van Munnink. pe 48-iarige mevrouw L. van Munnmk- flifing liep een ernstige hoofdwonde op. ter- 35 Zij klaagde over pijn in de linkerheup. Sochtertje kreeg een hersenschudding. van den heer van Veen, die JLTerf'ïewönd, doch begrijpelijkerwijze r overstuur was, werd bij omwonenden bin- n' vjsr gewonden zijn per ziekenauto van de GGD naar het ziekenhuis Bergweg te Rot terdam overgebracht. Wielrijder door auto aangereden en gedood. Te Zeist is Zondagmorgen de 68-jarige we duwnaar C. Achterberg bij het oversteken van In wee door een hem achterop komende en ernstig aan het hoofd ge wond Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Zeist vervoerd, waar hij korten tijd na aan komst is overleden. Den autobestuurder treft geen schuld. Doodelijke botsing. Te 's-Gravenhage Is op den hoek van de Boekhorststraat en de Herderinnestraat een motorrijder, de 25-jarige F. H. K. door een auto aangereden en vrijwel op slag gedood. Motorrijder botst tegen geparkeerd staande auto. Te Nieuwerbrug a. d. Rijn is op den Rijks straatweg een motorrijder met duopassagier in volle vaart tegen een geparkeerd staande militaire auto gebotst. De motorrijder liep een schedeOibasisfractuur op en overleed eenige ©ogenblikken later, de duopassagier, de 34-jarige R. V. uit Waiddinx- veen kreeg ernstige wonden aan het gelaat. De motorrijder, de 34-jarige J. van 't W. was gehuwd en vader van twee kinderen. Kinderen onder auto's. Een tweejarig zoontje van den heer M. de Wit te Bovenkarspel geraakte onder een pas- seerende vrachtauto uit Wërvershoof met. het gevolg, dat het kind enikele oogenblikken latei- Te Zwanenburg is de vijf-jarige Gerrit M. door een vrachtauto uit Haarlem aangereden en vrijwel onmiddellijk gedood. Op post staande soldaat aangereden. Zondagmiddag werd een militair, die op con trolepost stond op den Amsterdamschestraat- weg te Zeist, ter hoogte van den Panweg, aan gereden door een personenauto uit Amersfoort. De militair bleef bewusteloos op den weg lig gen. Per poltieauto werd hij naar het militair hospitaal te Amersfoort overgebracht. Zijn toestand is ernstig. Het slachtoffer is de 30- jarlge soldaat J. de V., geboortig uit Rotter dam. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Motor tegen auto gereden. In de Hobbemastraat is een motorrijder te gen een auto gereden. De motorrijder, een 2-9- jarig militair, liep een sohedelbasisfractuur op. Tegen boom gereden. Zondagmiddag is de 34-jarige gehuwde metselaar H. K., uit Groningen, aan den Hee rensingel aldaar met zijn motorrijwiel tegen een boom gebotst. De man werd zoo ernstig gewond, dat hij hedennacht is overleden. Vreemd vliegtuig onder vuur genomen. De regeeringspersdienst meldt: Het bericht van het Duitsche Nieuws-Bureau over een nachtelijke afwering van vijandelijke vlieg tuigen, waarbij deze de terugvlucht over Ne derland aanvaard zouden hebben, behoeft in zooverre rechtzetting, dat inderdaad gebleken h, dat één vliegtuig boven de provincie Gro ningen ls terechtgekomen. In Friesland ls het vuur geopend: eerst bij Leeuwarden, daarna bij Stiens en vervolgens bij Ameland. Hieruit Wijkt, dat het vliegtuig na de beschieting te Leeuwarden den korsten weg heeft gekozen om ons rechtsgebied te verlaten. De nationaliteit van het vliegtuig kon niet worden vastgesteld. Zware varkens worden beschik baar gesteld. De minister van economische zaken maakt oekend, dat de Nederlandsche veehouderij- centrale bevroren zware varkens ter beschik- «Jig stelt van afnemers in het binnenland, Dij afneming van minstens 15 varkens. De bedoeling ven dezen maatregel is, de pnjpen van varkensvleesch op het juiste peil houden. Belanghebbenden moeten zich rechtsstreeks ®et deze centrale in verbinding stellen, tele foon interlokaal J. J„ locaal 392310, toestel De varkens kunnen in drie gewichtsklassen r-dl worden n.l. tot 120 KG., van 120 tot «o KG. en boven 140 KG., ze zijn zonder °P en pooten en zonder reuzel ingevroren. Een krans namens H.M. de Koningin gelegd. Nauwelijks waren 24 uur verloopen sedert de vreeselijke ramp, welke Vrijdag onze ma rine trof, of H.M. de Koningin gaf openlijk blijk van haar meeleven in het leed van haar marine. By een korte, maar indrukwekkende plechtigheid in den Helder werd Zaterdag middag namens H.M. de Koningin door haar adjudant in buitengewonen dienst, gep. schout-bij-nacht, C. baron de Vos van Steen- wijk uit 's-Gravenhage. een krans gelegd aan den voet van het monument „Voor hen die vielen", dat door H.M. de Koningin in 1922 op het Havenplein aldaar onthuld werd, als nagedachtenis aan de slachtoffers van de marine gedurende de mobilisatie jaren 1914 1918. Ook bij dit gebeuren bleek weer hoe nauw de burgerij van den Helder die hier wel de heele bevolking van Nederland vertegenwoor digde, zich één voelde met de marine, niet alleen bij vreugde, maar ook bij leed. Het groote driehoekige Havenplein was aan twee zijden ingenomen door officieren en man schappen van heel het mijnwezen der Konink lijke Marine. De bemanning van de mijnenleggers „Willem van der-Zaan", de „Nautilus", de ,Aibram van der Hulst", de „Pieiter Florisz", de „Jan van Gelder", personeel van het wachtschip en de nog overlevende bemanning van de „Willem van Ewijck" stonden daar, de offi cieren in ceremonieel en de korporaals en manschappen in Zondagsch tenue aangetre den op het met zonovergoten plein. Verschillende manschappen van de Van Ewijck droegen het verband op de bij de scheepsramp opgeloopen wonden. De divisie- commandant van de divisie mijnenleggers, waarvan de „Willem van Ewijck" deel uit maakte, de luitenant ter zee eerste klasse F. van Straeien, droeg zijn arm in een draag- verband, terwijl ook zijn rechteroog ver bonden was. Terzijde van de manschappen stond een klein groepje 'burgers, de nabestaan den van enkele slachtoffers. Een groote menigte burgers had het overige gedeelte rond het ruime plein ingenomen. Tromgeroffel kondigde de komst van den vertegenwoordiger van HM. de Koningin, schout-bij-nacht C. baron de Vos van Steen- wijk aan, die vergezeld was van de marine-com mandant, schout-bij-nacht H. Jolles en de chef van den staf in den Helder, kapitein ter zeer G. J. van den Berg met hun resp. adju danten. Het de vier eerste maten van het „Wien Neerlands Bloed" werd de schout-bij-nacht verwelkomd, waarop, nadat de verschuldigde eerbewijzen waren gebracht, de stafmuziek het „Wilit heden, nu treden" van Veierius speelde. Langzaam en plechtig klonk de. muziek over het zonnige plein. De vertegenwoordiger van HM. legde vervolgens een groote krans van groene laurierbladen, versierd met witte linten van franje, en een gekroonde W. van goud, aan den voet van het monument, terwijl hij sprak: „In opdracht van H.M. de Koningin voor hen, die. vielen". Een minuut lang werd hierna een stille hulde gebracht aan de nagedachtenis van de slachtoffers van de „Willem van Ewijck". Alle militairen brachten een eerbiedig saluut. Daarop sprak de marine-commandant, de schout-bij-nacht H. Jolles, met forsche, maar bewogen stem een korte rede uit. Hierna klonk ons volkslied over het plein. Nadat de vertegenwoordiger van H.M. en de marineeomimandant de aanwezige familie leden van die omgekomenen had gecondoleerd met het verlies van hun verwanten vertrok hij onder het gebruikelijke ceremonieel. iiiiiiiiniiiiiiiiiM DOOR MELIS STOKE 'k Sta voor een uitstalkast. Een weelde van biljetten.... Een prachtig vergezicht: een landschap aan den Rijn.... Een hooge Alpenpas met sneeuw-gekroonde kruinen.... Een lachend badstrand tegen liefelijke duinen Een fjordEen stralend meer, omringd door schoone tuinen. Wat is de wereld groot. Wat is de wereld klein! Wat kunt gij, handelaars in natuurschoon, mij nog bieden? Wanneer 'k er, als verleden maand, eens uit wil zijn? Een badplaats met muziek en wandelaars-parade? Een Kur-ort met vertier en louterende baden? De zeereis (door mijn dokter dringend aangeraden)? Wat wès de wereld groot. Wat wérd de wereld klein! Wat bood die wereld ons nog gisteren duizend kansen. Was die verscheidenheid van vreugden slechts een schijn? Barrières vielen plots en grenzen zijn gesloten. Er wordt gebombardeerd, gehakt, kapotgeschoten.... Wéér zich de mensch beweegt moet hij zich bloedig stooten, De wereld was zoo grootWat werd hij piots'ling klein! Er is geen ruimte meer tot vreugde van bewegen En ieder kruipt terug achter een eigen muur. Het reïsterrein waar gisteren autobussen réden, Kan men alleen nog maar met doodsgevaar betreden. Wat lijkt het reis-seizoen van gisteren lang geleden. De vreugde van zoojuist is vreeselijk avontuurl En tóch.De wereld loktin kleuiüge biljetten. Dringt niet een ieders hart terug tot die natuur? Verlangt niet elk terug naar die nabij'e dagen? Wij kunnen 't denkbeeld van dien oorlog niet verdragen! En gansch de wereld dreunt van 't mokeren der slagen Van ons verlangen op dien zinneloozen muur! AGENDA TE HAARLEM Heden: MAANDAG 11 SEPTEMBER Luxor Theater: „De Citadel" 2.30, 7 en 9.15 u. Rembrandt Theater: „Neen, mijn dochter neen" Üp het tooneel: „7 Schah-Zenan" 2.30, 7 en 9.15 u. Palace Familie Theater: „De hond van Bas- kervilles" en „Altijd die vrouw", 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Drie handige meisjes worden groot", geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 u. Moviac: „De detective", 7.15 tot 11.30 door loopend. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag van 35 en van 79 uur. DINSDAG 12. SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling van 8.15 tot 9.15 u. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag van 35 en van 79 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK MAANDAG 11 SEPTEMBER Luxor Theater, Breestraat: „De havik der wildernis" en „Een spannende avond", 8 uur Kennemer Theater, Zeestraat: „Lord Jeff' en „Bij verrassing getrouwd" 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „De laatste waar schuwing" en „Welkom vreemdeling", 8 uur. DINSDAG 12 SEPTEMBER Luxor Theater, Breestraat: „De havik der wildernis" en „Een spannende avond", 8 uur Kennemër Theater, Zeestraat: „Lord Jeff' en „Bij verrassing getrouwd" 8 uur. Complete Meiéileting (BwUeCiocis&tcaat 39-41 jIel. 10250 Öpgexicht 1833 100 iaat ewaciiiq en goede naam in het tepateten en hipuillen oan todden. Qeeft 11 dat oectiomoen? IBelt on& heden nog op. (Adv. Ingez. Med.) SPOORWEGNET VAN NEDERLAND 1839-1856 HOLLANDSCHE YZEREN SPOORWEG MY. NED. RHYN SPOORWEG MY -*-*■ SPOORWEG MY ANTWERPEN ROTTERDAM (3982) TRFIN AMSTERDAM-HAARLEM 18W~ CHAR A BANCS voor nabestaanden en slachtoffers van de ramp met de Willem van Ewyck Op ongekend wreede wijze is enkele dagen geleden de Koninklijke Nederlandsche Marine door een ramp getroffen. In slechts luttele se conden verdween ter hoogte van Terschelling H.M.'s mijnenveger „Willem van Ewijck" in de diepte, welke catastrophe het leven kostte aan niet minder dan dertig opvarenden. Een golf van ontroering ging door Nederland bij het vernemen van de mare, dat dertig ferme kerels tijdens de uitoefening van hun werk ten dienste der geheele Nederlandsche gemeenschap, omkwamen. Dubbel spreekt de tragiek dezer ca tastrophe, nu zij geschiedde in een tijd, dat de marine haar prachtige werk verricht inzake waarborging der Nederlandsche neutraliteit. Reeds vernamen wij, dat in den lande stem men opgingen om de slachtoffers en nabestaan den daarvan op eenigerlei wijze te steunen en dat bewijst, dat men bereid is spontaan iets te doen om den nood te lenigen. Welnu: Nederland bezit een instelling, ten doel hebbende het verleenen van steun aan het militair marine-personeel en hun nagelaten be trekkingen bij rampen, het bekende Marine- rampenfonds 1914—1919, in Den Helder, opge richt Nov^ber 1924 en op welks initiatief ook het monument „Voor hen die vielen" in Den Helder, op het voetstuk waarvan j.l. Zaterdag middag namens Koningin Wilhelmina een krans gelegd werd,_ opgericht kon worden. Dit fonds, in het bestuur waarvan zitting heb ben vertegenwoordigers van officieren en onder officieren der Koninklijke Marine, stelt zich ook thans weder ten doel het in ontvangst nemen van gelden ten bate der slachtoffers en hun na bestaanden. Het hoopt en verwacht, dat de gif ten rijkelijk zullen vloeien. Zoo ooit, dan is hier hulp geboden. Maar evenzeer geldt: verstrek deze hulp spoedig. Zoo mogelijk nog vandaag. De naam van het fonds waarborgt een zoo effi cient mogelijke uitkeering der gelden. Het is aan te bevelen dat reeds gestorte gel den bij andere instellingen en comités ook aan het fonds worden overgemaakt, teneinde ver snippering te voorkomen. Steunt het Marine- rampenfonds. Steunt en verricht daarmede den eereplicht van den Nederlander, die thans stof felijk kan bewijzen dat hij iets over heeft voor werk dezer wakkere mannen van de Neder landsche marine. Men storte zijn gift op girore kening 113397 in Den Helder ten name van het Marine-rampenfonds of bij de Rotterdamsche Bankvex-eeniging aldaar. Penningmeester van het fonds is S Koning, direct. N.V. Drukkerij en ui tg. v. h. C. de Boer Jr. den Helder. Neutraliteit van Ned.-Indië geschojiden Klacht van Duitsche zijde. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht uit Soerabaja, dat op 6 September te 8.30 uur bij Emmahaven aan de Westkust van Sumatra de Nederlandsche neutraliteit is geschonden door een Britsch oorlogsschip en een vlieg tuig, welke het Duitsche schip „Franken' poogden aan te houden, terwijl het zich in de territoriale wateren bevond. Toen het Duitsche schip geen gevolg gaf aan het bevel te stoppen, wierp het Britsche vliegtuig twee rookmijnen en vier drijvende mijnen. Het voorval speelde zich af op 800 meter van de kust. Naar aanleiding van een van Duitsche zijde hieromtrent binnengekomen klacht, wordt naar wij vernemen, door den Gouverneur- Generaal een onderzoek ingesteld. In verband met het eeuwfeest der Neder landsche Spoorwegen en de belangstelling die er momenteel bestaat voor de tentoonstelling „De Trein 183*91939", drukken wij voor onze lezers een spoorwegnetje af uit de jaren 1839 tot 1856. In die jaren bestonden er 3 maatschappijen waarvan de Ned. Rhijnspoorweg Mij. de groot ste was. In 1876 telde men 20 Spoorwegmaatschap pijen welke ieder een deel van het spoorweg verkeer in ons land onderhielden. Als bijzonderheid vermelden wij nog dat de spoorbreedte van het Rhijnspoorwegnet 2 M. bedroeg en gehandhaafd bleef tot 1856. De afbeelding van de locomotief stelt „De Arend" voor, de „char a bancs" was 4 meter lang en 3 meter breed; 6 banken zonder leu ningen waren hierin geplaatst, 36 personen konden hier op plaats nemen. De 1ste klasse bevatte 6 banken met leu ningen, geschikt voor 20 personen. De buffers van den tender waren opgevuld met. paardenhaar en met leder omkleed. Dit alles doet ons nog aan den goeden ouden, vredigen tijd dienken. Visch mag niet uitgevoerd worden. Het ligt in het voornemen met ingang van Dinsdag 12 September 1939, de Nederlandsche Visscherijcentrale aan te wijzen als monopo lie-houdster voor de navolgende visscherijpro- duoten: Zeevisch (versche, gekoelde of bevroren, incl. lever, kuit en hom). Haring (versche, gekeelde of bevroren). Mosselen en oesters. O on sumptie -garn alen. Visch-conserven, incl. ansjovis. Dit houdt in, dat de uitvoer van deze pro ducten slechts zal zijn toegestaan, indien daarvoor een machtiging tot uitvoer is afge geven. Afgifte eener machtiging tot uitvoer geschiedt door of namens de Nederlandsche Visscherijcentrale en wel slechts nadat de be treffende exporteur met die centrale of een door haar gemachtigde een monopolie-over eenkomst voer het betreffende artikel heeft afgesloten. Slechts met een exporteur, die zich bij de Nederlandsche Visscherijcentrale heeft doen organiseeren, kunnen monopolie-over eenkomsten worden afgesloten. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de Nederlandsche Visscherij centrale in voorkomende gevallen het sluiten van een monopolie-overeenkomst kan weige ren, dan wel een reeds gesloten monopolie overeenkomst wederom ongedaan kan maken. De invoer van bovengenoemde producten alsmede de in en uitvoer van de overige vis- scherijproducten blijft echter tot nader order onderworpen aan de bepalingen, waaraan zij tot nu onderworpen waren, zoodat dus dezen aanzien generlei wijziging optreadt. Door de Nederlandsche Visscherijcentrale zal zooveel mogelijk aan de verschillende exporteurs van bovengenoemde Visscherij producten een corculaire worden toegezonden waarin een en ander nader wordt uiteengezet Deze circulaire is tevens op aanvraag verkrijg baar bij de Nederlandsche Visscherijcentrale Juliana van Stolbergplein 34. Te 's Gravenhage en voor zoover oesters en mosselen betreft tevens bij den directeur van het Centraal Verkoopkantoor van mosse len te Bergen op Zoom. Centrale bloedtransfusiedienst in oprichting Samenwerking tusschen Roode Kruis en Amsterdamschen G. G. G. D. Het ligt in de bedoeling, dat het Ned. Roode Kruis met den Amsterdamschen G. G. en G. D. volledig gaat samenwerken voor het in stellen van een centralen bloedtransfusie dienst. De opgedane ervaringen en verkregen resultaten zullen dan worden uitgewisseld, waarbij vooral ook de ervaringen verkregen op het laboratorium in de kliniek van prof. dr. J. G. G. Borst en op het laboratorium van Volksgezondheid van den G. G. en G. D. op dit gebied van groote waarden zullen blijken te zijn. In de organisatiecommissie van het Ned. Roode Kruis voor den bloedtransfusiedienst zijn opgenomen prof. dr. J. G. G. Borst, hoog leeraar voor inwendige geneeskunde aan de Gemeente Universiteit te Amsterdam voor de wetenschappelijke en dr.Tuntler voor de or ganisatie-commissie. Deze samenwerking zal vermoedelijk zoo worden, dat de gelegenheid tot het inroepen van donors (bloedgevers) welke reeds te Amsterdam bestaat, zal worden uitgebreid tot het geheele land, zot :at van overal vrijwilligers zullen worden gevraagd. Voorts zal de centrale den voorraad aan 'voorradig bloed aanzienlijk moeten uitbrei- len en als het ware voor tijd van nood, in casu voor tijd van oorlog, bloed moeten inslaan voor transport naar elders, wanneer de donor niet bij den patiënt kan worden gebracht. Bij voorbeeld naar geïsoleerde plaatsen, dorpen en naar het front. De donor, wiens bloed voor het bepalen van de bloedgroep eerst getest is, voor welk onderzoek slechts ongeveer een cM. 3 noodig is geeft dan wanneer de tijd daartoe ge komen is en hij wordt opgeroepen, bijvoor beeld in Amsterdam, waar de centrale zoo geoutilleerd is, dat het bloed kan worden op gevangen en geconserveerd, het noodige bloed dat dan later in flesschen daarheen, waar het noodig is, kan worden gezonden. Daarvoor is natuurlijk voorraadvorming noodig en hiertoe dient het bloed te worden geconsex*veerd. Het op steriele wijze aftappen is een zaak, waarbij men reeds langen tijd niet meer voor moeilijkheden staat en welke tot een dagelijks gewende bezigheid behoort, waarvan de bloedgever niet het geringste on gemak ondervindt. Want de bloedgevers im mers zijn uitsluitend gezonde menschen, voor wie de afgifte van maximaal een halve liter, geen gevolgen kan hebben. Het conserveeren echter is een zeer moei lijke opdracht, welke technisch op moeilijk heden stuit bij het steriel bewaren van het bloed, dat later op soms groote afstanden zal moeten worden getransporteerd. Het bloed van iedere bloedgroep wordt bewaard in fles schen in ijskasten, met een temperatuur van eenige graden boven nul en niet alleen dat hier technische moeilijkheden te overwinnen zijn, doch het bewaren van duizenden fles schen bestemd voor het front, deze breek bare en zeer kostbare apparatuur verslindt sommen gelds. Men is er thans op uit een even goede en minder kostbare apperatuur voor het bewa ren op langen duur te verkrijgen. Een aange legenheid waarmede men zich ook in het bui tenland intensief bezig houdt. De samenwerking tusschen het Ned. Roode Kruis en den Amsterdamschen G. G. en G. D. en speciaal het laboratorium van prof. Borst, zal echter veel weten te overwinnen, zoodat, mocht onverhoopt de vraag naar bloed groot pen moet worden. En laat ieder bedenken, worden, er geholpen kan worden waar gehol- het is hier niet alleen een zaak van geven, maar het kan voor velen, die er thans nog niet aan denken, een zaak van ontvangen wor den.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7