In beroep bij Gedeputeerden tegen vierden wethouder. Vier raadsleden verzoeken, het besluit te vernietigen of verhooging van den begrootingspost niet goed te keuren. De leden van den Gemeenteraad de heeren J. Heeremans, S. P. J. Stevens, dr. A. de Groot en J. A. Geelen hebben het volgende adres gericht tot Gedeputeerde Staten: Ondergeteekenden, leden van den Raad dei- Gemeente Velsen, nemen de vrijheid zich hierbij tot U te wenden in verband met het 5 dezer dooi den Gemeenteraad van Velsen genomen besluit om het College van Burgemeester en Wethouders van Velsen uit te breiden met een vierden wet houder en den betrekkelyken post van de Ge- meentebegrooting te verhoogen Ondergeteekenden zijn van meening, dat deze uitbreiding van het College nóch, noodzakelijk, nóch gewenscht is, terwijl het hen voorkomt dat een verhooging van den betrekkelijke post in geen geval verdedigbaar is. Het één zoowel als het ander werd ook door den Burgemeester, 'sRaads voorzitter, volmon dig toegegeven,doch ondanks zijn advies heeft de Raad het bedoelde voorstel toch aangenomen. Het komt ondergeteekenden dan ook gewenscht voor dat dit besluit, zijnde in strijd met het algemeen belang, worde vernietigd en dat goed keuring wordt onthouden aan de verhooging van den betrekkelijken post der begrooting. Het is Uw College niet onbekend, in welk een zorgclijken toestand de financiën van de Ge meente Velsen verkeeren en welke nog grootere moeilijkheden de Gemeente te wachten staan, wanneer de huidige internationale moeilijkheden eenigen tijd zullen blijven aanhouden. Bovendien! Alleen reeds de omstandigheid, dat de Ge meente Velsen voor zoo menige behoefte waarin te voorzien valt, de noodige middelen mist, moet naar meening van ondergeteekenden reeds voldoende zijn om goedkeuring te onthouden aan de verhooging van den bestaanden post. Het is niet eens noodig te wijzen op de behoef ten die er bestaan op het gebied van schoolvoe- ding, diverse onderwijsbehoeften, verband hou dende met het aantal leerkrachten enz. om dit te adstrueeren; het feit alleen reeds, dat voor het onderhoud van wegen etc. en de openbare eigendommen geen voldoende middelen kunnen worden beschikbaar gesteld en Uw College zien genoodzaakt ziet telkens nog weer te vorderen, dat deze posten tot een lager bedrag zullen worden geraamd, levert voldoende bewijs dat het door ondergeteekenden ingenomen stand punt het eenig juiste standpunt is. In dit verband mogen ondergeteekenden er nog op wijzen, dat behalve zij zeiven, meerdere andere raadsleden zich hebben uitgesproken tégen verhooging van den bedoelden post. Op grond van een en andef* verzoeken onder geteekenden Uw College dan ook eerbiedig maar tevens dringend, het besluit tot het benoemen van een vierden Wethouder, wegens strijd met het algemeen belang te vernietigen, subsidair, wanneer Uw Gollege daarvoor geen termen aan wezig mocht achten, toch Uw goedkeuring te onthouden aan de verhooging van den betrek kelijken begrootingspost. De Rijkspostspaarbank in Augustus. Bijna 220.000.werd door de spaarders teruggevraagd. De omzetcijfers van de Nutsspaarbank over de maand Augustus j.l., opgenomen in ons blad van 8 dezer toonden aan, dat in die maand werd in gelegd ruim f41.000 en terugbetaald ruim f53.000. Een bedrag van f 11.882,77 werd meer uitbe taald dan ingelged. Uit dezen gang van zaken bleek, dat de spaarders geenszins door een paniek waren ge troffen, integendeel, zij hebben de dingen vrij rustig over hun hoofd laten gaan en hebben over het algemeen een bewijs gegeven, dat hun ver trouwen in de monetaire positie van ons land en in de waarde van den gulden ongeschokt bleef. Het doet daarom eenigszins vreemd aan uit de ons inmiddels toegezonden cijfers van de Rijkspostspaarbank te moeten constateeren, dat bij deze instelling de spaargelden nog meer zijn aangesproken dan bij de Nutsspaarbank. Aan de verschillende kantoren werd ingelegd f 129.812,25 en terugbetaald f219.594,05, zoodat f 89.781,80 meer werd terugbetaald dan ingelegd. Relatief waren de terugbetalingen het hoogst in IJmuiden, waar 21/» maal zooveel werd terugbetaald als ingelegd Het kantoor Velsen-Noord betaalde maal de inglegde gelden uit. Op de andere kantoren was de verhouding gunstiger. Hieronder volgen de cijfers der verschillende kantoren: Kantoor IJmuiden:. Ingelegd f 40.899,25 Terugbetaald f 100.733,21 WIE ZIJN DE EIGENAARS? Aan het bureau te VeLsen-Noord zijn in lichtingen te bekomen omtrent twee opge vangen honden. Signalement: zwarte lang harige keeshond, reu, hoog 40 cM. 2e. Wit rood gevlekte straathond, reu, hoog 40 cM. Voor ontwikkeling en ontspanning der militairen. De Schulpweg krijgt een goede beurt. De Schulpweg, d.w.z. de „oude" die van Hol land op z'n smalst langs de spoorlijn naar den Groote Hout- of Koningsweg loopt, behoorde tot die weinige wegen in onze gemeente, die nog niet van een behoorlijk wegdek waren voorzien. Zoo langzamerhand is dit type, dat vijftien of twintig jaar geleden ook in de be bouwde kom nog vrij talrijk was, tot de ge schiedenis gaan behooren doordat zij een keurige bestrating kregen. Maar de Schulpweg bleef tot kort voor den huldigen dag een weg van het uitstervende type: stoffig in den dro gen, modderig in den natten moesson. Het waren feitelijk alleen maar de bewoners van dezen weg, mitsgaders hun slagers, bak kers, melkboeren enz. die hinder van dezen pa triarchalen toestand ondervonden, want als verkeersweg had de Schulpweg weinig te be- teekenen. Maar de tijden veranderden en deze stelden ook aan den Schulpweg grootere eischen. Vooral door de ontwikkeling van de industrie in dit deel der gemeente, door de oprichting van de halte Hoogovens en wellicht ook dooi den vaak overbelasten Wijkerstraatweg, kreeg de Schulpweg ook als verkeersweg meer be- teekenis en werd de behoefte aan een beter wegdek steeds grooter. En nu krijgt ook deze weg een goede beurt. Er komt een wegdek van asfalt, de voortuin tjes zijn overal 2 M. ingekort en op de daar door vrijgekomen ruimte komt een tegeltrot toir. Dit is grootendeels reeds gereed en men is inmiddels reeds bezig, het onderdek te walsen. Het grootste deel van de huiseigenaren was bereid, het voor de verbreeding noodige deel hunner voortuintjes af te staan. Zij deden een goede i*uil want de gemeente zorgt voor een keurige afscheiding, waardoor deze weg een heel ander aanzien krijgt en de huizen zeer zeker in waarde gestegen zijn. Met een enkelen bewon,er kon de gemeente nog niet tot overeenstemming komen. Deze heeft om zijn voortuin een steenen muurtje. Hij wil dit houden, maar de gemeente is te recht van meening, dat dit uit een aesthetisch eogpunt niet gewenscht is. Zij wil de geheele afscheiding „in stijl" houden, d.w.z. haar doen bestaan uit een uniform hek van vlecht- ijzer. Het is maar te hopen, dat de onwillige eige naar eieren voor zijn geld kiest. Het is een duur karwei en het zou jammer zijn, dat de zaak door de onwilligheid van een enkelen be woner niet tot het gewenschte resultaat kan worden gebracht. VERGADERING VRIJZ. DEM. BOND. De afdeeling Velsen van den Vrijz.-Dem. Bond houdt Vrijdag 15 September a.s. een ledenvergadering in het gebouw van de Vrij zinnig Hervormden. Behalve de gebruikelijke agendapunten zal de beschrijvingsbrief besproken worden voor de algemeene vergadering van den V.D.B., wel ke 25—26 November a.s. gehouden wordt. Opleiding adspirant-lielpsters Roode Kruis. In den loop der volgende week zal door de afdeeling IJmuïaen/Velsen een verplegings- cursus worden begonnen voor adspirant-help- sters, die bereid zijn om behulpzaam te zijn in eventueel in te richten noodziekenhuizen in deze gemeente. Aanmelding kan geschieden bij me vrouw A. van Haselen, Kanaalstraat 51 te IJmui den, des avonds tusschen 7 en 8 uur. Meer terugbetaald dan ingelegd Kantoor IJmuiden-Oost: Ingelegd Terugbetaald Meer terugbetaald dan ingelegd Kantoor Velsen: Ingelegd Terugbetaald Meer terugbetaaald dan ingelged Kantoor Velsen-Noord: Ingelegd Terugbetaald Meer terugbetaald dan ingelegd Kantoor Santpoort-Dorp: Ingelegd Terugbetaald Meer terugbetaald dan ingelegd Kantoor Santpoort-Station- Ingelegd Terugbetaald Meer terugbetaald dan ingelegd Het aantal nieuw uitgegeven droeg 58. f 59.833,96 f 21.293.05 f 28.017,63 f i 6.724,58 f 938,61 f 16.580,52 f 2.259,95 f 936,61 f 14.291,14 f 4.922,53 f 28.709.64 f 38.512,11 f 9.802,47 f 15.221,14 f 21.459,44 f 6.238,30 boekjes be- Uit de Genieeiitebegrootiug. Twee belangrijke hoofdstukken. Het hoofdstuk, dat vele belangrijke posten bevat is hoofdstuk II, Algemeen Beheer, waarvan het totaal der inkomsten is geraamd op f 383,423,35, dat der uitgaven op f 159.860.46, zoodat het batig slot f 223.562.89 bedraagt. Onder de inkomsten van dit hoofdstuk wordt verantwoord de uitkeering uit het Gemeente fonds. Hiervoor wordt geraamd voor 1940 f 356.655.97 (v.j. f 371.154,98). Voor secreta rie-leges en rechten van den burgerlijken stand is geraamd f 11.000 (onv.). Onder de uitgaven van dit hoofdstuk zijn o.a. opgenomen: Jaarwedde van den burgemeester f 8200 (onv.), jaarwedden van de wethouders f 7500 (onv.), jaarwedde van den secretaris f 6800 (onv.), jaarwedde van den ontvanger f 4850 (onv.), presentiegelden leden van den raad f 1620 (onv.), jaarwedden van de ambtenaren en bedienden der gemeente-secretarie, den concierge en de boden en van het kantoor van den ge meen te-ontvanger f 73.100 (v. j. f 72.150), schrijf- en bureaubehoeften, enz. f 2015 (v.j. f 1995), druk-en bindwerk f 3900 (onv.), onderhoud en schoonhouden gemeen tesecretarie enz. f 3255 (v.j. f 3580)verlich ting en verwarming f 2200 (v.j. f 1975), kosten van het officieele raadsverslag f 1800 (v.j. f 2300), kosten wegens verificatie f 2169 (v.j. f 696), kosten van de volkstelling f 3000. Ook hoofdstuk III Openbare Veiligheid is belangrijk. Het totaal der uitgaven wordt geraamd op f 270.081,70, dat der inkomsten op f 15.998,81; nadeelig slot f 254.082.89. Van de uitgaafposten vermelden we: jaar wedden van den Commissaris f 5375, (v. j. f 5250), belooning van de inspecteurs, die naars en verdere beambten van politie f 141.400 (v.j. f 133,550), kosten van buiten gewone tijdelijke politiediensten f 1000 (onv.), kleeding en uitrusting der politiedienaars en veldwachters f 13.710 (v.j. f 12.745), kosten van wachtgebouwen en bureaux, alsmede licht en brandstoffen voor die lokalen f 5495 (v.j. f 3587) bureaubehoeften f 1200 (onv.)kosten van telefoon en telegraaf en van radiotelefo- nische en radiotelegrafische berichtgeving f 2584 (v.j. f 1830), belooning en premiën aan brandmeesters en brandspuitlieden f 3460 (f 3300), aanschaffing van brandblusch- en reddingsmiddelen f 600 (v.j. f 435). onder houd idem f 3900 (onv.), onderhoud der lan taarns en verdere kosten der straatverlichting f 45.000 (v.j. f 45.500), kosten van de burger wacht en van den bijz. vrijw. landstorm f 1200 (onv.)kosten inzake bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen f 6500 (v.j. f 1500). Deze kosten 2ijn als volgt ge specificeerd: Jaarwedde hoofd f 3000. beloo ning en kosten administratie f 750, deelne ming aan oefeningen f 350, kosten opleiding personeel f 400 aankoop, onderhoud en ber ging oefeningsmateriaal f 250, onderhoud, telefoon, verwarming en verlichting dienstlo- kalen f 400. kosten van radio-zend- en -ont- vanginstallatie f 500, diversen en onvoorzien f 800. BURGERLIJKE STAND. Bevallen S. A. van der LaanOuwekerk d., Zeeweg 314, IJmuiden; J. NolSmit d., Duinvlietstraat 56, Velsen-N., A. van Doorn- Verburg z.. Ger. Doustraat 49. IJmuiden; A. G. G. Buckhardtde Ruijter z., Litslaan 37 Santpoort; M. SchaapKeus d., Stationsweg 224 IJmuiden; C. Melieste—van der Lijke d., Vleetstraat 13, IJmuiden; J. van der Schalk Raap d., Willemsbeekweg 117, IJmuiden; M. C. van de Dordtvan Kooten z., Hoofdstraat 163, Santpoort. Overleden: J. Zwanenburg 60 j.. echtgen. van A. Maas Wijk a Zeeërweg 162. IJmuiden: P. Zeegers 77 j., wed. van N. Kuijper. Burg. Weertstraat 58, Velsen-N., C. M. A. Brand 24 j., ongeh. Planciusstraat 4, IJmuiden; I. M. Blom, 37 j., echtg. van C. Boon-Opsterland. Vergadering van het Centraal Comité. In „Het Wapen van Velsen" heeft gister avond een vergadering plaats gehad, uitge schreven door het Oomité voor ontwikkeling en ontspanning voc<r militairen. De vergadering werd geopend door dr. A. Demmers uit Beverwijk. Deze zette uiteen wat het plan van het Centraal Comité is om de militairen eenige ontspanning te bezor gen. Men wil trachten in alle districten te onderzoeken wat men alzoo het best kan doen Het Centraat Comité wil de burgers in de geheele gemeente opwekken om hun mede werking te verleenen. Zoo wil het Comité eens nagaan in hoeverre het mogelijk is dat de burgers hun woningen openstellen voor de militairen. Ook wil het Comité pogingen in het werk stellen om ge zellige avonden voor militairen te organi- seeren warbij tevens burgers aanwezig mogen zijn om zoodoende saamhoorigheid tusschen militairen en burgers te bewerkstelligen. Na deze uiteenzetting was er gelegenheid tot het stellen van vragen en het geven van advie zen. Vervolgens werd onder de aandacht ge bracht. dat het noodig is, zooals reeds in Driehuis en Velsen is gedaan, cok in IJmui- den-Oost een Comité op te richten. Ook be staan er plannen t-ot het oprichten van een neutraal militair tehuis. Velen der aanwezigen bleken bereid de militairen gastvrij in hun woning te ont vangen. AANGEKOMEN. 12 September: Lies m.s. Swansea Saba m.s. Rotterdam Boskoop s.s. Chili VERTROKKEN. 11 September: Springfontein s.s. Rotterdam Taurus s.s. Skiën Vechtstroom s.s. Huil Gemengd scheepvaartnieuws. Het te Antwerpen liggende Nederlandsche stoomschip Randfontein zal in verband met den toestand alle lading aldaar lossen waarop het 21 dezer naar Rotterdam zal vertrekken, van waar het 23 dezer naar Amsterdam gaat om op 26 dezer vandaar naar Kaapstad te vertrekken. Het schip zal ook de terugreis via de Kaap ma ken. Met overbading te Beira zullen stukgoederen worden geaccepteerd voor Portugeesch- en Britsch-Oost-Afrika. Ten anker voor onderzoek. Het Nederlandsche stoomschip Vulcanus van de K. N. S. M., dat momenteel op i-eis was met een lading ijzererts van Les Falaises voor het Hoogovenbedrijf alhier, is onderweg aangehou den door de Engeïsche Admiraliteit. Ten eind* een onderzoek te ondergaan is„hët schip in de Downs bij Dover voor anker gegaan. Aanvaringssehade hersteld. Het Noorsche stoomschip Havbris, dat 20 Augustus alhier in ballast van Dieppe naar Am sterdam passeerde ten einde aldaar in het dok van de Amsterdamsche Droogdok Mij. de gele den aanvaringssehade te herstellen is thans daarmede gereed gekomen en vertrok Zondag morgen weer. Alvorens naar het Hoogoven- bedrijf te gaan waar het schip een partij ijzer zal laden, maakte het in de binnenhaven alhier vast, zoodat het eerst Maandagmorgen aan ge noemd bedrijf arriveerde, Machineschade; Het met een lading potasch van Rotterdam naar Skienfjord bestemde Nederlandsche motor schip Saba liep gistermorgen alhier binnen met machineschade. Het schip, dat uitgerust is met een Kromhoutmotor, kreeg orders om deze schade te herstellen in de dichtst bijzijnde haven waarop het naar de N.V. Kromhoutmotoren- fabriek te Amsterdam is opgevaren. Scheepvaart Noordzeekanaal, In de afgeloopen week kwamen alhier binnen 36 stoom- en motorschepen, waarvan 29 voor Amsterdam bestemd waren, 4 voor IJmuiden, 2 voor Zaandam en 1 voor Stavoren. Geringe ijzer verschepingen. In verband met den verscherpten internatio nalen toestand .zijn er in den laatsten tijd steeds minder ijzerverschepingen vanuit de zee haven van het Hoogovenbedrijf. Het Finsche stoomschip Taurus, dat sedert 3 dezer, van Glasgow komende, op een lading had liggen wachten, moest onverrichter zake weer van het bedrijf vertrekken. Het schip zette gistermiddag de reis in ballast voort naar Skiën. In brand geraakt. Nabij IJsland is dezer dagen het te Gjov (Far-Oer) thuisbehoorende visschersvaartuig Anna in brand geraakt. Men slaagde er echter in de bemanning te redden, die te Thorshavn (Noord-IJsland) behouden geland werd. Nog te Bergen? Naar uit Kopenhagen wordt gemeld zal het Grieksche stoomschip Kosti, dat in de Oeresund gezonken is tengevolge van een mijnontplof- fing vermoedelijk nog geborgen kunnen worden. Men heeft inmiddels daartoe met Svitzer's Ber gingsbedrijf een contract afgesloten. Ledenvergadering Harddraverij Ver. „IJmuiden". De Harddraverij Vereeniging „IJmuiden" houdt a.s. Donderdagavond een buitengewone ledenvergadering in de zaal van den heer Demmers aan de Trompstraat. In deze vergadering zullen oa. mededeelin- gen worden gedaan omtrent de draverij. Luchtbescherming in de woonwijken. Nederl. Christen Vrouwenbond. De afdeeling IJmuiden van den Ned. Chr. Vrouwen Bond, welke in den afgeloopen zomer een tweetal goedgeslaagde excursies organiseer de naar den landdag te Alkmaar en naar de Blue Band fabrieken te Rotterdam, houdt heden avond in de bovenzaal van „Kennemerhof" een bijeenkomst. In deze eerste vergadering van het nieuwe seizoen spreekt mevr. Frölich te Bever wijk Vischafslag begint nu om 8 uur. De directeur van het Staat-svisschershaven- bedrijf heeft gistermorgen bekend gemaakt dat de vischafslag, in verband met den ge ringen aanvoer tot nader order om 8 uur in plaats van om 7 uur zal beginnen. Toch visch uit Denemarken. Het heeft in den vischhandel veel opzien ge baard, toen Dinsdagmorgen een auto met visch uit Denemarken aankwam. Klaarblijkelijk is de auto zonder moeilijkheden het Duitsche gebied gepasseerd. De auto had een vracht schol, bot en roede poonen, verpakt in kistjes van 35 pond. Zooals men wel begrijpt werden zeer hooge prijzen voor de visch betaald. De aanvoer uit Het eerste comité opgericht. Op initiatief van den heer E. van Roek huizen is gisteravond in het K.S.A.-gebouw een vergadering gehouden van de bewoners van den Jan Alsweg, een gedeelte van de Baanstraat, Torenstraat, Kerkstraat en Pe perstraat ter bespreking van de te nemen beschermingsmaatregelen tegen gevaren uit de lucht. Als sprekers in deze bijeenkomst traden op het hoofd van den luchtbescher mingsdienst, de heer H. J. de Groot en de heer H. Blom, commandant van de brand weer. De heer W. Akse, onder wiens leiding de vergadering stond, wenschte in zijn openings woord. dat deze vergadering niet gehouden behoefde te worden, doch de internationale toestand noopt er toe om een dergelijken avond te organiseeren. Spr. verheugde zich daarom dan ook ten zeerste, dat zoovelen aan den oproep gehoor hadden gegeven. Ver der bracht de heer Akse dank aan de heereij De Groot en Blom voor de bereidwilligheid om de vergadering van advies te dienen. De initiatiefnemer, de heer E. van Rook- huizen, merkte hierna op, dat het doel van de bijeenkomst is om voor het reeds genoemde blok iets blijvends te organiseeren voor de luchtbescherming in deze week, wat als een algemeen belang moet worden beschouwd. De heer H. Blom heeft vervolgens van ad vies gediend over het blussehen van branden ontstaan door brandbommen. Spr. betuigde echter allereerst groote sympathie met het genomen initiatief. Verder herinnerde hij aan de demonstratie met brandbommen, die zeer geslaagd is. Gebleken is, dat de ontstane branden zeker geblusoht kunnen worden. Het Is echter noodzakelijk, dat de zolder zoo mo gelijk is opgeruimd, daar uitbreiding van den brand daardoor zoo klein mogelijk wordt. Zand, schop, hark, papierenzakiken met zand en emmers water achtte spr. noodzakelijk voor een doeltreffende bestrijding. Voorts werd er op aangedrongen om toch vooral bij eventueele luchtaanvallen zijn te genwoordigheid van geest te bewaren. Het hoofd van den luchtbeschermingsdienst sprak in zijn inleiding zijn -vreugde" uit over het feit, dat ook nu uit het publiek daad werkelijke belangstelling voor de luchtbe scherming wordt getoond. De medewerking, die overal verleend wordt, is eveneens zeer groot. Zeer verheugd was spr. over de oprich ting van de buurtcomité's, waardoor die taak van den luchtbeschermingsdienst zeer ver licht wordt. De heer De Groot wees er echter op, dat allewerkzaamheden van de blok- comité's in nauwe samenwerking moeten gebeu ren met den luchtbeschermingsdienst en de plaatselijke afdeeling van de Ned. vereeniging voor Luchtbescherming. Naar aanleiding van een in ons land ver schenen circulaire, waarin de luchtbescher ming als een militaristische zaak wordt aan geduid, merkte spr. op, dat dit in het geheel niet het geval is. Breedvoerig zette spr. vervol gens uiteen met welke werkzaamheden zich het blokcomité moet belasten en welke dien sten (Eerste Hulp, onidonnance, hulppolitie enz.) georganiseerd moeten worden. Verder bleek, dat een poort tusschen huizen uitstekend als open schuilplaats kan worden ingericht. Aan het slot van zijn betoog hoopte spr., dat het blokcomité in samenwerking met den luchtbeschermingsdienst goede resultaten zou bereiken. De heer Akse bracht hierna beide sprekers hartelijk dank voor hun betoogen. Nadat de heer A. van der Plas de aan wezigen nog had opgewekt lid te worden van de Ned. Vereeniging voor Luchtbescher ming was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een druk gebruik werd ge maakt. De heeren Van Rookhuizen en De Groot beantwoordden de vragen. Naar aanleiding van de gevoerde besprekin gen werd ten slotte een comité gevormd, dat de plannen nader zal uitwerken. Hierin namen namen zitting de heeren J. Tromp, H. J. Post, H. Broekkamp, E. van Rookhuizen en G. A. Rottenberg. De vergadering werd hierna gesloten door den heer W. Akse. Het Mannenkoor „Zanglust" en de mobilisatie. Geheelontliouders-tooneelver ging „Nieuw Leven" Hoewel de algemeene mobilisatin 'Dflfnl 1 n ri oil «nv-i ,Io Ook 5-t00 °P8eag tweetal leden van de- Geheelonthouder-00^ vni-onn i nrincr Wiflnmr T oeon vereeniging „Nieuw Leven" heeft" zullen toch in het komende bruikelijke tooneelvoorstellingen"w\^ si- van het tooncelfonds kunnen worn geven Met de repetities is bereids pT1 i'- vang gemaakt. In verband mot de z2 den" heer G. Berghuis berust de leidwV*5 bij den heer Bart Groeneveld. s Zc.oals wij reeds eerder berichtten „Nieuw Leven" het seizoen met een opvoeringen van het bekende tooneelï Rozenkrans" in de bewerking van Pierr -• Bij hooge uitzondering heeft de direVti het Haagsche Schouwtoon-eel aan v 4 Leven" toestemming voor een tweetal ringen van dit stuk verleend. Het modelhuis voor de lUc|j| bescherming. Het modelhuis voor de luchlw., aan den Nieuweweg no. 2 is nog sf*Pd j lijks geopend en kan door iederen hZ?" worden bezichtigd. Vooral in dezen «u allerwege maatregelen worden getroffï de gevolgen van eventueele luchtaan» zooveel mogelijk te beperken is een voorlichting ten opzichte van de RC7ign? scherming onmisbaar. Het verdient a T veling zich op de hoogte te stellen vï waaraan een woni, De repetities hebben voortgang. Het. bestuur van het Mannenkoor „Zang- lust" verzoekt ons opneming van het volgende: Het Mannenkoor „Zanglust" heeft een be spreking gehouden over den toestand der ver eeniging in deze mobilisatiedagen, nu vele leden onder de wapenen zijn geroepen. Hoewel het aantal leden daardoor belangrijk is terug- geloopen werd toch besloten de repetities voort te zetten. Aangezien het repetitielokaal in de Groene- la-an niet beschikbaar is werd besloten de we- kelijksche oefenavond te houden in de bo venzaal van het veilinggebouw „Centrum" in de Koningstraat. Dit werd mogelijk gemaakt door een weke- lijksche extra bijdrage van de leden. Tevens werd besloten de actie tot het aan werven van nieuwe leden krachtig voort te zetten teneinde het voortbestaan der vereeni ging te waarborgen en het mogelijk te maken groote koorwerken uit te voeren. Vrijdag avond zal een aanvang worden gemaakt met het instudeeren van de nieuwe composities. Op de zangliefhebbers wordt een beroep ge daan om zich voor dien tijd aan te melden. Ook doet het bestuur een dringend beroep op de donateurs en donatrices om de vereeni ging in deze moeilijken tijd te blijven steunen of een extra-bijdrage te storten op de giro rekening (no. 272835) van den penningmeester D. Meinema. Ook nieuwe donateurs, die slechts twee gulden per jaar betalen kunnen zich op deze wijze aanmelden. Het bestuur verwacht, dat de zangers van minste eischen voldoen in tijden, dat luchtgevaar is. Daarom wekken wij onze lezers on t eens een kijkje in het modelhuis voor luchtbescherming te nemen. Altijd is da iemand van de Ned. Vereeniging Yoor Lnrtf bescherming aanwezig om alle mogelijke gen te beantwoorden. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Lijn I: 8.00 Hilversum I. D0NDerÜA(L Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen; 10.30 Parijs; 12.05 Di versen; 12.20 Brussel Ned.; 2,20 Londen Re/ 4.20 Parijs; 4.35 Londen Reg.; 5.20 BrusselnJ" 6.05 Radio P. T. T. Nord 6.20 Londen Reg.- Radio P. T. T. Nord; 7.50 Diversen; 8.20 InnL Reg.; 9.00 Keulen; 10.20 Brussel Ned.; pl.m i(y Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned.; 10.35 Londen R«- 1.20 Nationaal programma; 10.45 Londen Rog Lijn V: Diversen De verhouding van Hoedemaker tot Dr. Kuiper. Toegelicht door Ds. J. de Vries. Gisteravond hield de plaatselijke afdeelir* van den Chr is tel ij ken Nationalen Werkman-- bond een ledenvergadering in het Nedêr- landisch Hervormd vereenigingsgehouw aan de Oosterwijkstraat. Na gemeenteschappelijk zingen van Ps. 84: 6 ging de voorzitter, de heer J. van der Ploeg, voorin gebed, waarna hij een gedeelte uit Jeremia I voorlas^ aan hand waarvan hijeen korte inleiding hie'.c. Ds. J. de Vries sprak vervolgens over h derwerp „Wie was I-Ioedemaker?" Spreker behandelde eerst uitvoerig de jeugd van P hippus Hoedemaker, die in 1851 met zijn oudere naar Amerika vertrok, waar hij op de school van de Hollandsche Kerk te N Brunswyck werd opgeleid tot predikant, 1 volgens kwam ds. De Vries te spre ken over de verhouding van ds. demaker tot dr. Kuiper. Hoewel beide mannen, toen er een wet op het hi onderwijs kwam, die de theologie hierbij als zoodanig ophief, eerst samenwerkten aan de oprichting van de Vrije Universiteit, kwam het spoedig tot een breuk met het gevolg, ds. Hoedemaker in 1886 uit dit instituut iral De oorzaak hiervan was. dat dr. Kuiper te handhaving van de belijdenis vooropstelde, waaruit een kerkscheuring kon volgen, terwijl ds. Hoedeimaker, hoewel hij wel voor een zi v-ere belijdenis ijverde, de reorganisatie v de kerk op den voorgrond stelde, daar naar zijn meening de eenige, algemeene kerk niet door afscheidingen gediend werd. Het was te meening van ds. Hoedemaker, dat wij niet uit de kerk mogen treden om de fouten die er in de organisatie zijn, maar dat wij moeten trachten deze fouten uit den weg te ruimen, De overtuiging van ds. Hoedemaker was, dat het niet mocht gaan om het geestelijk wel zijn van aan de belijdenis getrouwe groepen in de eenige algemeene kerk maar de kerk van heel het volk. Hierover volgde een geanimeerde waarna ds. De Vries de vergadering met dankgebed sloot. LEDENVERGADERING VAN „BEVERWIJK". Donderdagavond houdt de voetbalvereni ging „Beverwijk" in haar clublokaal, café Vessies aan den Alkmaarschenweg een leden vergadering. Deze samenkomst is ook toegan kelijk voor de leden van de Supportersver- eeniging „Rood Wit". /CUEEP/ T'JWCENi zee beperkte zich tot de vangst van een enkele Beverwijk hun medewerking zullen willen kotter, weer een IJmuidenaar n.l. de IJm. I verleenen om „Zanglust" weer op peil te 203. I brengen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Breedijk New-Orleans n. Rott. 11 te Lonaen. Pennland, N.-York n. Antw., 11 te Southampton. HOLLAND—OOST AZIë LIJN, Meerkerk (uitr.) 10 van Manilla. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN- Nigerstrpom (uitreis) 11 van Monrovia. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (thuisr.) 11 van Kaapstad. Abbekerk (uitreis) 11 te Fremantle, KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Boskoop 12 v. Rotterdam te Amsterdam. Van Rensselaer, 8 v. N. York n. Port au Pnn. Luna 8 van New York naar Maracaibo. Hebe 12 van Kopenhagen te Amsterdam. Vulcanus, Les Falaises n. Amst. 11 in de D"1 ROTTERDAM—ZUID AMERIKA UM Alphacca (uitreis) 9 te Montevideo. Alhena (thuisreis) 10 van Montevideo. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sitoebondo (thuisr.) 11 te Suez. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND- Marn. v\ St. Aldeg. (thuisr.) 12 v. Saban&

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2