Abessynië, voorheen en thans. Ook hier weer: Djibouti IAAT/TE EERICUÏIN SANTPOORT HEEMSKERK (Van een bijzonderen medewerker) g moeten niet denken dat ik een ver- zameiaar van woestijnen ben", aldus sprak eens op hoonenden toon Italië's Mussolini, toen men pogingen in het •erk stelde hem te beletten Abessynië te Hdheid Er wordt tegenwoordig veel verza ad Zoo bezit koning Victor Emmanuel van Sïlië een uitgebreide en kostbare collectie Seinsche munten. Wijlen koning George v van Engeland verzamelde postzegels, ter- ffiil een Japansche handelsmagnaat naar men M een verzameling van meer dan 40.000 «Schillende lucifersetiketten heeftEn ien kan toegeven, dat dergelijke collecties Interessant en zelfs leerzaam kunnen zijn. «aar ledereen zal 't er over eens zijn dat het '«zamelen van zandkorrels nu niet bepaald wn geestverheffende bezigheid kan worden eenoemd. En terecht was Mussolini dus boos men men hem zulk een dwaze, onbeduidende liefhebberij in de schoenen wilde schuiven. Daar kwam nog bij dat de Duce, zonder ook maar in het minst op dit gebied verzamelaar te zijn, desondanks maar al te goed op de hoogte'was van de diverse kwaliteiten van 'woestijnzand! Want hetgeen Italië tot dat ogenblik aan koloniën bezat, n.l. Libië in Noord- en Somaliland en Eritrea in Oost- Afrlka, was en is nog in feite niet veel meer dan een aantal uitgestrekte, eenzame woe stijngebieden, zonder bevolking, zonder leven i dus 00k zonder toekomst. Daar is bij voor beeld de grootste: Libië. Inderdaad een kolo nie van enormen omvang; met haar opper vlakte van 1.850.000 K.M.2 bijna zesmaal zoo groot als Italië zelf en meer dan 20 maal zoo groot als Nederland, maarin heel dat ontzaglijke gebied wonen bij elkaar nog geen 700000 menschen, d.i. nog niet eens drie in woners per K.M.2! Bovendien is het land er onvruchtbaar; alleen in de kustvlakten aan de Middellandsche Zee kan wat aan land bouw worden gedaan. Met Somalië is het al niet veel beter gesteld. Ruim twee maal zoo groot als Italië telt het slechts 1.300.000 in woners van wie de meesten echter zwervende nomaden zijn, die met hun kudden schapen en geiten het land doortrekken en dit eerder nog verarmen dan rijker maken. Eritrea is er nog het best aan toe, maar ook hier vindt men, vooral in het zuiden, een troostelooze reeks dorre vulkaan- en woestijngronden. Ik heb, dw&rs door die woestijnen, een tocht per auto van eenige honderden kilometers ge maakt, langs primitief aangelegde karavaan wegen en soms ock, hortend en stootend, zwaaiend en slingerend, over de steenachtige en oneffen zandvlakten van de woestijn zelf. Wij zagen onderweg niets, behalve, een enkele maal, een karavaan kameelen en in den heel vroegen ochtend enkele troepen antilopen en jakhalzen. Overigens, tot aan den verren ho rizon, niets dan het door de gloeiende Afri- kaansche zon geblakerde bruingele zand geen leven, overal doodsche stilte rondom. Daaruit laat zich verklaren dat Italië, on danks het groote daaraan verbonden risico in verband met de houding der mogendheden en de door den Volkenbond toegepaste sanc tie, de verovering van Abessynië heeft door gezet. Want niet alleen vormde dit land de verbinding tusschen de beide koloniën Eritrea en Somalië de drie gebieden zijn thans sa mengevoegd onder den naam Italiaansch Oost- Afrika maar is door zijn natuurlijke rijk dommen en groote re ontwikkeling- bovendien veel belangrijker dan alle andere bezittingen tezamen. De koloniale rijkdom van Italië was als een fraaie ruiker bloemen met sierlijke, kleur rijke namen: Libië, Tripoli, Cyrenaïca, Eri trea, Somalië. Maar bij nadere beschouwing bleken het slechts kunstbloemen te zijn. En dus een bezit van zeer dubieuse waarde. Abes synië vormt voor Italië eigenlijk het eerste waardevolle overzeeesche bezit. Een werke lijke, levende bloem. Wist ge dat de naam „Addis Abeba", Abessynië's hoofdstad, letter lijk vertaald „ontluikende bloem" be teekent? Mussollni heeft er nu alles op gezet om deze levende plant tot volle ontplooiing te brengen. En ziehier dan ook tevens de reden waarom hij het Fransche Djibouti op de lijst van zijn desiderata heeft gezet. Want zooals in het vorig artikel al werd opgemerkt, is Djibouti d natuurlijke haven van Abessynië en vormt de, ook in Fransche handen zijnde, spoorlijn Djibout-Addis Abeba de kortste, snelste en meest economische weg naar het hart van Abessynië: Addis Abeba. En Italië is van meening dat de levenssappen voor zijn kost bare plant het best langs Djibouti en zijn spoorlijn kunnen worden toegevoerd. Het vreest dat, indien met Frankrijk geen oplos sing terzake zal kunnen worden verkregen, die kostbare plant zal verwelken en mettertijd afsterven. En dit is dus het gevaarlijke ka rakter van het Djibouti-vraagstuk: het be- teekent voor de Italianen ook al geven zij dit om redenen van prestige niet toe des ondanks het „to be or not to be" van hun eenig waardevolle overzeesch bezit, Abessynië, en daarmede practisch dus van geheel Itali aansch Oost Afrika, waarvan dit land het middelpunt en de stuwende kracht is. Eens een bijna vergeten land. ^BESSYNIë het is voor ons Westerlin gen altijd een geheimzinnig land geweest. Men wist er maar heel weinig van. En wat men er van hoorde klonk zoo vreemd in onze ooren, dat het eigenlijk nauwelijks werd ge loofd. Zoo leefde Abessynië of Ethiopië, zooals Er was reden voor zijn geprik- HOLLAND—AMERIKA LIJN. Leerdam 12 van R'dam te New Orleans. Noordam 12 v. New York te Philadelphia. Beemsterdijk 12 van Baltimore te New York, HOLLAND—OOST AZIë LIJN. Serooskerk (uitr. 11 te Port Said. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Cottica 12 van Amsterdam n. West-Indië. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Agoeng (thuisr.) 12 van Port Sudan. Baloeran 13 van Batavia n. Rotterdam. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. Alphacca 12 van R'dam te Buenos Ayres. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Java thuisr.i 5 van Sabang via Kaaip, keert ■laar Indië terug. Poelau Roebiah (uitreis) 11 van Genua. het ook wel wordt genoemd, zijn eigen be staan, onbekend en als een bijna vergeten land, totdat het in het late najaar van 1935 door den inval der Italianen plotseling een belangrijke pion op het politieke schaakbord der mogendheden werd en daardoor in enkele uren tijds in het centrum der wereldbelang stelling kwam te staan. Maar desondanks is het eigenlijke Abessy- nische leven, z-ijn de zeden en gewoonten van het land, even onbekend gebleven als zij het voordien waren. De belangstelling der volke ren richtte zich in hoofdzaak op het oorlogs gebeuren en de actie van den Volkenbond. Abessynië zelf bleef, en is tot den huidigen nog, ondanks zijn meer dan 15 millioen inwoners, een terra incognita, een onbekend land. Toch is het meer ernstige belangstel ling ten volle waard. Om te beginnen heeft Abessynië het woord is afgeleid van het Arabische „habesh" en beteekent, vrij ver taald: „het land van de verschillende rassen" (men vindt er, hoewel Amharisch de meest gesproken taal is, een conglomeraat van niet minder dan 68 andere talen en dialecten!) zijn eigen zeer merkwaardige en bovendien heel oude geschiedenis. De overlevering wil zelfs, dat Aksoen, de oudste stad van het land, zou zijn gebouwd door een kleinzoon van Noach en dat de Ethiopische dynastie is gesticht door Menelik I, die de zoon zou zijn geweest van den beroemden en wijzen koning Salomo en de koningin van Scheba! Maar ook al willen we de juistheid van deze wel wat erg ver reikende historische relaties in het midden laten, zoo is het desniettemin een feit archaeologisch onderzoek heeft het aangetoond de Abessynië's geschiede nis zeker even oud is als die van het Egypte der Pharao's. Er zijn graftomben, voorwer pen en steenen ihet inscripties gevonden, die volgens de onderzoekers ongetwijfeld van eenige duizenden jaaren vóór het begin onzer jaartelling dateeren. Vooral interessant zijn de z.g. obelisken, zuilen van meer dan 20 meter hoog, die door de oudste bewoners van het land zouden zijn opgericht om de goden te danken voor een behaalde overwinning. Ik heb er in Aksoen nog enkele gezien; zij ver keer en, ondanks hun eerbiedwaardige ouder dom van zoovele eeuwen, nog in goe den staat. Mussolini heeft onlangs een der mooiste naar Rome laten overbrengen. De Abessyniërs zijn voor het meerendeel Christenen; zij behooren tot de Koptische kerk. Men neemt aan, dat zij in de vierde eeuw tot het Christendom zijn bekeerd als een gevolg van den geloofsijver van een zeke ren Frumentios, een neef van een christelijk koopman uit Antioehië, die met zijn schip op weg was naar Indië, doch in de Roode Zee schipbreuk leed. Hoewel de opvarenden be houden aan land wisten te komen, waren hun. uren desniettemin geteld, want zij wer den door de kustbewoners zonder pardon ge dood. Slechts Frumentios wist aan het bloed bad te ontkomen en belandde, na allerlei omzwervingen, in Aksoen waar de koning hem een levensonderhoud verschafte door hem de- opvoeding van den kroonprins toe te vertrouwen. Deze laatste ging, toen hij eenige jaren later zijn vader was opgevolgd, tot het Christendom over. Frumentios zelf werd door den patriarch van Alexanidrië gewijd tot de eerste bisschop, „Abouna" van Abessynië. Van toen af verrezen er overal in het land kerken. Een der eerste was de basiliek te Aksoen die nu nog, zij het ook gerestaureerd, bestaat. Zij trekt jaarlijks het bezoek van honderden Abessynische pelgrims. Ook werden volgens eeuwenoud gebruik in deze basiliek de souve- reinen van Abessynië tot koning gewijd. De laatste monarch evenwel, Negus Hailé Selassié I, is van deze traditie afgeweken; hij besliste dat zijn kroningsplechtigheid met Westersche, moderne pracht en praal te Addis Abeba zou plaats hebben. De geloovigen zagen het met leede oogen aan, vooral de conserva tieve en orthodoxe Aksoemers, en er werd ge mompeld dat, door deze inbreuk op een eeuwenoude en geheiligde traditie, het dit maal stellig niet goed met den Negus zou af- loopen. Inderdaad zagen zij enkele jaren later Hailé Selassié, vluchtend voor de troepen van den Italiaanschen koning, het land in allerijl verlaten. Het verbaasde hen niet. Zij hadden het immers al voorspeldOverigens hebben zij zich, voor het oogenblik althans, met het bestuur van de nieuwe, Westersche heerschers wel verzoend. Ik deed in dit opzicht een merk waardige ervaring op. Bij mijn bezoek aan de basiliek werd ik rondgeleid door een ouden priester, die mij de beteekenis der inscripties en muurschilderingen verklaarde. Bij het af scheid zei hij, wijzend op het weelderig groen van de struiken en vruchtboomen, die om het kerkerf geplant waren, onverwachts en ge heel eigener beweging, want over de gezags- wisseling was met geen woord gesproken: ..Zie toch eens hoe rijk de natuur ons zegent! Vroeger wilde hier bijna nooit iets groeien. Het is een bewijs dat de Almachtige het nieu we landsbestuur met welgevallen aanziet en daarom beschouwen ook wij Italië als een goeden vriend". Beleefdheidsgebaar tegen over den Westerschen bezoeker, diplomatie, vrees, ofeen werkelijk eerlijk gemeende overtuiging? Hoe dan ook, het was typeerend iets dergelijks in dit alleroudste stukje van Abessynië te hooren. Maar ik zou enkele dagen later voor d< tweede maal een dergelijke merkwaardige er varing opdoen. Het was te Addis Abeba, ter gelegenheid van de bruiloft van een familie lid van Ras Hailou Taklé Haimanot, voorma lig gouverneur van de provincie Godjam, bij welke plechtigheid men ook mij uitgenoodigd had. Ras Hailou was gouverneur tot 1932; hij viel toen in ongenade bij Hailé Selassié en bracht vier volle jaren in gevangenschap door. Omdat hij van koninklijken bloede is was de ketting waarmede zijn rechterbeen aan den muur van de kerker was vastgeklonken, van goud. Als een gevolg van deze foltering loopt hij nu nog moeilijk. Het valt dadelijk op. Nu heb ik in den loop der jaren al heel wat bruiloftsfeesten meegemaakt, in verschillende landen en dus bij verschillends volken. Maar deze bruiloft bleek een unicum te zijn! Daar waren in de eerste plaats de meer dan dui zend gasten, Abessyniërs. Zij zaten aan lange tafels volbeladen met honingkoeken en sta pels rauw, nog dampend ossenvleesch. Achter en terzijde van de feestzaal, op hoopen bij el kaar geworpen, de nog bloederige huiden en koppen en het verdere afval van de pas ge slachte dieren. Voorts op een stellage drie i groote vaten bier. De bruiloftsgasten lieten zich een en ander goed smaken. De stukken rauw, lillend vleesch werden met groote mes sen in reepen gesneden en daarna gulzig op geslokt- Na elke hap een flinke slok bier. Dit gedeelte van het feestprogram was naar onzen Westerschen smaak dus wel heel erg bn-sma- kelijk. zij het ook origineel. Het was een stukje „Afrikaansch" Abessvnisch volksle ven Dan waren daar lh de tweede 'plaats Has Hailou Taklé Haimanot en hei bruidspaar zelf. Die boden een heel wat prettiger en ele ganter aanblik. Prachtige fluweelen, met goud geborduurde costuums in paarse, groene en karmijnroode uitvoering, en dit alles nog op gesierd met een rijkdom van fonkelende rid derorden en zijden ordelinten. De bruid bo vendien getooid met een van gouddraad ge vlochten en met edelgesteénten bezet hoofd deksel in den vorm van een tropenhelm. In tegenstelling tot het woeste feestmaal drinkgelag der „duizend mannen", zagen hier dus een tafereel van het geciviliseerde, „Westersche" Abessynië. Maar misschien was toch nog wel het meest opmerkelijk de rede van den bruidegom en het bruiloftslied, ge dicht door den bij elk Abessynisch feest on- misbaren zanger of minstreel. De eerste gaf in bijna hartstochtelijke bewoordingen de ver zekering dat hij en zijn aanhangers als het moest zonder aarzelen hun leven zouden ge ven voor het „Nieuwe Abessynië"; de ander bezong in een lange reeks verzen en begeleid door een tweesnarig strijkinstrument, de hel dendaden van het Italiaansche leger Dit was dus het politieke gedeelte van de bruiloft en waarschijnlijk ingelascht omdat er ook verschillende Italiaansche belangstel lenden waren. En ook hier weer vraagt men zich af: is dit alles oprecht gemeend? Is het inderdaad de eerlijke overtuiging van die priesters, volkshoofden en volkszangers, of is het slechts berekening, een beleefdheidsfrase, dan wel vrees voor den nieuwen heerseher? De Italianen, zooals ik heb kunnen constatee- ren, zijn overtuigd dat de Abessyniërs, althans een groot gedeelte van hen, het eerlijk mee- nen en zij baseeren hun oordeel op het feit, dat zij veel doen om den welstand en de hy giëne onder het volk, dat over het algemeen nog onder zeer primitieve omstandigheden leeft, te bevorderen. --■=--^5=r^==sE^— Nederlandsch vliegtuig tot daling gedwongen. De hervormingen. ANT, en dit is een zeer opmerkelijke zijde van de Italiaansche pacificatie-politiek, al heel spoedig na de verovering van Abes synië zijn de Italianen begonnen allerlei maatregelen te nemen, die de strekking heb ben de bevolking welwillend en zoo mogelijk zelfs erkentelijk te stemmen. Door namelijk ook hier toe te passen het oud-Romeinsche en beproefde middel van het „panem et cir- censes" het geven van „brood en spelen", hier nog aangevuld met „kerken en mos keeën". Komt waar ge wilt in Abessynië: in Addis Abebai Dessié. Assab, in Dire, Doea, As mara, Adoea of zelfs in het eeuwenoude Ak- soem enge zult er in aanbouw of reeds voltooid aantreffen nieuwe, modern ingerich te markthallen voor de Inheemschen die hun welstand zullen vergrooten en dus meer .brood" zullen opleveren voorts speciaal voor hen bestemde bioscopen de „spelen" en, zooals ik al vermeldde, bovendien nog ker ken en moskeeën, voor Kopten en Mohamme danen beide. Ook met de verbetering van de woningtoestanden is een begin gemaakt. De Abessyniërs, tot dusverre gewend te leven in de benauwde, rookerige en dus zeer onhygië nische „toekoels", een soort bijenkorf ach tige verblijven van leem, takken en stroo, worden nu geleidelijk gehuisvest in luchtige, steenen huizen, die men echter, uit psychologische overwegingen, den oorspronkelijken „toekoel- vorm" heeft laten behouden. Al deze veranderingen en ook niet te ver geten de verbetering der wegen en nog andere maatregelen op het gebied van sociale zorg, hebben er uiteraard toe geleid dat in breede kringen der bevolking op het oogenblik rust en tevredenheid heerschen. Daarbij komt, dat de Abessyniërs in geen geval den terugkeer van Negus Hailé Selassié wenschen. Zij ne men het den monarch ten zeerste kwalijk dat hij, tegen het einde van den oorlog, de wijk heeft genomen naar het buitenland, hen al dus, zooals zij liet beschouwen, in de ure des gevaars in den steek latende. „Een Abessyniër vlucht nooit" is hun lijfspreuk. Daardoor heeft Hailé Selassié zich bij zijn volk onmoge lijk gemaakt en is hup. nationaal gevoel ge schokt. Ook de Franschen, die jarenlang in Abessynië hebben gewoond en met de bevol king als de beste vrienden omgingen, hebben mij dit bevestigd. Het zal dan ook van het be leid der Italianen afhangen, in hoeverre deze toestand van rust zal kunnen worden gecon solideerd. Op het oogenblik hebben zij alleen nog moeilijkheden met sommige grensstam- men in het westen, die zich niet willen onder werpen en dus nog voortdurend zorg en aan dacht vereischen. Ook voor de eigen landgenooten wordt het noodige gedaan. Wederom naar oud-Ro- meinsch model, worden bijv. de legionaires, die den veldtocht in Abessynië hebben meege maakt. thans in de gelegenheid gesteld zich daar als landbouwer-kolonist te vestigen. Een huisje, een stuk grond ter grootte van 60 hectare en een veestapel van ongeveer 30 stuks runderen, schapen en geiten wordt hun door den Staat in voorschot verstrekt. Van de te behalen winst betalen zij hun schuld af en na verloop van eenige jaren kunnen zij eige naar van de geheele behuizing zijn. De kolo nisten leven en werken er met hun gezinnen. Er zijn thans twee van dergelijke kolonisaties, te Oletta en te Biscioftu, beide in de omgeving van Addis Abeba. Consultatiebureaux, proef stations en landbouwkundigen zorgen er voor deskundige leiding en bijstand. Het ligt in de bedoeling om in de toekomst, gebruik maken de van de nu verkregen ervaring, het aantal dergelijke kolonisaties geleidelijk op te voeren. Ongeveer honderd gezinnen vinden er thans reeds een bestaan. Ook het particulier initiatief is zich voor de nieuwe gewesten gaan interesseeren. Verschil lende fabrieken zijn in aanbouw. Een der grootste, de „Colonalpi", een fabriek voor de vervaardiging van de voor den Italiaan on misbare macaroni en biscuits, is juist enkele weken geleden in bedrijf gesteld. Bouw en in richting hebben de enorme som van 25 mil lioen lire gekost! Zoo zijn de Italianen op het oogenblik dus met vereende krachten bezig om Abessynië „om te bouwen". Met de bedoeling er een mo dern land van te maken. Maar het gemis van spoorwegen is en blijft nu eenmaal een belem mering. In een tijd, waarin de snelheid van het verkeer steeds wordt opgevoerd, heeft een land zonder spoorwegen al een heel slechte kans. De Italianen weten het. Zij weten ook, dat hun met zooveel moeite aangelegde, ein deloos lange heirwegen, waarvan elke kilo meter gemiddeld een millioen lire heeft ge kost, tenslotte den spoorweg niet zullen kun nen vervangen dat deze wegen slechts een kunstmatige voeding zijn voor het organisme van het nieuw verworven bezit, omdat nu eenmaal de Djibouti-spoorweg, als de snelste en goedkoopste weg naar Abessynië's hart, Addis Abeba, als de eenige natuurlijke voe dingsbron moet worden beschouwd. Daarom is het Djibouti-vraagstuk tevens het „Abes- synië-vraagstuk" der Italianen. En men mag, in 't belang van den wereldvrede die toch al door het geval Dantzig en was dies meer zij op zulk een zware proef wordt gesteld, slechts hopen, dat Frankrijk en Italië hier tot een bevredi gende oplossing zullen komen. Ook in het be lang van Abessynië zelf. BELGISCHE TRAWLER NAAR DE H ARIN GVISSCHERIJ Alhier is binnen geweest een Belgische trawler om haringnetten te laden. Het schip is inmiddels naar de haringvisscherij ver trokken. Duitsche gezant spreekt leedwezen zijner regeering uit. De regeeringspersdienst meldt Gistermiddag is benoorden de wadden eilanden het Nederlandsche marine vliegtuig R5, waarvan in verband met de gegeven strikte instructies moet wor den aangenomen dat het zich binnen Nederlandsch rechtsgebied bevond, door een Duitsch militair vliegtuig aangeval len en, na tot daling te zijn gedwongen, vergaan. De vier man Nederlandsche beman ning, waarvan er twee licht gewond zijn, zijn naar Nordemey overgebracht, en keeren zoo spoedig mogelijk naar Delfzijl terug. De Duitsche gezant heeft hedenmor gen op het departement van buitenland- sche zaken het leedwezen zijner regee ring over het voorgevallene uitgesproken en het aanbod overgebracht om het vliegtuig te vervangen. Indien bij het verhoor der Nederland sche vliegers bijzonderheden komen vast te staan, die tot juist begrip van het voorgevallene van belang zijn, zal een nadere medeleeling worden gedaan. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur Zwaar tot half bewolkt. Enkele regen buien. Zwakke tot matigen wind uit Westelijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. Hier en daar och tendmist. Wat de tuinders kregen. Spinazie per fel. kist 2045. Postelein per fel. feist 2835. Sla per 100 krop 80—2.25 Andijvie per 100 krop 802.00. Wortelen per bos 5—9. Raapstelen per bos 1 Va- Selderij per bos l—V/2- Pieterselie per bos l—V/2. Aardappelen (klei) 240300 Tomaten per KG 46 Prei per KG 45. Uien per KG 3—4VZ. Pronkboonen per KG 33Vfe- Waspeen per KG 36. Bloemkool I per stuk 1017. Bloemkool II per stuk 46. Komkommers I per stuk 3Y2—6. Komkommers II per stuk 22V2. Meloenen per stuk 512. Knollen per stuk 4—7. Snijhoonen per KG 716. Dubb. boonen per KG 920. Spercieboonen z. dr. per KG 1216. Trosboonen per KG 1421. Capucijners witte 812 ct. per KG. Aardbeien per doosje 18. Frambozen per doosje 1214. Bramen per slof 4055. Appelen per KG 4—12. Peren per KG 6—14. Druiven per KG 2025. Augurken per KG 413 MARKTBERICHTEN. Spianzie per kist 2540. Postelein per kist 2535. Andijvie per 100 str. .1.002.00. Wortelen per bos 7. Komkommers per stuk 2—6. Aardappelen, klei, per KG 35 Roode kool per KG 2 ot. Bloemkool per 716 ct. Uien per KG 4 ct. Prei per bos 8. Sla pér 100 krop 13. Pieterselie per kistje 9. Selderie per kistje 14. Appelen per KG 6—10. Penen per KG 8—16. Pruimen per 100 24. Druiven per KG 20—26. PERSONALIA. Onze plaatsgenoot de heer J. Avegaart slaag de te Utrecht voor de akte J. vrije- en orde oefeningen, der gymnastiek. Hij werd opgeleid door den heer H. J. Blauw, leeraar lichamelijke oefening alhier. Distributie van pluimveevoeder. Door bemiddeling van de organisaties. In verhaard met do distributie van pluim veevoeder heeft de minister van Economische Zaken bepaald, dat pluimveehouders, die niet aangesloten zijn bij de Larudibouw-erLsis- organisatie, lid kunnen worden van een plaat selijke vereeniging van pluimveehouders, die voor deze distributie kan zorgen. Voor de Kenneaner Pluimveevereeniging, waarvan het secretariaat te IJmuiden geves tigd is, kan men zich te Beverwijk vervoegen bij den heer H. van Riessen, Jan Alsweg 15. Intusschen is ook hier ter plaatse een ver eeniging van kleine pluimveehouders opge richt. In het bestuur namen zitting de heeren S. Schuijt, J. van Gastel en C. v. d. Waa. BUIS VAN DE WATERLEIDING GESPRONGEN. Woensdagavond is in de Kerkstraat een buis van de waterleiding gesprongen. Het water baande zich met geweld een weg door de klinkerbestrating en zette een groot deel van de straat blank. Daar men vreesde, dat zich onder het wegdek een groot gat ge vormd had werd het verkeer door omwonen den gewaarschuwd, zoodat dit langs een an deren weg kon worden geleid. Het Waterleidingbedrijf nam onmiddellijk maatregelen om den watertoevoer af te slui ten en de aangerichte schade te herstellen. Arbeiders van Openbare Werken en het Wa terleidingbedrijf hebben in den nacht de noodzakelijke herstellingen verricht, zoodat hedenmorgen van het tuvel niet veel meer te bespeuren viel en het verkeer door de stra ten weer kon worden toegelaten. ONTSPANNINGSAVOND VOOR MILITAIREN. Hoewel de zalen, die daarvoor in de aller eerste plaats ln aanmerking zouden komen, niet beschikbaar zijn, wordt toch al het mo- jelijke gedaan, den soldaten het verblijf al hier zoo aangenaam mogelijk te maken. Zoo was gisteren in de Ned. Herv. Kerk door de plaatselijke afdeeling van den Vrijz. Chr. Jongeren Bond een ontspanningsavond be legd, die buitengewoon goed geslaagd mag heeten. De bijeenkomst werd geopend door ds. Ol- deman. Deze riep allen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder den officieren. Daarna gaf hij de leiding, over aan den heer Korting. Het programma, dat de V.C.J.B. den sol daten vervolgens aanbood, was een zeer ge varieerd: het Hawaii-gezelschap van de Her vormde Kerk te Haarlem-Noord, liet zich met succes hooren. Gezamenlijk werden liederen gezongen be geleid door den heer Vincent. Het programma werd besloten met het zin gen van het „Wilhelmus". Aan het slot betuigde de overste zijn har telijke dank voor het organiseeren van dezen avond en sprak de hoop uit, dat nog meer van deze en andere avonden zouden georganiseerd worden. Voorts nam de overste de gelegenheid waar, om zijn dank te betuigen voor de aardige ontvangst van de zijde der be volking en eindigde met den wensch, dat de „jongens" zich de gastvrijheid waardig zouden toonen -ü -rEN. Kotters: Tx. 33 I 170. Tx. 29 f 168. Tx. 39 f 164, Tx. 32. f 130. Kustvisschers: Uk. 1 f 67, Uk. 205 f 44, Uk. 90 f 70, Uk. 104 f 30, Uk. 243 f 64, Uk. 17 f 120 Uk. 126 f 152, Hd. 25 f 102. AANRIJJDING. Woensdagavond had op den hiek Amstel- Straat-Prins Hendrikstraat een aanrijding plaats tusschen een autobus en een wielrij der. De wielrijder maakte een verkeersfout, door de linksche bocht klein te nemen, waar door hij door de bus werd aangereden. Hij werd van zijn fiets geworpen en moest zich onder behandeling van een geneesheer stel len. Tong f 2.30—f 1.10 per kilo. Kleine schol f 35f 21 per 50 kilo. Schar f 10f 7,50 per 50 kilo. Duitsche bases aan de kust van Zuid-Amerika KOE DOOR BLIKSEM GETROFFEN. Tijdens een kort onweer dat Woensdagmid dag te 3 uur boven onze plaats woedde is een koe van den veehouder P. M„ die in de weide achter „Marquette" graasde, door het hemel vuur getroffen. Het beest was op slag dood. ER ZAL SCHERPER WORDEN TOEGEZIEN OP VERKEERSFOUTEN. Met de verkeersvoorschriften wordt het door velen in Heemskerk niet zou nauw genomen. Richting aangeven bij het inrijden van zij wegen of op gevaarlijke hoeken, wordt zelden gedaan. Vooral Zondagsmorgens, bij het aan- en uitgaan der kerk, is het erg Het is onbe grijpelijk dat er niet meer ongelukken ge beuren. Om het verkeer in betere banen te lelden heeft de politie zich genoodzaakt gezién stren ger op te treden. Men zij dus gewaarschuwd! Engelsche regeering kondigt démarches aan. Het Engelsche ministerie van voorlichting deelt mede, dat de regeering, daar zij reden heeft om te gelooven, dat de vijarvd wellicht zal trachten duikboot- en iuchtbases te vesti gen langs de kust van Zuid-Amerikaan- sche landen, haar diplomatieken ver tegenwoordigers in deze staten zal opdragen de regeeringen in kwestie uit te noodigen de noodige stappen te nemen om schending der neutraliteit te voorkomen. Van half officieele zijde heeft men te Mon tevideo aan United Press een verklaring af gelegd welke dit persbureau ondier reserve weergeeft en die ongetwijfeld, als zij op authentieke feiten berust, een verstrekkende beteekenis heeft. Uruguay een onderzeebaste te stichten tueel voorstel om op terrein van Uruquay een onderzeebasis te stichten niet in strijd achten met het on zijdigheids-verdrag van den Haag en de maritieme conventie van Havana. Uruguay heeft een oppervlakte van 72.350 millioen vierkante mijl en een bevolking van ruim 2 millioen. De zeekust, is iets minder dan y3 van de landsgrens van Uruguay. Een groot deel daarvan vormt de oever van de Rio de la Plata, in welks Westelijke helft de Argentijnsche hoofdstad is gelegen. Voorts ontving United Press in dit verbond nog de volgende telegrammen: BOGOTA, Een woordvoerder heeft verklaard, dat Columbia van den beginne af alles heeft gedaan om te verzekeren, dat de neutraliteit niet geschonden wordt. SANTIAGO DE CHILI. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat Engeland geen stappen gedaan heeft in ver band met een mogelijke schending van de neutraliteit. MEXICO CITY. Door het ministerie van Buitenlandsche Zaken werd ons verklaard, dat Mexico vast besloten is een strikt neutra liteit te handhaven en alles te doen wat in zijn vermogen is om de activiteit van duikboo- ten of eenige andere schending van de con ventie van Den Haag te voorkomen. BUENOS AIRES. De atuoriteiten deelden mede dat Argentinië geen Duitsche voorstellen tot het oprichten van bases in Argentinië die natuurlijk direct van de hand gewezen zouden worden hadden ontvangen, noch een uitnoodiging van Engeland om de neu traliteit te bewaren. Het Poolsche legerbericht. het Te half twaalf Woensdagavond werd dertiende legerbericht per radio bekend maakt. Het luidt: „In de streek van Koetno en Lowicz zetten wij den strijd voort en bren gen wij bij onze aanvallen den vijand ern stige verhezen toe. Dertig vijandelijke vlieg tuigen zijn neergeschoten. Een aanval op de lijn Modlin-Zegrze is afgeslagen. Het bom bardement van Warschau duurt voort. Zuide lijk van de lijn Kaloeszin-Siedlce trekken wij voor de gepantserde afdeelingen van den vijand onder hevige gevecten terug. Onze troepen blijven den vijand, die bij Annopol den Weichsel was overgetrokken, bestrijden. Biilwow is een aanval van een gemotoriseerde colonne afgeslagen. Bij Gdynia en Kepa Oksywska duurt de strijd voort.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3