ffoodwet inzake Enkele punten gewijzigd het vervoer aangenomen Halve guldens in de circulatie. Torenvalk' gebleven. in Batavia Automobielen enz. Had de „Groenlo" pONDERDAG 14 SEPTEMBER 1939 lüeec een natuta£isatie~de&at DEN HAAG Woensdag.Joekes (v.d.) aanbevolen, wees de Minister er op, dat onder de huidige omstandigheden de Re- de Kamer ijverig afdeelingswerk had I geering tal van maatregelen neemt, die eventueel 3 las de griffier de Voorloopige Verslagen schade kunnen veroorzaken. Daaraan valt niet ?edaa"'treffende de wetsontwerpen in zake het vn.--tellen van rechterlijke ambtenaren met np ambtenaren wat betreft de regeling om- gewone genot van hun gewone en hun, 1101 .^kiiicpprden. militaire salaris, in zake ^mobiliseerden, militaire salaris, in zake slf. jjer wet houdende nadere voorzienin- mjZ1Streffende de grensbewaking, alsmede nog 110 Verslapen over eeniee andere 5 ïmrloopige Verslagen over eenige andere oorstellen, o.m. tot naturalisatie van een aan- ^Vprwlgens" keurde de Kamer discussie- en j,, mminsloos eenige contingenteeringen (aan- <ie invoer van steenkolen, van gelaschte en buizen en van kunstzijden garen) l F. DUYMAER VAN TWIST A.R. naarna kwam men toe aan het wetsontwerp „Jende regelen met betrekking tot het verze- en van 'n doelmatig gebruik van vervoermid- fr m 't belang der volkshuishouding in geval fn oorlog, oorlogsgevaar enz. De Minister van Waterstaat is dan, ingevolge art. 2, bevoegd rege- te stellen, waarbij houders van daarbij aan wezen vervoermiddelen, welke zijn ingericht Mt vrachtvervoer te land of te water, verplicht -•den hun vervoermiddelen te doen inschrij ven in daartoe door den Minister bestemde V'sisters Tevens kan vermelde bewindsman Sen stellen met betrekking tot het gebruik Hmr den houder van de vervoermiddelen in kwestie- daaronder mede begrepen het verbod van en 'de verplichting tot het gebruik daarvan. De heer Duymaer v. Twist (a.r.) be- nleitte om willekeur tegen te gaan, opneming van een schadeloosstellings-regeling in het ont werp terwijl spr. voorts vroeg of de wet tevens geldt voor het geval van revolutionaire woe- 6 De heer Krijger (c.h.) die het geluk- kig vond dat de Kamer j dit ontwerp „rustig" nad kunnen bestudee- ren was van meening, dat de Regeering over tuigende argumenten voor het ontwerp had aangevoerd. Spr. legde vast, dat de Regccring I verklaard heeft slechts :n hoogen nood van deze j wet gebruik te zullen I maken. Schadeloosstel- j ling zou zoovele moei lijkheden veroorzaken, dat het maar beter was daarvan af te zien. Zoo groot mogelijke decentralisatie is gewenscht om billijke uitvoering van de wet te bevorderen. Na dat de heer Posthuma (chr. dem). erkend had, dat de Regeering ten behoeve van onze voedselvoorziening over dergelijke groote be voegdheden moet beschikken als dewet mogelijk maakt, verklaarde de heer de Marchant et d'Ansembourg (nat. soc.) zich tegen het voorstel. Volgens hem was het niet noodig en bovendien een stap op den weg naar socialisatie, iets wat niet slechts Mr. Joekes (v.d.), Ir. v. d. W a er den (s.d.) en Ir. Bong erts (R.K.) ontkennen, doch ook met bijzonderen nadruk - Minister A1 b a r d a. Deze onderstreepte nog eens dat we hier alleen te doen hebben met een regeling van het vervoer in nood-omstandig heden en heusch niet met een voorstel dat in de plaats treedt van de vervoers-coördinatie. Van eenige vordering of van exorbitante be voegdheden is hier geen sprake. Daarvoor heb ben we trouwens een algemeene vorderingswet. In dit ontwerp gaat het om een regeling van 't gebruik van vervoermiddelen, en niet om den eigendom daarvan. Tevens gaat het om registratie, wat thans zeer noodig is. Bij de toepassing dezer wet zullen de vervoers ondernemingen zelf, zij het onder aanwijzingen' van wege de Regeering, het vervoer uitoefenen. Reeds hebben zich 3 belangrijke gevallen voor gedaan, waarin de behoefte aan een ontwerp als het onderhavige, openbaarde. Zoo b.v. in het begin van de mobilisatie, toen men de welwillen de medewerking van de ondernemingen ver kreeg. Had die ontbroken, dan zou alleen de mogelijkheid opengestaan hebben tot 'n veel scherperen maatregel over te gaan, n.l. door ge bruik te maken van de vorderingswet. De Minis ter ontkende met klem dat het voorstel gericht zou zijn zooals de nat. soc. afgevaardigde had betoogd op bevoordeeling van de Spoorwegen. Overigens was ook onjuist, des heer en d' Ansem- bourg's klacht dat de Spoorwegen te weinig ver goeding zouden hebben gegeven aan de auto bussen, welke onlangs in 't passagiersvervoer mee hebben voorzien. Wat de kwestie van een eventueele schadeloos stelling aangaat, o.m. ook nog door Mr. Zoo noodig keeren de zilverbons ook weer terug. Op het ocgenblik is er veel nieuw zilver ig in omloop, omdat om onbegrijpelijke redenen en volkomen ongemotiveerd veel zilvergeld wordt opgepot. Dit oppotten is te ^begrijpelijker, omdat het gehalte zilver in ons zilvergeld zoo laag is, dat zilvergeld nooit ..handelswaarde" zal krijgen zooals dat bijv. toet gouden tientjes het geval is. De Nederlandsche Bank moet de conse quenties van dit domme optreden echter aanvaarden en heeft een groot deel van haar zilvervoorraad laten aanmunten. Daar de vraag naar zilvergeld even wel nog niet geluwd is is de Bank begonnen een groot aantal halve guldens, waarvan zij nog een zeer grooten voorraad bezit, in het verkeer te brengen. Als het onverstandige oppotten blijft door- laan, bestaat volgens het Vaderland de kans, tot we ock weer zilverbons van 1914 terug- steeds te ontkomen. Intusschen moet bij de uit voering dezer wet zooveel mogelijk gestreefd worden naar vermijding van noodelooze schade en lijdt een ondernemer toch eens schade van bij zonderen aard, dan zal men hem op andere wijze, door hem dan extra te begunstigen, moe ten bedenken. Met de organisaties op vervoersgebied is reeds zulk een contact tot stand gebracht, zoodat voor bedenkelijke ambtenarij geen vrees hoeft te bestaan. Mr. Joekes, die gaarne had gezien, dat van de beslissing omtrent het gebruik van vervoers middelen, nog beroep mogelijk zou zijn, kreeg te hooren, dat zulks in verband met den spoed die in een dergelijk geval noodig ware geen nut zou kunnen hebben. Aan het verlangen van den v.-d. woordvoerder dat tenminste de nadere re gels tot uitvoering dezer wet in de Staatscou rant gepubliceerd zullen worden denkbeeld door Mr. Joekes belichaamd in een amendement bleek minister Albarda wel te willen vol doen. De zooeven genoemde afgevaardigde die dit tot zijn genoegen had vernomen, was het er mee eens, dat de beschikking over het gebruik (of beperking daarvan) van vervoersmiddelen ter stond wegens den spoed zou moeten wer ken, ondanks eventueel beroep tegen de be schikking. Zulk een beroep zou voor het vervolg toch wel van nut kunnen wezen. Intusschen bleef spr. er niet op staan in de wet zelf een bepaling over beroeps-mogelijkheid te doen op nemen. Hij zou al tevreden zijn als de minister zou willen toezeggen te zullen trachten de ge- legenhei dte verzekeren, dat men bij den mi nister van Waterstaat van de bedoelde beschik kingen) in beroep zou kunnen komen. De be windsman deed zijnerzijds die toezegging en nam het andere amendement-Joekes over, waarna het wetsontwerp er zonder hoofdelijke stemming doorging, met aanteekening van het .tegen" der nat. sociailsten. Ook wat er verder op de agenda stond nam de Kamer z.h.st. aan, waarna de heer de Mar chant et d'Ansembourg (nat. soc.) het van hem bekende betoog tegen bepaalde natura lisaties hield, met name, dat de Regeering geen opgave wil verstrekken omtrent ras of geloof der adspirant-Nederlanders. Vooral moet men bedenken, dat het verkeerd is thans Joden te naturaliseeren omdat deze tot een van de, tegen het Derde Rijk strijdende, belligerente partijen behooren. De heer Drees (s.d.) uitte tegen deze opzet telijke anti-semietische opmerkingen een woord van protest. De minister van Justitie bepaalde er zich toe op te merken, dat normen als de nat.-soc. spre ker onderscheidt, in onze wetgeving niet be staan en dat de Regeering ze ook niet in het leven wil roepen. Zij is nu noch later bereid in lichtingen te verzamelen of te verstrekken als de heer d'Ansembourg gaarne wenschte te ver krijgen. Met aanteekening van het „tegen" der nat.-soc., nam de Kamer de voorgestelde natu ralisaties z.h.st. aan. Ons Lagerhuis ging vermoedelijk tot de sluiting der zitting op a.s Zaterdag uiteen, nadat de minister van Justitie nog even mondeling o.m. het v.v. over het ontwerp betreffende de salaris-regeling van gemobiliseerde rechterlijke ambtenaren had be antwoord alsmede dat i.z. de grensbewaking. E. v. R. mogen nief uitgevoerd worden De regeering heeft het noodig geoor deeld de reeds bekend gemaakte ver boden van uitvoer voor bepaalde goe deren aan te vullen met een uitvoer verbod voor automobielen, tractors hieronder begrepen, motorrijwielen, hulpmotoren van rijwielen, zoomede onderdeelen van een en ander. Ook ten aanzien van deze artikelen kunnen, indien de hier te lande aan wezige voorraden zulks toelaten, dis pensaties worden verleend. Ter ver krijging daarvan wende men zich tot het Crisis-uitvoerbureau, Piet Hein- plein 6, te 's-Gravenhage. De aandacht van automobilisten wordt erop gevestigd, dat de amb tenaren van de invoerrechten voors hands aan het verkeer over de grenzen geen moeilijkheden in den weg zullen leggen, zoolang geen ver moeden van ontduiking van het uit voerverbod bestaat. Huis stortte te vroeg in. Aannemer ernstig gewond. Woensdagmiddag stortte te Waspik van een in afbraak zijnd huis, toen de dakpannen ver wijderd waren, de voor- en achtergevel plotse ling in. Drie arbeiders, die met de afbraak bezig wa ren, werden aan armen en beenen gewond, doch konden na door een dokter verbonden te zijn, r.aar huis terug keeren. Erger was echter de aannemer C. S. uit Was pik er aan toe. Hij werd onder het vallende puin bedolven. Na zijn bevrijding constateerde men, dat hij zware kneuzingen en beenbreuken had opgeloopen. In zorgwekkenden toestand is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Raamsdonks- veer vervoerd. Voor Duitschland is een visum vereischt. Naar men ons mededeelt is voor het bezoek aan Duitschland voortaan een visum, ver eischt. Zal jeugdregistratie voortgang vinden? Route boven Frankrijk nog niet vrij gegeven. „Wielewaal" na zeven dagen in Indië gearriveerd. BATAVIA, 13 September (Aneta). Na een normaal verloopen reis is de „Wielewaal" van de K.L.M. te omstreeks half vier in den mid dag op Tjililitan, het vliegveld van Batavia, gearriveerd. De eenige handicap welke werd ondervonden was. dat slechts tusschen zons opgang en zonsondergang mag worden gevlo gen, waardoor de trajecten aanmerkelijk zijn ingekort en de uitreis zeven dagen in beslag neemt. Overigens zijn de toestellen van de K. L. M. onderweg niet aan bijzondere belemmerende bepalingen of formaliteiten onderworpen, zoo verneemt Aneta. Dit geldt evenmin voor de meegevoerde post. Aneta vernam nog dat be sprekingen gaande zijn om den Duitschen K.L.M.-piloot Klein, die de vorige week te Calcutta is aangehouden te vergunnen naar Nederlandsch-Indië te reizen. Men heeft goe de hoop dat deze pogingen een gunstig re sultaat zullen hebben. „Torenvalk" nog te Batavia. De directie der K.L.M. heeft besloten het vertrek van het Indië-vliegtuig „Torenvalk" dat heden uit Batavia naar Nederland had moeten plaats hebben, voorloopig uit te stellen. Tot dezen maatregel is men na overleg met de Nederlandsche posterijen overgegaan, om dat een concessie voor het overvliegen van Fransch gebied nog niet is verkregen. De thuiskeerende vliegtuigen van de Indië-route blijven dus alle in Napels wachten en deze vliegtuigen zetten hun reis naar Nederland pas voort wanneer van Fransche zijde boven bedoelde toestemming ontvangen is. Zou de „Torenvalk" heden wel zijn vertrokken, dan zou de opstopping in Napels slechts vergroot worden, terwijl er dan in Indië nog slechts twee vliegtuigen aanwezig zouden zijn om bij de volledige heropening van den Indië-dienst de daar aanwezige post per snelste gelegen heid naar Nederland te vervoeren. Het zou dan geruimen tijd vergen voor er in Indië weer een vliegtuig uit Nederland zou zijn aangekomen, dat de terugreis kon aanvaar den. De K.L.M. zet haar bemoeiingen om zoo spoedig mogelijk de Indië-lijn weer in gere gelde exploitatie te nemen, onvermoeid voort. Er is nog steeds kans op spoedig resultaat. Overwegingen duren nog voort. Op vragen van het Tweede-Kamerlid I. H. J. Vos betreffende de jeugdregistratie heeft de mi nister van Sociale Zaken als volgt geantwoord: Ten behoeve van een bespreking, welke tus schen een ambtenaar van het departement van Sociale Zaken en den directeur van de Arbeids beurs te Gouda werd gehouden omtrent de mo gelijkheid van vervanging van jeugdige vrou welijke, door jeugdige mannelijke arbeidskrach ten. is door den leider van de jeugdregistratie te Gouda opgegeven, dat er, geschat naar de laatste statistiek, waarover men beschikte, wel den stand op 28 Februari te voren, circa 124 jongens van 14 t.m. 21 jaar werkloos waren. Op een desbetreffend verzoek is door genoem den leider vervolgens op 18 April 1939 opge geven, dat volgens registratie een aantal van 54 jongens van 14 t.m. 18 jaar werkloos waren, ter wijl nog 15 jongens werden opgegeven, waarvan niettegenstaande huisbezoek niet kon worden vastgesteld of zij al dan niet werk hadden. Deze 69 jongens zijn door de Arbeidsbeurs op geroepen. Hiervan kwamen er 10 niet op, terwijl de 15 vorenbedoelde inderdaad werk bleken te hebben. Van de overige 44 bleken er kort te voren, nl. tusschen 11 en 26 April, 18 werk te hebben gekregen; dezen hadden daarvan nog geen mededeeling gedaan. Aan de overige 26 jongens van 14 t.m. 18 jaar is medegedeeld, dat het hier ging om onge schoold fabriekswerk, gedeeltelijk ter vervan ging van meisjesarbeid, waarbij tevens vaststond dat na eenige jaren ontslag zou moeten volgen, omdat er van loonsverhooging naar den leeftijd geen sprake kon zijn. 16 van deze 26 jongens meenden dit werk niet te moeten aanvaarden, omdat zij als vakjongen dan geen gelegenheid zou hebben zich in hun vak verder te bekwamen of die vakbekwaam heid te behouden, met als gevolg, dat zij na eenige jaren als ongeschoolden nog moeilijker een hun passende betrekking zouden kunnen krijgen. Van de resteerende 10 jongens bleek er 1 achterlijk, terwijl er 3 om andere redenen niet geplaatst werden. Tenslotte zijn een 6-tal jon gens in de onderwerpelijke bedrijven te werk gesteld. Dat de gegevens van de jeugdregistratie een volkomen fictief beeld zouden geven van den werkelijken omgang van jeugdwerkloosheid, kan de minister niet onderschrijven. In overweging is de vraag in hoeverre de jeugdregistratie voortgang moet vinden, en welken vorm deze zal dienen te geschieden. In afwachting van een beslissing daaromtrent meent de minister zich van het instellen van een onderzoek te moeten onthouden. TOESTAND VAN GEWONDEN MILITAIR ERNSTIG. De toestand van den militair H. J. D., in het burgerleven tuinman te Bennebro-ek, die Dinsdag in de school aan de Hooge Prins Wil lemstraat te 's-Gravenhage door een anderen militair met messteken is gewond, was Woens dagavond zeei* ernstig. Gemobiliseerden en premie Ongevallenwet. Naar wij van officieele .zijde verne men, heeft het bestuur der Rijksver zekeringsbank de belangrijke beslis sing genomen, dat werkgevers, die aan hun gemobiliseerde werkkrachten ge heel of gedeeltelijk het loon blijven doorbetalen, dit niet op de loonlijs ten behoeven te vermelden. Dit beteeken t derhalve, dat over dit doorbetaalde loon geen premie inge volge de Ongevallenwet behoeft te worden betaald. LANGS DE STRAAT De Tent, De tent staat op een grasveldje, op den hoek van twee straten gelegen; zoo'n klein stukje grond, waarop een huis moet worden ge bouwd, dat echter maar niet gebouwd wordt. Eigenlijk is 't geen brok weiland meer. Want in werkelijkheid is 't vrijwel overwoekerd door distels en brandnetels. En als je midden op het veldje wordt neergezet is 't moeilijker daar ongeschonden uit te komen dan voor de diplo maten om een uitweg uit de crisis te vinden. En toch moet er ergens een toegang zijn, want middenin staat een tent, aan drie kan ten geflankeerd door machtige distels. Ieder lid van het troepje, dat in en uit het wondere bouwsel kruipt, heeft eraan meegewerkt De helft van een oud laken, een brok vloerkleed, twee stukken overgordijn, een roodbruine lap met merkwaardige figuren, welks oorspronke lijke bestemming niet is te raden, een kapot pluche tafelkleed en een ouwe schort dekken anderhalven vierkanten meter grond. Om trent het skelet kan men slechts gissingen maken; zijn het twee stokken, zijn het twee planken, tusschen welke een touw is gespan nen, waarover al dat bonte met kinderhand is gedrapeerd In elk geval voelt het troepje zich veilig onder dit verhullende en elk lid van de troep is trotsch op de tent. Met zóó verheerlijkt ge zicht gaan ze op hun knieën naar binnen, dat het daar in het schemerdonker van een bij zondere bekoring moet zijn. Daar moet niets te merken zijn hoe oud en verschoten en dun de stukken kleed zijn, die ondanks hun oudheid en verschotenheid een gevoel geven van beschutting voor en afgeslotenheid van de gevaren, welke buiten dreigen. Door de reten en gaten klinken stemmen- van-verrukking. De dunne wand van oude lappen en brokken houdt de groote wereld beter weg dan de dik ste betonmuur. De kinderen genieten in het geheimzinnige half-donker van het prettig- zenuwachtigmakende gevoel van verantwoor delijkheid voor een eigen huisje op een heel klein stukje grasveld. En naar buiten dringt alleen het rumoer door van een blije kinder schaar. Toch duurt de blijheid niet lang. Een sproe tige jongen heeft al tweemaal het pluche ta felkleed wat opzij geschoven en naar buiten gekeken. Als voor den derden keer zijn kievit- boon-achtige hoofd buiten de tent verschijnt, roept hij naar binnen: „We gaan Polen spe len". Of de kinderen begrepen hebben wat hij daarmede bedoelde is niet duidelijk geworden. Den enkelen toeschouwers, die het gedoe ga desloegen, was het volkomen onbegrijpelijk. In elk geval was het resultaat van dit won derlijke voorstel, dat er een heftige discussie losbreekt. Door de reten en gaten van het tentdoek hoort men allerlei landennamen door elkaar roepen: „Ik Polen, ik Frankrijk, ik Engeland, ik Canada De voorhang valt los en de heele troep komt op handen en voeten naar buiten kruipen. Het rumoer wordt heviger en ieder poogt een rol te krijgen, welke hem 't meeste lijkt. Zelfs een heel kleine dreumes, blond, helderblauw van oog en met een afgezakte broek, mis schien net drie jaar oud, staat, nadrukkelijk wenkbrauw-fronsend tegen een bijna twee maal grooter meisje op te dringen en beklem toont scherp: „Mij Duisland, mij Duisland.." Het wereldgebeuren, dat enkele minuten ge leden heelemaal voorbijgleed aan dit kleine brokje grond, met weinig gras en heel veel distels en netels, heeft er nu bezit van ge nomen. Het spelletje van de tent, aan welks opbouw allen zoo hard hebben meegewerkt, heeft het moeten afleggen tegen dat onde finieerbare, dat overal doordringt De sproetige doet nog een krachtige poging om zijn zin door te zetten. Boven de andere stemmen klinkt de zijne: „Ik ben Polen, en met mij mee doen Enge land, Frankrijkeven stokt hij, omdat hij blijkbaar niet terstond weet hoe verder te gaan, en vervolgt dan weer: „en Rus land. „Ha, haRusland.... Rusland...." De uitbarsting is van een lang meisje, dat kennelijk meer weet dan de anderen, maar geen leiderscapaciteiten bezit om het troepje te kunnen aanvoeren. „Ha, hij zegt: Rusland „Nou, wat zou dat?Moet ik jou soms Ruslanden?" bitst de sproetige. Rusland is - neutraal" hikt de lange. „Neutraal?NeutraalNou, dan kan ie toch gerust met mij mee doen", meent de uitvinder van het spel. „Dat kan immerso, de tent, de tent.." gilt opeens het meisje. Het troepje springt verschrikt op de wanke lende tent toe, die, vóór ze kunnen ingrijpen, langzaam in elkaar zakt. En van onder de puinen klinkt het doffe gekrijt van de blonde driejarige, die eens even heel goed heeft willen inspecteeren hoe alles in elkaar zat. Ls. Het militair elftal kreeg Woensdagavond op het terrein aan den Schoterweg een zeer welkome ontspanning, maar ook een 71 nederlaag van de verzwakte Haarlem-ploeg. De militairen gaven weer het bewijs dat elf goede voetballers niet zoo maar direct een goed elftal kunnen vormen. (In het midden de stopper- spil Pienter van Be Quick.) Beenderverkoop niet meer vrij. Slagers vallen er echter niet onder. De minister van Economische Zaken, heeft besloten het Rijksbureau voor chemische producten uit te breiden met een nieuwe sectie, t.w. voor beenderen. Tot directeur van de sectie beenderen van het Rijksbureau voor chemische producten is benoemd ir. D. J. Akkerman, aan wien de uitvoering der regeling is opgedragen. Het kantoor der sectie is gevestigd Laan Copes van Cattenburch 16 te 's-Gravenhage. De aandacht wordt erop gevestigd, dat deze beschikking verbiedt het be- of verwerken van beenderen zonder een daartoe van den di recteur der sectie verkregen schriftelijke ver gunning, voorts is een bepaling opgenomen, waarbij aan degenen, die van den handel in beenderen niet hun normaal bedrijf maken (den z.g. kettinghandel) zonder een van den direc teur verkregen vergunning het koopen van beenderen, met het doel deze weder te ver- koopen, verboden is. Bij deze regeling wordt in den normalen han del in beenderen dus niet ingegrepen. Met name is de verkoop van beenderen door de sla gers vrijgelaten. Gedurende een termijn van 8 dagen na de inwerkingtreding dezer beschikking geldt een algemeene dispensatie, voor zoover het be treft de be- of verwerking van normale hoe veelheden. De directeur is bevoegd dezen ter mijn te bekorten. Radiotelefoonverkeer met schepen. Het radio-telefoonverkeer op langen af stand met de schepen Nieuw Amsterdam en Statendam van de Holland-Amerikalijn voorloopig gestaakt. In de kustzone zullen, voor zoover via IJmuiden-Radio verbinding met deze schepen kan worden onderhouden, nog radio-telefoon gesprekken tusschen deze schepen en den vasten wal kunnen worden gevoerd. Inlichtingen hierover verstrekken de P.T.T.-kantoren. RECHTSTREEKSCHE RADIOTELEFOON VERBINDINGEN VAN NEDERLAND UIT. Nu met Portugal en Brazilië. Na de indienststelling, 12 September j.l. van de radio-telefoonverbinding met Noord- Amerika zijn heden ook rechtstreeksche radio telefoonverbindingen geopend met Portugal en Brazilië. DE VACATURE ALBARDA IN DE TWEEDE KAMER. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature J. W. Albarda, benoemd verklaard den heer J. G. Suurhoff te Amster dam. contrabande aan boord? Lading door Engeland in be- slag genomen. Het Engelsche ministerie van voorlichting deelt mede, dat de lading van het Nederlandsche stoomschip „Groenlo" in beslag is genomen, daar men de verdenking heeft, dat het schip contrabande aan boord heeft, mische oorlogsvoering verklaart, dat de „Groenlo" op 4 September ter hoogte van de Downs was aangehouden. Men bevond, dat het schip lading aan boord had, die aan Dusseldorp geadresseerd was, en op denzelfdendag heeft de contrabande-commissie bevolen, dat de lading in beslag moest worden ge nomen op grond van het vermoeden dat er contrabande aan boord was. Zoodra het schip gelost is, zal het wor den vrijgelaten. HET INTERNAAT VOOR SCHIPPERS KINDEREN TE VREESWIJK VAN 19 SEPTEMBER AF HEROPEND. Het groote internaat voor schipperskinderen uit het geheele land, gevestigd te Vreeswijk, dat in verband met de mobilisatie door de militairen in beslag was genomen, wordt op Dinsdag 19 September weer voor de schipperskinderen her opend. Van dien datum af worden de kinderen terug verwacht,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5