fed {/uUeeUt tegen den achtergrond van den wereldbrand MAIKT EIKIC1TIN cKaaxCem zoxql wyox de (jenuMiseetden. Rubriek voor Vragen Amerika voelt: Passages worden afgezegd. De sensatie van het Russisch-Duitsche pact schijnt alweer heel ver achter ons te liggen. In den oorlog mogen zijn gevolgen grooten invloed hebben, het publiek heeft het reeds lang aan vaard en verwerkt. Maar toch werkt het, in be paalde kringen, nog na al wordt dat in de algemeene belangstelling voor het „laatste stadium" niet meer zoo fel opgemerkt. De com munistische partij, die maar een heel klein partijtje van 90.000 aangesloten leden is, heeft van een massadesertie te lijden. Maar de com munistische idee heeft hier veel meer aanhangers en die verdwijnen met stillen trom in het niet. Het is de eveneens heel kleine en nooit tot eenigen bloei gekomen Amerikaansche sociaal democratie die daarvan eenig voordeel geniet Aan den anderen kant is het de „Bund" van Fritz Kuhn, de organisatie van hier wonende Nazi-gezinde Duitschers (ledental; 200.000) die in het nauw wordt gedreven. Kuhn heeft zich gehaast te verklaren dat zijn bestrijding van het tommunistische gevaar in de Vereenigde Staten HAARLEM. Woensdag, De dienstplichtige, de heer Kistenmans trad hedenmorgen om half elf ia Haarlem's stadhuis in het huwelijk met mej. Schmitz. Zijn makkers stelden zich voor het stadhuis op in een lange rij, ieder uitgedost met een bloem in het knoopsgat, en het bruidspaar werd van beide zijden met serpentines bestookt. Het publiek dromde samen en juichte met de soldaten mee. Het bovenstaande plaatje zal een merkwaardig document worden in het familie-album van den heer en mevrouw Kistenmans. Want het huwelijk van een gemobiliseerde heeft zjjn eigenaardigheden. Na afloop der plechtigheid klonk het „ingerukt, marsch" voor de troep, en hoewel de bruidegom zich met zijn echtgenoote in een luxe-auto weg spoedde, klonken ook voor hem om half één weer de militaire commando's. Op deneeisteu zen niqea ett koelen lomec- moKqett klonk de stem doec de tadio «wac ouet £wtope (Van onzen New Yorkschen correspondent; per vliegpost). Het is een heerlijke morgen. De eerste zonnige en toch koele morgen van dezen ganschen New- Yorkschen zomer. De geuren van de breede Hudson en het gras en de boomen langs haar oever vullen mijn kamer. Dit zou de verrukke lijkste en lichtste der dagen kunnen zijn het is de afschuwelijkste en donkerste: 1 September 1939. Voor mijn raam staan twee vrouwen te praten. Ze hebben het over het werk van hun mannen, den prijs van groente en familiegebeur tenissen. De eindelooze stroom van auto's die de men- schen van de buitenwijken en de tuinsteden naar de City brengt raast over den breeden weg. De groote stad New-York is haar dagelijltsche leven begonnen. Ik zal nooit vergeten hoe het gerucht van den nieuwen wereldoorlog tot mij kwam. Gister avond hebben wij met Nederlandsche vrienden op bescheiden wijze den verjaardag van de Koningin gevierd. Hier heeft deze viering dit maal niet officieel plaats gevonden. Men meende dat de toestand in Europa daartoe geen aanlei ding gaf. 's Morgens was de Nederlandsche gezant dr. Alexander Loudon uit Washington gekomen en had hij de tentoonstelling bezocht. Daar is liij verwelkomd met de gebruikelijke saluutschoten en een klein troepencontingent heeft voor hem gedefileerd. De Nederlandsche vlaggen op het Nederlandsche paviljoen hadden oranje wimpels en iedere Nederlander die het betrad kreeg een oranje strik aangeboden. Onze klokketoren speelde het volkslied en Nederland sche wijsjes en 's avonds werd het dagelïjksche vuurwerk, ter eere van de Koningin, besloten met rood-wit-blauw effect en het Wilhelmus. Maar met eenige vrienden dronken wij daarna een gezellig glas op de gezondheid van „Onze Willemien" en menig liedje van ouden, goeden trant werd door het groepje Nederlanders ge zongen, terwijl de regen neerkletste over de verlaten tentoonstelling en wij, bij „Heinekens aan de Zuiderzee" het rijk voor ons alleen had den. Zoo werd het, na ongedwongen vroolijkheid, een late Koninginnedag in New York en was, na thuiskomst lang na middernacht, de slaap wel kom. Na twee uur werd ik gewekt door een mannenstem op straat, die zeide: „war over Europe" (oorlog over Europa) die stem kwam uit een taxi voor mijn raam: die taxi had radio en de stem was een radio-stem. Het was half zes. De nacht begon te wijken voor een stralenden, koelen laat-zomerschen ochtend. Ik draaide het knopje van de eigen radio om en juist begon Hitier zijn Rijksdagrede. Ik wist dat de tweede wereldoorlog der twintigste eeuw was uitge broken. En nu heb ik, van uur tot uur, den eersten loop der dramatische gebeurtenissen gevolgd. Radio en kranten brachten de lawine der niet te stui ten catastrofe. Uit alle hoofdsteden rolden communiqués, bulletins, redevoeringen en commentaren binnen. Het is het twijfelachtige voorrecht te leven in dezen tijd van vergevorder de techniek, dat wij met ooren en oogen bij alles kunnen zijn wat zoo ver weg geschiedt. De Amerikaansche pers en de radio zijn op groote schaal in Europa vertegenwooi-digd. Vijf bladen hebben hun eigen buitenlandsche corresponden ten, maar daartegenover hebben de groote pers- bureaux er drommen van hun medewerkers: Associated Press 110; United Press 500; Inter national News Service 125. Daar blijkt uit hoezeer de Vereenigde Staten, regeering en volk, zich interesseeren voor den verschrikkelijken gang der gebeurtenissen in Europa óók om zich zeiver wille. Zoojuist hoorde ik een der meest gezaghebben de en beluisterde radio-commentatoren: G. V. Kaltenborn, een man van Duitsche origine, die het verstaat de boeiende menschelijkheid van zijn betoog te doen wedijveren met de helder heid zijner uiteenzettingen. Wij hebben hem weken lang uit Londen zijn commentaren hooren geven, doch eenige dagen geleden is hij met een vliegtuig hier teruggekeerd en onmiddellijk be gon hij den toestand uit Amerikaansch gezichts punt te verklaren. Wat hij zoojuist zeide was wel leerzaam voor wat men hier denkt. Hij stelde voorop het groote eigenbelang dat de Vereenigde Staten bij den oorlog hebben. „Als Duitschland overwint" zoo ongeveer sprak hij als het over de geheele linie de overwin naar is, dan worden groote deelen van het Britsche Imperium betrokken in de totalitaire invloedsfeer en voor ons, Amerikanen, wordt dat dan hachelijk. Canada grenst aan ons gebied. Bermuda ligt vlak onder onze kust, het Panama kanaal is een levensader voor ons staatkundig welzijn...." Kaltenborn noemde nog meer ge bieden, landen, eilanden, strategische steunpun ten op. De mogelijkheid van het gevaar waarop hij wees, lijkt in een fantastische verte te liggen. Maar men heeft ook in Amerika geleerd dat de verste fantasie op korten termijn de meest dicht bije werkelijkheid kan worden. En dit wordt door de bevolking hier beseft. Ook door Washington. Daarom blijft de angstige vraag hier dag aan dag brandende: „Zal Amerika erin be trokken worden?" En nu de oorlog er is wordt deze smeulende brand een laaiende vlam. Pre sident Roosevelt heeft onmiddellijk zand op dit vuur geworpen. „Ik heb niet alleen de hoop dal wij er buiten kunnen blijven" zeide hij op een persconferentie ten Witten Huize „ik heb ook de verwachting dat ons dit zal gelukken". Maar dat de toepassing van de zoogenaamde neutraliteitswet, in het kader dier neutraliteit, de mogelijkheid biedt tot bevoordeeling van een der oorlogvoerende partijen lijdt geen twijfel. En aan welken kant de sympathie van het volk en de regeering hier staat behoeft evenmin te worden betwijfeld. geenszins in strijd is met de vriendschap die Hitier voor den Russischen Stalin heeft getoond Father Coughlin, de priester die door zijn radio- redevóeringen, die van groote welsprekendheid getuigen, en door zijn ideologie die blijkbaar appelleert aan war er in vele kleine harten leeft, grooten aanhang bezit en die veelal als belang rijkste steunpunt der fascistische ideologie in de V. S. werd beschouwd, heeft nu fel en krachtig stelling genomen tegen alle „ismen" en zich nu trachten te bevrijden van het hem opgekleefde etiket. Doch indien dit alles van belang is, dan is het nü slechts van gering en theoretisch be lang geworden. Gemeenschappelijk gevaar bx-engt altijd eenheid met zich mede. De kleine, smalle grenzen vallen dan weg in het groote tafereel der algemeenheid. Zoo is het nu ook in de Vei-eenigde Statexx, die thans een tweevoudig gevaar onder de oogen zien. Het eerste: de mogelijkheid dat zij in den oorlog betrokken worden; het tweede: de verder-af liggende mo gelijkheid eener Duitsche hegemonie over wat nu nog tot het Britsche Rijk behoort. Zelfs het „gerenommeerde", „goed-oude' Japansche gevaar is er door op den achtergrond gedrongen. liet geel is verbleekt tegen den vuurrooden achtergrond van den wereldbrand. En wie Amerika kent weet hoeveel dat zeggen wil! Mr. E. ELIAS Duitsche vliegers boven Russisch gebied? BOEDAPEST, 13 September Radio Lem- berg heeft omgeroepen dat de Sovjet-regee ring een communiqué uitgegeven zou hebben waarin gemeld werd dat drie bommenwerpers met de Poolsclie kleuren over Russisch grond gebied in de streek van Minsk hebben gevlo gen. Een der toestellen werd door het Rus sische afweergeschut naar beneden gehaald. De bemanning bleek te bestaan uit Duit schers. (United Press.) Autohanden worden in Duitsch land geconfiskeerd. BERLIJN, 13 September. Het Ministerie van Economische Zaken kondigt aan. dat alle rubberbanden door den staat in beslag zullen worden genomen, behalve die van voertuigen die 'n speciale toestemming hebben. De reeds op voertuigen gemonteerde banden moeten aangegeven en door den eigenaar in den tegenwoordigen staat worden gehouden, ter wijl reserve-banden moeten worden ingeleverd tegen betaling van een prijs, die loopt van die voor een nieuwen band tot die van oud rubber. Nieuwe banden kunnen alleen worden gekocht op een distributiekaart, terwijl de oude band tegelijk moet worden ingeleverd. Bericht wordt voctrts, dat het vleesch- rantsoen inclusief dat voor worst, voor Ber lijn gedurende de volgende 2 weken vermin derd zal worden van 700 tot 500 gram per week. (United Press). „Baloeran" vaart uit met slechts een derde van haar passagiers. BATAVIA, 12 Sept. De „Baloeran", die morgen van Tandjong-Priok naar Europa vertrekt, zal varen via Singapore, Belawan en Sabang naar Kaapstad. Vandaar gaat het schip eventueel naar Lissabon en dan recht streeks naar Rotterdam. Door het verder inwerken van de buiten landsche situatie heeft een zeer groot aantal passagiers de passages afgezegd. De „Baloe ran" vertrekt dan ook morgen met slechts een derde van het aantal passagiers dat twee we ken geleden nog stond geboekt. Van de „Dempo" die morgen uit Rotterdam vertrekt en eveneens via de Kaap gaat, ls nog niet bekend welke havens worden aan gedaan. De „Sibajak" heeft op den weg naar Ned.- Indië een dag vertraging, dit schip wordt thans op 22 September in plaats van 21 Sep tember te Tandjong-Priok verwacht. De Stoomvaart Mij., „Nederland" vernam dat de „Tabian", die de vorige week op last van de Engelsche autoriteiten te Gibraltar werd aangehouden voor onderzoek, op 11 of 12 September naar Weymouth zou doorvaren, waar een verder onderzoek zou worden inge steld. (Aneta) FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-rechtbank te Haar lem zijn de volgende faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 12 September 1939. 1 J. F. M. Bouman, uurwerkmaker, wonende te Haai-lem. Koningstraat 51. Curator: Mr. Dr. A. F. H. Schreui-s, te Haar lem. 2 Jan Telkamp, bloembollenhandelaar, wonen de te Hillegom, Weeresteijnstraat 112. Curator: Mr. L. V. Hoog. te Haarlem. 3 J. H. Prins Czn., metaalbewerker, wonende te Koog aan de Zaan. Breedweer 53. Curatrice: mevr. Mr. L. M. I. L. van Taalin gen Dols te Haarlem. Rechter-commissaris in al deze faillissemen ten Mr. C. G. Bijleveld te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: 1. de Naamlooze Vennootschap N.V. Exploi tatie Maatschappij „de Meerkoet", gevestigd te Heemstede. Curator: Mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem. Door het verbindend worden der uitdeelings- lijst is geëindigd het faillissement van: W. Eyk, bloemistknecht, wonende te Haarlem mermeer. Curator: Mr. H. J. M. Tonino te Haarlem. ORGELBESPELING. HAARLEM. Woensdag. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donderdag 14 September 1939, des namiddags van 34 uur, doer den heer George Robert. Programma: 1. Herr, wie du willst, so Schick's mit mir, G. BÖhm. 2. Preludium en Fuga f kl. t. J. S. Bach. 3. Concert d kl. t. G. F. Handel. 4. 2 Koraalvoorspelen, S. KargElert. 5. Trauerode, Fr. Liszt. 6. Choral I, H. Andriessen MARKTBERICHT PURMEREND. Gemeentel, Kaasbeurs. Verhandeld 22 par tijen, wegende 77.000 K.G. Handel matig. Hoogste prijs f 24. Kaas. Aanvoer 4 partijen. Laagste prijs f 23.50 per 100 kilo met Rijksmerk. Volvette kaas 1 partij f 26.50 per 100 kilo met Rijksmerk. Boter 1705 kilo. f 1.25—f 1.33 per kilo. Rund-eren totaal 712 stuks. Vette koeien 380 st. f 0.64f.0.70 per kilo. Gelde koeien 132 st. f 130f 180 per stuk Melkkoeien 85 st. f 180f 260 per stuk Stieren 105 st. f 0.48f 0.58 per kilo. Paarden 21 st. f 70f 190 p. st. Nuchtere kalveren voor de slacht 389 st. f 8f 11 p. st. Nuchtere kalveren voor de fok f 14f 19 p. st. Vette varkens voor de slacht 196 st. f 0.56—f 0.60 p. kilo. Magere varkens 26 st. f 25—f 35 per stuk Biggen 133 st. f 14f 22 p. st. Schapen 971 st. f 15f 21 p. st. Bokken 41 st. f 3f 10 p. st. Lammeren 599 st. f 4f 9 p. st. Kipeieren f 3.75f 4.25 per 100 st. Eend eieren f 2,50 per 100 st. Oude kippen en hanen 6400 st. Konijnen f 0.20f 0.49 p. st. Eenden 1500 st. f 0.10—f 0.40 p. st. Duiven f 0.40 per stuk. COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Aanvoer 90.000 Eendeieren f 2.30f 2.65 70.000 Kippeneieren 70/80 Kilo f 2.40 a f 4.70. In de school op 't Weltevredenplein te Haarlem is een cantine geopend voor gemobiiliseerden. De Haarlemsche burgerij lieit zich niet onbe tuigd en zorgde ervoor dat de cantine reeds dadelijk schaakspelen, sjoelbakken en een biljart rijk was. Kapitein Cohen de Boer dankte in zijn openingswoord de burgerij voor de medewerking. Dat de „jongens" de cantine op een vroo- lijke manier hebben ingewijd blijkt wel uit de bijgaande foto's. Links: een succesnummer. En onder: Kapitein Cohen de Boer, Kapi tein-kwartiermeester v. d. Maat en luitenant A. J. van Hulzen temidden der manschappèn, zingend op de muziek van het orkest, waar aan zoowel burgers als militairen hun vrij willige medewerking verleenden. Opslagplaats aan Klein Heiligland uitgebrand. HAARLEM. Woensdag. POOLSCHE FRANCS-TIREURS EEN DUITSCH VERZINSEL, ZEGT P.A.T. 's-GRAVENHAGE, 12 September. - De ver. tegenwoordiger van het Poolsche Telegraaf! agentschap te 's-Gravenhage schrijft ons hei volgende: De civiele Poolsche bevolking als francs- tireurs voor te stellen is een nieuw verzinsel van de Duitsche propaganda, die als doel heeft de wreedheid en onverbiddelijkheid van de Duitsche bezetting tegenover de Poolsche bevolking te verontschuldigen. Van een guerilla of francs-tireursoorlog in Polen kan geen sprake zijn omdat de geheele mannelijke bevolking, die voor het dragen van wapens geschi.kt was, onder de wapenen is geroepen en in de verschillende legerafdee- lingen twee dagen voor het uitbreken van het conflict is ingedeeld. Daarentegen is het ze- k e r, dat zich op de Duitsche achterhoede die Poolsche legerafdeelingen voelbaar maken, welke zich vanwege de vlugge opmarsch van de Duitsche gemotoriseerde legerafdeelingen niet op tijd en niet in gesloten colonnes van het front hadden kunnen terugtrekken, Deze vechten nu in kleinere formaties en in voor beeldige orde door de Duitsche afdeelingen heen om zich bij het Poolsche hoofdleger" te voegen, waarbij zij de Duitsche verbindingen in gevaar brengen en onbruikbaar maken. Zoo ziet de waarheid er uit over de z,g, Poolsche afdeelingen van francs-tireurs, Gistermorgen is de jaloezieënfabriek van Willemsen, Klein Heiligland, uitgebrand. De brandweer bestreed het vuur energiek, zoodat de schade tot dit eene perceel beperkt kon blijven. Hedenmorgen is het perceel Klein Heilig land 57, waarin de Jaloezieënfabriek-Willemsen gevestigd was, geheel uitgebrand. Des wintsrs werd in dlit perceel gewerkt, des zomers diende het voor opslagplaats. Veel meer dan eenig hout en een enkele jaloezie bevond zich echter niet in de opslag plaats ten tijde dat de brand uitbrak, zoo dat in dit opzicht weinig schade kon worden aangericht. Het perceel zelf echter werd door het vuur zoodanig aangetast, dat het geheel uitgebrand mag heeten. De eigenaar is voor het gebouw verzekerd. Het vuur werd door de Haarlemsche brand weer met vier stralen energiek bestreden, zoodat men erin slagde de muren geheel over eind te houden. Het dak werd echter flink beschadigd, doordat de waterstralen er de pannen uit spoten. De hitte van het vuur was zoo sterk, dat de perceelen aan den overkant zelfs geblakerd werden. In de ruit van een winkel ontstonden barsten. Over de oorzaak is niets bekend. De zoon van den eigenaar was juist van plan het per ceel binnen te gaan toen. de rook hem tege moet sloeg. Ei' bevond zich toen nog niemand in het perceel, dat gesloten was. Nadat de brand was gebluscht verwijderde de brandweer de pannen van het dak. Duitsche weermacht dreigt optreden van franc-tireurs te zullen „wreken". Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit „het hoofdkwartier van den Führer": In den laatsten tijd neemt het aantal gevallen toe, waarin de Poolsche regeerings- en legerinstanties d-e bevolking van open steden sommeeren binnendringende Duitsche troepen tegenstand te bieden in de stadswij ken, op de markten en in de dorpen. Te Warschau werd de bevolking door vlugschrif ten, door de Poolsche radio en dergelijke middelen ertoe aangespoord over te gaan tot den franc-tireursoorlog. De stad zelf werd door Poolsche artillerie beschoten. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt met betrekking hiertoe het volgende bekend: De overgroote consideratie van de Duitsche artillerie en de Duitsche vliegers met betrek king tot open steden, markten en dorpen ge schiedt op voorwaarde, dat deze door den tegenstander zelve niet wordt verklaard en gemaakt tot strijdgebied daar de Pool, zonder rekening te houden met zijn eigen bevolking ddt beginsel verwerpt, zal de Duitsche weer macht van nu af aan met alle haar ter be schikking staande middelen den tegenstand in dergelijke plaatsen wreken. Het Duitsche luchtwapen zal in vereeni- ging met zware artillerie die militaire maat regelen ten uitvoer leggen, welke erop be rekend zijn, in den kortst mogelijken tijd aan dergelijke plaatsen de doelloosheid van tegen stand duidelijk te maken. De gevolgen, welke daaruit zullen ontstaan voor de zwaar be proefde bevolking komen uitsluitend voor de verantwoordelijkheid van de Poolsche re- geering en haar even onbekwame als geweten- looze legerleiders. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd can het bureau van dit bladmei duidelijke ver mélding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie' geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragenwelker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad fife- plaatst. RECEPTEN. VRAAG: Hoe maakt men tomatenjam? ANTWOORD: Voor 1 k.g. rijpe tomaten is bs- noodigd pl.m. 600 gr. suiker, 1 d.l. gezeefd ci troensap, de schil van li/2 citroen. Verwijder de kelkblaadjes, wasch de tomaten en snijd ze in stukken. Kook ze pl.m. 1/2 uur, tot ze geheel zacht zijn. Wrijf ze door een zeef van paardehaar. Weeg de massa en neem 5/2 van het gewicht aan suiker. Laat ze zonder de suiker inkoken met de citroenschil, zoolang tot de marmelade met de suiker nog maar 10 minu ten behoeft te koken. Voeg dan de suiker toe en laat de jam inkoken tot ze dik genoeg is. Dit kan men constateeren door een weinig op een bordje vlug te laten bekoelen. Ziet men dat het een dik ke stroop geworden is, doe dan het citroensap bij de massa en giet de jam ving in de uitgekookte potten. Sluit deze af met vochtig perkamentpa pier. Plak op de potten een étiquette met naam en datum. VRAAG: Hoe kan ik bramenjam maken om voor den winter te bewaren? ANTWOORD: Voor 1 k.g. bramen is benoo- digd 650 gram suiker en 1/4 dL. gezeefd ci troensap. Wasch de bramen en breng ze aan de kook. Laat ze, onder roeren, tot de helft van het gewicht inkoken (gemakkelijk te zien door (ie hoogte van het vruchtenmoes in de pan bij bet begin van het koken, te meten met een schoon stokje, dat men er rechtop insteekt. Als de vruch ten lang genoeg hebben gekookt, moet de helft van de hoogte verdampt zijn. De bramen be hoeven dan met de suiker nog slechts pl.min. 10 minuten te koken. Voeg de suiker toe en laat de bramen en suiker koken, tot ze voldoende Inge kookt zijn. Leg een weinig van de jam op een bordje en laat dit vlug koud worden. Ziet men, dat het beetje jam, koud geworden, tot een dikke stroop is Ingekookt, voeg dan het citroensap toe- Giet de jam zoo héét mogelijk in de voort, schoongemaakte en uitgekookte potten of fles- schen en sluit deze af met vochtig perkament- papier. Plak op de potten of flesschen een éti quette met naam en datum van de Inmaak. DIVERSEN. VRAAG: Waar moet ik mij vervoegen om in aanmerking te komen voor een der 12 ningen voor ouden van dagen, die te Heemst? gebouwd zullen worden? ANTWOORD: Men is nog lang niet aan net bouwen toe. Maar u zult u tenslotte nu no» niet waarschijnlijk moeten vervoegen bij sremeentebestuur van Heemstede. VRAAG: In welk Jaar is de Tour de Francs begonnen en wie waren de winnaars van e eerste jaar af tot en met 1084? ANTWOORD: De Tour de France heeft resfl» 32 maal plaats gehad. De namen van de w naars kunnen wij u echter niet noemen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6