S. J. de Goede EDECO HEEMSKERK Litteraire Kantteekeningen. LUIDSPREKERS Huizen gevraagd Huizen aangeboden opening van iiet bridgeseizoen. Plannen van de b.b.c. ??fnher zullen de selectiewedstrijden beginnen, tot en met 3 Mei 1940 op den eersten Vrij- jj van de maand worden voortgezet. Oo 29 September wordt de eerste ronde ge- jd om den bekenden zilveren wisselbeker aan ook door niet-leden kan worden deel- ^omen, mits in teamverband, dus in groepen vier'spelers' Deze wedstrijden worden eiken vierden Vrij- e van de maand vooi-tgezet en aan het win- nde team zullen behalve de bekers ook nog hiizondere prijzen worden uitgereikt. De inschrijving voor deze bekerwedstrijden i oD 20 September aan het secretariaat, eturophiusstraat 28. De overblijvende Vrijda gen zijn beschikbaar voor onderlinge oefenin- waarbij echter nog rekening moet worden ..j„n met de te spelen wedstrijden voor den mobilisatiehuwelijk. Donderdagavond hadden ook de IJmuiden- sche militairen een bruidspaar in hun mid den. De bruid en de bruidegom schreden door een haag van militairen en burgers naar de feestelijk versierde zaal van het gebouw voor Chr. Belangen, kaar zij met gemeen schappelijk gezang werden begroet. Het bruidspaar, de heer en mevr. De Bruin Seyffers, kreeg van collega's een serveer-boy cadeau. De avond werd verder met muziek en zang tot een der vele voor hen onvergete lijke mobilisatiegebeurtenissen gemaakt. marktbericht Tong 2.101 per kg. Kleinschol f 3116 per 50 kg. Bot f 20 per 50 kg. Schar f 9.507 per 50 kg. Kennemer Bridgebond, waarvan de B.B.C. kam man vankei ijk had het bestuur andere plan nen waarvan het echter door tijdsomstandig heden heeft afgezien. Het bestuur vreesde nl. <jat door de mobilisatie verscheidene spelers van ie clubs verhinderd zouden zijn, geregeld uit te tomen, terwijl ook de gevraagde bezuiniging op het «ebruik van benzine wel eens remmend zou kunnen werken op het regelmatig afwerken Jan het programma. de indeeling van onze voetbalclubs Onze plaatselijke voetbalverenigingen zijn in de nood-competitie van den K.N.V.B. ingedeeld jr, afd. D. van afd. I. Deze is als volgt samen gesteld: Beverwijk, Bloemendaal, E.D.O., H.F.C., Kennemers, Kinheim, R.C.H., Ripperda, Scho ten, Zandvoort, Zeemeeuwen. de vacature in den gemeenteraad. In verband met het bedanken door den heer j L. F. Post als lid van den gemeenteraad heeft naar wij vernemen het bestuur van de R.-K. Kiesvereeniging zich beraden over de opvolging. Bij de samenstelling van de candidatenlijst van de R.-K. Staatspartij zijn de verschillende standsorganisaties met hun candidaten naar vo ren gekomen die een verkiesbare plaats op de ranglijst kregen. Zoo was de heer Post de ver tegenwoordiger in den Raad van de midden- standsbelangen, zoodat, ingevolge de bepalingen van het reglement voor de raadsverkiezingen een middenstander hem zou moeten opvolgen. De plaats op de ranglijst, die volgt op den heer Post, werd destijds toegewezen aan den heer N. Tervoort, die evenwel was aangewezen om weer speciaal de land- en tuinbouwbedrijven te j behartigen. Deze zou dus moeten bedanken om den eerstvolgenden candidaat van den midden stand in den Raad te brengen. Dit is de heer Th. J. Ch. Wilms Floet, die zooals wij vernamen zijn benoeming evenwel niet zal aanvaarden. Eerst op nr. 14 van de ranglijst treft men dan weer een nieuwen middenstandscandidaat aan: den heer H. Holt. Om hem in den Raad te bren- j gen zullen dan nog 6 candidaten, die een hoo- gerë plaats op de ranglijst innemen, voor hun benoeming moeten bedanken. Zij zullen daartoe door het 'bestuur van de R.-K. Kiesvereeniging worden uitgenoodigd. vereeniging a. d. o. In plaats van den heer W. F. Zonneveld, die wegens drukke werkzaamheden heeft bedankt, is in zijn plaats tot penningmeester der R.K. V. V. „A. D. O." benoemd de heer J. J. Koop man. Ontslag van dienstplichtigen uitgesteld. Donderdag is afgekondigd Staatsblad no. 589a, houdende een Kon. besluit van 14 September 1939, waarbij, uit overweging, dat de interna tionale politieke toestand het wenschelijk maakt, de sterkte van de land- en zeemacht voorshands niet belangrijk te verminderen, is bepaald, dat het ontslag van de dienstplichtigen, die krach tens art. 43 eerste lid der Dienstplichtwet met ingang van 1 October 1939 uit den dienst zou den worden ontslagen, tot nader order wordt uitgesteld. aandeelhoudersvergadering „velser bad". Donderdagavond had een buitengewone ver gadering van aandeelhouders der N.V. Over dekte Zweminrichting „Velser Bad" plaats, waarin o.a. een voorstel van commissarissen tot liquidatie dei' Vennootschap in behande ling werd genomen. Bij de gehouden besprekingien kwamen pun ten naar voren, die wellicht het voortbestaan van de overdekte zweminrichting- mogelijk zouden kunnen maken. Met algemeene stemmen werd besloten de beraadslagingen te schorsen en die genoem de mogelijkheden door een commissie uit com missarissen en aandeelhouders te doen onder zoeken. agenda voor velsen en ijmuiden VRIJDAG 15 SEPTEMBER Thalia Theater: „De Visschersjongen" en „De machtige", 8 uur. Rex Theater: „Legioen van Eer" en En jareu gingen voorbij", 8.15 uur. Theater de Pont: „Ten Westen van Shang hai" en „Hoogspanning, Levensgevaarlijk", 8 u. ZATERDAG 16 SEPTEMBER Thalia Theater: „De Visschersjongen" en „De machtige", 8 uur. Rex Theater: „Legioen van Eer" en En jaren gingen voorbij", 8.15 uur. Theater de Pont: „Ten Westen van Shang hai" en" „Hoogspanning, Levensgevaarlijk", 8 u. agenda voor beverwijk VRIJDAG 15 SEPTEMBER Luxor Theater, Breestraat: „Doodloopende straat" en „Meisjes voor dag en nacht", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Drie handige meisjes worden groot" en „Ik ben de wet", 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „Jongens van de tuchtschool" en „100% Service", 8 uur. ZATERDAG 16 SEPTEMBER Luxor Theater, Breestraat: „Doodloopende itraat" en „Meisjes voor dag en nacht", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Drie handige meisjes worden groot" en „Ik ben de wet", 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „Jongens van de tuchtschool" en „100% Service", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: VRIJDAG 15 SEPTEMBER Luxor Theater: „De Citadel" (geprolongeerd) "•39, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Dodge City". Op het «oneel: Kees Pruis. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Theater: „De Koning der On derwereld" en „Levensproblemen". 2 en 8.15 u. Frans Hals Theater: „Onteerd". 2.30, 7 en s.lo uur. Moviac: „De Detective", 2.30 en 7.15—11.30 u. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag van 35 en van 79 uur. ZATERDAG 16 SEPTEMBER Bioscoopvoorstellingen des middags en des1 avonds. ^estina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge- Poad eiken werkdag van 35 en van 79 uur. Ook voor Duitschland een visum noodig. Het Duitsche consulaat-generaal te Amster dam meld: naar het voorbeeld van verscheidene andere landen heeft als nu ook de Duitsche re geering besloten voor het verkeer tusschen Duitschland en Nederland een visum verplicht te stellen. Dientengevolge is van 12 September jl. af de overschrijding der Duitsche rijksgrenzen (in- en uitreis) voor alle personen, die ouder zijn dan 6 jaar, ongeacht of zij Duitscher of buitenlander zijn, alleen nog maar met een na dat tijdstip af gegeven Duitsch visum geoorloofd. Houders van Duitsche paspoorten, die zich op dat tijdstip in het buitenland bevinden, hebben echter voor- loopig voor de heenreis naar Duitschland geen visum noodig (wel echter voor de weder uit reis). Het verzoek tot afgifte van een visum moet bij het Duitsche consulaat-generaal te Amster dam Museumplein 19, gedaan worden. Voor hen die buiten Amsterdam wonen, is het geoorloofd het verzoek schriftelijk in te dienen. Bij het in dienen van het verzoek moet een vragehlijst worden ingevuld, die bij het Duitsche consulaat generaal verkrijgbaar is. Doel en plaats van de reis (b.v. de te bezoeken firma, naam en adres van den bloedverwant of den bekende) moeten zoo nauwkeurig mogelijk worden opgegeven. De kosten -voor een visum voor een eenmalige in- en wederui'treis naar Duitschland bedraagt f 6, voor een doorreis (transit)- visum f 1.50. Het ressort van het consulaat-generaal in pas zaken omvat de provincies Noord-Hollartd, Zuid- Holland ten noorden der spoorlijn Katwijk LeidenAlphenWoerden (met inbegrip der aan deze spoorlijn gelegen plaatsen), Utrecht, Gelderland, Overijsel, Drenthe, Groningen, Friesland en verder van de provincie Noord- Brabant de ressorts der kantongerechten 's-Her- togenbosch en Boxmeer. De diensturen bij het Duitsche paskantoor zijn alle werkdagen van 912 en 34 uur (dit laat ste niet op Zaterdag). Italiaansche waardeering voor Fransche strijdkrachten. De „Lavoro Fascista" over den strijd in het Westen. Het Italiaansche blad „Lavoro Fascista", dat een lang artikel van zijn correspondent te Pa rijs afdrukt, schrijft: „Hoewel de Fransche troe pen niet in den strijd gehard zijn, vechten zij goed en zijn zij bezield door een voortreffelijk moreel". Na verklaard te hebben, dat de operaties, die zich thans afspelen aan het westelijk front, ten uitvoer worden gelegd onder het devies „zui nigheid met mensc'nen en materiaal" meent het orgaan echter op bijzondere wijze melding te moeten maken van de gevechten, die de laatste dagen geleverd zijn ten oosten van de Saar, die beschouwd kunnen worden als een belangwek kend plaatselijk succes. Inderdaad heeft het Fransche offensief zich de laatste dagen, on danks den krachtigen wil van den Duitschen generalen staf om geen terrein af te staan op het westelijk front, ontwikkeld over een front van ruim twintig K.M. en over een opmerke lijke diepte, waarbij zij bewijs geven, dat de sa menwerking tusschen de infanterie en de wa pens, die tot taak hebben haar te steunen, tot voldoening van den generalen staf function al eert. Het blad constateert vervolgens, dat nog Woensdag in denzelfden sector de Fransche troepen na een hevige artillerievoorbereiding er in zijn geslaagd op te rukken over een diepte van bijna twee kilometer waarna het orgaan duidelijk te verstaan geeft, dat de door de Fransche troepen verwezenlijkte opmarsch een ernstige bedreiging vormt voor Saarbrücken, ■dat de Duitschers zich gehaast zouden hebben om te evacueeren. Voorts en dat is de eerste maal meldt het Italiaansche blad, dat in dezelfde zóne van het westelijke front tijdens luchtgevechten .„talrijke Duitsche vliegtuigen zijn neerge haald". Verder meldt het blad, dat de Duitsche gene rale staf niet geheel gerust zou zijn en dat wan neer men zekere inlichtingen mag gelooven, het niet uitgesloten zou zijn, dat Trier, Aken, even als de streek rondom deze plaatsen, snel zouden worden ontruimd door de burgerbevolking. De ontscheping van een deel van het Britsche'le ger in Frankrijk trekt eveneens de aandacht van de „Lavoro Fascis'ta", die wijst op de groote moreele beteekenis van de aankomst in Frank rijk van Engelsche troepen en op de doeltref fende samenwerking der legers van de geal lieerden, welke „van bijzonder belang is op den dag, volgende op de bijeenkomst van den op persten Oorlogsraad der geallieerden". Roel Houwing. Een man zonder karakter Uitgeversmij. Holland, Amsterdam. De titel van dezen roman waarvan wij de verschijning indertijd reeds vermeld hebben, biedt door zijn ongedecideerdheid, zijn niet- afgesloten zijn, die door /een aantal puntjes worden aangeduid, den lezer de gelegenheid zich te verdiepen in de vraag wat de schrijver zich heeft voorgesteld, dat op die plaats moet worden ingevuld. Natuurlijk kan hij zich met dat raadseltje pas gaan bezig houden, nadat hij de lectuur van den roman beëindigd heeft. Of hij er daarna in slaagt dien titel in den geest van den schrijver aan te vullen, zal afhangen van de mate van verwantschap in geestes richting tusschen hem en den auteur, waar mee voor mijn gevoel, de algemeen mensche- lijke waarde van den roman als kunstwerk beperkt en volkomen bewust tot precieus ge schenk voor den familiekring van geestver wanten wordt ingedamd. Misschien zijn we niet al te ver van huis geraakt, zoo we de beteekenis der puntjes willen raden na het citaat van Pascal, waarmee de schrijver zijn roman inleidt nog eens te hebben bekeken. „Als men zich niet kent als vervuld van hoovaardij, eerzucht, begeerlijkheid, zwak heid, ellende en ongerechtigheid, is men wel zeer verblind. En zoo iemand, die dat weet, er niet van bevrijd verlangt te worden, wat dan van zoo'n mensch te zeggen? Kan men daarom iets anders gevoelen dan achting voor een religie, die zoo goed 's menschen gebre ken kent en iets anders verlangen dan dat een godsdienst waar mag - wezen, die daarvoor zulk een begeerenswaardige genezing be looft?" De man zonder karakter geneest. Door de religie, waarvan de kracht hem aan het slot van een verbijsterende levensepisode duide lijk wordt en die hem de rust en het even wicht teruggeeft, die waren verloren gegaan door de onvoldoend of onjuist gecontroleerde erotische emoties, die zich een tijdlang van hem hadden meester gemaakt. Nu schijnt het mij te betreuren dat, zooals dat trouwens van een auteur als Roel Hou- wink te verwachten viel, die genezing zoo ge heel on-litterair, in betoogtrant en tractaatjes- Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Gedeeltelijk bewolkt. Aanvankelijk nog enkele plaatselijke regenbuien. Koude nacht. Overdag weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matigen wind uit Noordelijke richtingen. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 62 F, Laagste hedennacht 54 F. Hoogste heden 56 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 757 m Neiging; Stilstand. Opgave van:- - MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Zaterdag v.m. 4.38 uur; n.m. 5.03 uur. Zondag v.m. 5.22 uur; n.m. 5.45 uur. Maandag v.m. 6.08 uur; n.m. 6.30 uur. TEMPERATUUR ZWEMBAD: Heerenduinen. Lucht 54 gr., Water 67 gr. De Haagsche juweelencliefstallen. Morgen worden de rechtszaken verder behandeld. De Haagsche rechtbank heeft gistermiddag de zaak tegen den 36-jarigen koopman D., verdacht van heling van een groot aantal juweelen, voort gezet. Het getuigen-verhoor a décharge werd ver volgd met het hooren van den behanger De G. die indertijd op denzelfden dag als J. D. is ge arresteerd, doch later is vrijgelaten. Deze deelde mede, dat commissaris van poli tie K. hem gevraagd heeft of hij, de G. iets ver dachts wist van den juwelier M. zoo hij daar een bevredigend antwoord op kon geven, zou hij in vrijheid worden gesteld. „Ik ben wel een beetje deskundig", verklaarde de G. openlijk, maar „als deskundige kan ik zeggen, dat die inbraak bij M. geen zuivere zaak is". Ook de andere, aanvankelijk verdachte, de monteur van W. werd gehoord. Deze deelde desgevraagd eveneens mede, dat commissaris K. ook hem gevraagd heeft, of hij de inbraak bij M. niet verdacht vond. En evenals de G. verklaarde ook van W., dat hij sterk den indruk kreeg, dat de inbraak bij M. gefingeerd was, doch bewijzen daarvoor had hij niet. Een familielid van de D.'s had na de arresta tie van 10 Maart een bezoek gebracht aan den heer M. om geld voor de verdediging van de D.'s te vragen. Het gesprek met M. verliep uiterst vriendelijk, doch geld kreeg hij niet. De overige negen getuigen a décharge waar bij acht ambtenaren van de politie waren niet verschenen. In overleg met de verdediging besloot de pre sident, mr. J. L. L. Wery, die leden van het politiecorps en den Rotterdamschen assuradeur te doen dagvaarden tegen Zaterdag 16 Septem ber a.s. tegen dezen laatste werd een bevel tot medebrenging uitgevaardigd. De behandeling werd daarop tot dien dag des ochtends om tien uur geschorst. De zitting werd evenwel voortgezet met de behandeling van de zaak tegen den vader van den eersten verdachte den 58-jarigen koopman M. D., wien eveneens heling, subs, schuldheling is ten laste gelegd. Inspecteur van politie A. S. deelde weer een en ander over de arrestatie van den jongen D. mede, evenals rechercheur J. C. O. die ook he denochtend als getuige is gehoord. En zoo passeerde weer de rij van gedupeerde bestolenen het getuigenhekje. Drs. Bolman verklaarde, dat zonder refracto- graaf uitgebroken edelsteenen vrijwel niet te herkennen zijn. Ten laatste kwam J. D. nog voor zijn vader getuigen. De geheimzinnige bijeenkomst bij Paulez kwam nog even ter sprake. Doch dit had slechts zijdelings betrekking op de zaak tegen den va der D. Verdachte zelf vex-klaarde een zaak in meubelen goud, zilver en bank van leening- briefjes te drijven. Van de smeltinstallatie wist hij niets af. Dat alles behoorde aan zijn zoon toe. Met het oog op het vergevorderde uur werd de zaak voor requisitoir en pleidooi tot Zater dag 16 September geschorst. stijl wordt afgewerkt. Zoo geheel voor het huishoudelijk gebruik van den familiekring, waarvan hierboven sprake was. Het is niet gewenscht, noch noodzakelijk, dat hier met citaten te illustreeren, daat 't mij een onont koombaar iets schijnt te zijn bij iedere kunstuiting, die tezelfder tijd van het een of ander inzicht zij het religieus, maatschap pelijk of anders geaard wil „getuigen". Voor Roel Houwink is dat getuigen klaar blijkelijk van meer beteekenis dan de gave vormschoonheid van zijn geschrift en daar heeft de lezer zich eenvoudig bij neer te leg gen. Iets anders is dit: is Herman Maas, de man wiens levensfragment hier verteld werd, wer kelijk een „man zonder karakter"? Karakterloos in den slechten zin is hij ze ker niet. Wat hem overkomt is eer aan een neiging tot zeuren, aan wankelmoedigheid in het erkennen van den juisten aard van opko mende gevoelens te wijten, dan aan slecht heid. Hij doet aan struisvogelpolitiek, wat be treft het erotische in zichzelf; voelt dat bij intuïtie en reageert die onaangename ge waarwording af door anderen, die minder be deesd zijn, zeer scherp te veroordeelen. Hij is reeds eenige jaren getrouwd en zoo wel voor hemzelf als voor de buitenwereld is er niets dat aan een mislukt of ongelukkig huwelijk zou kunnen doen denken, als in hem dat vreemde gevoel gaat levend worden, waardoor andere illusies ontwaken en het- verworven geluk als een alledaagschheid dreigt zijn waarde te zullen verliezen. Daar voor behoeft de man nog niet karakterloos te zijn: het verschijnsel is bijna normaal te noe men en de bezwaren er van ruimen mees tentijds zichzelve uit den weg. Maar juist in dien tijd komt Herman Maas op zonderlinge wijs met een vroeger typistetje van hem in contact en daaruit ontstaan complicaties, die het verdere verhaal vullen. Dat meisje, Lucie, komt tot hem in op dracht van haar broer, een verdorven sujet, die er zijn werk van maakt, zijn zuster als provocatrice naar welgestelde heeren te zen den, deze zoo mogelijk tot eenige minder ge- wenschte toenadering te bewegen, om daar na chantage op ze te kunnen plegen. Het is een ongelukkig samentreffen dat Lucie's eerste bezoek aan Maas' woning, met als voorwendsel het verzoek om een plaatsing op zijn kantoren, juist valt in die nog onbe wuste verlangensperiode, waarin Herman Maas verkeert, verder dat Marianne, Herman's vrouw, juist dien avond niet thuis is (dat kan Lucie's broer echter geweten hebben) en dat tenslotte Lucie zelve, door Maas' goedhar tigheid en naïeveteit ontroerd, van haar eigen bedrijf een afschuw krijgt en voor Herman een wonderlijke genegenheid opvat. Maas, die een belangrijke positie in een groote han delszaak inneemt, wordt door Lucie aan een vroeger droombeeld herinnert, gaat zich voor haar interesseeren, zonder te weten, welk ri sico hij daarmee op zich neemt, wijl het meis je haar broer aanvankelijk niet verraadt, doch misschien opzettelijk, haar zakdoekje in Maas' huiskamer achterlaat, dat, door Marianne ge vonden, de aanleiding tot een breuk tusschen de echtgenooten wordt. Marianne verdwijnt tijdelijk naar Arnhem, bij verwanten, en nu kan de hoofdinhoud van den roman verder ontwikkeld worden. Maas' karakter wordt op zware proef ge steld. In zijn genegenheid voor Lucie ziet hij geen kwaad; er bestaat tusschen hen niets dat minderwaardig is. En naar Marianne kan hij tegelijkertijd terug verlangen en haar op eigenwijze manier de les lezen om zooveel be krompenheid. Maar voor de wereld is er aan zijn gedra-g reeds een luchtje" gekomen en hij ondergaat van zijn dubieuse positie reeds alle denkbare onaangenaamheden. Is het uit liefde voor hem, uit vrees voor haar broer of uit angst voor de politie, dat Lucie zich van kant maakt door in de Maas te springen? Dan verwijt Maas zich haar moordenaar te zijn en zijn toestand wordt inderdaad langzamerhand ziekelijk. Wij laten nu alle bijfiguren en ne- vengebeurtenissen rusten, hoewel juist daar in misschien de schrijversqualiteiten van Roel Houwink op hun voordeeligst uitkomen. Hoe Herman Maas tot genezing komt werd reeds in den aanvang dezer aankondiging verteld. Ik heb mij gedurende de lezing niet aan den indruk kunnen onttrekken - dat deze Rotterdamsche koopman op onwaarschijnlijke wijze ietwat onwennig staat tegenover het leven en het meer bepraat dan ondergaan heeft. Het boek zal mij meer om sommige uitstekende détails dan als gaaf kunstwerk, bijblijven. Maurits Dekker. Mordje de Jood. Utrecht. A. W. Bruna's U. M. Maurits Dekker heeft voor zijn laatsten roman dezen Mordje broodnoodig gehad; zon der hem zou het boek niet te lezen geweest zijn van opstandigheid tegen de mogelijk heden eener verdwazing van den geest, zooals onze generaratie het twijfelachtige genoegen smaakt van verre of van dichtbij, waar te nemen Mordje is een kleine voddenkoopman in Berlijn, hij heet voluit Mordechaï Oranien- baum, welk een trouvaille is zoo'n naam reeds voor een romancier die de oorlogs weeën, den nederlaag, de revolutie, de repu bliek en den snellen opgang van het tegen woordige Duitsche bewind heeft meedoor- staan En het is vooral het tijdperk van Hitler's aanvaarding van de macht en van de eerste buitensporigheden zijner volgers die hun macht misbruiken, van den van-boven-af- bevolen rassenhaat en de getolereerde roof- en moordzucht, dat Dekker voor zijn verhaal als omraming koos en waarin Mordje met zijn niet altijd even eerlijke naïvieteit. met zijn geintjes en per slot ook met zijn moed, als het er om gaat zijn vrienden te helpen, een afleiding oplevert van de meer dan trieste gebeurtenissen, waarmee hij min of meer door den schrijver verbonden wordt Dekker heeft in zijn roman veel gedramati seerd van al wat ons door krantenberichten, particuliere verhalen en protesten niet on bekend behoefde te zijn Het ligt in de macht van een bekwaam verteller en knap dialoog- schrijver, als Maurits Dekker is, onze gevoe lens veel heviger in beroering te brengen dan nuchtere mededeeling van feiten, hoe schok kend die overigens ook kan zijn, vermag Zoo treft de tragiek in het lot van den Joodschen medicus Cohn ons meer als wij hem te voren in zijn vriendenkring, in zijn privé- leven en bij zijn arbeid hebben leeren ken nen, dan wanneer wij simpel vernemen: „Dr. Cohn is in een concentratie kamp opgeno men". En de laaghartigheid van zijn vroe- geren vriend, den ingenieur Milon, tart iedere beschrijving als wij de motieven kennen, waarom deze machtswellusteling zijn ouden clubgenoot in den dood wil jagen. Maar men kan de bedenking opperen, dat de historie van gisteren en vandaag zich nog niet zonder gevaar tot romantiseering leent. De artist kan nimmer zonder hartstocht van feitelijkheden, die hem worden voorgelegd en die hem ontroeren, kennis nemen en zijn weergave zal ontroerender zijn naar mate de gebeurtenissen hem meer raken. Doch per slot maakt hij den indruk historie te schrij ven en dat kan verwarrend werken. De historie der concentratiekampen zal er later „misschien" zoo uitzien als de roman schrijver ze reeds heeft te boek gesteld. Laten we hopen van niet, want reeds Dekker's visie op het geval is in staat, den lezer de hoop te ontnemen, dat wij nog eens als menschen in Europa kunnen blijven leven. Opwekkende lectuur heeft Dekker niet willen geven. J. H. DE BOIS. PAKHUIS te huur gevr., omtrek Nassaulaan. Sprenger, Delistraat 3 Gevr. NET VRIJ HUIS, huurprijs 5 a 5.50 per week. H. Noord. Br. G 9129 bur. van dit blad VERPLEEGSTER zoekt klein ge zellig BENEDENHUIS met tuin tje omtrek den Hout. prijs 3 a 3.50. Br. G 9158 bur. v.d. blad TB HEEMSTEDE te huur gevr. door Dame, weduwe, benedenhuis met tuin. Br. no. 505 Max R. Nu- nes, Amsterdam Echtpaar z. k. zoekt voor direct KL. WONING of 2 kamers met vrije keuken. Br. met prijsopg. G 9140 bur. van dit blad TE HUUR AGB. winkelruimte, ge- sch. voor werkplaats, schoenma ker, rijwielhersteller of hal, stal ling, kleine winkelnering. Gierstr. hoek Breestraat, 8 p. w. Te bevr. Schoterweg 130 rd. GESCHIKTE RUIMTE voor tee kenatelier gezocht. Liefst centrum, Br. G 9097 bur. van dit blad TB HUUR a 31 p. m. mooie mid denstandswoning, nieuwbouw. Vrouwehekstr. Br. G 9161 bur. van dit blad PRACHT HUIS Burgemeester Bo- reelstraat 5 (vlak bij Gr. Markt), 6 kam., badk., poort enz. te huur voor 40 p. m. Dag. te zien. TE HUUR vrij bovenhuis v. klein gezin 3.25 p. w. Haarlemmerlie- destraat 44 rood BOVENHUIS te huur, bev. suite, kabinet, keuken, zolder met twee kamers. Huur 5.50 p. w. Br. G 9199 bur. van dit blad TE HUUR vrij bovenhuis met schuur, 5 kamers, 2 balcons 30. Br. G 9217 bur. van dit blad HAARLEM ZIJLSTRAAT 11—15—15 bij de biug. KINDERHUISVEST 37—45—45, WITTE HEERENSTR. 34—4» Telef. 13039 17340 Giro 153228 189505 Aan de WelEd.Gestr. Heeren Comman danten der diverse regimenten, gesta- tionneerd in Haarlem en Omstreken. Wij nemen bij deze de vrijheid U onder het oog te brengen dat wij in onderstaande artikelen nog ruim zijn gesorteerd en bij eventueele behoefte bevelen wij ons aan. KLEINE DIESELMOTOREN MET AANGEBOUWDE DYNAMO ZELFSTROOMOPWEKKING. RUWE OLIE VOOR DIESELMOTOREN. ELECTR. WATERPOMPEN MET DRUKKETEL. DIVERSE WATERLEIDINGARTIKELEN. Auto- en motorbanden Auto- en motoraccu's Smeeroliën (div. soorten) Benzine Consistentvet Cardan-olie Rijwielen en onderdeelen Vaste Waschtafels Losse waschbakken Fonteinbakjes Geysers (vol-automatisch en half-automatisch) Closetpotten Urinoirs Looden pijpen Staaf- en U-ijzer Diverse ijzerwaren Schoppen Spaden Houweelen Hamers Enorme sorteering Electr. artikelen Zaklantaarns Zakbatterijen Gloeilampen Verduisteringslampen Emmers Waschketels Eternit en gegalv. golfplaten Gummi laarzen Radio artikelen Kachelpijpen Ellebogen Kachels en fornuizen Asphaltpapier Verf Vlechtdraad Prikkeldraad Draadnagels Hangsloten Deursloten ENZ. ENZ. ENZ. Wij maken alle soorten SLEUTELS voo' U op onze speciale Amerik. Sleutelfraismachines ook autocontactsleutels.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3