„toleden oodag" Ho»q&tfuds wideelt ministeüe aan aoMÜchtiaq) Duitschland organiseert den over het Britsche Lord Camrose acht den staf ondeskundig. Ludendorff's ideeën verwezen lijkt.J RADIO. PROGRAMMA VRIJDAG. 15 SEPTEMBER 1939 Mste* MacMillan aat- vSt op te klachten. xjoogerhuis is Donderdag breedvoe- Io "e en over de werkzaamheden van het stspJ°riBche ministerie van voorlichting, Sell juichte het succes toe, dat behaald t het uitwerpen van de vlugschriften. 6 "ï-wliik is dit zoo succesvol geweest, dat SSiJ tïhe regeering zoo bang bleek te zijn i' „aarheid, dat zij een ieder, van wie ge- w°r rd dat hij zoo'n pamflet opraapte of las, "^Trfood bedreigde. Zijn eenige critiek was, oamflet de hand scheen noodig te heb- S' n een ervaren journalist of geroutineer- „nMandist, die de dingen in het kleinst ff aantal woorden kon zeggen en er ^ffiirht aan kon geven. !7^fsuell vervolgde: De geest van het Erit- ™lk in de afgeloopen weken is prachtig Üloin te zien. Er is geen paniek geweest, in diep besef, dat deze grimmige zaak ïaaft an moet worden en dat alle noodzakelijke ineen opgewekt en dapper moeten wor- «dragen Deze groote kwaüteiten recht- n het ministerie voor de voorlichting het "Tjiie inlichtingen te geven, die veilig gepu- j kunnen worden. Ik heb geen woord van laahvernomen jegens het Duitschevolk, noch Jrlei wensch hooren uitspreken om dat H zBn gepaste plaats in de wereld te ontzeg- maar met duidelijk inzicht is het Britsche '1Ï Tn slaat geweest de verantwoordelijkheid -s daar te plaatsen, waar zij thuis hoort, i 00 een groep avonturiers, die de heer- S'appij én de macht in Duitschland in handen b ne ^iSerale' leider Crewe, die na Snell het «oord voerde, legde er den nadruk op datwan- Ippr men de Dominions ter sprake bracht, het goed zou zijn de aandacht te vestigen op 2 vrije antwoord, dat gegeven is door de ko loniën en niet het minst door Indië (toejui chingen). Wat het ministerie voor de voorlich- ting betreft, verklaarde de krantenmag naat, Lord Camrose, dat wat tot dus verre geschied is, niet veel voldoening heeft geschonken aan de dagbladen of nieuwsagentschappen. Deheele zaak, zoo zeide hij, is opgezet op een schaal, die de verbazing heeft gewekt van de genen, die gewend zijn om deze problemen da gelijks te behandelen en de fouten van het per soneel hebben de vertegenwoordigers van de pers in het geheel niet verbaasd. Ieder nieuw 'ministerie, aldus Lord Camrose, moet uiter aard fouten maken. Spreker hield echter staan de, dat zoolang het ministerie een staf had als thans en gecontroleerd werd als nu het geval is, men zou voortgaan dwalingen in de beoordeeling te maken, welke niet alleen den Engelschen bladen moeilijkheden veroorzaakten, maar ook de bladen in Am er ilea en in de belangrijkste neutrale landen. Over het personeel en de organisatie van het ministerie zeide Lord Camrose nog, dat de bereikte resultaten gelijk waren aan die, welke men zou kunnen verwachten, wanneer men probeerde een slagschip te manoeuvreeren, met een regiment soldaten. Lord MacMillan, de minister voor de voor lichting, antwoordde op de opmerkingen. Hij zeide dat hij het ten aanzien van de al- gemeene politiek geheel eens was met hetgeen is gezegd betreffende de ware functie van het ministerie. Het is een ministerie van uitdruk king, zoo zeide hij, en niet een ministerie van onderdrukking en het minst van al een minis terie van gedruktheid. Niets zou gevaarlijker zijn dan dat men ons zou laten piekeren in on wetendheid en het slachtoffer zou laten wor den van geruchten en onofficieele kletspraat. Daarom zal het mijn taak zijn, om het volk van dit land en wat een nog verantwoordelij- her taak is het volk van andere landen, de waarheid te doen hooren omtrent hetgeen wij Na drie jaar Engelsche Koning ontvangt den hertog van Windsor. HERTOG VAN WINDSOR. De Hertog van Windsor is Donderdag door den Engelschen Koning ontvangen. Dit was de eerste ontmoeting tusschen de koninklijke broeders sinds drie jaren. De.Koning en de Koningin hebben justeren onverwacht een bezoek ga- wacht aan de Londensche haven. doen, denken en hopen. In een democratie als de onze zullen naar mijn opvatting zelfs de de fensiediensten open oog moeten krijgen voor de publiciteit, niet in dien zin, dat iets van militaire waarde of voordeel voor onze vijanden onthuld moet worden of iets, dat aan het succes van onze eigen operaties te land, ter zee of in de lucht afbreuk zou doen, maar in dien zin, dat er aan gedacht wordt, dat er een binnenlandsch front bestaat, even goed als een oorlogsfront en dat de handhaving van den geest en het moreel van ons volk van bijna even groote waarde is in haar bijdrage tot de overwinning als het moreel van de troepen. Daarom moeten zij niet schoorvoetend zijn om mij in mijn taak te helpen en het publiek zoo veel voorlichting te geven als in overeenstem ming is met de eischen van den militairen toe stand. De oorlogsministeries hebben mij, aldus MacMillan, de verzekering gegeven, dat zij mij zullen helpen, zooveel het hun mogelijk is met de voorziening van nieuws. Sprekende over de klachten uit vreemde landen over den stroom van materieel uit het Berlijnsche ministerie van propaganda en de schaarschte van materiaal uit Engeland, legde MacMillan er den nadruk op, dat de Britsche handicap is, dat het meerendeel der Duitsche propaganda en voorlichting uit leugens bestaat (toejuichingen). Ik zou er, aldus spreker, den voorkeur aan geven minder nieuws te leveren, maar waar nieuws dan dat wij aan de neutrale en vreemde landen een uitgebreide massa mate riaal zouden verschaffen, dat onbetrouwbaar en onwaar zou zijn. In geval van luchtaanvallen dacht MacMillan, dat in de toekomst er onmiddellijk berichten zouden worden gegeven om de ongerustheid van het publiek te kalmeeren, zelfs wanneer de volledige feiten niet onmiddellijk beschik baar zijn. Verdere bijzonderheden zullen dan gegeven worden, naarmate zij bekend worden. Ten aanzien van de belangrijke aangelegen heid van het verleenen van bijstand aan de pers in de behandeling van oorlogsnieuws, deelde MacMillan mede, dat regelingen thans zijn ge troffen met het departement van oorlog tot uit zending van een officier van den generalen staf van hoogen rang, die wekelijks vertrouwelijke besprekingen zou voeren met geaccrediteerde vertegenwoordigers van de pers. Ook officieren van de Admiraliteit en van het ministerie voor luchtvaart, zullen bij speciale gelegenheden ver trouwelijk spreken met de pers. Voorts zijn re gelingen getroffen met de departementen van dienst, waarbij elk een officier van hoogen rang zal benoemen voor optreden als adviseur en leverancier van vertrouwelijke voorlichting over militaire zaken. MacMillan bevestigde verder de verbeteringen, die aangebracht zijn in de middelen voor het verzenden van nieuws uit Engeland naar vreemde landen. Ik sympathiseer volledig, zoo zeide hij verder, met de dagbladpers en haar verontwaardiging over hetgeen Maan dagavond is geschied. Ik zou er echter op willen wijzen, dat de omstandigheden zeer ongewoon waren en dat het voor zoover dit aan mij ligt, niet waarschijnlijk is, dat zoo iets zal gebeuren. Ik kan slechts mijn spijt uit spreken over de veroorzaakte last. Onder algemeene toejuichingen, besloot Mac Millan met te zeggen: „Het zal mijn beste stre ven zijn de pers, den vreemden landen en het parlement 'dien bijstand te verleenen, die in mijn vermogen ligt in deze moeilijke onder neming." Nadat Lord Snell MacMillan dank gezegd had voor zijn verklaring, beschouwde men de aan gelegenheid als afgehandeld en ging het Hoo- gerhuis uiteen tot hedenmiddag vier uur. Verdere „aanpassingsmaat regelen" in Duitschland. Handelaren moeten hun volledigen voorraad aan edele metalen aangeven. BERLIJN, 14 September. Vandaag zijn opnieuw maatregelen aangekon digd, die ten doel hebben Duitsch land nog meer aan te passen aan den hpidigen oorlogstijd. Onder deze maatregelen kunnen in de eerste plaats genoemd worden, die waarbij officieel aan alle engros en detailhandelaren in metalen, bevolen wordt onmiddellijk hun geheelen voorraad aan goud, zilver, platina en platina-achtige metalen bij de Rijks bank aan te geven. Aan genoemde lieden is bevolen hun gouid binnen 10 dagen aan de Rijksbank aan te bieden. Verzuim van aangifte wordt streng gestraft. De andere metalen behoeven niet aan de autoriteiten te worden aangeboden, wel moet opgaven van d hoeveelheid ver strekt worden, evenals een vergunning om genoemde -metalen te gebruiken of te verkrij gen. Verder heeft de minister van landbouw, Darré, aan alle Duitschers een oproep ge richt vrijwillig den boeren te helpen bij het werk op het land. Zooals reeds gemeld zijn reeds tienduizenden Hitlerjongens en Hitier- meisjes met dat doel gemobiliseerd. Met het oog op het tekort aan mannelijke krachten voor het land zijn speciale cursussen in het leven geroepen om zich te bekwamen in het hantee-ren van tractors en andere landbouw werktuigen, opdat ook de vrouwen met deze werktuigen kunnen omgaan. Andere maatregelen hebben ten doel het gevaar van bombardementen uit de lucht nog meer te verkleinen. Op aanwijzingen van de Duitsche bisschop pen hebben een groot aantel kerken haar historische en artistieke kunstschatten naar speciaal bomvrije opslagruimten gebracht. De musea van Berlijn zijn zwaar met zandzakken gebarricadeerd en ook een groot aantel kunstschatten uit particuliere verzamelingen werden veilig opgeboren. De Hitlerjeugd heeft den gevel van den grooten Griekschen tempel in het beroemde Pergamon van het museum te Berlijn met zandzakken bedekt, een werk, dat verscheidene dagen heeft geduurd. (United Press). De positie van Italië in het huidige conflict. Britsch-Fransche démarche inzake de Italiaansche vloot en de troepen in Libië te wachten? Het Japansche persbureau Domei be richt het volgende: De Britsche regeering zal naar ver wacht wordt, binnenkort wederom stap pen ondernemen bij de Italiaansche regeering betreffende een spoedige te rugtrekking der Italiaansche troepen uit Libië en concentratie van de Ita liaansche vloot op een zeker speciaal punt, dat weinig verband houdt met de Britsche vlootoperaties, zoo meldt een speciaal telegram uit Londen aan de „Japan Times", welk blad verder mede deelt, dat de regeering te Londen de Fransche regeering zal overhalen in deze aangelegenheid eenzelfde lijn te trekken. Ofschoon Frankrijk gehoopt heeft, dat Italië zijn neutraliteit zou handhaven in den huidigen Europeeschen oorlog, is Engeland, naar ge meld wordt, geneigd geweest om de invloeden van Italië bij deze gelegenheid uit Afrika op te ruimen, aldus het telegram. In samenwerking met Egypte, dat reeds aangekondigd heeft deel te nemen aan den ooi-log, heeft Engeland plan nen gemaakt voor bovengenoemd doel. Mooht Italië het gezamenlijke verzoek van Londen en Parijs, waarover het gerucht spreekt, van de hand wijzen, dan zal Engeland de regeering te Rome zijn vaste besluit mededeelen, hetgeen practisch, volgens het telegram, oorlog tegen Italië zou kunnen beteekenen. Aangezien men verwacht, dat Italië gedwon gen zal worden zijn beslissing binnen een maand of twee te nemen, wordt veel beteekenis ge hecht aan de toekomstige Italiaansche houding. Terloops herinnert het telegram er aan, dat de Britsche en Fransche regeeringen vroeger stap pen hebben gedaan bij de Italiaansche regee ring betreffende terugtrekking van haan troe pen van de Libische grens en waarborging van haar neutraliteit in den huidigen oorlog, hetgeen vierkant geweigerd is door Mussolini. Staking bij de Opelfabrieken? Talrijke arrestaties zouden verricht zijn. Naar te Londen verluidt hebben zich in de afgeloopen week twee stakingen voorgedaan in de Opel-autofabriekente Rüsselheim, aldus be richt het Britsche ministerie van voorlichting. Beide stakingen zijn gevolgd door talrijke arrestaties Ernstige brand na ontploffing. Dertig gewonden te Liverpool. Na een ontploffing, welke in een ge bouw te Liverpool brand heeft doen ontstaan, moesten meer dan dertig per sonen in een ziekenhuis worden opge nomen. Velen, hunner zijn ernstig gewond. De ontploffing werd mijlen ver in den omtrek gehoord. De brand was de hevigste, welke sinds lang te Liver pool is voorgekomen. Verscheiden per- sonen, die zich op het dak van het gebouw bevonden, konden nog juist ontkomen. Eenige uren lang hing een dichte rookwolk boven de binnenstad van Liverpool. De oorzaak van de ontplof fing is nog niet bekend. Weer twee Engelsche schepen tot zinken gebracht. Nederlandsch tankschip neemt bemanning van de „Vancouver City" aan boord. De Amerikaansche mailboot „Manhattan" heeft per radio medegedeeld, dat zij van haar koers is afgeweken om de bemanning van hei Britsche schip „British Influence" te redden. Later meldde de „Manhattan" dat het Noorsche vrachtschip „Idabakke" de overlevenden van het Engelsche schip had opgenomen. Het Britsche stoomschip „Vancouver City" heeft per radio medegedeeld, dat het op den Atlantischen Oceaan is aangevallen en dat de bemanning in de booten ging. Het mailschip „President Roosevelt" dat te hulp snelde, meld de, dat de bemanning van de „Vancouver City' was opgenomen door een Nederlandsch tank schip, geassisteerd door een vliegtuig. A*n achtervolging ontkomen. Een convooi schepen, dat op weg was naar Schotland, is met succes ontkomen aan twee vijandelijke duikbooten, die op het punt stonden het aan te vallen. Alle schepen zijn in goede orde op him plaats van bestemming aangekomen. De bewegingen der duikbooten werden, zoo wordt verklaard, op eenigen afstand ontdekt en de escortevaartuigen namen doeltreffende maat regelen. „Geen Duitsche ambities in Amerika". Bericht inzake de duikbootbases tegengesproken. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Het En gelsche ministerie van voorlichting heeft een mededeeling gepubliceerd volgens welke de En gelsche regeering reden heeft te veronderstellen dat Duitschland kon probeeren duikboot- en luchtvaartbases aan te leggen aan de kusten van Zuid- en Midden-Amerika. Te bevoegder plaatse wordt deze mededeeling een poging genoemd „de Ibero-Amerikaansche staten op plompe wijze tot paniek te brengen. Evenals de aanslag van Churchill tegen de „Athenia" ten doel had oorlogsstemming in de Ver. Staten in het leven te roepen", aldus wordt vervolgd, „is ook deze belastering van Duitsch land op niets anders berekend dan op de ver giftiging der goede betrekkingen van Duitsch land met de Ibero-Amerikaansche staten. Zij is een bewuste misleiding der Amerikaan sche openbare meening. Opnieuw wordt vast gesteld, dat Duitschland in Noord-, Midden- en Zuid-Amerika geenerlei ambities van politieken of militairen aard heeft"» 9Cet qeheele mik in dienst ma den owlaq. Men schrijft ons uit Berlijn: N Polen rukken de Duitsche troepen in snelle marschen op langs de wegen, die de pantserafdeelingen hun gebaand heb ben, terwijl het luchtwapen de terug trekkende Poolsche colonnes meedoogenloos bombardeert. In het Westen liggen gespe cialiseerde afdeelingen gereed om eiken aan val op een schijnbaar onoverwinnelijk bol werk van staal en beton te verstikken. En tus schen beide fronten, in heel het uitgestrekte Duitsche land, is elke fabriek een wapensmid se geworden, nemen de vrouwen het werk van de mannen over, worden kinderen opgeleid om hulpdiensten te verrichten in den krijg. Duitschland is geen land in oorlog meer, doch een belegerde vesting, die zich tot het uiterste zal verdedigen. De commandant van deze ves ting is reeds dood. Maar van zijn graf uit blijft hij het totaal der Duitsche strijdkrach ten aan en vooral achter het front dirigee- ren. Hitler is de opperste bevelhebber van het Duitsche leger, hij voert echter slechts de bevelen uit, welke generaal Erich Luden- dorff heeft neergelegd in zijn meesterlijk handboek over de moderne oorlogvoering „Der Totale Krieg". De totale oorlogMet nog geen tweehonderd bladzijden is dit boekje uiterlijk een der on aanzienlijkste en bescheidenste onder de vele publicaties van den gestorven generaal- kwartiermeester. Bij zijn verschijnen is er weinig ophef van gemaakt en in de pers, zoo wel in de Duitsche als in de buitenlandsche, vond het nauwelijks eenigen weerklank. Lu- dendorff heeft eigenlijk zijn leven lang ge streden voor de verwezenlijking der ideeën, welke hij in „Der Totale Krieg" heeft neer gelegd. Reeds lang voor den wereldoorlog za gen boeken en vlugschriften van zijn hand het licht waarin hij zijn standpunt verde digde, zonder dat hij daarmee resultaten van eenige beteekenis boekte. In de laatste jaren van zijn leven hamerde hij telkens en telkens weer op de noodzakelijkheid van den totalen oorlog in zijn tijdschrift „Am Heiligen Quell Deutscher Kraft", dat eigenlijk aan de propa geering gewijd was van het „Duitsche geloof", het welk hij tezamen met zijn vrouw, dr. Mathilde Ludendorff, ingang trachtte te doen vinden. Ludendorff is ontevreden en zelfs eenigszins verbitterd gestorven. Uit zijn ge schriften bleek duidelijk dat hij zich miskend achtte. Dat zijn idee door het Derde Rijk overgenomen was en dat hij zijn gedachten- gang volledig had weten door te zetten, heeft hij niet begrepen. Hermann Goering heeft het in zijn groote rede van Zaterdag onomwonden gezegd: „Waar Duitschland in 1918 mee eindigde, daar is het ditmaal mee begonnen!" „De ge neraal- veldmaarschalk bedoelde hierbij de organisatie van den oorlog. Ludendorff, die steeds alleen maar soldaat is geweest en voor wien het leven nooit een anderen zin heeft gehad,dan den strijd om de absolute overwinning over een geheel ver nietigden vijand, is waarschijnlijk de sterk ste drager in Duitschland geweest van een revanche-idee, ofschoon hij dit woord nooit neergeschreven of ook maar uitgesproken heeft. Heel zijn denken werd echter in be slag genomen door een plan, dat de bewuste organisatie van een beslissenden oorlog om helsde en dat de totale samenvatting van alle in het Duitsche volk schuilende energie en van alle in Duitschland aanwezige natuur lijke hulpbronnen tot de uiteindelijke over winning van het Germaansche ras beoogde. Een nederlaag als Duitschland in 1918 gele den heeft, beschouwde Ludendorff niet als een werkelijke nederlaag. Volgens zijn ziens wijze moest de vijand zoodanig vernietigd worden, dat hij absoluut weerloos werd en dit ook voor langen tijd zou blijven. Daarom verwierp Ludendorff den oorlog in zijn klassieken vorm. Hij wilde niet, dat alleen maar het leger naar de grenzen trok om daar zijn krachten met die van den vijand te me ten. Hij eischte, dat geheel het volk als één man achter de soldaten zou staan en dat elke Duitscher zich geheel in den dienst van het vaderland zou stellen. Jong en oud gemobiliseerd. DIT principe is op het oogenblik verwezen lijkt. Strikt genomen is thans iedere Duit sche man en iedere Duitsche vrouw gemo biliseerd. De militaire dienstplicht geldt niet voor bepaalde lichtingen. Volgens een op knappe wijze uitgewerkt schema wordt prac tisch van iederen Duitscher afzonderlijk overwogen, waar men hem het best; ge bruiken kan. Jonge jongens van 17 en 18 jaar worden uit de kampen van den arbeidsdienst wegge haald, in een uniform gestoken, naar het front gezonden, waar men ze niet in de vuur linie plaatst, doch ze aLs pioniers in de étappe laat werken. Hun taak wordt overgenomen door meisjes, naar men zegt onder de 17 jaar, waarvan er 100.000 voor den vrouwelijken ar beidsdienst gemobiliseerd zijn. Alle 17-jarige Duitsche meisjes worden in spoedcursussen opgeleid tot hulpverpleegsters, die slechts ten deele in lazaretten dienst zullen doen, doch die vooral gebruikt zullen worden om in te huizen en speelplaatsen voor de kinderen te zorgen, wier moeders naar de fabrieken ge roepen zijn. Een nieuwe verordening regelt de mobilisatie van alle meisjes tot en met 25 jaar, van wie de staat oordeelt, dat van haar werkkracht een nuttiger gebruik gemaakt zou kunnen worden dan tot nu toe het ge val is. Gepensionneerden zijn verplicht zich aan te melden en worden tewerk gesteld in de functies en in de plaats waar men ze het best gebruiken kan. De uitstekend afgerichte po litiecorpsen der groote Duitsche steden wor den practisch in hun geheel naar het front getransporteerd en mannen wier weerbaarheid minder hoog aangeslagen kan worden, steekt men in een blauw uniform, doet ze een witten band met het woord „hulppolitie" om den linkerarm, waarna zij den post van een ver dwenen Schupo betrekken. Fabrieken en werkplaatsen worden in dienst gesteld van de oorlogsindustrie en zoo ze daar niet ge schikt toe zijn, eenvoudig gesloten. Alleen voor het allerzwaarste werk reser veert men een minimum-aantal mannelijke werkkrachten, verder worden er voor onver schillig welk beroep vrouwen opgeleid. Een monsterorganisatie bepaalt voor iederen man en iedere vrouw afzonderlijk, waar hij of zij het best het algemeen belang kan die nen en of daarbij nu vermogens vernietigd worden, zaken ten gronde gaan of alle fami lieleven vernietigd wordt, is iets, dat niet het minste gewicht in de schaal werpt. Er is oor log en iedere Duitsche staatsburger heeft geen greintje meer recht dan de frontsoldaat, wien eiken dag een vijandelijke kogel treffen kan. Overbodig te zeggen, dat de landbouw en de veeteelt eveneens gemobiliseerd zijn. Er worden alleen gewassen geteeld, waaraan de behoefte het sterkst en waarvan de opbrengst per hectare het grootst is. Alle producten neemt de staat van de producenten over om ze in vastgestelde rantsoenen onder de bevolking te verdeelen. De aanwezige voorraden worden zoo zuinig mogelijk gedistribueerd en ook waar die voorraden voor geruimen tijd toerei kend zijn, maakt men gebruik van kunst middelen om wanneer het huidige conflict eventueel vele jaren zou duren, op den duur niet zonder te zitten. Alle natuurlijke hulpbronnen worden vol ledig uitgebuit. Het is totaal onverschillig, of de ijzerertsen, die men hier en daar zal delven, prijzen zullen kosten, welke die der edele metalen zoo ongeveer evenaren. In den totalen orlog speelt het geld geen rol, omdat het alleen maar om het einddoel gaat, waar aan al het andere ondergeschikt dient te zijn. Ver van de grens, in het hart van Duitschland zullen geheel nieuwe industrieën verrijzen, die economisch in geen enkel opzicht verant woord zijn, doch die de oorlogseconomie nu eenmaal vereischt. De bestaande industrieën worden ingericht voor de oorlogsproductie of gesloten. Welke waarden hierbij vernietigd worden, speelt geen rol. De kosten, die dit zal vergen, zijn van geen beteekenis. Duitsch land zal volledig zegevieren of totaal te gronde gaan. Nadruk verboden. ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1939. HILVERSUM I, 1875 en 414,4 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek (ca. 8.16 Berichten).. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (ca. 12.15 Berichten). 2.00 Filmpraatje. 2.15 „The Ki- lima Hawaiians" en orgelspel. 3.00 Reportage. 3.30 Zang. piano en gramofoonmuziek. 4.00 Man nenkoor .-„Zang en Vriendschap" en gramofoon muziek. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Esmeral da. 5.30 Filmland. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Uit de roode jeugdbeweging. 6.45 Berichten. 6.47 Kinderleesclub. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Cyclus „Langs steden en dorpen" 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten A. N. P., VARA- Varia. 8.20 VARA-orkest. 8.45 Gramofoonmuz. 9.00 Puzzle-uitzending. 9.15 John de Mol and his Swing Specials. 9.40 Toespraak „Juist nu". 9.50 VARA-orkest. 10.30 Berichten A. N. P. 10.45 Vroolijke voordracht. 11.05 Community-Singing en toespraak (opn.). 11.2012.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM XI, 301,5 M. KRO-Uilzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek (ca. 8.15 Berich ten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. 1.00 Gramofoonmuziek (ca. 1.15 Be richten). 1.20 KRO-orkest. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuur. 4.00 Verkorte operette „Die Fledermaus" (gr.pl.) 4.50 Gramofoonmuziek. 5.15 Filmpraatje. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekover zicht (ca. 6.45 Berichten). 6.45 Gramofoonmu ziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie namens de R.K. Artsenvereeniging. 7.35 Actueele aether- flitsen. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gra mofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Causerie „Het onvergankelijke Rijk" (met muzikale omlijs.- tïng). 11.1012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. Geen opgave ontvangen. RADIO PARIJS, 1648 M. 9.00 en 9.30 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.10 Jane Evrard's orkest. 2.35 Gramofoonmu ziek. 2.50 Zang. 3.50 Vioolvoordracht. 4.05 Zang. 5.05 Pianovoordracht. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Zang. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.35 Piano voordracht. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.50 Radio- tooneel met muziek. 9.20 Radiotooneel. 10.05 Het Hewitt-ensemble. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 12.50 Eddie Foy's orkest. KEULEN 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.35 Hanns Kallies' orkest. 8.509.35 Danziger Landesorkest. 12.20 Weensch Symphonie-orkest. 2.30 Gramofoonmu ziek. 4.20 Omroeporkest. 6.05 Het Münchener hoorntrio. 7.10 Zang. 7.30 Vroolijk populair concert. 8.50 Leo Eysoldt's orkest, solisten en het vroolijk instrumentaal kwintet. 11.00 Hermann Hagestedt's orkest. 12.20 Gramofoonmuziek. 2.20 3.20 Nachtconcert (opn.). BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.502.15 en 3.25 Gramofoonmuziek. 3.50 Het Vlaamsch kwartet. 4.50 Gramofoonmuziek. 6.05 Omroeporkest en soliste. 7.45 Gramofoonmuziek. 9.20 Uit Sienna: Symphonieconcert. 10.30 Popu lair concert. 11.20—12.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Radio-orkest. 1.50 en 2.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Het Hollen- court-kwartet. 3.20 Omroepdansorkest. 4.20 Gra mofoonmuziek. 5.35 Zang. 5.55; 6.35 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepsymphonie- orkest en soliste. 9.20 Radio-orkest en solisten. 10.30 Omroepdansorkest en solist. 11.2012.20. Gramofoonmuziek.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5