Van Engelschen kant 3iet fxiMiek wiaaq.tr Vreemdelingen in Engelani Emigranten worden niet meer toegelaten. Twee dooden en een ernstig gewonde En de autoriteiten antwoorden Veertig millioen kronen De oorlogsmachine begint te werken Sobere en lakonieke voorlichting Londen's nieuwe gezicht en stemmingen (Van onzen Londenschen correspondent.) Oorlogen worden niet meer uitsluitend ge- voei-d door de strijdkrachten van een land. De gansche Engelsche natie doet mee en schikt zich in de beperkingen, die vervat lig gen in de dozijnen besluiten die de civiele autoriteit eiken dag afkondigt. Het land moet herschapen worden in een oorlogsmachine,- die op volle kracht kan werken. Een van de belangrijkste maatregelen daarvoor is de pas ingediende wetgeving welke den arbeid van de werklieden, tot de hoogst geschoolde toe. controleert. Elk arbeidend lid van de bevol king moet de taak behouden of krijgen, die voor de werking van de machine van het hoog ste nut is. Het is merkwaardig hoe gewillig en gemakkelijk de vrijheidlevende Britten de beperkingen op hun handel en wandel aan vaarden. De radicale dagbladschrijver vindt het al de gewoonste zaak van de wereld, dat hij zijn kopij aan den censor geeft om er over te beschikken. En hij bromt zelfs niet, als deze bewindsman van jongen datum er zijn geurigste en belangrijkste zinsneden uit heeft geschrapt. De burger weet nu dat hij in den avond zijn licht niet over het aardrijk mag laten schijnen. Het decreet dat hij boete en gevangenisstraf kan krijgen als hij het wel doet heeft hij zonder morren vernomen. En hij houdt zijn ramen zoo zwart als de nacht. De Engelschman kan niet langer zooveel suiker en steenkool koopen als hij wil. Dui zenden menschen, die eiken Dinsdag en Vrij dag van hun leven naar de vermaarde Cale- donianmarkt zijn geloopen voor boter, oude boe ken, aardappelen en oud-ijzer en honderden andere oude zaken die zij kunnen gebruiken of verbruiken vinden het niet meer dan lo gisch dat die markt voor hen gesloten is. De man of vrouw van dit land kan niet langer handel drijven met Jan en Alleman. Zij mo gen zelfs geen toortsje gebruiken om hun weg te vinden door de diep-duistere avonden- Plotseling is zoowat 50 percent van de hande lingen, die de Britten normaal verrichten, ver boden geworden. En wat opvallend genoemd kan worden is dat het leven van zulk een ge weldige concentratie van activiteit, als Lon den is, nochtans als van een leien dakje blijft gaan. De natuurlijke zei "tucht van de Britten doet zich in deze dagen van haar beste zijde kennen. Er is iets formidabels in de lakonieke be richtgeving van de Fransche legerleiding. Maar in haar soberheid sart ze de Londenaren, die heel goed inzien hoe geweldig de taak der Franschen is en die wel wat meer zouden wil len weten van den gang van zaken op die dra matische gronden, waar Luxemburg en Frankrijk en Duitschland elkaar ontmoeten. „Doorbraak van de Siegfried-lus", kondigden de krantenbiljetten aan; en dat was voor de menschen hier betere kost voor hun nieuws honger dan de korte en ondoorgrondelijke berichten van generaal Gamelin. De weten schap dat de Franschen vochten op Duitschen grond was welkom. En het gevoel dat er gang kwam in de operaties in het Westen en dat de hevige druk op Polen misschien tijdig ver minderd zou worden uitte zich in de verhoo ging van de gereserveerde opgewektheid, die de houding van de bevolking hier kenmerkt. De Britsche officieele berichtgeving is wei nig minder voorlichtend dan de Fransche. Het ministerie voor Voorlichting is erg jong en moet zich uiteraard nog in zijn taak inwer ken. Een zekere schuchterheid, vrees om te veel te zeggen, uit zich wel wat al te duidelijk in de communiqués die door dit ministerie worden uitgegeven. Het is scheutig genoeg met de aankondiging van civiele maatregelen, maar het heeft tot heden een minimum van voorlichting gegeven over krijgsbedrijven. De wildste geruchten volgden op de eerste verschij ning-. Woensdagochtend, van vijandelijke vliegtuigen aan de Oostkust, die leidde tot een alarm-periode in Londen van verschei dene uren. In de noordelijke districten van de stad hoorde men de knallen van het lucht doelgeschut. En spoedig deden de meest tegenstrijdige verhalen van „ooggetuigen" de ronde. Een hevig luchtgevecht was aan den gang boven South End. Een Duitsch vlieg tuig „met zwart en wit gestreepte vleugels" was neergeschoten. Gasbommen waren neer gekomen in Essex. En eerst laat in den avond i— nadat het publiek een heelen dag lang in onzekerheid had verkeerd over het karakter van deze luchfcraid lieten de oorlogsdepar tementen de eenvoudige verklaring van de raid en het gepaf dat er mee gepaard was gegaan door. Het ministerie werkt naar het beginsel, dat haar voorlichting waarheidsge trouw moet zijn, dat haar nieuws echt en nauwkeurig moet zijn. Maar het zal veel meer nieuws en veel vlugger nieuws moeten geven om den indruk te ontgaan dat het nieuws achterhoudt en om in het bijzonder de neu trale landen door hun correspondenten te voorzien van een voldoende tegenwicht voor de Duitsche berichtgeving in de neutrale lan den. De gezichten van de menschen zijn niet veranderd in het veranderend gezicht van Londen. Men ziet geen bekommerde uitdruk king bij de duizenden die men ontmoet. Tus- schen de riemen en touwtjes, waaraan men het bordpapieren doosje met het gasmasker meedraagt, schijnen de harten even rustig te kloppen als in vredestijd. Ondanks de zand zakken, de met papierenstrooken beplakte winkelruiten, de blauwe stalen helmen der politieagenten kan men zich nauwelijks voor stellen dat men den zooveelsten dag van den oorlog meemaakt. En inmiddels is het aantal gasmaskers in de afdeeling „gevonden voor werpen" van de transportondernemingen het aantal paraplu's gaan ovettreffen. A. K. van R. MASKT EIKZiUÏEN AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 277 vette kalveren le kw. 52—58, 2e kw. 46—50, 3e kw. 36—44 ct. per K.G. levend ge wicht. 67 Nuchtere kalveren 710.50 per stuk. 104 Varkens. Vleeschvarkens, wegende van 90—110 K.G. 69—70, zware varkens 67— 68, vette varkens 65—66 ct. per K.G. slacht- gewicht. Vette kalveren: behoorlijke aanvoer, handel stil, prijzen lager. Nuchtere kalveren: korte aanvoer, handel kalm met iets lagere prijzen. Varkens: matige aanvoer, handel zeer kalm, onveranderde prijzen. Barneveld, 14 September. Pluimveeniarkt. Oude kippen 0.250.70, oude kippen per K.G. 0.250.31; oude hanen 0.350.60; jonge hanen 0.150.60; jonge hanen per K.G. 0.350.40; N.H. Blauwen per K.G. 0.380.45; jonge hen nen 0.601.25; duiven per paar 0.300.40; tam me eenden 0.100.15; jonge woerden 0.300.40, ganzen 0.751.25; kalkoenen per K.G. 0.50 0.60; tamme konijnen 0.801.30; wilde konijnen 0.20—0.30. Aanvoer 31.500. Handel: kalm. Eiermarkt: Witte eieren 4.204.25; gemengde eieren 4.25 4.30; bruine eieren 4.304.50 jonge hen-eieren 3.003.25; eendeneieren 2.002.75. Aanvoer: 2.125.000. Handel: kalm. Veemarkt: Zeugen f 40f 60; dr. zeugen f 60f 85; schrammen f 18f 30: biggen f 16f 22; zware varkens 0.280.30 p. pond; zouters 729 ets. p. pond; vette kalveren 2226 ets. per pond; nuchtere kalveren f 4f 7; mestkalveren 1016. Handel: redelijk. Slechts een zeer enkele uitzondering. De minister van Justitie heeft het navol gende ter kennis van alle organen, belast met het toezicht op de politiaire grensbewaking, en van de hoofden van plaatselijke politie ge bracht. In verband met den tusschen eenige Euro- peesche mogendheden ontstanen oorlogstoe stand, welke er toe geleid heeft, dat allerwe gen de grenzen voor vreemdelingen worden gesloten, ziet de Nederlandsche regeering zich tot haar leedwezen genoopt, de toelating van vluchtelingen (Joodsche emigranten enz.) voor duurzaam of tijdelijk verblijf in ons land stop te zetten. Het volgende wordt ter zake nader bepaald 1. Nieuwe toestemmingen voor de toelating van vluchtelingen (Joodsche emigranten, enz.) ook al behooren deze tot de allernaaste familie van hier te lande wonende personen, kunnen, een enkel zeer bijzonder uitzonde ringsgeval daargelaten, niet meer worden verleend. 2. Reeds gegeven toestemmingen voor toe lating van vluchtelinken, waaronder met in trekking van het bepaalde onder 1 in de bo vengenoemde circulaire, ook begrepen wor den de na 1 Juli j.l. verleende, waarop nog geen binnenkomst heeft plaats gehad, moeten als vervallen worden beschouwd. 3. Voorzoover verzoeken om toelating van vluchtelingen zijn ingediend en daarop nog geen beslissing is gegeven, moeten zij als af gewezen worden beschouwd. 4. in de gevallen, bedoeld onder 2 en 3 zullen nieuwe verzoeken alleen dan in over weging kunnen worden genomen, wanneer blijkt, dat een buitengewoon geval van drin gende noodzaak aanwezig is. Volledigheidshalve wordt er nog op gewezen dat de transitregeling voor vluchtelingen (Joodsche emigranten enz.) gehandhaafd blijft voor zoover de noodige reisgelegenheid blijft bestaan. bij verkeersongevallen' Woensdagmiddag om half vijf is op den nieuwen rijksweg te Dubbeldam een 23-jarige motorrijder uit Vught die achter een militaire colonne vandaan kwam tegen een uit de richting Dordrecht komende vrachtauto ge botst. De ongelukkige was op slag dood. Niet goed opgelet. Woensdagmiddag is te Rossum een zeer ernstig ongeluk gebeurd. De elfjarige O. Ver kerk had den bestuurder van een vrachtauto den weg «gewezen. Op den Baron van Rand- wijekweg- verliet hij deze auto. Hierbij lette hij niet voldoende op het verkeer met het gevolg, dat hij door een uit de richting 's Her- togenbosch komende vrachtauto werd gegre pen en tegen den grond gesmakt. De jongen werd vrijwel op slag gedood. Wielrijder tegen auto gereden. In de Vondelstraat te Amsterdam op den hoek van het Leidscheboschje is Woens dag een vijftienjarige wielrijder door eigen onvoorzichtigheid tegen een auto gereden. De jongen reed midden op den weg en keek bovendien nog even om. De jongen werd tegen de straat geslingerd en liep een hoofdwonde en een hersenschuddig op. KARDINAAL DOLCI OVERLEDEN. ROME, 14 September (Stefani). Kardinaal Angelo Maria Dolci is plotseling overleden op 72-jarigen leeftijd. De overledene is apostolisch nuntius ge weest te Istanboel en Boekarest. De „Nieuw Amsterdam" zet zijn reis voort. LONDEN. 14 September (A.N.P.) Vernomen wordt, dat de ..Nieuw Amsterdam" van de Hol- land-Amerikalijn, nadat in het Kanaal aan boord door Britsche marine-officieren een onderzoek naar contrabande was ingesteld, gisteren de reis naar Rotterdam heeft voortgezet, DE JUWEELENDIEFSTAL IN DEN HAAG. Verdachten voor de rechtbank. Op het einde van het vorig jaar en in het begin van dit jaar heeft in de residentie een groot aantal inbraken bij juweliers plaats ge had, waarbij tal van kostbare zilveren en gou den voorwerpen en edelsteenen werden buit gemaakt. Ondanks het ijverig speuren der Haagsche politie, dat voorshands nog weinig resultaat had, vervolgden de inbrekers regel matig hun operaties, waarbij zij den bijnaam van „peperstrooiers" kregen, omdat zij in de door hun bewerkte perceelen peper strooiden, teneinde speurwerk door politiehonden onmo gelijk te maken. Met angst vroegen de Haagsche juweliers zich af, hoe lang de terreur der juweelendieven nog zou voortduren, totdat op 10 Maart van dit jaar plotseling een opzienbarende arrestatie volgde. Een jonge man werd op de fiets in de Park straat door de politie aangehouden. Hij reed door, doch de politie dwong hem door een waarschuwingsschot tot stoppen en bij zijn aan houding bleek hij een pakje met juweelen bij zich te hebben. Dc gearresteerde was de 36-ja rige koopman J. D. uit de Scheldestraat. Nog vier andere arrestaties verrichtte de Haagsche politie dienzelfden dag. Allereerst werden de ouders van J. D. in verzekerde be waring gesteld. Bij onderzoek vond de politie in den kelder naast het huis van het echtpaar D. in een koffer, verstopt onder water, een groot aantal juweelen, welke na onderzoek voor een groot gedeelte tot de uit de Haagsche juweliers winkels ontvreemde voorwerpen behoorden, hetgeen eveneens het geval bleek te zijn met de op den zoon gevonden juweelen. Bovendien werden nog twee anderen, zekere van W. en De G. aangehouden. Van de vijf zich in arrest bevindende perso nen, zijn in den loop van het onderzoek drie vrijgelaten. Het waren allereerst van W. en De G. tegen wie de instructie evenwel geopend bleef en later de moeder van D., die buiten vervolging is ge steld. Haar echtgenoot, M. D. en haar zoon J. D. bleven evenwel in arrest en gister werd de strafzaak tegen hen voor de Haagsche rechtbank behandeld. Inspecteur van politie S. deelde mede. dat hij zich op den bewusten ochtend van 10 Maart in de Parkstraat bevond om D. te arresteeren. De verdediger mr. Huygens wilde weten, hoe dit alles in zijn werk is gegaan, van wien in specteur S. opdracht had gekregen enz. enz De president liet echter niet toe, dat interne instructies van de politie aan de openbaarheid zouden worden prijsgegeven. Mr. van 't Hoff Stolk wilde weten van wien de politie de inlichting had gekregen, dat D. dien ochtend zich in de Parkstraat zou bevinden. Ook deze vraag liet de president niet toe. Mr. Van 't Hoff Stolk: „Wist u, dat D. juweelen bij zich zou hebben?" Inspecteur S.: „Daarop antwoord ik ook niet". Het woord was daarna aan den tweeden ge tuige, rechercheur J. C. O., die enkele woorden over de arrestatie van J. D. meedeelde. Hierna stelde mr. Huygens den rechercheur de vraag, of hij zekeren van L. kende. De rechercheur weigerde deze vraag te be antwoorden, zelfs nadat de president deze vraag herhaald had. Na veel over en weer gepraat deelde de recher cheur mede, dat hij den bewusten van L. wel kende. Mr. Huygens: „Kent u zekeren J.?" Rechercheur: „Neen, dien ken ik niet". De verdere door de verdediging aan den rechercheur gestelde vragen weigerde de presi dent toe te laten. Mr. Van 't Hoff Stolk protesteerde daartegen. Een door de wet beschermd politie-geheim be staat niet en spr. achtte het onjuist, dat de rechtbank de gestelde vragen niet toeliet. Mr. Van 't Hoff Stolk wilde daarna iets weten over een geheimzinnige conferentie in Hotel Paulez met een Rotterdamsch assuradeur, welke vóór de arrestatie van J. D. plaats had. Nadat ook deze vraag was afgewezen, stelde de ver dediging nog de vraag: „Wist u, dat verdachte op 10 Maart zich met diamanten naar een bepaalde plaats zou bege ven?" op welke vraag de rechercheur bevestigend antwoordde, doch van wien hij dit wist, weiger de hij mede te deelen. Het verdere getuigen-verhoor had hierna een kalmer verloop. Mr. ir. S., bij wien op 23 November '38 een inbraak is gepleegd, deelde hieromtrent iets mede en vertelde voorts, hoe hij enkele van zijn eigendommen, o.a. een hor loge, heeft herkend uit de sieraden welke bij de familie D. in de koffer onder water waren gevonden. Vrijwel hetzelfde verloop had de ondervra ging van den juwelier G., bij wien op 2 De cember 1938 is ingebroken en een groot aantal sieraden is buitgemaakt. Hierna werd de heer G. M., die een juwe lierszaak aan het Spui drijft, gehoord, bij wien in den nacht van 25 op 26 Januari van dit jaar is ingebroken Hier was de buit zeer groot geweest. De pakjes en doosjes met juweelen, ter te rechtzitting aanwezig, werden voor de groene tafel opengemaakt, waarop de heer M. ver klaarde dat dit alles van zijn zaak afkomstig is geweest. Deze herkenning werd door de ver dediging min of meer in twijfel getrokken. Op een desbetreffende vraag van mr. Huy gens deelde de heer M. mede de beide verdach ten J. D. en M. te kennen. Hij kocht en ver kocht dikwijls juweelen van hen. Het bleek voorts dat M. niet altijd naar de herkomst van de juweelen vroeg. Ongeveer vijf weken na de inbraak was M. 's nachts eens wakker geworden, doordat hij stappen over het dak hoorde. Hij heeft toen geschoten, waarna niets meer gebeurd is. De dienstbode van de familie G. vertelde als getuige nog, hoe zij op den bewusten avond opgebeld werd met het verzoek naar het zie kenhuis te komen. Toen zij dit deed, doch on- verrichterzake terugkeerde, hadden de inbre kers van de afwezigheid van de bewoners ge bruik gemaakt om hun slag te slaan. Een groote hoeveelheid tafelzilver, eveneens in de bewuste koffer bij de familie D. ge vonden, bleek ontvreemd te zijn bij dén heer C. A. P. aan de Stadhouderslaan. Getuigenverhoor a décharge. Van de getuigen a décharge werd allereerst gehoord drs. J. Bolman, directeur van het bureau voor wetenschappelijk onderzoek naar edelsteenen van het Geologisch Museum te Leiden, die als deskundige werd beëedigd. Deze zeide, dat uitgebroken gewelven slechts met een refractorlieter zijn te herkennen. (Zie ook elders in dit nummer) VRAAG: Kunnen nog niet opgeroepenen, lij dende aan een ziekte, die hen voor den militai ren deinst ongeschikt maakt, reeds thans maatregelen nemen? ANTWOORD: Neen. VRAAG: De scholieren van de hoogste H.B.S.- klassen en le jaars studenten vragen op welke wijze zij nu moeten handelen: a. inzake studieverlof, b. Voor diegenen, die nog niet zijn opgeroe pen, wanneer de datum van oproeping voor de Komende lichtingen verwacht kan worden. B.v. kunnen zij thans de 300 gulden collegegeld stor ten? Of kunnen zij nu vervroegd in dienst komen? ANTWOORD: Zooals reeds vroeger bekend werd gemaakt, worden op het oogenblik nog geen studieverloven verleend, terwijl over de toekomstige regeling nog niets valt te zeggen. Dienstplichtigen van de lichting 1940 doen ver standig zich nog niet als student te laten inschrij ven. Dienstplichtigen van volgende lichtingen echter kunnen dit zonder noemenswaardig vaar voor vervroegde oproeping doen. Voor vrijwillige vervroegde opkomst wende men zich met een rekest tot den minister van defensie. VRAAG: Mag reisbagage vrij worden uitge voerd, ook indien zich daar goederen onder be vinden, waarvan de uitvoer is verboden? ANTWOORD: Goederen, welke onder een uit voerverbod vallen of waarvoor bij uitvoer een monopolie-overeenkomst vereischt is en welke door reizigers tot hun persoonlijk gebruik ge durende de reis worden gebezigd, kunnen zonder formaliteiten door de reizigers worden uitge voerd, voorzoover deze goederen kennelijk voor het bedrijf of beroep of voor het genoegen van den reiziger dienen. VRAAG: Kan iemand, die in militairen dienst wordt opgeroepen en daardoor zijn betrekking verliest, na afloop van de mobilisatie voor steun ingevolge de steunregeling voor werklooze ar beiders in aanmerking komen, zoo hij tijdens mobilisatie gehuwd is? ANTWOORD: Zoo betrokkene op het moment van oproeping in militairen dienst niet werk loos was, kan bovenstaande vraag in beginsel bevestigend worden beantwoord. VRAAG: Ik ben getrouwd en heb geen kin deren, terwijl mijn man thans gemobiliseerd is, zoodat ik over veel vrijen tijd beschik. Kan ik mij onder die omstandigheden op de een of andere wijze voor mijn land nuttig maken zoo ja, tot wien moet ik mij daartoe wenden? ANTWOORD: U kunt zich wenden tot de door den burgemeester van uw gemeente aangewezen instantie, die belast is met de inschrijving van hen, die zich voor het verrichten van vrijwillige diensten beschikbaar stellen. Van die instantie ontvangt u de noodige voorlichting, waarbij ongetwijfeld de mogelijkheid onder oogen za) worden gezien van aansluiting bij E. H. B. O organisaties, bij een korps vrouwelijke vrij willigers etc. voor de Noorsche neutraliteit OSLO 14 September (Havas) Het Storting heeft een crediet van veertig millioen kronen toegestaan voor de noodzakelijke maatregelen ter handhaving van de neutraliteit van Noor wegen. Bovendien werd goed gekeurd, dat de reeds toegestane leening van 100 millioen wordt verhoogd tot 150 millioen. De „Westernland" door Duitsche duikboot gepraaid. NEW-YORK, 14 September (A.N.P.) Het s.s. „Westernland" van de Holland- Amerika Lijn ls, naar de gezagvoerder, de heer Koster, bij aankomst te New-York mededeel de, onderweg door een Duitsche duikboot ge praaid. De kapitein verklaarde, dat de duik boot in de nabijheid van het schip aan de oppervlakte verscheen. Nadat groeten waren gewisseld, kon de „Westernland" de reis ver volgen. De Engelsche pers over het Duitsche dreigement jegens Polen. LONDEN, 15 September (Reuter). In het commentaar op het dreigement van Hitier open steden te bombardeeren, schrijft de ..News Chronicle", dat deze brute opdracht de uiteindelijke val van Hitler moet ver haasten. Deze opdracht zal bijdragen om de openbare meening in de wereld teigen hem te versterken. Het blad voegt hieraan toe, dat het ver- stnadig van Hitier zou zijn de waarschuwing van Lord Halifax in het Hoctgerhuis ter harte te nemen, dat Engeland zich gerechtigd zal achten alle geëigende maatregelen te nemen, wanneer de nationaal-socialisten onbeperkte bombardementen gaan toepassen. De „Daily Telegraph" schrijft, dat zoo lang de Polen teruggedreven werden, de bommen werpers en artilleristen het blijkbaar voor- deeliger vonden zich te beperken tot zuiver militaire objecten, doch nu de Polen tegen stand bieden, welke doeltreffend is, heeft Hitler, die steeds woedend wordt, wanneer hij wordt tegengewerkt, besloten, dat de Polen moeten worden gestraft voor hun overmoed Als verontschuldiging wordt aangevoerd, dat de Poolsche burgers als franctireurs optreden tegen hun aanvallers. De zwaarste misdaden van de Duitschers tegen Belgen in 1914 wer den met dezelfde verontschuldiging ver dedigd. De „Times" schrijft, dat zoolang de wreedheid, waarmede wordt gedreigd, niet is uitgevoerd, de Franschen en Rritscht regeering zeker niet zullen afwijken van de verzeke ring, welke Roosevelt is gegeven, dat zij bom bardementen zullen beperken tot zuiver mili taire doelen, doch Lord Halifax heeft duidelijk gewaarschuwd, dat indien de vijand zich geen beperking oplegt, ook Frankrijk en Engeland hun volledige vrijheid van handelen terug nemen. In grooten getale komen vragen binn menschen, die van relaties «het bSÏÏ niets hooren. In het algemeen kan den geantwoord, dat het geheele buiten? W°:' postvervoer aan vertraging onderhevig in landen, waar censuur is ingevoerd tii: dien hoofde vertraging is te wachten. MP!fs l;: zich daarom niet noodeloos bezorgd wan brief uit het buitenland niet op den "eerc'f,i tijd aankomt. Sevvonen VRAAG: Ik verwacht luchtpost uit India n moet die ons bereiken nu momenteel ni t Frankrijk mag worden gevlogen? 0Ve? ANTWOORD: De mail gaat op het oom**, per K. L. M.-vliegtuig van Bandoeng tot K en van daar per trein naar Nederland brengt natuurlijk eenige vertraging mede Slecht weer bemoeilijkt de Duitsche operaties. LONDEN 14 September (Reuter). Alle militaire waarnemers zijn het er over eens, dat het beste nieuws uit Polen is, dat het slechte weer zijn intrede heeft gedaan. De slechte we gen in Polen moeten reeds ernstig zijn bescha digd door het zware verkeer van motorrijtuigen, zoowel op wielen als met rupsbanden. Indien de regen aanhoudt, dan zou het mogelijk zijn, dat het gemechaniseerde overwicht van de Duitsche legers een nadeel zal worden. In het verlangen een snel succes te hebben, hebben de Duitsche troepen hun verbindingslinies gevaarlijk lang uitgerekt. Men schrijft ons uit Londen: „Dit is geen oorlog tegen een natie maar te. gen een systeem", wordt van Engelschen kant nadrukkelijk betoogd, „geen oorlog tegen het Duitsche volk maar tegen de Duitsche reeee- ring". Dit vindt bevestiging in de lange dikke files vreemdelingen die aan de inga™ van de politiebureaux hun beurt afwachten v! hun registratie. Het zijn Duitschers, Oostenu. kers en Tsjechen, voor het grootste deel slacht offers van het systeem dat thans met een oc door Engeland wordt bestreden. Het spreekt niet langer vanzelf dat de vreem- delingen hier, die behooren tot de mogendheid waartegen Engeland oorlog voert, geïnterneerd worden. De meeste vreemdelingen, wier namen de politie zoo ijverig en nauwkeurig opteekent, geven te kennen dat zij niets liever zouden doen dan hun deel bijdragen in de worsteling tegen het bestuursstelsel, dat hen zoo smadelijk heelt behandeld. Een vreemdelingenrechtbank zal om te be ginnen uitmaken welke vreemdelingen zich vrij zullen mogen bewegen. In een later stadium ral wellicht worden bepaald of en in hoeverre de vrijen de zaak van Engeland, Frankrijk en Po- len kunnen helpen. Wij hebben hen zien staan, in die dichte gelederen met vieren, als gereed voor den opmarsch tegen den vijand, de r nen van Duitsche nationaliteit. Zij staan in de hitte van de Septemberzon, met uitdrukkingen van angstige afwachting op hun gezichten, traag opschuivend naar de deur van het bureau, ge reed om de gastvrijheid, die zij hier hebben ge noten, te rechtvaardigen en te beloonen met den eenigen vorm van belooning, dien zii kunnen geven, werk op het land, werk met de spade, eventueel werk met het geweer. Zij zijn ver langend hun vaak hooge technische kundigheden te geven aan het land dat ook voor hun zaak de wapenen heeft opgenomen. Het Engelsche publiek voelt sterk de positie van deze personen van buitenlandschen oor sprong. Het voelt voor hen zooals het voelt voor het Duitsche volk. Er is geen spoor van haat te gen vreemdelingen of van haat tegen de Duit schers waarneembaar. Maar er zijn overduide lijke sporen aanwezig van haat tegen enkele personen die worden gekenschetst in krasse ter. men. De sympathie van de Engelschen die langs deze queues van vreemdelingen komen blijkt uit allerlei aardige attenties. De kruideniers in den omtrent van een van die queues komen met zeep- en boterkistjes aandragen, geïmproviseer de zitplaatsen om hun het wachten wat gemak kelijker te maken. De lichtlooze avond en de zilveren „blimps" die tusschen de wattenwolkjes in de luisterrijke lucht hangen over dag (vergist u niet, ze lan gen er ook in den nacht, onzichtbaar) zijn c;e twee belangrijkste van de vele oorlogsomstan digheden waaronder wij hier thans leven. Het contrast tusschen de twee kon niet scherper zijn dan het is. Ze hebben het verschil tusschen dag en nacht nieuwe tastbare beteekenis gege ven. De duisternis van den nacht is zoo volledig dat men leert beseffen hoe de donkere middel eeuwen waren. Het licht van den dag is zoo in* tensief en speelt zoo blij op de honderden zil veren ballonnen dat de verbeelding het schouw spel moet vereenzelvigen met de gelukkige we reld die eens 's menschen deel zal zijn. Wij zijn al heelemaal vertrouwd met de duis ternis, maar nog niet heelemaal met haar ver rassingen. In den nacht neemt de buurt of net stadsstuk dat men eens kende, nagenoeg de as pecten aan van een donkere kamer. Maar er is glimwormig gewemel van zwaar omfloerste autolampen, bruin, paars of blauw, en van gloeiende cigaretten die een lichteffect verschaf fen dat buiten alle verhouding is tot de sterkte van de bron. Een cigaret is in deze Londensche oorlogsavonden van hoog belang voor de per soonlijke veiligheid. De niet-rookers moeten ze zegenen want ze voorkomen een botsing. En de rooker geniet niet alleen als steeds van het smeulend kruid maar voelt zich beschermd door het licht dat hij op heeft Stemmen van belang zijn al opgegaan om te klagen over het officieel besluit, Londen by zonsondergang volledig in het duister te zetten, een besluit dat, naar men meent, is genomen voor den duur van den oorlog. Kan men het niet zoo regelen, is er gevraagd, dat de duister nis intreedt als de raiders zijn gesignaleerd? En waarom moeten de schouwburgen en de bios copen gesloten blijven als de kerken dienst blij. ven doen? George Bernard Shaw heeft er over eenkomstig zijn temperament „hevig" tegen „geprotesteerd" in de Times. Vooral het sluiten van de plaatsen voor openbare vermakelijkhe den noemt hij een „meesterlijke daad van ver- beeldinglooze domheid". Hij heeft gevraago 01 een agent van den Duitschen Rijkskanselier deze maatregelen heeft ingegeven. De gedachtegang bij Shaw en bij anderen die in verzet ajn ge komen tegen de bijzondere machten der duister nis, die in dit geval werken, is uiteraard dat ne van het hoogste belang is in dezen tijd menscnen in het algemeen, soldaten iri het bijzonder, on* spanning te geven en zoodoende te helpen hin opgewektheid en hun moreelen moed op het Be wonderenswaardig peil te houden, waarop zich thans bevinden. De duisternis van nachwj lijk Londen, de afwezigheid van de gelegenlie voor ontspanning, schijnen er naar hun oorfl op berekend te zijn neerslachtigheid te KW ken.... waar ze niet bestaat.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6