De JloMea- omgedraaid „Jlatattes patés" Vestigingseischen worden gewijzigd. Ten bate van de gemobiliseerden. Trein Amsterdam- Napels loopt weer Hulpvaardigheid liep slecht af. WEK UW LEVER-GAL 0P Het incident vRJJBAG 15 SEPTEMBER 1939 Tengevolge van de buitengewone -handigheden moeten vele kleine om,i.rncmers en beheerders van in- °- htingen, waarin een tak van detail- hndel ambacht of kleine nijverheid .,h uitgeoefend, ten aanzien waar- n de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 Uünassing vindt, een vervanger aan talen Deze moet eigenlijk ook aan j vestigingseischen voldoen, maar thans ingediend wetsontwerp stelt ■„dergelijke gevallen de wette lijke bepalingen tijdelijk niet te laten gelden. zouden bete-ekenen, Sin" van het bedrijf ingeval van her- norSf. van Mken, welke gesloten zijn In èd met opkomst in werkelijken dienst wi den ondernemer, op ernstige bezwaren *>t -sSe "déze moeilijkheden te ondervangen Sens een behoorlijke naleving van de SS. voorschriften te verzekeren, heeft inister van economische zaken gemeend, totstandkoming van een algemeene voor- ine voor gevallen als deze te moeten be- rfïïen welke is nedergelegd in een nieuw vestigingswet kleinbedrijf op te nemen "^voorgestelde regeling komt hierop neer, ...die ondernemers, die zelf of wier beheer - t! het eerstbedoelde geval verkeeren, een Sndere vergunning zal worden verleend, ïïik» hun toestaat, een waarnemend beheer- rrZ. dienst te nemen, die niet aan de vast- vestigingseischen behoeft te voldoen, v n waarnemend beheerder zal evenwel niet L, dan tot het tijdstip van terugkeer tot Si normalen toestand als zoodanig werk- <um kunnen blijven. Op gelijke wijze zal den Sirnemer, die zijn zaak heeft moeten slui- tin in verband met zijn opkomst in werke- Hedenavond moet luchtpost voor Indië op de bus Naar wij vernemen gaat er morgen voor het eerst weer een trein van Amsterdam naar NaÉlb die post zal meenemen voor het vlieg tuig raar Indië. De luchtpost, die is blijven liegen zal dus met dien trein meegaan. Zij, die" van deze verbinding gebruik wenschen te maken, dienen hun post uiterlijk heden avond per nachtposttrein te verzenden, opdat zij Zaterdagochtend per trein naar Napels kan worden vervoerd. Vrijwillige burgerlijke dienst. Bedoeling is niet te concurreeren met de openbare arbeidsbemiddeling. Het Regeeringscommissariaat voor den Vrij- wilügen Burgerlijken Dienst deelt mede: In verschillende kringen blijkt eenig mis verstand te bestaan omtrent taak en doelstel ling van den Vrijwilligen Burgerlij ken Dienst. De bedoeling is geenszins, dat bemiddeling wordt verleend bij de voorziening in de open gevallen plaatsen van hen, die onder de wape nen geroepen zijn, voorzoover door de open bare arbeidsbemiddeling daarin kan worden voorzien. Intusschen zijn er verschillende fimcties, waarvan de vervulling ln den regel niet mogelijk is langs den weg der gewone arbeidsbemiddeling. Het Regeeringscommissariaat is doende voor deze functies bepaalde voorzieningen te treffen. Voor ingenieurs en architecten is een rege ling getroffen met het „Bureau 1939", dat doe»: het Koninklijk Instituut van Ingenieurs te zamen met de Vereenigins van Delftsche In genieurs wordt beheerd. Dit bureau, dat ge vestigd is Prinsessegracht 23 's-Gravenhage, stelt zich ten doel bemiddeling te verleenen bij de voorziening in functies, welke door het on der de wapenen komen van ingenieurs en architecten tijdelijk zijn opengevallen. Zij die bereid zijn, zich daartoe beschikbaar te stellen, worden verzocht zich rechtstreeks aan het bureau op te geven. Maatregelen zijn in voorbereiding om ook voor andere' functies soortgelijke regelingen te treffen. Nadere mededeelingen zullen daar omtrent binnenkort worden verstrekt. Aan organisaties, waarvan te verwachten .is, dat zij op eenigerlei wijze te dezen behulp zaam kunnen zijn, wordt verzocht zich op te geven aan het Regeeringscommissariaat, Bin nenhof 19, 's-Gravenhage. Nieuw benoemde Kamerleden. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature, ontstaan door het niet aannemen van zijn benoeming door dr. H. Coliin, tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard mr. J. A. de Wilde te 's-Gravenhage. Het Centraal Stembureau heeft in de vaca ture ontstaan door het bedanken als lid door dr. W. de Vlugt tot lid van de Eerste Kamer oenoemd verklaard den heer T. Nauta te Dan- tumawoude. Naar wij vernemen zal de heer Nauta deze Benoeming niet aanvaarden, ten einde de be noeming van dr. Colijn tot Eerste Kamerlid mogelijk te maken. K. L. M.-piloot Klein in vrijheid. Naar de K.L.M. telegrafisch uit Calcutta vernomen heeft, is de K.L.M.-piloot, Klein, die aldaar door de Britsch-Indische autoriteiten wegens zijn Duitsche nationaliteit, was geïnter neerd. vrijgelaten. De heer Klein bevindt zach reeds op weg Baar Batavia. Gestrande Nederlanders komen l'^prmaek, in ons land. D° SDPeial" t-roin m-r,f /r^tvande" Nrdr>~ *frs uit Zwitserland zal hedennacht te te Nijmegsn aankomen. Het aantal 5 zal ongeveer 470 bedragen. lijken dienst, worden vergund de door hem gestaakte" bedrijfsuitoefening na terugkeer uit werkelijken dienst te hervatten. Het bleek gewenscht, een regeling, als hier- voren bedoeld, volledigheidshalve ook van toe passing te doen zijn gedurende een z.g. „sper tijd". Raakt aangespoelde mijnen niet aan. De luitenant-kolonel, commandant van de groep 's Gravenhage van de Vesting Holland, vestigt de aandacht van de bevolking op de mo gelijkheid van het aanspoelen van mijnen. Hij waarschuwt een ieder, aangespoelde mijnen niet aan te raken. Tevens verzoek hij iedereen, die een aangespoelde mijn aantreft, dit ten spoe digste te melden aan den dichtstbijzijnden kust- wachtpost. Bij aanspoelen van een mijn in een watergebied, waar geen kustwachtpost gevestigd is, moet deze mededeeling worden gedaan aan den burgemeester ter SCHUTTING OMGEVALLEN. Op de Oude Gracht te Utrecht is gisteren een groote schutting omgevallen. Drie personen kwamen onder het vallende houtwerk terecht en werden gewond. Gebleken is, dat de schut ting, die voor een te verbouwen pand was opge steld, ook als steiger werd gebruikt, hetgeen ver boden is. RADIO-RAAD EN RADIO-OMROEP- CONTROLE-COMMISSIE. Bij Kon. Besl. is prof. mr. P. S. Gerbrandy, voorzitter van den Radio-Raad en van de Radio-Omroep-Controle-Commissie, in ver band met zijn benoeming tot Minister van Justitie, ontheven van de uitoefening van de functie van voorzitter van genoemde colleges, gedurende den tijd, dat hij het ministerschap vervult en is mr. B. de Gaay Fortman, rechter bij de Arrondissementsrechtbank te Amster dam en lid van den Radio-Raad voor het tijdvak van de ontstentenis van prof. mr. P. S. Gerbrandy benoemd tot lid van de Radio- Omroep-Controle-Commissie en gedurende dat tijdvak tevens belast met de uitoefening van de functie van voorzitter van den Radio^-Raad en van de Radio-Omroep-Controle-Commissie. Koopvaardijschepen krijgen paravanes. Als bescherming tegen mijnen. Al onze oorlogsschepen zijn voorzien van paravanes, een middel om het schip te beveili gen tegen drijvende mijnen. Deze toestellen, worden bij nadering van een mijnenveld met lange staaldraden aan het schip bevestigd en scheren door de vaart van het schip aan weers kanten uit. De staaldraden pakken dan den kabel, waar aan de mijn is verankerd en de paravane, voor zien van een schei'p mes, snijdt dezen door, waarna de mijn boven komt drijven en door ge weervuur vernietigd kan worden. Groote schepen kunnen bij mijnengevaar ook nog midscheeps paravanes uitzetten. Door de vloedgolf, welke een schip maakt, is de trefkans aan den smallen boeg nihil. Het gevaar, door een mijn getroffen te worden, levert juist de breedte van het schip op. Thans zullen ook koopvaardijschepen met paravanes worden uitgerust, en wel in het bij zonder de passagiersbooten. De „Oranje" en „Dempo", onlangs naar Indië vertrokken, had den reeds de toestellen aan boord. De marine stelt de paravanes tegen betaling beschikbaar. Door Melis Stoke Het is nog maar zoo luttel tijd geleden dat 'k zittend in een badstoel aan het strand, en aangenaam doorstoofd van zonnebrand stil toekeek op hetgeen mijn kinderen deden. Ik zag hen, zwoegend, diepe kuilen graven en dacht als luierend hoofd van het gezin „wat spant de jeugd zich toch geestdriftig in met dit vrijwillig spitten, dravenslaven De zomer gingde strandvreugd schijnt vergeten. Rondom ons land is plotseling een orkaan in lang-gevreesde woede opgestaan Een kwart-eeuw arbeid ligt omver-gesmeten. De schoolvacantie is al lang verstreken, maar, nu er scholen zijn gerequireerd, is de vacantietijd geprolongeerd (tot vreugd der jeugd) met onverwachte weken. En ziethoe alles spoedig kan verkeeren. De kinderen hebben lange dagen vrij En kijken ditmaal werkeloos naar mij en hoe ik met een schop kan manoeuvreeren.. Ik achtte het de eerste mijner plichten om achter het door ons bewoonde pand met ijzeren platen en met zakken zand een soort verdekte schuilplaats in te richten. Ik zwoeg en sloof met pikhouweel en spade en werkeloos staart mijn kroost dit zwoegen aan Zooals ik kort geleden heb gedaan aan 't badstrand, bij het zorgeloos zonnebaden. De kinderen zien mij in mijn schuilplaats reppen, want het is zaak dat alles goed gebeurt En zeggen: „nou krijgt vader ook zijn beurt „om eens een mooie, diepe kuil te scheppen. .1" Postbesteller levens gevaarlijk gewond. Auto met studenten op stilstaande auto gereden. Donderdagavond omstreeks negen uur heeft op den Roosendaalschen weg bewesten Wouw een ernstige botsing plaats gehad. De autobe stuurder K. uit Wouw stond in gezelschap van zijn twee kinderen de voorlichten van zijn wa gen te herstellen waarbij de nabijwonende post bode van den B. hem met een zaklantaarn bij lichtte. Een twee-persoonsauto, waarin drie studenten uit Leiden, niet vrij van alcohol, waren gezeten, kwam in snelle vaart aanrijden en botste met een hevigen slag tegen den stilstaanden wagen. Alle vier hierbij staande personen werden ge grepen. De postbode werd op het rijwielpad ge slingerd. Hij liep een schedelbasisfractuur op en is in levensgevaarlijken toestand zijn woning binnen gedragen. De autobestuurder K. en zijn beide kinderen werden licht gewond, evenals de drie studenten wier auto totaal werd vernield. De politie van Wouw heelt de studenten naar het politiebureau meegenomen. Wereldtentoonstelling wordt misschien verlengd. Maar ons land doet niet mee. Tijdens een diner van de buitenlandsche commissarissen der Wereldtentoonstelling te New York, heeft de president, mr. Grover Wha- len, medegedeeld, dat hij voornemens is zich binnenkort naar Europa te begeven, om de bui tenlandsche regeerïngen er toe te bewegen, haar medewerking te verleenen tot een verlenging van de tentoonstelling gedurende 1940. De vertegenwoordiger van Nederland deelde volgens United Press echter mede, dat de regee ring niet bereid was nog verder deel te nemen aan de tentoonstelling, nadat de vooruit bepaalde sluitingsdatum aangebroken is. Ook Zweden en Venezuela hebben een zelfde besluit genomen. De Zweedsche commissaris, Folke Bernadotte, zeide, dat Zweden in de tegenwoordige omstan digheden niet bereid is nog meer kosten te ma ken bij de reeds zeer hooge uitgaven voor andere dingen, die* noodzakelijkerwijs gefinancierd dienen te worden. „Het is louter een geldkwestie. Van de zijde der tentoonstellingsautoriteiten ontvingen wij alle mogelijke hulp." H. A. L. gaat de Java—New-York Lijn weer bevaren. De HollandAmerika Lijn is voornemens eer lang weer te gaan varen op de lijn JavaNew- York, welken dienst zij ook reeds vroeger onder houden heeft. GEPENSIONNEERDEN NAAR „DE TREIN 1839—1939". Op Maandag 18 September a.s. houdt de bond van gepensionneerden der Nederlandsche Spoorwegen een buitengewoon congres in de zalen van „Bellevue te Amsterdam. In den namididag zal het geheele congres, waarbijzich de vrouwen der congresgangers zullen aansluiten, een bezoek aan de tentoon stelling „De Trein 1839—1939" brengen. Ruim duizend personen zullen aan deze ex cursie deelnemen. PAKKETTEN MET GESCHENKEN EN MONSTERRS VOOR UITVOER VRIJGEGEVEN De uitvoer naar het buitenland van postpak ketten, welke het karakter van een geschenk dragen en door particulieren aan particulieren worden verzonden, is thans vrijgegeven. Voor zulke pakketten is dus geen uitvoermachtiging meer noodig. Dezelfde vrijstelling geldt voor monsters zon der handelswaarde, mits de hoeveelheden niet grooter zijn dan de normale tot nu toe gebrui kelijke en geen misbruik wordt vermoed. VOLKSRAAD KEURT CREDIET VAN 5 MILLIOEN GOED. BATAVIA, 14 Sept. (Aneta-A.N.P.) De Volksraad heeft met 38 tegen 12 stemmen aan genomen een aanvullende begrooting voor het departement der Marine, groot f 5.000.000, inge diend in verband met de internationale omstan digheden. Velschillende leden betreurden het dat men in tijden als deze den commandant zeemacht, die alle omstandigheden kent, laat gaan. EEN ZUID-NEDERLANDSCHE LEKKERNIJ IN AMSTERDAM Amsterdam heeft de allure van een wereld stad. Het is aan den eenen kant misschien wel de meest Hollandsche stad van ons land, en aan den anderen de meest internationale, in veel opzichten ten minste. En één van de meest typische internationale verschijnselen van Amsterdam zijn de „patat- tes frites". Patattes frites of pommes frites zijn, men weet het vermoedelijk wel, in lange reepen gesneden aardappelen, die twee maal in kokend vet worden gebakken tot ze goed bruin en knappend zijn, vervolgend bestrooid met zout, en opgegeten worden. Zoo maar, zonder iets erbij, als men het ten minste wil doen volgens de wijze van het land, waar ze vandaan komen, namelijk België. De Belg eet zijn patattes frites, terwijl hij de uitslagen van de laatste wielerwedstrijden bespreekt of kuiert met zijn meisje, zoo, gloeiend en gezou ten en wel, uit 't zakje, waarin hij ze kreeg toen hij ze voor een frank kocht bij het patat tes f rites-kraampje. Die kraampjes vindt men in België overal, langs de wegen, op de marktpleinen in de dorpen, en even goed in de groote steden. Het zijn niet altijd echte kraampjes, het zijn ook dikwijls heel ver plaatsbare voertuigen of winkeltjes, maar ze De frituunnandjes in het keukentje. hebben natuurlijk altijd een vuur, waarop een groote pot met warme of kokende bakolie staat, want koude patattes frites zijn geen patattes frites; ze moeten gloeiend heet zijn, zoodat het zakje in een oogwenk vet wordt en de damp ervan afslaat. Sinds lang zijn de patattes frites zonder paspoort, maar niet als ongewenschte vreem delingen doorgedrongen in ons land. In Zee land, vooral in Zeeuwsch Vlaanderen en ook op de markt in Middelburg, in Brabant en in Limburg zijn de patattes frites op de Belgi sche manier, in kraampjes op de markten of langs de straten, veel te krijgen, en een zakje met patattes frites voor een dubbeltje of vijftien cent zoowat krijgt men een boordevol- len zak is er een zeer geliefde lekkernij. En behalve in die drie Zuidelijke provincies van ons land is er nog een stad, waar de „patat ten", zooals ze op zijn Vlaamsch heeten, voor degenen, die de adressen weten, tamelijk veel te krijgen zijn, en die stad is Amsterdam. Een zakje met patattes frites is voor hen, die in Amsterdam bekend zijn, een niet veel grootere bijzonderheid dan in Gent of Antwerpen, al is het nog niet zoo ver dat men de Amster dammers al keuvelend op straat een zakje pa tattes frites ziet leegeten. Toch is Amsterdam zelfs een patattes- frites-kraampje rijk, afgezien dan van eenige meer „officieele" gelegenheden. Dat kraampje staat iederen Maandag op het Amstelveld, als er markt is, de bruine patatten worden er, precies zooals het hoort, twee maal gebakken, éénmaal tot ze gaar zijn en den tweeden keer, heel kort, nog even over om ze goed knappend te krijgen, vervolgens soms wel eens met een heel erg milde hand! bestrooid met zout. en zoo in een stuk grauw of boterham- menpapier of een zakje, verkocht aan de marktkooplieden en marktgangers, die ze ge nietend oppeuzelen. De tweede, en misschien wel aardigste pa- tattes-frites gelegenheid van Amsterdam be vindt zich in een klein straatje tusschen Singel en Rembrandtplein, de Halve Maan- steeg, en heet, net of je echt in Brussel, of misschien zelfs wel ln Parijs zit: „Bistro Het Keukentje". Bistro „Het Keukentje" is een kleine witbe- tegelde ruimte, achter de toonbank staat meestal een goedige dikke baas met een wit jasje aan, die de zoutbus hanteert met mees terhand en u gewoonlijk de patatten precies op de juiste zoute meegeeft, of een kittig juf fertje, met een witte schort aan en een Shir ley-Temple lint om het hoofd gestrikt, dat aan haar baksel een zorg besteedt, alsof het iets veel belangrijkers betrof dan een onnoo- zel zakje patattes frites a raison van vijftien cent. Maar u krijgt ze dan ook mee, zoo knappend, zoo goed van kleur, dat het u moei te kost onderweg toch maar niet vast de Bel gische gewoonte te volgen en er een stuk of wat te verschalken. Haar motto Is: „Klaar terwijl u wacht", en inderdaad, terwijl ge staat te wachten heeft ze het frituurmantje met de gesneden patatten in het vet gedom peld, dat in een grooten bak in 't wit betegel de oventje stond te wachten, en eerst opge warmd moest worden tot er, zooals het in alle recepten heet, „een blauwe walm" afkomt. Als ze klaar zijn wordt het frituurmandje er uit gelicht, het zout er met vaardige hand tusschen en op gestrooid, en dan gaat alles in een dubbel papier onder den arm mee naar huis. Bistro „Het Keukentje", in het hartje van Amsterdam gelegen, is een uitkomst voor velen die op kamers wonen en die er na den werktijd hun portie patatten gaan halen, het maal vervolmaken met een kropje sla of an derszins, en zich zoo op uiterst eenvoudige wijze een goed maal verschaffen. En dan is er in de Gravestraat nog een vischrestaurant, waar ge de „patattes frites" ook zoo kant en klaar kunt krijgen. Een drie tal van de aardigste „patattes frites"-adres- sen van Amsterdam zijn dit vermoedelijk zijn er nog wel meer. Maar het is een typisch symptoom van de internationale sfeer van Amsterdam, dat de uitheemsche „patattes fri tes" er bijna net zoo inheemsch zijn geworden als in hun vaderland. W. v. d. T. ADVIESCOMMISSIE VOOR nET RIJKS- KOLENBUREAU. De Minister van Economische Zaken deelt mede, dat is ingesteld een commissie, welke hemzelf of in zijn plaats den directeur van het Rijkskolenbureau van advies kan dienen inzake alle vraagstukken met betrekking tot de toepassing der distributie wet 1939 op vaste brandstoffen. Tot voorzitter der commissie is benoemd mr. dr-. ir. J. A. M. van Buuren, ter wijl als secretaris is aangewezen mr. H. van Blankenstein. De commissie is gevestigd Be- zuidenhoutscheweg 30 te 's-Gravenhage. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. Iederen dag moet uw lever een liter lever-gal In uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet. het bederft. U voelt u opgobla/.en, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. (Adv. Ingez. Med.) bij de Waddeneilanden. lezing De Duitsche van het geval. Naar aanleiding van het bericht van den Regeeringspersdienst inzake het incident op de Waddeneilanden, waarbij het Nederland sche Marinevliegtuig R 5 na door een Duitsch militair vliegtuig te zijn aangevallen en tot daling te zijn gedwongen is vergaan, meldt het Duitsche Nieuwsbureau uit Berlijn; Ter hoogte van Ameland buiten de Neder landsche territoriale wateren werd Woensdag middag om 2 uur 2i een Nederlandsch water vliegtuig, een Fokker, dat op een Duitschen verkenner afkwam, door dit vliegtuig omlaag geschoten. Het Nederlandsche vliegtuig sloeg bij de daling over den kop. De Duitsche ma chine, welke pas na de daling de Nederland sche nationaliteit van het andere vliegtuig vaststelde, is ondanks de woelige zee gedaald en heeft de vier man van de équipage aan boord genomen De Nederlanders werden naar Norderney gebracht. Bij allen werden slechts lichte wonden vastgesteld. (Kneuzingen, ont vellingen. Een man had een schot door een teen). De Nederlanders hebben verklaard, dat hun manoeuvre in de richting van het Duit sche vliegtuig verkeerd is geweest, te meer daar zij zelf nog uit de zon kwamen, zoodat het onmogelijk was hun nationaliteit te her kennen. Het verhoor is nog gaande. Een tweede tot hulpverleening gezonden Duitsch watervliegtuig is op de plaats van het ongeluk slecht neergekomen en kon nog slechts het Nederlandsche eiland Ameland bereiken. Het Duitsche Nieuwsbureau voegt aan dit bericht nog toe: Nederland, is natuurlijk vast besloten zijn neutraliteit tegen iederen over val te verdedigen. Des te meer is dit ongeluk kig toeval te betreuren, waaraan een Neder landsch vliegtuig is ten offer gevallen en waardoor Nederlandsche vliegers ernstig in gevaar werden gebracht. Anderzijds kan de bemanning van het Duitsche verkenningsvliegtuig geen verwijt worden gemaakt. Het betreft hier een samen loop van ongelukkige omstandigheden, welke in tijden van oorlog niet te vermijden zijn. Het patattes frite-kraampje.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7