IJmuider Courant City Tax r V BERICHT Rijksmiddelen blijven op 1938 uitloopen. d"blaA DAGBLAD VOOR VELSEJN. IJMIJIDEIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN get Nieuws. Jxibifke slachtaU&t& andet de bwiqe^euMiiMp Sombardementen op Wilna, (rzemienic en andere steden. Vlieg pauze. UITGEEST De Britsche Admiraliteit meldt l/iiaudetiike duikèaaieu muietityd Visscherij-Snufjes. y BUILT QjyNI€[E MSTAINiPiiNl Raming wordt eveneens overtroffen. 24e jAARCANC No. 270 u,«"" Co"" M""ch"pp0 """""cour.»' W«I,VCD *'*"n f0°' 'i N. V Groote Houtstraat 93 Tel. 10724. Bureau IJmuide» SUr"a HeaDcmerhfD «2. IJmuiden C"""' 5301. IW 3107,1 t„.:el°o' «Pee»"»"5» d* mrfc» Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie. P W. PEEREBOOM E1N ROBEK1 PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 16 SEPTEMBER'39 Abonnementen per week t 0.12'/2, pe* maand f0.52'/2i Per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiënt t-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.lOt ongetwijfeld zijn nut eens enkele get nee*" „0„0„ Hot alge®1 "IeUWS™'Jt het nieuws in zijn onbetrouwbaar- ®eU .1-1. t- Trinet- oir t-iot- V,n_ commentaren te geven op „het in dezen veelbewogen tijd. En dan be gin iS sten het gerucht. Dat loopt als het be- '"vuurtje. Het wordt verder verteld en t naarmate het veld wint krasser en out- proporties aan. Ik waarschuw er u nadruk tegen en daar is het nu de tijd want het gerucht, nimmer afwezig, is in van vrede van veel onschadelijker aard Dan kan het meestal niet veel anders ian.™„ dan bepaalde personen verdriet en 2 berokkenen. Maar in tijden jan groote en ooi tsteilende gebeurtenissen, tijden waarin tpvendien nog erger dingen dreigen al zul- -"wellicht nooit gebeuren, zoodat het I is er bij voorbaat over te tobben - zijn gelijkheden van het gerucht schier on beperkt. Op toch den grondslag der werkelijke ge- kan het zich de wildste fanta- «n veroorloven. En het doet dat, zooals wij de dagbladbureaux vaak genoeg merken, want als het zich in zijn krasse kapriolen be ft zijn er altijd wel menschen die ermee bij Ufa aan komen dragen. En vrijwel onveran- Irliikmoet ons antwoord dan zijn: er is niets waar. In een kleine minderheid van de len is er iets van waar. Maar dan is het altijd zwaar aangedikt. En omdat er mannin' heerscht en zooveel menschen ge- SL zijn altijd maar het ergste te gelooven, Ikken al die dwaasheden dan nog in bree- d fttng ontsteltenis, soms opwinding. Dat n vooral het verschil met tijden van rust en vrede- het gerucht is nu een gevaarlijke «miekzaaier. Herken het als zoodanig, erken L „„betrouwbaarheid, begin met het niet te gelooven. zult als regel volkomen gelijk krijgen. Veel makkelijker dan vorige generaties kun nen de thans levende menschengeslachten die houding aannemen omdat de georganiseerde nieuwsvoorziening der samenleving zoo gewel dig snel is en technisch zoo prachtig georga- niseerd. Daar staat iets tegenover. Terwijl wij ons plaatselijk en binnenlandsch nieuws ten scherpste op juistheid kunnen toetsen en dat ook doen, want het is onze wensch en tevens ons belang de waarheid te dienen zijn wij ten aanzien van het buitenlandsche nieuws in onze controle begrensd. Vooral in het oorlogsnieuws. Ten tijde van den Spaan- schen burgeroorlog, toen de communiqués van de oorlogvoerende partijen zoo vaak krassen tegenspraak mét elkaar waren, heb ik daar ook al eens over geschreven. Het zij nu nog eens herhaald. In oorlogvoerende landen bestaat altijd een strenge censuur op alle berichtgeving. De officiëele communiqués zijn zeer vaak „ge kleurd" en dan natuurlijk altijd ten eigen gunste, om het volk in eigen land zoowel als den buitenlander een zoo gunstig mogelijk beeld van de situatie te geven. Successen wor den zeer vaak opgeschroefd, nederlagen zoo veel mogelijk bemanteld. En ik behoef maar even aan 1914—1918 te herinneren om ouderen de gruwelijke wandaden in het geheugen te roepen, waarvan men elkaar over en weer betichtte. In dezen oorlog is dat tot dusver in veel minder mate het geval. Het is te verklaren uit het feit dat men in het Westen elkaar ge deeltelijk ontziet en lang niet zijn volle be wapening in den strijd heeft gebracht en in Polen ook nog niet tot den vollen maat is gekomen. Indien de dagbladen al het oorlogsnieuws door eigen correspondenten-ter-plaatse kon den doen melden en controleeren, die alles konden seinen wat zij wilden, zou het anders zijn. Maar dat is niet zoo. Wel kunnen wij, op grond van onze ervaring en met behulp van de inlichtingen van correspondenten in het buitenland, zooveel mogelijk onjuistheden voorkomen en door onze commentaar die van neutrale Nederlanders plus de voor lichting van militaire deskundigen de waar heid omtrent den oorlog nastreven. Dat doen wij dan ook. Overigens moet u niet gelooven dat groote feiten, groote ge beurtenissen voor u verborgen zouden kunnen blijven. Want dat is inderdaad, zelfs in oor logstijd, gezien de moderne nieuwstechndek, onmogelijk. R. P. Uit Warschau 15 September. In zijn dagoverzicht meldde het Poolsche Telegraafagentschap hedenavond, dat de Duitsche luchtmacht vooral actief is geweest in Noord-Polen, waar Wilna, Baranowicze en eenige andere steden gebombardeerd werden. Te Wilna zijn er veel slachtoffers onder de burger bevolking gevallen. De Poolsche lucht macht heeft op haar beurt met succes Duitsche militaire objecten gebombar deerd. In den sector Warschau ontwik kelt de verdediging zich gunstig. Vijan delijke aanvallen in het noorden en oosten werden tot staan gebracht. De Duitsche actie in de richting van Bialystok en Brzesc stuit op krachtigen tegenstand der Poolsche detachementen. In dezen sector is de toestand de beide laatste dagen niet noemens waardig veranderd. De Poolsche troepen te Gdynia en op het schiereiland Hela blijven verwoeden tegenstand biden. Bij Lowicz en Skierniewice wordt ver woed gevochten. De Poolsche troepen brengen den vijand hier zware verliezen toe. Volgens de Poolschen zenders heeft de burge meester van Wilna de burgers opgeroepen hun stad tot het laatst te verdedigen. Na te hebben gesproken over het neervallen van brandbom men op Wilna zeide de burgemeester, dat iedere duim van den Poolschen grond, iedere drempel en ieder huis tot het uiterste verdedigd moest worden. Ieder moet zijn plicht doen, bereid zijn tot het brengen van offers en tot het storten van zijn bloed. Onze geest, aldus de burgemeester, kan niet worden gebroken. Hij stelde de verde diging van Warschau ten voorbeeld. Havas maakt melding van een hevig bombardement, dat Donderdag plaats heeft gehad op Krzemienic, waar de diplomatieke vertegenwoordigingen haar zetel hebben. Officieel is vastgesteld, dat hier dertig personen zijn gedood en honderd gewond. Men bevestigt, dat Duitsche vliegers uit mitrailleurs de markt hebben be stookt, Diplomatieke vertegenwoordigers te Krzemienic, die het bombardement en de bestoking met mitrailleurs der bevolking hebben bijgewoond, waren tijdens den luchtaanval in een schuil plaats bijeen onder leiding van den Pauselijken nuntius Cortesi. Zij hebben besloten een beroep te doen op hun onderscheiden regeeringen en te verzoeken te Berlijn zeer krachtig te protesteeren tegen de Duitsche oorlogsmethoden. Er dient op te worden gewezen, aldus vervolgt Havas, dat de Duitsche regeering er door der. Nederlandschen gezant, die de Duitsche belangen behartigt, officieel van werd in kennis gesteld, dat het diplomatieke korps te Krzemienic ver blijft. De Britsche ambassade heeft duizend zloty voor de getroffen burgerij bestemd. De gezanten van Hongarije, België, Estland, Nederland, Zweden en Zwitserland hebben elk vijf honderd zloty gegeven. Bovendien heeft de zender van Lwow (Lem- bei-g) in verscheidene talen een beroep uitge zonden, waarbij geprotesteerd wordt tegen „De Duitsche barbaarschheid". (De K.L.M. kan op het oogenblïk alleen nog maar naar de Scandi navische landen vliegen). De K.L.M., ons aller trots en glorie, Sinds lang symbool van onze luchtvictorie, De hoogste kruin op onzen stam, Een heerscheres tot in de verste luchten, Heeft ook den last van Mars nu al te duchten, De K.L.M. is vleugellam. Er is een oorlogsvliegverbod op Londen En op Parijs, op soortgelijke gronden, Geen vliegtuig kan meer naar Berlijn; Terwijl we zelfs voor onze Indië route, Een overvliegvergunning vragen moeten, Of Frankrijk zoo beleefd wil zijn. De vogels vliegen nog slechts alle dagen Naar Oslo, Stockholm en naar Kopenhagen, En strijken er plechtstatig neer; Zij nemen groeten uit ons landje mede, Van onverbroken vriendschap en van vrede, De band van 't wijdsche luchtverkeer. Wij weten niet hoe lang het wel zal duren, Voordat de K.L.M. ze weer kan sturen, Zoowel naar Oost, als Zuid en West; Maar met de vogelvrijheid is gebroken, Nu om ons heen de storm is opgestoken, Blijven de vogels op het nest. P. GASUS. Dancing „WiiUethtiua ZONDAG van 711 uur DANSEN. Muziek van NICK WHITE AND HIS SWINGERS Lady-crooner Miss DOLLY WHITE. De zender verklaarde, dat Hitier bevel had gegeven al wat men op den weg tegenkwam, al wat tegenstand bood, al wat vluchtte, te vernietigen. Dit bevel werd naar de letter uitgevoerd. De Duitschers hebben alle steden en dorpen gebombardeerd. Polen biedt van het centrum tot het zuiden een beeld van bewogenheid. Siedlce, een stad van 80.000 inwoners, werd bijna geheel verwoest, Lublin staat in brand. Duitsche vliegers schie ten op Poolsche vliegers, die met hun valscher men zijn afgedaald. De Duitschers schieten ook op de geëvacueerde bevolking. De zender be sluit met te zeggen, dat deze methoden niet tot resultaat hebben gehad, dat men er in geslaagd is den geest van verzet der Poolsche natie overwinnen. i GLAZEN absorbeeren schadelijke lichtstralen. W. KUIPERS ZN. - Gedipl. Opticiens, i 97 Telefoon 12726 Leveranciers van ALLE Ziekenfondsen. (Adv. ingezMed.j (Adv. Ingez. Med.) De Britsche admiraliteit deelt mede: Torpedojagers, patrouillevaartuigen en vliegtuigen hebben over groote ge bieden voortdurend gespeurd naar vijandelijke duikbooten. Er zijn tal van aanvallen ondernomen en een aantal duikbooten is vernietigd. Waar zulks mogelijk was, zijn overle venden opgepikt en gevangen genomen. CDXX „Alleen de botters zullen blijven doorvisschen. zal dus nog wel eens een scholletje of iets van dien aard in den afslag komen.schreef verleden week. En zoo was het ook en het wa- •en niet alleen de botters („schuitjes") ook de Texelsche en andere motorkotters, het groote type van de kleine kustvisschers bleven door visschen. En dan was er ook nog een Zweedche snurrevaadkotter, de G. G. 892, die Woensdag aan den afslag was en f 1800 besomde voor een beetje visch. De visch werd natuurlijk duur betaald, geluk kig niet in de beteekenis, die Herman Heyer- mans er in zijn „Op Hoop van Zegen" aan gaf. maar in de letterlijke beteekenis. Kleine schol bracht tot 35 gulden op, kleine scharretjes haal den bijna 20 gulden en de coulantste tongsoor ten liepen omhoog tot f 2.30. Er was eiken dag van alles mondjesmaat en alleen de zaken met de betere klanten konden het wagen, iets tegen deze prijzen te koopen. Het artikel „visch" zal wel in de meeste hotels van het menu verdwe nen zijn. In een fijne zaak is wellicht nog wel eens een tongetje a la meunière te krijgen, maar naar tarbot of schelvisch behoeft u heusch niet te vragen en mocht het er wel zijn, dan is hei ijsvisch. Is ook heel goed, hoor! Het kan ook zijn, dat U nog wel eens rond- visch ontmoet, maar dan is die afkomstig uit Oostende, waar nogal visch schijnt aan te komen. De aanvoer zal natuurlijk langzamerhand wel wat grooter worden, maar voorloopig kan er van een eenigszins behoorlijken aanvoer geen sprake zijn. Er zal nog wel een enkele grootere snurrevaadkotter naar zee gaan en wat er na verloop van tijd gebeurt moeten we maar af wachten. Loggers of trawlers gaan er vooreerst niet naar zee. De premies voor oorlogsrisico schijnen zeer hoog te zijn; naar ik vernam ko men die voor een logger op f 1000 per maand of ongeveer f 300 per reis en dat hakt er leelijk Een der trawlreeders schijnt zijn best te doen, zijn schepen naar zee te krijgen. Het is mij bekend, dat er ernstig naar een oplossing ge zocht wordt. Maar ik weet ook, dat er schip pers zijn, die voor geen geld naar zee gaan. Vooral zij, die 19141918 meegemaakt hebben, voelen er niets voor. De botters enz. maakten natuurlijk ondanks hun geringe vangsten mooie reizen. Een kleine IJmuidensche kotter was deze week tweemaal aan de markt en deze reizen brachten resp. f 730 en f 349 op. Ver zee-in gaat men natuurlijk nog niet; alles wat er gevangen wordt is licht goed. Grovere visch komt er eerst dan, wanneer het „echte" vischwater opgezocht wordt. PIETERMAN. Duitsche bommenwerper boven Russisch gebied. Door machinegeweervuur tot daling gedwongen. MOSKOU 16 September. Het telegraaf agentschap van de Sovjet Unie meldt, dat een onbekend vliegtuig boven de stad Olevsk (Oekraïne) is verschenen. Het vliegtuig werd met machinegeweervuur der Sovjet Russische troepen gedwongen bij het dorp Loegino te landen. Het bleek een Duitsch tweemotorig bomvliegtuig te zijn. De bemanning, bestaande uit vijf personen, werd naar Kief gezonden, terwijl het toestel onder bewaking is geplaatst Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. En wij komen met één van onze Luxe Auto's met ruime zitplaatsen Bijzonder geschikt voor De Hertog van Windsor in Downingstreet. De Hertog van Windsor heeft Vrijdag in Downingstreet een bezoek gebracht aan den minister-president. Beleefd aanbevelend. (Adv ingez. Med.) an het totaal geraamde be drag der directe middelen ad f 126.703.000 was het zuiver bedrag der kohieren op 31 Augustus j.l. f 111.040.511 tegenover f 100.895.721 op ultimo Augustus van het vorig jaar, een vooruitgang der halve van f 10.144.490. Dit hooger bedrag is voornamelijk te danken aan het hooger kohierbe drag van de inkomstenbelasting, het welk n.l. dat van het vorig jaar over schrijdt met f 10.673.932 waarbij nog komt een hooger bedrag van f 175.452 voor de grondbelasting. De vermogensbelasting bleef met f 60.836 beneden het kohierbedrag van het vorig jaar de verdedigingsbelasting zelfs met f 642.354 en - Belgisch schip tot zinken gebracht. Grieksch schip redt 49 opvarenden. Aan de Zuidkust van Engeland is een Belgisch schip vergaan. Te Londen ver luidt, volgens Reuter, dat het schip door een Duitsche duikboot tot zinken is ge bracht. Een Grieksch stoomschip heeft 49 overleven den opgepikt en meegenomen naar de dichtst bijzijnde haven. Toen de reddingboot aankwam werden alle overlevenden aan boord genomen en was er geen spoor meer van het gezonken an i' ^6S <*er °Pvaren(len hadden verwondingen ■Pgeloopen en zijn in een ziekenhuis opgenomen. Een Duitsch militair vliegtuig is ter hoogte van Ameland in de Nederlandsche territoriale wateren aangehouden en in beslag genomen, terwijl de bemanning is geïnterneerd. Het in beslag genomen vliegtuig werd op Ameland op het strand gezet. Op den achtergrond een „G1". de belasting van de doode hand met 1 1404. Hierbij kan worden aangeteekend. dat de raming vooi de grondbelasting bedraagt 10.703.000 waarvan thans reeds heit zuiver kohierbedrag is f 10.663.614 zoodat aan de raming nog slechts f 39.386 ontbreekt. Wat de inkomstenbelasting betreft, moet op het bedrag van de raming ad f 82.500.000 nog slechts f 8.575.490 worden ingeloopen, zoo dat de verwachting mag worden gekoesterd, dat ook dit middel na de komende maanden de raming belangrijk zal overschrijden. De overige middelen. Ten aanzien van deze middelen moet aller eerst helaas een zeer aanzienlijken mindere opbrenst over Augustus worden geconstateerd in vergelijking met de opbrengst ever de voor afgaande maand Juli, welke een recordop brengst te zien gaf van f 50.026.196 bij een maandelijksche raming van f 36.810.416. Over Augustus bedroeg de opbrengst f 37.371.952, zoodat we ons er slechts over kunnen ver heugen, dat deze opbrengst toch nog de maandelijksche raming met ongeveer f 561.536 heeft overschreden, welk bedrag weer ten goede komt aan den voorsprong, welke over de eerste zeven maanden van dit jaar reeds was behaald op de opbrengst van dat tijdvak van het vorig jaar en welke voorsprong toen be droeg f 17.353.094. De raming over de eerste acht maanden van dit jaar was f 294.483.333 terwijl de opbrengst f 311.397.962 bedroeg, zoodat de overschrijding van de raming derhalve is opgelocipen tot f 17.914.629. Wanneer we nog een vergelijking maken ten opzichte van het vorig jaar, dan kan wor den geconstateerd, dat de opbrengst oveT Augustus van dit jaar die van dezelfde maand van 1938 met ongeveer f 1.668.916, heeft over troffen, terwijl in dit opzicht de opbrengst over de eerste acht maanden van het loopende jaar een hooger bedrag van f 19.025.730 aan geeft ten aanzien van dezelfde periode van 1938, waarbij bovendien in aanmerking moet worden genomen, dat de raming van deze middelen voor het loopende dienstjaar f 12.500.000 hooger is gesteld dan die van het vorige laar Inkomsten van het verkeersfonds. De opbrengst over Augustus heeft bedragen f 1.459.389, aan motor-rijtuigenbelasting en f 3.900.242.50 aan rijwielbelasting. Over de eerste acht maanden van 1939 was de opbrengst der motorrijtuigenbelasting f 18.428.514 bij een raming van f 23.7050.000 en die van de rijwielbelasting f 7.679.920 bij een raming van f 8.250.000.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1