BEVERWIJK K. L. M. zoekt nieuwe wegen. Griekenland demobiliseert lichting 1937 Verkeersteekens niet opgemerkt Tijdelijk meer krijgsraden weer te Rotterdam -p butsen voor onze soldaten. ter plaatse heeft zich een damescomité m de organisatie op zich te nemen van ?eVhten van bivakmutsen voor de soldaten in get bre eente en om alles wat hiermede ver- oöZe, ll.iHt. te regelen, evenals dit in de jaren - ,Ht "gig 'm"et zooveel succes is geschied. hPt Comité hebben zitting genomen de lil Rnssplman. TVT TVT Riinnp- daffles: r BlomRusselman, M. M. Bünne- •1-Scanlan, E. DemmersWieck, J. F. stoutenbeek, A. de Groot—Meynders, Dil a Ln HatumDekker, W. J. Huender- C. J. E. LubbersHaarmans, ritocns-van aer. Veen, terwijl mevr, L. Scholtens—Regout het eerevoorzitsterschap heeft aanvaard. unrKEïCLUB the strawberries". -Hp Vrijdagavond gehouden ledenvergade- in Ot r Tha QivnifVinericc1' roer ring' een P. Meerman, voorz.; P. Pleyler, de Hockeyclub „The Strawberries" werd nieuw bestuur gevormd, dat als volgt werd n ..ij. t> Mpovman. vnorzP. Plevier. t Knstelijklaan 11, Velsen, secretaris; Adr. nenn.; mej. R. van Ronkel, Alkmaarsche Beverwijk, wedstrijdsecretaresse en H. Sijs,' commissaris i dé .elftalcommissie werden benoemd mej. 5 van Ronkel en de heeren D. Brandhof en J. ^newetde'mobilisatie ook eenige heerenkrach- an de vereeniging heeft onttrokken zal toch ^tenminste twee heerenelftallen aan de in middels gevormde noodcompetitie kunnen wor- ^Oo^werden twee dameselftallen samengesteld. marktbericht Soinazie per kist 30 45 pSelein per kist 30-40 Svie per 100 str. 0.50-1.50 Wortelen per bos 7 Rieten per bos 4 Komkommers per stuk 1V2-2V* Aardappelen, klei, per kg. 2—4 Snijboonen per kg. 12—16 Heerenboonen per kg. 14—18 Trosboonen per kg. 1420 Roode kool per kg. V/s Bloemkool per stuk 816 Uien per kg. 4 Sla per 100 krop 0.50—1.50 Pieterselie per kist 10 Selderie per kist 12 Appelen per kg. 612 Peren per kg. 8—26 Pruimen per kg. 24 Druiven per kg. 26 GEWIJZIGDE PREDIKBEURT In den Zondagmorgendienst in de Goede Her derkerk zal in plaats van ds. G. F. Callenbach ds. J. de Vries, van Beverwijk, voorgaan. NED. CHR. VROUWENBOND. Met een zeer goed bezochte bijeenkomst heeft de afa. IJmuiden van bovengenoemden bond het winterseizoen geopend. Nadat onder presidium van mevr. Nauta- Vermêitlen het huishoudelijke gedeelte was afgehandeld, waarin ook werd medegedeeld, dat het theëpropagandabureau den filmavond had afgeschreven, kreeg mevr. Frölich—Hoen derdos van Beverwijk het woord. Spr. bepaalde zich in haar rede tot een meubelstuk, waarvan men reeds van kindsaf zeer vertrouwd is: n.l. de tafel, het tastbare middelpunt van het gezinsleven, waaraan menig ernstig, droef of vroolijk uur in huise- selijken kring wordt doorgebracht. Daarbij is de tafel ook voor de Christen nog van bijzondere waarde en beteekenis. De voorzitster heeft na afloop mevr. Frölich hartelijk dank gebracht voor haar interessante causerie. MARKTBERICHT. (Versche visch). IJmuiden, 16 Sept. Tarbot f 2.30 per K.G. Tong f 2.10f 1.05 per K.G. Kfeinschol 2615.50 per 50 K.G. Bot 20 per 50 K.G. Schar 8.50—4.60 per 50 K.G. Groot gul 28 per 50 K.G. Wijting 17.50—16 per 50 K.G. Kabeljauw 86 per 125 K.G. Koolvisch 1.300.48 per stuk. Aangevoerd aan den afslag 1039 kisten ver sche haring. BESOMMINGEN. Trawler: 1575 Ostende 80 f 12360 Kotters: IJM 210 f 400; IJM 203 f 224; Texel 39 f 219; Texel 24 f 145; Texel 29 f 240; Texel 4 f 150; Texel 15 f 142; Texl 32 f 235; Texel 33 f 223. 14 kustvaartuigen a 9035 per vaartuig. B. EN W. HEBBEN DE WERKZAAMHEDEN VERDEELD. In hun vergadering van 6 September jl heeft het college van B. en W. de verdeeling ran werkzaamheden als volgt vastgesteld: Burgemeester: Keuringsdienst, Geneesk. ihenst, Brandweer, parken en plantsoenen en takken van dienst volgens de wet. Weth. Dunnebier: Openb. Werken, Reinl- gings- en Ontsmettingsdienst en Grondbe drijf. Weth. Nijssen: financiën en verificatie. vveth. Visser: sociale aangelegenheden, schoolvoeding en -kleeding. Van Leusen: onderwijs, gasbedrijf, waterleidingbedrijf en volkshuisvesting Als vervanger van den burgemeester werd aangewezen: weth. J. C. Dunn&bier en verder aohtereenvolgetns: de wethouders Nijssen, Visser en Van Leusen. EEN EERLIJKE VINDER EN EEN GOEDE BELOONING. Dezer dagen vond een treinconducteur in een Wmpartiment een flinke som geld. Onmiddel lijk deed hij hiervan ter bevoegder plaatse aan gifte Toen later de eigenaar kwam opdagen, kon hem de som geld overhandigd worden. Hij was over een en ander zoo verheugd, dat hij voor den conducteur een flinke fooi, die over eenkwam met 10 pet. van het gevonden bedrag, achterliet. Het gebeurt zoo vaak, dat in dergelijke ge- h tv e'§enaars de vinders karig bedeelen, Qat bovengenoemd feit zeker wel eens vermeld mag worden. MACHINISTEN-EXAMEN. Geslaagd voor het voorloopig diploma: D. ih. van de Giessen alhier. HEEMSKERK VAN EEN PAARD GEVALLEN. Bij het naar de weide brengen viel de 12- jarige J. Schuit vm een paard. Het knaapje brak een arm. Door een ouderen broer, die achter het paard liep, is de jongen naar huis gebracht. Na eerst door den dokter te zijn behandeld, is de jongen naar het ziekenhuis te IJmuiden-Oost overgebracht. MARECHAUSSEE SCHOOT IN DE LUCHT. Twee jongens reden echter door. Dezer dagen was een tweetal marechaussee's aan den Rijksstraatweg bezig met het con troleeren van rijwielplaatjes. Twee jongens naderden en ook zij werden gesom meerd te stoppen. Aanvankelijk voldeden zij aan 't bevel doch dichterbij gekomen vluchtten zij plotseling. Het „halt", dat geroepen werd, werd door een der marechausee's met een tweetal schoten uit zijn revolver onderstreept. De jongens stoorden zich daar echiber niet aan en reden door. Een der politiemannen zette op zijn rijwiel de vluchtelingen na, doch de jongens wisten door het inslaan van een zijweg, be ontkomen. A. D. O. Zondag speelt A.D.O. den returnwedstrijd tegen D. E. M. te Beverwijk. POLDERSCHOUW. Vanwege den polder ,J>e Uitgeester- en Heemskerkerbroek" zal op Donderdag, 28 September a.s. de najaarsschouw worden ge houden onder Uitgeest, alsmede over Tolvaart en Neksloot onder Heemskerk. WAARNEMEND BURGEMEESTER. Wethouder Henneman is aangewezen om den Burgemeester bij diens afwezigheid of ontstentenis te vervangen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Cornells Wilhelmus, z. v. Jo(h. L. Bleaker en Geertr. C. C. Denneman; Florentius Henti Marie, z. v. Joh. J. Hoogewerf en E. E. van der Kolk. Getrouwd: Herm. Zoon, 28 j., te Egmond- binnen en Corn. Willems, 24 j., alhier; Joh. G. Swar.t, 35 j., en Joh. H. Docter, 33 j.. beiden alhier. SANTPOORT De bouw van een heerenhuis met garage aan den Brederoodscheweg is gegund aan den heer W. J. H. v. Leuven alhier. De nieuwe Indië-dienstregeling der K. L. M. (Zie ook elders in dit nummer). De K.L.M. heeft besloten den Indië-dieust voorloopig tweemaal per week uit te voeren tus- schen Napels en Batavia. Voor de komende week zullen de vliegtuigen uit beide steden op 'Maandag en op Donderdag vertrekken en niet zooals aanvankelijk werd medegedeeld op Dinsdag en op Zaterdag. Binnenkort zullen de definitieve vertrekdagen worden vastgesteld. Uiteraard zullen, behalve post,ook passa giers langs déze Verkorte Indië-route worden vervoerd. Passagiers uit Nederland kunnen boeken van Napels af. Zij zullen zich echter per eigen gelegenheid naar Napels moeten begeven om vandaar met het vliegtuig waarvoor zij boekten, door te reizen. Luchtpost voor Indië bestemd voor het vlieg tuig van Donderdag dient Maandag a.s. tijdig voor de lichting, welke aansluiting geeft op de nachtposttreinen ter post te worden bezorgd. Nu een dienst op West-Indië? In den loop van Augustus is namens de K.L.M. de heer H. Steensma naar de Kaap- Verdische eilanden vertrokken om daar de rnovf iikheid van aanleg van vliegterreinen te onderzoeken, in verband met de reeds ge- ruimen tijd bestaande plannen van de K.L.M. tot vestiging van luchtverbinddngen tusschen West-Indië en het Eurcpeesehe net. Naar wij vernemen is de heer Steensma daarna op verzoek van de K.L.M. te Lissabon gebleven om daar na te gaan welke nieuwe mogelijkheden er tot uitbreiding van 't door de oorlogsomstandigheden voor een groot deel stilgelegde luchtnet in Zuid-Europa zijn. Krijgen onze vliegtuigen Oranje cirkels? Regeering wil verwarring met toestellen van andere naties voorkomen. Naar de Tel. verneemt, heeft de minister van Defensie aan de regeering voorgesteld, de kleu ren van de onderscheidingsteekenen voor Neder- landsche militaire vliegtuigen te veranderen in verband met het feit, dat de mogelijkheid van verwarring en verwisseling met Fransche en Engelsche machines gebleken is. De heden ge houden ministerraaad heeft de verandering der onderscheidingsteekenen in dien zin, dat oranje de hoofdkleur zal worden, in overweging genomen. Zooals men weet bestaan de onderscheidings teekenen zoowel van Nederlandsche als van Fransche en Engelsche machines uit cirkels op de vleugels geschilderd, waarbij voor alle drie de nationaliteiten rood, wit en blauw, zij het in afwijkende groepeering, de kleuren zijn. De bedoeling zou nu zijn, het onderscheidings- teeken voor Nederlandsche toestellen te doen bestaan uit een oranje cirkel, al dan niet omge ven door een rand van zwarte of een andere duidelijk afstekende kleur. Op het oogenblik worden proeven met in hoofdzaak oranje onder scheidingsteekenen genomen. Interneering eventueele oorlogs vluchtelingen. Men deelt ons van officieele zijde mede, dat voor de interneering van eventueele oorlogs vluchtelingen bestemd zijn de eilanden Schouwen en Duiveland, Tholen en Noord- Beveland, dus niet Zuid-Beveland. ATHENE, 16 September (Reuter-ANP.) Het ministerie van oorlog heeft de demo bilisatie gelast van lichting 1937. De „Orzel" in Estland geïnterneerd. De laatste Poolsche duikboot heeft volgens het D.N.B. op de reede van Tallinn (Estland) het anker uitgeworpen om zioh daar te laten interneeren. Volgens United Press is deze duikboot de in Nederland gebouwde de „Orzel". Het vaartuig zou wegens brandstofgebrek naar Tallinn zijn gevaren. De uit 60 man bestaande equipage was volkomen uitgeput. Motor op militaire colonne ingereden Twee dooden Vrijdagavond omstreeks kwart voor 9 is er een zeer ernstig verkeersongeluk op den Rijksstraatweg onder de ge meente Wassenaar gebeurd. Uit Wassenaar kwam de kapitein B. H. Zöllner op zijn motor. In het zijspan was mevrouw Zonneveld, die ten huize van kap. Zöllner woonde, gezeten. Uit de tegenovergestelde richting uit den Haag naderde een militaire auto colonne, waarvan de voorste wagen bij de Rust en Vreugdlaan wilde draaien. Hoewel de soldaten van dien wagen teekens gaven heeft kapitein Zöllner deze blijkbaar niet gezien. Met groote snelheid reed de kapitein op den dwars over den weg staanden wagen in met het gevolg, dat hij en zijn medepassa- giere op slag gedood werden. Kapitein Zöllner was 39 jaar oud, ge huwd en vader van twee kinderen. Hij woonde in Wassenaar. Opening) Staten-Generaal wordt uitgezonden Ingediend is een wetsontwerp bevattende nadere voorzieningen betreffende de militaire justitie. Het ontwerp, dat alleen op de landmacht betrekking heeft, beoogt drieërlei: 1. het openen van de mogelijkheid om, ter voorziening in de thans ontstane behoefte, t ij d e 1 ij k meerdere gewone krijgsraden bij de landmacht in te stellen; 2. het wijzigen van de imperatieve voor schriften omtrent instelling van krijgsraden te velde en van temporaire krijgsraden; 3. versterking van de processueele waar borgen voor verdachten bij de beide laatste soorten va/n krijgsraden. Meerdere gewone krijgsraden. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat on der de tegenwoordige buitengewone omstan digheden niet langer kan worden volstaan met den eenigen thans bestaanden krijgsraad voor de landmacht te 's-Hertogenbosch. Het ligt daarom in het voornemen op korten ter mijn twee andere gewone krijgsraden in te stellen in beginsel van' een t ij d e 1 ij k ka rakter, daar onzeker is, of niet eerlang krijgs raden te velde zullen worden benoemd en in ieder geval bij afloop vain de tegenwoordige omstandigheden de militair-rechterlijke or ganisatie opnieuw zal moeten worden vast gesteld. Geen imperatieve instelling van krijgsraden te velde en temporaire krijgsraden. De imperatieve aard van de bestaande voorschriften achten de minister van justitie en de minister van defensie, die deze memorie onderteek-end hebben, onwenschelijk. In be ginsel moeten deze krijgsraden, welke een bijzondere procesorde medebrengen, slechts bij bepaalde behoefte worden ingesteld. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden ligt het niet in het voornemen van de regee ring om, wordt het wetsontwerp aanvaard, eerlang de instelling van temporaire krijgs raden te bevorderen. Anders staat de regeering tegenover krijgsraden te velde. Het ligt in de bedoeling, als onderdeel van de oorlogsvoor bereiding, tot zoodanige krijgsraden te gele gener tijd over te gaan. Nader zal worden overwogen, of deze krijgslieden zullen worden ingesteld naast de drie dan bestaande ge wone krijgsraden of dat zij deze laatste ge heel zullen vervangen. Versterking processueele waarborgen. Het laatste voornemen maakt de vraag acuuit, of de processueele waarborgen voor Evienals vorige jaren zullen de plechtig heden, welke bij de opening van de Staten- Generaal op Dinsdag 19 September a.s. zullen plaats hebben, met als hoogtepunt de door H.M. de Koning:n uit te spreken troonrede over beide Nederlandsche radio-zenders wor den uitgezonden. De reportage wordt voor Nederland ver zorgd door AVRO en KRO. en door de Phohi voor de Nederlandsche overzeesche gewesten. De uitzending vangt aan om 12.30 uur en zal ongeveer 14 uur geëindigd zijn. Verslaggevers staan opgesteld bij het Koninklijk Paleis in het Noordeinde, op het Lange Voorhout en op het Binnenhof. Ten behoeve van de Overzeesche gebieden zal de uitzending bovendien geschieden door de rijkszenders P.C.K., golflengte 16.3 M. en P.C.V. (16.6 M.) De Phohi zal de op grammofoonplaten opge nomen reportage in zijn gewoon middagpro gramma van 14 uur af uitzenden op een golflengte van 16.88 M. Voor Curagao en Suriname zal een herhaling van de uitzending worden verzorgd op Woens dag 20 September van 01.350.2.35 uur door de rijkszenders P.D.V. op 24.8 M. en P.D.K 28.8 M. en door de Phohi op 31.28 M Vrijwilligers Landstormkorpsen. Klein verlof in het vooruitzicht. De regeeringspersdienst meldt- Vrijwilligers van de landstormkorpsen mo tordienst en vaartuigendienst, die de meening zijn toegedaan, dat zij niet verplicht zijn om bij mobilisatie in werkelijken dienst te komen zich daarbij beroepende op hun bij het aangaan hunner verbintenis gedane toezeg gingen kunnen, hoewel zij rechtens tot opkomst verplicht zijn, zich rechtstreeks tot den inspecteur van den vrij willigen landstorm wenden met een gemotiveerd verzoek om in het genot van klein verlof te worden gesteld In de verzoeken moet het onderdeel worden vermeld waarbij zij thans in werkelijken dienst zijn. Het in het genot stellen van klein verlof zal geleidelijk geschieden, waarbij de voorrang wordt verleend aan vrijwilligers boven den leeftijd van 35 jaar. gezinshoofden en kost winners. Zoo noodig korter werktijd in grafische bedriiven. De Centrale Commissies in de typografie en het boekbindersbedrijf hebben het besluit geno men, dat zij, die wegens mobilisatieslapte ont slagen worden hun ancienniteitsrechten niet zul len verliezen. Hun ontslag zal als schorsing der dienstbetrekking worden beschouwd. Zooveel mogelijk zal getracht worden, ontslag te voorkomen, door ingeval van slapte de werk tijd voor het geheele personeel te verkorten. Bij dit korter werken zal tot een minimum van 3( uur per week kunnen worden gegaan. Een speciale regeling is vastgesteld voor af wijking van dit minimum van 36 uur, ontslag van werknemers tijdens de periode, waarin kor ter gewerkt wordt en het vergoeden van over uren in de periode waarin korter gewerkt wordt. Zooals reeds eerder gepubliceerd werd, wordt door het vervullen van den militairen dienst plicht de dienstbetrekking in het bedrijf niet verbroken. Men verliest dus geen ancienniteits rechten. 1l&dktewig) militahe xechtsptaak verdachten Dij de krijgsraden te velde en de temporaire krijgsraden kunnen worden versterkt. Het behoeft geen betoog, dat een krachtige, doch tevens rechtvaardige Justitie voor den goeden geest in de weermacht van het hoogste belang is. De voorgestelde artikelen beoogen nieuwe waarborgen in tweeërlei richting 1. Door versterking van het juridische ele ment in de krijgsraden. 2. door het openen van de mogelijkheid van appèl van de vonnissen van de krijgs raden te velde in tijd van vrede; in tijd van oorlog is gelijk beroep om voor de hand liggende redenen niet mogelijk. „Tlieuw Amsterdam' Sue dagen vooc andetaoek in Engeland vastgehouden Aantal Duitsche opvarenden vastgehouden Vrijdagavond is het vlaggeschip van de Ne derlandsche koopvaardijvloot, de „Nieuw Am sterdam" te Rotterdam aangekomen. In verband met de onzekere vaart en het op onthoud van ruim drie dagen in Engeland, was er voor deze aankomst groote belangstelling. Deze kwam tot uiting in dichte rijen nieuwsgie rigen, die zich geruimen tijd te voren langs de kaden of op de havenhoofden hadden geposteerd Aangezien kapitein J. J. Bijl aan boord bleef, deed een van de directieleden van de Holland- Amerika-Lijn ons een kort verhaal van de voornaamste gebeurtenissen, die op de terug reis van New York zijn voorgevallen. Op Dins dag 5 September vertrok het schip uit New York Tot men in het Kanaal kwam, bemerkte men van den oorlogstoestand maar heel weinig. On derzeeërs, noch in nood verkeerende schepen waren waargenomen, slechts werden eenige oorlogsschepen gepasseerd. Bij het invaren van het Kanaal ontving de kapitein van de Engelsche regeering een draad loos bevel om door te varen tot de Downs en daar te ankeren. Deze order was niet speciaal voor het Nederlandsche schip bestemd, maai werd regelmatig aan alle binnenvarende sche pen doorgegeven. Dinsdagmorgen in de vroegte ging men in de Downs voor anker en kort daarop kwamen de Engelsche autoriteiten aan boord, om de papie ren te controleeren. Alle bescheiden werden meegenomen voor onderzoek en daarna had men slechts te wachten. Woensdag kwamen opnieuw Engelsche auto riteiten aan boord en werd de bemanning en een deel van de passagiers ondervraagd. Ook werd het schip onderzocht. In beide gevallen traden de Engelschen uiterst correct en zeer hoffelijk op. Donderdag bleef men voor anker liggen en kregen zes Engelsche passagiers verlof om aan wal te gaan. Zij werden met een marinebarkas daarheen vervoerd. Vrijdag ontving men wederom bezoek van En gelsche autoriteiten, die de 16 Duitsche leden van de bemanning en een drietal Duitsche pas sagiers van boord haalden. Den kapitein werd echter nadrukkelijk medegedeeld, dat het niet zeker was dat deze personen zouden worden ge ïnterneerd, een besluit daaromtrent was nog niet genomen, maar omdat de Nederlandsche regeering verzocht had het schip zoo spoedig mogelijk vrij te geven, hield men deze Duit- schers aan den wal tot over hun lot zou zijn beslist, De Duitsche passagiers, vijftig in getal, werden nogmaals ondervraagd en dit alles ge schiedde op zeer correcte wijze, waardoor de oassagiers zoo weinig mogelijk hinder onder- onden tijdens hun gedwongen verblijf in En- reland. Hierna kreeg de kapitein toestemming om te vertrekken en volgens de normale route werd de terugtocht naar het vaderland aan vaard. EERSTE KAMER VemoecsmacfitigUtg) vedeend. Salarissen van gemobiliseerde rechterlijke ambtenaren. DEN HAAG Vrüdag. Bij het wetsontwerp vervoersmachtiging vond er een academisch-staatsrechtelijke gedachten- wisseling plaats tusschen professor Kranen burg (v.d.) en minister Ir. Albarda. De jurist beweerde, dat men met de regels, die de Minister van Waterstaat gemachtigd wordt te stellen in verband met toepassing dezer wet te doen heeft met een stuk delegatie van wet geving. De ingenieur-Minister daarentegen zag er meer 'n daad van uitvoering in. Aaangeteekend zij hog, dat Mr. v. Bönninghausen (nat. soc.) even had opgmerkt, dat in deze zorgvolle tijden wel de onbruikbaarheid van de Kamer blijkt, want ze laten nu maar alles, met behulp van volmachten, aan de Regeering over. Z. h. st. ging het voorstel er door, wat ook het geval was met het meeste van de rest van de agenda. Maar het ontwerp in zake de bezoldigingsrege ling van de gemobiliseerde rechterlijke ambte naren lokte debat en stemming uit. Mr. de R y k e (nat. soc.), die verklaarde niet te lijden aan „ziekelijke aanbidding van de Grondwet", meen de dat dit wetje niet in overeenstemming was met onze constitutie, omdat in het onderhavige geval tenslotte niet de wetgever de salarissen vaststelt, doch dit thans zal kunnen geschieden via het Rijksambtenarenreglement, zulks met het oog op gelijktijdige bezoldiging van rechterlijke functionarissen, die bovendien als gemobiliseer- den salaris genieten. Mr. Michiels v. Kessenich (R.K.) bleek het in beginsel met den nat. soc. spreker eens te zijn en dit vooral, omdat door middel van het Ambtenarenreglement in de toekomst iets t.a.v. de bezoldiging der rechterlijke ambtenaren geregeld zou kunnen worden. Volgens Minister Gerbrandy bestond er, bij een redelijken uitleg van het genoemde reglement zelf, geen grond voor dit bezwaar. Overigens had men in 1914'18 eveneens iets van dien aard gedaan. In tweede instantie wees Mr. de R ij k e er nog eens op, dat het toch hierop neerkomt, dat t.a.v. de bedoelde gevallen het Rijksambtenarenregle ment niet slechts van kracht zal zijn zooals het nu is, maar ook zooals het later eventueel kan worden (dus louter dank zij 'n besluit van de uitvoerende macht). Nadat de R.K. woordvoerder zich ook niet overtuigd had verklaard, betoogde minister Gerbrandy, dat als men niet for malistisch is, de zaak toch heusch in orde te achten valt. Tegen dit door de billijkheid geboden voorstel hoeft men zich aldus de Minister niet te verzetten. Met 2214 nam de Kamer het wetsontwerp aan, dat niet slechts bij de nat. socialisten en 'n deel van de R.K. fractie, doch eveneens bij eenige anti-revolutionairen, en een paar socialisten oppositie ontmoette. E. v. R. ALS RUSLAND TEN STRIJDE TREKT. Zullen de Balkanstalen niet kunnen achterblijven, constateert Havas. OOK ITALIë IN DAT GEVAL NIET LANGER AFZIJDIG. PARIJS, 16 September (Havas). De be doelingen der Sovjets, aldus Havas, blijven nog duister en zonder nog een directe inmenging te vreezen, wijst het bureau op de verklaring van de „Izvestia", dat „Sovjet Rusland waarschijn lijk den strijd zal ingaan, doch met waakzaam heid het resultaat der operaties gadeslaat". In geval van een interventie van het Sovjet- leger zou Roemenië volgens het verdrag moeten intrvenieeren en dan zouden alle Balkanstat§n worden meegesleept in den strijd met name de Turken, die een dergelijken druk op het Oosten niet zouden verdragen. Bij een inter ventie der Russen aan de zijde van Duitschland, aldus gaat Havas verder, zouden alle anti-com munistische mogendheden in een conflict wor den meegesleept, zelfs de vroegere bondgenoo- ten van Duitschland en met name de afwach tende houding van Italië zou zich snel kunnen ontwikkelen. Steden achter den „Westwall" ontruimd. Keulen echter niet. Te Berlijn wordt officieel bevestigd dat verscheidene steden bij den ..West- wal" zijn ontruimd als tijdelijke maat regel. Ontkend wordt evenwel, dat Keulen en de andere steden van het Rijnland ontruimd zyn.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3