fja tien dagen strijd aan het Westelijk front tdaucvtd Daladlet E' D" £wdm's bevolking) I Daitsche luchtmacht i in den aanval Franschen consolideeren de veroverde stellingen Strijd aan de Russisch- Mandsjoerijsche grens gestaakt zATERDA_G 16 SEPTEMBER 1939 get Fransche oorlogscommuniqué van Vrijdagavond luidt: Wij hebben de stellingen geconsoli- jpgrd die wij in den loop der vorige asten hebben veroverd en wij hebben Jen tegenaanval afgeslagen, waarbij JL vijand verhezen werden toege dacht. Krachtige reactie der vijande lijke artillerie en van de vijandelijke luchtmacht op een deel van het front. Onze jachtvliegtuigen hebben vijande lijke toestellen teruggeslagen, die een ganval inzetten op geringe hoogte boven onze voorste linies." Pavas geeft hierop de volgende toelichting: riïiik het Vrijdagavond door den grooten gene- n staf uitgegeven communiqué aanduidt, is 5 verstreken dag gebruikt voor consolideering de veroverde stellingen. Na tien dagen van maar gestadig oprukken, was het noo- ver te gaan tot een in orde brengen van het ,L beZette terrein, ten einde het te beveiligen t Jen ieder krachtig tegenoffensief der Duitsche menen Getrouw aan de beginselen der mili- ire leer, volgens welke een sterkte meer voor J1 muren moet worden verdedigd dan bij die 0 en stellen de commandanten van het reus- "rhtigè fort der Siegfriedlinie, dat de Fransche Joenen thans op methodische wijze belegeren, rich niet tevreden met een belemmering van Jen Franschen aanval door een geschutbombar- Sement op de achterhoede, maar gaan zij onop houdelijk tot tegenaanvallen over, teneinde te tochten de Fransche troepen te verjagen uit de nieuwe, veroverde stellingen, welke nog op onvolkomen wijze zijn georganiseerd. De inrichting van de bezette verdedigings werken is inderdaad speciaal uitgedacht voor gen verdediging in de richting van een vijande- lijken aanval en er is tijd noodig om die inrichting om te keeren" en aldus te organiseeren dat zij kan dienen tot bescherming van degenen, die rich er meester van gemaakt hebben. Deze organisatie kost tijd en duurt te langer, daar het werk gehinderd wordt door vijandelijke tegenaanvallen. In den loop van den dag is zoo'n tegenaanval ingezet in een der sectoren van het front. Hij werd met verliezen voor den vijand afgeslagen. In dit verband moet vermeld worden, dat voor de eerste maal de Fransche troepen aangevallen werden door de vijandelijke luchtmacht, die optrad als stormluchtmacht" evenals aan het einde van den vorigen oorlog en in het bij zonder tijdens het offensief in Vlaan- deren. De vliegtuigen vielen laag vlie gende, ondanks het bewolkte weer, de Fransche voorste linie aan. Deze Duitsche poging wekte onmiddellijk reactie van de Fransche jachttoestellen, die den strijd aanbonden met de Duitsche vliegtuigen en hen dwongen los te laten. Het feit, dat de Duitschers steeds talrijker en gevarieerder afleidingsmanoeuvres in het werk stellen, zooals dagelij ksche tegenaanvallen, sper vuur van zware artillerie, luchtaanvallen van NAUWER BANDEN TUSSCHEN ENGELAND EN TURKIJE. geringe hoogte, schijnt er op te wijzen, dat de Fransche druk langs de werken der Siegfried linie steeds gevaarlijker en bezwaarlijker wordt voor de verdedigers. Volgens een bericht uit Brussel heb ben de Fransche troepen Perl thans volledig bezet. Handelsbesprekingen tusschen Joego-Slavië en Slowakije mislukt. Slowaaksche regeering in moeilijke positie. Havas meldt uit Belgrado: De onder handelingen, welke door een Slo waaksche delegatie te Belgrado werden gevoerd voor den aankoop van graan en natuurlijke vetten, zijn mislukt. De delegatie is weer naar Joego Slavië vertrokken. In welingelichte Joego Slavische kringen wordt verklaard, dat de onderhandelingen vooral op twee punten zijn mislukt: De betaling, daar Slowakije geen deviezen heeft en de noodzakelijkheid, die bestaat voor Joego Slavië levensmiddelenvoorraden te vormen. Deze mislukking aldus Havas brengt de Slowaaksche regeering in een hachelijke positie, daar deze eenige dagen geleden ten einde de openbare meening in Slowakije gerust te stellen, had verklaard, dat twintig wagons vet uit Joego Slavië onderweg waren naar Slowakije. Het Poolsche goud naar West-Europa? Amerika en de Europeesche oorlog. Charles Lindbergh „Deelneming zou de democratie der Ver. Staten in gevaar brengen." NEW-YORK, 16 September. Kolonel Lindbergh heeft een radio-rede gehouden, waarin hij zeide, dat, wanneer de Ver. Sta ten gaan deelnemen aan een oorlog in Europa dit op het verlies van eenige milMoenen menschenlevens zal neerkomen. Bovendien zal door zulk een deelneming de Amerikaansche democratie in gevaar worden gebracht. Indien de Ver. Staten, aldus Charles Lind bergh, zich gaan bemoeien met een oneenig- heid tusschen Europeesche volken in oorlogs tijd, beteekent dat, dat wij ons daarmee ook" moeten blijven bemoeien in vredestijd. Er bestaan slechts twee wegen: er aan deelnemen of er buiten blijven Twee zwaar bewaakte treinen passeerden de Poolsche grens. BOEKAREST, 15 September. Reizigers uit Constantza vertelden vanmorgen dat even ten westen van deze Roemeensche haven bij het sta tion Fedesti, waar de lijn Boekarest-Constanza en de lijn van Boekowina aan de Poolsche grens samenkomen, twee zwaar bewaakte treinen pas seerden. Men gelooft dat in deze treinen de goudvoorraad van de Poolsche Nationale bank vervoerd werd. De verwachting is, dat dit goud in Constanza vei-scheept zal worden naar een van de westelijke mogendheden. (United Press) Charles Lindbergh Zoolang de Ver. Staten een leger, een vloot en een luchtmacht bezitten, welke den naam van een leger en een vloot en een luchtmacht mogen dragen, behoeven wij geen invasie te vreezen. Begeven wij ons echter in gevaren ten ba te van 'n ander lanid, dan loopt de demo cratie in eigen land groote kans te gronde te gaan. Lindbergh waarschuwde ervoor geen fouten te maken bij het uitrekenen van de kosten, welke het beginnen van een oorlog met zich brengt. De bronnen van de geheele natie zul len in het vuur moeten worden gebracht, want het leveren van munitie alleen is niet vol doende om den doorslag te kunnen geven. Indien wij een paar duizend vliegtuigen en bommen gaan leveren beteekent zulks, dat dat het leven aan een paar millioen jonge men- schen zal kosten, welke de Ver. Staten zelf heel goed kunnen gebruiken. De Ver. Staten bezitten zelf in de Oceanen een formidabele borstwering, formidabel zelfs voor de moderne luchtvaart. (United Press). Voorloópige overeenkomst wordt permanent verdrag. ENGELSCn CREDIEX VERWACHT. LONDEN, 15 September. Het wordt hoe lan ger hoe duidelijker, dat de voorloopige Britsoh- Turksehe overeenkomst in een permanent ver drag wordt gewijzigd. Naar verluidt is voorgesteld naast de politieke overeenkomst een financieel-economische tot stand te brengen. Sedert zijn terugkeer uit Ankara op Zondag is de Turksche ambassadeur Diaras, voort durend in contact geweest met de autoriteiten van het Foreign Office. Volgens berichten uit Turksche bron kan de onderteekening van de serie overeenkomsten niet voor half October of begin November ver wacht worden. Het politieke verdrag zou voorzien in weder- zijdschen bijstand voor het geval van agressie van een Middellandsche Zee-mogendheid en we- derkeerige hulp bij Duitsche militaire penetratie in den Balkan. De Turksche autoriteiten verwachten boven dien dat Turkije een Britsoh crediet van 10 a 15 millioen pond zal krijgen. In over het algemeen welingelichte kringen verklaart men dat, toen Von Papen Turkije on langs een non-agressiepact met Duitsehland aanbood, hij daarbij tevens te kennen gaf dat Turkije de garantie van Italië's neutraliteit zou kunnen ontvangen. Dit voorstel wordt be schouwd als een aanwijzing dat Hitier een neu trale houding van Italië, niet alleen als tijdelijk hulpmiddel maar als vaste politiek onder de wgen ziet. (United Press). Onbekende onderzeeër in den Stillen Oceaan. Chïleensch vrachtschip aangehouden. VALPARAISO, 15 September. Kapitein ogersen van het Chileensche vrachtschip „Fre sia heeft gemeld, dat een onbekende onder- weer de „Fresia" Woensdagnacht aangehouden ht u- onderzeeër richtte de zoeklichten op wt schip en verzocht om mededeeling van de atonaliteit en verdere identificatie. Na be- anxt te hebben verdween de onderzeeër, bat 's eerste maal, dat een onderzeeër in t °°stelijke deel van den Stillen Oceaan ge- «pporteerd wordt. De Britsche kruiser „Achil- Patrouilleert langs de zuidelijke kust van damden Oceaan. 1 v {United Press). Londen, September. EN week is voorbijgegaan sinds het laatste luchtalarm. De „bliksem- oorlog", die op zoo onheilspellen de wijze werd aangekondigd, is tot nu toe niet verwezenlijkt. Misschien komt hij nog, misschien ook niet. Men koes tert de hoop dat hij uit zal blijven, een hoop, die gebaseerd is op de wetenschap, dat zoowel aan deze zijde van het Kanaal als in Frank rijk, alle beschikbare middelen aanwezig zijn om den vijand van krachtige repliek te die nen. In Engeland is men natuurlijk geenszins van plan het luchtwapen voor andere dan strikt militaire doeleinden te gebruiken. Maar het is te verwachten dat oogenblikkelijk tot „vergeldingsmaatregelen" zal worden overge gaan, als er luchtaanvallen plaats vinden op de hoofdstad of andere dichtbevolkte steden van Engeland, met het doel de bevolking te treffen. De groote steden van het Rijnland zijn dichtgenoeg in de nabijheid voor derge lijke represailles. Er is reden om aan te nemen, dat de tegen stander dit beseft en dat bijgevolg de vree- selijke vooruitzichten van een „totalen oorlog" tot in zijn uiterste consequenties zullen uit blijven. Toch bestaat het gevaar dat bij het verder verloop van den oorlog de bombardementen op militaire objecten slachtoffers zullen maken onder de burgerbevolking en dat verdwaalde bommen terecht zullen komen op plaatsen, waarvoor zij niet bestemd waren. De tempe ramenten zullen zich doen gelden, de beper kingen, die men vrijwillig op zich genomen heeft, zullen niet langer worden nageleefd, en een geest van meedoogenloosheid krijgt de overhand. Tot nu toe zijn er geen aanwijzingen, dat de toestand zich in een dergelijk noodlottige richting zal ontwikkelen. En men komt nu met het idee, dat er, nu dergelijke aanwij zingen niet te bespeuren zijn, bij de autori teiten stappen zullen worden gedaan om eenige getroffen maatregelen wat te verzach ten, voornamelijk die betreffende de ver lichting en het amusement in Londen en el ders, welke zwaar op de bevolking drukken. In dit land is men van oordeel dat arbeid zonder afwisseling den mensch tot een afge stompt wezen in de maatschappij maakt. Vol slagen duisternis zonder eenige geestelijke verlichting heeft eenzelfde uitwerking. Op deze wijze, aldus redeneert men, wordt de oor log tegen het Hitler-bewind des te zwaarder. De klachten over de duisternis en de afwe zigheid der ontspanning, die schouwburg, cabaret en bioscoop brengen, werden luider naarmate er meer dagen zonder luchtalarm verstreken. De eerste schrik van den oorlog is voorbij Het volk weet, dat het dag en nacht be schermd wordt door het waakzaam oog en het scherpe gehoor' van de honderden civiele VRAAGT OM LICHT EN ONTSPANNING waarnemers en door de honderden stukken luchtafweergeschut en jachtvliegtuigen. Het wil zijn bioscopen en theaters terug, zooal niet op dezelfde wijze als vroeger, dan toch in ieder geval in den een of anderen beperkten vorm, hetgeen het risico, verbonden aan het bijwonen der voorstellingen, geringer maakt. De autoriteiten hebben reeds getoond aan dit verlangen tegemoet te willen komen door aan de bioscopen toe te staan in de z.g. „neu trale gebieden" (de verste buitenwijken van Londen) en in de „evacuatie-gebieden" (de plaatsen, waar de geëvacueerde burgerij thans vertoeft) de deuren tot tien uur 's avonds open te houden Dit vindt men nog niet vol doende. De leidende figuren in de wereld van het amusement en hun klanten vragen ruimere concessies. Waar-om, zoo vragen zij, kan het publiek in de evacuatie-gebieden (practisch de geheele bevolking van Londen) in deze dagen van spanning niet dezelfde ge legenheid tot verstrooiing worden gegeven als vroeger? Het lijkt aannemelijk dat de autori teiten deze vraag spoedig zullen beantwoor den met de wedervraag: Ja, waarom niet? Elkeen is zich volkomen bewust van de noodzaklijkheid voortdurend op zijn hoede te zijn. Iedereen weet, dat hij op elk uur van den dag voor afschuwelijke verrassingen kan worden geplaatst. Maar het wakend oog is aanwezig en wel nergens zoo nauwlettend als op de plaatsen, waar zijn aanwezigheid het dringendst noodzakelijk is. Als elke schouw burg, elke bioscoop en ieder cabaret voor zijn „bewaker" zorgt, als elke bezoeker zijn of haargasmasker meeneemt, als het publiek niet te talrijk is, zou het mogelijk zijn de vroodijitoheid van Piccadilly, misschien met een deel van zijn lichten, te bestendigen. LICHT! Daar is hard gebrek aan. Het aan tal verkeersongelukken neemt toe in Londen. Wie ziet de voetgangers, wie ziet de fietsers in de pikdonkere straten? Zoo donker is het op straat, dat men het blanke papier van de krant, die men met zich meedraagt, niet kan onderscheiden. Er wordt gevreesd, dat de voertuigen in de donkere straten meer slachtoffers zullen eischen dan ooit bij een bombardement het geval zal zijn; en zij, die om meer licht vragen herinneren aan het feit. dat het verkeer in het verduisterde Madrid gedurende den burgeroorlog een grooter aan tal slachtoffers maakte dan de bommen. Met meer verlichting op den openbaren weg een verlichting, die bij luchtalarm onmiddellijk kan worden uitgedraaid zou dit gevaarlijke ongemak aanzienlijk kunnen worden ondervangen. Het is te verwachten, dat dezer dagen de een of andere regeling zal worden getroffen, die een lichtstraal zal werpen in het duiste re Londen van de laatste weken. A. g. R, MARKANTE FIGUUR IN DE FRANSCHE DIPLOMATIE £eetlinq uan 3Cevtiot E Fransche minister-presidentdie zoo juist zijn kabinet heeft gereor ganiseerd, is een zeer populaire persoonlijkheid in zijn land. Dit is niet alleen het gevolg van zijn persoonlijke verdiensten, maar bovendien omdat zijn poli tiek een individueel karakter draagt. Onge twijfeld behoort Daladier dan ook tot de meest typische figuren in de Fransche en waarschijnlijk zelfs in de Europeesche poli tiek. Geboren in 1885 in een klein dorp in het Zuiden van Frankrijk, was hij de zoon van een bakker, die er prijs op stelde, zijn zoon flink te laten studeeren. Edouard bezocht het lyceum te Lyon, waar hij een uitstekend leerling bleek te zijn. De rector van de school was een man, die op Daladier een grooten invloed zou uitoefenen, hoewel het nog lan gen tijd duurde, aleer hij zich in de politiek zou begeven. Herriot, want zoo heette dp leeraar, interesseerde zich voor den jonge man en effende hem, met zijn revolutionnaire levensbeschouwingen van 1789, de doctrine van nationalisme en democratie in nauwste vereeniging, den levensweg. Voorloopig scheidden zich evenwel de wegen van leeraar en leerling, hoewel ze met elkaar in contact bleven. Daladier werd leeraar in de geschiedenis en misschien zou hij dit zijn geheele leven gebleven zijn, ware het niet, dat in 1914 de oorlog begonnen was. Hij trok mee naar het front en bleef daar strijden tot het einde van den wereldoorlog, dien hij als kapitein verliet, verschillende malen werd hij gewond. Behalve zijn onderscheidingen, bracht hij nog iets anders mee, nl.: een vu rig verlangen naar vrede, en met open armen wierp hij zich dan ook in de politiek. Hij sloot zich aan bij de radicaal-socialisti sche partij en reeds na de verkiezingen van November kwam hij als gedeputeerde van Oranje in de Kamer. Hier viel reeds onmid dellijk op dat hij een van de scherpste tegen standers van Poincaré werd: toen deze dan ook in 1924 viel en Herriot het eerste link- sche kabinet vormde, werd de toentertijd 39- jari°e Daladier minister van koloniën en eenigen tijd later, onder - Briand, minister van onderwijs. Merkwaardig was het om te zien, hoe Daladier zich langzamerhand aan den invloed van Herriot onttrok en worstelde om geheel zelfstandig te worden. Misschien werd dit ook wel de oorzaak dat er een verwijdering tusschen de beide mannen ontstond. Daladier is misschien ook wat meer een man van de daad, wat minder een man van woorden maar iemand, die op zijn stuk staat. Verscheidene malen kabinetsformateur. HET is thans niet de eerste maal, dat Da ladier geroepen wordt, een kabinet te vormen. Nadat Poincaré afgedaan had, werd hem opgedragen, een nieuw kabinet te vor men en toen reeds, dus jaren voor de stich ting van het Volksfront, poogde Daladier een linksche Kamer te vormen op breede basis. De socialisten werkten hem echter sterk tegen en het gevolg hiervan was, dat hij niet tot stand brengen kon, wat hij wenschelijk voor het land achtte. Eenige jaren later, m 1932, werd hij wederom uitgenoodigd zitting in de regeering te nemen. Hij werd minister van Oorlog. Had hij aanvankelijk niets anders dan den vrede gewenscht, langzamerhand begon hij in te zien, dat slechts gewapende vrede een waarborg voor den vrede van Euro pa kon zijn; als gevolg hiervan wijdde hij zich nu met alle kracht aan een reorganisatie van het leger. Tijdens het tweede minister-presidentschap van'Edouard Daladier was het buitengewoon onrustig in Frankrijk. Het Stavisky-schandaal bracht de gemoederen in beweging en ver hitte de publieke opinie tot het kookpunt. Omkoopbaarheid en andere onwaardige toe standen kwam aan het daglicht. Het volk liep te hoop in de straten van Parijs en on der de leuze „Weg met regeering" liepen de demonstranten naar die regeringsgebouwen. In dit beslissende uur hing alles af van het hoofd der regeering: Daladier. Hij had de teugels strak in handen en terwijl op de Place de la Concorde de schoten knalden, sprak de groote meerderheid van de regeering haar vertrouwen in den minister-president uit. Toch trad Daladier een etmaal later af: hij had inderdaad laten schieten en zelfs hem, den sterken man, was dit te machtig ge worden. Zijn zenuwen hadden een flinken knauw gekregen; bedolven onder de haat en hoon van velen, trok hij zich terug. Maar nogmaals zal hij optreden. Wanneer Blum in 1936 een regeering vormt, benoemt hij Daladier onmiddellijk tot minister van Oorlog. Met groote energie wierp de nieuwe minister zich op de versterking van Frankrijk's weermacht en als zoodanig herwint hij weer de sympathie van zijn volk. Het was dan ook geen wonder, dat men in 1938, na het aftre den van Blum, aan Daladier opdracht gaf, Italiaansclie hulde voor Daladier. „Regime Fascista" ingenomen met het oorlogskabinet. Het Italiaansche blad „Regime Fas cista", welker algemeene „extreem fascistische" tendenz bekend is, besluit in de volgende bewoordingen een lange correspondentie over de vorming van het oorlogsministerie van Daladier: „Op het oogenblik, waarop de mili taire en de diplomatieke actie van Frankrijk uiteraard nauw verbonden zijn, heeft Daladier het besluit der re geering te kennen willen geven om Frankrijk te leiden naar de algeheele overwinning". Het fascistische orgaan wenscht Daladier geluk met „zijn groot onderscheidingvermogen" en wijdt prij zende woorden aan de nieuwe kabi netsministers, een nieuw ministerie te vormen. Niemand zal ooit vergeten, wat hij in de maand September van dat jaar heeft gedaan om den vrede te redden, hetgeen hem dan ook is gelukt. Dit jaar heeft hij den oorlog niet kunnen voor komen. Merkwaardig is, dat men omtrent het par ticuliere leven van dezen man zoo weinig weet. Daladier haat iedere publiciteit, slechts zelden bezoekt hij de aristocratische salons in Parijs; hij wil blijven, wie hij is; een zoon van het volk. Uit de krant moest men ver nemen, dat zijn vrouw, een dochter van een dorpsdokter, overleden was en hem twee zoons naliet. Toen hij nog geen minister was, wat het zijn gewoonte, na een Kamerzitting per fiets naar huis terug te keeren. Ziehier eenige grepen uit de carrière van een man, die de enorme taak heeft Frankrijk en het Fransche volk te leiden. L. B. (Nadruk verboden). Onderhandelingen tusschen Japan en Rusland leiden tot resultaat Grenscommissie wordt ingesteld Het Russische persbureau Tass meldt uit Moskou: Onderhandelingen, die dc laatste da gen gevoerd zijn door den Japanschen ambassadeur, Togo, en den Russischen volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Molotof, hebben geleid tot de volgende overeenkomst tusschen Japan en Mandsjoekwo eenerzijds en de Sovjet- Unie en Buiten-Mongolië anderzijds: 1. De Japansch-Mandspoerijsche en Russisch-Mongoolsche troepen staken alle vijandelijkheden op 16 September te twee uur Moskouschen tijd. 2. De Japansch-Mandsjoerijsche en Russisch-Mongoolsche troepen blijven in de linies, die zij bezetten op 15 Sep tember te 13 uur. 3. De vertegenwoordigers der troepen aan beide zijden gaan onverwijld over tot de tenuitvoerlegging van de arti kelen 1 en 2 der overeenkomst. 4. De krijgsgevangenen en gesneuvel den aan beide zijden zullen worden uitgewisseld: de vertegenwoordigers der troepen zullen zich te dezen aanzien onmiddellijk verstaan en tot de tenuit voerlegging dezer bepaling overgaan. Bovendien zijn Togö en Molotof overeenge komen, dat zoo spoedig mogelijk een commissie bestaande uit twee vertegenwoordigers van Russisch-Mongoolsche en twee van Japansch- Mandsjoerijsche zijde, zal worden ingesteld voor de nauwkeurige vaststelling van de grens lijn tusschen de Mongoolsche volksrepubliek en Mandsjoekwo in het gebied waar het tot een conflict was gekomen. Deze commissie zal haar arbeid aanvangen, zoodra zij gevormd is. Amerikanen krijgen den Raad Rusland te verlaten. Advies der ambassade te Moskou. Uit Washington: Het Staatsdeparte- ment bevestigt, dat de Amerikaansche ambassade in Moskou den Amerikaan- schen onderdanen den raad heeft ge geven de U.R.S.S. te verlaten. Deze raad, zoo zegt men, is in overeenstem ming met de permanente instructies over de door de ambassade te volgen procedure wanneer gevaar dreigt. De economische oorlog. Wat Engeland aan petroleum en erts onderschepte. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat in de week, die op 9 SepterWber eindigde de Britsche contrabande-controle groote hoeveel heden goederen heeft onderschept en aangehou den, ten aanzien waarvan er bewijzen bestonden, dat zij contrabande voor Duitsehland waren. Onder de aangehouden goederen bevond zich 1.500 ton petroleum, 26.350 ton ijzererts, 3400 ton rood ijzererts, 4600 ton mangaanerts, 7300 ton houtpulp, 6000 ton kiezelfosfaat en een aan tal gemengde ladingen. De Duitsche verliezen in Polen. Bij lange na niet zoo groot als de Polen zeggen, verklart het D. N. B. Het Duitsche Nieuwsbureau spreekt tegen, dat de Duitsche verliezen in Polen zoo groot zijn, als het Poolsche Telegraaf agentschap heeft ge meld. Beweerd werd, dat de Polen 13.000 krijgs gevangenen hadden gemaakt, 170 vechtwagens hadden veroverd en 280 Duitsche vliegtuigen omlaag hadden geschoten. Het Duitsche opper bevel verklaart te dien aanzien dat de Duitsche verliezen slechts een klein gedeelte van de ge noemde aantallen bedragen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5