IJmuider Courant jMomede Veie afmeamden qmed BERICHT •"""V10724 Bo"*° ,Jn",lde* »107«l 4"« «Pf*"™" d" b'°4 DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN van de „Courageous" Lof van den commandant onbekend RuslancTs politiek in Oost-Europa ]^^c=^J72 ^"r«» O""' M",,e',"pp® <lse,tt V Groof* HooUlr««! 9S. '^«irloo- °P8",oc"* d* Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie! P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 19SEPTEMBER1939 öjj de Koningin heeft hedenmiddag Mi de opening van de zitting der Staten-Generaal de volgende Troon de uitgesproken: LEDEN DER STATEN-GENERAAL, Onder sombere omstandigheden kom ifc heden in Uw midden. Andermaal vordt ons werelddeel geteisterd door Je verschrikkingen van een oorlog. Dankbaar, dat ons land den vrede bewaren mocht, vervult Mij nochtans deernis met de velen, die elders onder jut oorlogsleed gebukt gaan. Het verheugt Mij, dat onze vriend- cchappelijke betrekkingen met alle Mogendheden onverzwakt voortduren. In het bijzonder geldt dit ook onze verhouding tot die neutrale landen, met welke reeds in een vroeger tijd perk nauwere aanraking was ver kregen. pe gezamenlijke vredesoproep, kort geleden door Zijne Majesteit den Koning der Belgen mede namens zes andere Staatshoofden gedaan, heeft m dien zin tot samengaan opnieuw uiting gegeven. Dat deze oproep, evenals het aan bod van goede diensten van Zijne Ma jesteit en Mij, in breeden kring in stemming heeft gevonden, bevestigt Mij in de overtuiging, dat, ondanks ondervonden teleurstelling, velen de hoop blijven koesteren, dat door vreedzaam overleg betere internatio nale verhoudingen kunnen worden in het leven geroepen. Ter handhaving van de volstrekte onzijdigheid, waartoe ons land geroe pen is en waaraan het zich met inzet van alle krachten wijdt, heb Ik Mij genoopt gezien bevel te geven tot de mobilisatie van Zee- en Landmacht. Tot Mijn groote voldoening heeft die mobilisatie, evenals de daarop volgen de concentratie, zich op voorbeeldige wijze voltrokken. Beide deelen onzer Weermacht vervullen, met den besten geest 'bezield, hun moeilijke en soms gevaarvolle taak. Het economisch leven van ons land, dat zich den laatsten tijd in belang rijke mate had hersteld, wordt door den uitgebroken oorlog in al zijn ge ledingen zwaar getroffen. Het ver keer ter zee is ontwricht, waarvan in de eerste plaats de Scheepvaart en de Visscherij den terugslag ondervinden. Tal van ondernemingen missen den aanvoer van noodzakelijke grondstof fen. Land- en Tuinbouw, reeds vóór het uitbreken van bet internationaal conflict in een moeilijke positie, on dervinden nieuwen tegenslag door de stagnatie van den uitvoer. Bij deze beproevingen ontbreken gelukkig ook de lichtpunten niet. Van een ernstigen schok bij ons Geld- en Bankwezen is geen sprake geweest. Hoewel prijsstijgingen niet konden en kunnen uitblijven, is prijsopdrijving niet in verontrustende mate voorge komen, terwijl, waar noodig, van wettelijke bepalingen met goed ge volg gebruik wordt gemaakt. Ten be hoeve van de regelmatige voedsel voorziening zijn reeds maanden ge leden zoodanige voorbereidingen ge troffen, dat er voorloopig geen enkele reden tot ongerustheid behoeft te be staan. Maatregelen voor bodempro ductie, voorraadvorming en distribu tie vormen hier een aaneensluitend geheel, Voorts zijn voor de in- dustriëele productie rijksbureaux in gesteld, waarin het bedrijfsleven met de overheid samenwerkt bij de regel matige verdeeling van die artikelen, waaraan een tekort kan ontstaan. Het beleid der regeering zal er op gericht blijven de opkomende nooden der bevolking naar vermogen te leni gen en m bet bijzonder een tekort aan de noodzakelijke levensmiddelen te voorkomen. Distributie van ver- bruiksartikelen zal niet op bet bestaan van zulk een tekort behoeven te wij zen, doch zal reeds plaats hebben, wanneer een rechtvaardige verdee- ling gevaar zou kunnen loopen. Daarnaast zal de regeering alles in het werk stellen om het normale ver loop van het bedrijfsleven te be vorderen. De regeering hoopt hierdoor tevens zooveel doenlijk te voorkomen, dat de werkloosheid, waarvan zij ook ove rigens de bestrijding krachtig en on verdroten wil voortzetten, uit dén in getreden oorlogstoestand nieuw voed sel ontvange. Ook in Nederlandsch-Indië, Surina me en Curasao heeft de internatio nale toestand het treffen van een aan tal bijzondere maatregelen noodzake lijk gemaakt. Op maritiem en militair gebied zijn voorzieningen getroffen om, wanneer zulks noodig mocht blijken, de plich ten der neutraliteit stipt na te komen, terwijl daarnaast maatregelen zijn en nog zullen worden genomen op econo misch terrein, in het bijzonder in het belang van de voedselvoorziening. Be langrijke stoornissen op dit of ander gebied kwamen tot dusver gelukkig niet voor. Met groote dankbaarheid heb Ik kennis genomen van den geest van toewijding en dienstvaardigheid, die in dezen ernstigen tijd. zoowel in Ne derland als onder alle bevolkings groepen in de overzeesche gebieds- deelen, op zoo verheffende wijze tot uiting komt. Ik verwacht, dat dit besef van saamhoorigheid tot het einde zal wor den bewaard. Ook indien de tijden nog moeilijker worden, zal dan de toe komst met vertrouwen kunnen wor den tegemoet gezien. Met de bede, dat God Mijn Volk moge zegenen in de beproeving en aan ieder van ons de kracht zal geven tot datgene waartoe bij thans geroe pen is. verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. De tragiek van de verschrikkelijke luchtaanvallen op de Poolsche hoofdstad. Gewonde kinderen worden na een der moorddadige raids behoedzaam weggeleid. Nederlandsch schip nam deel aan het reddingswerk Het is nog niet bekend hoeveel van de ruim 1100 leden der bemanning van het getorpedeerde Engelsche vliegkamp schip „Courageous" gered zijn. Bijna 400 overlevenden echter zijn door tor- pedobootjagers aan land gebracht en het is bekend, dat talrijke andere door koopvaardijschepen zijn opgepikt. Tot de geredden behooren 40 officieren. Volgens een der overlevenden, die vijf kwar tier in het water had gelegen, moesten vele le den der emanning rondzwemmen tot hulp arri veerde. Men weet nog niet, wat net lot is van den gezagvoerder van de „Courageous", kapt. Jones. Een officier verklaarde, dat hij Jones voor de laatste maal op de commandobrug had gezien, toen hij het bevel gaf het schip te ver laten. Een geredde vertelde, dat toen de „Cou rageous" was getroffen, het schip onmiddellijk begon over te hellen naar bakboord en dat bin nen vijf minuten de kapitein bevel gaf het schip te verlaten. Het gevaarte geraakte eerst met den voorsteven onder water, zoodat het achterschip In de lucht werd geheven. Het vliegtuigmoeder schip zonk binnen twintig minuten. Eenige reddingbooten konden aan stuurboord in zee gelaten worden, de reddingbooten aan bakboord konden echter niet worden gebruikt, aangezien het schip te snel overhelde. Er waren twee afzonderlijke ontploffingen, met een tus- schenpoos van misschien een seconde. Ik geloof, .aldus vertelde de geredde verder, dat er ook eenige kleine ontploffingen waren. De meeste opvarenden sprongen te water toen het schip op het punt stond te zinken. Wie niet kon zwem men, klampte zich vast aanstukken hout en vlot ten. De torpedobootjagers pikten de overleven den op en een snel ter plaatse verschenen Britsch koopvaardijschip redde naar men gelooft nog een groot aantal menschen. Ook werd hulp verleend door een Neder landsch mailschip en een Amerikaansehe vracht boot. Een andere geredde vertelde, dat de man nen zich kalm gedroegen, terwijl zij zwommen. Nog een ander verhaalde, dat de lichten 'uitgin gen toen de Courageous getroffen werd. Met den bouw van de „Courageous", werd in 1915 begonnen. Het schip was bedoeld om als kruiser dienst te doen in de Oostzee. In 1924/28 werd het om gebouwd tot vliegtuigmoederschip. Volgens United Press zouden bij den ondergang van het Engelsche vliegtuig- moedersohip „Courageous" wellicht 500 personen omgekomen zijn. Wil Moskou verder doordringen van Duitschland tegenhouden LONDEN, 19 September. In ge zaghebbende kringen alhier verwacht men, dat de klaarblijkelijke wensch van Rusland om Duitschland van de Zwarte Zee te houden, de sleutel zal blijken te zijn tot de toekomstige poli tiek van de Sovjet-Unie. Dit zou ver klaren, waarom de Roode Legers het grensgebied tusschen Polen en Roe menië bezet hebben. Het moet betwij feld worden dat het Duitsche leger het recht zal verkrijgen door de Russische troepen naar Roemenië te trekken. Er zijn zelfs, profeten, die voorspellen dat Rusland binnenkort een pact zal onderteeke nen, hetwelk de Zwarte Zee voor alle vreem de mogendheden sluit, hetgeen Duitschland's doordringen naar het Oosten zou weerstaan. Deze visie op toekomstige mogelijkheden verschilt van die van hen, die de indruk heb ben dat Duitschland, Rusland en Japan gaar ne twee continenten onder elkaar zouden wil len verdeelen. Zij zien bij het voortschrijden der gebeurtenissen dit oude plan voor zich opdoemen en wachten op de voorteekens die erop zullen wijzen, dat Duitschland Europa zal krijgen, Rusland Indië en Afganisthan zal ne men én Japan in staat gesteld zal worden China te beheerschen. Engeland is geneigd elke handeling te ver mijden, welke Stalin dichter tot Hitier zou brengen, daar men veronderstelt, dat het niet Rusland's wensch is dat Duitschland den oor log wint. Engeland bepaalt zich ertoe open lijk tegen den inval 'van het Roode Leger in Polen te protesteeren. Büitën'landsche diplo maten gissen of de Vereenigde Staten een soortgelijk protest zullen laten hooren, op grond van het Kellogg-pact. (United Press). De ondergang van de „Alex van Opstal". De bemanning van het Belgische vracht schip „Alex van Opstal" is gisteravond te Oostende aangekomen. Slechts de kapitein en vier mannen, die te Weymouth verpleegd wor den, zijn in Engeland gebleven. De geredden verklaarden, dat het schip op een mijn moet zijn geloopen. Mijn Oogen zijn nog goed Maar mijn armen zijn te kort 't Wordt hoog tijd voor een bril W. KUIPERS ZN., Gedipl. Opticiens Zijlstraat 97 Tclcf. 12726 Leverancier van alle ziekenfondsen. (Adv. Ingez. Med.) Londen meldt vernietiging van sommiee Duitsche duikbooten. Andere zwaar beschadigd. Het Britsche ministerie voor de voor lichting deelde gisteravond betreffen de de campagne tegen de duikbooten nede: „Vele duikbooten zijn waarge nomen en vele zijn aangevallen. Som mige hunner zullen nooit weer te voor schijn komen van den zeebodem, waar zij thans liggen. Andere zijn zwaar be schadigd". long officier der Engelsche luchtmacht, lm meldt Retuer, heeft verhaald van het bom- *ren tot zinken brengen van een Duit- Skte b°°^ tenviH hij een patrouillevlucht zag de duikboot voor het eerst op onge- mijl buiten de kust. De onderzeeër voer snel aan de oppervlakte. Ik naderde de uk'boot van achteren en identificeerde haar als vT 1 vuurde ik eenige schoten af om 33r een kans te geven zich te identificeeren. »P dook ik omlaag en vuurde mijn voorste •mxiten geschut af. De duikboot begon te dui- n en was reeds half onder water, toen ik mijn e bommen neerwierp. De explosies stuwden '•«L°n<lerzeeër teruS naar de oppervlakte. Ik t'J ..US en de dichtstbij neerkomende bom mijn tweede salvo was een rechtstreeksche ™®0P zes voet van den toren. Er volgde een ontploffing en de geheele achteraie- Abonnementen per week f0.12'/j» pe» maand f0.52'/2» per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiënt 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting» Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1*3 regels f 0.25, elke regel meer f O.lGfc ven werd uit het water gelicht. De onderzeeër dook omlaag onder een hoek van dertig graden. Ik bleef twintig minuten rondcirkelen en keek naar den grooten draaikolk die veroorzaakt werd door de ontsnappende lucht. Toen nam ik aan, dat de duikboot buiten gevecht gesteld was en keerde terug naar mijn basis". Kolenvoorziening voorshands verzorgd. In de Maandag gehouden vergadering der contactcommissie voor het mijnbedrijf werd de toestand van dit bedrijf in verband met de buitengewone omstandigheden besproken. De directies verklaarden vooral in deze moei lijke tijden prijs te stellen op geregeld contact met vertegenwoordigers der vakorganisaties. Zij gaven als haar meening te kennen, dat althans voorshands, de kolenvoorziening van het land geen ernstige moeilijkheden zal op leveren. ZIJ, die ilch met Ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de In September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Warschau onder dc moordende uitwerking der bombardementen van de Duitsche luchtstrijdkrachten. Een der wijken van de stad in vlammen, terwijl de bewoners een goed heenkomen trachten te vinden, om aan een wissen dood te ontkomen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1