Richard Steiff. HEEMSKERK De cultuur van dahlia's. Lezing voor de Studieclub. Gisteravond hield de Tuinbouw Studieclub een ledenvergadering in het veilinggebouw „Centrum". In tegenstelling met de gewoonte was de belangstelling slechts matig, hetgeen de voorzitter, de heer R. W. A. Muyen, toeschreef aan het feit. dat ln de meeste bedrijven het zo merseizoen nog niet is geëindigd. Bovendien zijn verscheidene leden onder de wapenen geroepen, terwijl anderzijds de animo voor het bezoeken van vergaderingen onder den druk der tijds omstandigheden niet groot zal zijn. Immers de toekomst laat zich voor het vak allerminst gun stig aanzien, maar niettemin hoopte de voorzit ter, dat allen hun krachten zullen inspannen om in de huidige omstandigheden er van te maken, wat er van te maken is. Daarom is ook de or ganisatie haar werkzaamheden maar weer be gonnen in de vaste overtuiging, dat ook weer betere tijden zullen aanbreken. Met voldoening herinnerde spr. aan den bind- cursus van den heer Martens. Dit was een groot succes. De resultaten waren reeds merk baar aan de inzendingen. Spr. hoopte dat men ook in het volgende seizoen op de medewer king van den heer Martens zal mogen rekenen. De samenstelling van het wintel-programma werd aan het bestuur overgelaten. Op verzoek van eenige leden zal getracht worden lezingen te doen houden over rotsplanten, het snoeien van vruchtboomen, bemesting en de biologisch-dy- namische landbouw. In de jury voor het keuren van de ingezonden dahlia's werden benoemd de heeren Groot, Mar tens en Sanberg en in die voor de snijbloemen de heeren A. v. d. Wel, C. Bak en Muyens Jr. De uitslag van de keuring was: Bindwerk: J. Bakker (dahlia-stukje) 8 pun ten: A. van Rijn (vaas Helianthus) 9 p.; D. v. d. Wel (vaas dahlia's) 6 p.; J. de Vries 9 p.; A. v. d. Wel (vaas Rapollo's) 9 p. Afd. A: J. W. v. d. Mey (Afrikanen) 7 p.; G. v. d. Wel (Physalis) 9 p.; A. J. Martens (drijf- schaal) 9 p. Snijbloemen: A. J. Martens (Afrikanen) 7 p., Dahlia's 9 p. De inzenders, die de hoogste puntenaantallen behaalden, ontvingen een prijs. De heer P. Dekker hield een lezing over de dahliacultuur. Spr. wees er in zijn inleiding op, dat de dahlia een zeer gewilde bloem is, die voor velerlei doeleinden wordt aangewend. De dahlia werd reeds in de 17de eeuw vanuit Mexico ingevoerd. Na een periode van verval werden in de 19de eeuw pogingen aangewend om de dahlia te veredelen. Inderdaad slaagde een Engelsche kweeker er in door deze werk methode een kapitaal te verzamelen. Uit zake lijk oogpunt beschouwd belegden ondernemen de kweekers hun geld in dahlia's, omdat in deze teelt nog zakelijke mogelijkheden waren. Sedert dien zijn tallooze nieuwe variëteiten geteeld, in de laatste 40 jaren zelfs in 6000 soorten. De plant is overal te gebruiken, zij groeit in elke grondsoort, terwijl ook de aanschaffings- kosten niet hoog zijn. De liefhebberij heeft zich, dank zij de groote verscheidenheid, zeer op de dahliateelt gericht. Het artikel is daardoor één van de belangrijkste bijgewassen voor den in ternationalen bloemenhandel geworden. In alle landen van Europa groeit de dahlia, die een groot acclimatieeringsvermogen bezit. Zij' worden zelfs naar Scandinavië gezonden en voorts naar' Amerika, Egypte, Azië enz. Slechts wordt een verschil in sortiment gevraagd. Een dahlia is zeer gevoelig voor temperatuursver schillen, Dahlia's van groote afmetingen gaan naar het Zuidelijk-, kleinere soorten naar het Noordelijk halfrond. Daardoor is de dahlia een algemeen gewaar deerd product, waarin nog perspectief zit. Bij duizenden en duizenden worden de dahlia's ge bruikt. De practische bruikbaarheid is dan ook zeer groot. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de oórten die zich uitstekend voor perkbe- planting leenen. Ook voor liefhebbers is de dahlia een zeer dankbare plant. In het Oosten en Zuiden van het land hebben deze liefhebbers zelfs vereenigingen opgericht die zich toeleggen op de teelt van dahlia's en elkander op vreed zame wijze beconcurreeren. Hierna schetste de heer Dekker de beteekenis van de dahlia als snijbloem. Wat dit betreft vol doet deze zoo gewaardeerde bloem in bepaalde soorten aan vele eischen. Tenslotté deelde spr. nog eenige bijzonderhe den mede over de lcweekwijze van de dahlia's, o.a. onderwierp hij bemesting, het „toppen" enz. aan een bespreking. De heer Dekker wees ook op het groote be lang van het „rijp" snijden van de bloemen en het opvoeren van de duurzaamheid. Spr. besloot met de opmerking, dat ook de dahliacultuur een moeilijken tijd beleeft, om dat van export geen sprake meer kan zijn. Nochtans hoopte de heer Dekker dat de tuin bouw, die al zoovele ernstige slagen had te in- casseeren, ook deze moeilijke periode te boven zal komen. De heer Muyen bracht aan het slot van de vergadering een woord van dank aan den spre ker voor diens leerzame causerie. Tevens werd de afspraak gemaakt, om in het volgende sei zoen een bezoek te brengen aan de kweekerij Van den heer Dekker. In de pauze werd een bezoek gebracht aan de Floraliatentoonstelling, die in de bovenzaal was ingericht. Het loonde weer zeer de moeite om te zien, welke mooie resultaten de schooljeugd met het opkweeken van potplanten heeft weten te be reiken. De voorzitter van de studieclub maakte van deze gelegenheid gebruik om het bestuur van de 1 Florialiavereeniging hulde te brengen voor het vele wérk, dat het verricht om de schooljeugd liefde voor bloem en plant bij te brengen. Na- I mens de studieclub bood spr. een gevulde drijf- schaal aan met het verzoek deze als extra-prijs te willen uitreiken. Mevr. Felders had een bloemenhulde in ont vangst te nemen in verband met haar tienjarig lidmaatschap van het bestuur. De heer Th. Runia, voorzitter van de Floralia- vereeniging, dankte met een kort woord voor deze vriendeijlke attenties. De nieuwe competitie-indeeling. Minder aantrekkelijk. De bezwaren, die de tweede-klassers van den K. N. V. B. hebben ingebracht tegen de oor- i spronkelijk samengestelde noodcompetitie, heeft voor onze plaatselijke clubs Kennemers. Beverwijk en Kinheim een averechtsche uit werking gehad. In de nieuwe indeeling, welke gisteren bekend werd. zijn deze clubs niet bij elkaar ingedeeld, zoodat de spanning er heel wat minder op zal zijn, omdat we de plaatse lijke ontmoetingen zullen moeten missen, De Kennemers zijn thans ingedeeld in een afdeeling, die 5 derde-klassers telt. en weer zullen de verre reizen naar Purmerend, Den Helder, Hoorn, Enkhuizen en zelfs Wieringen noodzakelijk zijn. De Kennemers zijn er, in vergelijking bijvoorbeeld met Bloemendaal, dat met E.D.O., H.F.C.. D.W.V., W.F.C., Z.F.C., R.C.H., O.S.V., Volewijckers en A.F.C. in een interessante afdeeling geplaatst werd, wel zeer slecht afgekomen. Men oordeele: Ken nemers, Alcmaria Victrix, Alkmaarsche Boys, Helder, HolJandia, H. R. C.. Purmersteyn, Sue- ces. West Frisia en Zaandijk. Het programma voor a.s. Zondag werd reeds vastgesteld. Het luidt: Kennemers-Purmer- steyn; H. R. C.—Alcmaria Victrix; Alkmaar sche BoysWest Frisia; ZaandijkSucces en HollandiaHelder. Het bestuur van de Kennemers zou zich nog beraden of het alsnog stappen zal ondernemen om wijziging of plaatsing in een andere af deeling te verkrijgen. Moeilijkheden in de Aquarium- vereeniging. Minder liefde voor de sport. De Aquarium- en terrariumvereeniging „Kennemerland" heeft gisteravond in de bo venzaal van Hotel „Bellevue" een ledenverga dering gehouden. De voorzitter, de heer G. Vermeulen, be treurde in zijn openingswoord de minder groote opkomst en releveerde vervolgens de moeilijkheden, die zich in de vereeniging heb ben voorgedaan. Vier jaar geleden is de vereeniging opgericht, aldus spr,, en voor de liefhebberij bestond toen meer enthousiasme dan nu in den laatsten tijd. De eerste jaren waren dan ook voorspoedig voor de vereeni ging, terwijl het vergaderingbezoek zeer be vredigend was. Den laatsten tijd valt het be zoek echter steeds tegen en volgens de voor zitter heeft dit oorzaken. De eerste moeilijk heid is om een zaal te vinden, die alle leden kan bevredigen. Verscheidene keeren heeft het bestuur een proef genomen, doch het verga deringbezoek werd steeds minder. De andere oorzaak is het verminderde enthousiasme van de leden -voor de sport. Het bestuur heeft alles edaan om de vergaderingen zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. De belangstelling van de zijde der leden viel echter altijd tegen. Na vier jaar vereeni- gingsarbeid is het leden-aantal om de veertig blijven zweven wat spr. voor deze ver eeniging die Beverwijk en Velsen om vat, zeer weinig vond. Op het oogenblik doen zich ook in het bestuur -moeilijkheden voor, daar de secretaris in militairen dienst is en de penningmeester voor zijn functie bedankt heeft wegens drukke werkzaamheden. Het is dus noodzakelijk, aldus spr., om nu te trach ten deze interne moeilijkheden, die het be staan van de vereeniging In gevaar brengen, op te lossen. De voorzitter stelde vervolgens de penning meestersvacature aan de orde. Hierin werd voorloopig benoemd de heer A. Dijkstra. Het secretariaat kwam in handen van den heer A. F. Ree. Vervolgens werd medegedeeld, dat dr. Schutte, uit Haarlem verhinderd was om de vergadering bij te wonen. Na de pauze, waarin eenige paartjes visch werden verloot, heeft de heer Sluiter uit Haarlem, één en ander verteld over visch- ziekten. Als eerste ziekte behandelde spr., de Witte puntjesziekte. De meest eenvoudige raad der bestrijding is de temperatuur op te voe ren. Ook zwavelzuur en zoutzuurkinhie is een goed bestrijdingsmiddel, dat echter liever niet in het gezelschapsaquarium toegepast moet worden. De schimmelziekte is het best te be strijden met kaliumbychromaat of zout, dat in heel kleine hoeveelheden gebezigd moet wor den. Spr. legde er echter den nadruk op, dat zoo veel mogelijk reinheid in het aquarium be tracht moet worden en dat de bak niet over bevolkt mag worden. Voorts gaf de heer Slui ter het advies om nieuw aangekochte visschen ongeveer veertien dagen afzonderlijk te hou den en deze visschen dan nauwkeurig te cbserveeren op ziekten. Velen maakten hierna nog gebruik van de gelegenheid tot vragen stellen, waarna de voor- (Richard Steiff, uitvinder van veel speelgoed, o.a. de Teddybeer en de autoped, is in Amerika overleden). Geen mensch, of hij heeft in zijn leven, Wel speelgoed aan een kind gegeven, Maar dit begrip staat heel ver af; Van de universeele wijze, Waarop de man, dien ik wil prijzen. Zijn speelgoed aan de kindren gaf. Millioenen teddyberenleiders, En nog meer autopedberijders, Zijn onbewust dat'hij bestond, Die Richard Steiff, een geniale. Die dikwijls en vooral twee malen, Een heerlijk nieuwtje voor hen vond. Zoo'n vinding, mag men smalend zeggen. Bleek hem geen windei'ren te leggen, Maar dat heeft deze kindervriend, Scherp ziende hoe in deze tijden, De jeugd der wereld te verblijden, Dan toch in dubblen zin verdiend. Wij ouders mogen dankbaar wezen, Dat vaak, als 't vraagstuk is gerezen, Wat geeft ik Sinterklaas als wenk, Hij alle zorg voor die problemen, Ons weer uit- handen wist te nemen, Als schepper van 't gedroomd geschenk. En dan als kleuters onzer dagen, Die veel, en pijnlijk, kunnen vragen En denken, in een tijd als nu, Zich argloos vroolijk amuseeren Met autopeds en teddyberen Dan past een woord te zijner eere: O Richard Steiff, wij danken u! zitter den inleider hartelijk dank bracht voor zijn causerie. Na de rondvraag sloot de voorzitter met de gebruikelijke woorden van dank de vergade ring. DE LADING KWAM OP STRAAT TERECHT. Op het kruispunt AdrichemstraatMeere- steynstraafc schoof gistermorgen te ongeveer 11.30 uur de lading stroo van een met twee paarden bespannen wagen. Gelukkig was op dat moment niemand in de nabijheid van den wagen. Het verkeer was eenigen tijd gestremd dooi de groote massa stroo, die over de straat ver spreid lag. Het overladen vergde nog heel wat tijd. Dit is reeds de derde maal in een kort tijds bestek, dat in de Adrichemstraat een lading stroo op straat terecht komt. WEDVLUCHT VAN DE REISDUIF. De uitslag van de wedvlucht van de post duivenvereniging „De Reisduif" van uit Neuf- villcs over een afstand van 220 K.M. luidt als volgt: G. van der Winden 1, A. Kat 2,12, 15, 17, M. van 't Hof 3. 4, 6, 7, 8, 10, 20. 21, P. van Dessel 9, H. D. Claus 5, 11, 14, C. Westrate 13, D. Phiilippi 16, J. Schipper 18, J. H. Hoefakker 19 en W. C. Zoutman 22. Los 9.45 uur. Eerste duif 1.57.47 uur en 22ste 2.28.31 uur. Snelheid 872,55 Meter per mi nuut. Instructies voor de lucht bescherming. Weer èen blokcomité gevormd; Gisteravond werd in het Nedérlandsch Her vormd Vereenigingsgebouw aan de Populie renlaan een instructieavond gehouden voor de bewoners van Wijk 2, het blok omvattende de Zeestraat van de Duynwijiklaan tot de Ned. Herv. pastorie, Noorderwijkweg. Populieren- laan van Duynwijklaan tot Noorderwijkweg, Iepenlaan, Kastanjelaan, Lindelaan, Berken laan. Boogaardlaan. De zaal was tot de laatste plaats bezet. Het hoofd van den Luchtbe schermingsdienst, de heer H. J. de Groot heette de aanwezigen welkom. Spreker schet ste eerst in korte trekken het ontstaan van de Vereeniging voor Luchtbescherming en weer legde de meening, dat de luchtbescherming al leen de overheid aangaat. Dit zou evenwel een onmogelijke taak zijn. De luchtbescherming is hoofdzakelijk ingesteld op de gezins- en zelfbescherming met als achtergrond de Luchtbeschermingsdienst. Een van de meest belangrijke onderdeelen van de luchtbescher ming is wel, aldus spreker, het voorkomen, dat het licht naar buiten uitstraalt. Sprekende, over de onlangs gehouden verduisterings proef, zeide de heer De Groot dat er nog ver schillende fouten begaan waren, waaruit bleek dat er nog een zeker percentage van de bevolking niet heeft begrepen, waar het om ging. Na nog nader op eenige van deze fou ten te zijn ingegaan kwam de heer De Groot te spreken over het werk van het blokcomité. Dit zal o.a. het organiseeren van instructie-avon den zijn. Hierna werd het blokcomité gevormd, dat bestaat uit de heeren P. Stam, Boogaardlaan 12, J. Sligting, Zeestraat 183; Hoekstra, Lin delaan 4; L. Christophörse, Berkenlaan 38 en H. Houtwipper. Zeestraat 279. Bovenstaande teekening is uit „Zie Daar!" van Alexander Ver HeulL De man en de vrouw zijn stom verbaasd, dat de trein nog sneller gaat dan zij. ,,'t Is sterk! hp.pl sterk!" Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. DONDERDAG: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen, 10.30 Parijs, 12.05 Di versen, 12.20 Brussel Ned., 2.20 London Reg., 4.20 Parijs; 4,35 London Reg., 5.20 Brussel Ned., 6.05 Radio P.T.T. Nord, 6.20 London Reg., 7.20 Radio P.T.T. Nord, 7.50 Diversen; 8.20 London Reg.; 9.00 Keulen; 10.20 Brussel Ned.; pl.m. 10.35 Keulen. Lijn TV: 8.00 Brussel Ned.; 10.35 London Reg., 1.20 Nationaal programma; 10.45 London Regional. Lijn V; Diversen. LIEFDEWERK BELOOND De jongens, die week in week uit bij iederen parochiaan het wekelijksche kerknieuws be zorgen, ontvingen thans hun belooning in een reisje naar Bergen en Schoorl en omgeving. In den namiddag vertrokken de jongens per autobus met als leiders den pastoor pater Vis sers en een tweetal onderwijzers. Er werd vol op genoten in den speeltuin en in het z.g. „zandgat". Hier werden de versnaperingen rondgedeeld. Des avonds kwam het gezelschap in de beste stemming terug. A. D. O. EN DE NOODCOMPETITIE. Aanvankelijk zou de I. V. C. B., de Bond waarin het eerste elftal van A.D.O. uitkomt, op gewonen datum de competitie beginnen. Vooi'loopig zou het programma gewoon wor den afgewerkt, om dan per 1 November, in dien dit noodig mocht zijn, een noodcompeti tie in te stellen. Van verschillende bij genoemden bond aan gesloten vereenigingen zijn hiertegen bezwa ren ingebracht. Waarschijnlijk zal thans ook de I. V. C. B. tot de vorming van een z.g. nood- competitie overgaan. INDOORTRAÏNING VAN A. D. O. De vereeniging „A. D. O." heeft besloten, dezen winter weer indoortraining te houden. De oefeningen, welke in de gymnastiekzaal der R. K. Meisjesschool zullen worden gehou den, beginnen na 15 Ocetober. HAARLEM. Dinsdag De fabriek voor poetsmiddelen „Lincol" aan 't Donkere Spaarne is gistermiddag geheel uitgebrand. Door de hoeveelheid brandende terpentijn ontwikkelden zich groote rookkolommen. Hier is een overzicht van de blusschingswerkzaamheden. Dit beeld geeft een goeden indruk van de afmetingen van het onheil. De Haar- lemsche brandweer heeft in langen tijd zoo'n groote taak niet te verrichten gekregen. Nochtans slaagde ze erin het vuur binnen korten tijd geheel onder de knie te krijgen, zoodat de schade voornamelijk beperkt werd tot het Interieur yan dit eene gebouw. Britsclie regeering controleert de visscherij. De Britsche Admiraliteit heeft bepaald, dat geen visschersvaartuig naar zee mag vertrekken, tenzij de schipper in het bezit is van een visch- vergunning, hem verleend door de havenauto riteiten. Alle visschersvaartuigen behalve die welke alleen met riemen worden voortbewogen zijn aan deze bepaling onderhevig. Ook in Engeland zijn de verhoudingen heel anders dan 25 jaar geleden. Toen waren derge lijke maatregelen geheel onbekend en zoowel de visscherij als de handel waren door geen enke len maatregel gebonden. Klaarblijkelijk heeft, men ook in Engeland de lessen van 19141918 ter harte genomen Drukte bij „Hal E". Hallen A B, C, en D liggen eenzaam en ver laten. Er liggen wel eenige trawlers aan den kant, maar die zijn opgelegd. Geen kop is er aan boord, alleen een enkele meeuw zocht er nu en dan een plaatsje om even uit te rusten van haar vluchten over het water, die in den regel weinig opleveren; ook in de levensver houding van de meeuwen is verandering ge komen, want er is geen visch in de hallen en dus komt er ook geen afval, in het water. En anders in de middaguren, wanneer de hallen na een drukken dag worden schoongemaakt, is het vetpot voor de meeuwen, die tot de beste straat reinigers gerekend mogen worden. Nu is er niets, de meeuwen krijgen honger. Op den wal zitten eenige mannen met een lijn in de hand. Het andere eind ligt op den bodem van de Visschershaven. Daar zitten een paar „dwarslijntjes" aan, aan die dwarslijntjes zit een hoekje en aan het hoekje zit een stukje aas. Een IJmuider visscher moet visschen: als het niet in zee kan, dan maar in de haven. De vangst is schraal, af en toe wordt er echter nog wel eens een palinkje (in de haven heet deze visch „aal") gevangen. Behalve deze meeuwen en deze visschers zijn er nog eenige wandelaars, die zich koesteren in de na-zomersche zon, die lekker warm is. De frissche N.W. wind wordt tegengehouden door de halgebouwen en op zulke dagen scheelt de eene kant van de gebouwen met den anderen minstens een jas en een dikke doek. Zoo stil het in en om de officieele afslagge bouwen is, zoo druk is het tegenwoordig 's mid dags in en om „Hal E". Dat is het houten ge bouwtje op de Tegeltjesmarkt, waar de garna- lenvisschers hun vangsten verkoopen. Er zijn meer koopers dan vroeger en ook meer kijkers. De garnalen „trekken aan" omdat er zoo weinig andere visch is. Maar men is vooral belust op wat er aan andere visch door de garnalenvis- schers wordt aangebracht: kleine scholletjes, kleine scharretjes en heele kleine' ..bolk", beter bekend als wijting. Dit is de visch, die tot voor korten tijd over boord geworpen moest worden, omdat ze niet aan de maat was. Pufvisch dus. Maar nood breekt wet en nu moeten we zuinig zijn met onze levensmiddelen Daarvan profiteeren de larnalenvïsscher^ die nu zorgvuldig elk wij De Italiaansche zeevisscherij Volgens het onlangs gepubliceerde 0ilid„. resultaat van de eerste telling der Italiaa - zeevisscherij, bestond deze in Mei 1937"uitrok visschersvaartuigen, waarvan 105 stoomt»?8 126 motorbooten, 108 motor-zeilschepen en to zeilschepen met hulpmotor. In het visscheriih drijf waren 79574 personen werkzaam, w0 2 beroepsvisschers, 16590 gelegenheidsvkxrw 9839 helpende familieleden en 27300 nianbn? personeel. l' Oorlogsverzekering voor Deensche visschersvaartuigen In Denemarken bestaat reeds sedert jaren e*, verplichte wettelijk geregelde oorlogsrisico-vo zekering voor koopvaardijschepen en in dè laatste weken werden maatregelen overwoeen om ook voor de visschersvaartuigen een deree lijke verzekering in te voeren. Reeds spoedigV het uitbreken van den oorlog is een dergeUlkL verzekering tot stand gekomen. De visschersvaL tuigen worden in een speciale afdeeling van he" „Instituut voor oorlogsvisscherij van Deensche •schepen" opgenomen. De Deensche staat zorgd» voor een garantiekapitaal van 1.6 mill, kronen terwijl 400.000 kr. door de visschers zelf bijeen werd gebracht. Visschersvaartuigen van 5 bruto reg. ton zijn verzekeringsplichtig en kleinere vaartuigen kunnen op verzoek in de verzekering opgenomen worden. Portugeesche trawler gezonken Ter hoogte van Kaap Rocca is onlangs de Por- tugeesche stoomtrawler Santa-Teresinha in aan- varing geweest met een Fransch schip, waarbij eerstgenoemd schip zoo zwaar beschadigd werd dat het kort daarop gezonken is. Det bemanning kon gelukkig gered worden. Het schip mat 303 ton en behoorde toe „uu de reederij Soc. de Pesca Santa Fé te Lissabon! Noorsche walvischvaugst; Mei het oog op de situatie van de Noorsche arbeidsmarkt zullen de Noorsche walvisehvaar- ders weer uitvaren. Na ernstige overwegingen is men hiertoe overgegaan ofschoon alle uitga-' ven voor deze vaart, in het bijzonder de olieprij zen, sterk gestegen zijn. Bovendien ontvangt de bemanning van deze schepen wegens het gi risico, dat zij loopen, buitengewoon hooge g Waar is de Bremen? Nog steeds verkeert men buiten Duitschland in het onzekere over de plaats waar het Duitsche oceaanschip Bremen zich bevindt. Nadat het schip vanuit New York was vertrokken heeft men op het strand van West-Springfield tweetal reddingsgordels gevonden, welke alc waren aangespoeld met in duidelijke letters, de naam van het schip er op. Ook het bericht, dat het schip te Moermansk is binnengeloopen is nog niet bevestigd geworden. M. s. Ronda Het Noorsche motorschip Ronda, dat, zooals wij uitvoerig berichtten nabij Terschelling op een mijn geloopen is en verongelukt, is nog kort geleden in de haven van Amsterdam geweest ter lossing van een gedeeltelijke lading graan. Het schip kwam op 27 Augustus alhier binnen en vertrok daarop weer op den 31 van hier mar Antwerpen. De reis vandaar via Kristiansand naar New York is het betrekkelijk nieuwe schip dus noodlottig geworden. Vlootuitbreidlng. Dezer dagen is op de werf der Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam de kiel geleed van een der twee vrachtschepen, groot ongeveer 7000 b.r.t. welke gebouwd worden voor reke ning van Van Nievelt Goudriaan Co's Stoomv. Mij. N.V. te Rotterdam. Na den afbouw zullen deze schepen in de vaart op Zuid-Amerikaan- sche havens worden gebezigd De „Oranje" via de Kaap Het Nederlandsche motorschip Oranje, dai voor de eerste reis naar Batavia onlangs van Amsterdam vertrok, is 12 dezer Kaap de Goede Hoop gepasseerd, op weg naar Colombo, waar het 27 dezer volgens het afvaarf.plan wordt ver wacht. Beveiliging Amerikaansche koopvaardijvloot. Ter beveiliging van de Amerikaansche scheep vaart worden de schepen, evenals de andere neutrale landen hun schepen van kenteekenen voorzien, van deze koopvaardijvloot beschil derd met den naam en de landsvlag op de zij wanden van het schip. Bijeenkomst Oxfordgroep. Voor de plaatselijke Oxfordgroep zal in „Het Wapen van Velsen" Vrijdag 22 September a.5. spreken ds. Sasse te Amsterdam. BURGERLIJKE STAND Bevallen: A. H. de HeerIrik, d., Tusschen- tinkje bewaren. En de scharretjes en scholletjes beekswe2 6I- Umuiden; W. C. van der Hooit worden gestreeld, want visehies. eenige centi- van Haarlem, d„ Lindensttaat 10, IJmuiden, u. meters lang, waarnaar anders niet gekeken plllS—van Du(jn, d„ Kompasstraat 54, JJinui- wordt, brengen nu veel geld op. Gistermiddag den» N' C" van Ommeren—Zantvliet, z., Meer- werd een mand wijting, die anders misschien 50 ets. opbrengt voor de pufschuit, voor f 4.50 verkocht. En de miniatuurscharretjes brachten f 10 op. Men meene nu niet, dat het alleen venters of visch winkeliers zijn, die zich voor dezen handel interesseeren. Er waren onder de koopers of candidaat-koopers menschen met flinke zaken, die visch kochten, zooals ze die nooit in hun pakhuis gehad hebben. .Wie 't kleine .versmaadt. weidelaan 15, Velsen-N.; H. W. Schoorl—Mool- huijzen, d., D, Hartoghstraat 23, IJmuiden; G. W. A. HandgraafStrijbosch, z., Terburgstraat 33, Santpoort; M. W. de GrootKooijman, d., Oran jestraat 25, IJmuiden; M. H. Brandenburg- Müller, d., Kennemei-laan 154, IJmuiden; J- HilleKeemink d., Kanaalstraat 112, IJmuiden; C. A. WijngaardenKuijpers, d., Hoofdstraat 17, Santpoort; A. VerschoorKok, z., Kanaal straat 108 rd., IJmuiden; C. J. Harms—Stet, a., Stationsweg 184, IJmuiden,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2